Jak se ze mě stala matka potížistka

Rodičovství

Nejsem žádný otravně alternativní rodič, ale někdy prostě nechci dělat něco, co se považuje za samozřejmé. A stane se, že mě zaskočí, jak snadno s tím narazím.

Po porodu dcery jsem uvažovala, jestli s ní budeme chodit na plavání. Módním výkřikům v péči o děti celkem odolávám – například znakování nebo bezplenková metoda mě nenapadly ani na vteřinu – o návštěvách bazénu jsem ale uvažovala. Když mi i náš pediatr, který je jinak dost stará škola, řekl, že si myslí, že plavání dětem pomůže posílit svaly a koordinaci, rozhodla jsem se, že tedy jo.

Absolvovali jsme poměrně složitý výběr plavacího centra a do kurzu Bětušku zapsali až v pokročilém věku šesti měsíců; narodila se v srpnu a odmítla jsem zahajovat plavání v nejchladnějších měsících. Začali jsme ve vaničkách a dcera si paní instruktorku hned získala, protože byla nejen šikovná, ale i velmi trpělivá a hned na první pokusy vydržela cvičení i 25 minut.

Problém nastal cca při třetí lekci, kdy došlo na „signálek“. Pokud tento text čtou maminky, které s dětským plaváním nemají zkušenost, vězte, že to je trénink na to, aby se dítě umělo připravit na to, že se jeho hlava ocitne pod vodou. Řekne se signální slovo, třeba: „Bětko, žbluňk“ (zvolili jsme „Bětko“, protože tohle oslovení nesnášíme a zásadně nepoužíváme) a následně se na dítě chrstne voda. Tato procedura se má několikrát denně trénovat doma ve vaně s tím, že po pár lekcích už se dítě nebojí potápět (což je zřejmě jeden z hlavních cílů plavání s dětmi).

Párkrát jsme „signálek“ zkusili, ale Bětušce se to moc nelíbilo, a protože jsme chodili jen do individuálních vaniček, tak jsme se prostě s paní instruktorkou domluvili, že signál dělat nebudeme. Že nám nevadí, když dítě nebude podvodní.

O pár týdnů později jsem neodolala slevové nabídce a koupila jsem na červenec na serveru skupinových slev měsíční kurz plavání, s tím, že Bětuška bude chodit s tatínkem a já budu jen dohlížet.

Jenže noční můra jménem signálek se vrátila zpět. Paní instruktorka to na nás začala zkoušet hned na první hodině. Manžel dceru nechal polít a instruktorka nadšeně konstatovala, že máme trénovat několikrát denně, třeba až pětkrát, a že další týden nebo nejpozději za čtrnáct dnů půjde malá pod vodu, protože je moc šikovná. Nelíbilo se mi to, ale řekla jsem manželovi, že pokud chce – koupe totiž on – tak ať si to spánembohem trénují.

Jenže ani Bětušce se to nelíbilo. První den to snesla, ale druhý den už ji z vany – jinak velmi oblíbeného místa – nesl s pláčem. „To opravdu chceš, aby se do vody bála a nechtěla tam?“, zeptala jsem se vyčítavě manžela. Souhlasil, že asi nechce.

Hned na další hodině na nás zaskakující instruktorka zase přišla se signálkem. „Ne, my to neděláme,“ pochlapil se manžel. Podívala se divně, a když děti cirkulovaly pod její konvičkou, stejně Bětušku trochu polila.

A já si říkám: To jsme jediní, komu vadí trénovat dítě jako Pavlovova psa? Vždyť je to tak primitivní, žbluňk a polít, k čemu je dobré, aby se na dítě zezadu zničehonic překvapivě snášel cákanec? A to opravdu musí dítě umět plavat pod vodou?

Vždycky jsem si myslela, že na plavání s dětmi se chodí proto, aby dítě posilovalo tělo proti odporu vody, trénovalo koordinaci a tak, a hlavně aby se naučilo mít vodu rádo. Jenže primitivní postupy, které se tam – a zřejmě všude bez výjimky – používají, moje dítě spíš děsí a vodu mu znechucují.

Nechápejte mě špatně, já si myslím, že by se dítě mělo naučit zavřít oči a nadechnout se, když mu hrozí, že půjde pod vodu. Ale na Bětušce vidím, že se toho dá dosáhnout i zcela ústrojně: třeba když s tatínkem „skáče“ po tlesknutí do vody z okraje bazénku, tak velmi rychle pochopila, že je lepší zavřít oči, protože i když ji nepotopíme, tak to cáká, a to není do očí příjemné.

Jsem si jistá, že se se situacemi, kdy jí hrozí vlna přes obličej nebo potopení, brzo sžije a dojde jí, jak se chránit. Ale „z čistého nebe“ chlístající voda nemá žádné logické opodstatnění. Nepřipravuje dítě na reálnou situaci, jen ho pokusně podmiňuje.

Na příští hodině plavání si tenhle postoj nejspíš budu muset před paní instruktorkou obhájit.

Ale ještě před tím jsem se chtěla jen tak pro zajímavost zeptat: Vy, maminy tady na eMiminu, souhlasíte s instruktorkou? Jsem fakt tak divná, že nechci nechat dítě zbůhdarma topit?

Hodnotilo 6 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
elija
Kecalka 308 příspěvků 18.07.12 01:16

Chodila jsem s prvním synem taky plavat, od 3m na vaničky a od 9m na bazén. Signál jsme taky trénovali, mu to teda nevadilo, zvykl si rychle a na bazénu už se potápěl. ALE: všechny instruktorky vždy zdůrazňovaly, že cílem plavání s dětmi je radost z vody a společně strávených chvil, časem se samozřejmě předpokládalo, že se dítě naučí plavat. Potápění je jen bonus, nikdy žádné dítě ani jeho rodiče do ničeho nenutily :nevim: Je to o přístupu, nejsou všude stejní a já bych si být tebou trvala na svém, pokud se to dítěti nelíbí, nenutila bych ho ;)

 
Baruna123456  18.07.12 01:57

Jsi úplně normální. Jestli je tohle „potížismus“, tak já jsem ještě horší…od odporu toho, co „by se podle všech mělo“ po odsouvání očkování a prudění tím naší ubohé Mudr. Naštěstí vstřícné.
Signálek je zas děsně moderní krávovina (pardon těm, kdo jej praktikují) myslím tím to, že od určitého věku a chápání dítě samozřejmě rychle pochopí, jak na vodu. A zpravidla ji děti mmají moc rády, pokud jim to nějaká chytrá paní v rámci kolektivní stádnosti a „pro jejich blaho“ nezprotiví.

 
BertaCek  18.07.12 03:28

Dalsi neockovac, ach joj… No hlavne, ze jde proti proudu, to je to nejdulezitejsi.

Autorko-taky se mi tohle podminovani moc nezamlouva, dite si rekne trochu samo. Dite bych zbytecne nepotapela, nejsem si ani jista, ze to ma (na rozdil od ockovani!) nejake jasne benefity. Netlacila bych na pilu, plavani ma malou bavit, ne traumatizovat. Klidne, at se nepotapi, musite z toho obe mit dobry pocit. Mejte se.

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 18.07.12 04:12

Máme bazén vlastní a možná i proto, možná z odporu, jsem nepodlehla krom tebou zmiňovaných „moderností“, ani kolektivímu čůrání do jedné vody s cizími dětmi(jen a jen můůůj pocit, nikomu to necpu ;) ). Naše malá miluje! vodu, mohla by tam bejt furt, je to lachtan, ale polívání hlavy je horor. Už mytí hlavy je horor. Má z toho strach. Ví, že když s ní na ruce skáčeme v bazénu a ona se potopí max po ramena, cáká to, a tak se naučila zavřít oči a pusinku, ale jakýkoliv pokus o polití hlavy „bez příčiny“ končí min. jejím vyděšeným výrazem(až je mi jí líto), někdy až pláčem. Časem na to přijdou. Ptala jsem se na to Dr, povídala, že musíme pomalinku, postupně, nenutit k ničemu, abychom ji neodradili. A tak už nepolíváme. Děláme jen co se jí líbí.

BertaCek ty aby sis zase nerejpla jako pod každým deníčkem že? Taky očko odkládám, nenechám naočkovat dítě, když jsme v rodině nemocní, i když malá není, přesto to není podle mě rozumné. Každá se řídíme vlastním pocitem a rozumem, rozhodujeme se díky dostupným informacím. Myslím si že do toho jestli ostatní své děti očkují či nikoliv, tobě vůbec nic není ;)

Příspěvek upraven 18.07.12 v 04:34

 
anilwap
Kecalka 490 příspěvků 18.07.12 04:32

Plavat chodíme s dcerou pravidelně od dvou měsíců každý týden, v létě plaveme denně. Je jí 22 měsíců a potápí se neustále, skáče do vody, plave sama jen s rukávky, ve vodě je doslova jako ryba. Signál jsme nikdy netrénovali, i když nás s tím na plavání otravovali dobrý rok a tak jsem to prostě pokaždé řekla. Ale dcera to nikdy nepotřebovala, přišla na to, jak se potápět a zatajit dech zcela přirozeně, když ucítila vodu. Vůbec bych to neřešila, pokud nechceš, aby ti na díte lili vodu, tak to odmítni, vždyť si za kurz platíš. A se signálem se nestresuj, malá se brzo bude potápět i bez něj.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 18.07.12 06:11

Ja teda na plavani nechodila pro jistotu vubec, vlastne jsem byla rada, ze nam to kozarka nedoporucila.
nicmene si myslim, ze pulrocni dite potrebuje „signalek“,neb je jeste prilis blbe a logickou cestu voda-nemohu dychat -zavru pusu jeste nepochopi. Usuzuji z toho, ze moje deti do roka nepochopily (ani po opakovam nacviku), ze kdyz se postavi na tech vratkejch nohach a zacnou k tomu skakat, tak sletej jak hruska a majznou se do hlavky (mozna jseou anomalne blbe po tech padech, nevim).
triletemu bych vodu na hlavu nelila.

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 18.07.12 06:48

My taky nechodily na plavani, mame bazen doma, parkrat sme ji ucily potapet samy a dnes ve 20 mesicich plave s balonkama cubicku a kdyz se nahodou potop pri skakani nebo tak, tak zavre oci a zadrzi dech. takze nebudu chodit ani s druhym ditetem do bazenu, navic kdyz sme tam asi byli dvakrat ve verejnym bazenu, mala pak mela pul roku na nehtikach na nozickach mykozu. :?

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 18.07.12 07:07

Ahoj,
byla jsem a budu matkou potížistkou ráda. Vše si nechávám vysvětlit a sama zvážím, co je pro mé dítě vhodné a co ne.
Na plavání jsem chodila také. S prvním synem, kvůli nedonošenosti, důvody pediatra ty samé.
Nikdy nezvládl požadované, nikdy se nepotopil, prostě se jen tak čvachtal a já byla ráda i za to. Instruktorka nás k ničemu nenutila.
Když jsme se v jeho 6ti letech dostali poprvé k moři, vydržel plavat pod hladinou velmi, velmi dlouho. Sám od sebe, bez nějakého učení a vysvětlování.
Nikdy jsem neviděla důvod zapojovat děti do bezdůvodného stádního chování.
Tady si myslím, že je chyba v instruktorce a signálek je diskutabilně neprofesionální, opravdu nejde potápění jinak naučit? Chlístající voda je nepříjemná každému… :kytka: :mavam:

 
slunicko200
Zasloužilá kecalka 697 příspěvků 18.07.12 07:09

Autorko, rozumím ti. Ze stejného důvodu jsem na plavání chodila jen se starším synem. Dodnes dávám vinu sobě. Měla jsem vnitřně negativní pocit z kurzu a jeho vedení - strach z potopení dítěte, přestože mi milionkrát otloukli o hlavu jak je to přirozené a sama žádným strachem netrpím - na kurzu jsem se i narozdíl od ostatních maminek potápěla (když už jsem se teda musela odlíčit:-DD), dítě se sice ve finále krásně potopilo (v tu chvíli se mi zastavil dech:-DDD), k žádné újmě nedošlo, přesto jsem se rozhodla příště více naslouchat svému instinktu. A to tak, že mladší syn prostě do kurzu nešel, místo toho „má“ moře a bazén…nebojí se a voda přes hlavu mu nevadí. Starší odjakživa nenáviděl mytí hlavy a s vodou přes hlavu se srovnal teprve ve čtyřech letech poprvé u moře. Nechci říct, že je to vina kurzu, to vůbec, jelikož špatný pocit jsem měla víc já než on, ikdyž jeho projev vytřeštěných očí taky o něčem vypovídal - vůbec celý dojem ze syna při výcviku byl takový „vytřeštěný“…a chci tím naopak říct, že ta cákačka a radost z vody lze praktikovat i jinak než na kurzu a celkový vztah k vodě to příliš nedeterminuje. Buď máš anebo nemáš…:-)

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18513 příspěvků 18.07.12 07:39

Chodila jsem plavat se starším synem, ale pouze do volných neorganizovaných hodin. Bylo mi silně proti srsti dělat cokoliv na povel, radši jsem si jela po sém. takže ano, potápění jsem nacvičovala, instruktorka mi ukázala a vysvětlila základní princip, ale pak už se mi dál nevěnovala a já si dělala po svém.

omlouvám se slunicku, to neměla být reakce… ruka byla rychlejší myšlenky… :oops:

Příspěvek upraven 18.07.12 v 08:02

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 18.07.12 07:43

Když jsme s půlroční dcerkou chodili plavat, tohle polévání hlavičky absolutně nesnášela. Instruktorky nás nenutily, plávání má být přece radost, ne boj a pláč.
S namáčením hlavičky jsme bojovaly u každého umývcání vlásků, Anička neměla ráda vodu v učích a očích. Ani když začala ve 3,5 letech chodit plavat do kuryu, tak se nechtěla potápět. Instruktorky ji nenutily. A teď v létě, ze dne na den, se začala sama potápět :D

 
mmonica  18.07.12 07:59

A co si musite, proboha obhajit???
Vy jste si ten kurz snad zaplatili, takze jste zakaznici, jste rodice a vy urcujete co vase ditre bude delat a co ne.
Ja bych to taky na svem diteti nedelala.

Omlouvam se, to samozrejme neni reakce na Zrustice, ale nejak blbe sem to zadala

Příspěvek upraven 18.07.12 v 08:00

 
LadyLada
Závislačka 4435 příspěvků 18.07.12 08:04

Když to vezmu podle sebe, začala jsem se potápět, až jsem to uznala za vhodné. Nejdřív doma ve vaně se sourozenci (kdo vydrží déle pod vodou) a pak v bazénu na koupališti. Už jako velmi malé dítě jsem v bazénu zjistila, že pod vodou ztrácím orientaci a tak jsem to s tím potápěním instinktivně nikdy nepřeháněla. A plavat jsem se naučila až v dospělosti - sama. Při povinném kurzu na 1. stupni jsem se topila. Právě proto, že jsme splývali ve velkém bazenu s hlavou potopenou do vody. Náhle jsem ztratila orientaci a začala panikařit. Nehezký pocit se topit, řeknu vám. Tím chci říct, že nikdy nevíte, jak na tom vaše dítě je a rozhodně bych je nenutila do něčeho, co jim není příjemné. Až nastane čas, přijdou na to samy.

 
careynka
Neúnavná pisatelka 19493 příspěvků 18.07.12 08:18

No nevim kde to vase centrum je, ale u nas se to delalo jinak. Rozhodne to nebylo chrstnou z cista jasna…takze spis to bude ve spatnem nacviku nez v primitivnich cvicich…

 
Mišanila  18.07.12 08:49

No někdo je neočkovač a někdo rejpe. Ona psala o odsunutí očkování ne o neočkování, tak zbytečně nepruď. Taky třeba jedno očkování odsunuju, ale ne z důvodů chození proti proudu, to je takové hloupé klišé neznalých.

A k autorce, dítě bych do ničeho neutila a asertivně a slušně se ohradila, pokud by nějaké polévání zkoušela znovu. Vy si kurs platíte a vy rozhodujete, co je pro vás přijatelné a co ne. Má to být pro děti zábava a radost, ne trápení.

 
brisco
Závislačka 2782 příspěvků 18.07.12 08:58

@mmonica Jsi mě předběhla ;).
Katrolino, Ty to platíš, kurz je dobrovolný, ta o co jde?

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 18.07.12 09:13

A co se na tu šaškárnu vyprdnout a chodit prostě s malou do normálního bazénu a tam si s ní hrát? :D

Jinak já jsem v tomhle stejná. Moje dítě je teprve v bříšku, ale moje chlupaté dítě už mám skoro dva roky. Šla jsem s ní na agility a setkala přesně s tím co popisuješ. Nějaké individuální potřeby je absolutně nezajímali - stejný přístup ke všem bez ohledu na jejich reakci. Násilím mi rvali štěně které se evidentně bálo na áčko ( dvě dřevěné plošiny opřené vrcholy o sebe takže tvoří stříšku) až jim ten můj prcek spadnul ze dvou metrů. Říkala jsem jim ať to nedělají a normálně mě odstrčili s tím že ví co dělají že to dělají už x let. No jeli jsme pak na sono bříška jestli je v pořádku, zuřila jsem, byla jsem naštvaná na ně ale hlavně na sebe že jsem to dopustila. Víckrát jsem tam nešla. Místo toho jsem prďolku vzala do psího parku kde mají stejnou překážku a pěkně pomalinku bez tahání za obojek bez tlačení na zadek ale jen milým slovem a dobrotou v ruce proběhla áčko za půl hodiny snažení. Bohužel tyhle „profesionální“ instruktorky jsou všechny jak učitelky tělocviku: Takhle to dělám již 150 let a všechny jsem donutila aby to udělali takže mě nezajímá jak to kdo snáší a jaké fóbie to v kom vzbuzuje. Na pěst. Po své zkušenosti s agility jsem se rozhodla, že v podobné situaci už nepřipustím aby někdo s mým psem/dítětem jednal způsobem který by se tomu prckovi a tedy i mně nelíbil. Slepé důvěřoování „profesionalitě“ těhle lidí je velká chyba a člověk by měl věřit sám sobě, používat svůj vlastní rozum a poslouchat svou intuici. Kdybych tohle tenkrát udělala, poté co by mě ta krůta odstrčila bych čapla psa a odešla a nekoukala bych z povzdálí jak jí tam chudinku trápí a jak jjí ty blbky nechají pak spadnout na zem ze dvou metrů jak pytel brambor. :cert:

 
hoppa
Kecalka 404 příspěvků 18.07.12 09:19

Každý lektor podobného kroužku by měl v každém případě respektovat přání rodičů a mít naprosto individuální přístup ke každému dítěti. Obzvlášť, když to stojí balík :roll: Někdy jsem zaražená, jaké se občas používají až drastické metody. Např. v nemocnicích a školkách. Všichni musí vyšlapovat, jak někdo chytrý píská :nevim: Ale zatím řešíš „jen“ plavání…Připrav se na to, že podobných situací bude s děťátkem bohužel jen přibývat. Chce si to obrnit nervy a případně se zbalit a odejít jinam :palec:

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 18.07.12 09:30

@hoppa Tak to zase nemůžu souhlasit. V nemocnici se dítě hlavně léčí a poslouchat musí a ve školce je dětí jako smetí a musí se naučit že autorita se poslouchá, jinak by za chvíli dostali každou vychovatelku do blázince. Školka je zase o socializaci, naučit se hrát si s dětmi a komunikovat s nimi. Ale plavání kde je rodič přítomen, tak tam opravdu není problém mít individuální přístup. Tam by to mělo být naopak samozřejmostí, protože cílem není na děti cákat vodu a naučit je nějaký přiblblý signálek ale seznámit dítě s vodou aby se jí nebálo. Já vodu měla vždycky ráda - ve vaně jsem se cachtala s hračkama až do marhánků a plavat mě naučil táta asi ve čtyřech letech s plovací destičkou v rybníku. Bavilo mě to, byla jsem tam jen já a rodiče, pěkný den, klídek, pohoda - pamatuju si to dodnes. Dopilovala jsem to u moře kde voda přeci jen víc nadnáší a od tý doby jsem plavala jako rybička. Na naučení nějakýho signálku, stačilo blbnutí se sestřenicí v bazénu a hra Spadla lžička do kafíčka udělala žbluňk. ;)

Příspěvek upraven 18.07.12 v 09:30

 
concetta  18.07.12 09:46

Mne pediatr plavani batolat vylozene nedoporucil, z duvodu moznych infekci. A obe deti maji vyborny vztah k vode. Prave jsme se vratili od more a dcerka (2,5) plavala sama (s rukavky) v bazenu i v mori, potapela se, skakala z okraje bazenu… uplne v pohode. Bala se asi tak prvni pul den…

 
nevsik  18.07.12 10:08

Naše mladá tot nesnášela, vždy to končilo naprosto šíleným jekotem a pro to a taky hlavně proto že nesnáší vodu jsme přestaly chodit… však jednou se plavat naučí, potopí se taky a když ne tak se nikdo nepo… ;) nenáviděla jsem tu větu „emo, cáááák“ a věděla jsem že bude zle! vydržela jsem to třikrát, pak díkybohu kurz končil a na pokračování už jsem nás nehlásila!

jen tak dál že budeš svojí dcerku vychovávat podle toho jak ty to cítíš a ne podle nadšené potápěcí instruktorky! :pankac:

 
Emilie
Generální žvanilka 20394 příspěvků 18.07.12 10:33

Už jako malá jse tyhle skupinový poznatky a teorie nesnášela a jak to jen šlo, stejně jsem si dělala, co jsem chtěla, stejně mně NIKDO nedonutil, abych - obrazně řečeno - skákala z okna jen proto, že z něj skáčou všichni. Nesnáším mokrou hlavu a potopit si jen uši, to je horor. Takže neexistuje, abych se potápěla s klukama, tak, jak to vyžadjí některé kurzy dnes. Naštěstí ale jsem chodila ke kamarádce, která má rozum a nikoho do ničeho nenutí - děti, natož maminky. Jen jim ukáže, co by šlo. Co se týče mých kluků, to jsou kachny od narození, a k vzájemnému polívání, cákání a vůbec totální přeměnu koupelny na bazén žádná hesla nepotřebují. Sice řvou, že „báška mě polil“, ale obsahem sdělení je to samé, jako „báška mi sebral autíčko“ :pankac: :mavam:

 
LadyLada
Závislačka 4435 příspěvků 18.07.12 10:37

@Lynette
Ano, není nad signálek Spadla lžička do kafíčka, udělala žblunk!

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 18.07.12 13:46

Kdyby se to dítěti tak nelíbilo, asi bych to nelámala přes koleno a nepotápěla ho. Co se plavání týká, držela jsem se rady doktorky, že do 3 let se dítě nemá koupat ve společných bazénech.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14418 příspěvků 18.07.12 13:49

Ano, myslím, že jsi „potížistka“… Vůbec nechápu, z jakého důvodu s dítětem na plavání chodíš - to přece není žádná povinnost. Maminky jako Ty jsou noční můrou každého vedoucího zájmového kroužku… zapíší tam s dítětem (nebo i dítě samotné) téměř z donucení, vlastně nejsou přesvědčeny o tom, že tahle aktivita je pro ně to pravé… a „diskutují“. Když Tobě nebo dítěti kurz, přístup instruktorky a způsob vedení nevyhovuje, nikdo Tě nenutí tam být… najdi si prostě takový, který Ti bude vyhovovat víc, případně toho úplně nech.

Když už se jednou někam zapíšu, měla bych důvěřovat úsudku toho, kdo to vede - mívá obvykle víc zkušeností než já… A pokud se mi to nezamlouvá (což se samozřejmě holt stává, že to někomu prostě nesedne), pak odejít.

Hádat se o tom, jestli je pro dítě dobře ho potápět na signál a polévat kelímkem :roll:… stovkám dalších se to osvědčilo, v kurzech plavání je to standardní postup. Že se to Tvé dceři nelíbí, tím se to automaticky nestává špatným… každého baví něco jiného, všechna miminka holt plavací být nemusejí.

 
Baruna123456  18.07.12 14:15

Nejdůležitější je třeba vědět, proč je zbytečný rvát do dítěte první hexu mezi 9.-12. týdnem. Lepší je se teatrálně pohoršovat nad někým, kdo to posune, že? Ach joj! Mimochodem má v rodině tři lékaře, nikdo z nich se tak šíleně mnezděsil, jak tady madam.
Stejně tak není žádná matka povinna poslouchat kdejakou rychlokvašně proškolenou instruktorku a ještě si připadat blbě…Lynette - přesně, vyprdnout se na organizované veselí a „jen tak“ chodit blbnout do bazénu.

 
Zuzza0
Závislačka 3987 příspěvků 18.07.12 14:15

Tak nečtu reakce, moje odpověď je taková, že jsme s dcerou chodily na plavčo, kelímek zvládala celkem dobře (kdyby to nesnesla, nedělám to), nepotřebuji instruktorce něco dokazovat…poprvé jí potopila bez mého souhlasu, nebo připravení mě na to…to jsem rozdýchávala špatně…později - asi 5× to „uměla“, ale mě se to stále nelíbilo…Na plavání jsme přestaly chodit, jelikož to bylo drahé - 170Kč/půl hod a hlavně se tam dělalo stále to samé, žádný rozvoj, nic…Dceři budou tři roky a začíná si zvykat na mytí vlásků, stačí jen kapička na obličeji a řve…tudíž si nemyslím, že by jí to něco dalo, ikdyž vodu miluje snad víc, než mě :mrgreen: Jelikož čekáme druhé, od tohoto upustím a pokud se rozhodnu s mimčem plavat, budu chodit sama
Každopádně pokud se ti něco nelíbí, dávej to vědět, ty jsi matka :hug:

 
petramrk
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 18.07.12 14:23

Ahoj, já chodím s mojí Aničkou taky na plavání, ted jí bude rok. Vodu moc miluje a polévání a ted už i potápění snáší velmi dobře a líbí se jí to. Přesto, pokud zrovnaq nemá náladu nebo vidím, že dnes není ten správný den na polévání nebo potápění, tak se tomu v bazénu vyhneme a nepotápíme.
Některé insturktorky toto akceptují a je pouze na matce, jestli chce nebo ne, bohužel jiné jsou přesvědčené, že potápění je nutné a snaží se to vnutit i dětem, pro které to opravdu není vhodné protože se jim to nelíbí.
Souhlasím s tebou a držím pěsti, aby vaše instruktorka pochopila a akceptovala tvá přání a hlavně přání tvé dcerky ohledně polévání a potápění.

 
Lenula-xy
Kelišová 7398 příspěvků 18.07.12 14:42

Já chodím s malou plavat od 4 měsících, nejdřív do vaniček, od 6,5 měsíce do bazénu. Malá nikdy na hodině nebrečela, nevadí jí nic, co s ní děláme, miluje polévání(polévá si sama hlavičku i sprchou ve sprcháči) i potápění, do vody skočí i bez signálu a potopí se, prostě všechny blbosti, co v plavání děláme. když ji dáme do našeho bazénu na zahradě, nechce nikdy ven :mrgreen: nikdy jsem se nesetkala s tím, že by instruktorka nepřijala nějaký názor rodiče a do něčeho nutila. Máme tam i rodiče, kteří s dětma „jen“ plavou a nepotápí. Já jsem to dlouho studovala a je to jak se vším, dvě stanoviska na věc, na jedné straně infekce,chlor…na druhé straně psychomotorický rozvoj…Rozhodla jsem se, že také začnu dělat instruktorku plavání a už teď vím, že rodiče určitě do ničeho nutit nebudu :palec:

 
inap
Závislačka 4618 příspěvků 18.07.12 15:00

Souhlasim s Bohunkou, pokud se ti neco na kurzu nelibi, tak bud zacni chodit k jiny instruktorce, nebo si chodte plavat na verejny plavani. Stejne si myslim, ze po par hodinach na kurzu vis, jak dite drzet apod., prijde mi to zbytecny vyhazovani penez. U prvniho ditete jsem si taky myslela, jak s nim musim chodit organizovane plavat, cvicit a ja nevim co jeste, nakonec mala chytla molusky, rozjel se ji ekzem, skoncili jsme s plavanim, s druhou jsem se uz na plavani rovnou vykaslala. O vyznamu plavani u kojencu jsem se posleze bavila s kozarem, imunologem, pediatrou a spis valili oci, jak muzu byt tak nezodpovedna, a ani ne rocni dite machat v bazenu.

A taky to neni reakce na zminovanou :)

Příspěvek upraven 18.07.12 v 15:00

 
Rascal
Kecalka 226 příspěvků 18.07.12 15:04

Myslím že to není vůbec podstatné aby se to mimčo naučilo. Protože stejně než se z tohoto pidi kurzíku doplave až do velkého skutečného bazénu a bude se potápět třeba pro puk, tak na scénky s konvičkou dávno zapomene a bude se to učit jako my všichni tenkrát na prvním plavání školáků… Ale obecne proti tomu nic nemám, hlavně když se to stihne včas a dítěti se to líbí. Reflexu zadržení dechu se má využívat dřív než uplyne prvního půl roku života dítěte. Po půl roce tento reflex který získalo mimčo v bříšku, ztrácí. Když se to naučí, je to legrace a člověk se pak nemusí bát dítě potopit, když se jde do bazénu. Karolínka se to učila také, šlo to dobře, ale problém byl, že jsme doma netrénovali, nebo jen občas, takže ten reflex stejně vymizel a vystřídal ho řev… což mě samozřejmě přestalo těšit… myslím, že je to zajímavý zpestření při plavču, ale myslím, že by se instruktorka neměla vůbec podivovat, když to někdo dělat nechce… Měla by to brát jako samozřejmost. někdo chce a někdo nechce. ;)

 
Sazkarka
Zasloužilá kecalka 618 příspěvků 18.07.12 15:24

Ahojky mám doma 3m chlapečka a nikdy mě nenapadlo, že bych s ním chodila ¨na nějaké plavaní. K čemu to jako má být dobré??? Dítě se napučí plavat až to potřebuje. Malé mimi přece do vody nehodíte a neřeknete plavej a kdyby tak spadlo, tak se stejně utopí, tak proč ho to učit??Můj starší syn chodil do plavání až ve školce, dnes je mu 12 let a plave velice dobře, z vody starch nemá…

 
Uživatel je onlineSlečna Ferka
Echt Kelišová 8876 příspěvků 18.07.12 15:49

@BohunkaP Myslím, že jsi mě nepochopila. Myslím si, že je fajn, když malá v plavání posiluje proti odporu vody, a voda ji baví, čili jsem ráda na kurzu… ale jediné co nechci je signálek. A problém je v tom, že to dělají ve všech kurzech… Pokud znáš kurz, kde se to nedělá, dám si poradit ;)

Jinak děkuju za názor i Tobě, i když mě těší, že je výjimečný. A můžu se zeptat, zda máš vlastní zkušenost, že by sis proto přála, aby účastníci na kurzech drželi hubu a krok? Vedeš nějaké kurzy? Jsi učitelka nebo instruktorka?

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 18.07.12 16:14

Já s malou plavat nechodím, chodím cvičit a je tam naprosto normální, že nedělá to, čeho se bojí (a toho je dost). Instruktorka neřekne ani popel, samozřejmě. Normálně si stůj za svým a tečka :-).
Tyhle instruktorky maj dle mě někdy tělocvikářský manýry a myslí, že budou komandovat i kojence :nevim:. (Sorry, jestli tu nějaká je, ať si to nebere osobně :lol:.)

 
baretek  18.07.12 16:15

Tuším, že BertaCek je lékařka (psala to to pod jiný deníček).

Já osobně nejsem fanouškem neočkování, protože to v konečném součtu ohrožuje i moje dítě. Jsou to infekční nemoci, a ta „stádní“ imunita zajištuje, že ta nemoc mizí, a nechtěla bych, aby moje dítě mělo vážnou nemoc jenom proto, že někdo chtěl jít zásadně proti proudu a chce hrát chytrou. Ono to odkládání je jedna věc, ale pak se to odloží na „neurčito“ a jsou z toho epidemie nemocí, co nikdo neviděl 40 let. Takže si myslím, že pokud něčí rozhodnutí neočkovat ohrožuje ostatní, je nám do toho všem celkem hodně.

Ale nechci se tu hádat o očkování, lidé, co děti neočkují, žádné argumenty stejně neslyší.

K tomu plavču, no já bych si určitě prosadila svou, jsou to peníze autorky, a pokud z toho nemá dobrý pocit, proč to podstupovat.

 
kerrankin  18.07.12 16:33

Autorko, nejsi potížistka. Mě akorát překvapuje, že jsme nějaká zaostalá rodina, protože na plavání teda nechodíme a ani to neplánujeme (a vlastní bazén taky nemáme)…

@Lynette Co jsou „marhánky“? :lol:

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 18.07.12 16:33

Chodila jsem plavat s prvním dítětem (u druhého nebyl čas a pak bylo léto, takže jsme plavali v zahradním bazénu) a byl problém právě s poléváním a následným plaváním pod vodou. Všechny děti dělaly, co měly, jen to naše stávkovalo. Když jsem říkala, že to nevadí, že se nebudeme potápět, protože prcek vždy brečel, tak nám bylo řečeno, že narušujeme hodinu a že budu mít v prckem v životě problém, protože nedělá to, co má (bylo mu 8m). Po dalších dvou hodinách, kdy jsme v době, kdy ostatní děti jedno po druhém plavaly pod hladinou, my plavali v rohu bazénu, byli odejiti bez náhrady kurzovného. I když jsem se s instruktorkou pohádala, vyhodila nás a odmítla se mnou bavit, protože narušujeme hodinu - prý co když si ostatní děti všimnou, že to naše se potápět nemusí… Jsem ráda, že jsme tam skončili. Problémy s dětma jsou pouze úměrné věku a to, že se první nerado potápělo na něm nenechalo žádnou škodu.

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 18.07.12 16:51

@ynax Ježišmarja, tohle za ty prachy :cert:.

 
Lynette
Echt Kelišová 7668 příspěvků 18.07.12 16:53

@helenkka Mahránky jsou můj dětský výraz pro varhánky. :oops: :mrgreen:

Příspěvek upraven 18.07.12 v 16:54

 
teredes
Kelišová 6266 příspěvků 18.07.12 17:30

Ahoj, necetla jsem prispevky, tak nevim, kam se diskuze dostala. Nicmene ja se synem zacala chodit na plavani, kdyz mu byly tri mesice. Pod vodou byl hned druhou lekci, postupne jsem ho pod vodou zacala poustet, naucil se tam otocit treba o 180 stupnu nebo udelat dve tempa pod vvodou k okraji. V roce umel to, ze pokud jsme ho hodili ze brehu do vody, umel se ve vode otocit, pod vodou udelat tech par potrebnych temp k okraji, tam se chytit, vynorit hlavu a dychat. Takze cilem plavani, alespon toho naseho, s miminky, je naucit se pohybovat pod vodou, aby v pripade nahodneho padu do bazenu dokazaly zachranit samy sebe. Podotykam, ze plavanijsme si fakt uzivali, syn plakal snad jednou, co si pamatuju a to jsme cvicit prestali, kdyz nemel naladu.
Takze sice chapu, ze nekdo nechce potapet dite, ale v tom pripade nevim, proc s ni chodis na plavani?? To nemyslim rypave, proste si s malou dojdi cas od casu do normalniho bazenu, tam si zablbnete a jdete zase domu :nevim:

Edit- pardon, nebyla to rekce na Lynnete, pouze odpoved

Příspěvek upraven 18.07.12 v 17:31

 
Crystal87
Generální žvanilka 23728 příspěvků 18.07.12 17:30

Tak ja chodila s obema klukama a NIKDY nas nenutili :nevim: Proste kdyz se jim to nelibilo, tak pod vodu nesli, polevani problem nebylo, starsimu se po case potapeni nelibilo tak jsme nepotapeli, nmladsimu to nevadilo jen jsem to musela ja ne intruktorka:)

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 18.07.12 17:56

Tak pokud ti vadí způsob vedení kurzů, potom nechápu, proč vůbec do toho kurzu chodíš a proč za něj vlastně platíš takový hříšný prachy? Pokud chceš jen „posilovat svalíky“ tak by mi přišlo lepší a levnější chodit plavat jen s dítětem v hodinách pro veřejnost. Existuje spousta malých bazénků, které vyhovují hygienickým nárokům. Dokonce i mimo Prahu jsem jich pár našla.
Takže mne by spíš zajímalo, co teda děláš se svým postojem na kurzech, kde jde v první řadě o to potápění? 8o 8o 8o Promiň, ale přijde mi to stejně absurdní jako přihlásit dítě na gymnastiku a pak si stěžovat, že ho instruktorka nutí chodit po kladině, když jde přece gymnastika dělat i bez toho. :roll:

Příspěvek upraven 18.07.12 v 17:57

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 18.07.12 18:01

@Pudloslava Tříletému se voda na hlavu nelije ani v kurzech ;)

Příspěvek upraven 18.07.12 v 18:01

 
BohunkaP
Extra třída :D 14418 příspěvků 18.07.12 18:42

A můžu se zeptat, zda máš vlastní zkušenost, že by sis proto přála, aby účastníci na kurzech drželi hubu a krok? Vedeš nějaké kurzy? Jsi učitelka nebo instruktorka?

Nejsem ani učitelka ani instruktorka - obojí mám v nejužší rodině, já sama kurzy s dětmi jen navštěvuji.

Ono nejde o to „držet hubu a krok“ - je namístě se ptát, když se mi něco nezdá. Zjišťovat, proč to tak je, jestli by to nešlo jinak a když ne, jestli je k tomu rozumný důvod. Ale není namístě se vztekat, když mi není vyhověno… Naprosto přesně to vystihla @Gina108 - jako bys přihlásila dítě na gymnastiku a rozčilovala se, že sice chceš, aby cvičilo, ale nejde mu kotrmelec, tak ho do toho nikdo nebude nutit… Ty plavecké kurzy jsou v zásadě celkem dost právě o potápění - aby si dítě zvyklo mít hlavu pod vodou a zadržet dech, když se tam octne - takže pokud Ti ten přístup nevyhovuje, holt to asi bude chtít plavat individuálně.

Krom toho, instruktorka Vás vlastně ani nijak nenutila - píšeš „podívala se divně a když děti cirkulovaly pod konvičkou, stejně ji polila“… Pokud jste dítě polévat nechtěli, neměli jste s ní pod konvičku zamířit, ale plavat o kus vedle… ;)

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 18.07.12 19:12

Líbí se mi název deníčku zkombinovaný s odpovědí Gina108 v 17:56.
Zakladatelko, je fajn mít svůj názor a umět si jej prosadit, ale v tomhle mi přijde, že jsi šlápla vedle.

Odpověď na tvou otázku:
Nejsi divná, že nechceš své dítě zbůhdarma topit, ale…pokud jsou tyto kurzy vedeny určitým směrem, je zvláštní stavět se do opozice.

Jak psala Gina: to je jako chodit do kreslení s vědomím toho, že dítě má rádo barvičky, ale nebaví jej kreslení.

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 18.07.12 19:13

Nicméně to nic ale nemění na tom, že deníček máš napsaný moc hezky a velmi poutavě. Dobře se mi četl :palec:.

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18513 příspěvků 18.07.12 19:18

Já neříkám, že nás nutili - mně jen bylo proti srsti stát do půl pasu ve vodě v kruhu a pořád dokola odříkávat hloupé říkanky a dělat něco na povel. Na volném plavču jsem sice dělala totéž (kromě těch říkanek :roll: ), ale podle sebe a dítěte. Ač stádní zvíře, tady mi to fakt vadilo.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14418 příspěvků 18.07.12 19:21

@radúna, přesně :potlesk: :potlesk:

 
EvelinaM
Zasloužilá kecalka 614 příspěvků 18.07.12 19:32

Ahoj, my chodili na plavani v Nemecku, od 6tydnu a v zivote po nas nikdo zadny signal nechtel.Deti jsme pozdeji pousteli z nafukovaci skluzavky do bazinku a tak si to nacvicili taky

kdyz jsem o tom slysela od kamosek co chodily v CR, tak jsem si popravde taky rikala:opet ceska specialitka, deti na povel jak pejsci..

 
Uživatel je onlineSlečna Ferka
Echt Kelišová 8876 příspěvků 18.07.12 19:41

@EvelinaM :palec: Vidím to podobně, děkuju.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama