Jak se žije v Japonsku

O životě

V Japonsku se žije dobře za předpokladu, že máte železné zdraví a doktorům se vyhnete obloukem.

Moje kamarádka si bezstarostně zašla za místním zubařem s banální vypadnutou plombičkou. Doktor pečlivě obhlédl situaci, zmapoval terén a kamarádka dostala injekci proti bolesti. Chvíli se jí montoval v puse, a když spokojeně prohlásil, že je hotovo, kamarádka málem dostala infarkt. Zub byl s japonskou pečlivostí odstraněn a na jeho místě zela obrovská díra. Tak abyste věděli, tohle je typická ukázka japonské zdravotní péče.
Moje milá kamarádka to obrečela a já jen doufala, že mě nikdy nic podobného nepotká. V Japonsku to totiž funguje tak, že lékaři mají nad pacientem naprostou převahu a do diskuzí se jim moc nechce. Nebylo by fér házet všechny lékaře do jednoho pytle; jistě se najdou tací, co pacienta berou spíš jako klienta a všechny lékařské zákroky předem vysvětlí, popřípadě se zeptají, jestli s tím dotyčný souhlasí, ale mnoho jich není a stále je většina těch, co informování pacienta pokládají za něco zbytečného.

V létě tohoto roku jsme se s manželem přistěhovali do Japonska a během týdne se mi podařilo otěhotnět. A otázka japonské zdravotnické péče najednou začala být velmi aktuální.
Shodou okolností se mi ve stejnou dobu dostala do rukou taková tlustá brožura, kterou napsal jeden japonský lékař a kde asi na dvou stech stranách popisuje zkušenosti cizinců se zdejším zdravotnictvím. Vyděsila jsem se, zezelenala, orosila se studeným potem a připravila se na nejhorší. A musím říct, že něco se zlepšilo, ale mnohé stále platí.

To nejmenší je, že personál neumí cizí jazyky, i když o sobě klinika v inzerátech prohlašuje, že poskytuje péči i cizincům. Anglicky totiž většinou mluví jen doktor. Ale k tomu je potřeba se nejdřív probojovat. Po dlouhém hledání jsme jednoho takového doktora našli. Což o to, čekárna celkem hezká a čistá, ale s hordou japonských sestřiček, které nerozumí anglicky ani dobrý den. Ale nevzdávají se. Prostě na vás budou s úsměvem a trpělivě mluvit tak dlouho, až se najednou stane zázrak a vy pochopíte, co po vás chtějí. To je jedna věc. Ale jít k porodu a nerozumět ani dýchejte - tlačte, to je přece noční můra. Neumím si představit, jak bych to zvládla. Ale doktor mě nakonec uklidnil. K porodu ženskou pustí, leda když si s sebou na sál přivede tlumočníka.

Další z nepříjemných věcí je doba strávená v čekárně. Manžel chodí vždycky se mnou, poněvadž je na tom s japonštinou přece jen o něco líp než já a poněvadž chce vidět, jak náš brouček roste a dělá pokroky. Ani jednou se nám nestalo, že bychom přišli na řadu dříve, než za dvě hodiny. Než aby manžel koukal kolem a nudil se (jediný chlap široko daleko), bere si sebou notebooka. Já mám buď taky notebooka nebo si čtu.

Japonci mají rozsáhlou síť lidových lékáren a drogerií, spojených do jednoho obchodu. Více než po klasických lécích sahají spíš po nejrůznějších vitamínových a podpůrných preparátech. Hodně oblíbené jsou takové ty malinké lahvičky z hnědého skla s nějakým lektvarem tak na dva loky. Lidé často do sebe vrazí jednu lahvičku na stojáka, ve chvatu, na cestě do práce nebo do školy. Co tím chci říct? Prevence především. K lékaři se jde, když už opravdu není zbytí a hrozí ztráta končetiny nebo nějakého orgánu. Pokud lékař zjistí, že to ještě není tak vážné, předepíše pacientovi co? Vitamíny!
A tak je péče mého lékaře asi zcela jasná.
Jsem ve čtrnáctém týdnu. Už vím, že ultrazvuk je tu jednoznačně nejoblíbenější doktorská procedura. Mám čtyři krásné obrázky a koncem týdne jistě obdržím další. Kromě toho jsem jednou dala krev ( jsem Rh- ) a pak taky jednou načůrala do kelímku. To je zatím všechno. Vyšetřit mě nikdo nechce. Zřejmě proto, že jsem zdravá a miminko roste úplně vzorově podle japonských tabulek.

Taky bych asi měla časem zajít k zubařovi, ale z pochopitelných důvodů se mi tam tak nějak nechce :-)

Na miminko se manželem moc těšíme a radujeme se z každého centimetru navíc. Rádi bychom chodili i do nějakých kurzů, ale i taková obyčejná předporodní příprava se tady stává neřešitelným problémem. Pouze v japonštině. Už vidím, jak si tady platím tlumočníka, aby mi přeložil, jak se správně heká.

No a těhotenská knížka? Určitě znáte ten pocit, kdy si jejím získáním konečně připadáte těhotná ?oficiálně?. Vyfasovala jsem ji minulý týden na místním zdravotním úřadě. Je pěkná, A4, plná všelijakých infantilních malůvek (Japonci to milujou!), podrobná a s místem na záznamy až do prckových šesti let. A já celá nadšená z toho, že bude v angličtině. Haha. Tedy, abych byla úplně přesná, nějaké ty anglické nápisy tam skutečně jsou. Ale nějak jsem nepočítala, že všechno, co se do té knížky zaznamená, bude v japonštině. Úřednice byla moc milá a agilně několik stránek vyplnila. Asi si v nich moc nepočtu, ale uvidím, jestli bude doktor ochotný alespoň něco psát anglicky.
Já si totiž vůbec nejsem jistá, že tu chci porodit.

Další ne nepodstatná věc totiž je, že v Japonsku se pořád rodí vleže, pasivně a bez diskuzí. Když jsem se ptala japonských kamarádek, jestli se tady v okolí (prefektura Šizuoka má 7 779 km2) dá rodit alternativně, tak se mě většinou ptaly, jak to jako myslim. A když jsem nadhodila třeba porod do vody nebo na stoličce, tak následovalo takové to jejich typické: Heee? Oooohhh! Ano..... néééé… eto… hmmm… nani (cože)? Prostě jako kdybych se vrátila o dvacet let nazpátek do časů našich maminek. Ony vůbec netuší, že se dá rodit i jinak, než ve třmenech a do kopce.

Pojišťovna nehradí naprosto nic, ani porod ani potrat, nic. I kdyby ženská umírala, pokud se to bude týkat gynekologie, musí si všechno zaplatit. Antikoncepce tu v podobě, jakou známe u nás, neexistuje a je v podstatě nelegální. Když jsem se byla do Japonska před lety podívat poprvé, shodou okolností to vyšlo tak, že jsem potřebovala píchnout Depo-Proveru. Netušíte, co kolem toho bylo lítání. Nakonec jsem uspěla jen díky kamarádovi, jehož kamarád je doktor, vysokému poplatku a podepsaném prohlášení, že na sebe beru veškerá rizika a lékař se vzdává jakékoli odpovědnosti. Takže pokud vás zajímá japonská antikoncepce, běžte do první lékárny a kupte si tam spermicidní bobule.
No a na kolik vás v Japonsku takové běžné těhotenství vyjde? Každá kontrola u gynekologa stojí kolem 4.000 jenů (asi 1000 Kč). A to jde jen o ultrazvuk, bez vyšetření. No a porod, to je ranec: 350 - 450.000 jenů. Zlaté Čechy se svým zdravotnictvím! Lidi si pořád stěžujou, ale v porovnání s Japonci máme lékařskou péči na vysoké úrovni a jsme určitě o deset, v neonatologii nejspíš o patnáct let napřed. Dopracovala jsem se k tomu, že se mi v noci zdává o krásném porodu ve Vrchlabí…

A těhotenská móda, to je kapitola sama pro sebe. Nabídka zdejších maternity koutků je značně monotónní, vystavené kusy vypadají jako nějaká pofidérní zástěra, barva většinou hnědá, šedá nebo černá. Prostě tragédie. Neviděla jsem tady jedinou pěknou těhuli. Všechny rezignovaly na šminky, nosí rolák, přes něj nějakou tu zástěru, no a samozřejmě taky neskutečně šerednou ortopedickou obuv.
Bříško ještě moc vidět není, tak zatím nemusím investovat do něčeho podobného a vystačím si se svou garderobou. Doma je ale pohodlí na prvním místě, a tak manžílkovi kradu trička a košile. Dokonce mu ani nevadí, že mu nosim jeho tlustý fusekle. (K trenýrkám se propracuju později! :-)

Japonsko je skvělá země. Moc se nám tu oběma líbí a chceme tu nějakou dobu zůstat. Jsem šťastná, že je zatím všechno v pořádku ? klepu na dřevo! ? brouček roste jako z vody a já nepotřebuju žádnou speciální péči. Jasně, mám trochu obavy, protože je spousta věcí jinak, než jsem z Čech zvyklá, a jsem tu na to sama. Mamku mám daleko, široko daleko těhulka k popovídání žádná, a tak všechny informace sháním přes internet. Ale i přesto, že ne všechno je podle mých představ a čeká mě dlouhá cesta do neznáma, moc se těším! My to nějak zvládnem!

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Andynka
Zasloužilá kecalka 766 příspěvků 25.10.04 17:17

Milá Kaede
Tvuj deníček je moc hezky napsaný a hlavně pro nás nezasvědcené také zajímavý.Přečetla jsem ho jedním dechem.Překvapilo mě na jaké urovni zdravotnictví v japonsku je.Myslela jsem si ,že tím jak jsou vyspělá země mají vše na vysoké urovni vč zdravotnictví.
Já sama jsem v 28tt a musim přiznat,že si nedovedu představit mít takovou péči jako máš ty tam nemluvě o porodu.Jsem též zastánkyní alter.porodu a sama si vybírám kde budu rodit aby mi umožnili polohu která bude vyhovovat mě a ne jenom doktorovi.O vrchla­bí též uvažuji,jediné co mě trochu odrazuje je ta vzdálenost a z toho pramenící strach abych tam byla včas když to na mě přijde.
Tobě moc přeji pohodové těhu,minimum zdrav.potíží,zdra­vé,štastné miminko a jen samé příjemné zážitky bez zbytečných stresu.
Andynka a Kulíšek28tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.10.04 17:18

Milá Kaede, četla jsem Tvůj příspěvek i u těhulek v deníčku a proto jsem si zájmem přečetla i celý článek, rozhodně patřil v téhle kategorie „jak se žije..“ k těm zajímavějším, protože Japonsko, to je pro nás teprv exotika !!! Některé zážitky a postřehy zní docela hororově a přiznám se, že to s tím tlumočníkem na porodním sále doteď váhám zda bylo myšleno ironicky nebo doopravdy :-))
Za tu cenu porodného si fakt myslím, že cesta do Čech by byla trojnásobně lepší investice, i kdyby to místo Vrchlabí byl Motol ( tím ho nechci nijak urážet) , ale Vrchlabí je Vrchlabí , mě se o něm zdá taky i jako snažilce :--))) nebo že by sis po vzoru českých celebrit odskočila porodit do Thajska?
Příjemné těhotenství a co nejvíc pokroků v japonštině Ti přeje
Claudie

Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 25.10.04 17:38

Páni, klobouk dolů před vaší odvahou:-)
Hodně mě překvapily japonské poměry, já bych předpokládala, že u nich se tak dbá na harmonii těla a ducha a bylinky a masáže a takové ty věci…A tedy že k porodům přistupujou podobně „přírodně“, a ejhle, ono ne.
Každopádně vám oběma (třem) přeju hodně štěstí a zdraví a ať všechno proběhne jak má:-)

Jazzi

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.04 00:43

Mila Kaede,
Nedavno jsem videla (tusim na CNN) porad 2 hodinovy o porodech na celem svete. V jeden vybrany den byl nataceci tym s zenou z urcite zeme. Velice zajimave, vybrali zeme jako Afganistan, Rusko, Nemecko a treba i Japonsko. Zena v Japonsku rodila na alternativni klinice. Uplne se to vylucuje tomu, co jsi napsala. Byla to soukroma klinika, zarizena tak, ze se mi o tom ani nezdalo. Co si pamatuji napr, ze kdyz mela zena kontrakce, tak na obrovske obrazovce se ji dle sily ukazovaly obrazky ruzne intenzity a to ji uklidnovalo. Take bylo legracni, ze jakmile se miminko narodilo, tak se na cca nekolikametrove obrazovce ukazala 1. fotka a ta byla automaticky poslana na mobilni telefony vsech clenu rodiny a pratel… Jak je to vlastne se systemem zdravotnictvi je soukrome a statni a nebo jenom soukrome?

Zdravim z Floridy,

Julie + dcerka 3 roky a syn 7 mesicu

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 26.10.04 02:26

Ahojky holky,

moc děkuju za hezké komentáře. Hned se mi tady těhulkuje líp :-)

To:Claudie
O Vrchlabí uvažuju. Volala jsem tam a byli strašně moc milí. Řekli, že by mě přijali, i když to s tou předporodní přípravou asi bude všelijaké. A paní doktorka mi poslala seznam všech nutných vyšetření, takže mám aspoň něco v ruce a můžu o tom mluvit se svým doktorem.

To:Julie
K tvému dotazu: Nemocnici může vlastnit stát, soukromá firma nebo občanská organizace. Existují také univerzitní nemocnice. Pacienti jsou odesíláni od svého praktického lékaře, který je vždy soukromý. Počet starých lidí se každoročeně zvyšuje, a tak rostou i náklady spojené s provozem. Spousta nemocnic se stejně jako v Čechách potýká s finančními problémy, stejně tak jako soukromí lékaři. Před dvacety lety totiž došlo k změně systému, a lékaři, do té doby osvobození od daní, museli začít odvádět daně stejně jako všichni ostatní, což se samozřejmě muselo někde projevit. Mladým lékařům se do obrovské počáteční investice na zařízení vlastní ordinace nechce, a proto je průměrný věk soukromých praktických lékařů víc jak šedesát let. Celé zdravotnictví prochází v současné době reformou a já doufám, že se všechno brzo zlepší.

Samozřejmě nevylučuju, že někde v Japonsku je možno narazit na superluxusní kliniku. Já v Praze taky můžu občas vidět desetimetrovou limuzínu, ale těžko v ní bude jezdit většina národa. A jestli ta zmíněná reporáž ukazovala výběrem jednu kliniku v zemi, tak mě vůbec nepřekvapuje, že tam neukázali zrovna tu moji. Takže ano, možné to samozřejmě je. A určitě ta péče tam bude stát mnohem víc než zmiňovaných čtyřista tisíc jenů za normální porod. Soukromě odhaduju, že tak milion a výš. Škoda,že si to nemůžu dovolit, a tak se můžu podělit jen o zkušenosti z průměrné kliniky (i tak podle mých informací nejlepší v celé Šizuoce).

Mějte se krásně

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.10.04 03:18

Mila Kaede,
Dekuji za vysvetleni. Opravdu velice zajimave. Skoda, ze jsi ten porad nevidela. V USA ho opakovali nekolikrat na ruznych kanalech. Ja jsem tem porad sledovala pozorne, jelikoz jsem v te dobe byla take tehotna. Nejvice na mne zapusobil porod z Indie, Afganistanu, Ruska a take zmineneho Japonska. V Afganistanu kazda 5 zena umira pri porodu. Bylo to vse velmi graficke a tak jsem obcas musela detaily „rozdychat“. Naopak prave ten porod v Japonsku byl naprosto neuveritelny. Bylo to na soukrome klinice. Interier se ani neda dostatecne popsat - vypadalo to jako v nejake superluxusni lazni… Tve zkusenosti z Japonska jsou velice zajimave.
Tak krasne tehotenstvi!!!

Julie, dcerka 3 roky a syn 7 mesicu

Kimmy
Kecalka 158 příspěvků 26.10.04 04:11

Ahoj Kaede,

Japonsko je teda docela drsnarna ;-). Ja ziju trochu na jihu v Singapuru a na lekarskou peci si nemuzu stezovat. Neznalost anglictiny me neprekvapuje a myslim, ze je to dost zavazny problem - asi bych taky uvazovala o porodu jinde, protoze kdyby nedejboze doslo k nejakym komplikacim, tak by to mohlo byt hodne narocne.

Jinak vysetreni je tu normalni delat jen ultrazvukem - ja jsem pri tehotenstvi snad nemela ani jedno vnitri vysetreni krome kvasinkove infekce na konci. Hlavne at ti udelaji velky ultrazvuk okolo 20t, kdy se kontroluje vyvoj organu apod. Kdyby sis chtela popovidat co kdy cekat (pripadne co si vyzadat) tak napis na kdoe@seznam.cz.

Ten porad o ruznych porodech jsem videla na Discovery channel a byl moc zajimavy - ale verim, ze to asi nebude bezny standard. Jestli mas moznost, zkus se do nejake porodnice zajit podivat - tady se taky moc nerodi do vody, ale trmeny tady nemaji.

Preji Ti krasny a pohodovy zbytek tehotenstvi a at vsechno dopadne na vybornou.

cau cau

Kimmy

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.11.04 16:15

Kaede, nevim zda jsi stale online. Tve zkusenosti me velice zaujaly. Zrovna pred casem jsem premyslela jake by to mohlo byt rodit v Japonsku. Nas kamard totiz Japonsko silene vyzdvihuje, ale nebyl tehotny :-) Nebot my jsme tez takovi svetobeznici. Pred dvema mesici jsme se presunuli z Bostonu do Stockholmu. Rozhodovani bylo velice tezke, ale cilem bylo priblizeni se rodine.
Ale o tom nechci psat.

Cast tehotenstvi jsem stravila v US, kde mi mozna jini budou sdilet jiny nazor, ale jednoznacne me ma lekarka s personal jenz se o me staral na:,–(il vysokou latku, pak jsem mesic travila doma. Tam jsem si prozila nejtezsi udobi a sice sok, z testu tzv. amniocentezy. Byly to nervy, ale ve vysledku jsem rada, ze to mame za sebou. Chodila jsem do Podoli, kde me velice podrzela sestricka na genetice. Podoli mohu doporucit po strance profesionalni, po strance eticke uz je to nekdy horsi. Prostredi je jeste nekde jinde.
Nicmene do Svedska jsem se nebala prestoupit nebot lekarka v US Svedske zdravotnictvi vyzdvihovala do velkych vysin. Tezke PR. O tom vsak, pokud se dostanu k tomu, abych sve zazitky a nazory vystihla treba v samotnem prispevku.

Nicmene, jsem skoro ve stejne situaci jako TY. A mou lekarkou z Bostonu me byla doporucena DVD Lamaze Classes. Stoji 50 usd, a muzes si to objednat na strankach BarnesNoble, posilaji to i do zahranici. Jedna se o pripravu paru na porod, jakesi skoleni dychani a veskere detaily tykajici se porodu. Dosud jsem DVD neobdrzela. Ale z recenze vim, ze by nam to melo pomoci.

Skoleni totiz ve Svedsku delaji, ale ve svedstine prevazne, tez je mozne v anglictine, ale ma mid wive mi sdelila,ze to neni potreba. Jsem ted ve vazi hledani soukrome praxe. Nicmene reknu Ti, ze statni system je tedy vec. Postupem doby zjistuji, ze je lepsi platit za pojisteni a mit care i nadstandardni. Nezli mit k dispozici tzv. to stejne co vsechny.
Preji Ti hodne stesti, uzivej tehotenstvi. J a jsem se dlouho tehotenstvi branila diky kariere, ale ted jsem velice stastna, a oba se moc tesime. Drzim Ti palce. V jednom ta svedska sestra mela pravdu ve vysledku jsme to my partneri a mimco kdo rodi…takze my musime byt v pohode a ono to nejak dopadne. Verme ze prima. Asi ve vysledku je jedno kde clovek rodi, hlavne kdyz ma podporu. Pred casem jsem si to nemyslela. Radeji vim do ceho jdu vzdy. Chtela jsem rodit ve stylu Vrchlabi…ale vzhledem ke vzdalenosti je to slozitejsi. Navic preferuji, aby manzel byl se mnou.
Tak tedy Good luck!
 Jana

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 03.11.04 05:58

Ahoj Jani,

dík za podporu. O naší poslední návštěvě doktora jsem se zmínila v deníčku Květňátek, ale abys měla představu - jestli jsem předtím trochu pochybovala, dnes už si jsem naprosto jistá, že se do Vrchlabí potáhnu třeba přes půl světa.

Doktor byl nějakej divnej, ptal se, co tam chceme a proč jsme přišli. Jestli nemám bolesti. My na to, že jsem v pořádku a on sám nás pozval, tak proto jsme tam. A on na to že hm… ano… neee.. eto… hm…Koukal do papírů a evidentně nevěděl co s náma. Pak se sebral a šel vedle do místnosti. Tam s někým diskutoval a za chvíli nás zavolali, sestra mi ukázala, abych si lehla a doktor mi udělal ultrazvuk. To byla jediná hezká věc. Miminko krásně roste, mrskalo se tam jak rybička. Asi to jednou bude pěknej divoch. A pak asi poznalo, že se na něj s taťkou koukáme, otočilo se na nás a přitisklo ručku na stěnu dělohy. Jako na podrav, jako by se nás chtělo dotknout. To bylo taakový heezký! Pak jsme si taky mohli přes reproduktor poslechnout jeho srdíčko. Bije tomu malýmu tvorečkovi jako zvon, jenom trochu rychleji než nám, vysloužilcům.
Nejvíc mě na tom doktorovi mě mrzí, že není připravenej. Kdyby si ty moje informace aspoň napsal, ale on už se mě na to ptal. Zase jsem mu musela nadiktovat datum porodu, krevní skupinu (Ha! Negativní! To je důležitý!) Řekl mi, že mi vezme krev a příště ať přijdu zase za měsíc. My se s manželem na sebe tak podívali, a jestli to je všechno. A on že jo. Celý dny drandim na netu, tak vim moc dobře, jaký vyšetření a kdy se mají dělat. No a právě teď je čas na test vývojových vad. Doktor povídá, že jestli chci vědět, jestli dítě bude v pořádku, mám jít v 30tt na amniocentézu.Tak já povídám: a co triple test? Je to přece metoda nesporně šetrnější. Když se výsledek ukáže pozitivní, teprve pak se může jít na tu amniocentézu. Ten doktor se nás snažil přesvědčit, že to je naprostá zbytečnost a že se to v Japonsku nedělá. Nakonec ale prohlásil, že jestli chci, tak mi teda ten test udělá. Já samozřejmě že chci. Doktor měl výraz „proboha, co si to ti cizinci navymejšlej“. Byla jsem z toho otrávená, rychle jsme poděkovali a vypadli. Na recepci jsme počkali na účet a ze mě pak při pohledu na něj vypadlo jen: To si snad dělaj srandu! Místo obvyklých 3 ? 6.000 jenů to teď bylo 31.000. A že prej eto nééé, ten test je tróšišku dráchej, né. No to teda.

Ona vůbec ta jejich stydlivost při finančních otázkách je dost nepohodlná. Vůbec se o tom nechtěj bavit. Když jsme se minule ptali doktora, kolik u něj na klinice stojí porod, začal mlít něco o pěstování melounů a že než dozrajou, taky se neví, jaký budou. Proboha, člověk jedná o službě, která řádově stojí půl milionu jenů a dozví se takovejhle příměr!
Teď napodruhý jsme se na recepci zeptali znova. Ten člověk tam upadnul do děsnejch rozpaků a po chvilce váhání tu cifru stydlivě napsal na papírek. Ach jo.
Taky nás tlačili, abychom jim co nejřív a nejlíp hned řekli, jestli budu rodit tam. A vyplynulo z toho, že pokud jo, vrchní porodní asistentka, která se čirou náhodou zrovna vrátila z Bostonu, anglicky hovoří a předporodní kurzy pořádá, uvolila by se a vyškolila nás. Pokud budu rodit jinde, bylo nám kulantně (Éto néé, vy néumět džaponský, že?) řečeno, že máme smůlu a kurzy nebudou. Tak ne. Strčte si je za klobouk.
Přístup toho doktora a jeho personálu se mi nelíbí ani trochu a už teď si jsem skoro jistá, že před porodem z Japonska prostě ujedu a porodim v Čechách. Manžel už si v práci vyřizuje volno, což v Japonsku nikdy není jednoduchý, ale vzhledem k tomu, že shodou okolností je ředitelova dcera taky těhotná, má pochopení a to volno manželovi asi dá. Takže za mnou přijede co Čech a bude se mnou u porodu. To mě v celé té situaci ohromně posiluje.
Zkuste to taky nějak zařídit! :-)

Říkala jsem manželovi o tom DVD. Zní to moc zajímavě. Až ti přijde, zkus napsat, jak jestli to je opravdu tak dobré, jak píšou ty recenze. A jinak přeju krásný zbytek těhotenství!

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.11.04 11:50

Moc zdravim Kaede,

opravdu Tva situace v Japonsku je trskni. Prosim nezapomen na jeden dulezity fakt, ze mnoho leteckych spolecnosti bere na palubu jen zeny do 32 tydne ci mozna jeste s doporucenim lekare do 36 tydne. Sice veskere letecke spolecnosti skoli personal na pripadny porod, nicmene kapitan je povinen pristat v pripade porodu a to kdekoliv je to realne.
Proto se nejspis vsechny letecke spolecnosti brani.

Manzel asi nedostane tak dlouhou dovolenou, takze mozna budes muset odjet do Cech drive a manzel za Tebou prijet. Navic nemam zatim tez zkusenost jsem v 26 tydnu, ale me kamaradky jako prvorodicky vetsinou prenaseli. Coz znamena, ze treba mas termin x a muzes rodit o pet dni pozdeji. Dnes vsak porody vyvolavaji po urcitych dnech.

Zcela urcite Ti poslu jaky jsme meli dojem z DVD.

Ma kamaradka rodila ve Vrchlabi, stavovala jsem se tam za ni. Meli prijemny pokoj a porod ackoliv trval 30 hodin, probehl moc fajn. Personal byl prima. Lekari byli naprosto vstricni, tak jak to ma byt. Tesi me to zjisteni, ze uz i doma neco dobre funguje.

Vim jak Ti je, nebot si ursite zklamani ze zdravotnictvi prozivam tez. Priroda nadherna, mnoho veci se nam zda fajn, ale ten socialisticky pristup ve statnich sferach je katastrofalni.

Uplne bych zapomnela na tom Triple testu jsem byla, bohuzel nam to vyhodnotili jako velke riziko. Jak jsem zjistila v cesku pouzivaji jakou si laktu, jenz reaguje u vestiny pripadu kolem tricictky stejne. Na amniocenteze jsem byla. Spadl nam kamen ze srdce, dopadlo to dobre. Ale prozila jsem si sve. V tu dobu, jsem polemizovala s myslenkami, jak by bylo fajn byt v US. Nebot tam k tomu meli takovy odlisnesji pristup. V kazdem pripade dnes jsem rada, ze jsem to podstoupila.

Pro Tvoji informaci prvotni test z krve se dela v 16-18 tydnu pozdeji to jiz nedoporucuji. Nasledne pokud je to nutne udelaji odber plodove vody zhruba tusim do 22 tydne. Kryji se, nebot musi byt jeste v nejhorsim pripade sance situaci resit tak ci tak.

Podle svych vlastnich zkusenosti, byt to jsou nervy prevelike, asi bych Ti doporucovala ten test podstoupit. Pokud jiz casove nezvladas, nevadi, hlavne bud v pohode. Urcite bude vse v poradku.

Jeste me napada jedna vec, pamatuj tez, ze po porodu mimco min. nekolik tydnu obzvlaste pokud ho cekas v zimnim obdobi melo byt radeji v okruhu svych blizkych. Tudis letet s nim bezprostredne treba dva tydny po porodu asi nebude ok. Nicmene mozne je vse, zalezi na vlastni uvazeni, situaci a uvaze o riskovani.

Kdyz budes cokoli potrebovat poradit co bych mohla ze zkusenosti jiz vedet, uricte se ozvi. Rada sdelim.

Drzim moc palce. A nezapomen snad na jedno ve vysledku rodite vy TRI a to je pravda. Faktem je ze drive rodili na polich a zvladli to…ovsem byla jina doba vid, a umiralo z deseti deti 5. Dnes sebou civilizace prinasi sve.

Mej se moc pekne a uzivej tehotenstvi.
Jana

Jeste me napada, uplne me rozesmala situace s chovanim Japoncu nad zalezitosti diskuse o penezich. Ackoli to neni k smichu. Nicmene mam zkusenost,ze kdyz jsme s Japonci jednali kolem kulateho stolu o budgetu v okamziku jednani o penezich, vsichni do jednoho jak na pokyn, otevreli usta od ucha k uchu a potouchle se smali. Nemeli jsme pak jednoduchou situaci jak vlastne s nimi resit, ze jejich cena je prilis prestrelena. :-)To jsou zrejme oni skromni Japonci. Tez me prisli jako stado, jemuz veli ten prostredni co dal nejakym zpusobem pokyn k usmevu.

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 03.11.04 12:49

Ahojky Jani,

tak ty jejich úsměvy, to je projev nervozity a rozpaků. Ale než jsem na to přišla! Třeba jsem potřebovala najít nějakou ulici - ty tady totiž nemají jména - a když už jsem fakt nevěděla kudy dál, obrátila jsem se na někoho, o kom jsem předpokládala, že by mi mohl rozumět, třeba byznysmena s kufírkem. No a dočkala jsem se toho, že se na mě ten dotyčnej podíval, zasmál se a šel pryč. Já, úplně zkoprnělá tím hulvátstvím, jsem tam zůstala civět. A to se mi stalo několikrát. Oni prostě, když si nejsou jistí nebo nevědí, začnou se smát.

Jinak moc díky za užitečný rady. S tím létáním už jsem zjistila, že s potvrzením od doktora můžu letět až do 34. týdne (British airways). A když mě to náhodou popadne na palubě, holt si se mnou budou muset poradit, protože na Sibiři se přistává dost blbě :-)
S miminem se může letět už 48 hodin od porodu, ale to mi nehrozí, protože termín mám koncem dubna a v Čechách asi zůstanu až do července. Manžel by měl dostat měsíc volna, tak snad i kdybych přenášela, času bude dost. Pak se sem zase musí vrátit, odsud v tom červenci poletí do Kanady a já se tam k němu s mimísem připojím, ukážeme ho prarodičům a hurá zase na rok do Japonska.

Ani jsem nepsala o dalším detailu, který mě u toho doktora rozladil. On vlastně udělal jenom obyčejnej UZ a řekl, že mám přijít za měsíc. Zrovna jsem končila 14. týden, a i když vím, že je na triple test ještě maličko brzy, tak na příští kontrole už by bylo pozdě. Takže když pak houknul na odcházející sestru, aby z té krve udělali i triple test, doufala jsem, že ví, co dělá. Tak teď nevím, aby výsledek nebyl falešně pozitivní nebo naopak negativní.
Do 22. týdne, jak píšeš, je ještě dost času, tak na amnio zatím ani moc nemyslím a doufám, že to ani nebude potřeba.

Díky moc za rady, určitě jich využiju, ty už jsi oproti mě zkušená těhule:-) Taky díky tomu, že jsi zatím stihla vyzkoušet americké, švédské i české zdravotnictví. Možná jsou Američani na úrovni, ale je to proklatě drahá záležitost, kdežto předpokládám, že Švédi zase mají v tom sociálním státě péči zdarma. Napísej, jak to tam funguje, moc by mě to zajímalo. A odkud je vlastně tvůj manžel?

Hezký den
Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.11.04 16:52

Ahojda Kaede,
je moc fajn, ze se Vam to podarilo zajistit tak,ze stravis mesic v Cechach. Drzim moc palce. Je to v te situaci nejlepsi reseni asi. Budes vice klidnejsi a budes mit na blizku rodinu, coz je tez hodne dulezite.

Tak dubenak? Parada!

K tomu Triple testu, ma kamaradka lekarka me v dobe, kdy jsem pomerne stresovala s vysledky rekla, ze pokud me brali krev drive nezli v 16 tydnu, vysledek muze byt zavadejici. Ale nedrz se toho, to jen pro pripad, kdyby Ti to nahodou vyslo nepriznive, bud hlavne v klidu. Pripadna amniocenteze to jiste vylouci. Ale tu urcite podstupovat nebudes, takze nac o tom polemizovat.

Tak mi napada neni na Tebe nejaka emailova adresa, nejsem si jista zda je vhodne probirat detaily veci prostrednictvim otevreneho emailu. :-)

My jsme takovi svetobeznici. Da se rict ze na spicce kariery jsme se rozhodli jeste necemu priucit ve svete. Rekli jsme si, ze jeste neni pozde. Zakladnu mame doma v Cesku, da se tak nejak rict. Ale putujeme. V soucasnou dobu pracuje jen muz. Ja jsem jiz pred nekolika mesici skoncila a nyni si vychutnavam tehotenstvi, jenz prislo asi tak akorat v dobu snad psychicke pripravenosti. Zacatky byly zajimave, ale v konecnem dusledku nam to diky zkusenostem prinasi ovoce. Oba jsme Cesi.

A co vy? Manzel je Kanadan ci jeho koreny sahaji do nasi domoviny?

Kaede, pokud chces pojdme si psat na soukrome maily.
Uzivej si chvil s novym zivotem v sobe. Ja jsem ted 26 tydnu a mrne uz s nami komunikuje prostrednictvim pohybu znatelnych na venek. Muz je z toho nadsenej. Mimco bude zrejme cile a ve vysledku nam asi da zabrat.:-) Poustim-li muziku, a dotykam-li se jejich mozna rucek ci nozek a tukam do rytmu vraci mi to podobnym zpusobem. Je to nadherny pocit, nikdy pred tim jsem absolutne neuvazovala o diteti. Mela jsem cas a stale jsem to tak nejak odkladala s vymluvou na to ze nejsem pripravena a buhvi co jeste. Pak prisel cas a nejakou dobu to neslo a kdyz jsme se zapojili do pracovnho procesu a uzivani si sportu a zabavy s jeste vetsi vervou..ejhle. Docela jsem se hnala za praci a fun. Ale prozivat si tehotenstvi je vazne asi zazrak. :-)
Pri tom vsem se vsak bojim o zblbnuti :-) a myslim , ze se tomu budu snazit vyhnout :-) alespon v ramci moznosti :-)

Preji krasny den.
Cauky
J

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 05.11.04 11:52

Ahoj Jani,

tak to je príma, že jste takoví vandrovníci. My zrovna tak. To si budeme mít o čem povídat.

mailto: michelle_paye­ur@hotmail.com

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.04 13:11

Ahoj Kaede,
zkousela jsem Tvoji emailovou adresu. Nevim zda Ti dosel muj mail? Mej prima zbytek vikendu.
 Jana

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 08.11.04 14:17

Ahojky Jani,

tak čekám a mail nikde. Zkus mi poslat tvou adresu na private message.

Hezký den
Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.11.04 13:29

ahojda, Kaede,

tak jsme zkusila znovu odeslat mail na Tvoji privatni adresu. Snad to dojde. Mej prima den
 J

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.04 15:40

Ahoj Kaede,

mela jsem moznost bydlet pres tri roky v Tokiu. S japonskym zdravotnictvim mam zkusenosti, ale nastesti ne tak odstrasujici jako ty. Davam ti za pravdu,ze ceske zdravotnictvi je na tom o dost lepe nez japonske. V Cechach si hodne lidi stezuje na zdravotnickou peci, ale meli by videt vybavenost nekterych japonskych ordinaci. Verim,ze vsechna pece zalezi na miste pobytu a hlavne na zdravotni pojistce, kterou mate uzavrenou. Zubare jsem tam nasla velmi prijemneho a zkuseneho a hlavne mluvil anglicky. Vim, ze jsi v jine prefekture, ale mozna by jsi byla rada za kontakt na nej. Kunihiro Fukuchi 03/34048708
7th floor Europa House
1-7-1 Azabujuban, Minato-ku
Tokyo 106 0045
Tento zubar mi byl doporucen od jedne slovenske zubarky.

Ja sama jsem v Japonsku tehotna nebyla, ale mam ctyri kamaradky, ktere tam tehotne byly a sve tehotenstvi si opravdu uzivaly. Dve z toho rodily na jedne velmi dobre klinice v Tokiu. Na teto klinice rodi skoro vsechny cizinky, protoze lekari mluvi anglicky. Mam dojem,ze se jmenuje AIKU Hospital a je kousek od zastavky metra Hiroo. Tato klinika neni levna, ale je opravdu moc dobra. Pokud je tvuj manzel vyslan do Japonska pracovne, tak ma mozna uzavrenou pojistku u nejake evropske pojistovny. V tom pripade by to nemel byt zadny problem.
Jinak mas pravdu,ze pojistovny porod neproplaci, ale penize za porod dostanete od radnice v nekterych pripadech dostanete i prispevek od firmy manzela.

Kdyby jste meli jine zdravotni problemy, tak v Tokiu existuje klinika pro cizince. Lekari jsou sami cizinci a tak si muzete vybrat.
Tokyo surgical clinic
Mori Building 2F
3-4-30 Shibakoen
Tokyo 105 0011 03/ 34363028

Mej se moc hezky a uzivej si krasne tehotenstvi a hlavne pocasi.

Vlasta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.04 05:41

Ahojky Vlasto,

děkuju mockrát za tipy. Máme to teď do Tokia kapku z ruky, ale Azabu, Hiroo i Shibu znám moc dobře, takže není problém se tam v případě potřeby vypravit. Fakt ještě jednou děkuju za užitečný rady.
Manžel je skutečně pojištěný od zaměstnavatele, a i když se na mě to pojištění teoreticky vztahuje taky, péči gynekologa ani porodníka mi bohužel nikdo neproplatí. Snad leda toho zubaře.
Mimochodem, myslim, že klinika pro cizince je taky v Toranomonu.

Hezký den

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.04 10:52

Ahoj Kaede,

ted zalezi jestli tvuj manzel ma japonskou pojistku nebo pojistku uzavrenou v Evrope pro Japonsko. My a hodne nasich znamych melo Evropskou pojistku a porody byli manzelkam proplaceny.
Pozadam moji kamaradku, ktera ma zkusenosti s porodem v Tokyu, aby ti napsala par informaci. Jinak ta klinika pro cizince bude pravdepodobne ta sama, protoze Toranomon je opravdu kousicek od teto kliniky.
Pak jeste existuje porodnice nekde na Shinjuku, ale musela bych se zeptat kde. Nikdy jsem tam nebyla. Tam by ty porody meli byt levnejsi.

Hezky den

Vlasta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.04 12:13

Ahoj Kaede,
pisu Ti, ponevadz jsem jednou z tech kamaradek, o kterych Ti psala Vlasta, ze rodily v Japonsku.
Bydleli jsem 5 let v Tokiu a kratce po prijezdu do Tokia jsem zjistila, ze jsem tehotna. S manzelem jsem hledali vhodnou kliniku, kam zacit chodit na prohlidky. V jedne nemocnici me uvitali s tim, ze se mam nejdrive naucit japonsky a pak mam prijit rodit, takze jsme si rekli, ze tudy cesta nevede.
Od te doby jsem se rozhodla pro kliniku Aiiku (subway Hiroo), muj osetrujici lekar Dr. Okai vsak jiz na klinice nepracuje, je sefem kliniky na Shinjuku.
V Aiiku jsem se domluvila v pohode, asi jsem mela i vyhodu, ze jsem lekarka, a tak se ke mne chovali hezky. Take jsem je musela pozadat o testy, o ktere jsi je ted zadala Ty Sami od sebe je nedelaji.
Jenze pro Tebe je Aiiku dost z ruky. Vim, ze to neni jednoduche a dovedu si predstavit Tve pocity. Meli byste si zjistit, zda manzeluv zamestnavatel vam neprispeje financni castkou na porod a pobyt v nemocnici. Japonske firmy porod vetsinou proplaceji.
Tak se mej hezky a dej vedet, pokud budes neco potrebovat.
Ahoj
 Dana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.04 12:15

Ahoj Kaede,
pisu Ti, ponevadz jsem jednou z tech kamaradek, o kterych Ti psala Vlasta, ze rodily v Japonsku.
Bydleli jsem 5 let v Tokiu a kratce po prijezdu do Tokia jsem zjistila, ze jsem tehotna. S manzelem jsem hledali vhodnou kliniku, kam zacit chodit na prohlidky. V jedne nemocnici me uvitali s tim, ze se mam nejdrive naucit japonsky a pak mam prijit rodit, takze jsme si rekli, ze tudy cesta nevede.
Od te doby jsem se rozhodla pro kliniku Aiiku (subway Hiroo), muj osetrujici lekar Dr. Okai vsak jiz na klinice nepracuje, je sefem kliniky na Shinjuku.
V Aiiku jsem se domluvila v pohode, asi jsem mela i vyhodu, ze jsem lekarka, a tak se ke mne chovali hezky. Take jsem je musela pozadat o testy, o ktere jsi je ted zadala Ty Sami od sebe je nedelaji.
Jenze pro Tebe je Aiiku dost z ruky. Vim, ze to neni jednoduche a dovedu si predstavit Tve pocity. Meli byste si zjistit, zda manzeluv zamestnavatel vam neprispeje financni castkou na porod a pobyt v nemocnici. Japonske firmy porod vetsinou proplaceji.
Tak se mej hezky a dej vedet, pokud budes neco potrebovat.
Ahoj
 Dana

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 19.11.04 12:25

Ahoj Vlasto,

dík moc, to bude ta tvá kamarádka hodná, když písne. Každá zkušenost dobrá:-)
Manžel nemá evropskou pojistku, ani není z Evropy - je Kanaďan, ale japonskou. Já jsem z 80% krytá taky, ale mimo gyndu a zubaře, to si musim hradit sama.
Podle mých nových informací by mi měl manželův zaměstnavatel ten porod skutečně proplatit, i když ne plně, ale jen do určitý výše. Kolik přesně, to nevim, ale zjistim to.

Krásnej víkend
Kaede

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 19.11.04 12:52

Ahojky holky,

tý jo Dano, to byla rychlost. Děkuju za tip. Kdyby nebylo zbytí, bude to Tokio určitě v záloze, ono přece jen 250 kilometrů je trochu dálka. Zatim to musim zaťukat, všechno je celkem v pořádku a nějaký ty drobný problémy (vědí holky v Květňátkách) řešim tak, že si seženu na netu maximum informací a ty pak můžu použít, pokud se domáhám nějakýho vyšetření. Lékařský vzdělání jako ty bohužel nemám, ale si snažím se si svoje práva uhájit. Zatím celkem úspěšně:-)
Kdybys měla čas, písni víc.

Ahojky

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.04 16:32

Ahoj Kaede,
250 km pred porodem neni zrovna na prochazku. Ale myslim, ze se ted zacnes citit lepe a ze to vsechno zvladnes.
Pokud po Tobe chteji na klinice vyjadreni, ze tam urcite budes rodit, tak to je taky dost caste. Po mne ho chteli taky asi kolem 24. tydne.
Tak ahoj
 Dana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.11.04 10:50

ahoj Kaede,

jsem dalsi kamaradka Vlasty, ktera tu rodila, mam ted 16mes. holcicku Marion. O jap. zdravotnictvi nemam stejny nazor jako ty - duvodem mozna bude navsteva jinych zdrav. zarizenich ? Nevim, ale tvuj clanek byl opravdu hodne drsny. Zubare jsem tu potkala jenom same perfektni, byla jsem vzdycky udivena, jaka tu je nadstandartni pece. Dr ti nejdriv vysvetli, co bude delat, a po tvem souhlasu to vykona. Pripominam, ze jsem vzdy sla na vlastni pest (jednou i k Vlastou doporucenemu dr), a vzdycky k hrazenemu dr jap. zdrav. pojistovnou. O gynekologii je to jina pisnicka. Chodim do drazsi kliniky, ale stejne, na porod ti to vyjde ani ne s takovym velkym financnim rozdilem. Mela by jsi urcite zvolit nejakou lepsi kliniku na porod. A jap. pojistovna ti uhradi 300.000 Yenu a mozna i mazelova pojistka (jak vyse rika Vlasta). No, rada bych ti poradila, pokud mas zajem - kontaktuj me na sonousek@hotma­il.com.
PS: s porodem jsem tu byla tak spokojena, ze chci jeste mit rychle dalsi mimi tady nez odjedeme.
ahoj sona

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 24.11.04 12:06

Ahoj holky,

mám za sebou další návštěvu u doktora a myslím, že pomalu začínám chápat, jak to tady vlastně funguje. Nemá smysl si pořád stěžovat, že neprovádějí to či ono. Japonská péče je prostě postavená na jiné filozofii. S ohledem na pacienta, minimálně invazivní, a to platí zejména u těhotenství. Takže pokud se skutečně nebude dít nic zá:,–(ního, nechá se tomu přirozený průběh.

Ale co naplat, člověk je rozmazlený z českého zdravotnictví, které radši všechny úkony provede dvakrát, než aby se něco zanedbalo. Teď u holek v Květňátkách pozoruju, jak se chodí na genetické ultrazvuky a povinný glukózový test. Na jednu stranu jim můžu závidět, že mají jistotu opravdu 100% péče, na druhou stranu, proč se stresovat neustálými testy, když vše nasvědčuje tomu, že je se mnou a miminkem všechno v pořádku. Testů je možné provést, kolik chci, ale musím si o ně říct a pak je samozřejmě taky zaplatit. A chce to ptát se, ptát se, ptát se. Jedině tak budu mít jistotu, že mi doktor všechno vysvětlí.
Triple testy se tu standardně vůbec neprovádějí a ten genetický ultrazvuk taky ne. Na mou otázku doktor utrousil, že to je zbytečnost, protože se z něj stejně nic nepozná. Možná má pravdu, je to dobrý lékař. Hledala jsem dlouho, ptala se spousty ženských a nakonec klinika, kam chodím, je nejlepší v celé Šizuoce. Lepší tady opravdu nenajdu. Nebudu vám, holky, závidět, že je v Tokiu k mání něco ještě lepšího. Mám to prostě daleko, autem je to minimálně pět hodin a jezdit na prohlídky šinkansenem mi prostě přijde jako těžká frajeřina.

Už jsem taky psala, že otázku porodnice máme vyřešenou. Z mnoha důvodů, budu se vracet do Čech. Je to moje první děťátko a porod si chci užít. Nemyslim si, že je to něco, co se holt musí přetrpět. Ale dokonce i na té mé klinice (je také jediná BF v celé prefektuře) se rodí jen v leže. Ani stoličku tam nemají. Nechci ani říkat, že nechápu co je alternativního na možnosti nechat ženu porodit přirozeně, aby se mohla pohybovat a zaujmout polohu podle své vlastní potřeby. Proto ani nepřekvapí, že po návratu to Čech si to zamířím rovnou do Vrchlabí.
Dalším důvodem je, že moje ani manželova japonština není na takové úrovni, abychom mohli bez problému a efektivně komunikovat s dulou (teď myslím spíš poporodní péči o miminko). Přece jen bude potřeba. Není tady jediná, která by ovládala angličtinu alespoň na základní úrovni. Co bych si tady sama s tím pidimrňouskem počala? Takhle budu doma a rodina pomůže.
Mimochodem, dalším důvodem je i to, že jsme se s manželem brali v létě takovým způsobem, že větší bondovku jsem v životě nezažila. A i když jsme s rodiči v kontaktu a máme krásný vztah, tak manžela ještě naživo neviděli. Manžel si v práci (zázrak! zázrak!) vyřídil měsíční dovolenou a při porodu bude se mnou.

A úvahy o porodu tady, aby dítko získalo pas, jsou liché, poněvadž japonské imigrační právo nic takového neumožňuje. Přiznám se bez mučení, že být v USA, tak bych na to samozřejmě myslela, ale tady to jaksi nemá smysl. Leda že by jednou dítko frajeřilo s exotickým místem narození třeba na vysvědčení nebo v občance. Ale myslím, že se dá machrovat i s jinýma věcma, že jo? :-)

Doufám, že jsem trochu vysvětlila svůj náhled na věc, a budu jen ráda, když přijdete se svými zkušenostmi. Ono těch maminek v Japonsku moc není, tak jsem za vás za všechny moc ráda. Kde vlastně teď jste? Jak se daří vám a dětičkám?

Přeju krásný den

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.11.04 16:02

Ahoj Kaede,
momentalne jsem v Nemecku kousek od Frankfurtu. Muj manzel je nemec a byl na tri roky pracovne v Tokiu. Po nasem prijezdu jsme se rozhodli,ze konecne zalozime rodinu a tak jsem prave ve 32 tydnu. Podle ultrazvuku vim,ze budeme mit holcicku a uz se na ni moc tesime.
Ohledne tech testu. Nase zdravotnictvi opravdu provadi vice testu, nez v jinych statech. O triple testy jsem si musela take pozadat a musela jsem si je sama zaplatit. Protoze se vysetreni provadelo v nemocnici a k dispozici byl opravdu kvalitni ultrazvuk, tak jsme platili 200 Euro. Nase nejdrazssi a nejkrasnejsi kino v zivote. Dalsi specialni ultrazvukove vysetreni na lepsim ultrazvuku se provadi kolem 20.-22. tydne. U tohoto vysetreni se daji presne poznat vady srdicka, ledvin… Cena je kolem 80 Euro. Jinak normalni (statni) pojistovna proplaci 3 normalni ultrazvuky a to v obdobi mezi 9.-12 tydnem,19.-22 tydnem a 29.-32 tydnem. Zase zalezi na uzavrene pojistce. Tady jsou dve moznosti. Bud jsi pojistena normalne nebo u soukrome pojistovny. Ta samozrejme hradi vsechno.
Krevni vysetreni jsem si take platila sama a to Toxoplasmosu - 20 Euro, Listeriosu - 15 Euro ,Zytomegalii - 31 Euro.
Moje kamaradka v Praze mela vetsinu techto vysetreni zadarmo.
Se zdravotni peci jsem tady opravdu moc spokojena. Je to taky tim, ze mam vybornou pani doktorku.

Verim,ze varianta s porodem v Cechach je pro tebe nejlepsim resenim.

Jinak Sona je jeste v Tokiu a Dana s rodinou jsou prave v Hong Kongu. Verim,ze ti rady pomuzou s dotazy ohledne tehotenstvi v Japonsku.

Hezky den

Vlasta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.04 12:09

ahoj Kaede (a Vlasti),

to to mas teda nejaky drahy Vlasti v tom Nemecku !? Ale tak hlavne ze jsi nasla dobrou dr.

Nevim, Kaede, jestli by jsi to jeste nemela zvazit. Ja si nedovedu predstavit, ze bych mela odsud jet rodit domu, manzel by me vlastne ani nepustil, to jsem si jista. Nechtel by zmeskat ani jeden okamzik rustu toho drobecka (uz mame zkusenost, jaky je to super). Ale tak snad bude tvuj manzel moci prijet na delsi dobu, jak pises.

Mluvila jsem s myma jap. kamoskama a ty rikaly, ze neni absolutne nijaky rozdil ve vysetreni na dobre klinice a v normalni nemocnici. Servis a system vysetreni je vsude stejny. Ja jsem byla spokojena, protoze servis byl perfektni. Vsichni se na tebe smejou, nic neni problem. ALe mozna v tve nemocnici nejsou zvykli na cizince, proto mas strach ?

Je fakt, ze tu nedelaji moc alternativni metody porodu. Ja jsem se o to teda moc nezajimala, ale potkala jsem jednu holku, ta ted bude rodit (Ceska), a ta to taky preferuje, takze pry to nekde delaji. Ale s kontaktem nevim, potkala jsem ji jednou na setkani, snad bych ho nekde sehnala, jestli chces. Ale stejne, ja nevim, kdyz rodis, tak ses tak vycerpana, ja jsem uplne na vsechny metody a dychani a nevim co stejne zapomnela a nechala jsem se vest sestrou, ktera tam byla ! (Vlasti gambatte !)

Kaede, zavolej mi, pokud si o tom chces popovidat, je toho strasne moc. Jen, ja bych nerikala, ze je na tom jap. zdrav. strasne, maji jen jine metody, je fakt, ze jsou v necem pozadu, ale zase v necem jsou naopak vepredu (ultrazvuk na kazdem vysetreni…- u nas v CR jsem si pripadala jak sto let za opicema, kdyz mi pani dr ohmatala bricho a rekla „vse je v poradku, muzete jit !“). A proste vse, co vyzadas, tak skoro bez reci Japonci udelaji. Takze se neboj ptat, oni si na to zvyknou a je to. Bud prijemna, aby na tebe nezavrhli. Mozna by jsi si mophla najit jap. kamaradku, ktera by tam chodila s tebou…? Japonci se naoplatku radi priuci anglicky.

Tak se mej hezky a napis na muj mail sonousek@hotma­il.com, ja ti napisu muj tel., pokud by jsi chtla zavolat.

Ahoj holky,

Sona.

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 25.11.04 13:16

Ahoj Vlasto,

tak ty už to máš za pár! Tak ti přeju, ať ti ten zbytek rychle a příjemně uteče, abys už tu vaši vytouženou holčičku mohla držet v náručí. Good luck!

Docela by mě zajímala vypovídací hodnota toho triple testu, když mi krev brali ve 14t a žádný speciální ultrazvuk mě podle všeho nečeká. Měla jsem pocit, že je to právě kombinace několika faktorů, na jejichž základě se vypočítá a určí riziko postižení.
V těhu knížce mám pouze jediný údaj o miminku:BPD v 14t. Z toho mi nikdo asi žádnou vadu nevyčte. Nebo jak to vlastně je? moc chytrá z toho nejsem.

Tak jsme tu nakonec se Soňou samy dvě? No, my si poradíme :-)

Hezký den maminkám i bříškandám
Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.04 13:44

Ahoj Soni,

to mas pravdu, ze je to drahy. To jsou vysetreni, ktere se provadi na prani tehotne. Jinak ostatni vysetreni jsou hrazene pojistovnou. Ale pokud bych byla pojistena u soukrome pojistovny,tak by mi hradili i ty extra vysetreni. Rikam, ze vsechno zalezi na zdravotni pojistce.
Vlasti gambatte myslis, az budu rodit? Chodim na pripravne kursy a pristi hodinu se mame ucit dychani pri porodu. Uz se na to tesim.
Mej se moc krasne a pozdravuj doma

Vlasta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.11.04 14:03

Ahoj Kaede,

hodnoty Triple testu bohuzel neznam, ale doktorka mi rekla,ze dopadl dobre. Tady se k tomu jeste dela ultrazvuk. Ten ma zjistit, jak je velka sije (tylni ryha) plodu. Pokud by byla vetsi nez normalne a test by dopadl spatne, tak by tehotnou poslali na Amniocentezu. Tyhle vysetreni jsou jenom orientacni a opravdu nejsou nejpresnejsi.
Je to jen vypocitani rizika postizeni. Nejjistejsi je opravdu Amniocenteza, ale ta pokud neni nutna, tak se nedela, protoze je to invazivni vysetreni.
Je mi 28 let a kdyz jsem si pozadala o triple test, tak mi doktorka rikala, ze u tak mladych zen se moc nedela. Ale kdyz chci tak mi to vysetreni provedou. Je to spis nutne u zen od 35 let a vyse.
Mozna by ti Sona poradila, jestli ji k tomu delali ultrazuk.

Hezky den

Vlasta

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 25.11.04 14:03

Ahojky Soňo,

zavolám, slibuju:-) Mail jsem dostala, telefon mám.

Teď jen krátce.
Já jsem jen vykulená, že to, co se pokládá za samozřejmost v Čechách, tady je za výstřední požadavek. A jestli se mě ptáš na strach - jasně mi nepřidalo, když mi doktor sdělil, že si musim k porodu přivést tlumočníka. Docela by mě zajímalo, co by se mnou dělali, kdybych třeba začala rodit a žádnýho narychlo nesehnala :-)
Bude to moje první dítko, tak jsou moje obavy asi pochopitelný.
Samozřejmě souhlasim s tim, že je naprosto důležitý chovat se přátelsky, to mi potíže nečiní. Taky máš pravdu, že se všichni smějou, to jo. Dokonce i když si v duchu myslej, že dotyčnej je naprostej mimoň :-) Ale ten ultrazvuk při každé návštěvě je fakt dobrej. Dokonce jsem teď dostala i videokazetu se záznamem („Prezento!“), sice asi jen dvacet sekund, ale radost jsem měla.

Stejně se už ale do toho Vrchlabí těšim!

Ahojda holky, já už to dneska balim a jdu spát!
 Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.11.04 03:28

ahoj Kaede,

to vis, jina zeme jiny mrav ! Je fakt, ze pro nas muzou byt jap. zvyky co se tyce tehotenstvi a pece poporodni az sokujici. Ale ja jsem to vzdycky brala tak, ze jsem v uplne jiny zemi, na uplne jinym kontinentu, to by bylo divny, kdyby se chovali jako my, ne ? Navic to jsou lidi jine rasy, takze ta pravdepodobnost je jeste mensi. No, to je jedno.

Ja myslim, ze tady nemuzes o nic prijit, snad jen ten Triple test se tu opravdu moc nedela (protoze Japonci na to nemaj, je to strasne drahy). To neni v Shizouce nejaky dr cizinec ? Ktery by ti to udelal a prelozil do anglictiny ? Ja jsem ted hledala ty hodnoty, jak jsi se ptala. Ale asi zustaly v my slozce v nemocnici. Mne to udelala francouzska dr, u ktery jsem byla na zacatku tehot. Cizinci dr tu vetsinou dodrzuji zvyky ze svych zemi a cizinci k nim chodi, protoze se nemuzou spokojit s jap. zdravotnictvim…tak­ze ta mi to udelala bez reci (dokonce mi to nabidla, ale informovala me o vysi castky pred tim !!!), no a my jsme se rozhodli to udelat i za tu cenu. Potom mi akorat rekla, ze hodnoty nejsou vysoke, takze pravdep. je nizka. Ale uz si nepamatuju ty hodnoty.

Jinak jsi taky psala o ty knizce - je to Mother's Childbook ? Takova vetsi, je to tam az do 6 let ditete, potom jeste musis vyplnit tisice udaju o tvym tehotenstvi, jestli jsi sla k zubari atd ? Tak tu mam v anglictine, takze to tam vsechno pisu, potom to opisu (jen nezbytne) do franc. knizecky pro deti. Jo, muj muz je Francouz, tak proto. Tvuj muz je taky Francouz ? ( toho mailu…)
No, takze zavolej, pokud chces popovidat, ja nemam moc casu psat podrobnosti,

ahoj Sona

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 26.11.04 05:51

Ahojda holky,

Soni: No jo, jiná země jiný mrav! Ale když člověk se prostě neubrání určitýmu zklamání, jak v podobně vyspělý zemi může narazit na lehce horší péči, než na jakou je zvyklej z domova. Na druhou stranu jsem si konečně začala vážit českýho zdravotnictví, a to má taky svoji váhu.
Já to ale nijak dramaticky nevidim. Je mi krátce 27, po zdravotní stránce jsem zcela v pořádku a i to miminko se má podle všeho krásně k světu. Moje obavy skutečně plynou spíš z faktu, že to je moje první těhotenství, a tak se úzkostlivě pozoruju, jestli je všechno ok, protože nemám žádné vlastní zkušenosti. Být matkou, vůbec bych si s některými věcmi nelámala hlavu. Takhle ale mám mail od paní doktorky z Vrchlabí se seznamem nutných vyšetření. No nedivte, že jsem nervózní, když se to pak rozchází.
Vždycky jsem důvěřovala lékařům s tím, že oni určitě vědí, co a jak. Teď sama sháním informace, kde se dá. Jasně, že můžu požádat o jakékoli testy ale nejdřív o nich musim vědět, zjistit si nač jsou a proč, kdy se mají dělat, a pak teprve můžu diskutovat s doktorem. Na tuhle investigativní zábavu jsem prostě nebyla připravená.
Já už to mám taky za pár. Vánoce jsou za dveřma a v půli března už si to pofrčim domů. Ten můj milej doktor (měnit ho nebudu, lepší tady fakt není, natož aby to ještě byl gaidžin) mi asi nic nepíše do bosteča (Asi to bude ta samá, ale nevim to jistě, měli tam na výběr ze tří.), protože jsem ho poprosila, aby to psal anglicky a on to odmítl. Ale nevadí. Ve Vrchlabí mi slíbili, že až přijedu, stejně mi všechna vyšetření udělají znova (a zdarma). Čechy moje, já vás miluju i s vaším zdravotnictvím :-)

Vlasto: Mně ani tak něšlo o konkrétní hodnoty, jako spíš o to, jestli má ten test vůbec smysl, když k těm hodnotám v krvi nepřibudou ještě údaje z utz, nebude se brát v potaz můj věk a neprojede se to žádným tím speciálním programem.
No asi to nechám chroustovi. Tohle nevyřešim, tak už se tim ani nebudu trápit.

Mějte se krásně

Kaede

P.S.: Můj manžel je z frankofonní části Kanady, Quebeku.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.11.04 05:02

Mila Kaede!
Zdravim Te z Tokia, kde uz jsem rok a kde se mi v zari narodil maly Viktor. Muzu se tedy podelit se svymi zkusenostmi. Tvuj denicek se cte jako roman, spolecne se vsemi odpovedmi. Tvoje nazory v pocatecnich „kapitolach“ me docela udivily, nebot moje zkusenosti s japonskym zdravotnictvim jsou vesmes pozitivni, a cele tehotenstvi vcetne porodu probehlo v pohode a bez problemu.
Rodila jsem v Seibo hospital v Shinjuku s doktorem Sakamoto. Vystudoval v USA a mluvi dobre anglicky. I personal trochu ovlada anglictinu. Na pozadani nam doktor vystavil pisemne odhad ceny za porod, takze vim, ze doktorsky poplatek je 300 000 yenu, epidural 100 000 yenu, a poplatek za soukromy pokoj s vlastni koupelnou po dobu 5 dnu 560 000 yenu. Na vsechny dotazy a pozadavky se mi snazili maximalne vyhovet. Seibo je spolecne s Aiku jednou z nemocnic nejvice vyuzivanou cizinci. Aiku ma vybaveni pro predcasne a komplikovane porody. Alternativni porody jsou v Tokiu mozne, vcetne porodu do vody, ale na jinych klinikach. Podle toho, co jsem slysela, neni alternativni rozeni zatim moc rozsirene, ale i tady prichazi do mody. Japonsko je ale na druhou stranu jednou ze zemi s nejnizsi kojenecnou umrtnosti a zdravotni pece je na vysoke urovni. Rozhodne si nemyslim, ze jsme na tom v Cechach lip. Problem je jinde, v jazykove bariere, a taky v odlisne kulture (nebo filozofii) a zvycich.
Vysetreni behem tehotenstvi, na ktera jsem chodila do Tokio clinique (adresu uz vyse nekdo zminil), byla srovnatelna s vysetrenimi, ktere jsem mela ve Francii u mych 2 predchazejicich tehotenstvi.
Kaede, preji Ti, aby zbytek tehotenstvi i porod probehly v poradku (at uz budes rodit kdekoliv). I kdyz je komunikace s tvym doktorem slozita, neboj se, vse dobre dopadne. Je skvele, ze mas oporu v manzelovi, a ze si muze vzit dovolenou. Porod je totiz hlavne rodinna zalezitost. Nelam si hlavu s vysetrenimi a testy a snaz se byt v pohode, tvoje miminko potrebuje nejvice mit maminku „zen“, v dusevni rovnovaze.
 Dagmar

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 01.12.04 04:53

Ahojky Dagmar,

už jsem o tobě slyšela:-) Tokijka a tři svišti:-) Blahopřeju k synkovi:-)
Máš pravdu, že duševní pohoda je hodně důležitá. Já tady nemít manžela a dobré přátele, asi by mi bylo trochu úzko. Takhle prožívám nejkrásnější období mého života. Opravdu si to teď užívám. Miminko krásně roste a včera dokonce začalo nesměle kopat. A taťka, ten vám tak kouzelně zjihnul, když jsem se mu to pověděla!
Jsi moc hodná, že ses taky přišla podělit se svými zkušenostmi, zvlášť když jsi rodila i jinde, takže můžeš porovnávat. A jsem ráda, že máš samé dobré zážitky. Jak se ti teď daří?
Taky je to poprvé, co vidím nějaké konkrétní ceny. Cenu za epidurál mi odmítli sdělit vůbec. Tak to teda koukám. Tohle je částka za vyžádaný nebo i indukovaný epi? Nevíte někdo, kolik by třeba stál císař?

Docela by mě zajímaly i zkušenosti dalších holek. Vy jste překvapené mnou japonskou zkušeností, ale všechny jste z Tokia a chodíte do klinik pro cizince. A radíte mi, ať jezdím do Tokia nebo si najdu nějakého doktora cizince tady u nás. Jenomže to nejde. Když bude nějaká těhulka z Hokkaida brblat, že se jí něco nezdá, taky ji pošlete, ať chodí na Hiroo? Všechny přece nemůžou rodit v Tokiu. No, ale aspoň jsem se setkala s tradiční čínskou bylinnou medicínou. Fuj, neřád jeden hořkej:-)

Jsem strašně moc ráda, že vývoj v Japonsku jde dopředu, objevují se nové metody a i ten porod do vody se dá někde provést. Ale nikdo mi nenamluví, že jsou na tom Japonci se zdravotnictvím líp. To je moc krásný, že mají plně automatická vyšetřovací křesla, která vám decentně sama roztáhnou nohy a vyšpulí vám zadek na doktora. Člověk zírá, když v každé nemocenské čekárně vidí velkou širokoúhlou televizi. Dokonce jsem viděla i u stropu zavěšené kolejnice, po kterých si v přepravním boxu oddělení mezi sebou posílají materiál. Pak třeba přijde křižovatka, kolejnice se samy přepnou na požadovaný směr a jede se dál. Fantastický! Tyhle technický vychytávky miluju!
Ale stokrát radši bych byla u svého doktora s obyčejným lehátkem a ultrazvukem z roku raz dva a chodila na všechny ty povinné testy, které si naše chudé zdravotnictví, i navzdory svým finančním problémům, na nás těhulky vymyslelo. Je zvláštní, že tu zaznělo, že triple testy se tu nedělají, protože jsou drahé a Japonci na ně nemají. Ale jak to, že na ně má Miládka Emmerová? Možná jsou na tom Japonci líp s technickým vybavením, ale po odborné stránce je naše péče naprosto srovnatelná.

Moc vás všechny zdravím a přeju krásný den!

Kaede

Soňo, Dagmar: Těsně po Vánocích se vypravíme do Tokia. Co byste říkaly tomu, se sejít a potlachat?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.12.04 06:59

Ahoj holky,

no Kaede to mas pravdu. Je jasny, ze te nemuzeme posilat do Tokya ! Ale aby jsi se poucila od jinych holek z mimotokyjskych regionu, tak jdi na to „JapanWithKids“, jak jsem ti psala tu adresu. Jsou tam lidi opravdu vsude z Japonska a debatujou se tma temata vsechna mozna. Od tehuli az do poporodni pece, pece o deti vubec atd. (Je to v „discussion“).
Ale opravdu, to mi nenamluvis, pro me to tu je proste jako u nas, akorat jses v jinym svete ! A v porovnani s mym jap. dr, opravdu jsem se bala a neduverovala jsem my cesky dr., kdyz jsem k ni sla na kontrolu behem prazdnin, ktere jsem travila v CR. No, nevim, mozna to je jen subjektivni pocit. A taky, zalezi koho mas v CR za dr ! Nekdy tam muzes pekne blbe narazit ! Ne, a v technice to neni, prave naopak, nekdy se mi stalo, ze tu pisou lekarsky zpravy v ruce ! Mne prijde, ze Jap. ve zdrav. skoro zadnou techniku nevymyslej, protoze za to nechtej utracet. Neni to dost komercni zalezitost.
Jinak nechapu, jak ti nechtej sdelit ty ceny porodu ? Co to je za jelita ? Me to stalo 500 000 standart, k cemuz jsem doplacela povoleni manzelovi byt u porodu (smesne !!!) 10 000, a pokoj samostatny bez koupelny 90 000. A to nam stat vratil 300 000, a jeste manzelova pojistka dost uhradila.
Jeste se ozvi, a po tech vanocich se urcite musime videt, ukazu ti ten obchod na hadry.
Jen napis kdy asi, aby jsme tu byli. Nevim, jestli Dagmar neodjizdi do CR nebo FR ?

Mejte se holky,
Sona.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.04 12:03

Ahojky Sono,

na ty www jsem se koukla. Predtim mi to nejak nechtelo fungovat, tak me to nejak neoslovilo a uz jsem tam nesla. Ted v pohode.
Taky dik za ty ceny. Konecne mam nejakou blizsi predstavu. Akorat jsem se ujistila, ze z manzelovy pojistky se opravdu nic uhradit nemuze. Nevim, proste to nejde.
Jinak mas naprostou pravdu, ze strasne moc zalezi na doktorovi v Cechach. Ja jsem se po jedne negativni zkusenosti - kdy me v patnacti dost neurvale vysetrila jedna doktorka - odhodlala jit za lekarem a nemuzu si ho vynachvalit. Chlapi jsou podle me mnohem jemnejsi, at uz to jsou doktori, kadernici nebo maseri. A ten muj doktor si zaridil krasnou cistou a moderni ordinaci. Vzdycky vsechno vysvetli a pri sebemensim podezreni treba zavola, at prijdu a udelame dalsi testy. Jo a vi, jaka jsem citlivka a abych se mu necukala u vysetreni, vypravi vselijaky vtipy a vubec me rozptyluje. A taky si dela srandu, ze me chce videt rodit:-)
Mimochodem, co rikate na ty zavesy behem vysetreni? Docela me znervoznuje, ze nevim, co se za nima deje a co se na me chysta.

Kaede

P.S. Pojedem asi 26. nebo 27.12. a zustanem tak dva tri dny.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.04 03:50

Ahoj, holky!
Na setkani se tesim, pokud budu v Tokiu, urcite se pridam. Na svatky jsme v Japonsku, ale planujeme par dni v Nare, zatim nevim kdy.
V odhadu od doktora mam cenu 7 denniho pobytu po cisarskem rezu 700-900 tisic jenu. Doktorske fee je stejne.
S tim Hokkaido jsi mi pripomnela prihodu moji sousedky. Ta rodila pred rokem, na stejne klinice jako ja. Doktor si zrovna v den jejiho porodu uzival dovolene na Hokkaido. Kdyz mu ale sousedka zavolala na mobil, ze bude rodit, sedl do letadla a pricestoval do Tokia (aby ji eventuelne mohl pichnout epidural). Bohuzel pri ceste z letiste na kliniku taxikem zustal 3 hodiny v zacpe a prijel pozde! Sousedka nadava, ze kdyby jel vlakem, tak by to stihnul. Nastesti pro sousedku probehl porod v pohode i bez epiduralu a jeji hocicka je super.
Divala jsem se trochu na vysvedceni porodnic na e-miminu. Vypada to, ze vrchlabska porodnice je opravdu super. Pro zajimavost jsem se byla „podivat“ na porodnice v Ostrave a Krnove (kde mam rodinu), a byla jsem trochu zdesena.
 Dagmar

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.04 08:29

Ahojky Dagmar,

tak to je príma, že můžeš. Už se na vás, holky, moc těšim:-)
Když tak vidim ty ceny, které tu uvádíte, tak jsem jenom ráda, že pojedu do Vrchlabí. Ona je to opravdu výborná porodnice a ani po přečtění mnoha desítek komentářů jsem nenarazila na jeden negativní. Kromě toho tu vodu nechci z frajeřiny (jak jsem si taky vyslechla), ale protože kdykoli jsem potřebovala, přinesla mi úlevu. Vím, že pomůže od bolestí. A slyšela jsem, že i riziko natržení je ve vodě menší.
Ta historka z Hokkaida je fakt dobrá:-)

Mějte se krásně a přeju pohodový víkend

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.04 01:56

Ahoj, Kaede!
Domluvme se na tom setkani po e-mailu : jb_dagmar@yaho­o.com. Taky by me zajimalo, kolik stoji porod v Cechach, pro nerezidenty?
Taky se tesim.
 Dagmar

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 13.12.04 04:45

Ahoj holky,

teď jsem se tu nějakou dobu neukázala, ale zas mám další poznatky z japonského zdravotnictví. Koncem října jsem byla na odběrech krve a teprve minulý týden jsem dostala do rukou výsledky. Šla jsem si pro ně s kamarádkou a i přes její pomoc mi bylo sděleno, že i když to byly testy na mou žádost, platim si je a extra poplatek stojí i napsání zprávy, nemám právo vědět, jak to dopadlo a zalepenou obálku musím odevzdat svému lékaři. Koukala jsem jak z jara, ale nepomohlo nic, kamarádka řekla, že to tady prostě takhle chodí. Chtěla jsem aspoň, ať mi řeknou, jestli to dopadlo dobře nebo špatně, ale i to odmítli. Doma jsem kolem té obálky chodila několik dní a říkala si, že do příštího týdne, kdy jdu na měsíční prohlídku už to počká. A taky to, že přece kdyby náhodou něco, tak by snad zavolali. Pak jsem to ale nevydržela a poprosila manžela, ať tu obálku k doktorovi odveze, že už na ni nemůžu doma jen tak koukat. Druhý den brzo ráno doktor volal, že z těch výsledků plyne, že jsem pozitivní na zarděnky. Úplně mě to dostalo. Když pominu fakt, že jsem očkovaná a měla bych být v klidu (Doktor mi řekl, že jsou ženy, které i po očkování zůstanou nechráněny a že se to stává.), ale hlavně to, že se ty pitomý výsledky někde dva měsíce válely a nikoho nenapadlo zvednout telefon.
Teď budu čekat na další výsledky a na net se mi ani nechce po tom, co na mě všechno vyskákalo při vyhledání výrazu „zarděnky v těhotenství“.
Moc mě to mrzí, ale musela jsem si postěžovat, tak se na mě holky nezlobte.

Mějte se krásně a opatrujte sebe i vaše robátka.
 Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 08:19

ahoj Kaede !

no teda to jsou blbouni v ty nemocnici. To se mi teda v Tokyu nestalo (promin, ze to takhle rikam, ale uvedomuju si cam dal vic, ze ten problem bude opravdu mistem bydliste…).
No, ale neboj, to urcite dopadne dobre, delali ti nejaky dalsi testy, jestli jsem dobre rozumela. To jsou takovy stresy, ale to dobre dopadne.
Mne treba zjistili tu cukrovku, ale za mesic uz to bylo zase dobry. Taky jsem sla vyhledavat na net atd a zdesila jsem se.

Vcera jsem ti volala. Tak zavolej dneska vecer, jestli chces.

Ahoj
Sona

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.12.04 10:37

Ahoj Kaede,
jestli tomu dobre rozumim, tak Ti doktor volal a peravdepodobne pozval na opakovani odberu.??? Nove vysledky budou dulezite. Mela jsi v dobe prvnich odberu nebo pred odberem nejake potize jako chripkove, zdurene uzliny, vyrazku, bolesti kloubu? Predpokladam, ze Ti pred tehotenstvim asi hladinu protilatek neurcovali.
V kazdem pripade nedelej unahlene zavery, a pockej na vysledky, ty napomuzou urcit, jestli jsi infekci na zacatku tehotenstvi prodelala.
Preju Ti, aby To vse dobre dopadlo.
Ahoj
 Dana

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 17.12.04 14:30

Ahojky holky,

snad je to dobrý! Na výsledky těch dalších testů pořád čekám, ale už jsem v pohodě. Ale byly to nervy, to vám řeknu! O zarděnkách teď vim první poslední. A vůbec mi nepomohlo, že si na žádný obtíže nepamatuju, protože až v polovině případů to probíhá asymptomaticky. Pátrala jsem na netu, ale moc moudrá jsem u toho nebyla, protože totiž první, co jsem zjistila, že rubella a rubeola jsou dvě různý choroby, kdežto v češtině obojí znamená totéž: zarděnky. Doktor se mě ptal na rubellu, ale já mám v očkovací průkazce jen rubeolu. Myslela jsem na 90%, že jsem očkovaná, ale jistá jsem si moc nebyla, protože mi tvrdil, že ty hodnoty jsou moc vysoký i tak. Nakonec to vyřešila moje mamka, kterou napadlo s tou průkazkou zajít za naší dětskou doktorkou a zeptat se jí, jak to vlastně je, jestli jsem očkovaná a nebo ne a co říká na ty naměřený hodnoty (Kdo se vyzná v počítačích, by se zasmál, protože limit je 8 až 256, já měla 512). No a podle ní je to naprosto v pořádku a odpovídající. Akorát nejsem první, co je v cizině a vyděšeně volá kvůli abnormálním výsledkům. Prý je to proto, že toleranční hladina je v Čechách hodně vysoká. Zvlášť v porovnání s tím, co asi za normální považujou mrňaví Japonci.
Takže jsem klidná. Sice ještě neznám výsledky těch dalších testů, ale snad už na mě žádný nepříjemný překvapení nečeká. A ještě že existujou telefony a internet. Kdybych se spolehla jen na zdejší doktory, tak bych asi měla doma okousaný nervozitou všechny futra :-)

Paa

Kaede

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 20.12.04 05:50

Tak můžu kounečně ty futra nechat na pokoji! Všechno je v pořádku! V sobotu jsme byli s manželem na kontrole a miminko nám krásně roste. Je pravda, že s sebou tu velikou těhu bichloidní průkazku nosim zbytečně (pořídila jsem si na ni i speciální aktovku - jinam se mi nevešla), protože jediné, co do ní přibývá, je můj přírůstek váhy. Doktor tam odmítá cokoli doplňovat a soukromě ho podezřívám, že kromě averze k angličtině to bude ještě z vychytralosti, poněvadž až pojedu do Čech, budu muset požádat o výstupní zprávu a zaplatit ji (a ještě její překlad). Takže tedy nemůžu sloužit žádnými konkrétními údaji, ale je to fuk, když podle všeho jsme já i miminko v pořádku a nic nám nechybí. A dokonce už VÍME! Tramtadadáááá­áááááááááááá… je to holka! Máme ji, pusinku, jako ten nejkrásnější vánoční dárek.

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.12.04 12:35

Natrefila jsem na vaši diskusi, když jsem hledala nějaké info o dětech v Japonsku.
Jsem taky čekatelka a TP 21.4.2005, a přestože mi je 31 let čekáme prvního prcka.
Manžel odjíždí v květnu 2005 na půl roku do Japonska, na stáž na Akira Unviversity.
Dost se mi to nelíbí, ale co dělat - doufám že nebudu přenášet a stihne být alespoň v čechách u porodu.
Abychom s prckem nebyli dlouho tak sami, chystám se přijet za ním na začátku srpna, až bude mít prcek 3 měsíce, tak na měsíc, dva. Ať si taky užije co je to přebalování, nedospání atd :-)))))))
Chtěla jsem se Vás všechny poptat - jak to je s tak malými dětmi v Japonsku.
Co říkají na nošení mimča v šátku, jestli na mě nebudou moc koukat na exota když budu muset nakojit v parku. Prostě všechny tyto informace. Určitě mě jich napadne spousta - přece jen čekáme prňátko - tak se sami ještě učíme.
Dávám tady svůj mail, kdyby jste mi chtěli některá odepsat : senedra@email.cz
Budu moc ráda :-)

Zatím Vám všem přeji krásné Vánoce a úspěšný nejen příští rok.

Ahoj, Mirka

Kaede
Zasloužilá kecalka 613 příspěvků 25.12.04 03:42

Ahojky Mirko,

neboj, nic strašnýho tě tady nečeká a určitě se ti tu bude líbit. Musela bys tu žít delší dobu, aby sis začala všímat všech těch odlišností. Jenom se připrav na to, že v srpnu je tu superhic. Přes den bylo na teploměru mezi 35 a 40°. Holky, co tu žijou delší dobu a mají děti, ti asi napíšou všechny důležitý informace a poradí, co s prckem.
Takže měj se hezky a nic se neboj:-)

Kaede

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.01.05 07:58

Ahoj Mirko,

gratuluji k miminku, ktere se brzy narodi ! A take, krasny novy rok.

Ziju v Japonsku uz skoro tri roky a narodila se mi tu Marion, ktere je ted 18 mesicu.
Co se tyce satku, nic se neboj, je to tu vlastne ten nejpouzivanejsi zpusob, jak nosit miminka. Kocarek se sem dostal az nekdy pred deseti lety snad, Japonky uz ho dost pouzivaji, nicmene stale povazuji za nejprirozenejsi a tedy nejlepsi zpusob noseni satek. Dokonce tady maji opravdu sirokou nabidku ruznych nosicu (ani ne tak satky), doporucuju koupit tady. Kup si treba satek doma a nos v nem miminko, a az prijedes, muzes si koupit nejaky tady, maji i perfektni nosice pro starsi deti, od cca 6 mesicu. Jsou malicky, lehky. V CR jsem takove jeste nevidela.

No, jinak, co se tyce tve navstevy, budu s tebou uprimna. Je to tak trosku sebevrazda. Od cervence do zari je tu nesnesitelne, venku se skoro neda byt (jen na prelezeni z doma do kramu nebo z kramu domu…, kde je klimatizace, jenze ta je v kramech nastavena na tak nizkou teplotu, ze z toho jeste vetsinou dostanu rymu). Mozna mi neveris, ale je to uplne doslova pravda. Ja vzdycky odjizdim na tyto tri mesice domu !!! S prckem si to tu opravdu neuzijes. Budes muset byt doma se zapnutou klimatizaci, abyste z ty vlhkosti a vedra nezkolabovali.
Jeden rok jsem tu v teto dobe byla : to jsem rodila v cervenci a pak stale doma, a to srpen i zari. A to nebyl tak uporny rok jako 2004 (to bylo 40 stupnu v srpnu). Ono to horko by se treba dalo vydrzet, ale je vlhko, ze opravdu nemuzes vubec ven. Zacnes se silene potit, a je nedychatelno. No, neco jako dobre vyteplenej slklenik. Rekla bych i snad, ze to je dost nebezpecne pro mimco. I sami Japonci nedoporucujou vychazet s miminkama v tomhle obdobi, pouze vecer, kdy uz je lepe. Takze vlastne muzes ven jen vecer, to uz je to lepsi, ale jen o chloupek !
Doporucuju ti prijet spis potom, od zari (spis koncem) a dal.

No, takle to citim ja, to je ma zkusenost. Doufam, ze jsem te moc nezaskocila.
Mej se krasne a nekdy navidenou, samozrejme napis kdykoli, treba i na moji adresu perso : sonousek@hotma­il.com

ahoj Sona

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.01.05 16:35

Ahoj, Mirko!

Je fakt, ze srpen a zari nejsou zrovna idealni pro prochazky venku s miminkem kvuli horku. A kdyz se priblizis k zeleni, hlavne k veceru, tak se zas musis branit naletu komaru. Jedine reseni je nastehovat se nekam do hor, tam je chladneji. Ale to by to mel tvuj manzel trochu z ruky.
V kazdem pripade se vybav proti komarum a take proti desti.
Co se tyce kojeni v parku, tak pravda koukaji tu na me prekvapene, ale ja si z toho nic nedelam. Kojim take v restauracich a kavarnach, a nikdy mi nikdo nic nerekl. V lepsich obchodnich domech tu maji kojici koutek. Prebalovacich koutku je tu take dost.

Dagmar

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »