Jak se pozná těhotenství

Těhotenství

Ať už se o miminko snažíme, nebo jsme měli nechráněný sex a teď se bojíme, že jsme těhotné, určitě chceme znát odpověď co nejdříve. Některé ženy to prý cití, ještě dříve než se projeví těhotenské příznaky, nebo těhotenství lze zjistit pomocí testů. Jiné po celou dobu těhotenství nemají žádné potíže.

Vynechání menstruace

Pokud do 14 dní od data očekávané menstruace měsíčky nedostanete a v minulém měsíci jste se pokoušela o miminko, pak je pravděpodobné, že jste těhotná.

Může to ovšem znamenat i spoustu jiných problémů (psychické problémy a stres, vážné onemocnění, prudký úbytek váhy, velká fyzická námaha - např. u sportovců apod.)

Při vynechání menstruace je nejlepší udělat si doma těhotenský test a nebo navštívit gynekologa.

Lékař odebere krev, popřípadě udělá ultrazvukové vyšetření - může vidět plodový váček-v počátku těhotenství, nebo může být viditelný samotný plod.

Test pro domácí ověření těhotenství koupíte v lékárně nebo v drogerii. Test se dělá z moče a netrvá déle než několik minut. Jeho cena se pohybuje v rozmezí od 40 do 250 Kč.

Únava

Častější únava i v jiných denních hodinách než obvykle, vzniká hormonální změnou v organismu. Tělo a metabolismus těhotné pracuje mnohem rychleji, podporuje tím růst embrya a také podporuje některé orgány, které budete ve zvýšené míře potřebovat v těhotenství.

Hodně odpočívejte, šetřete se. Klidně choďte spát i během dne.

Pokud vám únava brání zejména v pracovním procesu, zajděte za gynekologem - může vás nechat doma na neschopence.

Časté nutkání na močení ** **Bývá způsobené opět změnou hormonální hladiny.

Díky tomu, že embryo vylučuje látku HCG, dochází k velikému prokrvení orgánů a tkání pánve. Takto prokrvená pánev zbytní a kontaktuje se s močovým měchýřem, ten se snaží vyloučit i malé množství moči.

Přesto neomezujte množství tekutin, jen si snažte své cesty plánovat tak, aby bylo v dosahu veřejné WC :-).

Citlivost na vůně a pachy

Pociťujete různé pachy a vůně, které jste si dříve až tak neuvědomovala.. Připravte se na to, že i vůně, které jste dříve měla ráda, se vám stanou nepříjemné. Výpary z kuchyně, cigaretový dým nebo lidský pot vám budou činit veliké potíže. Některé pachy vám mohou vyvolat nevolnost

Vše je způsobeno citlivostí čichu, který se na začátku těhotenství hodně zostří.

Vyvarujte se zakouřeným místnostem a do kuchyně pošlete partnera :-)

Zvláštní chutě ** **Vaše chutě se budou hodně měnit. Je to dáno především změnou složení krve. Takže některé potraviny, které jste měla dříve ráda budou pro vás nesnesitelné, naopak co jste milovala, teď nemůžete ani vidět.

Dokonce můžete mít zcela zvrácené chutě - na hlínu, na omítku (prosím nepodléhejte !)

Větší chuť a častější pocit hladu u mnohým žen vyvolá stav žravosti. Jenže ani v těhotenství nemusíte jíst víc než je obvyklé, raději se zaměřte na skladbu stravy - jezte zeleninu, ovoce, pozor na syrové maso a zrající sýry.

Změny na prsou

Změny jsou viditelné brzy. Prsa jsou záhy mnohem citlivější a bolestivější jako při začínající menstruaci, bradavky a dvorce tmavnou a poměrně rychle se zvětšují.

Velikost prsou se může zvětšit během několika týdnů, ale nemějte obavy, pokud k tomu nedojde.

Kovová chuť v ústech ****
Zvláštní pocit v ústech - v počátku těhotenství, častější pálení žáhy - zejména v pozdějším stádiu nebo jiné pachutě můžete zapít mlékem.

Pocit na omdlení, omdlévání ****
V době těhotenství často klesá krevní tlak, který může vést až ke mdlobám.

Při těchto potížích se poraďte s lékařem, na zvýšení tlaku můžete vypít kávu (v malém množství není plodu škodlivá). Opatrně vstávejte, při pocitu na omdlení si sedněte a dejte hlavu mezi nohy.

Vaginální výtok ****
V důsledku hormonálních změn dochází ke zvýšené sekreci vaginálního hlenu. Nepoužívejte mýdla a vaginální deodoranty, noste malé menstruační vložky, nenoste těsnící prádlo a prádlo ze syntetického materiálu

Při svědění, bolestivosti, změně barvy nebo zápachu navštivte lékaře.****

Hodnotilo 5 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
katkaprochazkova  17.04.13 18:53
tehotenctvy

Nam strah ze budu mama aji kdyz mam mesicky je mi porad spatne :)

Vložit nový komentář