Jarní miminka 2004 - Obřady a rituály aneb Od kolébky do hro

Rodičovství

Libuše Švorcová, rodačka z našeho města, by si mohla mnout ruce. V duchu jejího procítěného přednesu se odehrávají obřady v našem společném rodišti i dnes, 17 let po pádu totalitního režimu. Jenom se vypustila či nahradila slůvka a fráze jako komunistický, budování socialistické vlasti apod.

Naše rodina nepatří k těm, které by si libovaly v monstrózních oslavách, pokud je příležitost (nebo spíš pokud velí tradice:))) něco oslavit nebo uctít něčí památku, děje se tak v kruhu rodinném, za účasti nejbližších přátel.
Za svůj dospělý život jsem zažila tři obřady - svatbu, vítání občánků - a pohřeb.
Dovolím si malé shrnutí z pohledu účastníka zájezdu:)):

Svatba
Svatbu jsem absolvovala na prahu jedenadvacátého týdnu těhotenství. Ráno jsem vyrazila ke kadeřnici … pak jsem jela domů k rodičům, kde měla matka akutní záchvat totální hysterie - a místo, aby mě morálně podpořila a vlídně se mnou promluvila ve stylu Moje milá dceruško, ode dneška už nebudeš moje malá holčička … mě přeukrutně sprdla hned na prahu, jak to, že jí nepomáhám a kdesi cosi. Dostala mě do takového stavu, že jsem jen brečela a klepala se jako pudl. Zavřela jsem se v pokoji a začala pracovat na své fasádě. Nedlouho po mně přijela moje družička a svatební hosté, matka se uklidnila, nazdobila se auta …a vyrazili jsme směr radnice. Cesta byla hooodně zajímavá, během cca 500 metrů, které dělí bydliště mých rodičů od radnice, nám asi desetkrát spadla květinová ozdoba z auta!!!
Konečně před radnicí, zvony zrovna bily poledne … Hned po příchodu na nás paní matrikářka vybalila, že jsem nezaplatili jakýsi poplatek za to, že máme svatbu v jiném termínu, než je určeno. Manžel zacvakal, cvakal i blesk najatého fotografa, který působil se svou dlouhou nečesanou hřívou - no - řekněme bohémsky:)))
Paní matrikářka nás instruovala, cože se od nás v následujících minutách bude vyžadovat, sešikovala nás podle funkce a hodnosti, ozvaly se první tóny varhan a my vykročili.
Když dozněla hudba, spustila paní místostarostka svůj svatební kolovrátek. Projev byl dlouhý (alespoň pro nás stojící) - a přiznám se, když ta milá paní začala mluvit o panenství a čisté lásce, měla jsem co dělat, abych nevyprskla. Zbouchnutá panna v šestém měsíci a rozvedený třicátník:))
Po obřadu focení, po focení žranice (nikdy jsem se nezajímala o svatební rituály, a tak jsem byla dost mimo, když přede mnou ředitelka hotelu rozflákala talíř a vedle stojící číšnice po mně chtěla, abych to v těch superdlouhých superšatech uklidila a zrovna tak jsem nejásala nadšením, když jsem měla nakrojit přezdobený třípatrový dort a nakrmit manžela knedlíčkovou polévkou, svázaná s ním maxibryndákem v jedno dvouhlavé monstrum. Ale nešť, přestáli jsme i tohle, restauraci jsme opustili poměrně brzy (ještě že jsem se mohla vymluvit na těhotenství:))) Svatební cestu jsme neplánovali - svatební noc:) jsme strávili s pár přáteli v Carrefouru (kde zrovna náhodou vystupovala Helena Vondráčková, takže teď občas říkáme, že nám zpívala na svatbě:)) a poté v casinu, které bylo nezvykle zahulené (jezdívali jsme tam zasvobodna často:)
Zbytek svatební noci jsem strávila objímáním záchodové mísy, Elišce zahulený prostor a dvě sklenky Baileys (tak, a je to venku!!!) zjevně nesedli (nesedly??).

Vítání občánků
Elis ho absolvovala ve věku zhruba 4 měsíců. Opět superdlouhý a supernudný projev, opět varhany a neumělý, rádobyoperní zpěv. Jedinou změnou oproti svatbě (tedy kromě textu:) byl zástup dětiček recitující básně a focení miminek v kolébce.
Dostali jsme karafiát, pamětní list a dřevěnou housenku na provázku a jeli jsme domů.

Pohřeb
Velmi čerstvá záležitost, pohřeb mého dědečka, který zesnul minulý čtvrtek ve věku nedožitých 95 let, se konal 15.února 2006.
Dopoledne jsme dala Elišku ke kamarádce, která má holčičku o 2 měsíce mladší než Eli. Doma jsem se hodila do gala a vyrazila směr Smuteční síň.
Pan hlavní funebrák nás uvedl do místnosti, kde na katafalku stála rakev s mým milovaným dědečkem.
Poté nás zaměstnanec pohřební služby nechal o samotě - a spustila reprodukovaná hudba. Nevím, jestli její výběr byl dílem mého otce - alkoholika nebo zda je to pohřební klasika … Na úvod Ave Maria, pak fanfáry z opery … uf, nevzpomenu si, ze které, Largo z Novosvětské … Řvala jsem jak želva, ta hudba mě fakt dostala! Jenom jsem si tak v duchu říkala, jestli nás tam nezapomněli … bylo to celkem dlouhé.
Potom ovšem nastoupila paní pohřební kecalka … a slzy rázem oschly! Tak debilní projev!! Čekala jsem, kdy se otevře víko rakve, děda vyskočí a praští babu holí!
Chtělo se mi tu krůtu normálně přerušit a umlčet - čekala bych, že to bude ve stylu Odešel náš drahý zesnulý, už je mu dobře, budeme na něj v dobrém vzpomínat… Jenže baba byla vysloveně morbidní, slovo SMRT bylo snad každé její druhé … a celé se to neslo v duchu: Chudák, tak strašně lpěl na životě a SMRT nám ho vyrvala! Jak bez něj budeme žít? Vždyť to ani nejde!! Smrt je všudypřítomná, smrt, smrt.....Jako by mluvila o čtyřicetiletém, který měl všechno před sebou - ne o unaveném starci, který si už dávno přál odejít!
Zatímco já jsem normálně chladně poslouchala ty bláboly a měla na babu vztek, moji mámu a tetu každá ta SMRT úplně odrovnávala, chuděry byly úplně hotové:((
Přemýšlela jsem, co na tom chudičkém pohřbu stojí dvacet tisíc? Zoufalkyně, která se ráda poslouchá a která zřejmě ráda drásá nervy pozůstalých, jeden funebrák, pár věnců, hudba z repráků, svíce kolem rakve nerozsvícené (aspoň déle vydrží!!), rakev tak malá, že by se do ní tělo mého dědečka skoro určitě nevešlo …
Po projevu se paní teatrálně uklonila směrem k rakvi a odcupitala.
Nás potom oblažili další dávkou vážné hudby … Nevěřila jsem svým uším, když se ozvalo Toreadore smělý, pozor si dej!, při jásavém Sboru Židů z Nabucca začala rakev klesat.
Poté nám příbuzní a přátelé vyjádřili soustrast - a šlo se zase na žranici.
To už s námi byla i Eli.
Hostina by byla v pohodě - kdyby tam ovšem nebyla moje tchyně! Nějak opět nepochopila, že nemusí být vždy středem pozornosti - a že šlo o setkání u příležitosti dědečkova pohřbu a ne jejích narozenin:( Naštěstí si jí nikdo nevšímal:))

Uf, tak jsem si vylila srdíčko Původně jsem chtěla psát jen o dědovi, o konci jeho života, o pohřbu. (Jsem toho plná, tak mi to promiňte.) Pak jsem to rozšířila, abych nebyla až tak morbidní......

To je od nás pro tuto chvíli všechno, v dalších vydáních bude možná Vražda tchýně, 15 let v kriminále, Prominutí zbytku trestu za dobré chování … :))))))))))))

Hezký zbytek víkendu přejí

Baghira, Eliška a Tomík (permanentně zaláskovaný a úplně mimo)

P.S. Jestli někdo máte kontakty tam nahoře, kde se rozhoduje o počasí … prosím, PROSÍM - přimluvte se, ať příští týden nepadá sníh!!!! Máme totiž úklid:))))

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »
 Váš příspěvek
 
Mirousek
Ukecaná baba ;) 1790 příspěvků 18.02.06 13:52

že bych byla první?:-))))))))

Miroušek

 
dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 18.02.06 13:54

Ááááá

a kdo mě předběhl tady???

Miroušku ty jedna darebačko :-))))

Dana

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 18.02.06 14:13

Hezký deníček ta první půlka veselá ta druhá spíš smutná. Pohřby nemám ráda a nemám ráda ani ty oslavy po pohřbu. Nechápu jak někdo může pít a slavit to že někdo umřel…to je mi proti srsti.
Míšo je mi líto že dědeček odešel ale jak už jsme si psaly po ICQ tak to pro něj bylo vysvobození a takhle je to lepší. Myslím že už měl ten život za sebou. 95let to je panečku požehnaný věk.

Maky a Terinka

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 18.02.06 15:14

Ahojky,
baghir, je mi to líto s dědou, ale 95 je opravdu „požehnaný“ věk. Mankote snad bych se tolika ani nechtěla dožít. Obdivuju, žes dokázala nakonec napsat takový deníček, při kterém jsem i vyprskla smíchy. Mimochodem skoukla jsem fotečky a Eli je teda pěkný šídlo :-)

A obřady a rituály v mém životě? ha, o svatbě snad ani psát nebudu, manžel si dělá srandu, že jsme se brali jen proto, že střelil prase a potřebovali jsme ho sníst a tedy pozvat nějaké lidi a tedy proč se při tom rovnou nevzít, že…

Co se týká vítání občánků, co já se jich navítala jako malá pionýrka („Spí, on už spí, už matka smí si lehnout, synáčka nechat sobě na pospas…“), umím to dodnes. jednou jsem dvojčatům spletla darovaná chrastítka, modré jsem dala holčičce, růžové klukovi. Jejda, dneska je těmhle občánkům už dvacet let!

A pohřeb? zažila jsem jeden a netýkal se naší rodiny. V Austrálii, umžel jeden pán, vlastně můj zaměstnavatel, pracovala jsem u nich a byla taky něco jako rodinná přítelkyně a amatérská psycholožka a nemoc otce rodiny a jeho smrt provázelo moje absolutní nervové zhroucení a málem rozvod… To je na dlouhé vyprávění. Obřad byl ve stylu pravoslavného srbského náboženství, nerozuměla jsem z něj ani slovu, nikoho jsem tam neznala, na obrovském Sydneyském hřbitově jsem se ztratila a bloudila hodinu mezi hroby v černých střevíčcích na podpadku a úplně si rozedřela paty. Hrozný zážitek. A nejvíc ze všeho jsem nechápala, že po pohřbu se tahle moje rodina téměř odstěhovala na hřbitov. Prostě tam hned, co zavřeli restauraci, odjeli a piknikovali na hrobě až do večera…

no těbůh, to je teda vyprávění. Jdu kojit

Makýš a Tygříci

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 18.02.06 15:30

Hezky denicek.

Ja taky na oficialni obrady, kde jasne vitezi forma nad obsahem a hlavne s nulovym ucelem, nemiluju :)

Nastesti moje zazitky tohoto typu (svatba a pohreb, a misto vitani obcanku krest) se dost lisily.

Svatby jsme meli s manzelem dve…
Je to trochu netradicni, ale zcela logicky to vyplynulo z nasi tehdejsi situace. Ja necekane odjela na delsi dobu do Svycarska a zaroven jsme v te dobe resili nase budouci bydleni, takze bylo jednodussi to resit jako manzele (zvlast kdyz ja byla pryc a on me musel zastupovat).
Takze zhruba uprostred meho pobytu ve Svycarsku v listopadu 1999, takhle jednou v patek po praci jsem odletela a v sobotu rano v 10oo jsme meli svatebni obrad v Treboni na urade (na otazku, proc v Treboni, kdyz nikdo z nas tam ani nikoho nezna, odpovidam a proc ne :)))
Projev byl kratky a strucny, pani oddavajici nekolikrat spletla nase jmena…a po celou dobu byl rusen stekotem naseho psa z auta (tehdy nemecky spic).
Nemeli jsme ani hostinu, nic (zapomneli totiz na nas v te restauraci, kde jsme ji objednali :((( a byli u to pritomni jen nasi rodice a moje sestra s pritelem.
No a v nedeli jsem zase odfrcela zpatky do Svycarska…a nikomu jsme to nerekli, protoze jsem chtela jeste usporadat „poradnou svatbu“ v lete a mela jsem pocit, ze kdyby ti lide vedeli, ze uz jsme manzele, tak by neprisli :)))

A tak v lete potom se konala VELIKA svatba v kostele u Sv. Tomase na Male Strane, spousta hostu, oddavajici knez byl nas znamy (spoluzak svagra z vysoke skoly a navic Spanel…) mel strasne krasny velice osobni projev a vubec cely obrad byl strasne osobni a dojemny…Operni pevkyne (jedna nase znama) zazpivala Ave Maria…no nadhera dodnes me to dojima az k slzam…
A potom mohutna oslava formou garden party v Hornich Pocernicich na takovem statku predelanem na penzion. Moji svycarsti znami se domluvili a zahrali nam divadlo, manzel se svou tehdejsi kapelou „nastudoval“ moravske lidovky v rockovem kabate…a vsichni se dost bavili.

O pohrbu se mi moc nechce rozepisovat, ale zazitek to byl intezivni, protoze zemrel dedecek z otcovy strany a muj otec rozhodl, ze pohreb bude s knezem do zeme s obradem nad otevrenou rakvi na hrbitove…v unoru a ja byla asi ve 20 tt…bylo to hruzostrasne -dedecek lezel v rakvi foukal hnusnej vitr se snehovyma vlockama…dodnes si na to nekdy vzpomenu.....

A Eduv krest byl naopak opet velice krasny a citlivy zazitek. Opet se stejnym knezem, ktery nas oddaval.
Pak bohuzel zazitek byl pokazen naprosto prisernym chovanim mych rodicu na nasledne hostine, ale to uz zase u nas v rodine neni nijak prekvapive-bohuzel :(

BAGHIRO- ted me napadlo, ze vlastne to bylo super tema, protoze uz dlouho jsem si na tyhle veci nevzpomnela a ty jsi mi to tim krasne pripomnela :)))))

Doufam, ze i ostatni radi zavzpominaji a popisou sve svatby!!
Jdu zase pracovat na dizertaci.
Jana
Ted ovsem

 
Maja-80
Kecalka 321 příspěvků 18.02.06 16:48

Ahoj holky,
dneska je u nás tak hezky, že dokonce i tatínek s náma byl před obědem venku, Zuzka jezdila na skluzavce, kolotoči, na bobech, fakt krása. Po obědě si zatančila s MEDVĚDEM, který tady chodí se spoustou masek, vůbec se nebála a ještě doma chtěla pořád k opknu a dívat se na ně (a to musím říct, že nejedna z masek vyděsila i mě) no a teď spinká Zuzanka i tatínek jak je to zmohlo :-)

Baghiro - deníček je hezký a zajímavý, ale nakonec smutný. Vůbec jsme netušila proč asi moc nepíšeš, je mi to s tvým dědečkem líto, ale je fakt, že jeho věk byl opravdu úctyhodný.

Já teda musím říct, že obřadů jsem zažila(i svých vlastních) docela dost.

 1. asi můj křest :-) tan si ale nepamatuju :-)))
 2. 1. sv. přijímání asi v 8 letech - hezký zážitek až na kamarádku, která se u toho udělalo zle…
 3. biřmování asi ve 14 letech - tehdy jsem to docela prožívala, ale musím přiznat, že už tehdy jsem měla z víry smíšené pocity. Ovšem hezké posezení a povídání s biskupem byl fakt zážitek, který mě pak na chvíli ovlivnil.
 4. SVATBA - ten den jsme si s manželem užili fakt nádherně. Já ráno brzo vstala, taťka mě hodil ke kadeřnici a pak zpět, pak mě namalovala kosmetička a já si díky tomu připadala fakt hezká. Šaty se mi také strašně líbili. Přijel Tom s rodinou a krásnou kytkou. Na dvoře odpros (poděkování rodičům) a hurá do kostela. Náš farář byl někde pryč, tak nás oddával nějaký, kterého jsme viděli poprvé v životě, ale vše proběhlo jak mělo, on mluvil hezky. Ovšem první ze dvou mých zklamání toho dne byl docela příšerný zpěv zpěvaček na chóru, kterým chyběly dvě nejlepší :-( ALe vzhledem k tomu, že Tomova mamka vedla tehdy folklórní kroužek jsme měli hezkého zpěvu jinak dost, tak to tolik nevadilo. Pak cesta na hostinu, rozbitý talířek s mincema, zametání, krmení polévkou apod. Pak focení v Kroměříži a hodování asi do půlnoci, hrála nám hodně vysmátá kapela, znali jsme je, tak byla sranda, a taky občas bylo nějaké spestření ze strany mé tety a strýce. A druhá a poslední šmouha toho dne - Tom když mě měl poznat podle nohy ke mně ani nedošel a označil za svou nevěstu moji kamarádku, což byla sranda, ale to víte, že nás to mrzelo. Tom pak raději ani nechtěl, abych ho já poznávala podle ruky :-) No a svatební noc jak má být jsme si odjeli užít nějak kolem půlnoci :-)
  Svatba mé sestry byla podobná a brácha se vzal tajně.
 5. KŘTINY Zuzanky - proběhli v létě, když měla 2 měsíce. Měla jsem trochu problém s tchýní, která se snažila pro:,–(it je hodně ve velkém jak mají oni ve zvyku, měla snad pocit, že musíme pozvat celou rodinu skoro jako na svatbu a pronajat si na to místní kulturák, protože oni se kdysi zvali, ale už nechápala, že to jsou její sourozenci a já si svoje taky přece pozvala… To jsem odmítla,domluvili jsme se na určitém množství cukroví - něco ona, něco moje mamka, ale samozřejmě toho dovezla tolik a až ten den, že jsem fakt zuřila!!! A ještě teď když si na to vzpomenu. Příště buď den předem, nebo ji s tím do baráku nepustím! :-) Já jsem se snažila mít všechno nachystané a domluvené rozdělení práce apod. Ale kvůli tomu nekonečnému rozdělování cukroví do krabiček a nepořádku co po tom zůstal v místnosti, kde jsme pak měli obědvat to bylo ze začátku jen o stresu. Navíc jsme poslali tchána se Zuzankou v kočárku chvíli ven a on se vrátil asi 15 nebo 20 min. před začátkem obřadu,to jsem ji ještě kojila, převlíkala apod. V kostele všechno v pohodě, Zuzanka byla hodná díky dulíku, zároveň měla křtiny ještě jedna holčička. Akorát se musím přiznat, že jsem úplně nestihla vnímat vše co farář (jáhen) říká, protože jsem chovala Zuzanku a snažila se, aby byla hodná. Zpívali nám děti, tak to bylo krásné.Doma jsme už v klidu pojedli a poseděli. ALe myslím, že i díky tomuto se můj vztah k tchýni pošramotil :-(
 6. Vítání občánků - tady v obci také pořádají. Proběhlo když měla Zuzanka už skoro 10 měsíců. Opět byla hodňoučká. Starosta něco krátce řekl, zazpívali a recitovali děti ze školky a já byla dojatá. Dostali jsme kytku, plyšového Krtka, co je teď hodně aktuální a nějaký pamětní list, pak foto s rodinou a hurá domů na oběd. Tady bylo snad vše bez problémů, oběd jsem nachystala den předem, akorát ty moje ohřáté řízky nic moc :-(. Jo a starosta jmenoval děti jmény jak jsou v kalendáři, jen naše byla Zuzanka no a později jsem slyšela, že si některá z cizích babiček stěžovala, že ona je přece taky Zuzana, když oni mají Karolínu :-)
 7. POHŘEB. Těch jsem zažila několik. CO si doteď pamatuju - v rodné vesnici mé mamky je také zvykem otevírat rakev v kostele, babi i děda umřeli než my bylo 7 let a tak to na mě dost zapůsobilo a doteď si je vybavuju jak tam leží. Tehdy jsme ještě neměli telefon a vždycky, když u nás zazvonili sousedi se vzkazem, tak jsem se třepala co se stalo. Ach jo. Dědeček co bydlel s náma umřel po tom co byl už špatný a nemocný, když jsem byla na střední. Přiznám se, že jsem byla ráda, že ho odváželi když jsem byla ve škole. Stydím se za to, ale fakt to moc nezvládám. No pak jsem dělala v domově důchodců, tam bohužel lidi umírali celkem běžně, ale také to vždycky bylo strašné, ale stejně nejhorší, když se příbuzní zajímali jen o pozůstalost než o to, jak se jejich rodiče měli :-( No a pohřeb strejdy, který byl mladší jak moje mamka byl také moc smutný a chvíli jsme o tom se sestřenicema vůbec nemluvily :-(
  Jinak v naší rodině bylo asi zvykem chodit na pohřby i nepřímým strejdům a tak. Tak jsme se zúčastnila hodně smutného pohřbu vzdálenějšího bratránka, který se utopil.

Takže obřady prožívám v kostele. V poslední době jsem hoooóódně daleko od vzorné katoličky, ale věřící jsem a ty obřady mi takto z větší míry vyhovují. Zúčastnila jsem se nějakých svateb i pohřbů mimo kostel a musím říct, že já je opravdu nedovedu prožít tak jako ty křesťanské, prostě mi tam něco chybí…
Ještě musím říct, že mám o všechny v rodině poslední dobou čím dál více strach, vždycky jak někdo umře, říkám si ještě nee. Divně jsem to napsala, ale prostě bych chtěla, aby tady s náma všichni byli co nejdéle, mohli se radovat ze Zuzanky a z dalších vnoučat a pravnoučat a taky z těch veselejších obřadů jako jsou svatby a křtiny, které v rodině určitě budou … :-)))

Tak už je to zase moc dlohé a Tom je vzhůru. Tak se holky loučím. Trochu mě ten deníček rozhodil.

Ahoj Mája

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 18.02.06 16:53

tak jsme sami doma. Taťka odjel hrát. My měli jet k babi ale Terka má velkou rýmu a já taky takže jsme to vzdali.

tak něco k naším tradicím. Nesnášim velké oslavy kde teče alkohol proudem a kde se hulí jedna cigareta za druhou :-( bohužel moje i manželova rodina je členitá takže žádné komorní oslavy moc nehrozí :-( navíc když se všichni sejdeme mám vždycky pocit že nikdo nedokáže mluvit potichu

Svatba byla ale super. Jelikož jsme už s manželem bydleli tak já spala doma a on u rodičů. Já byla ráno na kosmetice aby my zlepšila obličej, pak jsem se přesunula k mojím rodičům kde jsme měla domluvenou kadeřnici která mě učesala a připla závoj. Moc krásně jsem vypadala v riflích, svetru a závoji. Pak mi sestřenka pomohla naskoukat se do svatebních šatů. Pak jsme se přesunuli do Kutné Hory kde jsme první absolvovali se svědky nějaký pohovor kde nám vysvětlili co a jak, stejně jsme to pak všechno udělala blbě…srovnali nás a už jsme pochodovali do oddací síně. Já šla se svým tatínkem tradičně poslední. A jelikož před oddací síní čel dav lidí na tu svatbu co byla před náma a ti lidé se s mím tatínkme znali tak jsme povině vipili velkého panáka slivovice takže jsem byla fakt vychechtaná nevěsta už na obřadu. Pořád jsem se musela tlemit, že jsme rozesmála i našeho oddávajícího který byl vyveden z kontextu a kapku pozměnil i svojí jinak stále stejnou řeč :-) a říkal něco v tom smyslu že doufá že nám bude stále takhle do smíchu. Oslava byla klasika, hrála nám manželova skupina takže to manžel samozřejmně nevydržel a zahrál si taky. Krmení se knedlíčkovou polévkou, zametání talíře a vydražení mojí botky jsme brali jako prima zábavu. Těhotná jsem nebyla takže jsem se pěkně opila a pařili jsme až do pozdních nočních hodin :-)

Vítání občánku byla komedie na entou. Dostali jsem karafiát, nějakou gratulaci a knížku pro Terezku. Zazpíval nám nějaký dětský sbor s paní učitelkou která hrála na kytaru a zpívala s nima ale děsně falešně. Následovalo focení v kolébce a tím to zkončilo

Pohřeb - no to je pro mne hodně bolestné téma. Nikdy jsem je neměla ráda, a strašně nerada chodím i na hřbitovy :-( když jsem byla těhotná tak asi ve 4.tém měsíci mi umřel dědeček. Z ničeho nic dostal akutní leukémii a už se nedalo nic dělat, byl sice už ve věku kdy s tím člověk mohl počítat ale když byl zdraví tak to s člověkem otřese. A pak dva měsíce na to umřel tatínek, taky z ničeho nic. Byl diabetik to ano ale tohle byla rána z čistého nebe. Pohřeb měl v den kdy měl svoje 50.té narozeniny. V den na který plánoval velkou oslavu s hudbou…končím o tomhle psát prostě neumím, furt to moc bolí

Maky a Terinka

 
luka
Ukecaná baba ;) 1272 příspěvků 18.02.06 19:47

Ahoj,
Baghiro-Holky už to psaly,i mě je líto,že Ti umřel dědeček,ale byl opravdu starý.Můj děda byl o 18let starší než babi a milovala jsem ho,umřel v mých 16 a bylo mu 82…A deníček je krásný,dojemný,troš­ku veselý a je ze života…Prostě je super.

A co já a obřady?
matně si pamatuju na svoje křtiny,byly mi 4,farář mi lil vodu na hlavu a já běhala po kostele a nechápala,proč na mě dospělí křičí,že to se nesmí.
Pak je tu v mých 16 pohřeb milovaného dědečka,jeho žena,moje babi mě po narození proklela a on nade mnou držel ochranou ruku,ale ostatní vnoučata to nepoznala.Získali jsme k sobě hodně zvláštní vztah.Za války byl v koncentráku a hodně to na stará kolena odnesl zdravotně.Ke konci života jen ležel,oslepl,měl strašlivé proleženiny a já se o něj starala,zvednout se z postele a umýt nechal jen ode mě…Bylo to strašné,ale zároveň krásné,strašně mi to dalo a čerpám z toho dodnes.Takže jeho pohřeb byl pro mě strašný.byl o 18let starší než babi.V témže roce ještě umřela moje prababička,jeho tchýně,bylo jí 86 a byla to skutečná babička.Jako děti jsme ji milovaly a ona nás.Po jejich pohřbu jsem se zařekla,že na pohřeb a na hřbitov už nepůjdu a nebyla jsem.V mém těhu umřela moje babička z tátovi strany,ale byla jsem už hodně těhotná tak jsem na pohřeb nejela a byla místo našich v krámu.Navíc naše rodinné vztahy jsou všelijaké takže je to pak o to víc traumatizující.
A naše svatba.Hodně tlačili rodiče,protože přece nebudeme žít na hromádce.Mě bylo 19 a Jardovi 22…Měli jsme malou svatbu v kostele,oddával nás známý farář,navíc v ten den byl na pohřbu „svého pátera“ a svatba tak měla hodně osobní rozměr.Naše rodiny se nemusí tak byla jen hostina-obědovečeře a my pak odešli a slavili jsme s kamarádama.Sva­tební noc nebyla,byli jsme vespolek společensky unaveni,hihi.Další obřad byl rozvod,v poho­dě,rychlejší než svatba a náš advokát se smál hned jak nás viděl.přišli jsme za ruku…nevěřil,že jdeme od sebe.A taky jsme se k sobě rychle vrátili,bydlet jsme spolu nepřestali ani po rozvodu,myslím,že k tomu hodně přispěli mí rodiče,ale to už je dnes jedno.A naposledy jsme jako obřad zažili křtiny naší Kačenky.Oba jsme je chtěli,křtil ji náš oddávající farář a bylo to hezké.Kačenka má 2 kmotry a 1 kmotru.Dědečkové na křtinách nebyli,hodně lidí se ptalo,proč křtíme…prostě proto,že jsme to tak oba cítili a chtěli.A to je z mých obřadů všechno,ani netoužím zažít další.Mimo Kačenčiných křtin to nebyly moc veselé zážitky.

Jinak díky za podporu v depce,u babi jsme se přejedly,já nadělala jednohubky a chlebíčky,dojedly jsme s babi dort.Taky jí volal Jarda a spolu jsme taky mluvili,docela mi spravil náladu,po dlouhý době sám od sebe řekl,že už se na MĚ těší,obvykle je to na nás s Kačenkou.Uvi­díme,nechce se mi nic řešit,přemýšlet­.Jdu,je tu moje ségra,ta nejmladší.

Maky-Nemá cenu říkat,že Tě to někdy přebolí,nepře­bolí,ale ta bolest se otupí a přijmeš to jako součást života…sice nespravedlivou­…A dorýmujte,rý­ma je strašně protiná,my jsme zdravý až se tomu sama divím.

jano-U nás bylo dnes taky jaro,ptáci zpívali,ale stromy nepučí.zato hoši chodí domů jako prasata…včera večer a dopoledne jsme měla takovou lehčí krizi,ale už je to pryč.Díky.

Makýš-Ty si pamatuješ básničky?já jí ve škole odrecitovala a hned zapomněla.Vyjímkou byla polednice,kterou jsem se naučila sama od sebe a dodnes částečně umím.

Májo-A co u vás chodilo za masky?

Májo,Maky,Jano-teda vy tři jste si svatbu fakt užily!!!A to je dobře.

zatím se mějte,jdu na ségru a na protivu.
Luka a Kačenka

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 18.02.06 20:03

Ahoj,

tak Péťa spinká, usnul v půl osmý s lahví mléka v ruce, takže ani na zuby nedošlo:((
Manžel šel na hodinku na squash, tak mám chvilku klid na psaní.
Návštěvu jsme dneska zvládly dobře, dokonce jsem uvařila jak polívku tak druhé jídlo (což nikdy nedělám), myslim, že se to dalo i jíst, takže spokojenost.
Zítra jedeme k mojí mamče, takže zítřejší oslavu mám bez práce. Mamča nás pozvala na obídek, tak se těšim.

BAGHIRO - deníček je smutný a na člověka z toho jdou chmury, ale bohužel i to k životu patří. Nejdřív ti chci vyjádřit upřímnou soustrast a jak už psaly holky přede mnou děda se teda dožil panečku věku.

A jak je to s obřady u nás?

No já mám v podstatě zkušenost pouze se svatbou…vítání občánků ani křtiny u nás neproběhly, pohřeb mojí babičky byl když mi bylo asi 6 let a naši mě na něj nebraly, a pohřeb dědy byl bez obřadu. Takže já žádné špatné vzpomínky na tyto chmurné akce nemám.

A naše svatba? Nejdřív musím podotknout, že mě docela zarazilo, jak si některé z Vás pamatují, co a jak se kdy dělo a jaká hrála hudba atd. Já jsem v tomhle asi divná, ale já si to opravdu nepamatuju:((( Taky je to možná tim, že jsme nechtěli video a máme jen fotky.
Původně jsme chtěli svatbu jen ve dvou se svědkama…jak už jsem tady určitě psala, máme oba rozvedené rodiče a ani jedni spolu nevycházejí, takže představa svatební hostiny v tomto kruhu, pro mě byla noční můra. Nakonec jsme všechny
pozvali na obřad,který jsme měli v pátek
20. srpna 1999,
a „hostinu“ spíš hostinku jsme měli jen v 6 lidech, my, svědkové a jejich protějšky v restauraci.
Nakonec se to ukázalo jako nejlepší řešení, protože při obřadu se nikdo s nikým nemusel bavit…
a i tak se naší svatby nezúčastnil manželův otec, kterého jsme od té doby 6 let neviděli. Ale to je jiná kapitola.
Během víkendu jsme zabalili věci a jako novomanželé hned v pondělí odletěli na 14 dní k moři na svatební cestu:)))

Tak tolik k deníčku…
Lenka a Péťa.

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 18.02.06 20:09

Ahojky:)

Baghir, je to moc hezký deníček, je veselý i smutný…jako život sám…nebudu se opakovat, jak je mi líto tvého dědečka a tebe…ty víš, co pro tebe znamenal a ve tvých vzpomínkách bude žít dál, znám to…moje milovaná babička je se mnou pořád…

K deníčku písnu někdy v týdnu víc, teď nějak nemám sílu, ty blbý hormony si vybírají zase daň, je mi všechno líto…to že se dělím o Zuzanku s jejím tátou…to že jsme na děti hodně sami…dokonce jsme začali mluvit o tom, že bychom se možná za pár let, až bude Zuzi větší, a také jak se to u ní a táty vyvrbí…přestěhovali blíž k Pardubicím…manžel tam má velkou rodinu, sice to také není vše ideální, ale byla by tam babička, co by hodně pomohla…co pomohla, byla by prostě babičkou pro naše děti…manžel tam má kamarády, domov…já vlastně ani tady u Plzně doma nejsem, jsem tu taky naplavená a sakra to cítím (spolužačky a kamarádky z dětství kdesi…)…ježiš, ve mě se to tak mele…dneska jsme o tom mluvili s manželem přes dvě hodiny, ale kvůli Zuzance je to ve hvězdách…takže uvidíme a třeba mě to přejde:)

Takže do této své nálady se ještě rozepsat o svatbách (haha ta první je spíš do Dikobrazu:)) a pak o … , to fakt neeeee… Nicméně deníček je fakt hezký a smutný zároveň…:)

Maky, vůbec se ti nedivím, že nemůžeš psát…mě stačilo si jen přečíst kousek…z toho co vás potkalo…:(

Teda, jestli já nepřestanu depkařit, tak chudák Diňátko bude mít teda do života výbavu…u Davči jsem byla taková…bezsta­rostnější? Já fakt nevím…že by nějaká zodpovědnost za tři děti??? Obavy? Fakt nevííííím..ale díky, že se vám můžu vykecat…

No jdu za šmudlou, páček:)

Diny

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 18.02.06 20:39

Jééé, holky, mně je tak líto, že to na vás působilo depresivně! Já to tak vůbec nemyslela!!!
Majo, to, že poslední dobou nepíšu, s dědou vůbec nesouvisí:)
Upřímně řečeno, já jsem moc ráda, že už je mu dobře, poslední dobou už to nebyl život ale živoření.

Takže žádné smutnění, dámy:)

Baghira

 
E_vasek
Kecalka 436 příspěvků 18.02.06 21:16

Ahojte jarňátka,

Baghiro moc pěkný deníček, opravdu ho napsal život, nepůsobí na mě ani tak moc depresivně jako spíš tak nějak „realitně“. S dědečkem je mi to moc líto, já měla babičku, byla to Tomova babička, ale měla jsem ji nejradši ze všech příbuzných svých i Tomových, umřela před rokem na Alzhaimrovu (nevím jak se to správně píše) chorobu…byla to hrůza hrůzoucí, zvláště ke konci…jeden z posledních lidí, na které mluvila byla naše Terezka…jakoby jí cosi ze sebe předávala…blbost já vím, ale mě to tehdy tak hrozně připadalo…potom přestala komunikovat úplně a zanedlouho umřela…:o((

A naše obřady??

Svatba - tak ta byla hodně zajímavá, brali jsme se v Brně na zámečku, obřad byl až o půl čtvrté a v listopadu…takže už skoro po tmě…fakt dobrý, svatební fotky vypadají, jako že jsme se brali v noci..:o)) oslava byla kousek od Brna, ve vesničce, kde jsme spolu si spolu poprvé něco začali…bylo to bezva, do chvíle, než se můj drahý novomanžel porval s mým nevlastním strejdou…potom se celá naše rodina, krom naší mamky, urazila a odjela (to bylo kolem dvanácté)…takže potom jsme tam zůstali v podstatě sami, personálu tam bylo víc než nás…ale stejně na to moc ráda vzpomínám, bylo to super. A díky rvačce je naše svatba největším mezníkem celé naší rodiny (myslím tím babičky, tetičky apod…).

Vítání občánků…nebylo, chtěla jsem, aby nám přivítali holky u nás ve vesnici, ale jelikož tady nemáme trvalé bydliště, tak mi řekli, že neexistuje, přestože jsem to chtěla zaplatit…:o((­..takže nic. No a Martínka jsem chtěla přivítat v Brně a zatím se taky neozvali…holt naše děti nechce nikdo přivítat..:o))

A pohřeb…nejhorší byl pohřeb výše zmiňované babičky…hrůza…a další hrůza, která se mě sice nedotýkala úplně úplně, ale stejně to bylo strašné…umřela mi spolužačka ze střední školy, se kterou jsem seděla v lavici…byla po autonehodě, dva týdny v komatu, probrala se a začalo se to lepšit a najednou buch a umřela…Možná napíšu hroznou blbost, každá smrt je hrozná, ale v tu chvíli mi připadalo nejhorší, když se rodič dívá do hrobu svému dítěti…:o((((

Dost tohoto tématu…

Včera jsme si večer pěkně užili, bylo to bezva, v jednu už jsme byli doma, pěkně utahaní, ale v pohodě…:o))

JANAT - tak dneska jsem si speciálně zajela pro kuře, abych mohla udělat tu tvoji pochoutku…bylo to opravdu výborné, jen jsem tam dala asi hodně toho citrónu, maso krásně šťavnaté, fakt super, a ten česnek ani nemluvím, manža ho teda nemá rád, takže to ani nezkusil…ale já snědla všechny…lahůdka! Díky, díky, díky za recept…zase troška oživení v kuchyni..:o))

DINY - co to čtu za deprese???…nes­mutni, mě občas taky přepadají hrozný stavy a to ani nemusím být těhotná, ale nakonec si vždycky ve všem najdu nějakou takovou svoji cestu a nějak to přebolí…těš se na mimíska..a co se týče toho, že bude mimčo v nepohodě, kvůli tvým depresím, tak buď v klidu…Marťas se se mnou nanervoval dost a dost a je to bezvadné miminko…:o)) tfuj…odháníme tyto škaredé stavy!!!

No nic holčinky, koukám na Tsunami, ale asi to bude zase blbost,alespoň půjdu brzy spát, jsem utahaná jako kotě.

Evásek a dětičky

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 18.02.06 21:40
:)

Když jsme šly večer z vycházky, tak se Eliška zastavila u pouliční lampy, kouká na sníh před sebou .. a pak přišla, ať jí dám pytlík (nosím s sebou na Tomáší produkty:))
Když jsem se ptala, na co ten pytlík potřebuje, tak ukázala na jednu hnědou hroudu … a povídá Sbílat hovínko:)))

Další slůvko do sbírky:)

Baghira

 
kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 18.02.06 21:56

Ahojda holky!

Tak mi to nedá a koukám zase na VV, jsem prostě zvědavá, ale přísahám, že už to tak nežeru jako 1.

Dnešní průběh návštěvy, to bylo něco. Elča se celou cestu v autě tvářila, jakože se těší a pohoda, celý týden jsem s ní cvičila :), jak se jmenuje dědeček a babička v Přerově, aby nebyla ostuda, no naposled jsme tam byli na vánoce. Ovšem všechno bylo ok do té doby, než jsme překročili práh jejich bytu. Já měla plné ruce tašek, manža ji vedl za ruku a málem se mu vytrhla a utekla zpátky k autu. Předvedla šílenej hysterák, řvala na plný koule DOM DOM DOM a když jsem jí začala vyslíkat zimní kombinézu, rvala si ji zpátky a chtěla zapínat, slzy tekly proudem. No prostě když ostuda, tak pořádná :(. Nedalo se, nakonec jsem ji vyslíkla, sebe taky a vzala do náruče, kde se pomalu utišila a asi po 20 minutách svolila, že ji můžu pustit na zem, po dalších asi 15 minutách začala trošku víc komunikovat, do té doby velmi hlasitě opakovala pořád dokola TAČA NIC, TAČA NIC (její oblíbené - Kača nic, když se nechce s nikým bavit). Nakonec ji dostal děda, kterej vybalil obrovský plastový kbelík s kostičkama a já si s ní začala stavět komíny. Tatínka jsme tam měli tak nějak navíc či co, člověk by očekával, že se bude před svýma rodičema snažit, ale už ho to zřejmě nebaví :(, asi se špatně vyspal a neměl náladu :( Nakonec to aspoň dobře dopadlo, na tu hrůzu na začátku :)

DANUŠ, já až teď, skoro na starý kolena našla v čištění zubů zálibu, ráno dokážu stát u umývadla i 10 minut a strašně dobře mi dělá, když si kartáčkem masíruju dásně, hubu mám taky plnou plomb, ale je fakt, že jsem tomu čištění dřív moc nedala, takže si za to asi můžu sama. Jinak sponečky u nás by už držely, ale Elči trvá asi půl minuty, než si ji sundá a pak volá, že to chce připnout zpátky a tak furt dokola, takže ten správný čas zřejmě ještě nedozrál, tak to trošku sestříháme, aby nám pěkně zhoustly.

Tak a teď jdu na nový deníček a písnu k němu

KOSTIČKA

 
kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 18.02.06 22:53

BAGHIRKO, tvůj deníček mě rozesmál i rozplakal, ale výsledek je ten, že se ti povedl, myslím to, vnést mezi smutek i trochu humoru, o tom všem je život…

SVATBA - toť kapitola sama o sobě, všechno by bylo krásné a nezapomenutelné a ono to je nezapomenutelné, kdyby se moji dva švagrové (bratři manži) trošku nepřipili a nezačali prát a můj manža je odtrhával od sebe, nakonec se začal prát s tím mladším a já na něj nakonec volala městskou policii, protože nechtěl odejít domů, aby byl klid, manža pak seděl sám v jídelně (svatba probíhala v salonku závodní jídelny místní chemičky) a poprvé v životě jsem ho viděla brečet, říkal, že se mojí rodině nemůže podívat do očí, že je strašně zklamal a že odejde a už ho nikdy v životě neuvidím, docela drsný na to, že jsme měli asi 10 hodin po sňatku, tak rychle se snad nechtěla rozvádět ani žádná filmová či hudební „stár“. Já ho uklidňovala tím, že ho miluju takovýho jakej je a že i když jsme neměli svatbu v kostele, znamená to pro mě i slib, že spolu budeme v dobrém i ve zlém a že se prostě neopustíme. No a v lednu jsme spolu byli už 9 let, z toho 3,5 roku ve svazku manželském. Od té naší svatby zatím odejít nikdy nechtěl a já doufám, že mu to vydrží.

VÍTÁNÍ OBČÁNKŮ - Elča měla 1 rok a 9 dní, když se obec rozhodla, že by nás konečně mohla přijmout mezi své občany, vítání proběhlo ve vcelku kulturním duchu, ale chybičkou bylo, že těch 10 miminek až batolat se trošku v té malé obřadní síňce obecního úřadu mačkalo. Dojmy ovšem zůstaly vesměs kladné.

POHŘEB - toho dědečkovýho jsem se nezůčastnila osobně, jen myšlenkama, bylo to 19 dní po porodu a bylo mi doporučeno, abych se zbytečně nerozrušovala, že bych mohla přijít o mlíko a já jako rozumná matka se rozhodla pro dítě, které bylo v tu chvíli přednější, s dědekem jsem se tak nějak rozloučila v nemocnici, když jsem tam za ním byla aspoň jednou ještě coby těhule, svou přítomností na pohřbu jsem mu sice mohla vyjádřit svou úctu, ale vrátit život jsem stejně nemohla :(. Myslím na něj, starám se po květinové a dekorativní stránce o jeho hrob a s Elenkou mu chodíme zapalovat svíčky. Druhýho dědečka (z máminy strany) jsme ztratila coby čtvrťačka základky, dodnes si pamatuju, jak moc mě to vzalo, když jsem přišla ze školy a řekli mi, že děda umřel. Ten okamžik ve mě zůstal napořád. Asi předposlední pohřeb, na kterém jsem byla, byl pohřeb mýho spoužáka ze základní školy, kterej spáchal sebevraždu skokem pod vlak za vsí. Byla jsem sice už těhotná, ale přišlo mi to tak nějak samozřejmý jít tam rozloučit se, tehdy jsem poprvé litovala, že je pozdě na všechno, moc jsme se nevídali a já si říkala, co by bylo, kdyby :(

Tak a teď dost smutnění, jdu radši do hajan, aby byla zítra do růžova :)

Dobrou noc

KOSTIČKA

 
baghira
Závislačka 2902 příspěvků 19.02.06 08:30

Dobré ráno:)

U nás je přímo pohádkově, sluníčko, teplíčko …
Pište, pište, ať si tu nepovídám sama se sebou!
A nezapomeňte - předseda i z Vysočiny monitoruje dění - a píše černé puntíky! :))))))

Hezkou neděli,

Baghira a spol.

 
Mart
Kecalka 456 příspěvků 19.02.06 08:48

Ahoj holky,
vypadá to, že snad už budeme konečně zdraví, ťuk, ťuk. Kluci už se doma nudí, s Honzíkem jsem šla včera aspoň vyzvednout fotky, aby si začal zvykat na pobyt venku. Koukala jsem do kalendáře, tak ve školce bude z února asi jen jeden den. Mě ještě trochu bolí čelo od rýmy, tak pořád chodím venku v čepici a raduju se, že už se dělá teplo. Za 14 dní jedeme do Itálie lyžovat a až se vrátíme, tak už až do prosince nechci sníh vidět. :-)

K obřadům, svatbu jsme měli začátkem dubna, byla docela zima, ale svítilo sluníčko. Byla to jen malá svatba, nebylo nás ani dvacet. Obřad na Žižkovské radnici, kde se brali i naši. Z proslovu si nic nepamatuju, protože jsem se musela soustředit na to, abych se nerozbrečela (dojetím). Hostinu jsme měli v jedné trošku lepší žižkovské hospodě, k ničemu mimořádnému tam nedošlo, pít se moc nedalo, všichni chlapi, co tam byli, museli pak řídit, kromě manžela. Po jídle jsem se rychle převlékla, to se mi vůbec nechtělo, a běželi jsme s Honzou na vlak. Začínala totiž naše svatební cesta na Šumavu. Po asi dvou přestupech jsme večer dorazili do Železné Rudy, abychom druhý den zjistili, že je tam úplně mrtvo. Prostě začátek dubna. Sem tam ležely ještě kusy sněhu, pršelo. No zkusili jsme si udělat pěší tůru na Velký Javor na německé straně, ale jak sněhu přibývalo, tak jsme to nakonec vzdali. Nakonec jsme se další den sbalili a zbylé dny dovolené strávili doma. :-)
Vítání občánků byla klasika, ale mě se to docela líbilo.
Pohřby, v dospělém věku jsem zažila babičky a dědy, v kostele a pak ukládání rakve do země, bylo to smutné, ale takové vyrovnané, klidné. Druhá babička a děda chtěli pohřeb bez obřadu. Všichni se dožili aspoň osmdesátky. Jako poslední zemřela náhle loni v listopadu moje babička, která byla na svůj věk v úžasné kondici, kdykoli připravená pomoci, do poslední chvíle mi hlídala kluky, někdy i oba najednou. Chtěla bych být jednou jako ona.

Mart

 
wej
Zasloužilá kecalka 579 příspěvků 19.02.06 09:58

Dobré dopoledne:o))

Baghiro- jak psaly holky, hezký deníček i když je i smutný.

Svatba- tak já jsem velkou svatbu nechtěla a vdávala jsme se v únoru jen v pěti lidech.

Vítání občánků se u nás nekonalo, tady se to nedělá.

Já se pořád plácám ve špatné náládě a nemám chuť ani psát:o((

Přejeme všem hezký den a žádné bacily

Maruš a zlobílci

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 19.02.06 10:45

zdravíme
venku je nádherné jaro, že to tak už zůstane, že jo???? :-))))

Jsme nastydlí všichni tři. Tlačí mě hlava od rýmy, z nosu mi kape, v krku škrábe, Terka taky furt prská a utíráme nos :-( nic moc.

Noc byla super teda byla by. Terka spala od 9 do půl 7 ve své postýlce bez probuzení, pak jsme si jí vzala k sobě. První to vypadalo že už budeme vstávat (manžel tou dobou ještě nebyl doma) ale nakonec se přitulila a usnula a vstávaly jsme v půl 9. A proč píšu že by noc BYLA super, no zkrátka proto že já jsme Terku v noci stejně asi 3× kontrolovala.

Pletu šatičky a jelikož jsem to nějak blbě spočítala a byly by dlouhé pod kolena ož je strašná délka tak párám a začínám znova a kratší.Pletu je totiž na výšku takže párám kompletně všechno :-( a už toho byl pěkný kus :-(

Maky a Terinka

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 19.02.06 16:57

Ahoj holky!

Krásný deníček, to se vyřádím!!

Vítání občánků znám jak to komunistické, tak to dnešní. Za komančů jsem chodila s holkama recitovat za čokošku nebo chlebíček (občas zbyl i karafiát…) na brněnskou radnici. Ještě dneska bych mohla spustit Vítáme Tě na svět děťátko malé… K tomu ty varhany a pindy od poslance, pak třesení rukou, karafiát a znak města Brna.
Vítání u našich dětí bylo jen o trochu jiné. Děti zpívaly s klávesami, starosta řečnil, ale docela rozumně, pak se předvolávali rodiče s dítětem, pachole se šouplo do kolíbky a starosta kolíbal, zatímco se rodiče zvěčnili do knihy. Atmosféra byla rozhodně srdečnější, hlavně jsem potkala známé tváře.

Křtiny jsem si opravdu užili. Na rozdíl od vítání jsme se aktivně podíleli na výběru textů, písniček i zvaných hostů. Kubíček měl pět měsíců, Verunka dva roky a čtyři měsíce. Měli jsme krásné svíce jako hrom, hezky zdobené, děti měli křestní roušku po mě, akorát jsem jí rozstřihla na půl. Po obřadu mecheche v klubovně - s kouzelníkem a chlebíčky. Všichni se skvěle bavily.

Svatba v promrzlém kostele byl taky zážitek.. Ale moc pěkný. Brali jsem se v době vánoční a obřad byl příjemně laděný i pro ty, co běžně do kostela nechodí. Závěrečnou oslavu nám každý chválil - kámoška folkařka hrála, kámoš kouzelník kouzlil, skorošvagr hrál na kytaru klasiku, pouštěla se samá příjemná hudba, napáchali jsem nějaké soutěže pro děti, k jídlu švédský stůl. I rodičové, kteří tvrdili, že jen nakouknou zůstali až do konce.

Pohřeb je kapitola sama pro sebe. Za komančů jsem dělala zahradnici na hřbitově, pohřby byly dvakrát do týdne. Pamatuji si na jeden moc krásný, šlo o pani, co se dost angažovala za postavení nového kostela v Židenicích, přišly zástupy lidí, asi pět kněží, celé procesí procházelo středem hřbitova a všichni zpívali. Proslov nebyl žádný smutný, nic čteného z papíru, vzpomínali ti, co tu paní opravdu znali. Já jí neznala, ale jak jsem to poslouchala, tak mě to dost mrzelo, musela to být osobnost. Pak se lidé rozešli po hřbitově a bavili se, ale ne pochmurně, spíš měli radost, že se vidí a vzpomínali. Měla jsem z toho takový hřejivý pocit, prostě to byl krásný pohřeb. V Německu jsem zpívala ve sboru, na pohřby jsem chodili 2-3× do měsíce.

Kremace Z nejbližší rodiny jsem zažila kremaci babiček - opět za komančů. Poprvé mi bylo sedm, podruhé něco přes dvacet. Taková paní s tragickým kichtem nám přišla pohnutě vysvětlovat, že jsme tam jen čtyři a když nechceme promluvit, že by řekla aspoň krátkou básničku, aby tam nebyla zbytečná… Tatínek protočil oči v sloup a řekl jí, ať si teda řekne básničku… Tu pronesla štrašně pateticky, jako by nás chtěla rozbrečet. Byly to samé pohřební pindy, takové ty o velkých ztrátách a hlubokém žalu v srdci, přitom babičce bylo přes osmdesát, měla cukrovku, byla skoro slepá a už dlouho ležela, takže spíš vysvobození, žádné náhlé úmrtí… Jinak jsem za své zahradníckohřitovní éry chodila na kůr za panem varhaníkem - poslechnout si hudbu, promluvit si, zahřát se…Takže i kremací jsem si užila do sytosti.

Tož tak nějak… Ještě bylo předávání občanek jako náhrada za biřmování, ale na tom jsem nebyla, páč jsem zrovna marodila.

K obřadům mám kladný vztah, hlavně pokud se na nich člověk aktivně podílí a není jen útrpný konzument špatně deklamovaných frá­zí.

Alice

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 19.02.06 19:26

ahojky

tak hlásím návrat z Vysočiny, jsem strašně ráda, že veškeré oslavy jsou za námi a další nás čekají až za rok. Myslela jsem, že to bude komorní, ovšem příbuzní se zbláznili a dorazili v plné polní :). Delfínek dostal knížku, skládačku, čokoládky, tričko …, no moc hodný byl :))). Já jsem si večer s kamarádkou došla na jedno malé, u toho jsme sledovaly hokej a nadávaly na chlapy :)), filda se zatím staral o dítě hihi

dneska jsme se stavili v Ikee, vybíráme si novou postel, favority máme, uvidíme, jak to dopadne

zítra, jestli bude hezky, se chystáme do ZOO, těším se :)))

co se týče deníčku, Baghira jako vždy napsala úžasný,moc se mi líbí.

u nás :

Pohřby vždy v kostele, roloučení u otevřené rakve , nevzpomínám na to ráda

svatba konala se pred 6 lety v kostele, já jsem měla hodně dobrou náladu, Filda byl krásně naměkko, fotil nás můj dávný milenec (který při obřadu plakal ), svatební noc neexistovala, protože mi fakt nebylo dobře ( ale musím říct, že jsme si svatbu pořádně užili a všichni kolem taky )

vítání občánků bohužel hodně odbyté,bez básniček a tak

a to je zatím vše, láká mě vana :)))))

markét a delfínek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 19.02.06 19:30

tak se brzy uzdravte, ryma je previt:((

market

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 19.02.06 19:31

hihi, jasne ze vsechno sleduju a vidim :))))

baghira - pochvala do notysku :)))))))))))))))))))

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 19.02.06 19:37

Vítej z vysočiny. Vypadá to že jste si to všichni pěkně užili :-))) tak to má být.
 Maky

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 19.02.06 19:44

nejvice si to uzil delfinek:)))))))

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 19.02.06 20:07

Ahojky,
ja dneska nestiham!!!
Ale je to protoze jsem neuveritelne pilna :))))
rano jsem byla 3h!!! v posilovne, potom na velkem nakupu, manzel byl na mrtvici, protoze to nesnasi a navic byl hotovej z te posilovny, a tak jsem neprozretelne slibila , ze upecu quiche . To jsem si dala......priprava narocna, do toho Eda zlobivka, takze zrovna kdyz jsem nejvic potrebovala se soustredit, tak rozlil slehacku na zem a slapal v ni apod…No asi trikrat jsem mela vaznou krizi a chtela jit hodit cely quiche do popelnice :))))
Ted se teda pece, ale me uplne presla chut ;)

EVASKU- jsem rada, ze jste si pochutnali, tak ja zase prihodim nejaky zajimavy recept do placu :)

MARUS a ostatni posmutneli- doufam, ze dnesni „jarni“ den vam tu naladicku trosku vylepsil.

Ja ted bezim na ten quiche, protoze kdybych ho ted spalila, tak to snad nepreziju.

Vecer asi zkusim dat hokej (jestli teda nebudou zase prohravat, na to ja koukat nemuzu :))) a u toho budu asi „delat“ zase dizertaci. Ale nez si pujdu lehnout , tak jeste juknu :)
Zatim pa J.

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 19.02.06 20:14

jani :)))

tak ja te hrozne chvalim, jaka jsi sikulkaaaaaaaa:)))

pak pisni, jak jste si pochutnali :)?

koukam na hokej a jsem na nervy

market

 
luka
Ukecaná baba ;) 1272 příspěvků 19.02.06 20:38

Nazdárek,
dopoledne jsme byly venku s kamarádou a mým tátou.po obědě jsme šly navštívt do služby maminku té dopolední kamarádky,je to ta naše kamarádka porodní asistentka a krásně jsme pokecaly.pak dorazila babi a přinesla nám zbylé chlebíčky a jednohubky,vyřádila se s Kačkou a já něco popracovala na pc.mezitím se o mě pokoušely chmury,ale mají smůlu,hihi.teď už víc psát nebudu,musím jít pomalu uložit Kačenku,sice se tváří jako naprosto čilé dítě,ale má smůlu.Konečně je po víkendu,já je tak nemám ráda…Venku na procházce jsem zjistila,že na jižní straně baráků už stromy taky pučí!Všem dobrou noc,jdu na to naše dráče rozlítaný.
 Luka

 
dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 19.02.06 21:09

Ahojky babulky

konečně ta naše sojka odpadla, poslední dobou nechce jít spát v posteli dělá blbinky, vykládá co celý den dělala, otírá se mi nosíkem o můj nos, no tomu se pak musím spát a je po spánku. Vážně uvažuju, že ji budu muset naučit usínat samotnou, popravdě z toho ale mám lufty. Na vyřvání v postýlce nemám nervy a když sedím kousek od ní chce za mnou. Musím si to řádně promyslet.

Baghiro moc hezký deníček a i na mě působil chtě nechtě smutně :-(((( Taky mě to napadlo, že když tak dlouho nepíšeš, že se něco stalo. Shodou okolností byl u nás dneska na celý den můj děda 86 let a když jsem viděla jak špatně chodí (má berle) a špatně dýchá, jímal mě strach.

Teď k deníčku. Svateb jsem zažila několik a můžu říct, že svatby miluju a všechno kolem taky :-)))) Mám prostě ráda, když se sejde rodina a je veselo. No na svoji si musím ještě počkat, snad se dočkám :-((((

Vítání občánků se mi u nás na radnici taky líbilo, dětičky v krojích recitovaly (děsně mě to dojímalo :-))))), řeč starosty nebyla dlouhá ani nudná. Val dostala dárky já kytičku, fotilo se, fakt pěkné.
Křtiny se nám taky povedly. Křtilo se zároveň s náma 8 dětí a bylo to prostě krásné :-))))) Přiznám se, že mě celkem bere všechno kolem naší Val :-)))))

Pohřeb, zažila jsem několik pohřbů od kamaráda až po příbuzné a taky pohřeb mého táty. K tomu není co dodat, nemám slov :-(((((((

Teď jdu sledovat hokej ať se trošku odreaguju, jen tak na okraj zase sama :-((((

Dana

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 19.02.06 21:24

Ahojky,
tak se zase hlásím, od pátka jsem vás nečetla, protože byly děti nemocné a manža byl doma a taky jsme měli nějaké akce. Martin už má jen trochu rýmu, Petr má kašel dost ošklivý a Tomáš má pořád rýmu a kašel. Ale v pátek tu byl dr, všechny tři si poslechl a dal jiím jen sirupy.

V sobotu jsme šli na dětský maškarní ples, já jsem sháněla masku a nakonec si ji Martin nechtěl obléknout. Tak jsem ho nechala v riflích. Petr a Tomáš zůstali doma s manžou, nechtěla jsem aby Petr něco nechytil. No docela pěkně jsme si to s kamarádkou a jejím Davídkem užily.
Večer jsme šli s manžou na maškarní ples, ale bez masek. Bylo to fajn, akorát že tam byla moje 16 tiletá neteř, tancovala i s námi a pěkně se opila. A tak aby nemusela jít spát k mému tátovi 10km v noci, tak jsme ji vzali spát k nám a ráno ji manža odvezl domů. No chudák holčička, pěkně si užívá, ale její maminka v jejím věku byla to samé :-))).

Janat - včera jsem vařila kuře v mléce, bylo to dobré, jen jsem neměla šalvěj :-)))))). Takže to jetšě někdy zkusím pořádně.

Julda

 
Julda
Ukecaná baba ;) 1033 příspěvků 19.02.06 21:25

Deníček je moc hezký, Baghiro, píšeš fakt hezky humorně i o smutných věcech. Já si připadám jak stoletá, že jsem už prožila tolika obřadů.

Svatba - jako host jsem zažila 11 svateb a jako hlavní aktér jsem zažila 2 svatby. První svatba před 10 lety byla klasika se vším všudy i znuděným příbuzenstvem, hrozným vedrem (po tváři i po silonkách mi tekly potoky potu) a nákladnými dary. Vdávala jsem se, když byl Tomášovi rok, nechtěla jsem nic uspěchat. Samozřejmě se manža večer přiopilý pohádal s mým bráchou, takže jsem se skoro hned chtěla rozvádět :-))).
Druhá svatba před 2,5 lety byla super, byla jsem v druhém měsíci těhu s Martinem. O svatbě věděli jen naši rodiče, moje sestra a svědek a svědkyně - manžova sestřenice, oba jsou manželé a naši sousedi. Nechtěli jsme nějaké atrakce, tak jsem to i v práci utajila. Ráno v den svatby jel manža kupovat dveře do našeho domu, co jsme stavěli. Pak jsme se s manžou a mými rodiči u kterých jsme bydleli oblékli a když přijeli manžovi rodiče se svědkama, tak jsme rychle nasedli do aut a odjeli na radnici, aby nás neviděl nikdo ze sousedů .-)))). Obřad klasika a pak příjemný oběd v malém penzionu. A pak jsme jeli domů a protože mi bylo špatně, tak jsme si šli s manžou lehnout. Naši rodiče si ale aspoň poseděli v „tak významný den" u kávy a zákusků :-))). Večer jsme šli s manžou na místní zábavu, kde se velice rychle rozkřiklo, že jsme měli svatbu, takže jsme přijímali gratulace a manžu to stálo docela dost peněz v kořalně :-))). Skvělě jsme se bavili, DJ nám zahrál, bylo to hrozně krásný a dojemný. Abych zamezila fámám v práci, tak jsem v pondělí, když jsem přišla na vrátnici, poprosila paní vrátnou, aby do místního rozhlasu nahlásila, že jsme se vdala a čekám miminko. Bylo hrozně hezké, jak jsme šla do svého kanclu a lidi mi cestou gratulovali :-)) (pracovala jsem ve vedení firmy a tak mě každý znal).

Vítání občánků - Tomáš nebyl uvítaný a o Martinově vítání jsem tu psala. Martinovi byl skoro rok, takže focení v kolébce nehrozilo :-)). Jinak klasika - projev starosty, recitace dětiček, předání kytiček, pamětní knížky a focení. Vítali dětičky narozené ve vsi od roku 2000, takže byl docela nával :-))). Jsem zvědavá, jestli letos bude zase vítání, protože by vítali tři miminka :-))).

Pohřby - taky jsem jich zažila už fakt hodně. Všechny babičky, dědečkové, strejdové a tety a z těch hodně blízkých první manžel před 8 lety a mamka před rokem a půl. Když jsem zařizovala manžův pohřeb, byla jsem jak ve snách. Ode dne manžova úmrtí jsem nejedla, jenom pila, často i alkohol a tak jsem před odchodem do krematoria (5 minut od našeho domu) do sebe lupla jedno pívo a šla. Bylo moc fajn, že jsme mohli odmítnout kondolování, to bych asi neustála. Pak klasika hostina u mých rodičů, kde jsem tehdy bydlela. Urnu s manžou jsme odvezli s Tomášem na hřbitov autobusem v igelitce :-((. Prostě realita. U mamčinýho pohřbu už jsem se zkušeně ujala tátovy pomocnice v zařizování :-((((. Bylo to fakt smutný. Pohřby jsou dobrý akorát proto, že se sejde příbuzenstvo.

No tak jsem si taky hezky zavzpomínala. Manža mě před chvílí nakrknul, protože mi chtěl číst, co píšu a pak mi vypnul počítač (naštěstí jsem si napsané stačila uložit :-))) ). Musím si ještě rozmyslet, jestli dnes budu hodná manželka :-))).

Tak dobrou, zítra jede manža zase do práce a tak na vás budu mít víc času.

Julda

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 19.02.06 21:41

Ještě jsem si vzpomněla na jednu velice kuriózní svatbu, ale o té vám napíšu zítra!!

Alice

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 20.02.06 07:56

dobré ránko :)

hezky se to čte, fakt to byl super nápad :)

jinak dneska u nás noc hrůzy, budil se každou hodinu, naštěstí ( pro mě ) měl službu Filda a já si vychrupávala. Ráno jsme ho po:,–(ili na nočník a začínáme trénovat :))), myslím, že to je běh na dlouhou trať hihi

jinak hurááááá, konečně jsme včera vyhráli a postupujeme, i když já si myslím, že vyhrajou Slováci, protože hrají úžasný hokej

ALICE, BAGHIRO - koukám, že jste se vrhly na hubnutí, tak držím palce a těším se, jak brzy zahlásíte. Společné hubnutí je dobrá motivace

JANI tak jak dopadla večeře:)))))?

jinak doufám, že marůdci se uzdravují, tenhle týden má být krátké jaro, tak si ho musíme užít

markét a delfínek

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 20.02.06 07:59

MARKÉT - jaké krátké jaro?????? Já už chci dlouhé jaro:)))))
Jinak o těch Slovácích si to myslím taky.
Přejeme hodně úspěchů při trénování:)))

Lenka a Péťa.

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 20.02.06 08:01

já chci taky dlouhé jaro, ale koukala jsem na předpověď a bohužel hlásí na příští týden mrazy bůůůů

markét

 
dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 20.02.06 08:38

Zdravím při ránu,

u nás nebezpečně brzký budíček u před 7 hodinou :-(((( Doufám, že se to nestane pravidlem.

Tady je taky krásně mám v plánu jít do knihovny a risknu celou cestu s kočárkem. Jenom musím vzít nějaký úplatek :-)))) jinak nedojdeme domů ani do zítřka.

Market: z hokeje mám taky radost, ale je fakt že letos nemají nějak formu. I s tou Itálií se trápili. Ale Slováci ti fakt jedou jsou dobří.

Jdeme pomalu vzbudit tátu. Včera jsem ho budila o čtvrt na 10 a dostala sprďana, že je to moc pozdě. Tak se dneska polepším. JO a pozor včera mi říkal, že se domluvil s bráchou, že tam za něho párkrát v týdnu půjde a sobotu tak, my jdeme totiž plesáááát, hurááááá :-))))))

Dana+Valuška

 
Jantarka
Ukecaná baba ;) 1128 příspěvků 20.02.06 08:42

Tak tady moc hezky neni, je zataženo, ani se mi tam nechce.
Péťovi se udělal nějakej exém na noze, tak asi vyrazíme na kožní:((((
Lenka a Péťa.

 
dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 20.02.06 08:46

Jejky tak ať to nic není. Valušká má zase na zadečku dost suchý flíček tak jí to mažu Excipialem.

Tady je tak krásně, že přemýšlím co obleču Val aby jí nebylo horko :-))))

Dana

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 20.02.06 08:57

a je hodne hnusny ten exem? nechces to zkusit mazat indulonou? nam zabira na vsechno

market

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 20.02.06 09:21

Ahojky berušky,

moc nestíhám, mám něco pracovně, tak písnu až asi bude prcek spát. Myslím po obědě. Každopádně včerejší sluníčko pomohlo chmury zažehnat, byli jsme poprvé na zahradě, manžel řezal stromy (větve), já jsem 2!! hodiny uklízela psí vy víte co, celou zimu jsem tam nebyla…hrůůůza a vidím to ještě na takové dvě hodiny…ale náladu mi to nezkazilo, sluníčko svítilo, Davídek byl chvíli se mnou a asistoval, hihi a pak zase kecal do práce tátovi:)

U nás na západě teda moc jaro v tomto týdnu být nemá, ale když není -15, tak jsem spokojená:)

Markét, moc tě vítám zpátky, už jsme se po icq pocelovali, hihi:))))

Písnu víc později, teď musím…

Diny

PS: Jedna těhulka z června z rodiny porodila o víkendu maličká dvojčátka, váží kolem 500 gramů…držte palečky, ať se mimískové drží…holčička už dýchá sama a chlapeček ještě ne…pořád na ně myslím…

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 20.02.06 09:53

Ahoooooj!

Tak u nás je krásně slunečno, Verunka je ve školičce, těším se, že jí půjdeme vyzvednout a krásně se projdeme po sluníčku!

Markét už si všimla hubnoucího deníčku, tož kdo chcete, můžete se připojit ke mě a k Baghiře. Já se do toho obula asi před 14 dny, dvě kila jsou dole, teď se to zarazilo, doufám, že to povolí s jarním táním…

Janat tak jsi mě navnadila na to kuře v mlíce a já nemůžu nikde sehnat šalvěj!! Ani mraženou ani sušenou!! Na čerstvou vůbec nepomýšlím… Asi to prubnu s tymiánem, toho mám dost.

Nejkurioznější svatbu jsem zažila ve špitále. Práce jak na kostele, přilítla jsem se z lékárny, a sestra mě odchytila se sedačkou hned na chodbě: „Dělej, polož to, máme tu svatbu!“ Koukala jsem na ní co si ze mě dálá blázny, všude frmol, před náma operace… Ukázalo se, že se žení pán s gangrénou, co měl jít ten den na vysokou amputaci, bylo mu něco přes sedmdesát. Za chvíli přicupilala dáma v kloboučku a nějací příbuzní, poslanec s plackou na krku a deskama v ruce, tvářil se důležitě. Mě šoupla staniční na pokoj, aby tam byla aspoň někdo z personálu. Poslanec řečnil, jako byl měl před sebou mladý zajdy, co kvůli svatbě právě zplnoletnili!! Dojalo mě, když říkal, že jejich schůzky byly plné očekávání a touhy a teď konečně nastane ten vytoužený společný život, když ten pán měl před operací a nebylo jisté, jak dlouho bude žít po ní ( spíš v jakém zdravotnickém zažízení…). Naštěstí vynechal pasáž o dětech, asi mu jí sekretářka škrtla - na rozdíl od těch schůzek… Ten pán tam ležel už skoro měsíc a tu paní jsem tam viděla poprvé, tak to s těma schůzkama asi nebylo zdaleka tak žhavé…Po autogramiádě se poslanec odebral do pryč, my kmitaly, abychom dohnaly ztacený čas a čerstvý ženich šel šupem na sál. Druhý den už byl docela fit, tak se ho ptám, co dělá jeho žena. On na to, že je vdovec, paní mu před několika lety ubřela. „Ale vždyť jste se včera ženil!“ Vyšlo najevo, že šlo o nějakou sousedku, byla to naprostá přepadovka, kterou zorganizovali příbuzní kvůli dědictví.

Alice

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 20.02.06 10:41

ALICE- kupodivu taky me to prekvapilo ale ted je naopak snad nejsnazsi sehnat tu cerstvou salvej. Skoro v kazdem vetsim obchode (v nasem pripade Delvita nebo Hypernova), ted maji cerstve natrhane bylinky (vetsinou prave salvej, matu, tymian nebo rozmarynu) v plastovych zatavenych krabickach, a nebo rostle v kvetinacich. A ja je vzdycky nakoupim a tak jak jsou v tech krabickach je lupnu do mrazaku, a pak jenom otrhavam listky, zjistila jsem, ze je to lepsi nez ty bylinky zpracovat pred zmrazenim, vypadaji pak lepe. J.

 
janat
Extra třída :D 10772 příspěvků 20.02.06 10:58

Ahojky,

taky vam dneska nejak blbne emimino?? Chvilku se nacita a chvilku ne??

Vcera jsem nakonec ten zpropadenej quiche dodelala, ale francouzska kuchyne holt neni uplne muj obor-pracne a vyzadujici preciznost provedeni… :) Napr. je-li v receptu napsano rajcata oloupejte, vyndejte pecicky, nechte 1h okapat a pak nasekejte najemno, tak se to opravdu neda nahradit tim, ze vezmu rajcata nejak je nakrajim a vrznu je do testa :))))) protoze kdyz se to tak udela, tak pak je to porad tekute uprostred a testo na okraji se naopak pripece a dal si to jiste umite predstavit...­..nicmene hlad je nejlepsi kuchar a tak jsme to pri hokeji s manzou snedli :) Chutove to nebylo az tak zly, akorat to moc nevypadalo :)

To je taky asi duvod proc miluju kucharky Jamieho Olivera-snadne a na nejake presne postupy se moc nehledi, a pritom to vypada bombasticky a chutna jeste lepe.

Tedka, protoze je Eda vyjimecne hodny v ohradce si sam hraje, tak radeji jdu pracovat.

Jeste juknu.
J.
PS Market- jak jsi to myslela s kratkym jarem??? My uz to jaro nedame!!! :)

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 20.02.06 11:23

My nakupujeme v Kauflandu a v Albertovi. Teda nejčastěji. Díky za tip, dneska to buď nechám nebo nahradím tymiánem, ale určitě se po ní podívám, Delvita je blízko rodičů.

Alice

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 20.02.06 11:29

emimčo mi taky blbne :-(

Jani mohla bys mi vysvětlit co že jsi to včera vařila. Jsem mimoň ale vůbec nevím co si pod tím mám představit :-( já bych strašně ráda mlsala alespoň z popisku :-)
 Maky

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 20.02.06 11:35

Jani :)))

já chci taky dlouhéééééééééé jaro, ale vysvětli to tam nahoře hihi

dítě spí, já si koupila Instinkt, tak si jdu číst

markét

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 20.02.06 11:38

slíbila jsem Fildovi špagety, musela jsem vyrazit nakoupit ty správné věcičky a za chvíli se do toho pustím

jinak jste mě navnadily a zítra jdu na ostříhání, mám v plánu hodně nakrátko a potom si dám krásně červenou barvu :))))

DINY - tedy tak držím prckům palečky, ať vydrží a zvládnou to, určitě nás informuj

markét a spinkálek

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 20.02.06 11:58

hojky,
tak Vašek si během kratičkého jara už stačil uhnat laryngitidu. Štěká jak šakal a má tak strašnou rýmu, že vůbec nemůže dýchat, teče mu z očí, z nosu, z pusy… takže pořád brečí, samozřejmě inhalovat nechce, smrkat nechce, jíst nechce, pít nechce..... No bezva bude, až to od něj chytne Jirka, to se picnu. Páč izolovat je od sebe nemůžu a mám je v náručí imrvere oba. Takže krátké jaro strávíme zavření doma. A Jirku ani nemůžu vyhodit spát na zahradu v kočáru, protože ve stojícím kočáru nespí. Divný že spí ve stojící postýlce…
No nic, prostě dneska mám zas náladu pod psa já. nemocný dítě je fakt prostě fialovej hnus největší :-(((

Mějte se krásně (Market vítám z Vysočiny doma)

Makýš a Tygříci

 
luka
Ukecaná baba ;) 1272 příspěvků 20.02.06 12:20

Ahoj,ahoj!
Oběd máme v břiše,dítě si hraje tak se jdu ozvat.Za chvilku bude uspávání divé zvěře,hihi.popadla mě lenora.Nééé,že bych měla doma vyloženě bordel,ale donutit se utříř prach a vyluxovat je nad mé síly…Noc zase šílená,Kačí bulí ze spaní a mě popadla nějaká rýma či co a je to děs.Odpoledne asi vyrazíme na nějakou návštěvu.

Danuš-taky v sobě hledám sílu a odhodlání naučit usínat a spát Kačku samotnou.A ani já nemám na vyřvávací metodu…

Markét-Špagety jsem dlouho neměla,dřív to bylo moje oblíbený jídlo,ale v belgii jsme je měli 2× týdně…

Alice-tak ta nemocniční svatba je fakt dobrá story!

jano-Přesné dodržení receptu není nic pro mě.Já nejčastěji vařím podle fantazie a od oka.na to kuře se vrhnu a asi našim v krámu zkouknu toho oliviera(píše se to tak?).A mimino mi taky blbne,už od pátku.

Diny-Tak hurá,že máš depku pryč a nekoukej se na ordinaci,jo???A se sběrem Vy víte čeho sis teda musela máknout!

Lenko-Já Kačce exém taky mažu indulonou nebo vazelínou a zabírá to.

Juldo-Já už si říkala,co s tebou je…A máš toho za sebou opravdu hodně tak přeju,aby na tebe čekalo už jen to dobré!

Markét-U nás se už o nočník říkalo a momentálně se neříká a nic nedělá…

Vlastně kecám,právě přišla smradlavá Kačenka a nahlásila eeééé.Hovínko má v plence,potvůrka.
Luka a pokakánek

 
Maky1
Závislačka 2907 příspěvků 20.02.06 12:22

Tak ať je Vašík brzy zdráv a Jiřík ať to pokud možno nechytne.
Maky a Terinka

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 Další »