Jak si pejsek s kočičkou nechali dělat hliněné omítky

O životě

Chtěli jste něco záživnějšího o rekonstrukci, tak jsem vám připravila jednu kapitolu z naše pohádky. Omlouvám se maminkám, které chtěli číst něco o prvních zoubcích, dupačkách a tak. Ještě jen hladím břicho a neřeším.

To bylo tenkrát, když ještě pejsek s kočičkou ve svém starém novém domě nebydleli, akorát řešili, jak pojmou rekonstrukci, aby to bylo rychle, hezky a zdravě. Po náročném křížovém vyhledávání na internetu se rozhodli, že si udělají hliněné omítky. Domeček je totiž z většiny z nepálených cihel, sem tam prokládaných nějakými pálenými, sem tam nově udělaný betonový překlad a sem tam nová příčka z ytongu.

Zeptali se firmy, která dělala celou rekonstrukci, jestli s tím nebudou mít problémy. Prý ne, sice to nikdy nedělali, ale to bude v pořádku. Nakoupili materiál ve specializované firmě. Rozhodli, že probarvené omítky by byly příliš náročné z nedostatku zkušeností výkonných řemeslníků, kvůli nutnosti míchat správný poměr pigmentů. Takže na programu byly přírodní omítky hrubá a jemná a na to kazeinová barva k namíchání s pigmenty a barevným jílem.

Rekonstrukce se samozřejmě zdržovala častým nedostavením se dělníků, předpokládám z důvodu prací na jiných projektech. Ale po obouchání všech zdí, vytrhání podlahy, zpevnění kari sítí a výměně oken se dostali i k omítce.

Více méně to šlo dobře. V pokojích to šlo podle plánu, dokonce nezapomněli zaoblit rohy u okenního otvoru. Pak jsme jednou přišli a stavby vedoucí (kamarád nebo prostě známý od manžela) zahlásil, že v obývací a kuchyňské části jsou křivé zdi… a kdyby to rovnal hliněnou hrubou po malých vrstvách (které opravdu špatně schly, ještě k tomu bylo deštivé počasí), tak bychom se nestihli nastěhovat do termínu. To bylo do začátku školního roku kvůli dětem, přihlášeným do lokální instituce. A že na to plácl klasickou cementovou. Místy 13 cm. A jako bonus, prý stropy se nedělají hliněné, sádrokarton do celého domu…

Takže náš hliněný projekt má sendvičovou konstrukci a veškerý smysl naše volby se v půlce domu vytratil. Ještě nás ale čekala barevná úprava. Kdyby domeček nebyl tak malý a málo světlý, asi bych nechala nějaké místností v barvě hlíny. Museli jsme ale zvolit jasné odstíny, takže bílou a světle žlutou z okru. Na náročnější několikeré míchání poměrů pigmentového prášku jsme se jakožto úplně bez zkušeností necítili.

Kvůli časovému skluzu jsme se rozhodli, že si vymalujeme sami. Kluci nám s tím pomáhali. Vehementně cákali penetrační kazein po zdech. Láskyplně jsem ho pak seškrabovala z okenních rámů dva týdny. Penetruje kvalitně. Speciální prodyšná barva na báze kazeinu vyžadovala míchání a následnou spotřebu do 24 hodin, byla málo krycí, odstíny vycházely nějak jinak než podle vzorkovníku a když jsme je zapomněli schovat nebo vylít, smrděli jako otevřená žumpa. Trochu i pokoje. Kasein žmolkoval.

Pokoje jsou nakonec hezké, akorát místy je vidět šmouhy lehce odlišných várek barvy.

Po dvou letech shrnu:

  • Máme dobrý pocit, že je přírodní omítka, která částečně pracuje a udržuje úroveň vlhkosti v bytě (pro rodinu to nejlepší, že jo)
  • I když se hliněné omítky chlubí, že se na nich nedělá plíseň, my plíseň měli obě zimy. Nejspíš jim chutná ten kasein, nebo nevím.
  • Hliněná omítka je velice křehká, nejen kvůli klukům lituji, že nemáme probarvenou, protože stačí málo a odprýskne a objeví se zemitý odstín. Něco jsem zasádrovala, ale…
  • … kdo by se dělal s mícháním správného odstínu speciální barvy, které jsme si, samozřejmě zapomněli poznačit respektive ztratili poznámky.
  • Postupně nám vypadávají zásuvky, které v té omítce málo drží. A odřeniny na místech, kde se opírají věci jako hokejka, kytara. Kolem vypínačů, to ani nepočítám. Nejsme ani dost přírodní typy, abychom si věci dělali komunitně sami nebo s kamarády, jak chceme, ani dostatečně normcore, abychom souhlasili se standardními levnými postupy rekonstrukce. A tak máme kompromis, který mrzí doteď.

Stálo to za to? Nejsem si jistá. Až budeme muset vymalovat, prodyšnost sem prodyšnost tam, asi se na to vybodnu a půjdu do vápna. A až si kluci budou chtít vylepit na zeď plakáty, tak mají smůlu!

Hodnotilo 21 lidí. Score 2.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
olga1975
Ukecaná baba ;) 1081 příspěvků 27.08.16 06:47

Stavime a mam v planu hlinene omitky. Tohle ale neni uplne povzbudive:-(. Hlavne to odirani a vypadavani zasuvek… A plisne.

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29740 příspěvků 8 inzerátů 27.08.16 09:01

:kytka: Přeju příjemné bydlení a žádné kroky vedle při dalších úpravách :D. Ale tohle zní docela příšerně, zejména ta plíseň, nevidím ani jeden klad a teda podle mě to navíc vypadá fakt otřesně…

 
reinkarnace
Závislačka 4446 příspěvků 2 inzeráty 27.08.16 09:27

Tak zaprvé nechápu ten příměr s pejskem a kočičkou (ty přeci ani nemají děti…) a nikde v textu na to nenacházím návaznost…a za druhé - není plíseň v bytě trochu v rozporu se „zdravým bydlením“? :nevim:

Příspěvek upraven 27.08.16 v 09:28

 
Jitusee
Extra třída :D 10210 příspěvků 27.08.16 09:42

Opět se musim pozastavit nad tim, proc o tom píšeš deníček :nevim:
Včera jsem myla okna, možná taky jeden napisu.

 
sebaanez
Ukecaná baba ;) 1025 příspěvků 27.08.16 09:46

Kdyz pominu hafo gramatickych chyb, je tento denicek opet zbytecny. To jsi nic zazivnejsiho v zivote nezazila?

 
trpaslinka
Extra třída :D 11682 příspěvků 27.08.16 12:15

Kdyby to trochu zkratila a udelala diskuzi misto denicku, nebo pojmenovala denicek jinak, tak ji budete chvalit, ze zase jednou jine tema nez poceti a hleniky a zacnete bud vychvalovat a nebo naopak hanit zminene zdi. Mne osobne denicek neurazil, nenadchnul. Jsou tu lepsi denicky, to ano, ale uprimne… cetla jsem tu mnohem horsi dila, nez toto.

 
Michelle_M
Ukecaná baba ;) 1343 příspěvků 27.08.16 12:55

Mě to docela zaujalo, protože sami rekonstruujeme průběžně už asi osm let a pomalu je čas vrátit se na začátek :mrgreen: O křivých stěnách a podlahách bych mohla vyprávět, z tohoto důvodu i my museli volit pár nestandardních řešení, např. dlažba v obýváku položená na dřevěných roštech. Ale jinak máme kliku, že nám sádroš a podobné moderní vymoženosti nejsou vůbec proti srsti :dance: Držím palce, ať se vám nakonec bydlí podle vašich představ, je to běh na delší trať :kytka:

Příspěvek upraven 27.08.16 v 22:48

 
xposa
Stálice 51 příspěvků 27.08.16 20:46

Nechápu negativní komentáře. Stavíme a o hliněných omítkách uvažujeme, takže pro mě přínosný deníček :palec:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 27.08.16 22:12

Denicek me zaujal. Rozhodne zazivnejsi tema nez vetsina momentalne vydanych zapisku. Autorko, klidne pis dal.

 
Duckula
Generální žvanilka 23211 příspěvků 27.08.16 23:21

Hliněná omítka…, ani nevim, že existuje, nerekonstruuju, takže pro mě něco nového :palec: a rozhodně přínosného ;)

 
pamelka20
Kecalka 208 příspěvků 1 inzerát 31.08.16 17:49

Taky jsme předělávaly byt a taky to nedopadlo úplně nejlíp ☺ ale aspoň mi nevydávají zásuvky…jenom bubliny v plovoucí podlaze :lol:

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Potřetí v tom, poprvé doma


Reklama