Jak to někdy (ne)funguje po vysazení HA

Snažení

Tento deníček vznikl hlavně proto, aby pomohl všem snažilkám, které si jej přečtou. Možná se v některých věcech budu mýlit, ale jsou to mé osobní zkušenosti a třeba to má někdo podobné a ještě neví, co s tím.

S manželem jsme se rozhodli vysadit antikoncepci (hormonální, pilulky) ke konci roku, až doberu poslední balení. To jsem dobrala na konci listopadu 2011. MS přišla normálně, ovlivněná ještě pilulkami samozřejmě. Další měsíc jsem čekala a místo klasického několikadenního krvácení přišlo jen slabé špinění a nějaký krvavý hlen. Taky se mi začata točit hlava a bolet prsa, hlavně bradavky, byly strašně citlivé na dotek. Po přečtení pár věcí na internetu jsem nabyla dojmu, že jsem „v tom“ :) Mělo to jen jeden háček. Těhotenský test mi stále nějak nevycházel. Tak jsem prostě čekala, co se bude dál dít. Přeci jsou i případy, kdy ten test nevyjde, říkala jsem si.

Čekala jsem další měsíc a zase nic. Test taky nic. Tak to už jsem neváhala a šla na začátku února k dr. Ten mi bohužel definitivně potvrdil, co mi už taky bylo skoro jasné (ale i tak mě to celkem dost zklamalo, když to vyslovil), že „těhotná nejste, na to je sliznice moc nízká.“ A nasadil Utrogestan. Začala jsem ho brát, po pár dnech vysadila a MS přišla, jak bylo očekáváno. Což bylo fajn, alespoň že na tohle jsem reagovala. Doktor řekl, dobře, tak ještě dva měsíce a pak uvidíme. Takže po dobrání třech balení jsem tam v dubnu znovu naklusala. Dr. kouká a prý že vajíčko tam je nachystané, ale ta sliznice je hraniční. No ale pozitivní zprávy, říkám si. Mohlo to být horší.

Tak čekám. Další měsíc… nic. Jdu opět k dr. (to už byl květen). Na můj dotaz, v čem to vězí: „No, něco je špatně mezi hlavou a vaječníky.“ „Co s tím?“ „No dáme zase Utrogestan.“ „A jinak to nejde?“ „No, tak když vám tělo nevyrábí ten hormon (progesteron), tak ho musíme dodat.“ „Aha.“ Tak jsem odcházela s tím, že nejsem v pořádku a nejspíš nebudu nikdy v pořádku, prostě budu brát ten umělý hormon, protože kdovíproč ho moje tělo nevyrábí a budu ho brát do té doby, než otěhotním (jestli někdy vůbec), a pak? Pak se asi zase uvidí. Nějak se mi s touhle myšlenou nechtělo smířit. Utrogestan jsem měla brát vždy jen 10 dní asi a pak čekat na MS.

Když jsem si ale podrobně přečetla, jak ty hormony v těle fungují, nějak mi to nešlo do hlavy. Co když opravdu náhodou otěhotním? Jako obvykle ho přestanu brát, čímž zas nebudu mít dostatek progesteronu, čímž se obvykle spouští menstruace, ale když nepřijde, tak zjistím, že jsem těhotná, ale ten progesteron tam těch pár dnů prostě bude chybět a to zrovna v době, kdy ho bude nejvíc potřeba? Možná, že to nechápu správně, ale takhle jsem tomu porozuměla. Tak to mi přišlo vzhledem k budoucímu mimi dost riskantní. Nehledě na to, že jsem si říkala, že prostě nechci léčit následky, ale chci znát taky příčinu, proč nemám ten hormon a léčit případně i tu příčinu. Vždyť před tím, než jsem začala brát HA (před 12 lety), jsem měla menstruace úplně normální, tak jak to, že to najednou nejde?

Na českých webech jsem toho taky moc nenašla, tak jsem četla i ty anglické a pomalu mi to, jak to celé funguje, začínalo být jasnější. Po velkých úvahách, zda poslechnout doktora nebo jít jinou cestou (a že to nebylo lehké uvažování, protože já obvykle doktory poslouchám), jsem další Utrogestan schovala do šuplíku a začala hledat bylinky a vůbec další informace. Hned další den po návštěvě dr. jsem začala měřit bazální teplotu. No skákala jak na trampolíně. Absolutně žádný trend se z toho nedal vysledovat. V jeden moment na konci května se mi ale zdálo, že mohla proběhnout ovulace. Že by? :)

No a na začátku června jsem to poprvé dostala. Měla jsem fakt velkou radost. I bez prášků to funguje! Tou dobou jsem jen pila kontryhel. Další měsíc (červenec) jsem v napětí očekávala další cyklus… a zas nic. Sakra, co se děje? To jsem už brouzdala na stránkách www.otehotnet.cz a objednala tinkturu z jetele a Femigard. A světe div se, po asi 14 dnech mi MS přišla – opět radost! :) Tak snad už teď! Teď už to snad musí začít fungovat, po měsíci. Dosud to tedy bez Utrogestanu vyšlo po 58 a po 50 dnech – hrozně dlouhé na to, že se člověk snaží otěhotnět.)

Nesmím opomenout, že jsem samozřejmě během této doby vždy po měsíci tajně doufala, že to třeba vyšlo a ani radši nechci počítat, kolik jsem vyhodila peněz za těhotenské testy. Točení hlavy jsem samozřejmě měla pořád, což, jak jsem pak někde zjistila, je špatnou hladinou hormonů – nedostatkem toho progesteronu. I proto jsem si říkala, že se s tím tělo přece musí nějak vyrovnat konečně už, když mu to nedělá dobře i jinak. Musí přece pochopit, že ten hormon potřebuje, tak by ho mělo začít vyrábět!

No a na konci srpna – juchů! Fakt přišla po měsíci. No, i když teda takhle bolestivou jsem ji snad ještě nezažila. Fakt nevím, co to bylo, ale bylo to teda ukrutné, ten první den. Samozřejmě bylo nejdřív i trochu zklamání, že vůbec přišla, že místo toho nebyly dvě čárky na testu, ale co, hlavně, že přišla, to je základ úspěchu – jakoby to vypadalo, že už vše snad funguje. Nebo alespoň to, co člověk bez vyšetření vypozoruje. V srpnu a začátkem září jsem se taky snažila cvičit metodu Ludmily Mojžíšové, doma, podle videa. Říkala jsem si, že ublížit mi to snad nemůže, trochu se protáhnu a třeba to bude mít i příjemný „vedlejší efekt“. Taky jsem dál pronikala do tajů samovyšetřování, takže jsem občas kontrolovala čípek a sledovala hlen. Ten hlen se mi ale nějak nezdál. Byl tak nějak pořád stejný. Vyloženě bílkový jsem objevila jen jednou, někdy v červenci, a to si ještě nejsem jistá, zda to bylo fakt ono.

V září jsem šla na takovou malou operaci, jejímž výsledkem byly dva stehy na břiše. Operace vycházela zrovna zhruba v době, kdy měla být ovulace. Tak to jsem říkala, že nemáme asi šanci, aby mimi vyšlo. Přesto jsem ale dala na radu jedné pisatelky na eMiminu a zakoupila grepový džus, který prý pomáhá na hlen. No a přibližně v době ovulace jsem fakt něco jako bílek objevila. No koukala jsem jak blázen. A měla radost. Dál jsem samozřejmě pila Femigard a tinkturu z drmku (ne už z jetele) a na konci září čekám, čekám, a ono zas nic. Tentokrát jsem nevěděla, kdy přesně by měla MS přijít, protože jsem pár dnů vynechala měření BT, takže nevím, kdy přesně ovulace byla.

Po pár měsících pozorování vím, že luteální fázi, která by snad měla být neměnná, mám asi 11 dní, tak jsem čekala na druhý potenciální termín ovulace + 11 dní a zas nic. Čípek nevykazoval, že by se chtěl otevírat (i když s ním jsem teda moc zkušeností neměla), ale BT pořád vysoká, tak si říkám, že by? A jestli fakt ne, tak už opravdu nevím, co se to se mnou děje. No a v pátek, na svátek 28. 9., jsem na testu objevila dvě čárky :-D Teda jednu slabounkou, ale mně to stačilo. Za dva dny Clearblue test (který jsem si jednou za těžké prachy omylem koupila) ukázal 2–3 týdny :) K dr. Jsem objednaná až za 14 dní. Tak mi držte palce, snad To :) tam tentokrát opravdu je. Nevím, jestli je to možné, ale přijde mi, že mi břicho fakt roste, ale možná si to jen vsugerovávám nebo mi rostou špeky :) Každopádně žádné další problémy nemám. Tak uvidíme…

Závěrem, a pro ty, které třeba přeskočily ten šíleně dlouhý text až na závěr, bych chtěla podotknout, že jsem fakt ráda, že jsem vsadila na bylinky a vzdala se Utrogestanu. Nejenže je bez umělých hormonů možné krásně sledovat svoje tělo a vědět, co se kdy chystá a pozorovat, jestli vše funguje, ale vstupuji (doufám, že vstupuji :) ) do těhotenství s čistým štítem, bez podpory umělotin. Nejsem proti lékům a lékařům, vůbec ne, ale vždycky bych radši pátrala a řešila příčinu, než důsledek.

Hodnotilo 19 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
mj-celka
Kecalka 151 příspěvků 09.10.12 05:42

:) Jéé, to je super, asi jsme stejné nátury. Tak gratuluju moc ke dvěma // :potlesk:

Příspěvek upraven 09.10.12 v 05:43

 
Šalvějka
Závislačka 3278 příspěvků 09.10.12 06:12

No vídíš :D a já zkoušela bylinkovat asi půl roku bez výsledku, a bez Duphastonu bych to asi nedostávala nikdy. jinak taky mám pocit, že mi naběhlo břicho :mrgreen: :lol: měla jsem na něm vždycky špek a teď mě přijde že je jakoby větší :mrgreen:

 
Bjedrunka
Závislačka 4262 příspěvků 09.10.12 07:21

Moc krásný deníček! Četla jsem to jako detektivku a když jsem dorazila k těm vytouženým dvěma čárkám, vyhrkly mi do očí i slzy ;-) Moc gratuluji a přeji vám oběma (nebo více?) spoustu zdraví a síly do dalších společných bojů! :hug:

 
March7
Kelišová 5838 příspěvků 09.10.12 08:23

Moc gratuluju :kytka: a naprosto souhlasím. Držím palce, ať jsou mimi i rodiče :palec: silní a zdraví.

 
Paja01
Ukecaná baba ;) 1087 příspěvků 09.10.12 08:37

Moc gratuluji ;) Já jsem do sebe taky cpala hormony Clostilbegyt a Utrogestan. Když jsem měla pauzu, aby se tělo pročistilo, protože jsem chtěla na IVF a pak na IUI, tak světě div se, já jsem otěhotněla ;) Na první kontrolu jdu 18.10., tak snad se nás štěstí bude držet.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8854 příspěvků 09.10.12 08:52

Moc blahopřeju a držím palec :) Já taky nechtěla hormony, vsadila jsem pro změnu na čínskou medicínu - a těhotenství bylo zcela bez problému a miminko je úžasný!

 
VeTi
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 09.10.12 09:37

Ahojky, moc gratuluju a držím pěstičky, aťje vše O. K.

Já po vysazení HA neměla normální cykly ještě dalších 5 let a upravilo se mi to až po porodu (díky IVF máme dvojčátka)
Cykly jsem měla 40-60 dní dlouhé :cert:, díky měření teploty a pozorování všech příznaků ovulace jsem zjistila, že z 9 MS cyklů byly 3 bez ovulace, kolik injekcí na podporu ovulace a pak zase na dostání MS jsem dostala, to radši ani počítat nechci. Největší problém proč nešlo otěhotnět byl pak paradoxně někde jinde.
Jen chci ale říct, že lékaři říkají, že není možné aby HA rozhodila ženě hormony a cyklusy. Mě teda jo a pořádně, před antikoncepcí jsem měla cykly pravidelné a vše se upravilo až po porodu a dnes funguji na 28 denních cyklech - žádné 60 se už naštěstí nekonají.
Věřím bylinkám a nedám na ně dopustit, kontryhel je jedinečný a i spousta dalších tinktur a cvičení podle Mojžíšové hodně pomáhají. Mě ale nejvíc na zablokovanou páteř a svaly kolem dělohy pomohl normální míč, na kterém jsem se u televize pohupovala a vrtěla a během měsíce povolily všechny sevřené svaly a záda už tolik nebolela :pankac:
Všem snažilkám držím palečky, aby se brzy zadařilo. I my teď znovu bojujeme o další mimčo, ovšem IVF se nám zase nevyhne :nevim:

 
Alishka111
Kecalka 456 příspěvků 09.10.12 10:41

No, tak to jsem ráda, že ti to zabralo! Moc gratuluju!
Já zjišťuju, že moje doktorka je v tomhle teda asi nějaká uvědomnělá, řekla mi, že nejdřív mi dá na dva měsíce byliny (prášky s výtažkem z drmku) a ať si klidně ještě přikapu Gynex a za dva měsíce uvidíme, co se bude dít… Že s hormonální léčbou by ještě počkala. No beru je měsíc a zatim nic, ani pozitivní test, ani MS :-( Ale doufám, že to zabere, vždycky jsem se léčila bylinkama s dobrými výsledky a tvé zkušenosti mi za přidaly optimismus :lol:

 
bjetuschka
Závislačka 4016 příspěvků 09.10.12 11:04

Gratuluju :kytka:

 
lilia81
Neúnavná pisatelka 15282 příspěvků 09.10.12 12:41

Gratuluju moc, já se snažila s bylinkami od srpna do prosince a pak jsem to vzdala a šla cestou utrogestanu a medicíny a otěhotněla po ivf! gratuluju, že jsi vytrvala! a držím palečky, abys za 14 dní viděla srdíčko!

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 09.10.12 13:25

Moc gratuluji k // :-)
My se tedka snažíme o druhé dítko, a mám podobný problém… Po porodu jsem měla MS pravidelně po 21dnech asi 3×, pak jsem šla na operaci a od tý doby chodím jen na vyvolávačky. Včera jsem si koupila Gynex a piju kontryhel, dneska mi píchli (snad už poslední) vyvolávačku, tak snad se mi podaří aspon nastartovat správnej cyklus, teda pokud se u nás neobjeví taky ty dvě //.

 
Mimunka
Kecalka 199 příspěvků 09.10.12 13:26

Moc gratuluji!!! :kytka:
Jen k tomu pocitu vetsiho bricha, ja ho mela hned od zacatku vetsi, prvni tri mesice jsem byla strasne nafoukla, tez jsem hodne trpela plynatosti. Pote se to postupne vyfouklo, splasklo a zacalo rust to prave, tehotenske.

 
Betynka87
Kelišová 6176 příspěvků 1 inzerát 09.10.12 13:27

Tak to máš štěstí! Celkem 8 měsíců s kontryhelem, femigardem a vším možným na střídačku a nejenže ovulace dojela až po Clostilbegytu, MS se sama od sebe nedostavila ani jednou. Takže tvé tělo si bez dodávky umělých hormonů zvyklo, ale ne každému bylinky pomůžou :palec:

 
mmuerka
Závislačka 4431 příspěvků 09.10.12 14:44

Moc gratuluju a jen tak dál, tělo ti dá vždycky vědět, že je něco „jinak“, jen ho člověk musí umět poslouchat :kytka:

 
Chiřdlová
Kecalka 438 příspěvků 09.10.12 16:45

Tak to je krásný. já na bylinky taky hodně dám, kolikrát pomůžou spíš než chemie…tam se jen zaplácává problém z léku jiným lékem. gratuluju a přeju ať je vše v pořádku a miminko krásně roste :kytka:

Příspěvek upraven 09.10.12 v 16:46

 
Hřiběnka
Extra třída :D 13999 příspěvků 09.10.12 19:13

To je skvělé, že to vyšlo bez chemie! Já se jí taky snažím bránit. Po vysazení HA jsem měla první cyklus 44 dní, koupila jsem si Gynex, první dva týdny cyklu pila kontryhel, teď jsem v druhém cyklu, 36. den a MS zase nikde :zed:

 
Leknínek
Kecalka 433 příspěvků 09.10.12 19:46

Krasny pribeh s krasnym koncem:-) Moc vam drzim palecky a gratuluji!:-)

 
mandlicek
Zasloužilá kecalka 952 příspěvků 09.10.12 21:10

Take se pridavam s gratulaci ke // :kytka:

a zaroven bych ti chtela podekovat za tento denicek, za 14 dni uplne vysadim HA (Nuvaring) a s pritelem se pustime do „taju a kouzel“ poceti, takze pokud bych mela podobne problemy, jako jsi popsala ty ve svem denicku, urcite zkusim take bylinky :palec: osobne na bylinky moc dam, vzdy se mi po nich dostavil o 100% lepsi ucinek nez po chemii :dance:

 
werw
Kelišová 5486 příspěvků 09.10.12 21:14

Moc hezký deníček!! a moc grtauluju :palec:

 
iveta.zenda
Povídálka 45 příspěvků 10.10.12 00:06

Držím palce :mavam: :dance:

 
Sion
Závislačka 4174 příspěvků 10.10.12 19:53

Moc gratuluju k tvému malému štěstíčku :hug:. Já už do sebe pět měsíců cpala clostilbegyt a utogestan. Každou chvilku jsem přemýšlela, že bych je vysadila, ale říkala jsem si, že když nejsem schopná vůbec ovulovat, tak že si je nechám. Přidala jsem k léčbě bylinné čaje pro ženy, kontryhelový čaj, kapičky gynex, mojžíšovu metodu, kyselinu listovou a teploty mám pořád jak na houpačce a ovulka zřejmě nikde…doufám, že taky dojdeme k šťastnému konci :think:

 
IvčaL
Extra třída :D 11219 příspěvků 11.10.12 06:02

Moc gratuluju :kytka: a držím palce ať je všechno v pořádku :hug:
Jako bych to psala já. Měla jsem podobný problém, po 10letém pobírání antikoncepce jsem neměla tři roky vůbec MS a ani ovulaci. Doktoři mi pořád nutili hormony a říkali, že přirozené otěhotnění je skoro nemožné. Já jsem hormony odmítala a taky spíš řešila příčinu. Začala jsem cvičit mojžíšovou, přestala jsem se stresovat v práci a celkově jsem se uklidnila, snažila jsem se to snažení moc neprožívat, takže jsem si zakázala se sledovat a pak jsem najednou objevila dvě čárky a teď máme už 8měsíčního chlapečka.

 
jediný andílek
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 12.10.12 14:22
:potlesk: :palec:
 
andula b.  13.10.12 20:03

Nádhera! krásné čtení a podpora! taky se snažím s bylinkama, ale zatím nic :-/ :-) Moc gratuluju! a ať je všechno v pořádku, tak jak má! :srdce: :srdce: :srdce:

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 16.10.12 07:51

@Paja01 Ahoj, teda tak to jsme na tom fakt hodně podobně s tím načasováním :) Já jdu taky 18.10. na první ko. :) Nechceš si povídat na Snažení, prosinec 2011?

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 16.10.12 07:55

Vím, že ne každému bylinky pomůžou. Psala jsem to ale proto, že někdy, hlavně ze začátku řejkla bych, je to lepší cesta, než se hned vrhat na umělé hormony. Držím palce všem, ať už se vydají cestou jakoukoliv.

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 16.10.12 07:57

Moc díky za všechny reakce a za gratulace. Ještě jednou držím palce všem, které zatím neměly to štěstí. Určitě to někdy vyjde!

 
Paja01
Ukecaná baba ;) 1087 příspěvků 16.10.12 08:22

@radovanka
Ráda bych, ale od předchozího těhotenství, kdy to dopadlo špatně, tak jsem se zapřísáhla, že se do žádné diskuze nebudu zapojovat ;)

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 16.10.12 22:37

Aha, rozumím. Každý je na něco pověrčivý. Tak držím pěsti, ať to tenkrát dobře dopadne.

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 18.10.12 19:41

@Paja01 Ahojky, tak jak? (smím-li se ptát) U mě dobrý, :srdce: :) Moc doufám, že i u tebe.

 
Paja01
Ukecaná baba ;) 1087 příspěvků 19.10.12 09:35

@radovanka

Máme :srdce: a končím 7 týden :dance: Tobě gratuluji :palec:

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 20.10.12 10:11

@Paja01 No tak to mam radost! :palec: Tak si budem vzájemně držet palce. Dej vědět, kdyby něco novýho. Kdy jdeš na další ko? Já asi za 14 dní.

 
Paja01
Ukecaná baba ;) 1087 příspěvků 20.10.12 10:15

@radovanka
já jdu 9.11.na krev a utz. 23.11. mám screening. Kolikátý jsi týden?

 
radovanka
Povídálka 39 příspěvků 21.10.12 12:29

Já mam krev a utz 6.11. a dál mě neobjednávali, ale říkal dr., že pak bych přišla k němu na ten prvotrimetrální screening, že ho taky u nich dělaj a to jsem četla, že by mělo být 12 - 13.týden, takže myslím, že krátce potom by to mělo být taky, jen mě udivilo, že mě neobjednal, protože má jinak celkem narváno. No uvidíme, při nejhorším mi to udělá někdo jinej (je to ordinace o více doktorech a příště jdu taky k jiný dr., protože on tam dopo nebývá). Já jsem dneska 9+1 myslim.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama