Jak se žije s hmyzem

Ostatní

Rozhodla jsem se napsat něco mimo miminkovské téma, i když okolo tématu miminka deníček zčásti poletí. Opět jsem honila jeden druh bzikavky, tentokráte píchavé, po pokojíčku mé nevinné, křehké a hlavně na smrt ospalé dcery.

VTIP,který mě zničil :-D
2 komentáře

Komáři, mouchy, vosy, mravenci a jiné brebery obtěžují život nás všech. Více potom lidi na vsi, jako jsme například my. Dřív jsem tuto havěť tolik neřešila, nevnímala, ale co mám dítě, které musím od těchto malých potvor chránit, začínám být z hmyzího bytí čím dál více rozmrzelá.


Po dvouhodinovém vyčerpávajícím uspávání mé - z rostoucích zubů rozbolavělé - Verunky, byl v pokojíčku najednou klid. No konečně, jdeme s Davidem koukat na film. Po pěti minutách ovšem opět ticho prořízl hysterický jekot. Pomoc! Jdu tam, dnes večer již po stosedmdesátéosmé, a věřte již velmi neochotně. Výjimečně rozsvítím, naleju malé na dudlík Nurofen, když tu najednou mi kolem hlavy zabzikalo zzzzzzz…

Panebože, to je určitě ten hajzl, co si dal k večeři minulou noc celou mojí levou ruku. Komár! Zahodoval si pěkně. Stojím tam, v ruce dudlík, z dudlíku na koberec zkapává nesmírně lepivý sirup, malá mě s otevřenou pusou bedlivě pozoruje z postýlky, co jako dělám, a já stojim-nehnutě a poslouchám kudy ten prevít letí a kam si sedne. Nesed si hodně dlouho. Tušil. :-D Prásk ho, a mám tě! Soused říkal, že je poďobanej jak kdyby měl neštovice. Už jsem se začínala radovat, že máme barák asi nějaký radioaktivní, když sem nepřiletí ani jeden. Pekelně jsem se spletla. Je čas pořídit Raid do zásuvky :-D

Mravenci jsou naprosto nejoblíbenější hračkou mé holčičky, když ležíme na zahradě na dece. Vedle škubání krásné, posekané travičky, jí mravenci dokážou zabavit na opravdu hodně dlouhou dobu. Chápu, že jsou v trávě doma oni, a že naše rozprostřená deka jim určitě musí překážet v jejich vyšplapaných cestičkách, ale my jsme větší a chytřejší. Co si budem povídat, žádné rozdíly v inteligenci bych nedělala, kdyby ovšem jejich kousnutí tolik nebolelo. Jednoho krásného dne ta cupitající malinkatá hračka mojí Verču hryzne a to jsem zvědavá, zda jí to poučí, a z útoku přejde k útěku, kdykoli Ferdu jen uvidí. Třeba začne raději hned chodit, aby utekla rychleji. A nebo se nepoučí. A budou jí žel rafat dál, ale ona jim za to na oplátku systematicky vyvraždí celou jejich familii :-D

Když vám takhle celá armáda mravenců pochoduje po kuchyňské lince, to je druhý případ, kdy zvědám oči vsloup, a nezbývá mi než doufat, že do nové kuchyně ani jeden Ferda nepronikne. Pač pokud ano, zaútočím jedem. S nenechavým pudlem a batoletem, co sežere vše, k čemu přileze, nebude rozmístění jedu jednoduché, ale já to vymyslím! Zahrada jako kráva a oni mi musej lézt do baráku!

První, co dělám od doby, kdy nastalo jaro a mouchy se líhnou jak na zakázku, před tím než ukládám Verunku k odpolednímu a večernímu spánku je, že s čímkoli, co zrovna popadnu, vyháním ty ošklivé bakterionosky z jejího pokojíčku. Řeknu vám, vyhnat takovou mouchu, která vidí okno (zavřené, které jí samozřejmě přitahuje) a dveře (kterými tam vletěla, ale neumí jimi vyletět ven), to je o nervy. Co potom, když je jich tam třeba 5! Zabít to nejde, vyhnat to nejde! :pocitac:

Asi 14 dní jsem se s nimi trápila. Lítala jsem s overálkem v ruce po pokoji jak zběsilá, nadskakovala, máchala rukama, pojmenovala ty mrchy všemi možnými i nemožnými výrazy, ale bylo mi to prd platné. V průměru jednu mouchu ze tří jsem tímto stylem opravdu těmi dveřmi vyhnala. Ostatní, které se dál zarputile nechaly honit po pokoji, jsem nechala usednout na stěnu, a po předozích mnoha neúspěšných pokusech je ke zdi připlácnout, jsem je nechala tak a doufala, že se odeberou ke spánku po vzoru mé dcery. Ta se mým šamanským tancem samozřejmě vekolepě bavila :-D

Později jsem přecejen přišla na to, jak je obelstít. Zatáhnu závěs na okně, rozsvítím v předsíni a ty potvory vyletí dveřmi za světlem. Zvítězila jsem! :dance:

Jedna z mála bzikavek, kterou vcelku respektuji…no, nebudeme to přehánět…snáším, je taková ta vosička, co lítá asi jako hodně špatně udělaný film, nebo lépe, série po sobě jdoucích fotografií. Tato vosička lítá sem a tam jako magor. Vždy se na vteřinku na jednom místě zastaví a bez okem viditelného přemístění je rázem o pár centimetrů jinde. A tak jí máte jednou u levého oka, hned u pravého, pak nad čelem, před řetízkem na krku…a vždycky, když se zastaví, čumí. Všimněte si toho. Je to taková štíhlá vosička, a zvědavá jak Lemur.

Raději budu věřit tvrzení mé maminky, že jsou neškodné. Ony jsou tedy tak rychlé, že je prakticky nemožné je máchající rukou trefit. Čímž pádem dostat od takové vosičky žihadlo-pokud nějaké má, není asi moc reálné. Sem tam se přilítnou podívat, jak se budu tvářit, i na Verunku, ale tý jsou úplně buřt, ona má svý mravence.

Ovšem vosa obecná je jiný kalibr. Nesnáším je. Od malička se jich doslova panicky bojím, a tak mě „moc potěšilo“, když jsme se loni nastěhovali sem, na ves, a zahradu tvořily převážně ovocné stromy, trávník a vosy! :zed: Letos jsem jich ještě moc neviděla, a tak jen vskrytu duše doufám, že letos jich nebude takové množství.

To bylo vážení jako z nějakého psycha! Že jdeš zahradou-jen se normálně chceš dostat bez úhony k autu - a kolem tebe 8-12 vos… na mou fobii jak dělané. ALe jak je známo, fobie se léčí právě tím, z čeho panický strach máš, tak ke konci léta jsem si z žádné z nich nedělala ani trochu hlavu. Na to, jaké jich byly mraky a ďobanec jsem dostala jen jeden, je to dobrý. Nemám z nich dobrý pocit, ale je to lepší než fobie.

Horší je, když mi vletí do baráku. To se můžu pos…t! V tu chvíli začínám tančit výše zmíněný šamanský tanec, jenže s tím rozdílem, že se role lovce a kořisti obrací. Já prchám, nadskakuju a křičím coby lovená, a vosa doráží, honí mě a bzučí coby útočník. Takhle rychle neběží ani ten nejrychlejší africký šampion.

A slovním spojením „takhle rychle“ začnu pojednání o předposledním otravném živočichovi, a tím je pavouk. Není sice z řádu hmyzu, ale patří též do škatulky cupitajících, přinejmenším otravných tvorů.

Takhle rychle jsem nikdy předtím a zatím nikdy potom nebyla venku z postele a svlečená, jako když mi před lety jednoho večera vlezl pavouk pod pyžamo. Pavouky jsem snášela, respektovala. Přesně do této doby. Žili jsme s mým prvním mužským ve sklepním bytě a věřte, byly jich tam celé rodiny. Když jsem nějakého potkala, šup s ním do odpadního potrubí. Od té události s pyžamem jsem je už jaksi do ruky nebyla schopná vzít a tak jsem vždy vymotala půl toaletního papíru, abych je měla jak netknutě přemístit tam, kde jsem je pak poslala potrubím mezi krysy a jiná kanálová zvířátka. Každému je asi jasné, že jsme měli průměrnou spotřebu toaletního papíru víc, než osmičlená rodina.

Tady co bydlíme teď, jsem jich ještě takové množství nepotkala, ale když se nám výjimečně poštěstí, přehazujeme si s mužským tu čest pavouka ostranit, jako horký brambor :-D

Předevčírem nám jeden lezl po dece na zahradě. Metelil si to k Verunce. A já přemýšlela, zda prchnout a nechat mojí dceru napospas evidentně neškodné, ale pořádně hnusné Johaně, nebo sebrat všechny síly a zachránit Verču od neodvratného olezení tímto nohatým pavoukem. Joahna-tak říkáme od malička s mým bráchou takovému, který má asi půlcentimetrové tělíčko, zelené bříško a asi 4 metrové nohy. Nebylo času nazbyt. Johanu jsem z Verunčiného zadku za jednu nohu uchopila, svižným máchnutím ruky odhodila, a strašlivě zakřičela. Návštěva, která zrovna užívala venku sluníčka s námi, nadskočila a vystrašeně se ptala, co se stalo. „Nic, Johana“. To jsem jim to teda vysvětlila :-D

Posledním nenechavcem z řádu hmyzáků, o kterém chci mluvit, je brouček, který miluje žlutou barvu. Nevím, zda ho znáte všichni, ale kdo si někdy v létě vzal na sebe například žluté tričko, rozhodně nemohl být ušetřen od náletů těchto broučků. A samozřejmě to bych nebyla já, abych si nepořídila válecí zahradní deku-žlutou! :roll: No, nedošlo mi to, ale už jsem si zvykla, že jak deka, tak i Verunka jsou krom jiných, věčně obsypány těmito malinkými černými tečkami. Ani jeden z nich mě ještě nikdy nehryz, ale pokud se tak někdy stane (opět nevím, zda mají útočné prostředky), deku začnu používat černou a napuštěnou repelentem :pocitac: :mrgreen:

A proč všechna tato otravná zvířátka nezabíjím, ale vyhazuju, odhazuju, splachuju, honím a vyháním? Nechci, aby poslední myšlenka deníčku - detailní popis důvodu - byla nechutná a tak si ho raději nechám pro sebe :mrgreen:

Hmyzů cupitajících i létavých je bambilion druhů. Vzpoměla jsem ty, se kterými mám tu čest setkávat se denně a v hojném počtu. A ačkoli je nemám v lásce, velmi vám doporučuji nádherný seriál z hmyzího světa Minuscule (klinkni), u kterého se s Davidem vždy chechtáme jak pitomci. I Verunka na něj vydrží koukat do aleluja :-D

Hodnotilo 5 lidí. Score 4.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
petrusak
Ukecaná baba ;) 1556 příspěvků 09.07.11 08:19
:lol: :lol: :lol: :potlesk:
 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18618 příspěvků 09.07.11 09:57

hezký :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 09.07.11 10:23

At píšeš o čem koliv je to vždy super čtení děkuju ti za tvoje deníčky, tenhle si budu číst vždy když mi bude smutno.Děkuju.

 
Somier
Kelišová 5305 příspěvků 09.07.11 10:48

Miru, úžasnej deníček, chlámu se tu jak prdlá :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: úplně vidím sebe, jak tancuje výše zmíněný šamanský tanec, když na mě nalítá vosa :mrgreen: - též mám panickou hrůzu z týhle malý pruhatý okřídlený mrchy a to už vůbec nemluvím o sršňovi 8-o nechápu, jak takovejhle hmyz vůbec mohl vzniknout!!!!
ale opravdu jsi mi dneska pobavila a zato velké DÍKY !!!! :kytka:

 
andrejka87  09.07.11 11:15

Miru tak já jen technickou vsuvku a typ pro tebe -co mám dvojčata koupili jsme přístroj jménem GX-06,působí vysokofrekvenčníma vlnama (reid je chemie obsahuje spoustu sračiček,vadí to prckům tak ho nechci) a je jak na mouchy tak na komáry,bydlíme u lesa a co ho používám není jediná moucha,komár nebo brouk.Sice zaplatíš ale stojí to zato,takže až ti hrábne z hmyzu ještě víc než doposud doporučuju ho koupit :lol: :lol: :palec:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 09.07.11 11:18

no vtipné a výstižné,a dvolím si tvrdit,že mnoho z nás tohleto trápí :mrgreen:
mě kupříkladu vosy..panická hrůza,ječím a nadskakuji jak o závod s časem.. a zmýněný osminohý neřád??no to je něco pro mě,to mizím a za mnou je vidět jen vzdušná mlha a nedej bože,když ho najdu doma..můj muž,temu to nevadí a tak,jak zaječím ,e nachystán v plné polní se sklenicí a jde si na balkon poklábosit a dát mu jméno..na záchodě nám přebývá pepíček a jeden donedávna než jsem nechala vymalovat,byl v kuchyni na stropě miloušek..doufám,že jich neobjevím v brzké době více :pankac: taky ráda čtu tvé deníčky… :kytka: :dance:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 09.07.11 11:28

Nevím proč, ale po přečtení se mi hlavou honí úryvek od Kabátů „VYPADNĚTE nebo si koupím DDT“. :mrgreen:

 
scharko
Ukecaná baba ;) 1626 příspěvků 09.07.11 11:34

hezké ,vtipné ostatně jako vždy :potlesk: :potlesk:

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 09.07.11 11:40

krasny :mrgreen: :mrgreen: take nesnasim hmyz, a vosy uplne nejvic, boji se vseho co lita. jednou nam na zahrade proletel roj vcel a dvakrat se tu uhnizdil a od te doby porad posloucham, zda neslysim bzuceni. Take nam jednou do loznice vletel srsen a dokonce netopyr, no je to s tou hhaveti nekdy tezke :mrgreen:

 
terak
Zasloužilá kecalka 941 příspěvků 09.07.11 15:07

Hmmmm site do oken? :wink:

 
Kamilka.Kamí
Kelišová 6453 příspěvků 09.07.11 15:10

tak tohle nema chybu :palec: fakt jsem se pobavila a dost se u toho i poznavam :mrgreen: :mrgreen: nejsi jedina odhanecka a to mame prcka jeste v brisku :-) kdo vi jakej tanec budu provozovat ja :dance:

 
Kamilka.Kamí
Kelišová 6453 příspěvků 09.07.11 15:40

Joa jeste me napada jeden hmyz co nesnasim a to jsou chrousti. za prvy zvuk co vydavaji je prisernej a za druhy delaji nalety :zed:
:pocitac:

 
Dede22  09.07.11 15:52
Mravenci

Jako bych se viděla, akorát já jsem ten člověk co pravidelně vyvražďuje ty malé vláčky co mi cupitají okolo koupelny, svižným krokem okolo jídelního stolu až k jejich vytouženému cíli :zed: , kuchyňská linka. Při tomto útoku vezmou první frontou koš na odpadky, druhá fronta se postará o pracovní desku a třetí, to jsou partyzáni - vedou útok horem i spodem, ti lítaví smraďoši si doletí až na horní poličky, kde mám uložené pečivo, koření a další „dobrůtky“ :roll: , ti co jdou zespoda to berou přes skříňky s nádobím až po šuplík s příborama a jsou ochotni riskovat život pro první frontu (ty zespoda zabíjím jako první).

Člověku je v tu ránu jasné co příjde, masové vyvražďování - Raid v pozoru a čeká kdy poberu všechny živé tvorečky co mám ráda a odnesu je do bezpečného místa - nejlépe na zahradu. Zavřu všechny okna a vypustím jed. Jen se v tom vy smradi zaduste. Dvě hodinky počkat a pak vysmejčit celej dům, aby byl zase bezpečnej. No prostě práce na den. :zed: :zed: :zed: :pocitac: :pocitac: :pocitac:

A nejhorší na tom je, že se to za tejden opakuje všechno znova

 
xangel87
Kelišová 6555 příspěvků 09.07.11 16:18

Terak - muhehehe, sítě do oken, to byl vtip? :mrgreen: Ujišťuju tě, že je máme v každém okně, ale stejnak je tu havěti :roll:

Miru - přesné :potlesk: :lol: Zapomnělas na škvory, vy tam ty hajzlíky nemáte?? Já si je přitáhnu s každým prádlem ze zahrady :cert: A o těch pavoukách mi ani nemluv, potřebovala bych, aby vyráběli 2metrovou plácačku, abych se k nim nemusela tak přibližovat :poblion: Černý broučky znám, mám zelenej kočárek :pocitac: :zed:

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 09.07.11 16:30
8-o :roll: :lol:
 
Etcetera78
Neúnavná pisatelka 17565 příspěvků 09.07.11 17:39

nááádhera :potlesk: :potlesk: :potlesk: :lol: :lol: :lol:
My bydlíme v paneláku a o hmyzuprostou domácnost se nám stará kočka Gimlenka, ale až se příští léto nastěhujeme s malou na chalupu, asi si na tebe často vzpomenu… :mavam: :mavam: :mavam:

 
nakukovatelka
Závislačka 4174 příspěvků 09.07.11 20:00

:palec: krásně napsaný, jako vždycky :potlesk:

 
hankamisa
Kelišová 7305 příspěvků 09.07.11 21:01

mádhera.tak bych to napsat neuměla. :palec: :mrgreen: :mrgreen:

 
Monny
Hvězda diskuse 36573 příspěvků 09.07.11 21:04

Miruš, naprosto luxusně napsaný, a bejvala bych ti napsala koment dřív, jenže jsme se s manželem zasekli na Minuscule na Youtubku :lol: :lol: :lol: :oops:
No, prostě mazec :palec: Měla by jsi být spisovatelka, ale kdyby knihy měli i videa bylo to úplně nej :pankac:

 
Markittka
Extra třída :D 14599 příspěvků 09.07.11 21:39

Dost jsme se pobavila a manžel na mě kouká jak na debila :mrgreen:

Dneska mám super zážitek s pavoukem… : jeli jsme s manželovo sestřenicí autem a najednou zaječí, prudce zastaví, vypne motor, vyletí z auta a začne lapat po dechu..... jsme v šoku co se děje a ona zaječí tam nahoře je pavouk, vyhoďte hoooo
Manžel ho vzal za nožku, vyhodil ven a pak jsme buchli smíchy… teda já taky pavouka nerada,a el tohle bylo hodně :D.
Ještě že to byl málo používaný výjezd od supermarketu, neumím si představit, kdyby toto udělala na frekventované silnici.

 
Tera:)1
Kelišová 6326 příspěvků 09.07.11 21:49

Tak toto je fakt suprovej deníček jsem se teda zasmála :palec:
já teda taky tyto hmyzíky nerada ale raději je zaplácnu než je někde odchytávat. Vosy a sršni brrr s těch mám tak trochu panickou hrůzu :roll:

Na Mrňousky taky čučíme jak cvoci celá rodina :lol: :lol:

 
LucaLuca
Závislačka 4455 příspěvků 09.07.11 22:50

Já se svými fobielmi nemůžu ani většinu dílů Miniscule. :lol: Ale děcka to žerou.
A stejně by mě zajímal ten důvod, proč odchyt a ne mord. Já teda nedám ani jedno z toho…

 
macin
Závislačka 4595 příspěvků 09.07.11 23:03

Mrňousci jsou super… ale jinak hmyzáci nee :nevim:.
Výborně napsané, taky si užíváme nově bydlení se zahradou a spoustu bych toho mohla podepsat :palec:

 
farska
Nadpozemská drbna 30000 příspěvků 10.07.11 00:21

NO luxúúúúúúúúúú­úúúúúúúúúús :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
elija
Kecalka 308 příspěvků 10.07.11 01:00

:lol: :lol: :lol: Skvěle napsaný deníček, jako bys mi mluvila z duše :palec: Akorát že já všechny ty víc jak čtyřnohé prevíty nemilosrdně vraždím, o čemž svědčí i ornamenty na zdích :roll: Dokonce jsem byla nucena se nad razancí při bránění našeho domova trošku zamyslet poté, co jsem viděla dvouletého syna, jak se vší silou své malé nožičky a se slovy „já vám dám!!!“ snaží zlikvidovat mravenčí stezku přes kuchyň :oops: Bylo to krátce poté, co se asi tisícihlavá skupinka rozhodla usadit v naší lince :mrgreen: Jenom na takové ty velké vyžrané pavouky s tlustýma černýma nohama (ne Johany :mrgreen: ) musím brát něco na dlouhé tyčce, třeba smeták, poněvadž trpím utkvělo představou, že minu a oni mi zato vlezou na ruku… brrrr… Jediné, co se mi z hmyzí říše líbí, jsou Mrňouskové :palec: (a taky berušky, ale nesmí mi pokakat ruku :mrgreen: )

 
tripetri
Echt Kelišová 9615 příspěvků 10.07.11 08:17

Super deníček :potlesk: :palec: Taky sdílím nechuť k všelikému hmyzu a nejvíc nesnáším můry a pakomáry (neboli jepice) :poblion: :poblion: To je něco tak odpornýho! Když je to se mnou v pokoji, odcházím, nemůžu tam spát, dokud to někdo nevyhodí nebo nezabije…Fuj, úplně se otřásám odporem, když si na tu hnusnou havěť vzpomenu :poblion:

Příspěvek upraven 10.07.11 v 08:17

 
wildcat8
Kecalka 272 příspěvků 10.07.11 17:35

jako bych se v tom videla :lol: jenom bych jeste navrch prihodila, ze u nas jeste nejakou me nepochopitelnou cestou lezou do baraku slimaci ( je moc fajn, v noci kdyz jde clovek na zachod na nej slapnout), jednou zase se mi podarilo zvednout pantofli a zpod ni vyskocila mala zabka a zahupla pod postel a mysi sem se nebala do doby, nez mi kdysi po nocni sichte neprebehla po vedlejsim polstari :lol: :lol: tot sou moje zkusennosti s zivotem na venkove :think:

 
Motýlková
Ukecaná baba ;) 1459 příspěvků 11.07.11 08:40

Super úžasné:) nejvíc mě pobavil název „brouk, co miluje žlutou barvu“ :))) přítel tu barvu miluje, a mě pak vždy zaměstnává sundavání těhle broučků, aniž bych je na triku rozmázla. :nevim:

 
Jahudka87
Ukecaná baba ;) 2374 příspěvků 11.07.11 20:59

Krásně napsaný. My to máme doma podobný, sice sítě v oknech, ale stejně je tu tolik much, pavouků a hlavně mravenců, že jsem z toho někdy jak šílená. Mám z nich už uplnou hrůzu. Navíc se teď udělali nějací ti velci mravenci s křídlama a to je nechutný, těch tu je mraky a já jenom chodim a zašlapávám je, všude jsou samý mrtvoly a já akorát uklízím. U nás ti mravenci lezou hlavně ze spár u podlahy, no stejně budeme dělat podlahu novou, tak všechny díry zasilikonujeme, to se nám osvědčilo i v koupelně a pak položíme novou podlahu. Cestičky ke koši preventivně sprejuju a světe div se, nechodí tam! Každopádně přeji úspěšný boj s touhle havjetí :mavam:

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 24.07.11 22:16

Bydlím v paneláku …co máme nová plastová okna,pořídili jsme do oken sítě!Vřele doporučuji!!!Můžeme svítít a mít otevřené okno ,spíme s okny dokořán je to super!Do 2+1 to stálo 2500 ,– mám 5 sití v celém bytě a opravdu ani hmyza a to smě mívali mouchy,komáry a hlavně vosy dorazil mě sršeň!Testujem to druhým rokem a opravdu NIC! :palec: :palec: :palec: :palec:

 
Paní deníčková
Povídálka 13 příspěvků 25.07.11 13:54

Tak to je skvělé napsané :potlesk: Nedá mi to neokomentovat :-D V dnešním pošmournem dni pěkná vzpruha :palec:

 
Ditta77
Závislačka 4189 příspěvků 25.07.11 23:17

Super deníček :potlesk: Taky abnormálně nesnášim všechno, co má víc jak čtyři nohy :mrgreen: :-P
Vždycky a často říkám-že nesnášim zimu-ale jediný co na zimě miluju-to,že neleze a nelítá ta hnusná havěť :palec:

A jinak pavouci-Johana z dlouhejma nohama mi nevadí, ale takovej pokoutník domácí :poblion: :zed: , který se rádi vkrádaj do našeho baráku-to je teprva čočka :evil:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama