Jak se to zvrhlo

Porod
  • 21.04.04

Milé maminy, sleduji už nějakou dobu tyhle stránky a nedalo mi to, abych se taky nepodělila o svůj zážitek z prvního porodu.

Moje těhotenství probíhalo naprosto bez problémů. Chodila jsem až do nástupu na MD do práce, stihla jsem se přestěhovat a zároveň nachystat všechny potřebné věcičky pro mimi.

A pak to začalo. Asi 10 dnů před termínem mi odtekla voda (v noci cca 0,30). Zachovala jsem klid, dobalila tašku a zavolala si odvoz do porodnice.
Tu jsem dobře znala z exkurze, takže jsem věděla do čeho jdu. Voda plynule odtékala, ale já jsem necítila žádné bolesti.

Takhle to probíhalo až do ranních hodin cca do 7,00 kdy dorazil tatínek a my jsme byli umístění na porodní sálek pro porod s tatínkem. Stále mi natáčeli ozvy miminka, voda již úplně odtekla a bolesti nikde. Po už několikáté kontrole zjistili, že se otevírám. Zatím cca na 3. Stále bez bolestí. Nakonec ošetřující personál usoudil, že mám stažené porodní cesty a je třeba je uvolnit. Vložili mi do dělohy (dost nepříjmeným způsobem) nějaký prášek a ujistili mě, že teď už by bolesti měly přijít.

Ovšem stalo se něco jiného. Po nějaké době jsem pocítila tlak v podbříšku a tak jsem odešla na WC ( v domění, že potřebuji na malou) a tam se mi odloučila placenta. Takže všechno špatně! Po zavolání sestřičky věci dostaly rychlý spád.

Honem na vyšetřovací stůl, natáčení ozev miminka (nebyly nejlepší), na pusu kyslík, můj strach a slzy, připravit na sál a odchod.
Na sále vážné obličeje, já zcela nahá, třesoucí se po celém těle, střídavě zimou a strachem. Uspali mě a já se probudila až na JIP s rozbolavělým břichem a strašným strachem, co je s mimi.

Narodila se mi dcera EMA v 11,47 uviděla jsem ji poprvé až cca ve 20h. Přinesli ji v přenosné tašce se slovy, že ji odvážejí na dětskou JIP, protože ztratila se mnou hodně krve a potřebuje transfuzi.
Podruhé jsme ji viděla až po 5 dnech, kdy mě k ní na dětskou JIP přijímali. A po dalších 5 dnech nás pouštěli domů. Ema dostala jednu krevní konzervu a víc nepotřebovala.

Nakonec i přes dramatický začátek je dnes krásnou, zdravou holčičkou bez jakýchkoli problémů. Už jí jsou 2,5 roky. Dělá nám jen radost.
Teď jsem podruhé těhotná, mimi čekáme v první polovině srpna.

Je mi opravdu srdečně jedno co to bude, jen si přeju klidný a normální porod. A samozřejmě, aby bylo mimi zdravé.
Podtrženo sečteno dodnes nevím co jsou porodní bolesti, zjistila jsem, že do narození Emy jsem vůbec netušila co je to strach a hlavně jsem si pro sebe udělala závěr - „nepropadat panice!“.

Ostatním maminám přeju klidný, rychlý a bezproblémový porod a hlavně zdravé miminka!!! Jana

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 10:42

Ahoj,
jsem rada, ze tvuj pribeh mel stastny konec a preji lepsi porod, alespon na podruhe!

Hromix a Beruska, 21tt+3
z letnich miminek :-))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 11:03

Děkuji. Pevně věřím, že podruhé to proběhne v pohodě. Rozhodně se s Váma opět o své zážitky podělím. Ono totiž platí -sdílená starost je poloviční starostí.

Sarlotka1
Kecalka 260 příspěvků 21.04.04 11:54

Ahojky,

gratuluju ke zdárnému konci a přeju moc moc moc štěstíčka při dalším porodu a hlavně zdravé miminko!

Vysvětlil Ti někdo, jak je možné, že jsi rodila tímto způsobem a kde vznikl problém?

Děkuji za odpověď a přeju jen to nejlepší

pa pa pa Šarlotka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 12:16

Ahoj Jano,
hlavně, že všechno dobře dopadlo! Asi by bylo dobré doktorům (hlavně v porodnici) často připomínat, že se Ti při prvním porodu předčasně odloučila placenta aby se zabránilo stejným komplikacím.
S tím strachem to cítím úplně stejně - existuje „strach“ a „STRACH O DÍTĚ“. Ten druhý je několikanásobně větší.
Takže přeju bezproblémový porod a zdravé miminko, samozřejmě i Emě.
 Katka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 15:31

Děkuji za přání. Nemůžu 100% tvrdit, že mi nikdo nic neřekl, personál mě neustále zahlcoval informacemi, ale já nebyla schopna úplně vnímat jejich obsah. Po porodu a odvezení Emy na dětskou JIP za mnou na pokoj každý den chodila dětská lékařka, která mě informovala o Emě. Byla stále ve spojení s dětskou JIP. Jinak já jsem si z toho udělala závěr, že došlo k tzv. překotnému porodu, který se prostě v určitém procentu vyskytuje. Můj gynekolog si situaci nechal popsat a zkonstatoval, že to byla vážná porodní komplikace a uklidnil mě, že ve své dlouhé praxi nezažil, aby se opakovala. Takže vlastně přesně nevím k čemu došlo, pro mě je důležitá zdravá Ema. Moje mamka mi řekla, že moje prababička zemřela při porodu na vykrvácení. Napadlo nás, jestli u ní třeba nedošlo ke stejné komplikaci jako u mě. Ovšem tehdy se rodilo doma a jaká byla zdrav. péče všichni víme. Po tomto mém zážitku vím 100%, že bych se nikdy nepustila do porodu doma (dnes bychom tady už ani já ani Ema nebyly) a mám na porody doma velmi radikální názor. Svým způsobem obdivuji maminy (prvorodičky), které se na to dají. Přeji jim, aby nikdy svého rozhodnutí nelitovaly. Zatím jsou v blažené nevědomosti. Přeji krásné jaro. Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.04.04 17:02

Ahoj Jano,

diky za podeleni se o tvou zkusenost s porodem. Netusila jsem, ze se muze nejdriv odloucit placenta. Zrejme se to stava zridka, ale je fajn vedet i o teto alternative. Hlavne, ze vse dobre dopadlo. Nemrzelo te to pomerne dlouhe odlouceni od miminka?
Na zaver - moc hezke jmeno Ema, taky jsme ho meli na seznamu, ale vyhrala Agatka (to si pral tatinek a dedecek).

Preju normalni a bezproblemovy porod a zdrave miminko.

Sylva 37tt & Agatka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.04 07:38

Ahoj Sylvo, psala jsem ten příspěvek hlavně proto, aby ostatní maminy věděly co se taky může stát. Jsem ráda, že splňuje svůj účel.
Samozřejmě, že tak dlouhé odloučení od Emy jsem nesla dost špatně. Na kojení se to podepsalo. Nikdy se mi nepodařilo kojit plně. Vydržely jsme to s Emou alespoň částečně 5 měsíců. Když se dívám dnes, s časovým odstupem zpátky, tak i tzv. poporodní deprese u mě probíhala dost bouřlivě. Naštěstí mi moje okolí bylo oporou. Dlouho jsem o svém zážitku nedokázala mluvit a ani dnes to není zcela bez emocí. Ale to všechno už je za mnou. Jsem snad optimista. Těším se na druhé mimi a věřím, že vše bude OK.
A ještě něco: Agatka je taky moc pěkné jméno, máme ho na seznamu pro druhé mimi. Ještě nevím co to bude, ale podle toho jak je mimi uložené (na zádech s rukama za hlavou) usuzuji na kluka. Takhle ženská přece nikdy neleží! Takovou neznám!
Děkuji za podporu a hřejivá slova. Přeju pěkný den. Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.04 08:54

Milá Jano,
jsem strašně ráda, že to dobře dopadlo. Nejdřív jsem nechtěla tento příspěvek ani číst (jsem ve 23 tt. - prvorodička, kterou vše hned vyděsí), ale nedalo mi to a tak jsem se do něj dnes pustila. Nakonec jsem ráda, že jsem si tvůj zajímavý článek přečetla, protože jsem o takovéto komplikaci nikdy neslyšela a jistě je k užitku mít přehled. Hlavně že to dobře dopadlo a že jste v pořádku, ba co víc, bude vás víc! Strašně moc ti držím palce, aby jste to tentokrát měli s prďolkou úplně OK a aby jste si to užili.
Takže ještě jednou, hodně zdraví a štěstí přeje Mirka:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.04 09:05

Ahoj Mirko, děkuji Ti za pěkná slova. Jsem cca ve stejném týdnu jako Ty. Taky Ti přeju všechno jen to nejlepší a hlavně žádné porodní komplikace. Budeme mít letní mimi. Moc jsem si to přála a hrozně se těším. Ahoj Jana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.04.04 13:54

Také jsem si moc přála miminko na léto, sice jsme to měli propočítané tak, aby jsme měli mimčo narozené ve znamení Rak, ale když to nevyšlo hned v září, tak to vyšlo alespoň v listopadu:-) Měla jsem zkreslenou představu o tom, že otěhotním hned jak budu chtít:-D No musela jsem si počkat s testovacím proužkem ještě dva měsíce, ale vyšlo to.
Napadlo mě, že budeš zhruba ve stejném týdnu jako já. A zdá se, že srpen bude plodný měsíc, neboť má švagrová otěhotněla skoro stejně jako já, tedy termín porodu má jen o týden déle než já! Teď si poměřujeme bříška a vykládáme si o všech těch vyšetřeních co jsme již prodělaly, kolik která už přibrala, jak cvičit atp. Na mimčo se těšíme moc a to že jsme těhotné najednou je o to lepší, že jsme sousedky, takže si budeme společně užívat i tlačení kočárku!
Děkuji Ti za přání i za odpověď !
Se srdečným pozdravem
 Mirka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.05.04 18:07

Jen pro informaci : Agatka uz se narodila (23.4.). Porod probehl dobre, pomerne rychle - o pulnoci jsem zacala mit kontrakce, ve 4h jsme odjeli do porodnice a v 7h uz byla Agatka na svete. Je malicka 2.6kg a 44cm a je moc hezka a hodna. Uz jsme doma a vse probiha v pohode (za vydatne pomoci tatinka). Preju tobe Jano i vsem ostatnim nastavajicim maminkam take tak bezproblemovy po­rod.

Sylva & Agatka (8dni)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.05.04 07:23

Ahoj Sylvo, díky za DOBROU zprávu. Přeju Tobě a Agátce jen to nejlepší, hlavně buďte zdravé a v pohodě. Potěšila jsi mě informací, že porod proběhl normálně a poměrně rychle. Moc si to taky přeju a slibuju, že Vás budu informovat. Zatím jsem v 26tt a cítím se docela dobře. Chodím do práce a chystám se na dovolenou.
Mějte se holky moc moc krásně !!!
 Jana

Vložit nový komentář