Jak Venda ke zdravé noze přišel

Ostatní

Rodila jsem plánovanou sekcí, přirozený porod mi pan primář zakázal a ani bych nechtěla, když byl Venda stále KP. Ještě v porodnici se na něj díval pan ortoped. Jeho verdikt – kyčle trochu špatné, cvičte s nožkama tzv. motýlky a dávejte široké balení.

Takhle mi přivezli mého sádrového trpaslíka
4 komentářů

Těsně po sundání sádry, měl pořádné bambule
1 komentář

Tady první momenty v trmínkách
5 komentářů

A teď už vleze úplně všude :D
3 komentářů

Potom nás ještě nahnali na ultrazvukové vyšetření, stále stejné – cvičení a široké balení. Ještě další doktoři se na Vendelínka přišli podívat. Až tomu poslednímu se to moc nezdálo. Sám si netroufal říct, jak moc špatné to je, a objednal nás do fakultní nemocnice v Hradci Králové k panu doktoru Adamcovi.

Do FNHK jsme jeli hned druhý den po příjezdu z porodnice. Byli jsme na rentgenu a pan Adamec dělal i UZ. Sám z toho nepoznal, jak je to vážné, dokonce řekl, že cvičením těch motýlků bychom to akorát zhoršili. Objednal nás na artrografii (v narkóze vstříknou ke kloubu kontrastní látku a pod rentgenem se pořádně podívají).

Začal nám vyprávět o možnostech léčby, o trakcích, o sádrových spikách, o třmínkách a nakonec zabrousil i k operaci. Hned jsem se začala hroutit, brečela jsem ještě v ordinaci. Bylo mi líto mého drobečka, bylo mu teprve 6 dní a už měl naplánovanou narkózu.

Do nemocnice jsme nastoupili 4. 6. 2014, když byl malému měsíc a 2 dny. Hned druhý den dopoledne jsem Vendelínka odnesla k operačním sálům. Vzali si ho a pro mě a mého manžela začala nejdelší hodina a půl z celého našeho života. Moc jsem si přála, aby mi Vendu vrátili v pořádku a aby mi ho dovezli pouze v třmínkách. Řekli nám, že celá aerografie trvá tak 15 minut, takže jsem už po půl hodině nervózně přešlapovala po pokoji, chodila se dívat na chodbu, ptala jsem se sestřiček, co se děje. Neuvěřitelný strach jsem měla.

Až pak, po hodině a půl, jsem uslyšela ten známý řev. Nikdy jsem nebyla tak šťastná, že jsem slyšela svoje miminko brečet. Hned jsme mu s manželem šli naproti. Byl to děsný šok, když jsem koukla do kočárku pro dvojčata a tam náš Venda od pasu po kotníčky zasádrovaný. Byl to strašný pohled a zároveň neuvěřitelná úleva, že nemusíme podstoupit trakční léčbu – 6 týdnů v nemocnici, kdy by Venda ležel zavěšený za nohy a já ho mohla sundávat maximálně na hodinu za den.

Na vizitě mi doktor řekl, že stačilo, aby Vendovi nařízli šlachy, protože měl zkrácené svaly a kvůli tomu se nedařilo nohu zakloubit zpět. Sádru měl Venda na 6 týdnů, přebalování bylo ze začátku boj, ale pak jsme se vše naučili a ani nám to moc divné nepřišlo.

Po 6 týdnech (v jeho necelých 3 měsících) jsme jeli na sundání sádry, když si na to pan doktor vytáhl vibrační pilku. Hned jsem zezelenala. Ani koukat jsem se na to nemohla, dokonce mě sestřička poslala pryč, asi jsem vypadala fakt zle. Naštěstí manžel vše zvládal a zůstal Vendelínkovi na blízku.

Po sundání měl nohy děsné, fialové, kůže suchá, poničená. Strašný pohled to byl. Chvíli Vendu nechali jen tak a pak mu pan doktor nasadil třmínky, které měl nosit 23 hodin denně. Zůstali jsme ještě přes noc a druhý den jsme jeli domů.

Dále jsme jezdili každý měsíc na kontroly. V pátém měsíci už měl nohu naprosto zdravou, ale jadérka chybí. Sice už je na ultrazvuku vidět náznak, ale nejsou úplně dorostlé. Takže jsme měli třmínky stále, jen nám upravil pan doktor režim – prvních 14 dní na 20 hodin denně, dalších 14 dní na 16 hodin denně a dalších 14 dní měl třmínky už jen na noc. Po půlroce už byl úplně bez třmínků, nohy obě zdravé.

S třmínkama se naučil přetáčet ze zad na bříško a opačně, ke konci si i začal sedat. Teď je mu čerstvě 9 měsíců a už měsíc si stoupá a obchází nábytek.

Venda si toho hodně zažil, je to velký bojovník, vše snášel nejlíp z nás všech. Také mě hodně podpořil manžel, bez něj bych to asi tak lehce nezvládala a jsem mu za to moc vděčná.

Hodnotilo 41 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Mildík30
Ukecaná baba ;) 2375 příspěvků 13.02.15 05:55

Přeji malému už jen spokojenost a ať ho už vubec nic netrapi!:-)Deniček jsem přečetla jednim dechem a mate muj obdiv, jak jste to krásně zvladli:-)

 
Samy
Závislačka 3360 příspěvků 13.02.15 08:11

To je moc dobře, že už má nohy v pořádku. Šikulka. :palec:

 
down
Kecalka 374 příspěvků 29 inzerátů 13.02.15 08:42

A za chvilku ho maminka nedohoni. :D :D :mavam:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 13.02.15 12:34

:kytka: mnoho sil a lasky :srdce: jste silná a určitě to pomáhá i prckovi :hug:

 
daja87  13.02.15 15:49

Malí je šikulka :srdce: A Vy samozřejmě také :kytka:

 
niezabudka
Kecalka 147 příspěvků 13.02.15 19:13

Máte môj obdiv - vy aj vaše dieťa. Nech mu jeho šťastná a bojovná povaha vydrží do dospelosti :potlesk:

 
Xverunka
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 13.02.15 21:13

To je fajn, že už má nožičky v pořádku :palec: šikulka :)

 
zulitvi
Závislačka 3696 příspěvků 13.02.15 21:32
Děkuju :)

Všem děkuju za přečtení a milé komentáře :kytka:.. bylo to neuvěřitelně dlouhé období a zároveň to neuvěřitelně rychle uteklo :mrgreen: Ani už si moc nevzpomínám, jaký byl s tou sádrou, asi se v podvědomí snažím tyhle vzpomínky vytěsnit :nevim:.. Největší díky ale patří právě Doktoru Adamcovi. Je to doktor s velkým D, fakt odborník na svém místě.
Vždy jsem si říkala, že můžu být ráda, že Vendelínka potkalo právě tohle, jsou jiné postižení a onemocnění, které nemusí jít tak „lehce“ vyléčit. :)

 
Jitka79
Závislačka 3531 příspěvků 2 inzeráty 13.02.15 22:00

Moc hezký deníček, chlapeček je moc šikovný! Úžasně jste to zvládli :hug:

 
monta
Závislačka 3823 příspěvků 13.02.15 22:42

Zvládli jste to skvěle. Venda je šikulka :palec:
Přeji hodně štěstí :hug:

Příspěvek upraven 13.02.15 v 22:43

 
kufnerka
Zasloužilá kecalka 877 příspěvků 14.02.15 00:20

Takový malý a už tolik zažil. Hlavní je, že už má nožičky v pořádku a vesele obchází nábytek. A za chvilku vám bude zdrhat jako zajíček :-)) Přeji mu jen a jen zdraví a štěstí :-) :hug:

 
radeklehky
Stálice 51 příspěvků 14.02.15 16:49

Přeji, ať se na to špatné rychle zapomene a další život je jen veselý

 
Martina84
Ukecaná baba ;) 1587 příspěvků 2 inzeráty 15.02.15 21:33

Chudak malej…ukapla mi slza pri cteni a pohledu na fotky. Ale zvladli jste to a ted uz bude jenom dobre :)

 
werakla
Kecalka 351 příspěvků 4 inzeráty 20.02.15 23:01
stejny problem

Gratuluji ke zdravým nozickam! :) My si to bohužel zažili taky :roll: ale i s trakci, několika spiky a několika operacemi, ted jsou synovi už 4roky a stále nemáme kyčle v pořádku :( Preji hodne zdravicka a nebojte na jadyrka je ještě času dost, nam se udělila az ve druhým roce :palec:

 
zulitvi
Závislačka 3696 příspěvků 28.02.15 13:05

@werakla :( to musí být děs. Právě nejdřív jsem sedla k internetu a hledala diskuze a tak a tam kuuuupa tech případů kde nepomohly trakce a ani operace, tak se stále prcci léčí. A pak jak bylo po všem, tak si říkám, že to vlastně nic nebylo, spika na 6 týdnů nebyla tak strašná, ikdyz musím říct, že za tu dobu mě to 2× položilo a musel zasáhnout manžel.. Ono totiž sušit fénem pocuranou sádru není nic moc.. Ale fakt můžu být ráda za ten „lehký průběh“ a taky za takovou mini vadu, taky se mohl Venda narodit o hodně hůř postižený a co je proti tomu jedna špatná kycel. Sice prý už to má zdravé, ale teď nás opět čeká další kontrola, které se opět bojím jak čert kříže. Přeju hodně štěstí a prckovi zdravíčko. Ať už ho dlouho netrápí.

 
Mishuna
Povídálka 46 příspěvků 11.03.15 19:29

Děti dokážou opravdu překvapovat :) Máte bojovníka šikulu :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama