Jak to dopadlo se školkou? Snad už dobře

Rodičovství

Jak jsem vybírala, až jsem přebrala. A jak teď jen doufám, že moji dceru “experiment” nevystresoval do budoucna. Udělejte si kafe, bude to delší.

Pokud jde o školku, nechtěla jsem nic nechat náhodě. Do školičky dcera chodila na dva dny v týdnu už loni a byla tam hrozně spokojená - měli jsme doporučení a paní učitelka byly fakt výborné. I atmosféra skvělá.

Samozřejmě mi bylo jasné, že taková idylka to ve státní školce být nemusí, ale říkala jsem si, že si dám tu práci, abych vybrala opravdu dobře. Už od února jsem kroužila kolem školek v okolí.

Expozice

V okruhu kolem našeho domu jsem při běžné kočárkové procházce na odpolední spaní míjela devět školek, takže bylo celkem z čeho vybírat. Den otevřených dveří jsem nakonec navštívila v sedmi, finalisti mi vyšli tři. Ostatní školky vypadly na nepříjemné ředitelce, na vzdálenosti, resp. poloze vzhledem k odjezdu do práce, nebo na tom, že měly jen dvě třídy - malá šance udat srpnové dítě.

Jako tu, do které fakt chceme, jsem do přihlášek uváděla školku nejblíže domu. Paní ředitelka trochu akurátní, ale milá. Paní učitelka z první třídy úžasná a pohodová, čtyři třídy, pěkná zahrada. Bohužel těsně vedle školky právě staví bytový dům. No ale říkala jsem si, že to se nějak přežije.

Druhá školka, která by se mi fakt líbila, je od nás taky jen pár metrů, ale přes hlavní. Krásné nové třídy, ředitelka moc milá, velká zahrada společná i pro školu, reference dobré, jenže bohužel jen dvoutřídní. To, že to je problém, mi potvrdily i výsledky: dcera při přijímačkách skončila o bod “pod čarou”.

Hodně jsem proto uvažovala i o třetí školce. Byla větší, s velkou klidnou zahradou, šestitřídní, z toho dvě třídy jsou krásné a nové. Úžasná paní ředitelka, milá a vstřícná, mi bohužel sdělila, že při dubnovém zápisu dceru nepřijme, převis dětí byl velký. Dodala ovšem, že si myslí, že se uvolní místa v červnu po zápisu do nedaleké nově otevírané školky.

Nakonec dceru vzali do školky číslo 1, a tak jsme se začaly slavně chystat. V pondělí prvního září dcera nadšeně vyrazila s batůžkem, dostala přihrádku se sluníčkem, ve třídě se zapojila bez problémů do hry, a dokonce si odpoledne vyžádala, že chce druhý den zůstat i na spaní (loni ve školičce spávala, bylo to daleko).

Kolize

Paní učitelka, kterou jsem znala (A.), byla tradičně bezva. Druhá (P.) se mi už od prvního pohledu nelíbila - takový ten typ, co mluví tichým klidným hlasem a ve skříni má rákosku a několik dětských mrtvolek. Ale říkala jsem si, že nebudu podléhat předsudkům a že paní učitelka bude jistě ve skutečnosti opravdu milá.

První zádrhel nastal už ve středu. Prvňáci totiž spali jen tři, a tak je paní učitelky “připojily” ke čtvrté třídě (nejstarší, odkladoví atd.) Když jsem si pro dceru přišla, hrála si u stolku s trianglem a odmítala školku opustit. Lákala jsem ji, že přijde na návštěvu kamarádka s chlapečkem, ale ona nechtěla. Čekala bych, že učitelka řekne něco jako “Jsme rádi, že se ti tu líbí, ale dneska už musíš domů a zítra si zase přijdeš hrát.” Prohlásila otráveným hlasem “Jen jděte, je vás tu moc.”

Dceru jsem tedy odvedla a ona hned začala vyjednávat, že do školky zítra nejde, a když jsem jí řekla, že musí, abych mohla jít do práce, tak ustoupila, že spát teda rozhodně nebude. Že prý si museli hned lehnout a zavřít oči a že jim paní učitelka ani nepřečetla pohádku.

Když jsem se na to druhý den ptala v naší třídě, paní učitelka řekla, že oni jsou ve čtvrté zvyklí na jiná pravidla (sic! a to má paní učitelka IQ houpacího koně, že neumí rozlišit mezi svými prepubertálními šestileťáky a vyklepanými tříleťáky, co jsou tam třetí den?!). A že jak jsou mrňousové pomalí, tak asi přišli až ve chvíli, kdy velcí už leželi a měli přečteno, a tak je paní učitelka poslala rovnou lehnout (opět sic!).

No nic, naše paní učitelky řekly, že těm ze čtvrté domluví, tak jsem to nechala být. Tak často je snad nepotkají, že.

Dceru jsem dva dny vyzvedávala po o a pak se nechala umluvit, že teda zase bude spát. To už dětí bylo víc a zůstávaly ve vlastní třídě, takže jsem krizi brala za zažehnanou.

Krize

Další šok pro mě přišel na třídních schůzkách - konaly se po 9. dni docházky. Projev držela paní učitelka P. Děti byly pochváleny, že skoro nikdo nepláče a školku zvládají dobře, ale… Děti byly pokárány, že neříkají prosím a děkuji “a že tedy oni ve školce to sami bez naší spolupráce vyřešit opravdu nezvládnou”. Jako bychom my rodiče doma dětem říkali “hele, vole, podej” a ony nikdy neslyšely slušnou mluvu.

Viděla paní učitelka někdy normálního tříleťáka? Kolik jich nemluví, kolik se jich stydí mimo domov i v doprovodu rodičů a kolik se jich stydí, když jsou v cizím prostředí školky? Slyšela někdy o období vzdoru, kdy dítě najust nebude říkat/dělat věci, které chcete, prostě jen proto, že je chcete?

Následovala výtka ke stravovacím dovednostem. “Většina dětí se nají, ale hodně jich drží lžíci jak prase kost, a to opravdu nejde,” pohoršila se paní učitelka P. Když některé maminky upozornily, že jejich dítě jí doma vidličkou, smetla ze stolu možnost, že by byly k dispozici i vidličky. “Pokud nebudou mít správný úchop, nepřichází v úvahu.”

Myslela bych si, že v tomhle věku je základ, aby se dítě vůbec najedlo, ale ne že základem je správný úchop. Druhý den jsem se ptala paní učitelky A., jak je na tom dcera a prý ona není to “prase kost” - dost mě to uklidnilo, protože doma tou dobou nejčastěji vyžadovala nakrmit a jinak cirkulovala po bytě.

Říkala jsem si, že to paní učitelka P. trochu přehání, ale když dcera pořád říkala, že se jí ve školce líbí a že tam chce, řekla jsem si, že je asi šťastná povaha a že to nechám být.

Peripetie

Ovšem ukázalo se, že až tak šťastná povaha není. Začala se totiž počůrávat. Občas mi ji dávali domů převlečenou, že “nestihla” nebo “se zabrala do hry”. Jednou jsem objevila až doma počůrané spoďárky, na které si - aniž bych si všimla - oblékla při odchodu domů džíny (= ani to nepřiznala paní učitelce). Když jsem se ptala, co se děje, proč se počůrala, nic mi neřekla.

Jednou se počůrala víc a, jak vysvětlily paní učitelky, mohla si za to sama. Cca ve třetím týdnu docházky byly na zahradě a malá se rozhodla bránit si odrážedlo: blížil se k ní chlapeček, a ona (je malá, z konfliktů na pískovišti ví, že bez momentu překvapení nemá ve fyzickém střetu šanci) zvolila preventivní úder a spolužáka sejmula. “Pak s ní šla paní učitelka P. dovnitř do školky, tam to spolu probíraly a přitom se nějak počůrala,” popsala mi bezelstně paní učitelka A.

To už jsem teda byla nervózní dost. Dcera pořád tvrdila, že se jí ve školce líbí a že paní učitelky jsou hodné, ale já to nemohla brát vážně. Obě učitelky měly pocit, že se nic neděje, když se dítě občas počůrá (od odplenkování bych tyhle nehody doma spočítala na prstech!), ale mně bylo jasné, že tohle opravdu normální není.

Navíc jsem si podrobněji přečetla informace o stravování a vůbec se mi nelíbilo, jak byl dokument formulován. Dceři dělá problémy mléko a hrozí, že dostane i diagnózu alergie (zatím ji nemáme, snažím se vše uhlídat a řešit přírodními metodami). V jídelníčku byly podle nové legislativy pečlivě označeny alergeny, nicméně doprovázela je informace, že pro školku z toho nic neplyne a strava je odpovědnost rodičů. Tzn. nemusíme vaše dítě hlídat, jestli se alergenu vyhne, nemusíme mu dát extra jídlo, které mu nachystáte - to je na dohodě s učitelkou, jestli vám to nechá v ledničce atd.

Začala jsem se připravovat na řešení problému variantou útěk - tedy jestli bych v případě, že by se konflikty v naší školce vyhrotily, mohla dceru zapsat jinam. Sousední dvoutřídka beznadějně plná, ale paní ředitelka že šestitřídky mi řekla, že u prvňáků nějaké místo má. Přeřazení dcery kvůli stravě a přísnému přístupu (počůrávání jsem jí nepopisovala, přišlo mi to takové intimní) mi ale rozmlouvala: že paní ředitelka v naší školce sice je svéráz, ale dá se s ní domluvit, že není na místě dělat zbrklé kroky atd. Trochu jsem se uklidnila. Vydrželo mi to den.

Katastrofa

Ve čtvrtek jsem přišla do školky, dítě opět od pasu dolů převlečené. Prý se při oblékání na ven počůrala - ale ne jako že trošku, ale prostě komplet. Prý byla “už od rána taková nenaložená”, a v šatně chtěla po paní učitelce P., aby jí přečetla nápis na bundě (v těch dnech oblíbená zábava). A ona jí řekla, že musí počkat, že se musí věnovat ostatním dětem. Nevím, jak jí to řekla, ale malá prý dostala takový hysterák, až to dopadlo neštěstím.

Nechápu. Moje dítě, se kterým není problém se domluvit. Proč to muselo skončit záchvatem? Vysvětluju si to tak, že paní učitelka je “zásadová” a odmítá používat metodu, kterou jsem dávala ve školce k dispozici. Když si dcera trvá na něčem, co nemůže dostat, stačí nabídnout malý kompromis - “pastelky už musíme uklidit, ale jestli chceš, vymaluj tohle poslední kolečko a pak to sklidíme” nebo “První písmenko je F, ale ostatní Ti přečtu, až pomůžu Verunce s oblečením.” - a ona se uklidní. Radši dítě “výchovně” rozběsní, místo aby mu pobyt ve školce usnadnila a zpříjemnila. (bavíme se pořád o prvním měsíci!)

A to samozřejmě nemluvíme o tom počůrání. Doma to nikdy, ani v nejhorším záchvatu vzteku, takhle neskončilo.

V tu chvíli mi bylo jasno, že pokus o evoluční zlepšení pro mě není řešení. Kdyby v jiné školce nebylo místo, budu se snažit jednat s učitelkou i ředitelkou, ale takhle?

V pátek dopoledne jsem zašla za ředitelkou do šestitřídky a vysvětlila jí podrobně, jaká je situace. Podpořila mě a i když bylo vidět, že nemá radost, že dostane do kolektivu dítě vystresované “od konkurence”, souhlasila, že s malou můžeme po víkendu přijít. Přidělila jí poličku s měsíčkem a představila mě učitelce prvňáků. Odpoledne jsem v “naší” školce cizí učitelce (děti byly opět spojené se čtvrtou třídou) sdělila, že v pondělí už dcera nepřijde.

Katarze

Vstup do nové školky byl pro mě příchodem do jiného světa, i když komplikace taky byly - kmenová paní učitelka na školce v přírodě se třeťáky, dcera ochořela hned na konci prvního týdne atd.

Už první den jsem dostala k vyplnění dotazník, kde se paní učitelky zajímaly, co dcera nejí (aby jí např. při podávání neoblíbené hrachové kaše daly dvojitou polévku), jaká jídla jí nedělají dobře (bez nutnosti dokládat potvrzení o alergii), co na dceru platí, jak ji doma oslovujeme, jakou má oblíbenou hru či hračku atd.

Dcera je sice po ránu většinou zaražená jak hřebík a nechodí do školky s takovým nadšením, jaké měla na začátku září, ale ani jednou se nepočůrala - a to mě ujišťuje v tom, že jsem udělala dobře (a že tedy problém nebyl jen v tom, že dceři vadilo, že musí najednou do školky pět dní v týdnu).

Paní učitelky jsou milé a vstřícné, což se poznalo i na třídní schůzce, kde nás rodiče rozhodně nesprdly na dvě doby - naopak, byly tak vstřícné k námitkám rodičů, až jsem si říkala, jestli by neměly být drsnější. :D

Samozřejmě, může se ještě leccos stát. Může se ukázat, že dcera má se školkou nějaký problém - ať už v důsledku působení paní učitelky P., nebo kvůli mému rozhodnutí ji přeřadit a zapojit ji do kolektivu, ve kterém je zatím ještě pořád trochu “cizí”.

Možná byla chyba zvolit útěkovou strategii, možná bych dceři i jiným dětem pomohla víc, kdybych šla s paní učitelkou do konfliktu a pokusila se jí vysvětlit, že děti se musí ve školce hlavně cítit dobře - až pak je možné na ně aplikovat úspěšně “vzdělávací proces” - a že jsem s to kvůli počůrávání svojí dcery sepsat klidně stížnost zřizovateli nebo inspekci, pokud to nebudou řešit. Ale neměla jsem na to.

Právě teď mám za sebe pocit, že nastal happy end. Protože už nevodím dítě každý den do školky se strachem, co se ve školce stane a jestli se mi vůbec povede přesvědčit učitelku o tom, že to není náš problém, když je dítě v jejich péči vynervované.

Hodnotilo 44 lidí. Score 3.1.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Levandule121
Ukecaná baba ;) 2346 příspěvků 26.10.14 00:13

Jsi dobrá! Držím vám palce!

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 26.10.14 06:09

Vis, co byl podle me hlavni problem? Ze ty sama jsi nemela dobry pocit z jedne ucitelky. Chci tim rict, ze je asi dobre odlisovat, co dite citi a co je tvoje projekce.
Mam to ve skolicce podobne (dceri jsou 2 roky), sleduji jak ostriz, co se tam deje a v zaloze mam utekovou strategii. Napred jsem si myslela, ze mi vadi filozofie te detske skupiny, pak ty ostatni deti, aktivity (hodne her a fyzickeho pohybu, malo vytvarky a „intelektualni cinnosti“), pak jsem si naferovku musela priznat, ze ten problem je nekde jinde a ciste muj - jsou mi nesympaticke ucitelky-prirodni matky, jsme nekompatibilni osobnosti. Letos to resit nebudu (osobni antipatie vyvazuje jejich ok pristup k detem a to, ze dcerka je ze skolky nadsena), navic v zime pribyde sourozenec, takze to bude pro dceru zase velka zivotni zmena, od pristiho roku ale pohledam jinou skolku (jaksi standartnejsi, kde delaji i trochu predskolni vychovy, dcerka je hodne napred a zvidava). Holt jsou ty skolky kompromisem mezi potrebou ditete, predstavou rodicu a toho, co v okoli bydliste vubec je :nevim: Drzim palce, abyste vy vybrali ted uz (pro vas) dobre a usadilo se to.

 
Vemas
Kelišová 5319 příspěvků 26.10.14 06:29

Dobre jsi udelala! Ja prave se v patek rozhodla, ze syna preradim. Je predskolak, nikdy s nim nebyl za ty roky problem. Jenze maji novou ucitelku, ta ho nekolikrat denne tresta, posila na hambu, krici na nej (nikdy s bim nebyl problem) kdyz sme to resili s reditelkou bylo nam receno, ze ano pani ucitelka je razna a „nenecha si skakat po hlave“ proto davala zakaz behani na hristi.
Takze sme syna vzali a uz tam nepujde. Do nove teprve nastoupi, mam spatne svedomi, ze neuvidi dlouholete kamarady, ale rvat na nej nikdo nebude

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 26.10.14 07:37

@Vemas Zakaz behani na hristi? :zed: :zed:

 
Jitka79
Závislačka 3533 příspěvků 26.10.14 07:39

Deníček se dobře četl - jako každý od tebe :potlesk:

Jinak moc nevím, co k tomu napsat :think: Udělala jsi, co bylo podle tebe nejvhodnější a pokud změna dcerce pomohla, tak to bylo nejspíš správné rozhodnutí ;)
Starší dcerce je 8let, školku máme dávno za sebou. Je pravda, že mě školka občas taky v lecčems štvala, ale dcera byla opravdu hodně přizpůsobivá a nikdy si nestěžovala, neměla psychický problém, takže své ego jsem neřešila, i když jsem opravdu ne vždy se vším souhlasila a ne všechno se mi líbilo. Alespoň jsem si ulevila tím, že jsem sepsala do anonymního dotazníku, který školka každý rok rodičům rozdávala, co se mi nelíbí a klidně jsem i napsala konkrétní osoby, jestli to něčím pomohlo - netuším. Jen si myslím, podle zkušeností dále, kdy dcera nastoupila do školy, že tady začne ten pravý psycho kolotoč a když je dítě otrkané ze školky, kde vládne přísnější ruka, tím si myslím, že lépe.. To je jen můj názor :mavam:, samozřejmě přeji jen sluníčkové a spokojené dny ve školce a hodnou paní učitelku :hug:

 
zupe
Ukecaná baba ;) 1662 příspěvků 26.10.14 07:42

Uf, tak jsem se zase vydesila, jak to pristi rok se skolkou bude! Letos jezdi syn (dva a pul) do detske skupiny, a na zaklade zkusenosti ctyr zastavek tramvaji minim vybirat ty nejblizsi skolky, ale uz se desim…
Kazdopadne dekuji za denicek.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9026 příspěvků 26.10.14 07:45

@Cukřinka Myslím, že tím to nebylo. Malá měla konflikty jen s ní, a to, že se začala poprvé od odplenkování počůrávat, je prostě fakt, ne dojem. A teď už se to neděje.

Navíc zrovna v pátek mi říkala sousedka, co má dceru v téže třídě, kde byla moje malá, že P. děti nutí dojídat (styl všichni si hrají, holčička sedí nad talířem zelí a kouká na ně) nebo že poslala (jinou) holčičku „za trest“, jak se vyjádřila, svléknout se donaha do koupelny na dlaždičky. To mi hlava nebere, ještě, že už tam nejsme…

Příspěvek upraven 26.10.14 v 08:32

 
Run
Generální žvanilka 20201 příspěvků 26.10.14 08:19

Já teda čumím… Myslím, že jsme se potkaly v diskuzi o školkách pro čerstvé tříleťáky. Já si teda mohla vybrat a vybrala jsem tu, kde jsem se já cítila dobře a kde byla paní ředitelka milá. A tedy má dosavadní zkušenost až opačná. Jako chválí je za takové věci, které jsou pro mě tedy běžné - jako že po měsíci se většina zorientovala a chodí sama na záchod, kdo se sám převlékne dostane obrovské blahopřání na skříňku a tak :mrgreen: Dotazník byl podrobný, navíc mají opravdu na nástěnce velkým písmem vypsáno co komu nenutit, komu připomínat čůraní, kdo nemluví a jaké má signály když má třeba žízeň a tak. Jediné co mi vadí, je povinná adaptace i pro děti které dříve chodily do školiček. Jinak jídelníček už u nás značí a zase vzhledem k tomu, že tam mají deset tříd, tak teda žádají rodiče o kontrolu a každý týden o připomenutí a upozornění. Pak už si to pohlídají. Ještě dodám, že je to i hodně o konkrétních učitelkách a i o složení třídy, z té samé školky ale z vedlejší budouvy jsem venku viděla smíchanou třídu a paní učitelka na ně byla ostrá až protivná, prostě jak tam má i šestiletý, tak zapomíná, že ti tříletí jsou pořád hodně jinde. No tak držím palce, ať už je to koněčně ta pravá :kytka:

 
Cukřinka
Ukecaná baba ;) 2458 příspěvků 26.10.14 08:19

@Slečna Ferka Vidis, zrovna to pocuravani me nezarazilo, protoze jsem to brala, ze to je soucast toho, ze zpracovava podvedome skolku. Ale je fakt, ze neco jineho je to asi u dvoulete (Kata mela prvni mesic ve skolce tyden, kdy se pocuravala, poprve po trech mesicich po odplenkovani, ale stacilo pripomenout, ze je treba si rict, a vic jsme to resit nemusely - takze jsem ani nevymyslela, jestli to souvisi jeste s necom jinym) a neco jineho u trileteho ditete. To vis urcite lip, co pro vas je a neni normalni, a pokud to prestalo zmenou skolky, tak to urcite souvislost nejakou melo.
Ad kachlicky: to neni ucitelka, to je sadistka. Obavam se, ze byt rodic v tehle skolce a stat se to moji holcicce, tak uce nejen neco reknu, ale ji i prastim :evil:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9026 příspěvků 26.10.14 11:09

@Cukřinka No o té koupelně jsem se dozvěděla v pátek, po odeslání deníčku. Ale maminky to neví, i ta moje sousedka to zjistila náhodou…

 
poplach
Zasloužilá kecalka 848 příspěvků 26.10.14 11:24

8o, tohle bych normálně někam nahlásila, i kdyby to bylo typu jedna paní povídala. Posílat nahatou do koupelny za trest- fakt hnus.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9026 příspěvků 26.10.14 12:33

Ona se možná za trest musela jen svléknout v koupelně a ne ve třídě, nevím… Možná poštívnu spíš sousedku, aby to řešila ona: její malá tam ještě chodí, a byla u toho.

 
verulicek  26.10.14 15:48

Nechci podrobně rozepisovat, abych nebyla napadána, ale deníček se mi vůbec nelíbil. :nevim:

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15984 příspěvků 26.10.14 16:41

@verulicek Mám úplně stejný pocit jako ty.

 
simonka07
Ukecaná baba ;) 1155 příspěvků 26.10.14 17:21

@verulicek @hanka.br. To jsou velice vydatné komentáře.. A co si z toho má kdo odnést?

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 26.10.14 17:56

@simonka07 :mrgreen:
No ja se priznam, ze resim to same se skolkou, mala je sice uz delsi dobu, ale take sem tam prijde pocurana, proste nekdy ma stres asi.
Kdyby jsem ale nekde slysela, ze je nekdo nechava nahate na nejakych dlazdickach asi by jsem to nerozepisovala moc tady, nybrz zasahla uz davno tam..Ja myslim, ze deti si museji zvyknout adaptovat se v jinem prostredi a udelala jsi dobre, ze jsi ji tedy dala pryc :palec:
Ten nejvetsi strach se priznam, ze jsme mela ja sama, ze to mozna opravdu pak prenasime na ty deti-samozrejme chceme jen to nejlepsi, ale ja myslim, ze se komfrontovat deti musi jak s dobrem tak zlem, jinak budou pak ve skole velice zaskoceni ;) ;)
Taky si nekdy rikam, ze se mi ta ci ta ucitelka moc nezda, ale ptam se male kazdy den a snazim se pokud dojde k nejake nehode, zeptat se rovnou ucitelky za jakych okolnosti se to stalo..Nekdy si deti hraji a zapomenou si dojit na zachod jak to dlouho drzi a ja mylsim, ze nekdy proste ucitelky nemuzou zvladnout kazdeho se ptat zvlast.
Ale to co jsi psala o te holcicce co se udajne nekde musela svleknout tady se divim jen jeji mame, ze nezasahla, radeji to roztreubuje dal, namisto aby si udelala jasno a pripadne to resila dal :think:

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 26.10.14 18:05

Někdy je prostě dobré dát na svůj pocit a intuici, i když některé ženy to odsoudí.
Je prostě fakt, že ve školkách někdy a někde pracují ženské, které by s dětmi pracovat nikdy neměly. Než pokoušet štěstí, že paní učitelka se třeba zlepší a není to tak horké a dítě si vymýšlí atd, tak to je lepší jít do rizika a dát dítě tam, kde budeš mít ten pocit mnohem lepší. Z učitelek a jejich chování a přístupu k dětem, z ředitelky a celkové atmosféry ve školce.
Ono je to totiž dost důležité, někteří lidé mají ze školek trauma dodnes, no třeba yb tvoje dítě nemělo, ale proč nechtít víc, než to jen nějak vydržet, ale aby tam dítě chodilo rádo a nehrozilo, že ji nějkaá studená a neempatická peskovací úča znechutí školku a začátky v kolektivu…

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 26.10.14 18:45

No já nevim. Dělala jsem au-pair ve Španělsku a tam už ve 3 letech začínají děti chodit do školy. Pokud se počůrají, jsou rodiče odvoláni z práce, aby si je přijeli převléknout, protože učitelky od toho přece nejsou. Jenže děti jsou zvyklé na režim, protože chodí do školky od půl roku.

Deníček se mi taky nelíbil, podle mě to hrozně řešíš, opravdu jsi rok nebo jak dlouho řešila, do jaké z devíti školek tvoje dcera půjde? A druhá věc je ta, že nevěříš vému dítěti, několikrt ti řekne, že se jí tam líbí a ty jsi stejně přesvědčená, že… nevím co. A že šli děcka spát bez pohádky, to je skoro trestný čin, ne? :-)

 
4family
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 26.10.14 19:11

A „problém“ s tou školkou máš jen ty a nebo i jiní rodiče?
Mě se zdá, že bys ditě měla naučit slyšet odmítnutí, aniž by z toho chytlo záchvat. Pokud doma neřekneš: „Ne“ a jdeš na to oklikou a kompromisem, tak jak se má dítě naučit, že ne vždy bude po jeho?

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15984 příspěvků 26.10.14 19:18

@simonka07 Musíš si nutně vždycky něco odnášet? Ani jsem deníček nedočetla do konce. Drama vytvořené z ničeho, matka - všechno vím, všechno znám, od všeho mám klíče - učitelky v MŠ nány, které neviděly normálního tříleťáka a pohodové dítě výchovně rozběsní ač samo tvrdí, že se mu ve školce líbí. Z mého pohledu si nejsem jistá, kdo to dítě nervuje víc. Jestli školka, nebo nekonečná řešení jeho úzkostlivé maminky.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 42035 příspěvků 2 inzeráty 26.10.14 19:23

@hanka.br. A ucitelka je letadlo. 8)
Tak autorka je v jine skolce okojena. Tak kde je problem?

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 15984 příspěvků 26.10.14 19:25

@Lama Lama Já nemám problém. Napsala jsem, že se mi deníček nelíbí, bylo to označeno za málo výživné, píšu tedy proč. Nic víc.

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 26.10.14 19:33

@kacz 8o no tak ve španělsku to mají drsný. Od půl roku režim v jeslích a pak taková buzerace pracujících rodičů ve školce. Ale tak všude je něco že :) nikde to ideální není…

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 26.10.14 19:41

@ospalámyš Tak bych to neřekla, prostě jsou zvyklí na něco úplně jiného než my. Tam je od tří let škola, není povinná (až do nějakých šesti), ale všechny děti tam chodí. Pěkně od devíti do půl druhé, potom domů na oběd.

Mně spíš přijde drsný řešit, že dětem jednou nepřečetli pohádku před spaním. To je věc názoru.

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 26.10.14 19:42

@4family A kromě toho, kdyby tohle měla učitelka dělat s dvaceti dětma, nevykopou se ven nikdy :-D

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 26.10.14 19:47

@kacz no to je, to co mají ve španělsku a i jinde bych pro své děti nechtěla 8)…tak jen o tu pohádku asi tak úplně nešlo…

Příspěvek upraven 26.10.14 v 19:48

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 26.10.14 19:50

@ospalámyš Uvedla jsem to pro srovnání, že všechno je relativní. Věř, že kdybys tam žila, připadalo by ti to úplně v pořádku.

 
KačuliKačka
Neúnavná pisatelka 17163 příspěvků 26.10.14 20:18

Taky jsme tak před lety měnili školku. Původní vzala syna dříve než ve 3 letech, po dvou dnech byly stížnosti, že neumí to či ono, že nemá ještě tři roky (ředitelka byla super, věděla, že přijímá mladší dítě). Učitelky byly ještě asi „komunistického“ ražení - oblečené seděly jen za psacím stolem, co den, to žalovaly co dítě neumí, co udělalo či neudělalo :cert:
Pak přes prázdniny chodil do jiné školky, kde byl nadšený, spokojený. První týden se uvolnilo v nové školce místo, takže jsme neváhali a také měnili školku. Do nové doslova běžel s radostí :) Paní ředitelka i učitelky báječné, neměly vůbec problém s podáváním léků synovi, s dodržováním dietního režimu (potravinových alergií měl dost + astma) ;-)
Dokonce odmítal chodit domů dříve, než těsně před koncem 16h, kdy už školka zavírala.

Přiznám se, že dodnes spolu vzpomínáme na školku, jejich výlety, školky v přírodě a další akce :)

Přeji dcerce, aby byla už jen spokojená a šťastná v nové školičce :hug:

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 26.10.14 20:19

Taky bych chtěla změnit školkua, ale jinou v okolí nemáme :(
Kdybych napsala deníček o školce já, musel by být anonimní, abych neměla na vesnici a u učitelek ještě větší peklo. Ale věřte, že pak byste teprve zjistili co se všechno může dít ve školce :(

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 26.10.14 20:32

@kacz třeba jo :nevim: moje zahraniční kolegyně mi záviděly, že nemusím dát dítě v půl roku do jeslí, zase jiným to nevadí, je to kus od kusu, takže je to relativní.

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 26.10.14 20:39

Jsem Rada, ze vam to nakonec dopadlo dobre.Je jedno jestli jsi uzkostliva matka..dala jsi na svuj Instinkt a vypada to, ze opravnene.Me dat kluka stat nahyho do koupelny urazim ucitelce hlavu.To se mi nezda jako opravneny vychovny postup 8o plus pocuravani, co ted ustalo. Kazda zname sve ditko nejlip a je jasne, ze uplne piplat se s nim nebudou v zadne skolce, ale jsou to studovane osoby, takze predpokladam, ze by mely umet nalozit s detskym vztekem atd.bez toho, ze se dite pocura pri „vychovnem“ pohovoru s ucitelkou.
At se tam male libi a ty mas klid :kytka:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 26.10.14 21:09

@svycarka Ja si take myslela, ze jsou vsechny studovane, ale bohuzel :roll: :roll: U nas ma jedna mozna tak zakladni skolu plus nejaky kurz, pak snad ta rediteka je tedy velice sympaticka a vzdelana, to se pozna uz podle toho jak vystupuje.
Zrovna jsme se o tom nedavno bavila s tetou co dela ve skolkach uz pres 36 let..
Ma tendence se zastavat spis tech ucitelek, coz je nemoc z povolani, ale jedno rekla taky, ze je sileny kdo dneska vsechno v techto skolkach dela.
Ona sama delala s detmi leta loutkove divadlo, ucila je hudbe atd..Je to proste uz asi o nicem jinem..Sice si kazdy stezuje na drivejsi dobu, ale ja jsem v te dobe do skolky i skoly chodila a nemuzu rict jedine spatne slovo :nevim: Asi jak kde..Byl rezim, byla prisnost sice, ale nas to vychovalo myslim dobre, ale kazda ucitelka musela mit pedagogickou skolu-to je dnes asi spis vyjimka, kdyz tak nekdy pozoruji ty ksichty hned po ranu otravene z deti :roll: :roll:
No jo je doba, kdy se clovek musi smirit i s tim, ze pokud bude remcat moc, nikde mu dite neveznmou, jo to je ta demokracie krasna :lol: :D :D
Urcite to tak neni vsude, tak nechci se navazet do vsech ;) ;) ;)
ja porad verim, ze mlade lidi to laka delat takove krasne povolani, je jich hodne co se samy< hlasi u nas na castecny uvazky a opravdu je znat ta jina generace, ackoliv ziju v Nemecku nepoznamenane komunismem :D

 
svycarka
Kelišová 6885 příspěvků 26.10.14 22:02

@pomenkova pockej jakoze v cesku nemusi mit ucitelky pedagogicke vzdelani? 8o 8o 8o no to cumim..pak se tedy ani nedivim. Ja mam totiz na skolku taky super vzpominky…zadne Trauma, zly tety, povinne dojidani…jo, spat se muselo a pohadky nikdo necetl, ale nikdo nas nenutil nutne spat. mohli jsme si potichu septat a nerusit ty spici deti. stejne jsme vetsinou vytuhli, pac jsme byli vylitani z hriste.bylo to pekne bezstarostne obdobi a dnes je mi lito, co musi maminy zazivat, nehlede k tomu, co me ceka ve svajcu. Tady deti neberou do skolky z duvodu, ze nenakresli kruh…dostavaji domaci ukoly, zacinaji psat a cist…na muj vkus jim kradou kouzlo nicnedelani v detstvi. nevadilo by mi je hravou formou ucit zakladum, ale kdo pry nepojede dle tabulek, tak ho vylouci 8o

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 26.10.14 22:08

@svycarka to nevím, jak to přesně je.
Ale vzheldem k tomu, že si alespoň tříleté vš pedagogické vzdělání nyní musí dodělávat i zaměstnankyně lidušek, tak bych se divila, kdyby tohle neplatilo ve školkách :think:
Já extra vzpomínky na školku nemám, povinné dojídání, pití kakaa se škraloupem, povinné spaní, spíše studené učitelky. Žádné trauma, ale mně se tam nelíbilo. V naší školce, kam chodí děti to je oproti tomu supr, alespoň většina učitelek je skvělých.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9026 příspěvků 26.10.14 22:55

Učitelka v mateřince musí mít pedagogické vzdělání, ale stačí třeba střední škola pedagogického směru. Známá studovala na vychovatelku, jako že by dělala v družině, a do školky ji vzali taky.

Cituju zákon:(1) Učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci

  1. vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů mateřské školy,
  1. vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na přípravu učitelů prvního stupně základní školy nebo vychovatelství nebo pedagogiku volného času nebo studijního oboru pedagogika a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,
  1. vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,
  1. vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vzděláním v programu celoživotního vzdělávání uskutečňovaném vysokou školou a zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,
  1. středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání1) v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů mateřské školy,
  1. středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu vychovatelů a vykonáním jednotlivé zkoušky, která svým obsahem a formou odpovídá zkoušce profilové části maturitní zkoušky z předmětu zaměřeného na pedagogiku předškolního věku, nebo
  1. vzděláním podle odstavce 2 písm. a) nebo b).

(2) Učitel mateřské školy, který vykonává přímou pedagogickou činnost ve třídě nebo škole zřízené pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami, získává odbornou kvalifikaci

  1. vysokoškolským vzděláním získaným studiem v akreditovaném studijním programu v oblasti pedagogických věd zaměřené na speciální pedagogiku,
  1. vyšším odborným vzděláním získaným ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na speciální pedagogiku,

Jinak teda paní učitelku P. tipuju na vysokoškolačku, inteligentní zjevně byla, ale prostě výchovné metody měla takové, že se s nimi dcera jaksi nesrovnala.

Příspěvek upraven 26.10.14 v 22:57

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 27.10.14 02:56

@ospalámyš jasně, že záviděly, protože když to řekneš takhle, vypadá to děsně pozitivně… Už není vidět, že ty ženské doma řeší každý prd a že z dětí jsou asociální mamánci, kteří jsou zvyklí, že se s nimi pořád někdo donekonečna piplá a které praští cizí dítě, jen se k nim přiblíží…

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 06:32

@svycarka No ja nevim jak v cr, ale co vim neco mit museli, jak je to dnes nevim, Ziju 15 let v Nemecku :mrgreen: Tady vim, ze staci, kdyz ma tu triletou skolu, ci nejaky kurz ke svemu vzedalni..Poznas to tutove..
Svycari uz prehaneji asi ve vsem, mam tam kamose je sokovany pokazde co musi :D :D
Jako asi vsude je neco.
Ja mela fakt skolku v pohode, jako uciteky taky dobre, normalni, zvladaly tou dobou mozna vic nez dneska..Kdyz jsem ja udelala tenkrat ve 2 letech nehodu(tenkrat to bylo divne :mrgreen: )ucitela mi puncochace preprala a dala mi na cestu suche, vse vyprane a to meli i 40 deti a byli tam jen dve, nekdy jedna ;) ;) ;)
Fakt zadne trauma nemam, mam spis trauma z dneska co ma kazdy za nervy, co se resi a na deti je opravdu cim dal vetsi tlak od vzelavani cizich jazyku po…ja nevim co vsechno. O skole ani nemluvim.Ten stres si delame nekdy my samy ;) ;) Ale neni to rozhodne dnes jednodussi ;)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 07:02

@Slečna Ferka Samozrejme tim nechci rict, ze jen vysokoskolaci s pedagogickym zamerenim to umeji s detmi, ja myslim, ze hlavne toto povolani museji mit radi, to je dulezite ;) ;)
Ikdyz me teda zaskoci kdyz vidim jednu zenskou co ma maximalne nejaky kurz :roll: Uz to, ze ma asi 150 kilo me usvedcuje o faktu, ze ta si snnimi sotva pohraje a pocvici:mrgreen: je vecne nastvana, atd.
Myslim, ze tak jako vojaci, tak jako kuchari zednici atd-nejake vzdelani byt musi. proste kazdy se ma drzet sveho fachu a bude to zase v poradku.. ;) ;) ;) :think: :nevim:

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 27.10.14 07:21

@kacz tak jasně že to má i svá negativa to je přece jasné, že dokonalé není nic. Ta negativa jsou i tam, kde je mateřská maximálně pár měsíců že. Ale zas ne ne každej je nadšenej, že má frčet skoro hned do práce a budovat kapitalismus a dítě odložit na výchovu chůvám, au-pairkáma do hlídacích zařízení (jako třeba matka z anglické rodiny, kde jsme byla jak au-pairka já), stejně jako ne každej chce být doma 3 roky a nemít částečný úvazek.
To mě přijde daleko smutnější fakt, že někde jsou už 3-6měsíční mimina na plnej úvazek v jeslích, ale každej to vidíme jinak 8). Davy asociálních mamánků okolo sebe nevidím :think:

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9026 příspěvků 27.10.14 07:34

Podle mě je ideální nějaký kompromis - a myslím, že k němu máme blíž my tady než oni tam ;)

Kdo chce, ať je doma do tří let; kdo nechce, ať může jít do práce dřív. Tím, že dnes už ženská ani nemusí přijít o rodičák, když je dítě občas ve školce (a chůvy se vůbec neřeší), tak jsou ty podmínky mnohem lepší (před 15 lety ženský nesměly vydělat ani korunu, jinak rodičk nedostaly) - a myslím, že i ten pohled „dítě ještě nemá tři a ty pracuješ, seš divná“ podle mě oslabuje.

Jen by těch částečných úvazků podle mě mělo být víc.

Jinak já jsem šla ve dvou letech na dva dny v týdnu, a ačkoli nejsem žádná budovatelka kariéry, tak teda jsem to fakt už potřebovala jako sůl. Ty dva roky myslím byly ideál z hlediska dcery (není zrovna ten, co „potřebuje děti“, spíš si vyhraje s dospělýma, vrstevníky objevuje až teď), a akceptovatelné maximum pro mě ;)

Příspěvek upraven 27.10.14 v 07:34

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 27.10.14 08:09

Já nastupuji do práce za týden. Malá měla tři v říjnu a vzali jí do školky od září.
Je tam nejmladší a kladou na ní úplně stejné nároky jako na starší. Když přijdete na chodbu naší školky, tak na nástěnce je vyvěšen seznam dětí, co špatně drží tužku. na druhé straně jsou vymalované obrázky a pod něma popisky- vyčmárané, nebo nedává pozor, nebo- špatný úchop tužky. :roll: V šatně je velká nástěnka, na které jsou děti napsány a sbírají lístečky podle toho co už umí. Takže maminky u toho stojí a pomlouvají děti jedna druhé. To že třeba dítě často marodí a tím pádem lístečky nedostane, to už nikdo nevidí :pankac:
Hygiena? :D - Na záchodě nesplachují, protože na splachoadla nedošáhnou, děti slabších povah, nechodí kakat a pak je bolí bříško, protože to po sobě nesmí spláhnout a pak se jim ti další smějí, že to smrdí. Aby se neplýtvalo vodou, napustí jim do umyvadel ráno mýdlovou vodu a v té si VŠICHNI umývají ruce. Ti malincí, když jdou sami na wc, tak si tam opláchnou i pusu :poblion:
Minulý týden měla celá školka roupy. Jsem je nahlásila dětskému, jak se věci mají :pankac: Boužel se dokázali šikovně vymluvit. A já můžu být přece ráda, že mi vzali malou že? Jinou možnost nemám :( Jsme na vesnici a další školky jsou daleko a plné. Takže děti pravidelně odčervuji, odvšivuji a držím hu..

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 27.10.14 08:12

@ospalámyš jasně, davy ne, vycházela jsem z toho, co o svém dítěti napsala zakladatelka.

No nic, o tom tahle diskuse není. Jen by bylo fajn si uvědomit, že ve školce, kde je na jednu dospělou osobu x dětí, není možné dělat všechno přesně tak, jak zrovna moje dítě potrebuje. Třeba tu věc se spaním a přesunem do jiné třídy by mě vůbec ani nenapadlo řešit. Stalo se té holčičce něco špatného? Neslyšela pohádku a bylo po ní vyžadováno, aby byla zticha, toť vše. Přesto říkala, že se jí tam líbí. Zakladatelka ale radši dá dítě do školky, která se líbí jí, než aby poslouchala to dítě.

 
kacz
Závislačka 4920 příspěvků 25 inzerátů 27.10.14 08:15

@Ráďa 25 no tak tohle jsou skutečné problémy. Je mi to líto…

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 08:19

@Ráďa 25 8o 8o 8o Nekomentuji, hnus :think: :think: :think:

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 27.10.14 08:20

@Ráďa 25 strašný, ta školka a přístup, ale i to jak všichni rodiče drží hubu. Na jednu stranu chápu, že se někdo bojí, situace se školkama nahrává bohužel těm špatným školkám, učitelkáma řditelkám. Určitě tam ale nemají děti jen pracující matky, které se klepou o práci a o místo ve školce a tak radši mlčí.

Být v té druhé kategorii, tak jdu do boje. Já jsem taky ze vsi a vím, jak to chodí, znají se učitelky s rodičema a je těžký jít do střetu a něco měnit, ale co je moc…Tady se někteří rodiče nebojí říct, co jim vadí, ale tady jsou učitelky i ředitelka vcelku v pohodě.

Tohle mi přijde i horší, než být nějaká přecitlivělá matka, co radši změní školku, když se jí tam něco nezdá.

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 08:30

@ospalámyš Ono to tak ale je, hodne zen musi do prace, ne ze chce, ale musi proste, takze oni toto taky vedi a nekdy fakt zneuzivaji 8)
No jako ja se ozvu pokazde a je mi jedno kdo me zna tady na vesnici.
Nedavno jsme tam zavolala, ze mi mala rekla, ze nemaji na zachodech mydlo napriklad sagrotan atd..Kdyz jsou nejake chripkove epidemie, myslim si ze je to zaklad hygieny..Reditelka byla hned v akci vyresila to oznamenim vsem rodicum, aby davali pozor a nedavali deti do skolek s prujmem, nechali dite alepson den doma-skutecne dobra spoluprace. Rekla jsem normalne do telefonu, ze mam jeste maleho kojence, ktery to chytil taky, ze by na to meli davat pozor na tu hygienu, ze je mi jasne, ze neuhlidaji tolik deti, jestli si myji ruce, ale at na to radeji dohlizeji..zadna se neurazila naopak zprisnili hygienu a jeste mi podekovala, ze jsme ji upozornila..Jako fakt profesionalai­ta..jasne nekdo remcal taky, ale to je mi jedno-ja jsme udelala to co je treba..jeste mi zduraznila, ze dohledne na uklizecky a ze mi dekuje za upozorneni.
Pokud by jsme vedela, ze dite omyva nejakou smradlavou vodou, asi bych se neudrzela-toto nechapu- :cert: Je to ten tlak, zenska musi pracovat, tak co mi by jsme tady nedelaly co chceme, ale zda se mi, ze je to spis vyjimka ne?? :think: :think: :think:Hnus :zed:

 
ospalámyš
Závislačka 3783 příspěvků 27.10.14 08:42

@pomenkova asi to je spíš výjimka, aspoň doufám. Co vím od kamarádek a z okolí, tak školky jsou většinou dobré. Ale třeba kdyby se rodiče spojili a přestali mlčet, tak dosáhnou změny. Jenže lidi jsou vychovaní držet hubu a krok 8) a nahrává tomu i to, že je málo školek, člověk se bojí o místo a o práci, což prostě chápu.

Nějaká trapná cedule na zdi s výkonama dětí 8o, prostě bych jim řekla, že si tohle pro své dítě nepřeji a že už nejsme v reálném socialismu, kde na nástěnkách viseli nejlepší úderníci :). Třeba by šla i poslat hygiena, nikdo nemusí vědět, kdo ji tam poslal. Tady se kolikrát na diskuzích řeší, že ve školce nesmí nikdo ani donést vlastní jídlo a polévka být moc žhavá a pak mají někde napuštěná umyvadla, nesplachují a celá školka má roupy…tak snad by z toho mohli mít průšvih, kdyby někdo z těch rodičů přestal mlčet :think:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 08:51

@ospalámyš Presne ;)
No ja si nevzpominam ani za komunistu, ze by neco takoveho(udernici) :mrgreen: byli vyveseny na nastenkach ve skolce. Naopak nechali si nas vyhrat, ja tohle nechapu, jak muzou ty deti tak ztrapnovat nejakou nastenkou, to uz je na palici..Ze nekdo nema uchyp na tuzku prpoboha to se resilo normalne az ve skole. Ikdyz nas to doma naprikald ucili.
Tohle tady nemame ani nahodou, je tam na nastence napriklad jake deti budou mit tento tyden predmety jako napriklad modelovani, priroda, vyzkumy, takovy maly vynalezce. Normani veci s magnetama atd, to ano, ale aby nekdo rekl to je lempl a jeste to napsal na nastenku, to mi prijde ubohe od tech ucitelek tedy. Takto podryvat uz ve skolce diteti sebevedomi to je teda hnus :think: :think: :think: :think:
Toto jsme zazila pak uz jen na skolach kde se hodnotilo IQ podle toho, ze kazdy musi umet 100 procent ze vsechno, coz zase dnes chapaji jako blbost. Kazdy je na neco dobry na neco uz tolik ne, ale ve skolce???hrozne.. :cert:

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 27.10.14 09:29

Nebojte :pankac: Jsme opravdu vyjímka, už jsem si to zjišťovala, a ostatní školky říkaly, že k ná vyjedou na exkurzi, aby to viděli na vlastní oči 8o S tím mytím v jedné vodě jsme se ozvali, ale ředitelka nám řekla, že tam napouští vodu jen na mytí při barvení barvičkami. No a když tam přijde kontrola, tak se prostě vymluví. Ono je těžký něco dokazovat. Já do práce musím. Platíme hypotéku a bez mého příjmu půjdeme pod most, takže boužel :nevim:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 27.10.14 09:38

@Ráďa 25 Tohle je hrozne tezke dokazat, verim ti, dobre je, ale ze jste tam udelaly alepson hallo, treba uz si budou davat pozor :think:
To s tou praci chapu, jasna vec ;) ;)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama