Jarní miminka 2004 ? Vrozené vlohy nebo výchova?

Rodičovství
  • 12.12.04

Vaše jednání s dítětem bude ovlivňovat váš postoj k diskusi, zda mají větší význam vrozené vlohy, nebo výchova. Jestliže věříte argumentům zastánců dědičného faktoru, budete považovat za samozřejmé, že vrozené vlastnosti dítěte, schopnost učit se a jeho osobnost s konečnou platností určují, jaký člověk z něho vyroste a že váš vlastní individuální vklad rodiče s tím nemá příliš mnoho společného.

Pokud věříte argumentům zastánců výchovy, budete předpokládat, že rozvoj dítěte bude záviset výhradně na způsobu, jakým je budete vychovávat a na úrovni podnětů, které mu v dětství poskytnete. Mohli byste zaujmout i názor kdesi uprostřed. To v případě, že byste uznali jak význam vrozených schopností svého dítěte, tak i prostředí, v němž vyrůstá.

1.Rozhodněte se, jak budete dítě vychovávat.
Nikdo nedokáže přesně určit, jaký dopad bude mít vaše chování na dítě, ale zdravý ?selský rozum? i každodenní zkušenosti říkají, že způsob, jakým se k dítěti chováte, je značně ovlivňuje.

2. Mějte rozumné požadavky
I když můžete pokroky dítěte ovlivňovat, není pravděpodobné, že byste dokázali při jeho vývoji sledovat trvalé nepatrné změny. Očekávejte, že bude dělat pokroky malými , ale jistými krůčky a nedočkáte se zklamání.

3. Uplatňujte osobitý přístup
Dítě může mít tytéž rodiče a totéž rodinné zázemí jako jeho sourozenci, reaguje však na všechno vlastním jedinečným způsobem. Vývoje se nedá zcela předpovědět, u každého dítěte je jiný.

4. Radujte se ze všeho, co se mu podaří.

Ať už vycházíte z přesvědčení, že hraje větší roli dědičnost, či výchova ?okořeňte? dítěti všechny dosažené úspěchy a dovednosti. Bude pak mít dobrý pocit a bude je to motivovat, aby se i nadále snažilo.

5. V každém případě rozvíjejte schopnosti dítěte.
Ani profesionálové nejsou schopni přesně vymezit vliv, jaký můžete mít na vývoj svého dítěte, - to by vás však nemělo odradit od uplatňování činností.

?z knížky Bystré dítě

A co vy? ? Já si myslím, že je to tak půl na půl ? něco ovlivnit jde, ale s některými vlastnostmi se už dítě podle mého narodí. S Karolínkou si přes den často povídám, nechávám jí ale taky někdy, aby si hrála sama, aniž bych na ní mluvila. Dávám jí různé hračky nebo jí nechávám, aby se plazila po místnosti a po očku jí sleduji, jak se snaží všechno prozkoumatJ?teď jsem jí zrovna musela zvednout a otočit jiným směrem, protože si hrála s dráty pod PCJ Někdy je to s těma mimískama fuška, ale přesto za to móóóóóc stojí!

Senti a zkoumálek Karolínka

Stránka:  1 2 3 Další »
Váš příspěvek
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 12.12.04 11:18

dobre poledne

jsem prvni :), SENTO moc hezky denicek, u nas je to taky pul na pul, momentalne mam pocit,ze delfinek se snazi s nami cvicit,hlavne v noci ,kdy predvadi neuveritelne zachvaty vzteku :(, dneska jsem to vydrzela ( vazne mu nic nechybi ),takze se vzbudil, cvicne 10 minut rval a rano v 7 predvadel hodne mimi grrr.
vychova - delam na nej tytyty nesmis,on se otoci zacne kroutit hlavou a desne se chechta
nova vec - tatinek ho naucil slezat s postele a to ho taky bavi.

jinak je to zrout obecny,musim pred nim jist tajne,protoze jinak stoji u stolu,drzi se a rve ham ham. Davat mu velke kousky housky fakt nejde,protoze pan nenazranec si ho strci cely do pusy,zapomene kousek a predvadi bajecne dusici sceny.

vcera jsme byli na navsteve za Filipovou mamou a mozna ji tento tyden pusti domu. Hura hura :) Bohuzel jeste nevi,jak velka je skoda na druhem aute a kolik ji to bude stat :(
potom jsme jen na chvilinku zajeli do Tesca ( neuveritelne narvano ) a delfinek byl uplne hotovy z tech svetylek,stromecku a tak.

ALICE Kubicek proste ma na mrkvicku svuj osobity nazor chichi

BAGHIRO delfinek pouziva slabiku mamam pouze v krizove situaci,to znamena hlavne v noci. Jinak cely den s usmevem na rtu tatata

HELCO gratuluji k plazeni, 3 x huraaa

SENTO s tou noci te tak chapu, u nas je to to same. Nastesti delfinek spi uz od 9 na balkone

KVETINKO vitej zpet

mejte se krasne pa

magrat a delfinek ( tento tyden 10 mesicu )

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 12.12.04 12:05

Jo jo, na mrkvvičku, jablko, rýži, brambory a všechno, co je na lžičce… :o)

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 12.12.04 12:30

Ahoj holky!

Opět krásné zajímavé téma.

Dřív (ještě za komunistů) se říkalo, že výchova je důležitá, děti se posílaly na převýchovu do státních zařízení, vrozené vlohy se trochu podceňovali. Nemám tuchy, co se říká dnes, nedivila bych se, kdyby byl poměr opačný ve prospěch vrozených dispozicí.

Jen vím, že kamarádi měli v pěstnounské péči hodně dětí, dali jim všechno co mohli, ale žádné z těch dětí neskončilo nijak slavně. Nechci tu působit pesimistické nálady…! :o) Určitě má cenu se věnovat, přistupovat k dítěti co nejlépe a nic nezanedbat. Ale nakolik je povaha dítěte ovlivnitelná? Myslím si, že výchova znamená dát dítěti nějaké informace a povědomí o tom, co je běžné, co mu může způsobit bolest nebo nesnáze, co může prospět, ale jak s tím dítě naloží až tak dalece ovlivnit nemůžeme. Často se za hodné děti považovaly ty snadno ovlivnitelné, které nedávaly najevo příliš svou vůli a snadno se podřídily požadavkům dospělých. Je jasné, že kdyby se každé dítě projevolalo už od malička jako osobnost, asi by většina vychovatelů a učitelů pověsila svou živnost na hřebík a rodiče by skončili ve cvokárně… :o)

Kurňa, to je téma!! Slovo do pranice… Jsem zvědavá, co napíšete!!

Alice

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 12.12.04 13:06

Ahojky holky!

Magrát: tuším, že jsi se mě někdy v posledním deníčku ptala, jak spíme. Já se chtěla pochlubit, že dobře, ale pak jsem si to rozmyslela, říkala jsem si, já tu El pochválím a zase se všechno zkazí, tak jsem radši nepsala. Ale i když jsem ji chválila jenom v duchu, po čtyřech báječných nocích zase krize. Beruška dojedla v 9, v postýlce řev, spát šla až o čtvrt na 11, budíček ve 2.15, napapkala se, ale spát nechtěla, asi půl hoďky jsem stála u postýlky, ale sotva jsem udělala dva kroky, pláč, pláč, pláč, pak jsem to vzdala, vzala peřiny a šla si s ní lehnout vedle do pokoje, usínala kolem čtvrté. V 7.30 další budíček, pak jsme kolem desáté začali s bráchou fotit na kalendář, další spaní přišlo na řadu až po dvanácté, a to asi dvě hodinky. Jsem zvědavá, co další noc. Tak jen dneska dopisuju, že noc opět báječná, spaní bylo v 21.30, vstávali jsme v 7.20. Kéž by to zase vydrželo.

Almerko: perníčky nedopadly podle mých představ. Ale díky za pochvalu :o)) Chtěla jsem se zeptat, máš ty fotky v kalendáři všechny ?naležato? nebo ?nastojato? nebo je máš tak i tak. Až jsem dneska večer dělala ten výběr, mám tam oboje a nevím, jestli mi to vezmou. Jo a už si večírek!

Helčo: to jsou mi novinky, nevím, jak bych se tvářila já, kdybychom se kvůli manžově práci museli někam stěhovat. Doma je mi moooc dobře :o)

Jano - Honzíku: já to řešila tak, že jsem na puzzlíky přehodila ještě deku, takže se jí daří rozdělávat jenom ty krajní

Dandis: na RHB jsme to ukecali, že nemusíme jezdit každý týden, ale jen jednou za 14 dnů, takže další RHB nás čeká až 21. Docela jsem se divila, že nám žádnej cvik neubrala ani žádnej novej nepřidala, máme pokračovat první, druhá a třetí fáze tak jako doposud. Jsme rádi, že vyšetření dopadlo Valušce dobře a že je všechno OK.

Lentilko: vydrž, třeba se tchýně z VICHY jednou osype a ty se pak budeš škodolibě smát :o)

Makýš: to buď ráda, že Venoušek je takovej neznámýchlidíchti­vej (to je slovo, co :o)), ta naše malá beruška je na cizí jako na cizí :o)

Alice: prosím Tě ještě o radu, jak vařit tu rýži. Já to zatím vařím tak, že brambor dám na půlky, mrkev a petržel buď nastrouhanou nebo na kolečka a vařím to asi půl hoďky. Pak to namačkám vidličkou v misce, přidám trošku olivového oleje a když je to hustší, dám tam i trošku té vyvařené vody, aby to zřídlo. Myslíš, že tu rýži tam můžu taky vařit se zeleninou? Musela bych ji ale asi rozmixovat, to by nestačilo pomačkat vidličkou, co?

Pusu pposílají Kostička a El

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 12.12.04 13:57

Kosticko

s tim spinkanim tise zavidim,u nas se to strida,ale aby spal celou noc jako kdysi,tak to ne :(. Dneska se vzbudil v jednu a rval ( po vytazeni z postylky usmev,po vraceni rev ),asi fakt chce ziskat prevahu. Anebo je to temi zuby,ktere stale nemame a takhle ho trapi

s temi fotkami na kalendar si me zaskocila,ja mam taky oboje,tak jsem zvedava

tatinek musi byt pysny na El vid? ta podoba se nezapre chichi

pa magrat a delfinek

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 12.12.04 13:59

zase ja :)

Filda nam odesel za kamarady natacet nejakou komickou historku na vanocni besidku,delfinek si hral na protivku,tak dostal kombinezku a hned to zalomil na balkone.
a ja mam klid pro sebe ( pradlo vola,prach vola a ja neslysiiim ),ale mozna se prekonam a pujdu udelat nejakou dobrutku z masa.
ale nejdriv se mrknu na pohadku chichi

krasny mrazivy den

magrat

almerka
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 12.12.04 14:31

Ahoj!

Nevím,jestli dnes stihnu napsat,čekáme návštěvu,tak alespoň k těm kalendářům.
Já mám všechny fotky na šířku, ale kalendář jako takový je na výšku.Spojovací kroužky jsou na kratší straně.Myslím, že mix by neměl vadit.Hlavně to pořádně označit.Já to měla vypsané i na papíru,která fotka na jaký měsíc a vše na šířku.

Almerka&Radimek

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 12.12.04 16:20

Zdravím Jarňulky:)

Zajímávé téma, a protože mám děti dvě a každé už teď vypadá, že bude naprosto jiné, můžu jen souhlasit hlavně s tím osobitým přístupem. Zuzanka byla jako holčička samostatná, už jako miminko si vystačila se zavěšenou hračkou, později si hrála krásně i sama v koutku, byla hodně povídavá a společenská, ale také uměla být sama…což u Davídka absolutně neplatí, ten je mamánek od narození, musí mít neustále společnost, ale nejlépe jen lidí, které zná, anebo dětí, ty bezmezně miluje, zvlášť od doby, co začal lézt a může je pronásledovat:)))

Holčičky, vy jste se tak krásně rozepsali v minulém deníčku, nestíhala jsem psát, sotva i číst, ach jo…byla jsem skoro pořád fuč, manža totiž vůbec neobstarává dárečky k vánocům, kdyby bylo na něm, tak by ty vánoce asi i zrušil, takže když teď budu týden pryč, musela jsem to oběhat s malým já. Což mi nevadí až tak, jak to teď vypadá, zvlášť když kreditka je nabitá, hihi:))) Ale prostě nestíhačka a včera v sobotu taky, pekla jsem 4 druhy, v noci jsem ještě zdobila perníčky a strašně moc mě to bavilo, protože mi manža namíchal různé barvičky, takže naše perníčky září motivama žluté, vínové, tradiční bílé a taky hnědé:) Vypadá to moc hezky, na to, že jsem děsná ručnodělná nešika, tak se musím pochválit:))) On to totiž nikdo jinej za mě neudělá:)))

Ještě musím dneska dobalit oblečení na týden, sobě i Davídkovi, dobalit taky dárečky pro příbuzné do Pardubic, manža je až za námi pojede vezme autem, no prostě ještě mě čeká večer „nezastavímse“, tak jsem přišla na chviličku za váma spravit si chuť:)

Kostičko, tobě ta beruška tak krásně spí, u nás zatím nebyla ani jedna noc, aniž bychom se neprobudili…a asi jen tak nebude…ale nestěžuju si, bylo už i hůř:)

Helčo, s tím stěhováním jsi mě taky dostala…takhle narychlo…fakt jsi dobrá, že to tak zvládáš…

Magrát, super, že už tchýňule půjde domů, no a s tou škodou na autě…nějak to dopadne…jinak malej taky říká Maman, ale jen když jsem pryč, nebo když mě nutně potřebuje, což je vlastně pořád:)))

Naše babička (manželovo) je stále v LDNce, už zkouší chodit s chodítkem, ale … nevypadá to moc dobře s nějakých odchodem domů…ach jo…a co jsem se dozvěděla, jak se k ní chovali v té nemocnici, ve které byla před LDN…např. jí vůbec nepolohovali a nemyli, takže už měla proleženiny!!! No síla…to české zdravotnictví…ale asi záleží, jak a kde…:(((

Cácorky, jdu, musím poklidit, vypravit Zuzanku k tátovi, za chvíli se vrátí mužík s Davčou…

mějte se krásně, Hani, kdyby ses chtěla v Pardubkách setkat, písni prosím Magrátce a ona ti napíše můj mobilek, veřejně sem ho psát nechci a domluvíme se:)

Papa Diny

PS: Jinak David už si stoupne ke křeslu a pomaličku přešlapuje a posouvá se kolem něj:) Je to čertík:) Máme po 3. očkování a vážíme 7.80 kg.)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 12.12.04 17:19

Almerko

a jaky byl vecirek, co tatka zvladl v pohode uspani?
uzij si navstevu a pisni

pa magrat

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 12.12.04 17:22

mnam tedy dneska se mi povedl pozdni obed,delala jsem veprove platky zapecene s cibuli + ryze ,masicko krasne mekkoucke,Filip se jen oblizoval. Tak jsem se pochvalila chichi

Filip si pujcl kameru a ted nataci delfinka, ten si pochopitelne sedl na zem a dela nevinatko :)

PEG koukala jsem ze pises na dubnatka,tak se ozvi i nam :).

mejte se krasne a pistee

magrat a hodny chlapecek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 08:29

AHoj HOlky!!
Zdravím Vás při pondělku, u mě opět pracovně.. už mi volal taťka z domova, že se VIkínek pozvracela, a kde má vzít novou mikinku a hlavně ať mu poradím nějakou která není přes hlavu, protože to neumí oblékat.. neuvěřitelné, naštěstí má Viky připraveno do zásoby , takže jsem diktovala"jdi do ložnice, na komodě je položeno náhradní oblečení" no tak za chvíli budu volat jak to zvládli!! protože ta náhradní mikinka je přes hlavičku:-) tak snad jí neutrhne hlavu…
Holky taky Vám děcka stále tak zvrací, mě Viky docela často, denně několikrát určitě, ale nic jí není, nevím jestli to není tím ,že se napucne a pak se hned otáčí na bříško…nebo s ní mám zajít k doktorce?
před měsícem mí říkala, že je to normální tak nevím… máme tento problém od narození, ale už mi přijde velká na takové časté zvracení.
Jinak už jsme dvě noce zase krásně prospaly, ale usnula mi až v 11:00hod. no ale stálo to za to. Už se ani nebudí na jídlo. no tak uvidím jak to bude pokračovat,(jednou jsme dole, jednou nahoře) O víkendu jsem vyrazila ven v golfáčích, a Viktorka mi v nich řvala jako tygr, museli jsme domů, přendat jí do hlubokého a jen co jsme vyjeli ven byla tuhá… Tak nevím,asi ten golfáč máme na parádu a Viktorka se mnou pěkně cvičí!! a to jméno jí fakt sedí!! je to uřvaná Viktorka u splavu.
O víkendu jsem byli nakupovat vánoční dárky, kolem kosmetiky Vichy jsem tišše prošla........, bylo to hrozný tolik lidí, navíc Viktorka nechtěla být v kočárku, takže jsem jí vyndala a měla jí na ruce, Pepa nesl tašky snad i na hlavě a ještě vezl kočář:-) joj my měli nervíky.. Ale nakoupili jsme krásné věci, a ještě jsme nechali obou babikám zvětšit foto Vikinky je to veliký obraz,a ona je tam tak pěkně, tak to se bude líbit asi nejvíce. Taky jsem se snažila péci, ale já prostě nejsem na pečení takových malých věciček jako je cukroví, peču buchty, ale cukroví, no ani náhodou!!! vzdala jsem to..
Dano: Co měla Valinka s hlavičkou??
Kostičko: jéé kéž kdyby se chtěla osypat:-) nee nepřeju nic zlého, ale ona je zvláštní člověk… mimochodem krásné fotky v galerii
Tak holky mějte se krásně i Vaši prckové, já nejsem v práci zítra ani ve středu(jdu na gyndu, bolí mě podbřišek) takže se s Vámi uvidím až ve čtvrtek papa
Lentilka + Viktorka

Mart
Kecalka 456 příspěvků 13.12.04 08:57

Ahoj holky,
můj názor na výchovu - budu se snažit dávat klukům dobrý příklad, jak se mají v životě chovat. Něco určitě výchovou ovlivnit lze, ale povaha, temperament, to jsou věci dané a nic s nimi nenaděláme. Vidím to hlavně na starším Honzíkovi. Určitě je potřeba se dětem věnovat, hlavně svůj čas a trpělivost. Já pocházím z rodiny, kde se nám naši opravdu hodně věnovali a jsem jim za to teď vděčná. Zvlášť, když to porovnám s rodiči manžela. Tchýně dodnes propaguje názor, že dítě má v postatě všechno vrozené a není potřeba se nějak moc snažit to změnit, že není potřeba pomáhat dětem se školou a podobně. Manžel bohužel vyrostl s pocitem, že jeho rodiče mysleli v první řadě na sebe.

Jinak Tomík stále piluje svoje plazení, je zajímavé, že pracuje oběma nohama současně, strčí si je pod zadek a posune se vpřed. Honzík měl jiný styl, používal jen jednu nohu na odrážení.

Alice, pro Tomáška jsem společně s babičkou vymyslela jako dárek pěnové puzzle s krtečkem, díly mají oblé hrany, tak se to naučí vkládat dřív, než písmena nebo zvířátka. Potom dostane průhlednou kouli s vodou ve které plave velryba a když se to zmáčkne, tak velryba stříká vodu. To je asi tak všechno. Pak už jen praktické dárky, jako pleny, kojenecké jídlo apod.

Magrat, Tomík už taky začíná zlobit při kojení, když se děje něco zajímavého nebo jsme mimo domov, tak se pořád pouští a rozhlíží se po okolí. Po odpolední ovocné přesnídávce už často nechce mlíčko vůbec. Ale v noci zatím sosá dobře, tak snad ještě chvíli vydržíme.

Diny, užijete si cestu vlakem a pobyt v Pardubicích, hlavně ať je babičce lépe.

Mart a Tomášek za chvíli devět měsíců.

Mart
Kecalka 456 příspěvků 13.12.04 09:03

Ahoj Lentilko, Tomášek taky zrací, nebo spíš ublinkává a to mu bude už devět měsíců. Nejlepší je, když to udělá před sebe na koberec a pak ručičkou rozpatlá:-)

Mart

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 09:12

Ahoj Jarňátka,

mám děsnouuu radost!!!!!!!!!!!­!!!
Teď jsem volala zubaři, abych si potvrdila zítřejší „akci“ a taky abych se ho zeptala na možnost kojení při tomto umrtvení. Říkal, že vůbec nevidí důvod proč bych kojit nemohla. Zeptala jsem se na přesný název, složení a množství, které mi budou dávat a ještě to dneska ověříme. Ale vypadá to velmi nadějně!!

Jinak poslední noci jsou děs a hrůza - Karolínka je snad každou hodinu vzhůru a po nakojení, když ji dávám zpátky do postýlky tak se probere a já jí pak musím znovu uspávat - teď spinká, tak vám hned píšu. Včera jsem nemohla, protože Mirek okupoval celý den PC, kvůli práci, kterou musí brzy odevzdat.

Diny: Karolínka už taky krásně stojí i když zatím se musí ještě přidržovat ručičkama a je ještě nestabilní, takže je nutné ji při tom dělat záchranu:-) A taky jí člověk nemůže nechat chviličku bez dozoru, protože hned hledá místo, kam by se vztyčila a to pak hrozí pád…takže fuška:-)

Magrátko: jsem ráda, že tchýni pustí už tento týden domů. Koukala jsem na fotky a Delfínek je pěkný rošťák - chudák pan Koucour:-)

Mějte se všichni moc krásně
Senti a právě probuzená Karolínka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 09:13

Ahoj

Předně se omlouvám ale nějak si to vždy otevřu a pak mě něco odvolá :-( já vím že na dubnátka píšu ale obojí už nějak nestíhám ale zkusím se polepšit :-)

Magratko s Anetkou bylo tože jí uplně opuchl jazyk, měla v pusince jen mallinkatou mezírku a nosík ucpaný rýmou, hrozně jsem se lekla že jí to opuchne ještě více a nebude moct dýchat!!!! No nevím jestli to byla reakce na nové kostičky co dostala (jsou polepené obrázka a nevhodné do 3 let, tak možná to lepidlo), nebo to ´měla z té rýmy jak dýchala pusou nevím, nicmně něž jsme tam dojeli jazýček splaskl a já byla jak hysterka no co už fakt jsem se lekla!!!!

Jinak k deníčku já zastávám názor že vliv má obojí, něco můžeme mít předurčené, nicméně bez možnosti rozvoje se to třeba ani neprojeví.

Jinak Anetka je šikulka už v pohodě proplazí celý byt, Tak zvláštně polosedí na boku zdvojuje slabiky ale mamama ani zaboha!!!! To máme samé tatatatatata
No a noci jak na houpčdce jednou se budí co 2,5 hodiny a jindy spí od 20 do 4:30.
Papáme skvěle a bez problému spíše mám pocit že by jedla furt, jen s pitím máme problémy jde nám to jen přímo z hrnku nebo lžičkou a to znamená vše mokré!!!!! No ted jsem kouila igelitovou zástěrku a je to lepší

Diny užij si výlet

Kostičko ješte jednou díky za mustr. Použila jsem z něj ty data a jména a ušetřila jsi mi moooooooooooooooře práce, ikdyž stále nemám hotovo a uplně tématický kalendář to taky nebude, nestíhám, takže vybírám pár fotek z domácího archívu :-)

Tak to je asi vše u nás

Peg a už 7 měsíční lumpice Anetka

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 13.12.04 09:53

dobre rano

pro me dobre,neb jsem vstavala asi jen 4 x, jednou jsem se dokonce potkala u postylky s Filipem,mel pocit,ze Krystufek rve nejak dlouho a ja asi spim ( chachacha), v pul pate dostal prso ( Krystof ne Filip ) a asi ve cvrt na osm 160 Sunaru ( hodil to do sebe,jako by tyden nevidel zadne jidlo ). Ted je zachumlany na balkone a chrni. Kouka mu jen nos :)
odpoledne se jdeme podivat do me prace na besidku a potrebuji si napsat antikoncepci.

jeste vam musim napsat,jaky jsem pako. Ted jsem si parkrat nevzala piluli ve spravny cas a vcera mel manzilek chute,dite spalo a ja jsem musela priznat barvu. Tak a zase bylo po sexu :)), mozna pod stromecek

LENTILKO dekuji za nabidku hlidani a nezlob se ,ze jsem neodpovedela,ale delfinek mi opet proslintal telefon a nechce mi psat. Doufam,ze Pepca Viktorce hlavu neutrhl chichi. Jinak koukam,ze Viktorka si diktuje stejne jako u nas Krystufek

MART ja se taky snazim delfinkovi hodne venovat,hlavne az bude vetsi mam v planu lyze,brusle a tak. Jen se desim,aby nebyl po tatinkovi antisportovec :)

SENTO a davas ji na noc kasi nebo zatim jen prsiko? U nas zabrala kase ( tedy ze aspon do pulnoci spal a pak po 2 hodinach ). Jinak je super,ze ani narkoza ti nezabrani v kojeni. Zitra drzim palce

PEG vubec se ti nedivim,ze si se vydesila,muselo to vypadat desive. Ja si vzdycky rikam,ze je lepsi vypadat jak hysterka nez ,aby se pak neco stalo. Anetka je sikulka,uz jste premistovali veci nahoru do polic :) ?

tak jdu se natahnout a relaxovat, to je vzdycky pohoda,kdyz delfinek spi,ale zase se pak tesim,az na me otevre kukadla a zacne kecat chichi

pa magrat a delfinek balkonak

kvetinka
Povídálka 22 příspěvků 13.12.04 10:00

Ahojky holky!

Zajímavé téma! Já se spíš přikláním k variantě vrozené dispozice. Myslím, že třeba sourozenci by potom museli být stejní a to nejsou:-)) Výchova je taky určitě důležitá jinak by jsme se my rodiče asi zbláznili. Taky vychovávání je to nejtěžší co nás v životě čeká. Někdy po našich miláčcích chceme strašně moc a taky myslíme spíš na sebe než na ně. Ale asi si to musí každý z nás vyzkoušet co je pro jeho děti nejlepší.
Myslím že je hodně důležité chválení , pochopení a mít rád.
Snažím se o to. Tak se uvidí za pár let jak to dopadne.
Alice ? byla bych ráda kdybychom se sešli a hlavně by bylo velmi zajímavé porovnat velikost dětiček Elenka je totiž asi nejmenší jarńátko váží jenom 6 080g tak to bude dobrý rozdíl, no jo Kubík je kus chlapa! Snad tet´ s příkrmem bude přibírat už víc.
Magratko ? taky v noci pořád vstávám ani nevím kolikrát jak jsem z toho zmatená a v polospánku:-)) snad bude líp a někdy se vyspíme:-)
Kostičko ? chválím tvé perníčky kam se na tebe hrabu:))Já jsem se letos pokusila o perníkovou chalupu stojí sice trochu nakřivo, ale hlavně že je jedlá:-))
Diny ? ten tvůj klučík Davís je narozený ve stejný den jak Eloušek , ale je mnohem šikovnější:-)je to šikulka šikovná a už dokonce taky stojací:-)musí to být, ale fuška ho uhlídat.
Tak se holčičky mějte a pozdravujte svoje malé drobečky
Pa pa Květinka

Peg
Kecalka 196 příspěvků 13.12.04 10:18

Magratko jo jo už je vše nahoře, museli jsme dodělat skřánky na které byl pořád čas tak už to máme aspon hotové :-)

ted už uvažuji že budem muset snížit patro v postýlce, Anetka se chytne a vršek a přitahuje se je to jen otázka času až se jí to jednou povede :-( akorát snad máme jen dvě pozice a představa že se skláním uplně dolu mě děsí :-(

Peg a momentálně v postýlce řvoucí lumpice

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 13.12.04 10:25

Peg
tak my uz mame dlouho postylku uplne dole a je to des se v noci sklanet. A hlavne delfinek neni nejlehci :))

a s tim stanim je to fakt otazka dni,jakmile na to jednou prijdou,tak uz jen pilujou a pilujou.

pa a pusu lumpici

magrat a balkonovy delfinek

AlenaHan
Nováček 4 příspěvky 13.12.04 16:34

Ahoj holky, zdraví Vás Alena s Jiříčkem. Já osobně se přikláním spíše k vrozeným vlohám, jsem z pěti sester a můžu říct, že přes stejnou výchovu jsme každá jiná. Jedna „domácí puťka“, druhá světoběžnice, další, ač nejmladší rozmazlovaná a trošku zdravotně postižená přesto naprosto perfektní holka do nepohody, prostě mišmaš. Já se budu snažit, aby z Jirky vyrostl sebevědomý mladý muž, který nebude zbytečně trpět nějakými komplexy, ale ani nebude rozmazlený a především ho budu hodně chválit, to mi v dětství moc chybělo.
Jinak my taky pořád nespíme, když se Jiřík budí, co dvě hodiny jsem šťastná, jak blecha. Už se mu vyklubal třetí zub, tak to nespaní je asi z toho. Přetáčí se z bříška na záda a zpět, ale jen, když má náladu, což není moc často. Péct už jsem taky začala a už je to i snězené, tak musím znovu, chci taky udělat perníčky, už mám nejvyšší čas začít.
Kostičko, já nejdřív vařím brambory a teprve až jsou skoro měkké, přidám mrkev a ostatní zeleninku, ať z ní nevyprchají všechny vitamínky. Dneska jsem se úplně zděsila, byla u mě tchyně a opět mě šokovala otázkou, jestli nedám malému syrový žloutek s cukrem !!!, že to kdysi dávala klukům, brr, fakt nechápu :-((( pak se mě zeptala, když viděla brambor rozmixovaný s mrkví, proč mu to nepřisolím, ať se to dá alespoň jíst. To už jsem ji málem poslala někam. Malého jí nenechám na hlídání alespoň do 10 měsíců, bo by mi ho nakrmila blafy. To mu ještě chtěla dát šlehačku, co jsem jí dala do kávy, zastavila jsem ji na poslední chvíli a ještě měla blbé kecy, že co jako. Prostě děs.
Pa
 Alena

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 13.12.04 16:39

ahoj :)

ja jsem dneska byla v praci na besidce a vsichni ( zdravotnici ) se divili,ze mu nechci dat chlebicek,dor­t,cukrovi. Zaverem pronesli,ze na to,ze mu nedavam jist vypada dobre. Vydrzela jsem tam asi hodinu a pak huraa domu.
s moji tchyni je nastesti rozumna rec a staci ji to rict jednou

zatim a tchyni zdar

pa magrat a delfinek

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 13.12.04 17:16

ahoj

tak jsem se vratila z vanocni besidky totalne prejedena,mnam cukrovi,chlebic­ky,dort…, puncak jsem odmitla,byla jsem vozem. Delfinek se vsem libil,ale nechapaly ( zeny ),ze mu nedavam nic z nebizenych pochutin. Dostal suchou veku a byl za chudacka ( hodinu pred tim mel obed,takze hlady fakt netrpel )

jinak na neho asi neco leze,je teloucky a ma unavene oci, zacina kaslat,tak snad to nebude nic vazneho.
zitra nas ceka 10 mesicni prohlidka + pigarko do nohy ( pak vam pisnu miry a vahu )

budu koncit,pred chvili jsem mu dala noviny na hrani a slysim zvlastni zvuky chichi

KVETNKO - ja uz se tak tesim na to,az se vyspim. Takhle si uzivam o vikendu,kdy ma sluzbu manzilek a ja chrnim az do obeda

ALMERKO - ja jsem porad zvedava,jak bylo na vecirku a ty me tak napinas :)

ALICE - tak hezky pis pis,at tady nejsem jediny maniak :)

mejte se,jdu se svalit na zem a uvolnit nacpany bruch :)

magrat a delfinek ( za tri dny deset mesicu )

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 19:00

Ahoj Holky,
je to super, jak jste se v minulém deníčku rozepsaly, akorát jsem to stíhala taktak číst.

My máme dneska opět problém s kakáním. Zuzanka baští 5 dní mrkvičku dnes měla asi více než 150ml. Dříve byla mrkvička hned v plence, ale od včerejška se jí nedaří vykakat, měla tam jen dva malé, strašně tuhé bobečky. Mrkev jí dávám skoro bez vody a mixuju a přidávám trošku oleje. Po jídle ji ještě kojím. Mám nechávat více vody nebo v čem je problém? Zadaček má chuderka úplně rudý a ani u cvičení se nebránila, jak je hotová. Teď místo hraní polehává a „tlačí“ na zemi. Nevíte co s tím? No a ještě mě napadlo - kdy bych měla dávat na pití něco jiného než mlíčko?

Jinak krásně hopká a dnes se vyklubal první zoubek. Vidět moc není, ale cítit a cinká. V půl roce vážila 5,96 kg a měřila 66 cm. No a konečně jsme koupili vánoční dárečky - skládací kelímky, jeden je s dírkami, takže jsou i do vany a skládací věž z barevných kroužků, která se trochu houpe a dole cinká. Více zatím nekupujeme, možná něco nadělí rodina a stejně ji nejvíc zajímá krabička na ubrousky na zadeček, lžička, kelímek s mastí apod.
Na kontrole na neurologii jsme myslím „uspěly“, příští až v únoru. Potom na ortopedii doktor řekl, že nožičky vypadají v pořádku (doktoři se tam střídají a tento neviděl nic ani poprvé…), Ultrazvuk kyčlí se Zuzance nelíbil, protože si asi myslela, že budeme cvičit na boku a strašně se bránila, tak doktora ještě naštvala. Prý nemá jen dorostlá jadýrka, tak za měsíc znovu kontrola. Do papíru ale cosi více načmáral(nevy­luštily jsme to ani s rehabkou) a tak pořád cvičíme :-( No štve mě to, že pořád 4 x denně, ale asi je to dobře, protože i já vidím, že jednu nožičku při odrážení klade pořád do boku, jak ji měla po narození. Doktor samozřejmě nic neviděl asi i proto, že ji měl jen na zádech - podle mě se mohl podívat jak se odráží a co s nohlama dělá, když je měla špatné. Aspoň že ta rehabka je vpohodě a pokaždé si vše poznačí a srovnává pokroky.

S pečením jsem na tom bledě, dnes večer ale snad uplácám nějaká těsta a zítra peču. Docela se na to těším, baví mě to, ale mám ráda, když na to mám čas. Nakopírovala jsem si vaše recepty na nepečené z min. deníčku a pak ještě něco na cukroví našla na: recepty.atlas.cz

Alice - napsala jsem Ti mejlíka s prosbou o tabulky příkrmů. Díky

Lentilko - pokud myslíš takové blinkání, kdy je na zemi loužička třeba o průměru 3 až 5 cm, tak to je u nás taky normální. Po jídle, ale i kdykoliv později - manžílek to moc nechápe a nejradši by byl, kdybych před Zuzankou chodila pořád s plinkou, aby náhodou něco nepoblila, ale ať si zvyká, budou horší věci, žejo?

Kostičko - tvoje perníčky jsou fakt moc hezké. Židličku pro Zuzínka už máme od babičky (koupila ji myslím v Přerově v pasáži), je to klasická dřevěná, vysoká akorát ke stolu a dá se překlopit a je u stolečku na kolečkách. Stejnou jsme prý měly i my, tak snad bude dobrá. Líbí se mi ještě ty s molitanem potaženým igelitem, že je to pro děti měkší, ale měla jsem strach, že to moc nevydrží ve svárech. A jak dopadly Elenčiny fotečky? Budou v galerii?

Senti - taky jsem si se zubama dost užila už od školky, tak Ti přeju, ať Ti to zítra všechno dobře dopadne a máš pokoj. A hlavně ať jsi spokojená.

Peg - s Anetkou jsi udělala určitě dobře, že jsi s ní jela, ono to přece nemuselo splasknou samo tak rychle.

Aleno - ta Tvoje tchýně je fakt „vtipálek“ sice jsem se zasmála, ale asi bych s ní dítě nenechala osamotě ani minutu.

Magrat - Delfínkovi přejeme ať to na něj nedoleze a je zdravý. A teda obdivuju manžílky, kteří „mají služby“ na děti. Ten můj se nějak nechytá. Asi je to kvůli cvičení a kojení - to by nezvládl :-) a tak jen někdy v nouzi chvíli pohlídá. Ach jo.

Téma deníčku je opravdu zajímavé, ještě o tom budu určitě přemýšlet. Myslím, že oboje hraje velkou roli, s něčím se narodíme, na něco může mít výchova vliv, něco neovlivní......

Beruška moje už tlačení vzdala a usnula na zemi, ještě že je dnes teploučko a je na koberci. Chudinka, fakt nevím jak jí pomoct, ale myslím, že je moc hodná, na to jak asi trpí. Holky, jestli Vás něco napadá, nepište prosím.

Jdu něco dělat než se bobišek vzbudí.
Ahoj Mája

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 19:01

no samozřejmě že NAPIŠTE, pokud víte radu :-)) Díky Maja

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 20:21

Zuzanka se vzbudila hned a teď už je okoupaná a napakaná a snaží se usnout. Tak uvidíme zítra.
Dobrou noc
 Mája

Senti
Kecalka 375 příspěvků 13.12.04 20:26

Ahoj holčiny,

neuroložka říkala, že Karolínce to anestetikum neublíží, maximálně bude více spavá…tak na to se těším:-) Konečně se po půl roce pořádně vyspím:-) No myslím, že to uvítám po 9h sezení v zubař. křesle …brrrrrrrrrrr:-(

Hlavně doufám, že bude Karolínka hodná - bude celý den s tátou a jeho bráchou - docela sranda - trošku mi to připomíná ten film - Tři muži a nemluvně:-)

Včera měl táta poslední lekci - přebaloval pokakanou prdelku - a šlo mu to dobře - Karolínka při mytí ani nezaplakala a prdelka byla dobře umytá:-)
Takže ted už umí vše kromě kojení:-)

Magrátko: držím mooc palce, aby na
Delfínka nic nelezlo a byla to jen únava.

Májo: s tou zácpou u Zuzanky ti bohužel neporadím. Naštěstí my jsme tento problém neměly. S pitím něčeho jiného než mlíčka ti taky moc neporadím - Karolínka odmítá pít všechno kromě svého mlíčka. A kdy začít? No nevím, s příkrmama se může začínat mezi 4. a 5. měsícem - tak se to asi vztahuje i na to pití.
Jinak oprava zubů potrvá až do dubna:-(

Senti a Karolínka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 20:43

Ahoj Májo!

Sice jsem nakukovatelka, ale napadlo mě, že bys mohla zkusit trochu převařené kojenecké vody. Možná to Zuzance pomůže. Příp. zkusit použít rourku nebo třeba rychloběžku do zadečku.

Doufám, že se jí brzo uleví.

Přeji hezkou dobrou noc.

Olča

Peg
Kecalka 196 příspěvků 13.12.04 21:43

Ahojky myslím že problémbde v tom že mrkev obecně staví, zkus jí dát hruškovou nebo merunkovou štávu nebo přímo merunky, pokud ještě nedáváte ovoce tak jen dodej co nejvíce tekutin.

Jinak nevím co bych poradila u nás ovoce docela funguje

Peg

LenkaN
Stálice 94 příspěvků 13.12.04 21:45

Ahoj holky,
tak máme za sebou půlroční prohlídku. Aktuální míry: 8150 g a 67 cm. Paní doktorka byla moc spokojená, říkala, že je Andrejka moc šikovná ? ale myslím, že to říká každé mamince ;o)) Dostaly jsme letáčky na příkrmy, jeden dokonce z roku 1983, kde píšou: ?Mrkvovou polévku obvykle podáváme celých 24 hodin jako jediné jídlo.? To by nám ty děti daly, co? No nicméně s mrkvičkou na oběd začneme asi někdy o víkendu. Jsem na to zvědavá, zatím se Andrejka mlsně dívá na každého kdo něco jí, tak uvidíme, jak jí bude šmakovat.
Jinak krásně válí sudy, kam potřebuje, tam se dokulí, ale o nějakém plazení nebo pérování na kolínkách zatím nemůže být řeč. Však se taky dočkáme. Zubů máme už 5 a ten šestý se vyklube co nevidět.
Ale už se taky Andrejka začíná řadit ke vzteklounkům. Jak ta se umí vztekat! Noci jsou zatím v pohodě. Vstáváme tak třikrát, takž to si pochvaluju.

Peg ? to by snad vyděsilo každého. Hlavně, že už je to v pohodě, jen kdyby člověk věděl na co si dát příště pozor, co?

Magrát ? teda besídku bych si taky dala líbit. Dortíky, cukroví, ale i ten punč… ;o)

Májo ? na Rodině nějaká holčina radila čajík od Hippu pro spokojené bříško ? nebo tak nějak. Prý dává trošku hned po jídle. Gratulujem k prvnímu zoubku :-)

Senti ? držíme palce, ať to v pohodě zvládneš. Já jdu v pátek k zubaři na preventivní prohlídku, ale i to mi bohatě stačí. Sedět v křesle 9 hodin, no běs.

Lenka a Andrejka (včera půlroční)

almerka
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 13.12.04 21:56

Ahoj holky!

Jako služebně nejstarší matka v našem deníčku,bych k tomuto tématu měla něco napsat.Dneska to ale bohužel nebude, neb raubíř ještě nespí, tudíž na to nemám klid.

Víkend byl rušný.V sobotu i v neděli jsme měli návštěvu.Původně jsem chtěla péct cukroví, ale k tomu ani nedošlo.
V sobotu jsem jela na vánoční večírek.Přijela jsem tam s dvouhodinovým zpožděním.Doma jsem musela nejdřív vykoupat a nakojit Radimka.Zábava byla v plném proudu.Možnost popovídat si byla takřka nulová, jelikož celou dobu , kterou jsem tam pobyla, duněla diskotéka.Nez­bývalo, než trsat.Ale byla legrace.Asi po hodině a čtvrt, když jsme šli
na raut,jsem měla nepřijatý hovor.Ano,taťka volal SOS.Takže následoval úprk domů.Už v garáži jsem slyšela pláč.Holt náš závislák potřeboval prso, u kterého do pěti minut vytuhnul.
V lednu chceme jít na ples,hlídat budou děti,tak jsem zvědavá, jak dlouho vydržíme tam.
Dnes jsme byli na cvičení,spojené s vánočním posezením, zpíváním a posloucháním koled.Bylo to moc fajn.

Zítra jdeme na poslední plavčo před vánocema.Potom už se po zbytek týdne budu snad vyskytovat doma tak napíšu více.

Mějte se krásně!

Almerka & Radimek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.12.04 22:26

Ahoj holčiny,

tak máme za sebou také půlroční prohlídku a míry 9110 g a 64,5 cm - no prostě cvalibuk. Ani jsme se sestřičce nevešli do grafu… A já myslela, že zhubnul, tak nějak mi to v ruce připadalo lehčí a faldíky taky menší :-)
Hned jsem dostala i vynadáno, jak to, že jsem dala Lukáškovi na cumlání čtvrtku jablka vcelku, že nebude jíst mrkev a proč nechci hned dnes začít přikrmovat… Tak jsem to všechno odkývala a s mrkví začnu stějně až po novém roce. Nějak se mi do toho prostě nechce a jak je vidět mlíčko mu evidentně stačí, tak si myslím, že to klidně ještě počká.
Jinak je to lenoch, nechce se otáčet a jenom vystrkuje zadeček a strká kolínka pod sebe, ale ruce nestíhají :-) Na zemi rotuje dokola, když se mu chce a hraje si s nožičkama - sundavá rukama ponožky - tahá za ně a strašně ho to baví. Poslední dny hraje novou hru - „mámo, já spát nebudu“ a tak po večerech „válčíme“. Včera usnul až v deset a zase ráno vstával až v devět… V noci vstávám tak čtyřikrát - docela pohoda.

No a teď prosím o radu: manžílek má syna z prvného manželství - Kubíčka (2,5 roku) - a my si ho bereme na víkendy a občas i na dýl k nám. No a poslední asi tři měsíce zažíváme šílené scény při předávání zpátky mamince - máma ne ne, máma ne a šupajdí zpátky do vlaku, vzpouzí se a křičí na celé kolo, že k mamince nepůjde. Posledně nepomohla ani čokoláda v maminčině ruce a tak ho za řevu odtáhla do auta a odvezla z nádraží. Přitom když si ho bere tatínek, tak to se div nestrhne aby už byl u něj. Navíc se v noci začal budit z nočních můr a křičí ze spaní „au au ne au ne ne“.
Poslední víkend jsme sobotní noc strávili tím, že jsme Kubíčka dvě hodiny chovali v náručí a vysvětlovali mu, že nebude žádné „au“ a že ho máme rádi.
Mě je z toho strašně smutno a manžílek je na prášky, protože Kubíčkova maminka odmítá jakoukoliv spolupráci… Ach jo.
Jsou takové reakce dítěte normální? Třeba ty noční můry?

Přeju klidnou noc a jdu na kutě

Kačí a Lukášek v pátek půlroční

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 14.12.04 00:47

Ahoj Jarňuľky,

tak dnes som opat vecer slamena vdova, ale len na jednu noc, tak ju asi stravim pri pocitaci ( cha, cha, cha). Okrem emimina, som sa rozhodla, ze dnes vyberiem fotecky do kalendara a zajtra pojdem nejaky objednat. Stale som to odkladala, az sa bojim, ze to nestihnem do vianoc.

Diky vsetkym za povzbudzovanie a hlasim ze po tyzdni je snad viroza na ustupe!!!.
Lukasek, trochu zhubnul, kedze spociatku vobec nejedol a len „kadil“ a „kadil“. Dnes to bolo uz len 4×!!. Vysledky vyteru stale nemame (zajtra), tak len dufam ze nas necaka nejaka zla sprava. Tatko je po dvoch dnoch prehanok uz v poriadku a na mna sa zatial nic nenalepilo. I ked si vravim, ze aspon by som zhubla. Len ten Lucky nech uz je v poriadku. Tie prve dva dni vypadal hrozne.
Od piatku mame druhy zub dolu. O tom prvom sme skoro ani nevedeli, zato tento sa niekolkokrat cez den a hlavne v noci hlasi o slovo. Takze Almerko a spol. hlasim sa do klubu nespavcov.
Vcera sme mali este dodatocnu kolaudaciu domecku s kamaradmi od manzela takze sa u nas zislo asi 16 ludi. Mala som z toho trochu strach a hlavne som nevedela co pripravit. Nastastie mam super sousedku, co v sobotu vecer naklusala k nam a urobili sme dobrotky z listkoveho cesta. Bolo to za chvilku a hlavne bolo to vynikajuce.

Takze receptik Alico, urcite si teraz zaostrila :o)
Listkove cesto (kupte uz vyvalkane usetrite si cas, ja som to neurobila a tak som dostala sprdung od susedky, ze to bude trvat o 0,5 hod. viac)
Cesto natriete kecupom, poukladate platky sumky, posypete nastruhanym syrom a pizza korenim. Cesto aj s pri:,–(ami zatocit ako roladu a nakrajat cca 1-1,5 cm od seba. poukladat na peciaci papier a vlozit do truby. Neviem ake mate kto truby na pecenie, ale u nas to trvalo cca 15 min. a bolo to hotove.
Druhy napad z listkoveho cesta da sa robit na slano aj sladko.
Listkove cesto natriet vajickom posypat nasekanymi orechami a struhanym syrom ( na sladko posypat nasekanymi orechami s vanilkovym cukrom). Nakrajat na male nudlicky siroke cca 2 cm a dlhe cca 7 cm. Poukladat na peciaci papier a piect cca 15-20 min. Tie sladke mozete este nakoniec pred podavanim posypat praskovym cukrom ak sa Vam zda, ze nie su dostatocne sladke. A je to hotovo! Je to ozaj rychlovka a hlavne mozete to robit aj den vopred.

MAGRATKO - To je dobra sprava, ze tchyne uz pojde asi domov. Gratulujeme k 10-tim mesiacom a len tak mimochodom ten ?antisportovec? u nas som ja.

KOSTIČKO ? Fotky na lezato ? Nad tym som ani nerozmyslala. Musim sa zajtra spytat vo foto. Pernicky su nadherne a urcite tak dobre aj chutia.

SENTI ? Dennicek ma vybornu temu. Ja som niekde citala, ze deti mozeme ovplyvnovat a teda vychovavat cca do 3 rokov. Potom to je to uz zbytocne. V kazdom pripade suhlasim s MART, ze sa im treba venovat co najviac. Hlavne ked vidim ako ten cas leti, je asi dobre s nimi travit teraz co najviac casu, ved za par rokov uz o nasu pritomnost stat nebudu.
Drzime Ti vsetci palecky na toho zubara.

PEG- Uz si zistila, z coho Anetke opuchol jazyk ? Raz mi v porodnici povedali, ze radsej 10× hysterka, ako raz neskoro - tak sa aj ja toho drzim!

MAJO ? ani nas tata nechcel hlidat, krmit a chovat Luckyho sa strasne bal. Sam sa takmer do nicoho nepustil, kym som ho nepoprosila. Prosbu uz nemohol odmietnut. Co robil uz dva, trikrat o to ho uz nemusim ziadat, proste ked je doma a ja prave nieco robim, tak maleho zoberie a napriklad prebali sam. Potom je ale velmi dolezite, aby si ho pochvalila ako mu to dobre ide (i ked to tak nie je). Pokial Ti nezabija dieta je jedno, ze ma dupacky naopak, alebo plienku neupravil spravne. On sa to nauci, chce to len trening.
Alebo skus trochu zasimulovat a popros ho ci by ho neokupal, ze Ta bolia zada a nemozes sa zohybat. Ja som teda simulovat nemusela, pretoze som ten problem po porode mala, ale myslim, ze by to mohlo zabrat. Dnes u nas kupe vyhradne Ales, len ked nie je doma tak ja. Obaja si na seba zvykli a celkom ich to kupanie spolu bavi.

MAKY ? nadherna fotecka pod vodou. Snad raz prekonam tu fobiu a tiez bo zvladneme.

ALICE ? tiez sa hlasim o dennicek po novom roku, prosim daj ma do poradia.

ALMERKO ? zrazik v lednu na Čiernom moste, to je skvely napad. Hlasime sa !

Musim koncit, s troma prestavkami na uspavanie som docitala dennicek a dopisala komentare, ale fotky volaju......

Salajte tu vianocnu atmosferu a opatrujte sa
Slniečko a Lucky (zhubnuty dvojzubec)

dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 14.12.04 08:14

Nazdárek babulky,

doufám, že se mi podaří něco napsat než si mě začne Valuška vyžadovat na každou volnou chviličku.
Takže něco k výchově. Já teda doufám :-) že budu mít hodné dítě po mně :-) a klidné po Jirkovi. Snad je něco z tohoto, už v ní. Ale taky je jasné, že se Valušce musíme věnovat, aby nerostla, jako dříví v lese. Snad to zvládneme. Plánujume pro ni spoustu koníčků a něco sportu, aby z ní nebylo takové to znuděné televizní dítě. Uvidíme nakolik se nám podaří vychovat slušné a pohodové dítě.

Víkend jsem měla pracovní, pustili jsme se s mamkou do růží, trávníku a záhonku. V neděli jsme se rodinovali a skoro celé pondělí jsem, s malou výjimkou, prožehlila. Takže jsem se k emimi vůbec nedostala.

Dítě už si mě žádá, později písnu jěště jednou.

Dana+Valuška

Mart
Kecalka 456 příspěvků 14.12.04 09:15

Zdravím vás po ránu. My už trvale vstáváme v šest, tak mám ráno čas psát příspěvky. Tomík má v sobě asi hodinky, vstává v šest plus mínus 5 minut.

Magrat, taky doufám, že kluci budou sportovat. Naštěstí jejich tatínek je docela sportovec, i když na to nevypadá. Má rád sladký, tak má trochu větší bříško:-). Antisportovec jsem spíš já, ale jak na co. Třeba lyžování mě moc baví, ale potom ty bolavý nohy, au au. Ale na kolečkových bruslích bych se určitě přerazila.

Májo, Tomášek má poslední dobou taky tuhý bobky a vždycky je mrzutý, než to vytlačí. Pije podle mě dost, teď už i čaj, klidně 150 ml najednou, takže pitím to nebude. Začala jsem mu vařit brokolici, tak možná tím. Na zácpu by mohla pomoci švestková šťáva, myslím, že se dá koupit od Hippu.

Kačí, Lukášek je fakt obr, možná už předehnal i Kubíka od Alice, nepamatuju se, jaké měl míry v půl roce. Ale neboj se, až se začne víc pohybovat, tak už tak přibírat nebude.
To,co popisuješ s Jakoubkem, vypadá trochu zvláštně, nechci strašit, protože třeba za tím nic nemusí být. Náš Honzík (2 a ¾ roku) někdy nechce od babičky a dědy domů, protože si s ním víc hrají, já na to nemám tolik času a Honzu to moc nebaví. Ale noční můry a hlavně to au au, to se mi moc nelíbí. Zkusila bych se poptat někde u odborníků, jestli je to normální. Na netu určitě najdeš odkazy na nějaké dětské psychology, poradenské linky. Jakoubkově mamince bych zatím nic neříkala, aby vám ho nepřestala půjčovat.

Almerko, Slniečko, taky se hlásím na lednový srazík.

Mart

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 14.12.04 10:10

dobre ranko

tak delfinek je asi fakt nemocny kasle a ma takovy chraplavy hlasek. V noci se budil po hodine a plakal,je to moje beruska.
za chvili jdeme za pani doktorkou ,tak nam rekne co a jak,hlavne aby se to nejak nerozjelo :(
zitra prijedou nasi,uz se tesim a ve ctvrtek hlida Filip a ja vyrazim s kamaradkou na vanocni trhy a potom nekam do hospudky. Uz se tesim :)

LENKO - tedy Andrejka ma krasne miry a uz sesty zub?,hele,ze vy nam je kradete chichi

KACI - s vahou nam tedy slapete na paty :), jsem rada,ze uz je Luky zdravy. S tim nocnim uspavanim to znam,ale urcite se to zlepsi. Co se tyce Kubicka,mozna ho trapi rozchod rodicu ( nemyslim to zle ) a asi by mu pomohl nejaky detsky psycholog. A jeho mama nechce o nicem slyset?

ALMERKO - Radimek je tedy pekny zavislacek chichi,takhle pekne odvola maminku z diskoteky :),ale je hodny ,ze ti nechal aspon hodinu

SENTO - myslim na tebe a doufam,ze ti tech 9 hodin rychle utece a moc te to neboli

MART - u nas je budicek v 7,ale mam velky problem otevrit oci a jit vykonavat nejakou cinnost

DANO - ja jsem zase doufala,ze delfinek bude spave dite po nas chichi,ale on ma jiny nazor . Chodite jeste cvicit,nebo uz nemusite?

MAJO - jak psala Peg,zkusila bych dat ovoce.
Ten doktor byl tedy pako,aspon,ze vase rehabka je rozumna zenska. A az prestanete civicit,tak hned zapoj tatinka a pekne odpocivej

SLNIECKO - ahoj ty nase slamenko :), drzim palce at je vyter negativni a Lukasek zdravy

ALENO - a ty mu chudackovi nedas zloutek s cukrem :),tedy takhle ho trapit. U nas se zase nepochopilo,ze svickova fakt ne. A vas bylo 5 sester? A jiricek je prvni chlap v rodine ?

mejte se krasne a pak pisnu,jak jsme dopadli

magrat a delfinek

Peg
Kecalka 196 příspěvků 14.12.04 12:09

Ahoj

tak včera se Anetka naučila polosedět, je na 4 sedne na nohy a převáží se ale jednou rukou se ještě podpírá, no a praktikovala to i v noci když měla spát, myslím, že ta postýlka pujde o víkendu dolů.

Magrat snad není delfinkovi nic vážného.

Kači taky se mi to auauauaua moc nelíbí!!!!

Almerko sem s výchovnýma radama my služebně mladší je budem potřebovat :-)

No nic Anetka se doplazila do předsíně k mojí tašce jdu zachraňovat než si v ní něco najde

Peg a Anetka

Mart
Kecalka 456 příspěvků 14.12.04 13:47

Honzík usnul, Tomášek se válí a okusuje puzzle, tak můžu chvíli relaxovat. Dneska jsem se rozhodla uvařit zdravý oběd bez masa, ale nějak jsem u svých dětí nepochodila. Honzíkovi jsem udělala brokolicovou polívku, tu má rád a sněd všechno, ale těstoviny s mraženou kombinací mrkev, hrášek, kukuřice odmitl. No a Tomáškovi jsem uvařila mrkev, brambor a poprvé taky kedlubnu. Sněd jen dvě třetiny, normálně nic nenechává. Oba jsou asi spíš masožrouti. Zkoušíte taky někdo dávat kedlubnu? Já nevím, jestli je to úplně vhodná zelenina, ale v Betynce byla uvedena v receptech pro kojence.

Magrat, držím palce delfínkovi, ať je co nejdřív zase v pořádku. U nás je nemocný Honzík, má zastydlou rýmu a nechce smrkat. Zítra už to bude týden a pořád se to nelepší. Jdem na kontrolu, tak uvidíme. Naštěstí v noci spí.

Senti, taky na tebe myslím, jak asi sedíš v tom křesle. Už aby bylo večer, viď.

Peg, gratuluju Anetce k sezení. Myslím, že my budeme sedět jako poslední. Honzík nejdřív dost dlouho seděl s nohama otočenýma dozadu (takový klek kdy zadek je na zemi) a naučil se normálně sedět, až když začal chodit a Tomášek se zatím vyvýjí dost opodobně.

Mart

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 14.12.04 14:26

ahoj

tak miry v 10 mesicichi 9360 g a 75 cm, holt uz to neni zadne mimi :)
jinak ockovani neprobehlo,pani doktorka ho poslechla,nalez cisty,v krku lehce prosakle. Koupila jsem mu cajik a uvidime. Hlas ma jako by kouril 60 denne. Diky,ze na nas myslite

PEG - gratuluji Anetce,je to fakt holka sikovna :)

MART - tak drzim palce,at se rymy zbavite a hlavne at to nevleze na dutiny

konecne jsem byla objednat kalendare,budou pristi utery,tak uvidime

jo a volala mi tchyne,skoda na aute toho chlapa je asi 150 tisic a hodil se marod,bohuzel to bylo vice jak 7 dnu,takze moje tchyne bude stihana za ublizeni na zdravi :(. Ach jo. V podstate dostala smyk,alkohol v tom nebyl a myslim,ze dopadla daleko hur nez ten chlap ( on ma tri stehy na oboci a to je vse ). Je mi ji lito,protoze je fakt zlata a tohle si nezaslouzi

mejte se krasne a zatim

magrat a delfinek

Jola1
Kecalka 197 příspěvků 14.12.04 14:57

Ahoj holky,

nepište tak mooc, už druhý den to nestíhám číst :-))))
Naše dnešní váha je 9,40 kg, Ondrášek přibral za měsíc jen 10 dkg, ale Dr. říkala, že i tak má dost.
Delfínku ješte centimetr a máme tě! Ale měli jsem náskok, 3,90 kg při narození. :-) Hlavně se brzy uzdrav, ať můžeš zase trápit kocoura.
Kostičko - židličku máme taky dřevěnou, po nás, máme ji danou na nízko, protože když je navysoko, tak v ní Ondra nechce jíst, pořaá se rozhlíží po okolí a nesoustředí se na jídlo.

Musím letět, poslední dny mám doma malého hysteráčka, který nevydží beze mně. Napíšu snad zítra, na večer mám naplánované pečení.

Ahoj všem, marodům brzké uzdravení!

Jola a Ondráš (7 měsíců)

Mart
Kecalka 456 příspěvků 14.12.04 15:01

Díky, snad to dutiny nebudou.

S tchýní je mi to líto, hlavně, aby byla v pořádku zdravotně. Je to fakt smůla.

Delfínek je pořádný chlapák. Já teď Honzíkovi taky vařím dětský průduškový čaj. Je od Lerosu s Lucinkou Kateřiny Neumannové na obalu.

Mart

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 15:20

Ahoj holky,
já vám musím něco napsat, některé to možná znáte. Mně se to moc líbí a je to tak trochu k tématu…
Z knížky Prorok od Chalíla Džibrána.

A on pravil: ?Vaše děti nejsou vašimi dětmi.
Jsou syny a dcerami Života, toužícího po sobě samém.
Přicházejí skrze vás, ale ne od vás.
A třebaže jsou s vámi, přece vám nepatří.

Můžete jim dát svou lásku, ne však své myšlenky,
neboť ony mají své vlastní myšlenky.
Můžete dát domov jejich tělům, ne však jejich duším,
neboť jejich duše přebývají v domově zítřka,
který vy nemůžete navštívit dokonce ani ve svých snech.

Můžete se snažit být jako ony,
nepokoušejte se však učinit je podobné sobě.
Neboť život nekráčí zpět a nezastavuje se u včerejška.
Jste luky, z nichž jsou vaše děti vystřelovány jako živé šípy.
Lučištník vidí na stezce nekonečna terč a napíná vás svou silou,
aby jeho šípy letěly rychle a daleko.
Ať napínání rukou lučištníka je pro vás radostí.

Neboť jak miluje šíp, který letí,
tak miluje také luk, který je pevný.?

Já osobně si myslím, že dítě, když se narodí, tak rozhodně není nepopsaný list papíru. S trochou nadsázky bych ho přirovnala k počítači, který má v sobě již zabudovaný nějaký operační systém. Ale záleží na datech, která do něj vložíme, jak to celé bude ?fungovat?. Nedávno jsem poslouchala v rádiu nějaký pořad, bylo to o ústavní výchově. Paní psycholožka tam mluvila o tom, že první rok života je pro dítě nejdůležitější, protože se u něj tvoří pocit ?prajistoty?, který vzniká jen mezi ním a matkou a jen v této době. Je to něco jako jistota, že mě má někdo rád, jsem pro někoho důležité a někomu na mě záleží. Pokud tenhle pocit dítě nezíská v prvním roce života, tak už nikdy, nelze ničím nahradit. To je hezká teorie ne?
Mě nejvíc straší, že ve výchově to nemůže fungovat metodou pokus-omyl, protože některé omyly už asi nejdou napravit. A já dost často nejdřív konám a pak teprve myslím. Doufám že u Vaška se mi to pořadí podaří převrátit.

Papa Makýš.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.12.04 15:23

A ještě k novinkám. Václav se od víkendu pohybuje vpřed. Záměrně to píšu takhle. Všimly jste si, jak jsou ty naše děti vynalézavé v tom, jak se dostat ke kýženému cíli? Některé se k němu dokoulí. Jiné péruje na kolínkách a pohybuje se přískoky vpřed, další se plazí jako plížící se partizán. Vašek se plazí tak, že se přitahuje rukama a zbytek těla táhne za sebou jako ten sovětský pilot Meresjev, co mu ustřelili nohy. Tak z legrace říkáme, že ?meresjevuje?. V pondělí už promeresjevoval celý obývák. Ale asi je to dost namáhavé, páč někam doleze, a když to tam prozkoumá, začne řvát, páč nazpět se mu už nechce.

Magrat ? tak slézat s postele už Delfínek umí?? Tak to se tvá pozornost bude muset zaměřovat nejen horizontálně, ale i vertikálně, protože brzy začne lézt po nábytku.

Diny ? u nás mám taky dárečky kompletně na starost já, nejsi v tom sama. A chválím Davídka. Sleduju jeho pokroky bedlivě, páč je narozenej téměř nastejno s Vaškem. Taky máme babičku nechodící. Ale u ní jde vývoj opačně. Před několika měsíci ještě trochu chodila, teď už ne. Zatím je doma s dědou, ale brzy to bude potřeba nějak řešit…

Lentilko ? Václav blinkal od narození a blinká pořád. Vždycky se v tom vymáchá. Naše dr říká, že je to ještě nedovyvinutým svěračem u vstupu do žaludku a mělo by se to do roka zlepšit, až se mu ten svěrač dovyvine.

Mart ? ty pucle s krtečkem máme. Jsou dokonalé!!!

Senti ? zdá se mi, že popisuješ moje noci s Vaškem. Taky se budíme téměř po hodině, a taky dlouhé minuty stojím u postýlky a uspávám a uklidňuju…

Peg ? Uf!! To bych se tedy taky pěkně vyděsila s tím jazýčkem. Doufám, že už je všechno v pořádku

Víte co se mi teď o víkendu přihodilo?? Normálně se mi nalila prsa. Neměla jsem je taková ani po porodu a nechápu čím to bylo, protože Vašek sosal jako obvykle.Ale v neděli večer jsem normálně musela odstříkávat a v v pondělí ráno jsem měla mokrou košili a to Vašek v noci pil třikrát. Teď už je to zase dobrý. Nevíte, čím to mohlo být?

Makýš a Venca budící se-spící.

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 14.12.04 16:19

Makys

myslim,ze ten text je naprosto vystizny a pravdivy

jinak vitam Vasika mezi plazivce,neboj on za chvili zjisti,ze kdyz pouzije nozicky premisti se na dane misto daleko rychleji

musime se konecne sejit a nejak se domluvime na ty nase nespavce :). A usina Vasik sam? Vydrzelo mu to?

pa magrat a delfinek

AlenaHan
Nováček 4 příspěvky 14.12.04 17:40

Magrat, představ si to, že nedám, to má chudáček mámu, že ? :-))) No jo, starou školu člověk nepředělá. Nás bylo fakt pět sester, takže ve škole jsme byli pěkně raritka, nejstarší dvě jsou o rok a my ostatní o dva roky, prostě šílené, teď, co mám Jiříčka nestačím mamku obdivovat, mně stačí jen on a nás měla 5!!! a to nebyly žádné Pamprsky apod. vymoženosti. Jiříček první není, už mám v rodině další dva chlapečky a tři holčičky, takže teď je to 3:3

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 14.12.04 18:12

ahoj :)

tak jsem zvedava,jak bude skore v budoucnosti pokracovat :)

ja svoji mamu taky obdivuju,mela nas po 16 mesicich a ja jak rikas o najakych papirovych plinach si mohla nechat jen zdat a automatku taky nemela

ja jsem dneska mele k obedu gulas a co myslis nedala jsem mu ( a to visel za stul a neustale porvaval ham ham)

pa magrat

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 14.12.04 18:30

Ahojda holky!

Omlouvám se, že toho dneska moc nenapíšu, ale nějak nestíhám a kromě toho, jsem utahaná a cítím se, jakoby mě přejel vlak. Nebudu ani adresně psát, neb jsem ještě nestihla přečíst nový deníček a konec starého. Radši chci napsat pár řádků. Moje dítě (donedávna spavec obecný) se prostě rozhodlo, že jít spát v devět večer je přeci moc brzo, a tak se baví tím, že nespí, a co víc, jakmile ji položím do postýlky a vzdálím se z dohledu, začne plakat. Myslela jsem, že to bude zase jedna noc a pak se všechno vrátí do ?normálu?, ale ono ne. Opakuje se to asi třikrát po sobě, kdy usíná po jedenácté večer, včera vydržela skoro do jedné v noci, a to jsem ji musela zase vzít vedle k sobě na gauč, ale ona sebou celou noc nějak mlela, že jsem pro změnu nespala já :o(( Takže budem bojovat. Po 14dnech bramborů s mrkvičkou, petrželím a jinou zeleninou jsem od včerejška na:,–(ila masíčko, zatím nám chutná. Příští týden zkusím dopoledne jablíčka s banánem.
Tolik jsem Vám toho chtěla napsat, ale nějak nemám chuť sedět u bedny. Budu muset ještě tisknout kalendáře, protože jsem včera ve Fotostaru zjistila, že ty nástěnný dělají jenom ?nastojato? a my fotili skoro všechno ?naležato?, takže na to prdím a budu tisknout doma.

Pusu posílají a dobrý kvalitní spánek všem přejí Kostička a El

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 14.12.04 18:37

Ještě jednou pro PEG:

prosím tě, v jakém programu jsi tvořila ten Anetčin kalendář? Jestli ten soubor není moc velký, šel by poslat vzorek mailem na: kosticka76@sez­nam.cz? Předem moc díky.

Kostička

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 14.12.04 21:29

Ahoj Jarňuľky,

vysledky testov dopadli dobre, takze ziadna salmonela nam nehrozi!!! HURAAAAAAAAAA­AAAAAAAAAAAAA­AAAAAAAAAAA. Do konca tyzdna mame mat este dietu, co pre nas znamena co najviac mrkvicky a ryzovej kasicky s bananom. Takze po mesiaci prikrmov sme opat na zaciatku. Ale hlavne ze je Lucky OK.

KOSTICKO, ja som tiez dnes vybrala ten Tvoj navrh kalendara. Vypada to tak ze okrem toho ze nestiham, tak mam vacsinu fotiek tiez na siroko. Kalendare maju byt hotove do buduceho utorka, pretoze v stredu skoro rano odchadzame na SLOVAČ. Takze sa s tym este asi dva dni pohram a potom najdem nejaky dobry copyshop, kde mi to vytisknu na dobry papier. Ak mate niekto typ dajte vediet.
Lucky tiez uz par dni nechce spat a po hodinke spanku sa opat budi. Ja to priradujem tym zubkom, ale spominam si, ze ma varovali starsie a skusenejsie ze v 6 mesiacoch sa hodne dieta meni na zlobive. Citim s Tebou.

MAGRATKA drzime palecky Delfinkovi nech sa rychlo uzdravi. A a s tou skodou na aute to je smola, ale hlavne ze tchyne a ten druhy sofer budu v poriadku.

ALMERKA kde mas tie rady s vychovou. Uz sa tesime.

Majte sa krasne, skladajte basne a uzivajte si „dovolenu“ (matersku)

Slniecko a Lucky (dvojzubec zlobivec)

dandis
Ukecaná baba ;) 1083 příspěvků 14.12.04 21:38

Ahoj, ahoj,

tak dnes ještě jednou. Představte si jaká jsem hlava vykojená. Dělala jsem Valušce rýžovou kaši. Uvařila, ochladila a nasypala prášek. A pořád si říkám, že je to nějaké řídké, jako bílá voda. Až to malá vypila tak jsem si pořádně přečetla návod. Já jsem totiž místo polévkových lžic, tam dala jenom kávové lžičky. Beruška moje to měla jalové, ale asi jí to nevadilo, jenom to do ní zahučelo. Tož tak, já matka popleta.

Lentilko: Valušce se po narození zvětšovaly mozkové komůrky, takže byla na operaci. Má v hlavičce hadičku a ta odvádí mozkomíšní mok do bříška. Proto jezdíme na kontroly, jestli je všechno v makůvce O.K.

Magrat: cvičit pořád musíme, zrovna zítra jedeme na RHB a asi nám přibude nový cvik, který pomůže Valušce líp na kolínka. Zatím se jí to podařilo 2× a to chabě. A ať je delfínek brzo v pořádku.

Mart: zaujala mě brokolicová polévka, nechceš poslat recept. Já brokolici miluju.

Peg: to je super, že už sedíte. Anetka je šikulka. (tiše závidím).

Kostičko: ty šatečky jsem Valušce navlékla kvůli kalendáři, jako na léto:-) Ale asi se jí to líbilo, protože je to jediná fotka na které se směje. Jak uvidí foťák vytřeští očka a je po úsměvu.

Makýš: gratulace k posouvání, Valuška se snaží ale nějak jí to nejde.

Tak jdu to zalomit.

Dobrou noc všem

Dana+Valuška

Mart
Kecalka 456 příspěvků 15.12.04 07:01

Ahoj Dano,
brokolicovou polévku dělám podle receptu z nějakého časopisu:

Brokolicový krém
1,5 l slepičího bujonu (já dávám zeleninový bujon bez glutamanu sodného z obchodu se zdravou výživou, aby to mohl i Honzík, už jsem zkoušela i normální vývar z kuřete)
400 g brokolice (dám prostě 1 brokolici)
1 cibule
2 stroužky česneku
2 lžíce oleje
sůl, pepř - většinou není nutné, bujon je dost slaný
může se přidat i petrželka, nudle

Spodní část brokolice nakrájíme na kolečka, růžičky necháme vcelku. Cibuli, česnek rozkrájíme a s kolečky brokolice osmažíme 5 minut za stálého míchání na oleji. Přilijeme vývar a vaříme 15 minut. Přidáme růžičky brokolice a vaříme dalších 15 minut. Hotovou polévku rozmixujeme a případně dochutíme solí a pepřem. Můžeme přidat nasekanou petrželku, zjemnit smetanou (to jsem ještě nezkoušela) a případně zahustit těstovinami. Já mám polévku raději s opraženými kousky rohlíku. Ale je to dost husté a někdy nedávám žádnou zavářku.

Dobrou chuť

Mart

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »