Jak vyjít s mateřskou

Ostatní

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli jsem zoufalec nebo zkrátka neumím hospodařit. Mám 2 děti (4+2) a můj veškerý příjem je pouze 7600, rodičovského příspěvku.

Žiji i s partnerem, ale ten je živnostník a je rád, když aspoň zaplatí nájem. Je to normální a většina rodin je na tom stejně nebo je zvykem, že partneři přispívají taky (pokud mohou). Já mám teda velký problém vyjít.

Poznámka admina:
Není zvykem uveřejňovat tak krátké články de facto s jedním dotazem - ale tahle otázka trápí mnohé z nás, tak tentokrát dělám výjimku - a byla bych ráda, kdyby se tu sešla spousta dobrých rad a názorů.
Předem Vám všem děkuji :)

L.

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 02.07.09 13:09

Tuhle situaci nezávidím.
To co zde napíšu asi stejně už děláš:

  • asi v prvé řadě bych si udělala domácí rozpočet, kolik a co pravidelně potřebujete a na to si vždy dala peníze bokem do obálek a hlavně si nech rezervu. Chtěla jsem se zeptat, pojištění dětí, vás a domácnosti hradí přítel nebo jste ani nezakládali, většinou se vyplatí mít aspoň ten základ, člověk nikdy neví co se stane a pak se nedoplatí ???
  • oblečení kupuju ze seconhandu nebo přes internet (opravdu jsou zde i značkové věci od 20-100 kč), pokud je možnost mám i půjčené, boty se dají dědit stačí koupit novou vložku aby se noha nedeformovala, své a manželovo oblečení kupuju v levných prodejnách (KIK, Skype)
  • jídlo, hygienické potřeby a věci na úklid  a věci pro malého beru v akcích,  u jídla co jde mrazit, mrazím, od babiček máme zavařeniny,okurky, vajíčka a sezóní ovoce a zeleninu ze zahrádky, bohužel pro malého největší položka je na UM a plenky (bereme v akci víc balíků a používáme slevy v DM)
  • vařím jednoduchá jídla, největší položka je maso, ale dobré jsou i bezmasá jídla: www.recepty.cz  jsou zde super recepty
  • co se týče zábavy  a hraček pro děti, to bych asi řešila individuálně, třeba dárkami od příbuzných, já většinou chci i ke svým a manželovým narozeninám teď něco pro malého.
    Já jsem povoláním účetní a asi mám profesní deformaci, jelikož se starám o výdaje já a mám tak přehled co se na co vydává, ale zpočátku jsem si dělala domácí rozpočet protože jsem byla sama a příjem byl 12.000 a výdaje na byt a úvěr a pojištění byl 9-10.000, tak jsem musela trochu plánovat.
 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 02.07.09 14:07

Já teda nevím, jak ostatní, ale já rodičák považuju za příspěvek pro jedno, nejmladší dítě. Je samozřejmé, že zbytek finančních nároků pokrývá partner.

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 02.07.09 14:55

Lasička a tato knížecí rada je autorce nač?

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 02.07.09 15:00

Tadyasi pomuze jen radne planovat vydaje a fakt vsechno zaznamenavat a nekupovat zbytecnosti (i na jidle-hlavne na takovych tech dobrotkach, jupicich atd. se da dost usetrit). Jinak teda u nas je to tak, ze vetsinu velkych vydaju (splatky, najem a vyber hotovosti, kdyz je potreba sem tam misto karty hotovost) plati manzel z vyplaty a zbytek jako bezne nakupy ,benzin atd. vetsinou ja z materske ze sve karty. Od te doby co mam ridicak jsme odbourali takove ty obr nakupy jednou do tydne a musim rict, ze utratim mnohem min, kdyz chodim nakupovat treba ob 2 dny mensi nakup. Taky hodne pomaha rozmyslet co budes varit a v jak velkym mnozstvi a podle toho nakupovat. Nehromadi se pak jidlo a nevyhazujes tolik.
Vsechny veci pro sebe resim darkama k narozkam, vanocum atd. Proste si rikam pribuznym o novy boty, kalhoty atd. nebo o financni prispevek na ne. Stejne tak manzel.
Jinak jsme 2 dospeli+2de­ti(5,5roku a 2roky)+jedno mrne 27tt

 
chuanitka
Extra třída :D 14721 příspěvků 02.07.09 15:14

Podle mně jsi hrdinka. Já bych z toho neuživila dva dospělé, natož děti. Ale k věci: - zapisovat výdaje, když jsem s tím začala, byla jsem hodně překvapená

  • hlídat energie, aby se zbytečně nesvítilo, nejela televize nebo trouba, zbytečně netopit
  • jednou jsem četla, že vyjde levněji upéct k večeři třeba buchtu, ta vyjde třeba na dvě večeře a nějaké to mlsání, než koupit k večeři rohlíky, salám a na mlsání tyčinky (ale je potřeba spočítat, sama jsem to nedělala, ale ta myšlenka mi utkvěla v paměti)
 
Gina108
Generální žvanilka 23848 příspěvků 02.07.09 15:47

Požádej na místním sociálním odboru o dávky jako je přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, dávky v hmotné nouzi… Když ten tvůj chlap má tak nízký příjem, že ti není schopen víc přispívat, jistě na nějaké dávky dosáhnete. Sice tě to bude stát nějaké to vyptávání a zjišťování, ale každá stovka dobrá.

 
Premaman
Kecalka 191 příspěvků 02.07.09 17:03

Autorce uz asi nepomuzu, nebot jeji deti z plenek vyrostly, ale na nich se da hodne usetrit. Bavlnene ctverce nebo vicevrstve plenky moc nestoji a jsou pouzitelne po cely plenkovy zivot detatka. Svrchni plenkove kalhotky kupuju na ebayi z UK - daji se poridit nove i pouzite a vyjdou relativne levne (zrovna ted jsem koupila za cca 350 Kc troje svrchnaky).

 
Laura22  02.07.09 18:17

Docela tě chápu. Já mám holčičku 14 měsíců a nevyjdu ani kdybych se rozkrájela. Už když jsme se s manželem brali, tak jsme si každý vedli své finance. Každý zaplatí něco a není mi nic do toho kolik ušetří, nebo za co utrácí. Ovšem po pěti letech manželství jsem nastoupila na mateřskou a těžko se tento zvyk ruší. Jelikož já jsem člověk, který se za žádných okolností nebude doprošovat, tak musím nějak vyjít. Poslední půlrok si vedu poctivě účetnictví - příjmy a výdaje a zjistila jsem, že za blbosti opravdu neutrácím a i tak musím vždycky sáhnout na ušetřené peníze z dřívějška. A to je ještě fajn, že je mateřská tak vysoká, nedokážu si představit, jak to dělali maminy, když byla 2500Kč/měsíc. To bylo tak na pleny a přesnídávky a pak se mohli jít pást. Takže sice taky nevyjdu, ale není to tak hrozné.

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 02.07.09 18:39

Mandličko, jasně, že to není rada :-) Je to jen komentář. Když si pořizuju děti, nebudu se spoléhat na to, že mě uživí stát… Socialismus už padnul.

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 02.07.09 18:41

Lauro, ze zákona jsou peníze v manželství společné a manželé mají mít stejnou životní úroveň…

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 02.07.09 19:20

Ahoj, radit nijak nebudu protože sami na tom momentálně nejsme nejlíp, ale je to tím, že jsme si pořídili větší byt takže s tím se počítalo a věřím, že se z toho brzy fifnančně vzpamatujeme, ale po přečtení tvého článku či dotazu mě hned napadlo proč si tvůj manžel radši nenajde „normální“ práci když se mu v živnosti zrovna nedaří? Možná by se tím váš problém vyřešil.
A+2 děti 4 roky a 17 měsíců

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 02.07.09 19:38

Lauro, tohle mi nedá, psala jsem o tomto problému jednou tady:  

http://www.christabel.bloguje.cz/…oje-nase.php

Christabel  

 
Petricka
Kecalka 452 příspěvků 02.07.09 20:47

Nemůžře neříct, že to není fér. Nebudu psát, co říká zakon apod., holky mají pravdu.
Nestydí se tvůj manžel??? 
Nebo to vůbec neví???
 Petra

 
Murka
Ukecaná baba ;) 1181 příspěvků 02.07.09 21:36

Řešili jsme nedávno podobnou situaci, finance nam nevycházeli. Mám totu ještě sepsané, tak ti to sem opíšu:
1. Nákupy a výdaje - poctivě si zapisovat každou korunu (rodinné účetnictví), vzít z každého nákupu lístek, abys viděla, že kupuješ fakt to nejnutnější, podívat se, jestli neplatíš zbytečně moc bance za různé „nutnosti“ k účtu, kolik platíte za mobil (změna paušálu), projít pojištění a zhodnotit co je nutné a co ne, sledovat „akce“ v obchodě a dát pozor jestli jsou opravdu (!) výhodné, atd. Kontrolovat, jestli nekapou kohoutky, zbytečně se nesvítí, nehraje televize atd. NAKUPOVAT CHODIT BEZ DĚTÍ!!!!
2. Souciální dávky - zajít na souciálku a poptat se, na co mám nárok a co proto musím udělat a následně o všechno zažádat. I kdyby to mělo být pár korun, lepší než nic. Nenechat se odbýt!!!
3. Zaměstnání - zhodnotit, jestli by nebylo lepší, změnit místo, případně u vás nechat živnosti a jít někam „do fabriky“. (Manžel pracoval deset let v jedné firmě a místo se mu měnit nechtělo. Ale když viděl, že si může najít práci podobnou jinde za 2× tolik peněz, tak se nechal přesvědčit.)
4. Vánoce, narozeniny apod. - okolí si jistě všimne, že máte problém, tak toho využij. Vy dávejte jen maličkosti (někdy potěší víc než drahý dar) a pokud se někdo ptá co chcete vy dostat, tak toho využij a zhodnoť, co potřebujete, a navrhni to jako dárek, popř. finanční příspěvek na to.
5. Omezení aktivit - není to příjemné, ale holt se musí šetřit. Takže se nepůjde do kina, do bazénu atd. (tedy všude kde se platí „větší vstupné“), ale půjde se ven na procházku, do lesa, na kole na projíždku atd.

Je toho hodně,ale záleží, jak jste zvyklí žít.

Nám ještě pomohlo, že jsme začali s „odplínkováním“ naší cácorky. Přes den už je ted bez plínky, takže máme spotřebu 7 plen týdně (na noc). A zkusili jsme vynechat vlhčené ubrousky, a obyč toaletní papír je taky v pohodě, v přápadě „větší“ nehody, voda z vodovodu.

Držím palce, ať se vám podaží situaci zvládnout co nejdřív s co nejmenším omezením.

 
čičinka
Echt Kelišová 8297 příspěvků 02.07.09 22:26

Ahoj,
holky už tu napsaly, na čem všem se dá ušetřit, já jen doplním otázkou: Pokud je manžel živnostník a vydělá tak málo, neměl by se spíš nechat zaměstnat? Ale nevím, kde žijete, beru to ze svého pohledu pražáka. Manžel začal podnikat a dohodli jsme se, že pokud to nebude vynášet dostatečně na uživení rodiny, půjde od toho a nechá se zaměstnat.
Ale opakuju se, že nevím, kde jste, jak je to tam se zaměstnaností, jak je manžel vyučen/co vystudoval atd.  

Přeju pevný nerv a na druhou stranu, za nějakou dobu už ti rodičák skončí a příjem se vám zlepší, jen to překlepat.

 
LUCINKAaMATYSEK
Povídálka 15 příspěvků 03.07.09 06:16

Jak jiz zde padlo tak bych urcite upustila od nejakych velke kupovani darku apod. ja jsem se rozhodla ne na zaklade financnim,ale prislo mi to uz dosti silene kupovat si na narozeniny napr skutr za 20tisic pak se sebehla rodina ze je rozhodnuto a ze kazdej da 3tisice…to byla posledni kapka ja nebudu prispivat na takove darky tchanovi,kdyz sami maji penez jako slupek,abych pak dostala hnusne silonove dupacky pro maleho,ktere leti akorat tak do kose…dalsi vec je sledovani akci…neni akce jako akce vetsina lidi vidi letak ze je to sleva,ale skutecnost je uplne jinde,,,jdete vedle do marketu a tam je to jeste levnejsi i bez akce nemyslim tim ze treba o 2kc pojedu o 10km dal ale jsou i taci,ikdyz projedou benzin,hreje je pocit ze maji rohlik treba za 0,90kc…asi bych vypustila pochutinky a lakadla,ktere jsou nebezpecne kdyz jde clovek hladovy nakoupit,,,,ja si treba rozdeluju penizky do hrnicku i kdyz mame dost penizku vim ze by se to roztocilo tak proste dam to najidlo a jako ze uz proste nemam…taky treba sledkosti pro deti kdyz uz z obchodu tak jen za dobre chovani ci nejakä odmena,,,,ma kamaradka to am taky tak a mala vi ze je nedele mamince doma v uvozovkach pomohla jako tak vi ze dostane nejeky mls,,,,ja nevim,ale me pomaha si vse napsat,ale nejhorsi je nakup s mym pritelem ten narve do kosiku takove veci ktere se pak vyhodi takze ne ze hlidam v obchode syna v sedaku na kosiku ale i polovicku co tam mrska,,,,,preju ti at se situace zlepsi a tvuj muz by se mel sebrat a jit si hledat lepsi praci pokud to jde tak at zmeni praci,jinak by ses asi upsala na vsem cem setrit,,,,ja osobne setrim na vode a podobne platim vysoke zalohy a vse jenze system tady v dome je tak na ...... ze se to rozpocitava a ti hajzlove co neplati a vse tak to zaplatime my,,,,takze kdyz mi prislo 12000nedoplatek tak jsem odpadla,,,,takze treba v tomhle ja uz neusetrim platim vysoke zalohy a nejvetsi nedoplatky na ukor lidi co na to serou daji si zaloha 00nic a pak to nechaji na sousedech…no jo to je spravedlnost…

 
janinkacumacek
Zasloužilá kecalka 529 příspěvků 03.07.09 08:15

Chtěla bych ještě dodat k té změně práce u přítele zakladatelky. Ono to děvčata není jednoduché a jak tu jedna z vás psala, nevíme kde žijí. U nás se propouštělo strašně moc lidí, hlavně z velkých firem a dnes najít práci je umění, když už něco najdete, nemáte v tomto oboru kvalifikaci nebo praxi. A pokud jste z vesnice a auto je pro vás díky nákladům již nadstandart, tak jste závislí na autobusovém spojení a i do blbé 7 km vzdálené vesnice je to problém.
A pro ty, které máte MD a RD jako bonus pro své nejmladší dítě, vy  nikdy nepochopíte co je to nedostatek peněz, co kdyby vašeho manžela vyhodili z práce nebo mu zkrachovala živnost ???? I vy by jste najednou byli v pozici zakladatelky, tak prosím vás nepoučujte, v této situaci se dnes může ocitnout kdokoliv.
Jak radily děvčata, zkus se poptat na jaké dávky dosáhnete, idyž to je dnes ošidné, řeknou ti že, pro 4členou rodinu ti stačí třeba jen 15.000 a jsi v zadní části těla, ale nevzdávej to a bojuj o každou korunu.

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 03.07.09 09:44

Čičinko, no přesně, co to je za podnikání, když nic nevydělá? Nebo je v úplných začátcích? Pak bych to pochopila, že si dal nějaký čas na rozjezd, ale jinak mi to tedy přijde dost podivné…

 
LUCINKAaMATYSEK
Povídálka 15 příspěvků 03.07.09 10:38

Ja si nemyslim ze by to bylo tady nejake poucovani ale nazory…je to proste tak ze doba je zla a proste holt se lidi za praci musi i stehovat a vse mozne,ale tim chci rict,ze je spousta chlapu,kteri jsou takovi,ze neuznaji to ze proste tu rodinu neuzivi jak by meli ale uz to nepriznaj ze musi hledat jinde…myslim si ze v dnestni dobe asi nikdo nema na vyhazovani penez oknem zvlast kdyz ma deti a vse je tak drahe,ale na druhou stranu zase nechapu nektere rodiny,kde manzel na pracaku x let nebo proste dela za par korun aby se nenadrel a doma maji 4deti a nic do pusy,,,,to odsuzuju ja nemyslim to k nikomu konkretne jen to vidim tady v okoli,,,to je des…

 
ivca.konik
Kecalka 116 příspěvků 03.07.09 13:43

V tom případě by matky samoživitelky asi musely umřít hlady nebo spásat trávu před domem, kdyby to byl příspěvek jen pro dítě. Podle mě je teda mateřská a rodičovský příspěvek ekvivalentem platu pro maminku, která se stará o dítě mladší 2, 3, 4 let (podle toho, na jak dlouho má rodičák).

 
Lasicka
Ukecaná baba ;) 2318 příspěvků 03.07.09 13:53

Ivco: předpokládám, že to mají asi matky samoživitelky těžké, taky předpokládám, že jejich děti mají otce a ti by měli na děti platit. Mám rodičák na 4 roky a to, co mi teď posílají fakt není pro uživení matky a dítěte. Je to jen příspěvek. Ono se to taky tak jmenuje. Svým původním komentářem jsem jen chtěla vyjádřit, že z těch peněz, co zakladatelka této diskuse uváděla, se prostě šetřit nedá, že to nemůže být jediný zdroj jejích finančních prostředků, aby vyžili.

 
ivca.konik
Kecalka 116 příspěvků 03.07.09 13:54

Upřímně řečeno řeším teď tak trošku stejný problém, měla jsem slušný plat a mateřskou a teď spadnu na RP ve výši 7600 Kč měsíčně, manžel má docela pěkný plat, ale hypotéka na krku, půjčka na opravu domu (tedy žádné výdaje „za pitomosti“ jako jsou drahé přístoje a nejmodernější mobily, jako vidím kolem, že si lidi berou na splátky všechno a pak nemají na splácení) no není to jednoduché, ale počítali jsme a pokud omezíme „zbytečné“ výdaje na jídlo pro nás dva (tady máme opravdu rezervy, docela jsem zjistila, že zbytečně utrácíme za různé mlsky, které k životu fakt nepotřebujeme) a trošku se uskrovníme, tak by to mělo jít. Mě se třeba taky osvědčilo nejít na procházku s kočárkem do města (a hlavně ne blízko obchodu s dětským oblečením:)), protže vždycky koupím něco, co „potřebuju“, i když pak zjistím, že to zas taková nezbytnost nebyla. Jinak neposílat nakupovat manžela - nekouká v obchodě na ceny, bafne první věc daného druhu a mizí s ní k pokladně, nákup někdy vyjde i o polovinu dráž.

 
ivca.konik
Kecalka 116 příspěvků 03.07.09 13:58

Lasičko, já asi vím, jak jsi to myslela, a chápu, že se z toho žít nedá, ale bohužel taková je situace, nicméně otec dítěte bude živit zase jenom to dítě (alimenty a leckdy pěkně směšný) a ta máma nebude mít peníze na žití pro sebe, pokud by to bylo dle toho, co jsi napsala v původním příspěvku… je to tvůj pohled, já to respektuju a souhlasím, že z téhle almužny se šetřit nedá...... prostě se člověk musí postarat sám, přivydělat si apod.

 
madlicka
Kelišová 6425 příspěvků 03.07.09 20:50

Je jednoduché říci „tak se přestěhuj“ - prodávat byt s hypotékou ob­vykle předsta­vuje velmi nevýhodnou operaci a na tom jiném místě také nějak bydlet musí. Čekala bych tu rady od někoho,kdo v takové situaci je nebo byl a jak to dopadlo.  
To Lasička po návratu socialismu rozhodně nevolám, ale myslím, že do těžkostí se může dostat každý. Patrně nezakládal živnost s tím, že poplatí holý nájem. A shánět dnes práci není legrace ani pro IT manažera se zkušeností v zahraničí a třemi jazyky - nástupní platy šly dolů tak o třetinu, nabídky jsou jen pro pár specializací… natož pro nějakého středoškoláka, co má třeba subdoda­vatelskou firmičku pro Škodovku nebo výrobce kuchyní…
Sama bych v situaci zakladatelky uvažovala o návratu do práce, ale hrozně záleží na okolnostech - finančních (jestli se jesličky a hlídačky vyplatí) a partnerských - jestli by jí v tom partner podpořil a jestli opravdu teď dělá co může.     

 
Laura22  04.07.09 10:17

Ono to není tak, že by mi peníze nedal. Já jenom přes svou hroznou hrdost si o ně neřeknu, tak musím vyjít se svými penězi. Vždycky jsem si zakládala na nezávislosti na manželovi a teď je to akorát o moc těžší. Ale musím říct, že mám doma toho typického chlapa: nenaznačuj, nezlob se, neobcházej - prostě to řekni!!! :-)

 
LUCINKAaMATYSEK
Povídálka 15 příspěvků 04.07.09 19:27

Neni jednoduche se presdtehovat to byl treba priklad.....spousty lidi se stehovat musi ano zalezi na okolnostech…hy­poteka a jine veci.....ale tak az dalece do problemu nevidim takze jsem napsala muj nazor v otazce setreni nakupu slev apod.....ano nebyla jsem v situaci kdy bych musela pocitat korunu ke korune a jsem za to rada…nejlepe sama autorka bude muset situaci resit dle jejich moznosti…

 
Elinda
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 07.07.09 14:52

U nás: finance máme od svatby úplně společné (vše jde na 1 účet, k němuž máme dispoziční práva oba - původně byl můj). K RP si ještě bokem „vypodnikám“ na vedlejšák v průměru asi 5 tisíc/měsíc (po odečtu nákladů). Zkus si sehnat nějakou práci - většina mých známých v podobné situaci alespoň po večerech za peníze uklízí… Jinak vyjdeš těžko. Nežiješ sama, takže pokud chlap nevydělá, tak alespoň pohlídá, ne?

 
oskarka1
Nováček 1 příspěvek 08.07.09 14:13

šetřit ze 7600,– Kč si myslim moc nejde. Myslim, že bys neměla ani tak hledat jak ušetřit, ale jak donutit manžela k činnosti. Co to je za výmluvu, že je živnostník? proč podniká v něčem, kde si nic nevydělá? Jestli vydělá akorát na nájem ,je někde asi chyba, né? A nebo zatajuje příjmy? Nechci ho obviňovat, ale je to divné. Co je to za chlapa, který neuživí vlastní rodinu?

 
StřeLenka  28.10.10 16:19
Co je to za chlapa, který neuživí vlastní rodinu?

Oskarka1 Otázku: Co je to za chlapa, který neuživí vlastní rodinu? jsi snad nemyslela vážně?!?!? :pocitac:

Nejsem škodolibá, ale kdyby jsi se ocitla v situaci, ve které by tvůj manžel nevydělával tak, aby jste doma vyšli, tak bych se nad tím jen pousmála. Aspoň bys takového chlapa poznala a už nemusela pokládat tak natvrdlou otázku. :zed: Nevím kde žiješ, nebo jaké máš pohádkové představy o světě, ale to, že chlap nenosí domů plat, při kterém by se dala uživit čtyřčlená rodina, není zas tak neobvyklé! A rozhodně to z něj nedělá chlapa, který je snad NĚCO MÍŇ. :think:

 
pansy
Zasloužilá kecalka 979 příspěvků 08.05.11 11:21

Urcite dost penez se da usetrit za jidlo, energie a obleceni…obleceni nakupovat z druhe ruky, nebo nakupovat u Vietnamcu. Jidlo-nemusi clovek kupovat jen „tesco“ veci, aby se najedl a moc neutratil. Napr. kupovat jen bile jogurty-jsou levnejsi, zdravejsi a doma je clovek muze dochutit (marmeladou, kakaem atd), ovoce a zeleninu kupovat v sezone, kdy jsou levnejsi ve vetsim mnozstvi a zpracovat-kompoty,leca, zelen. smesi, marmelady, zamrazit, zavarit, to co jde, dobre uskladnit do sklepa. Pict doma buchty-je to fakt levnejsi a dobrou buchtu upeces i z nejlevnejsi mouky a tuku na peceni. Kdyz koupis maso, zpracovat ho do posledniho odrezku (odrezky se daji pouzit na polivky)…doporucuju si koupit v antiku starou kucharku, nejlip z valecne doby…je k neuvereni, co vsechno se da levne uvarit, co cim nahradit atd…
Setrit energie-vsude mit sporive zarovky, vypinat vse co se da ze zasuvky, pokud se to nepouziva. Moje babicka usetri treba hodne na vode-pouziva vodu ze sprchovani a koupani k preprani nekterych veci, nebo treba umyti bot a pak ji prenda do kbeliku a pouziva to na splachovani na zachode-sice se to muze zdat jako hooodne prehnane, ale na stranu druhou je to fakt upora, vraci ji kazdy rok nekolik tisic za vodu…
Taky bych se poptala po nejakem financnim poradci a nechala si prepocitat rodinne finance-pujcky, sporeni, pojisteni atd, dobry poradce usetri spoustu penez a tebe to nic nestoji…drzim palce, at se situace zlepsi

 
Mikysek
Zasloužilá kecalka 896 příspěvků 09.05.11 09:17

Oskarka, to je opravdu vtipná otázka…např. můj manžel má z předchozího manželství půjčky + platí na syna 2500Kč, takže teď, když nemůže sehnat práci(a to se opravdu snaží)mu nezbyde z podpory (6000Kč - zatím) nic, naopak je v mínusu, takže já doplácím to co všechno potřebuje + další náklady…proto také ještě pořád pracuji i když termín se mi blíží…nedokážu si představit, jak to bude dále, takže zakladatelku plně chápu… :hug:

 
monamikmik
Echt Kelišová 9658 příspěvků 27.01.12 13:58

s tím žebráním o peníze to znám … jsem 10 let rozvedená a vychovávala jsem sama 2 děti te´d už puberťáky … 18 a 16 let a vybudovala jsem si nějakou nezávislost s přítelem jsem cca 3 roky ale žili jsme každý zvlášť teď jsme si vzali hypotéku a já přišla do jiného stavu jelikož jsem dělala v kuchyni a 12nástky tak jsem to nedávala zdravotně a jsem doma na ND tj ofic jsem měla min. mzdu a normálně 17tis no a nemocenskou mám teď něco málo přes 3 tis což je skok :think: přítel dělá v Bratislavě našel si tam dobře placenou práci bydlí tam přes týden u rodičů a víkendy jsme spolem a taky slyším když něco chceš řekni si … ale prostě mě to nedovolí hrdost :-) tak se snažím vyjít :think: :think: je tedy pravda že zatím máme i rezervu ale nikdy neříkej nikdy … už před lety jsem si sáhla na dno tak to chápu není to procházka růžovým sadem …ale taky jsem si v tu dobu psala výdaje a i když se to normálně vysvětlilo dětem tak to pochopili že nemůžou mít vše co chtějí

 
Brokianaa
Závislačka 4442 příspěvků 28.01.12 09:05

Teeeda věty typu co je to za chlapa,že se nedokáže postarat o rodinu :poblion: Třeba můj manžel je typický CHLAP - on vydělává,já se mám starat o domácnost a dítě. On si s ním max.pohraje,ale stará se jen v akutním případě. Za rok a třičtvrtě ho hlídal možná tak pětkrát. Na jednu stranu tento chlapácky postoj chápu - moje „práce“ je momentálně dítě a domácnost…No ale abych se dostala kam jsem chtěla:-) Když neměl práci a já musela táhnout vše ze svého platu,tak jsem to prostě taky musela nějak udělat…K čemu by mi to bylo kdybych řekla,ty jsi chlap ty nás živ! Ano on to tak bral,ale co se dá dělat… K šetření moc neporadím,to spíš sama teď hledám rady,ale to s tím chlapem mě dost namíchlo!

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Porod koncem pánevním


Reklama