Konečně těhotná. Miminko má ale málo plodové vody

Po spoustě let a mnoha pokusech ivf se jedno miminko nepustilo, zatím...

Konečně těhotná. Miminko má ale málo plodové vody

Je mi 32 a už asi 10 let se manželem snažíme o dítě. Zpočátku přirozenou cestou, později za pomoci lékařů a odborných klinik. Když se nedařilo, volili jsme adopci a jsem za to ráda, ale smířit se s tím, že naše dítě bude asi jedináček není lehké. Zkusili jsme tedy ivf ještě jednou, na jiné klinice a přestože jsem do toho hlavně já šla s tím, že bych si později vyčítala, že jsem šance nevyužila. Ale nevěřila jsem, že to vyjde.

Překvapení se kupodivu konalo. Za dva týdny po transferu jsem poprvé v životě našla 2 čárky na testu. Radovali jsme se ale s velkou pokorou a taky jsme to nikomu nehlásili. Hodnota hcg v krvi byla přes 2 000, to mě sice malinko uklidnilo, ale stejně jsem byla nervózní a zvědavá, co ukáže ultrazvuk za další dva týdny. Ukázal srdeční akci, takže opět dobrá zpráva. Byla jsem v sedmém týdnu a k doktorce jsem se měla objednat asi za 3 týdny. Doba do každé kontroly se mi vlekla i přes to, že naše tříleté štěstí nám vyplňovalo veškerý volný čas. Další kontrola dopadla opět dobře, i screening ve 13. týdnu byl v pořádku. Pomalu jsme naši novinku sdělili rodině, všichni se radovali.

Já už jsem se začala uklidňovat, první trimestr úspěšně za námi, celodenní nevolnosti pomalu ustupovaly. Jenže asi 10 dnů po screeningu jsem začala mít lehce nahnědlý výtok a občas mě jemně píchlo v oblasti vaječníků. Volala jsem své gynekoložce, ta na mě očividně neměla čas ani náladu. Řekla, že pokud špiním, mám si vzít ascorutin a magnesium lactici a kdyby bylo hůř, mám jet na pohotovost. Takže dva dny na to o víkendu jsme opravdu jeli na pohotovost. Sice mi nebylo úplně výrazně hůř, ale měla jsem divný pocit, že něco není v pořádku… Doktorka na pohotovosti se prvně koukala na ten výtok, říkala, že je to v pořádku, prý se to občas stává. Pak řekla, že když už tam jsem, tak koukne i na mimčo. Celkem dlouho mi jezdila ultrazvukem po podbřišku a pak mi řekla, že mám dost málo plodové vody. Nechali si mě v nemocnici, kontrolovali na vložkách, zda voda neuniká, ale nezjistili nic. Přijali mě v sobotu večer, v neděli se mnou samozřejmě nic nedělali, jen jsem ležela. V pondělí mě vyšetřila zase jiná doktorka, ta říkala že miminko vypadá v pořádku, vody je sice málo, ale prý je brzy na to říct kolik jí má vlastně být. Objednala mě ne nějaké důkladnější vyšetření asi za 10 dnů. Mezitím jsem ještě šla na kontrolu ke své doktorce, ta mi vynadala, že když mě má v péči nemocnice, tak k ní nemám ani chodit, ale když už jsem tam, tak se podívá. Vody je prý fakt maličko. Viděla jsem, jak je tam to miminko schoulené a bylo mi ho hrozně líto…

Na dalším vyšetření v nemocnici, které bylo včera jsem se moc nového nedozvěděla, vody je malinko, ale miminko odpovídá týdnu, ve kterém jsem, srdíčko tluče, pouze má malý prostor k pohybu. Zatím vývoj nezaostává. Příští týden mě čeká další vyšetření a kontrola. Paní doktorka byla moc milá a vlila mi trochu naděje do žil, nicméně strach mám pořád, jsem na začátku 17. týdne, je to hrozně brzy… Dostala jsem nějaká antibiotika, vlastně ani nevím na co, ale brát je budu.

Nechci být nevděčná, díky adopci jsme rodina a naše dítě milujeme, jen nechci, aby bylo samo. V našem kraji je téměř nemožné adoptovat druhé dítě, je jich málo právně volných a žadatelů je hodně. Manžel je mi oporou velkou, ale taky je toho na něj už trochu moc. Měla jsem jen ležet, takže se staral o domácnost, synka i o mě. Naštěstí aspoň o víkendu přijeli vypomoct prarodiče, jinak by se z malého asi zbláznil, je to malý divoch.

Děkuji všem, co si ten výlev přečtou. Potřebovala jsem si trochu ulevit a asi to i pomohlo. Mějte se krásně a hlavně přeju zdraví!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
203
19.10.20 03:18

Ahoj, před 9 lety jsem čekala své druhé dítě, ten den jsem měla jet na běžnou kontrolu, bohužel se mi zasekly záda tak, že manžel volal sanitku, byla jsem cca 20 týden, v nemocnici též zjistili málo plodovky. Diagnoza vypadala hrozně, hned jsem se musela objednat na kontrolu na gennet. A ta úleva😻,plodovky je sice málo, ale pořád v normě na spodní hranici!!!A ještě nám řekl doktor, že budeme mít holčičku. Dnes jsou ji skoro 9 let. Drzim palce ať to dopadne stejně dobře jako z mě :hug: :hug: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
19.10.20 10:21

Drzim palce at se stane zazrak po tolika letech.
Rada slysim, ze mate adoptovaneho chlapecka. Take po 7 letech zkouseni a potratech cekame na kouzelny telefon.

 • Nahlásit
1785
19.10.20 12:10

U prvního dítěte mi taky na screeningu řekli, že mám málo vody, a musela jsem na další kontrolu. Můj doktor mne utěšoval tím, že tabulkově je vody málo, ale nikde není řečeno, kolik jí má být pro to konkrétní dítě, což mne uklidnilo a jak se ukázalo, miminko bylo v pořádku. Držím palce, ať je to i Tvůj případ ;-). Zvýšené kontroly určitě neuškodí, případný problém se podchytí hned - možná už bych z toho důvodu chodila rovnou do nemocnice, než k neochotné lékařce… Ať je vše v pořádku! :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
220
19.10.20 16:14

Moc držím palce, aby bylo vše v pořádku a miminku se dařilo až do porodu :srdce: :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
898
19.10.20 21:36

Držím palce. Měla jsem málo plodovky ve druhém těhotenství - zjištěno při screeningu cca ve 22. týdnu. Malé množství plodovky jsem měla až do porodu. Holka narozená v termínu, drobná a hodně hubená, evidentně se jí ke konci těhotenství moc nedařilo, ale rychle to dohnala, teď je jí osm let. Jen měla jako mimčo jakoby klaustrofobické stavy - úplně nesnášela oblékání přes hlavu, musela jsem pořizovat jen zavinovací body anebo propínací overálky, nic podobného jsem u jejích sourozenců nezažila.

 • Zmínit
 • Nahlásit
246
20.10.20 08:18

Moc drzim palce at je vse v poradku :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
4363
22.10.20 11:29

Přeji aby Vám dopadlo těhotenství v pořádku. A byli jste zdraví. :srdce: :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3938
22.10.20 18:59

Také mi říkali, že mám málo vody. Stresovala jsem se hodně, chlapeček byl vymodleny a vše dobre dopadlo. Už je mi 5 a byl nejhodnější miminko. Přeji mnoho mnoho štěstí, to musí vyjít :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
984
25.10.20 09:10

Jsem v 19. týdnu a v 16. týdnu mi řekli, že mám málo plodové vody. Taky mi bylo smutno když jsem viděla mimčo zmáčknuté bez dostatku vody okolo.
Moje gynekoložky mi nařídila více pít, tak jsem denně dala lahev magnesie a pak lahev naplnila znovu a taky vypila, abych měla jistotu 3 litrů denně a na utrazvuku o týden později už to vypadalo mnohem radostněji. I podle výzkumů to fakt funguje, i když mi jiná doktorka tvrdila, že ne.

Teďka to bohužel tolik nesleduji, tak budu muset znova začít.

Moc držím palce, ať vše dobře dopadne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
26.10.20 07:05

@Callista děkuji taky se snažím pít, ale 3 litry jsem zatím nedala, i když vypiju dva, mám pocit že mě to zalije i zasytí a nemám vůbec chuť se najíst. A to piju fakt poctivě po celý den, asi zkusím přidat ještě trochu, třeba to taky pomůže.

 • Nahlásit
94
27.10.20 15:06

Taky jsem musela hodně pít, šlo mi to taky ztěžka tak jsem si nařídila budík v mobilu každou půl hodinu na půl hrnku a šlo to ;) Vyzkoušej :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
132
28.10.20 19:39

Hodně štěstí a určitě napiš, jak se daří miminku dál. Dávej na sebe celkově pozor, nenos nic těžkého a raději nechovej moc synka, mazli se s ním spíše na posteli, nebo ať Ti na klín vyleze sám. Můj poznatek není úplně k věci, ale co kdyby..Byla jsem den před plánovaným císařem na rizikovém oddělení a ležely tam se mnou na pokoji dvě holky, co jim předčasně odtékala plodová voda - jedné v 24. týdnu, druhá čekala dvojčata a jednomu z dvojčat odcházela voda v 27. týdnu a jak jsme se bavily, tak obě zvedaly do náruče den před únikem vody děťátko - jedna starší dcerku a ta druhá synovce - věk dětí byl 2 a 3 roky..V nemocnici se jim vodu snažili doplňovat i kapačkami, obě měly co nejvíce ležet. Tak případně zkus zjistit, zda bys tam nemohla zůstat ležet, i když by to bylo strašně dlouhé..

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
28.10.20 20:30

@Floriska nejhorší noční můra je pro mě zůstat bez malého víc jak dva dny, ale pokud by to bylo nutné nic jiného mi nezbyde. Syna nenosím vůbec v podstatě od začátku těhotenství, mazlime se hlavně na zemi nebo právě když mi vleze na klín. Doma dělá úplně všechno manžel, já jsem úplně marná :), v podstatě jen lezim a vylezu jen do sprchy a na wc. Uvidíme co bude dál. Já se určitě ozvu až budu vědět něco nového. Ale děkuji za rady, jsem ráda za jakoukoliv pomoc…

 • Nahlásit
Anonymní
30.10.20 13:05

Ahoj, tak po dnešní kontrole to vypadá že se bohužel blížíme ke konci… miminko sice roste ale voda už tam není téměř žádná, hrozí velké zdravotní obtíže, hlavně nevyvinuté plíce a deformace končetin. Příští týden znovu kontrola a pokud se nestane zázrak bude se domlouvat přerušení těhotenství. Duše mě bolí… :,(

 • Nahlásit
9
30.10.20 20:45

To mě moc mrzí :( Kéž by se ten zázrak stal! :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
132
31.10.20 09:38

Tak to je mi moc líto. :-( Opravdu zkus hodně pít, třeba tu magnesii, ta je důležitá kvůli obsaženým minerálům. Tak ať manžel ještě někde rychle dneska sežene alespoň dve velké1,5l petlahve..A ptala ses na možnosti infuzí? Třeba se stane zázrak. :hug:
Napadlo mě ještě, zkus si k tomu úbytku plodové vody najít více odborných textů na google scholar..Radím spíše hledat v angličtině, pokud anglicky umíš. Těch odborných informací v angličtině bude rozhodně více. Třeba tam dohledáš i možné příčiny úbytku plodové vody a stihneš s tím na poslední chvíli něco udělat a stane se zázrak..

Příspěvek upraven 31.10.20 v 19:40

 • Zmínit
 • Nahlásit
1.11.20 02:03

Moc držím palce ať je vše v pořádku a vaše štěstí se stane dokonalým :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit