Jak se rodí v Pardubicích - podruhé

Porod

Přesně 21.12.2008 nám selhala antikoncepce. Druhý den jsem sháněla Postinor. V nemocnici na pohotovosti nám řekli, že pokud nám ho napíší, tak zaplatíme v lékárně 500, + na pohotovosti 500, jako za ambulantní výkon. Prý jestli to stihneme, tak ať si zajdu ke svému lékaři, který mi Postinor předepíše zdarma. Vzala jsem obě tablety včas. Když jsem měla 9 dní spoždění, tak mě ani ve snu nenapadlo, že jsem těhotná. V té době bylo mé první dceři Aničce 10 měsíců. Ani nevím, proč jsem si šla koupit těhotenský test... Když jsem viděla 2 čárky, tak jsem byla nadšená, i přes to, že jsme to neplánovali. To samé manžel.

Těhotenství probíhalo opět ukázkově. Jen jsem si těhu vůbec nestihla užít, protože Anička vyžaduje maximální pozornost.
Přibrala jsem 16kg. Barča se neotočila, takže nás čekal porod koncem pánevním. Chtěla jsem si to odrodit pokud možno přirozeně. Proto jsme se rozhodovali mezi Pardubicemi a Chrudimí. V Pardubicích jsou převážně mladí lékaři, kteří nemají moc zkušeností s porocem koncem pánevním a častěji se přiklánějí k císařskému řezu.

Termín porodu byl 12.9.2009. Ten den jsem se vzbudila asi kolem 1:30 s tím, že jdu čůrat. Cestou mě začlo bolet břicho. Tušila jsem, že by to mohlo být ono, ale šla jsem si zase lehnout. Během pár minut se to opakovalo, ale to už se mi chtělo na velkou. Pak jsem začla stopovat po kolika minutách bolesti přicházejí. Měla jsem pocit, že vždy po pár kontrakcích to poskočí o další minuty. Za hodinu od první kontrakce jsem měla bolesti už po 3min. Během té hodiny jsem volala ségře, aby si pospíšila, že to postupuje dost rychle. Nechtěla jsem totiž drancovat v noci 18ti měsíční Aničku s tím, že maminka jede pryč. Vzbudila jsem manžela, v rychlosti dobalila tašku, připravila ségře postel a když dorazila, tak jsme rovnou odcházeli. Když jsme došli k autu, které bylo na konci dlouhého paneláku, tak manžel zjistil, že nemá klíče. Myslela jsem, že ho praštím. Ale byl zpět než přišla další kontrakce.
Ještě v autě jsme řešili jestli jedeme do Chrudimi nebo do Pardubic. Do Pardubic jsem si stihla předem zavolat, kdo má službu, ale podle jmen byly doktorky mladé, tak jsme vyrazili směr Chrudim. Ale potom, co jsem zvážila rizika rychle postupujícího porodu (rodit cestou konec pánevní by byl vyloženě hazard), tak jsem po pár desítkách metrech řekla manželovi, ať to otočí, že do Chrudimi bychom nemuseli dojet. Raději bych podstoupila císaře, než abych ohrozila Barču.

Do porodnice nás přijali ve 2:55. Proběhla běžná vyšetření a vyplňování dotazníku a pod. Yal mi nestihli dát, ale na velké jsem byla několikrát doma.
Doktorka říkala, že porod nechá volně běžet a nebude do něj zasahovat, pokud nenastanou komplikace. Celou dobu mě neodpojili od CTG a i při porodu hlídali srdíčko Barči. Pořád se mě někdo ptal, jestli už se mi chce tlačit a já jim nervózně odpovídala, že to prostě nevím. Během porodu jsem ještě stihla konverzovat s personálem. Když mi během vyšetření (ve 3:50) praskla voda, tak během pár vteřin upravili porodní lůžko a mohlo se jít na věc. Doktorka mi ještě před tím umrtvila hráz, porotože předem říkala, že u porodu koncem pánevním, je třeba nástřih. Já ještě rozdýchávala kontrakce, když mi doktorka oznámila, že mám prostě tlačit, když se mi chce. 4× jsem pořádně zatlačila a ve 4:00 byla Barča venku. Když doktorka zjistila, že měla 3700g, tak prohlásila, že kdyby to věděla předem, tak by si hodně rozmýšlela, jestli to porodíme spontánně nebo ne. Odhad z ultrazvuku starý pár hodin byl 3100-3200g.
Jinak u porodu koncem pánevním musí být přítomni 2 lékaři, dále byly na sále 2 porodní asistentky, 2 dětské sestry, za dveřmi čekal pediatr (který byl na odchodu) a + další 3 lidi převlečení do sterilního a připraveni mě případně rychle převézt na sál na císaře.
Po porodu jsme slyšeli doktorku, jak se s někým baví a říká, že jsme to v podstatě zvládli sami a ji k tomu nepotřebovali.
Ale můžu říct, že kdybych věděla, že má Barča tolik, tak bych stejně trvala na přirozeném porodu.
A taky můžu říct, že necítím rozdíl mezi porodem Anči, která šla hlavičkou a měla 3,2kg a Barči, která šla prdelkou a měla 3,7kg. Jedině snad velikost nástřihu - je fakt velký. Ale už jsem snad z nejhoršího venku, i když ho stále „cítím“.

Každopádně bych chtěla moc poděkovat MUDr. Mrvové z Pardubické porodnice a všem sestřičkám z oddělení šestinedělí a novorozenců B. Všechny byly moc příjemné a ochotné.
Přikládám odkaz na můj první porod.
 https://www.emimino.cz/…s/story/6050

Poznámka: Četla jsem, že když se dítě neotočí, tak to má většinou svůj důvod - např. příliš úzká pánev, placenta, která je dole, nějaké nárusty na děloze… Barča měla pupeční šňůru kolem krku.

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 19.09.09 15:31

Gratuluju ke krásnému přirozenému porodu!
Zní to nádherně pohodově, rychle. Doktorka, která nezasahuje, pokud nejsou komplikace, zní jako z říše pohádek. Musíš být na sebe hrozně moc hrdá, žes to zvládla.

 
Flyingfrog
Extra třída :D 12002 příspěvků 19.09.09 15:45

Gratuluju k Barče a pohodovému porodu KP.

 
Andrea.b
Nováček 6 příspěvků 19.09.09 21:21

Moc děkuji za pochvalu. Asi na sebe hrdá jsem. Přála bych všem takový pohodový porod. Nebýt nástřihu, tak je zcela přirozený. Neměla jsem ani žádné tišící léky kromě lokální anestesie.  

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 26.09.09 16:44

Gratuluji, já bych se teda porodu KP děsně bála, přitahuji komplikace.

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Jak se rodí v Pardubicích


Reklama