Jak se z toho nezbláznit aneb kdy už bude miminko? VI

Můj příběh od počátků snažení až do...?

*

Skoro by se dalo říct, že rok se s rokem sešel, a já jsem seděla v ordinaci lékaře a opět řešila co dál. No nic, předtím to nevyšlo, tak to zkusíme znovu. Dohodli jsme se na druhém IVF cyklu. Takže počkat na březnovou MS, nasadit léky a jupíjajé vstříc lepším zítřkům.

Jasně, takhle nějak jsem si to představovala, ale každá, která jsme tím prošla, to známe trochu nudněji. Jenže já se na to teď vyloženě těšila, injekce jsem si píchala jak nic (tentokrát žádné problémy :D), kontroly taky dobré, jednou mi dávku snížili, pak zase zvýšili. Asi se moje vaječníky chtěly nechat přemlouvat.

Stále se ale všichni v CAR tvářili, že teď už to vyjde. Přeci jen… žádný problém se u nás nenašel, jsme bez potíží i procenta úspěšnosti hovoří v náš prospěch (myšleno samozřejmě trochu s nadsázkou :) ), tak by bylo fajn, aby to vyšlo. Prostě všechno kolem mě mi dodávalo naději, že teď už to fakt vyjde.

Jedinou změnu, kterou jsme od prvního IVF udělali, byla metoda oplodnění odebraných vajíček. Podle toho, kolik jich odeberou, jsme chtěli metodu ICSI. Pokud by jich bylo hodně, jako prvně (26), tak třeba jen u půlky, pokud by jich bylo kolem 15 a méně, tak asi u všech. Rozhodli jsme se, že i když to bude dražší, že peníze nebudeme řešit. Pokud má být naše miminko pěkně drahé, tak ať!

Před Velikonocemi nastal den D. Odběr popisovat nebudu. Né, že bych nechtěla, ale znáte to – chrrrrr :D. Po probuzení mi tentokrát nebylo ani tolik špatně, jen mi naměřili vyšší tlak. No co se dá dělat, hubená nejsem, kvanta hormonů mi taky zhubnout nepomůžou, na té posteli to asi těžko vyřeším. Pořádná ledová sprcha přišla až při propouštění, při rozhovoru s embryoložkou. Neměla pro mě dobré zprávy. Tentokrát odebrali jen 7 (!) vajíček, přičemž jen 2!!! se jí zdála být schopná přežití. V tu chvíli jsem nevěděla, co to jako má být za hloupý vtip od mého těla.

Metodu ICSI teda doporučila, ale že s placením počkáme, až jestli vůbec ta dvě přežijí a budou se dál vyvíjet. To bylo od ní hrozně milé, ale nijak extra mě to neuklidnilo. Plakat se mi chtělo už při odjezdu domů. V tu chvíli jsem to všechno viděla bledě, můj sen se mi zase nějak vzdaloval, prostě vlna euforie a nadšení opadla a naskočily špatné myšlenky a beznaděj. Děsila jsem se telefonátu druhý den, zda alespoň nějaká vajíčka přežila. Přežila. Ale jen ta dvě. Nicméně, vyvíjela se dobře, takže transfer proběhne.

Ani mi nebudete věřit, jak se mi ulevilo! Ačkoli stále nebylo vyhráno a šťastný konec to nezaručovalo, uklidnilo mě to :). Ani hyperstimulační syndrom se mi tentokrát nerozjel, takže přenos proběhl, jak měl. Po nezbytném odpočinku jsem vyrazila domů a zase 14 dní nekonečného čekání. Snažila jsem se rozptylovat, co to šlo. Dny celkem ubíhaly, příznaky žádné, ale tentokrát jsem už tolik nepátrala. Říkala sem si, že buď to vyjde, nebo ne. A jasně, že už jsem zase věřila v ten pozitivní výsledek :). Ale pořád jsem v hlavě měla, proč bylo vajíček tak málo, proč byla o tolik horší kvality a spousta dalších otázek. 14 dní uplynulo a den testování byl tady.

Asi vás nepřekvapí (ani mě to nepřekvapilo), že test byl opět negativní. Stejně jsem to tak nějak vnitřně tušila, každá to asi tak nějak poznáme. Ne, že by mě to ale trápilo o něco méně. To ani v nejmenším. I na manželovi jsem viděla, že ho to tentokrát sebralo nějak víc. Oba jsme doufali, že už to musí vyjít i nám. Do toho se mi v práci pokazilo, co mohlo, čekala mě spousta řešení, ale zase mi to trochu zaměstnalo hlavu, že jsem se v tom neúspěchu nemohla tolik utápět.

Když jsem se na kontrole u dr. ptala, proč předtím bylo tolik vajíček a dobré kvality a teď tristní počet a kvality mizerné, bylo mi řečeno, že to patří k mojí diagnóze (PCOS) a že se to nedá odhadnout. Uvrhlo mě to trochu do deprese, protože i při dalším IVF to může být takhle blbé, nám začínají docházet pokusy a miminko pořád nikde. Ale stejně jsem si zase musela dát přes léto pauzu, takže to zatím necháme a uvidíme po létě. Že by bylo dobré, zkusit ještě tu laparoskopii. Poslední, co jsem ještě nepodstoupila. Tak ať už to teda je kompletní, půjdu na ni. Moje jediná a poslední šance, že se najde něco, co by vysvětlilo, proč se u mě zdravé a dobré oplodněné vajíčko neuhnízdí… To je totiž otázka, na kterou mi zatím nikdo neuměl odpovědět.

Čas od času mě napadnou hloupé myšlenky, nad kterými se ale zamyslet prostě musím. Jestli to se mnou manžel vydrží. Netrápí ho moc, že cesta k miminku se mnou bude poněkud zdlouhavá? A bude vůbec někdy miminko? Nebo jsme si přízeň osudu vyčerpali tím, že máme kde bydlet, práci a nějaké peníze, tak nám nebude dopřáno miminko? Že se jako máme prostě moc dobře? A jak by se nám žilo bez dětí? Zvládla bych to?

Vím, že na tohle mi nikdo nemůžete odpovědět, ani to nechci. Chtěla jsem si hodit ty otázky „na papír“, abych je mohla vidět. Vím, že na to mít dítě mám ještě pár let čas, ale když se člověk ohlédne a vidí, co všechno už pro to udělal a podstoupil… a nic, tak i ta naděje už trochu uvadá. A každá další těhotná kamarádka/kolegyně tomu úplně nepřidá. Všem jim to hrozně přeji a raduji se s nimi, říkám si, když teď oni, tak příště už my. Jenže u nás stále prázdno…

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
2830
30.6.18 07:59

Moc a moc mě mrzí, čím si procházite :-( A moc držím palce, aby si k vám miminko našlo cestu co nejdříve :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
5123
30.6.18 08:10

Moc mě to mrzí :,(.Moje kamarádka si dvě děti adoptovala,protože jí od dětství pichali růstový hormon,její tělo bohužel není vůbec schopné udržet miminko. Mám i známou,která si s manželem adoptovala holčičku a najednou se jim zadařilo přirozeně.Vím,je to slabá útěcha a nechci zlehčovat situaci,ale i ta laparoskopie by mohla přinést naději.Tak přeji moooc štěstíčka,ať se zadaří :hug: :hug: :hug:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1597
30.6.18 08:46

Co je ICSI ?

Hrozně moc ti přeju, ať to tedy po prázdninách konečně klapne!
A udělej si nějakou radost třeba ve formě bezva dovolené- zasloužíš si to.
A manžel samozřejmě taky :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
30.6.18 10:31

Mám taky PCOS. Dvě neúspěšné IVF. Poslední revize loňský srpen. Pak jsem s keto dietou zhubla 20kg a víte co? 27.7. mám termín porodu. U mě zabrala šoková dieta a smutek z revize :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
30.6.18 10:33

A otěhotněla jsem přirozeně byť mi v CARu řekli že bez IVF nemáme šanci :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4432
30.6.18 11:09

ahoj přeju ať tti příští pokus vyjde :hug: na laparku mě poslal gynekolog ještě před prvním IVF je to lepší aby věděli co tam je. Já jsem teď po nevydařeném ket a příští cyklus půjdeme do dalšího . Věřím že každá z nás jednou bude mít mimi.
Jinak s tím že člověk má dům a je ze všech stran zajištěn a mimi se vyhýbá , také mě tyto myšlenky přepadali.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1867
30.6.18 11:10

Důležitý je se nevzdávat a mimi si cestu najde i k vám :srdce: máme za sebou 4 celé ivf a povedl se až 1.ket z posledního :D A v říjnu rodime :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3294
30.6.18 11:57

Díky všem, jste skvělý :)
Uvidíme, co přinese léto.
@123Soňa icsi je metoda oplodnění, kdy do vajíčka přímo vpíchnou spermii, aby byla jistota, že se oplodní. Nicméně budoucí vývoj a kladný výsledek to taky nezaručí.

 • Nahlásit
 • Zmínit
30.6.18 15:52

PCOS a těhotenství.

Ahoj, určitě to brzy vyjde.
Já mám stejnou diagnózu, ale po 3 letech se zadarilo přirozeně a bez doktorů. Zanevrela jsem na hormony, IVF a už i na laparoskopii, protože to byl koloběh po doktorech a každý měsíc z toho byly akorát slzy.
Začala jsem držet nizkosacharidovou dietu, pít Fertipronu, 2krat denně tinktura z Drmku a po 3 měsících jsem byla těhotná. Absolutně nečekaný zázrak… Váš určitě potká taky

 • Nahlásit
 • Zmínit
3251
30.6.18 16:28

a zkoušela jsi srovnání těla pomocí dornovy metody?to taky umí zázraky ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
387
30.6.18 18:47

Nedávno jsem našla zajímavý článek… Třeba pomůže. Mně pomohl moc. Jen lituji, že jsem ho nečetla o pár let dřív.
http://klimes.mysteria.cz/…plodnost.htm

 • Nahlásit
 • Zmínit
979
30.6.18 18:58

A co testy na genetice a imunologii? Taky jsme oba byli zcela v pořádku. Laparo mi zjistili emdometriozu, ale nijak v hroznem nálezu. Až na imunologii zjistili, že vytvářím protilátky. Držím palce :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
30.6.18 21:31

Moc drzim palce abyste se brzy dockali miminka. Je to jako kdybych psala denicek ja. Prosli jsme vsemoznymi testy imuno genetika … vse ok jen u me diagnoza PCO. 4 insemimace, 2 IVF vzdy maly pocet vajicek na transfer jedno nebo dve - neuspesne samozrejme. Po poslednim neuspechu jsme to zabalili a rekli ze pockame, i na vztahu mezi mnou a partnerem se to zacalo podepisovat, vsechny vysetreni, odbery a neuspechy. Po poslednim pokusu ivf jsem cekala na ms, a ona porad nikde, tri mesice pote jsem si udelala test a byl pozitivni. Po neuspesnem ivf se to najednou povedlo prirozene hned nasledujici mesic. Vubec mi nenapadlo ze bych mohla byt tehotna, proto jsem to zjistila az ve tretim mesici. Ms jsem vzdy po ivf dlouho nemela. Neztracej hlavu a ver ze se to povest muze. Nevim zda to byla jen nahoda a nebo pomohlo se na vsechno vykaslat a nemyslet na to - vetu nemysli na to ono se to povede jsem opravdu nesnasela ????. Slysela jsem ji ze vsech stran. My jsme na to nase stesti cekali tri roky.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.7.18 10:21

Držím moc palce… Chápu čím si procházís… Máme to hodně podobné… Jen stim, že my s přítelem nejsme manželé… Nejdřív miminko pak svatba… Máme trochu hozene jinak… Hl. Chceme dát peníze spíš do miminka než do svatby… A taky tedy věk máme vyšší… Myslí na to, že jednou miminko k vám přijde! Kam chodíte do caru? :mavam: o

 • Nahlásit
 • Zmínit
3294
1.7.18 15:12

@mattule
podle názvu to neznám, ale podle popisu jsem o tom už slyšela. Chtěla bych to vyzkoušet, až budu mít více času. Díky :)

@karjak
Díky, ráda si ho přečtu. A tvoje deníčky miluju, píšeš skvěle :)

@Veerr
Na imuno i na genetice vše v pořádku…

@kakaramelka
Chodili jsme do Českých Budějovic, teď přecházíme do Prahy.

A jinak díky všem za podporu :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.7.18 16:02

@kiwiovka a kam do Prahy jste se rozhodli chodit? :mavam: držím moc palce :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3294
1.7.18 16:18

@kakaramelka
do Gennetu

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.7.18 17:12

@kiwiovka i my

 • Nahlásit
 • Zmínit
3251
2.7.18 08:04

@kiwiovka http://www.dornova-metoda.com/, zde si vyber osvědčeného terapeuta a zkus to,umí zázraky,chválím kudy chodim

 • Nahlásit
 • Zmínit
1649
2.7.18 09:29

Achjo ani nevíš, jak Ti rozumím :( už dva roky se snažíme o mimi, za mnou laparoskopie, 1IVF, několik nepodařených KET a dvě čárky jsem nikdy neviděla. Imunologie dopadla na jedničku prý (doktorka mi přímo řekla, že jsem učebnicový příklad toho, jak má vypadat správná imunologie ženy, která chce otěhotnět). a já si teda říkám - kde je sakra chyba?! A přijde někdy vůbec ten šťastný okamžik, kdy ty dvě čátrky na testu najdu?
Takže držím moc palce, abychom my, co touto trnitou cestou procházíme, brzy ty dvě čárky našly a konečně si mohly užívat krásné a bezproblémové těhotenství!! :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3201
2.7.18 09:45

@kiwiovka Jsi silná ženská a já ti moc fandím! :pankac: Věř, že jestli si vás miminko má najít, tak si vás najde. Až to budeš nejméně čekat. A já ti přeji, ať je to brzy. :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3294
2.7.18 10:11

Děkuju holky, tohle jsem potřebovala, slyšet podporu i od ostatních :) Díky moc!

 • Nahlásit
 • Zmínit
52
2.7.18 16:55

@kiwiovka Ahoj,my za sebou máme dva neúspěné pokusy, kdy jsem otěhotněla ale obě těhotenství dopadly špatně. Cítím přesně samé co ty. Taky se bojím,že když nebudu schopná donosit dítě, manžel se mnou nezůstane, protože problémy jsou jen u mě. On je naprosto v pořádku.

 • Nahlásit
 • Zmínit
2.7.18 21:45

Zdravim Vas, mam za sebou take dlouhou cestu za miminkem, zpestrenou mnoha prekazkami… ale musim reagovat na to, ze autorka a dalsi par se chystaji do Gennetu. Mam take Pcos, partner v poradku, v Gennetu jsme zacali, ale Ivf tam bylo fiasko, dle meho nazoru dost odflaknute, hodne veci ponechano nahode, nic z toho. Tak jsme nasli IVF Zentren v Plzni. Neni to tam tak zname a velke jako Gennet, ale o 100% kvalitnejsi pristup, vse perfektni, maji spickovou laborator, vse delaji precizne, maximalni spokojenost. Uz jsem od nich podruhe tehotna. Zkuste se tam objednat treba aspon na konzultaci, nez promarnite dalsi pokus v Gennetu, to je moje rada, na Gennet bych radeji nespolehala.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1091
4.7.18 13:58

@karjak geniální článek. Musela jsem přečíst 2× a určitě se k němu ještě vrátím. Nutí mě k zamyšlení a změně postoje k mojí DNN…

 • Nahlásit
 • Zmínit
2406
18.7.18 05:50

Drž te se s manzelem oba.Naše cesta k miminku trvala 5,5roku. 3cykly Ivf a 7ketu. Mám tu i sve deníčky… Nakonec nám ,,pomohla" kineziolozka. A ted uz na mě leží měsíční miminko..... je dobré vyzkouset i jiné možnosti nez chodit k lékaři. Držím pesti,at se brzo zadari :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
3294
18.7.18 15:40

@Ivuska88
tvoje deníčky jsem četla a gratuluju :) o kineziologovi jsem také přemýšlela, od srpna to dostane jasnější obrysy :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
2406
19.7.18 09:41

@kiwiovka Děkuji :-) drzim palce,at vse dobře dopadne. Ještě chci napsat denicek o porodu,az bude chvilku cas… :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit