Jarní miminka, aneb jak zvládáte dětský pláč?

Rodičovství

Je sobota večer a Anetka konečně zabrala v postýlce, dnes nemá svůj den, a proto když mne Alice požádala o deníček napadlo mne tohle téma. Naše Anetka je zlaté dítko, za celé dva měsíce jsme měli snad jen dva špatné dny. A možná proto nejsem zvyklá slyšet jí plakat (nemyslím to minutové natahování a pobrekávání, ale ten nekonečný pláč), vlastně jsme pořádně plakaly jen jednou v noci a pak když nám paní doktorka vymačkávala to očkování. A možná i proto, když pláče, jsem z toho tak vykolejená, že se mi chce taky brečet.

Asi každá z nás má ty ověřovací postupy: za prvé je dítko najezené ano, tak hlady nebrečí, co dál je přebalené ano, hm tak tady to taky není, tak je dobře odříhnuté tak třepeme, hm to taky nepomáhá, tak se nudí, taky nic, tak co dál proboha nemá snad teplotu (možná bych v tom okamžiku byla raději kdyby ji měla, že bych věděla jak jí pomoci), taky nic, ze zoufalství i strčíme teploměr a nic. Tak co a v tomto okamžiku už nevím co dál a začínám natahovat s Anetkou. Musí na nás být úžasný pohled a manžel má rázem na uklidňování o osobu víc .

Zrovna dneska když už jsme nevěděla co dál a huštám anetku a ona pláče a manžel, že si jí vezme, ale já ne přeci jí takovou uplakanou nedám někomu jinému, prostě to že pláče u někoho jiného nesu hůř, ale manžílek se jako vždy vytáhl uspal jí a když se ozve hned tam běží aby se moc nevzbudila.

A co teprve když dítko začne řvát, protože mu ubližujete, nemyslím, to opravdové ubližování, ale holt někdy je třeba udělat i činnosti které se těm našim ratolestem nelíbí, u nás je to čištění nosánku, odsávačka hlenů není náš kamarád to teda ne. Naštěstí jsme ji použili jen pár dní, ale po použití jsem chodila se řvoucí Anetkou po bytě a říkala, " no jo mamka je hrozná mamka ti ubližuje, no ona už to nikdy neudělá zlatíčko ššš, promiň, promiň, promiň" a do uklidnění slibuji něco, co předem vím že vlastně nesplním, někdo to bohužel občas udělat musí.

Tak co jak jste na tom vy. Máte nějaké zaručené rady jak se nezbláznit s plačícího dítěte? Jak usměrnit ty hormony, ikdyž vlastně šestinedělí je za námi, tak jaké hormony že?
Jak to vůbec zvládáte, myslím pocitově, vím, že děti občas prostě pláčou, ale jak se s tím srovnat?

No tak to je pro dnešek asi vše, Anetka se již chvíli neozvala tak snad už je lépe, a mě koneckonců taky, zase funguje vypsání se J

Peg

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.04 09:14

Ahoj Peg a ostatní maminky.
Také jsem měla vzorné a neplačícíc dítko a když už plakal, plakali jsme oba =o))). musím říct že jsem udělal jeden zajímavý poznatek a chtěla bych o tom říct všem mamiminkám, kterým to ještě nikdo nepověděl. Kontrolujete košilky a dupačky jestli v nich nezůstala cedulka s návodem na praní? Výrobcům dětského oblečení nějak nedochází, že ty cedulky dokáží úžasně škrabat a dřít kůži a miminka si neřeklnou kde je to bolí. My jsme takhle vychytali i poslední zbytky „bezdůvodného“ plakání a já synovi (5 let) dotěď odstříhávám všechny cedulky z oblečení. Manža říká, že je to moje fobie. Asi ano, protože je to vždycky první věc kterou udělám, když přinesu něco nového na oblečení. A tak všechny dupačky, košilky a kabátky, které jsem v posledních pár týdnech nakoupila, jsou bez pokynů na praní. a já doufám, že naše maličká, co se má za pár týdnů narodit, nebude muset zbytečně plakat.
Radka + Babetka38tt

kaaci
Povídálka 13 příspěvků 18.07.04 13:49

Ahoj maminy,

tak tohle téma je pro nás jako stvořené :-) Vezmu li to popoředě, tak Lukáškovi je teď pět týdnů a kousek.
Prvních 24 hodin v porodnici proplakal, utišil se jenom, když jsem s ním chodila v náručí (v podstatě hned po porodu chodit s brečícím uzlíčkem v náručí - ještě teď se mi z toho chce brečet taky) Další tři dny v porodnici než jsme šli domů plakal pokaždé, když ho něco vylekalo, nebo probudilo - což bylo docela často - ostatní miminka, vizity atd.
Po příchodu domů byl asi týden jak andílek a spinkal a skoro vůbec neplakal (já také). Celý třetí týden života buď žalostně plakal a byl k neutišení čímkoliv, jedině kojením a spal tak 10 hodin denně. Mimo jiné v té době ještě nerozlišoval víc druhů pláče tak jako teď, takže jsme opravdu nevěděli, co mu je. Pomáhalo docela šílené drncání v kočárku doma i venku. Na konci týdne jsem byla jak mátoha, měla jsem horečku a neudržela jsem se na nohou. Kdybych v tu chvíli neměla doma taťku, nevím co by se dělo… Na víkend naštěstí přijela jeho maminka a pomohla uvařit a uklidit a nosili mi Lukáška jenom na kojení, takže jsem se i vyspala. Pak nastal ze dne na den zlom a Lukášek prospal v podstatě celý víkend.
Od té doby máme tak jeden špatný den kdy pláče na dva lepší, kdy spí. Včera dokázal poprvé sám od sebe usnout - bez houpání, kolíbání, nošení, drncání a bez zavinovačky.
Snad už bude jenom líp… A ještě jeden postřeh: je to pár dní zpátky, co jsem se přistihla, že sedím v křesle, tupě zírám na televizi bez zvuku a Lukášek vedle v ložnici pláče, protože nechce nebo nemůže usnout. Byla jsem z jeho věčného plakání tak otupělá, že jsem ho prostě nechala - a on usnul. Jediné co jsem kontrolovala bylo, jak dlouho brečí a když začal řvát moc, šla jsem k němu a uklidnila ho. Trvalo to asi půl hodiny, kdy střídavě pobrekával, řval jako tur, nebo byl zticha. Nejsem zastáncem metody „nechat vyřvat“, ale únava mi nakonec pomohla naučit dítko usínat.

Přeju všem spokojená a neplačící miminka.

Kačí a Lukášek 5 1/2 týdne

Smokie
Zasloužilá kecalka 830 příspěvků 18.07.04 14:25

Ahoj maminky,

máme dva kluky, 2 roky a 4 měsíce, první synek byl také vzorné dítko, pořád usměvavý, ale přibližně od 2. do 4.měsíce plakával vždycky navečer, úderem 17.hod. začal a řval až do koupání. Jakž takž pomáhalo s ním chodit a houpat, všelijak natřásat. Pocitově to bylo těžký, ale říkala jsem si, že „prostě někdy miminka řvou“, dokonce jsem to i všude možně vyčetla, že je to „normální“, a tak jsem to prostě vydržela.
Druhý synáček je poněkud jiný, řve při každé možné příležitosti,nej­radši by se pořád choval. Skoro jsem si říkala, jestli mu něco není, ale pak už jsem se s tím tak nějak smířila. Je to mnohem těžší, zvlášť, když k tomu mám na starosti dvouletýho prcka, a ten občas taky řve, to jsou potom nejhorší chvíle :-).
Co dělám proti tomu, abych se nezbláznila? Nic, říkám si, že musím zachovat klid a musím to vydržet. Zrovna nedávno měli oba kluci řvací odpoledne a vůbec nic nepomáhalo, tak jsme jen seděli všichni tři na posteli, kluci řvali a čekali jsme, až přijde taťka z práce :-).
Vím, že pro každou tenhle přístup asi není, ale nenapadá mě nic jiného, co dělat, když už řvou a všechny již výše zmíněné ověřovací postupy selhaly.

P.S. Cedulky z oblečení odpárávám také, jakmile něco nového přinesu, už jsem si říkala, že to je moje mánie, ale jsem ráda, že v tom nejsem sama :-))), nicméně u nás to cedulkama není.

Mějte se se svýma miminkama krásně
Katka.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.07.04 15:07

ahoj :-)
moc pekne napsany denicek. Jak je to u nas? Delfinek byl hodne miminko,skoro vubec neplakal,bastil a vecer chodil spinkat. Alee, s miminka vyrostlo vetsi ( a vycuranejsi miminko ). Takze delfinek ted breci spis vzteky,protoze se chce chovat,sedet a nosit nosit. Pricitam to i k tomu,ze mu zacinaji rust zoubecky. Ale kazdopadne je to nase mala vzteklinka.
Na utiseni zabira,kdyz ho vezmu do naruce a broukam mu do vlasku.
ted se vzteka u taty,protoze si ho dovolil polozit na postel.

vcera jsme byli na Slapech ( a s nami i pulka Prahy ),Krystufek lezel namazanej faktorem pod stromy,neco si brumlal pod vousy, voda byla sice studena,ale prijemna na osvezeni. Delfinek si smocil nozicky a tvaril se relativne spokojene. Domu jsme dorazili kolem osme. Proste prijemne straveny den.
dneska se poflakujeme doma,ale za chvili jdu s panem uknochtankem ven,protoze se hodil do protivna :-))

BAGHIRO - hezky si zitra uzij rande s Diny a poreferuj

tak pa neprihlasena magrat a pan urvanek

almerka
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 18.07.04 15:09

Ahoj maminky a miminka

Peg,Tvůj deníček jsem četla už před týdnem a moc se mi líbil.

Já mám asi štěstí,ale Radimek nijak zvlášť nepláče.Pokud teda nepočítám takové krátkodobé pobrekávání,když třeba nemůže usnout.
V noci,když má hlad,tak mě neprobudí pláč,ale to,jak si hlasitě cucá ručičky.

Jak už jsem psala v některém z minulých komentářů,on ani šanci plakat nemá,protože má doma čtyři náruče,připravené ho pochovat.Možná,že až bude těžší a ‚pronese‘ se,tak chování pomine.Vím,asi si na sebe pleteme bič.

Něco jiného je u doktorky.Snažím se,abych tams ním šla,když je najedený a dobře naložený.
Od necelých čtyř týdnů chodíme každý týden na kontroly do dětské nemocnice.Vždycky mu odebírají krev z hlavičky a to je teprve řev.Naštěstí u toho nemusím být,ale slyším to.
Ještě tam musíme jednou.Bilirubin už výrazně klesl,tak jsem ráda.

Mějte se hezky a co nejméně pláče.

Almerka+Radimek (9 týdnů)

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 18.07.04 20:31

Ahoj holky,

tak k dnešnímu tématu: naše cácorky jsou také zlatíčka a skoro vůbec nám nepláčou, když teda nepočítám brekot u cvičení, ale to už se moc lepší a závisí to také na tom jestli jsou hladové nebo ne. Když mají hlad v noci tak se projevují spíš takovým kníkáním, fňukáním, hekáním, než začnou pobrekávat tak to trvá, to samé je u prdíků, zakňourají, fňuknou, breknou a je klid. Jinak většinou pomůže poňuchňat, ukonejšit nebo dudů, ten nás někdy zlobí a vypadává a tak ho „fixuju“ plenkou. Holky mlaskají ať cumlaj dudlíka nebo ručičky, takže je to jedno. Vůbec vydávají různý zvuky. Vždycky mi něco zachrochtá z vysílačky, tak běžím do pokojíčku a tam spinkají dva andílci a ani jedna se k tomu zvuku nehlásí :o)) tak už taky neběham na první kníknutí.

Ve čtvrtek jsme byly v poradně, mamce jsem to zatajila a tak jsme jely v pohodě samy :o)) V pátek jsme jely na rehabku a mamka si myslela, že do poradny, tak jsem jí to nevyvracela a ubezpečila, že zvládneme samy. No moc nadšeně se netvářila. Nakonec to vyšlo Vendovi a šel tam s náma, byla jsem ráda, protože máme nový cvik na boku a teda jistý si v tom nejsme ani jeden. V ordinaci to vypadalo celkem jednoduše a šlo nám to, ale doma nic moc, no jdem tam zase ve středu, tak si to upevníme. Mamka pak volala a tak jsem jí řekla jak to vlastně bylo, no já jsem jí nelhala, jen jsem jí to nevyvracela. Ve středu už snad bude mít spravené auto a tak pojede na chajdu, tak bychom mohli mít klidněji. Ani nevíte jak jsem si užívala ty dva dny, kdy jsme byly s holkama doma samy. V poradně nás taky pani doktorka moc pochválila, holky pěkně přibraly, jenže já matka-telátko si nezapamatovala kolik váží, no zkusím tam v pondělí zavolat. Taky se musím objednat na gyndu, už mám šestinedělí za sebou, a to se mi teda vůůůůůůůbec nechce. Ještě jednou jdeme na odběry do Krče, tentokrát už jen s Anežkou a koncem srpna na odběry u nás na středisku s Bětkou, ale asi naberou obě. Do poradny jdeme až začátkem září, no to už budou holky veliký :o)))
Včera jsme byly na prvním velkém výletě, jely jsme na tábor, kam Venda 4 roky jezdil jako zdravotník. Vyrazily jsme asi v půl druhý a přijely domů před jedenáctou v noci :o)) Holčičky byly úžasný, všem se moc líbily a zvládly to v pohodě. Akorád na koupališti jim asi bylo trochu horko. Na zpáteční cestě jsme se stavily v Plzni ještě u kamaráda co se nám tam přiženil a taky plánují prcka. No bylo toho dost a byla jsem ráda, že už jsme doma. Dneska jsme si daly pohov v klidu domova.
Představte si, manžel měl dělat ve čtvrtek dost blbou zkoušku, pěkně se klepal a oni mu ráno zavolali, že se jim zhroutil systém a že se to nekoná. Samozřejmě na pátek už měly plno a tak ho to čeká zítra, byl pěkně naštvaný a docela mu to pokazilo víkend. No snad to brouček můj zvládne.
Chystám se zítra vyrazit do centra a ukázat holky v práci, ale trošku se obávám té cesty, nerada jezdím v centru.

holky, musím končit, nebrečej mi děti - zbláznil se mi manžel, běhá po bytě s tavnou pistolí a lepí co kde najde. Už mám přilepenou botu na dveřích, kartáč na zrcadle a začíná přemýšlet co přilepí mě, tak běžím bránit kocoura, protože ho chce přilepit tlapkama na skříň :o)))

Mějte se krásně a hezký nový týden bez uplakánků.

Monča a treperendy (6 týdnů a 3 dny)

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 18.07.04 20:39

Pomoc, právě jsem manžela poprosila jestli by mi postavil vodu na mlíko a on vzal konvici s vodou, postavil ji na plechovku s mlíkem a zeptal se jestli to chci i přilepit. No už aby měl tu zkoušku úspěšně za sebou. To nás ještě čeká mnohem horší praktická na podzim v Bruselu, to abych z našeho bytečku udělala vypolstrovaný holobyt.

M.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.04 15:18

ahoj :-)

tak od soboty mame doma uplakanka a mamanka. Musi na me porad videt,beda,kdyz se se jen na chvili vzdalim. Hned spusti mamamamam,dela krabici. Obcas staci,kdyz na nej promluvim,nekdy ho musim pohoupat a chvili nosit. Stejne si myslim,ze to ma od zoubku,narve do pusy cokoliv a mohutne kouse dasnickami. Chudinka moje,je mi ho tak lito.
Vcera jsme dokonce jeli poprve s revem z prochazky,ale mohlo to byt i tim vedrem.
Chci se zeptat,jak reaguji deticky na teplo?

zitra se chystame k vode,tak jsem zvedava,co na to delfinek

BAGHIRO - jak dopadl srazik?

ALMERKO - tak to jsem rada,ze vysledky se lepsi a bilirubin klesaaaa

MONIS - tak jak dopadl manzilek? Udelal? Jinak koukala jsem zase na holcicky a jsou tak krasne.

KOSTICKO - ja taky bastim Exluton a taky z nej nemam uplne 100% pocit.

jdu vzit kocarek a jdeme udelat okruzni jizdu,mozna koupim zeleninu a udelam nejaky salatek

magrat a delfinek ( 22 tydnu )

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 19.07.04 19:12

Ahojda:)

srazík bude až zítra, ale mám vás od Diny moooc pozdravovat:o))

Papa,

Baghira a Eliška (zítra 14 týdnů)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.07.04 22:22

Ahoj holky,jsem nakukovatelka od pasažérků.Já mám taky Exluton a chtěla jsem se zeptat jestli jste taky dostali měsíčky.Beru ho teprve týden a už je mám a přitom kojím.Jsem z toho nějak vedle a tak se ptám.Chuť na sex mám a teď když už by to bylo bez strachu"snad" tak zas tohle.Docela jste mě zarazili s tím že z něho nemáte dobrý pocit.Tak moc děkuji a ahoj Hanula a Hanulka za týden 2 měsíce

almerka
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 19.07.04 22:49

Ahoj holčiny,

tak máme za sebou třetí den veder a já,ačkoliv sluníčko a takovéto počasí můžu,si říkám,ještěže není léto jako minulý rok.V neděli byl Radimek strašně mrzutý,každou hodinu jsem ho měla u prsa.Za celý den nezabral na dýl,než čtvrt hodinky.Zkoušela jsem mu dávat převařenou vodu,ale marně.

Koupila jsem mu krém MicroSun a než jdeme ven,mažu mu tvářičky a čelo.Už se mi stalo,že i ve stínu se trochu opálil.

Na koupák nikam nechodíme,máme vodu doma,takže trávíme léto na zahradě.

V pátek nás navštívila kamarádka s rodinou.Grilovali jsme kuřata a ryby.Radim vytuhnul v kočárku,takže pohodička.
Plánovala jsem,že ho vykoupu později,ale spal tak tvrdě,že jsem ho přendala jen do postýlky,kde spal až do jedné.
Koupu ho každý den,tak jsem měla špatný svědomí,co jsem to za mamku.

Exluton-taky ho beru a jako vy z něho nemám ten nejlepší pocit.Chtěla jsem tu injekci na tři měsíce,ale můj doktor mi to nedoporučil.Jak jsem teď nebyla zvyklá brát antikoncepci,tak mám strach,že zapomenu.Taky mi nevyhovuje,že se musí brát ve stejný čas.

Ještě k pláči miminek.Už několikrát se mi stalo,že když jdu někam bez Radimka,tak slyším dětský pláč.Jako že mi zní v uších.Stává se Vám to taky?

Mějte se fajn a pište.

Almerka s Radimkem

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.07.04 01:16

Ahoj holky!
Tak jsem se konečně dostala k tomu něco napsat. Je fakt, že tohle téma mě i vyburcovalo, protože já jsem z Elinčina pláče totálně na prášky.

Nejčastějším důvodem jsou větry. Včera jsem ji po koupání uložila ke spánku a v ten moment začal ryk. Najedená byla, přebalená…ale pláč hysterický, prohýbání se do luku …prostě jsem myslela, že je jen přetažená. Tak jsem se na radu mojí mámy odhodlala k tomu nechat ji vyřvat. (Na podzim začínám VŠ, tak bych prý neměla čas na učení, kdyby se nedokázala sama zabavit a nebo usnout) Vydržela jsem to 5 minut.(Bylo mi úplně hrozně, cítila jsem se jako krkavčí matka.) Pak jsem ji vzala a během chvilky přišla na příčinu - opět větry, ale pořádné!!! Chudinka musela mít šílené křeče. Asi dvě hodiny trvalo, než jsme bříško uvolnili a pak v klidu usnula.

Vzala jsem si z toho ponaučení, že je lepší, když jsou pochybnosti, řídit se instinktem. Matka příroda to tak přeci v celé zvířecí říši zařídila. Jsem chovatelka, tak vím, jak se starají moje zvířecí maminky o svá mláďata. Od svých dětiček odchází jen kvůli krmení a vyprazdňování. Po celou dobu jejich „kojeneckého věku“ jim matka poskytuje neomezeně teplo, bezpečí, ochranu a potravu. A tak to přece děláme i my !!!

Nevím, jakou máte zkušenost s hlídáním vy, ale já jsem se tak mohla přesvědčit o mateřském instinktu a potřebě mít takto malé miminko u sebe právě dnes. Byli jsme na návštěvě u manželovy maminky a odpoledne si malou vzala na procházku. Naprosto jí věřím, ale během deseti minut jsem začala být šíleně nervní a ta nervozita se stupňovala s dobou, po kterou byli venku. Úplně jsem cítila, jak mi buší srdce a tlak letí nahoru…a když přijeli zpátky, a malou jsem si vzala do náruče, tak to napětí zase ze mě postupně spadlo. Samozřejmě, vím že až začnu studovat, tak se mi tahle tchynčina aktivita bude hodit, ale teď, mi připadá zbytečná. Chci si prostě Elinčino miminkovství užít, jak jen to bude možné, vždyť nám tak hrozně rychle vyrostou…!!!

No, abych se vrátila k původnímu tématu - jak zvládat pláč miminka…Naštěstí Elinka nepláče tak často, takže po zhodnocení situace (hlad, plínka, prdy, nuda…) buď vyřeším nebo chovám a říkám si, že z toho stejně brzy vyroste. Moje máma říká, že ji tak rozmazluju a že se nebudu moct učit…tak nevím, ale tohle mi každopádně radí instinkt.

A protože jsem tu dlouho nepříspívala, přidávám krátký report: Zítra má Elinka tři měsíce, jdeme do poradny. Žloutenka už téměř zmizela, ale to posoudí zítra doktorka. Zatím plně kojíme, ale byla to bitva, málem se díky lahvi odstavila v sedmi týdnech, kdy jsem byla na přijímačkách. Teď už ale zvládá kojení a v případě potřeby flašku bez problémů. I když nemám pevný režim dne (nějak toho nejsem schopna), usíná večer kolem 21h a budí se ráno kolem šesté. Někdy se vzbudí na kojení kolem třetí (to si ji pak vezmu k sobě do postele). Jinak vedra zvládáme špatně. Venku mi pobrekávala a když jsme vešli do klimatizovaného obchodu, rázem z ní bylo usměvavé sluníčko.

Ještě k Exlutonu - beru už druhé platíčko a zatím je to OK. Co je ale u mě problém, je SKLEROZA!!!! Dodržovat stejný čas je téměř nemožné, tak jen doufám, že Elinka nedostane sourozence dřív, než plánujem…

No budu končit, i tak je to na mě román. Snad Vás nebude nudit…

nepřihlášená Alfinka + Elinka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.07.04 09:03

ahoj Hanulo:-)
doktorka mi rikala,ze na az zacnu brat antikoncepci,mozna budu krvacet,takze si myslim,ze je to normalni. Dobry pocit z nej nemam,protoze se bere porad,neprijde mi menstruace a ja se trosku bojim,ze nekryje uplne 100%, coz neni pravda
pa magrat

letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 20.07.04 09:26

Ahoj Jarňátka,

musím sem přidat moje zkušenosti s Exlutonem. Beru ho stále (16 měsíců), ale protože jsem malou minulý týden odstavila, dobírám poslední platíčko. Rozhodně jsem ho nebrala v pravidelný čas a fungoval i tak. MS jsem dostala hned po šestinedělí, nejříve byla tak jednou za 3 měsíce, pak jednou za měsíc a poslední 3 měsíce je to co 14 dní. Moje holčičanda mi řekla, že je to normální, může se při něm krváce stále nebo vůbec. Holt je Exluton dar za kojení.

Hodně štěstí

Jana a Karolínka od Šulánka a Veroniky

Zdenik1
Ukecaná baba ;) 1652 příspěvků 20.07.04 12:03

Ahojky holky,
narazila jsem u vás na Exluton a musím napsat, že až na to, že by se měl brát v pravidelný čas ;-))) a bere se pořád nevidím, žádný problém..ms mám pravidelně mohla bych si asi i nařizovat hodinky…dr mi ho napsala kvůli tomu, že jsem začala po ms špinit…ale vše se hned spravilo..až jsem koukala…takže v pohodě..no je to individuální..

nezlobte se a mějte se

Zdenik od špuntíků

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 20.07.04 18:04

Ahojky holčiny!

Předem bych se chtěla omluvit za docela necitlivý komentář, který jsem bez jakéhokoliv předchozího čtení přilípla k deníčku minulému, kde se s námi loučila Danča kvůli problémům s její Valerkou, prostě jsem se připíchla na net, našla poslední deníček, zkopírovala svůj komentář, uložila, odpojila se a až pak, v klidu, jsem se začetla do ještě nepřečteného a zjistila, co jsem provedla. Takže ještě jednou má omluva. Jen bych k tomu ještě chtěla dodat, že je to velká škoda, že Danulka už nebude chodit na emimčo, myslím si, že právě tady by našla trochu podpory, hlavně té psychické, kterou určitě bude potřebovat. Jestli se máme my čerstvé maminy podělit o své starosti i radosti, kde jinde než mezi ?svými?. Alespoň já za sebe jsem ráda, že jsem tu mezi Vámi a že se můžu vypsat. Můžete si postěžovat kamarádce, rodičům, manželovi, sestře, komukoliv, ale nikdo Vám nebude rozumět tolik jako někdo se stejnými nebo alespoň velmi podobnými pocity.

K deníčku novému, k deníčku o pláči a jeho zvládání: doufám, že to nezakřiknu, ale Ell se zatím ještě nestalo, že by plakala a nedala se utišit. Někdy začne plakat dalo se by říct bezdůvodně, prostě se směje a najednou spustí, až je celá červená, ale u nás zatím funguje, když si ji položím na rameno jako by na odříhnutí, hladím ji po zádíčkách a ona je za chvíli uklidněná. Jinak když začíná natahovat, platí ty samé postupy jako psala Peg ? přebalená?, napapaná? atd. Čištění nosánku a uší se jí samozřejmě taky nelíbí.

Co se týče uspávání a deního režimu, zatím jsem Ell nezkoušela posunout poslední jídlo spojené s koupáním dřív než mezi osmou a devátou. Většinou s jídlem končíme kolem půl desáté nebo nejpozději v deset, a když ji pak uložím ke spaní do koše, než se za čtvrt hodinky osprchuju, už si spokojeně chrní. Můžu s ní pak přejet z pokoje do ložnice k nám a ani se nevzbudí. Dokonce se jí teď dva dny za sebou podařilo vstávat až kolem sedmé ráno. I když už po páté mě probudí svým pláčem ze spánku, který ale hned zase zaspí, začně vydávat různé zvuky a ne a ne rozlepit oči. Už jsem se ji párkrát snažila probudit, ale vzápětí hned usínala u jídla, takže teď raději počkám, až sama otevře oči a vzbudí se pořádně.

Jinak ještě takovej drb ze společnosti: vůbec jsem nechápala, když jsem se v posledním čísle Story dočetla, že Elen Valentová si pořídila s manželem druhé dítko, Amélii, která se narodila 14. července, a to ten první ? Denis, bude mít tuším 23. července 1 rok. Docela nářez, mít narozený do roka 2 děti. To asi zatím neplánuje žádná z Vás, co?

KAČÍ: přeju Lukáškovi, aby se mu usínalo líp a aby sis trošku víc odpočinula, ať máš více energie a síly pro to svý mrně.

MAGRAT: pusu panu uřvánkovi posílá Ellenka

ALMERKO: domluvte s Radimkem tomu bilirubinu, aby šel do háje, abyste měli konečně pokoj. My jsme se se žloutenkou taky prali ještě pár týdnů poté, co jsme přišli domů z porodnice, nechtělo vůbec svítit sluníčko, ale každý ji chválil, jak se krásně opálená :o))

Nic dalšího smysluplného mě nenapadá, za chvíli se Ell bude hlásit o prso (jestli s babičkou neusnula na dvorku), takže se mějte krásně, užívejte tepla a sluníčka a brzo zase ahoj

Kostička a Ellenka (pozítří 11 týdnů!!)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.07.04 21:45

ahojky

blee padam horkem,tesila jsem se ,ze aspon trosicku sprchne,ale prdlacka. Ja vim,ze jsem chtela teplo,ale mne by stacilo tak 25 stupnu.

dneska jsem s delfinkem vyrazila do Zlutych laznich,cela Praha rozkopana,takze bazo cesta. Ale pak.Fakt se mi vybavila idylka 30 let,je tam detsky koutek,spousta stromu a hlavne stin Docela jsme si to s prdelkou uzivali.Akorat jsem si dala langose a myslim si,ze zaludek zacal stavkovat:-( Mozna tam vyrazime i zitra,zalezi na pocasi.

Krystufek uz odpadl,lezi v letnim pyzamku (kratke nohavicky i rukav ),pod tenkou dekou,ale stejne je chudinka opocenej.Hned jsem mu musela dat pusu.

dopoledne jsem tady mela na hlidani 17.mesicniho synovce,Alice Mart fakt pred vami smekam,ja jsem byla grogy - Krystof rval,Oliver behal a bouchal dvermi,Kocour prchal k sousedum a ja si vzala Diazepam:-)

KOSTICKO - delfinek dekuje za pusinku a posila taky:-)

ALFINKO - ahoj ztracena dcero:-), gratuluji k uspesnemu kojeni.

Zdeniku,Letadlo - abych to vysvetlila s tou antikoncepci,ja ji verim,jen mi tam proste chybi ta MS:-)) Dokonce jsem si byla vcera koupit TT,pochopitelne negativni. Mobila mam nastavenou na tutani,jinak bych na prasek zapomnela.

premyslim co budu delat,jsem strasne lina,asi dneska budu spat tady v kresle,protoze do postele je to strasne daleko

jdu dat zase nejake fotky na rodinu,mejte se krasne a neupecte se

pa neprihlasena magrat a delfinek

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 20.07.04 23:36

Ahojte!

Přihrála jsem do galérky dvě čerstvé fotky.

Příspěvek napíšu až nebude takové horko. (Nadpis už mám!!) :o)

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.07.04 00:28

Ahoj Maminky Jarnulky,

tak sa opat po desiatich dnoch hlasime. Prave sme si docitali dennicek a komentare.
CO JE U NAS NOVE:
Lucky ma 4,8 kg a 7 tyzdnov. Vcera sme boli na kontrole u pani Dr. a kedze nam uz viac ako dva tyzdne jedno ocko stale tecie posiela nas na vysetrenie k ociarovi. Uvidime ci to vyliecia nejake antibiotika, alebo budeme musiet nakoniec predsa len podstupit to prepichovanie s ihlou.
Teplo Lucky moc nezvlada uz treti den nechce vobec cez den spat a od unavy hlavne poobede a navecer knuci az krici a mne to trha srdiecko.
Na ranne stavy placu sa mi osvedcilo polozit si ho na moje brusko a prsia (tak aby pocul tlkot mojho srdiecka¨) a vacsinou zaspi. Ked nie hned tak po chvilke to zabera na nas obidvoch. Cez den ho rozmazlujem nosenim na rukach ked sa to uz neda vydrzat, ale bude to musiet skoncit.
Mam problem s chrbticou a dost ma boli miesto medzi lopatkami. Ked ho kupem a som zohnuta nad vanickou tak mam problemi aj s dychanim. Na buduci tyzden skusim masaz a ak to nepomoze tak budeme musiet navstivit nejakeho dokrora.

Minuly tyzden nam vy:,–(ili novy travnik a tak sme sest dni polievali, dve hodinny denne a uz sa zacina zeleniet. Kedze tatko nebol doma a Lucky nechcel spat, tak som sa hrala na indiansku babicku a konecne som vytiahla satok a Lucky polieval so mnou. Bohuzial to ale nemozeme robit stale koli tej chrbtici, vecer boli, boli auuuuu.
Kontrola po sestinedeli dopadla dobre a tiez mame predpisany ten Ex.....on. Zrovna dnes som zabudla zobrat tabletku v spravnu hodinku a stalo sa tak o par hodin neskor. No so sexikom to u nas zatial nezacalo a nejak sa nam do toho ani nechce.
Dnes nam doniesli novu cervenu sedacku a cely den som sa vytesovala aka je pekna. (ked uz som nezohnala cerveny kocarek, tak mam aspon sedacku :o) A k tomu este vecer bol u nas jeden hodny pan a vyvrtal nam par dier a povesil par svetiel, tak to tu zacina vypadat ako u ludi. I ked konecna podoba je este velmi daleko.
Zajtra sa chcem vrhnut na vyber stoliciek a stola, tak mi drzte palce nech nieco pekne vyberiem.

No prave sa prebral Lucky tak musim koncit.
Majte sa krasne a my sa zase pripojime asi zajtra alebo pozajtra.

CIAAAAAAAAAAAAAAAO
Slniecko a Lucky

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 21.07.04 20:29

Ahojda Jarňule:o))

Do fotogalerie jsem šupla fotečky Elišky a Davídka (od Diny).
Včera byli u nás na návštěvě i se Zuzankou … a myslím, že na moje rodné město jen tak nezapomenou… :o))

Jinak Eliš je pěkný cvalíček - dnes je jí 14 týdnů a 1 den a váží 6 750 g (měří asi 65 cm), Už se pomalu nevejdeme ani do těch percentilových grafů… :o))

Ty vedra jsou děsný pro dospělý, natož pro ty naše drobky. Eliška je z toho pěkně otrávená, plačtivá a nevrlá… Achjojo.

Mějte se,

Baghira a Otesánek - Elíšek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.07.04 20:50

ahojky :-)

BAGHIRO - tak ja tady cekam na sepsani story o sraziku a ty to odbudes jednou vetou :-). Jinak Eliska vypada v kocarku moc spokojene. Jak se ji libil Davidek?

SLNIECKO - drzim palce,at ma Luky ocicko brzy v poradku a nemusi ho trapit. Hezky si uzij sedacku a kochej se :-) a s tou antikoncepci,ja mam narizeny budik,jinak bych se nechytala a delfinek by mel kamose

MONIS - jak se mas s holcickami,jeste je trapi prujmik?

jinak my jsme dneska opet zaujali strategicke misto ve Zlutych laznich,fakt je to tam super a nebahaji tam dorostenci a dorostenky. Krystufek si lehce namacel nozicky v bazenu, pokud se mu to nelibilo lehce zdvihl oboci. Pekne si tam schrupl,kolem seste jsme vyrazili smer domu. Ted lezi v postylci,roz­tazenej,odkopa­nej a spokojenej

mejte se krasne a pa
magrat a delfinek

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 21.07.04 23:24

Ahoj holčindy,

tak tu máme léto se vším všudy :o)
Ještě včera jsem chtěla napsat, že v těch vedrech nikam nevylejzáme, ale dneska bylo všechno jinak. Jely jsme zase na cvičení na 10.15, Bětka si před tím ještě stihla dát sprchu, protože se poblinkala, ale zvládly jsme to na minutu přesně. Cvičení taky proběhlo v pohodě, byly jsme tam poprvé samy bez mamky nebo manžela a v pohodě. Po cvičení jsem koupila nějaké ovoce a mrkvičku, přikurtovala holky v autíku, složila kolečka do kufru, usedla za volant a … neotočila klíčkem. Prostě to nešlo. Už se mi to stalo před lety a manželovi v sobotu, ale rozchodil to. No snažila jsem se, snažila, ale nic. Prej to Oplíci dělaj, když je vedro :o/ Takže jse zase vytáhla kolečka, na:,–(ila na ně holky v sedačkách a vyrazily jsme z Malešic z Plaňanské na Srašnickou, že si tam chytnem taxíka. Vedro bylo šílené, bylo zhruba půl 12. Na Strašnický ani ťuk, stanoviště prázdné, chvíli jsem postávala u silnice a vyhlížela, ale taky nic, mezitím jsem přemýšlela co dál - metro a pak autobus, tramvaj, pěšky, zavolat taxi…? Měla jsem zvolit poslední možnost a v klidu a chládku počkat ve vestibulu metra …jenže já jsem se vydala směr domov, že cestou určitě nějaké taxi chytíme, no co myslíte, mimo jedné autoškoly na kterou jsem zuřivě mávala žádné autíko s cedulkou na střeše nejelo. Pochodovala jsem až do poloviny Průběžné ulice, když se mi holky začaly i vrtět (naposledy jedly v 9 a to si daly jen polovinu, protože před tím jedly asi před 1- hodkama). Už jsem nervově nevydržela a udělala to co jsemměla udělat hned na začátku a zavolala na dispečink, po vysvětlení situace a toho co chci vézt mi oznnámili, že přijede bílá felicie za 10 minut, doslova jsem odpočítavala kažou vteřinu, holky měly teplý tlapičky. Taxikář byl moc milý, ale pásy na zadních sedadlech měl krátké :o( Jednu sedačku jsme trochu připly, ale druhou jsme musely zafixovat předním sedadlem, neměla jsem z toho vůbac dobrý pocit, naštěstí to bylo domů jen kousek, platila jsem 100 i s tuzérem. Doma jsem holčičky převlíkla, šoupla do postýlek a za šíleného řevu a neustálého ucpávání pusinek dudlíkem jsem dělala mlíčko. Pobíhala jsem po bytě jak fretka, to mlíčko musí ještě 10 minut stát, takže si holky pěkně pocvičily plíce. Anežka z toho usla, ale tušila jsem že to nebude na dlouho a tak jsem Bětku vůbec nezvedala z postýlky a bumbala přímo v ní, je to šikulka, ani jí to neteklo z papulky. Za chvilinku se probrala i Anežka a tak jsem naprosto splavená, spocená, unavená, hladová a dehydrovaná stála nad postýlkou a krmila obě děti najednou. Mělu toho chudinky taky dost, hned si odříhly a usly. Dala jsem si sprchu a probudila jsem se až v půl pátý. Už jsem nechtěla dneska jít ven, ale pak jsme přece jenom šly po půl sedmý, když jsem viděla, že je venku sousedka s 5 měsíčním klučinou, tak jsme šly navazovat kontakty :o) Tolik tedy mé dnešní horor story, byla jsem pěkně vycukaná aby se holky nepřehřály. Bětka měla teplotu v pohodě, Anežka už od pondělí od večera má 37,4. Včera odpoledne už jí taky měla v pohodě, ještě jí znovu změřim až se vzbudí, snad už se zase srovná. Doufám, že to bylo jen tím teplem. Uff uff.
Teď si spokojeně chrupkají, jsou vykoupané, voňavé, napapané a v bílých bodyčkách vypadají jako andílci. já už se taky těším na sprchu.

Magratko: Tak manžel tu zkoušku neudělal :o(( Ale nesl to celkem v pohodě. Hned v pondělí po práci odjel na tábor a přijed až dneska v noci po táboráku. Pak se pojedeme kouknout na to naše autíko, doufám, že se mu povede tím klíčem otočit. Mamka byla až do dneška taky v práci a zítra jede na chajdu, takže jsme samy a je nám fajn (když teda netrajdáme v poledním sluníčku). Průjem už holky nemají, spravilo se to rychle, asi po 3-4 dnech. Ale mají prdíky a z toho jak se kroutí hned po jídle tak se někdy poblinkají, posledních pár dní tak ob den a na střídačku. V sobotu Anežka, v neděli to bylo bez blinkání, v pondělí Bětka, včera Anežka a dneska zase Bětka. No zíta je na řadě zase Anežka, ikdyž, kdyby neblinkaly, tak bych se vůbec nezlobila. Možná to je i tím horkem, nevím. Ale je to otravné, pomalu abych se bála krmit někde jinde než doma. V sobotu se to stalo na táboře a v pondělí když jsem byla ukázat holky v práci. Naštěstí jsem měla sebou náhradní oblečení :o)) kolikrát si připadam jak stěhovák.

Jinak v práci to bylo super, cesta proběhla v pohodě a bez zácpy a v práci byly všichni, které jsem chtěla vidět a ještě přišla i sestřenice, která dělá hned vedle, tak jsme príma pokecaly. Z holčiček pochopitelně byli všichni unešení :o))) Jen jsem si myslela, že se ještě mrknu na Smíchov do obchůdků a on mi manžel vyndal z kufru kolečka na autosedačky, protože na táboře jsme měli velký kočár sebou a už mi je tam nedal zpátky, takže jsem nemohla ani utrhat drápky té poslední výplatě, kterou jsem dostala. Taky jsem uvažovala, že bych se stavila dneska v Europarku … no není mi přáno utrácet :o))

Slniečko: Tak jaký jsi vybrala židle a stůl, jaký styl a ve kterých firmách jsi hledala? To víš jsem baba zvědavá, interiéry bylo moje živobytí a můj velkej kůň. Kdybys potřebovala s něčím poradit … jsem Ti k dispozici :o) Je prima, že se Vám chytil trávník, jako indiánská babička jsi určitě vypadala výborně :o)))

Tak už končím, pokusím se odlepit od židle a půjdu ze sebe spláchnout dnešní odpoledne a večer, jsem jak oboustranná lepenka.

Mějte se moc krásně a přeji všem klidnou dobrou noc.

Monča lepítko a spící andílci (zítra už 7. týdenní :o)))

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 22.07.04 06:30

MAGRÁT: Já strategicky vyčkávám, až se domů (a k internetu) vrátí Diny… :o))

Baghira

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 22.07.04 14:01

Kubíček má dva a půl měsíce. Na kontrole vážil 7 kg!! Je to spokojené hodné miminko, po kojení většinou spí nebo si tiše vrní v postýlce. Na bříšku krásně zvedá hlavičku. Po hračkách zatím nesahá, ale dívá se po nich. Žmoulá si oběma ručičkama plínku (nechávám mu jí u hlavičky, kdyby si blinknul) občes se do ní zamotá. Zoufalý pláč znám jen když se výrazně opozdí kojení (většinou z důvodů uspokojení potřeb Verunky.) Říká „EU“, chcechtá se a zajíká (nejspíš blahem…! :o))

Verunka váží 12,7 kg, vypije i sedm láhví za den, ale moc nejí. V úterý řekla svou první větu: „Toto je houpačka.“ Před tím říkala jen " Mimi áče." nebo „Mimi spinká.“ ale to jsme dešifrovali jen my s Markem. Zpívá si několik písniček, ale myslím si, že slovům moc nerozumí. Stal se z ní zavislák na Krtečkovi, zvádne jednu videokazetu skouknout i 3× za den.

Já se mám docela dobře, vyhlásila jsem válku špekům. Bude to tuhý a zdlouhavý boj, zatím mobilizuji síly a vypracovávám bojovou strategii (včetně válečných lstí…) Dneska poprvé ukázala váha pod 73 kilo, ale to jsem byla nalačno a po vyprázdění a včerejším hladovém dni. Kde je těch bývalý a kýžených 64kg?

Jak přežíváte vedra?

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.07.04 09:29

ahojte holiny je jak mi se po Vás stýstká :-)

ted jsem u dědy v práci on se chlubí cizím peřím :-) rozuměj Anetku :-)

tak jsem mu odb:,–(ila PC a hned čtu co ste napslaly, koukám že až na vyjímky máte hodná anebrečivá miminka a t jsem ráda, nás trápila rýma a sní spojené prdíky neb ty hleníky břiško nedokázalo zpracovat a byli i ve stoličce, tak jsme koupili SAB simplex a ti dny kapaly a přešla rýna přešlo bolení a plakání, takže jsem n vás vzpomínala jaké mi dáte návody ale zvládli jsme to Anetka je hodná a už "mluví " agu agoooj agiiiiii :-)

No více přidám až z domu mli by jsme dorazit v neděli ale na net asi až v pondělí v klidu až bude manža v práci :-)

tak se mějte hezky pa Peg s Anetkou

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 23.07.04 10:00

ahoj

takze vedro dokonale prekopalo delfinkovi spinkani,budi se uz ve 4,ma hroznou zizen a pak mame budicek v 7. Ja vim,ze to jde,ale ja jsem grogy a chvili mi trva,nez rozlepim oci,mezitim mi delfinek haleka do ucha,slinta na tricko a bije me :-)). Ted pochopitelne lezi na posteli a dospava si svoji hodinku.

vcera jsem opet byla u Missorky,pocho­vala jsem si Vojtiska. Tedy to je drobecek,akorat ho trapily prdiky.

za chvili vyrazim do mesta,velky koblizek ma dneska narozky,tak vymyslim,co bych mu asi tak koupila. Ale kdyz ma me,tak nic nepotrebuje :-)))

ALICE - tedy,Kubicek ma uzasnou vahu,to za chvili predbehne i Verunku :-), jinak na fotkach vam to moc slusi

PEG - to si hodna,ze si nam o sobe dala vedet a uzij si zbyteko dovolene s manzilkem. V pondeli tady zase nebudu ja,takze se akorat mineme

MONIS - to me mrzi ta zkouska,ale jeste ma urcite nejaky termin. S tim autem to muselo byt silene,jeste ,ze to docela dobre dopadlo. Posilame holkam pusu

terorista se vzbudil ,tak paaaaa

magrat a spol

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 23.07.04 11:32

Monis,

odkud jsi?

Já bych potřebovala poradit s přestavbou bytu. Jestli můžeš, ozvi se mi mailem.

Děkuji!

Alice

almerka
Zasloužilá kecalka 586 příspěvků 23.07.04 13:34

Ahoj holčiny,

Včera jsme byli opět v dětské nemocnici na kontrole.Na výsledky jsem měla volat dnes v poledne.Tak jsem si říkala,napíšu v pátek,jak už jsme v poho.No bohužel nejsme.Žloutenka je i nadále na ústupu,ale zase není ideální krevní obraz,takže příští týden znovu.Ach jo.

Ty vedra jsou hrozný.Přes poledne jsme doma,kde je však dusno.Když se udělá na zahradě stín,tak spí Radimek v kočárku,ale v krátkých časových intervalech.
Včera jsme Radimkovi udělali křest v bazénu.Koupali jsme mu nožičky,nejdřív se mu to moc nelíbilo,ale pak se smál.

Magrato,můj manžel má taky dneska narozeniny,ku­laté.Oslavy budou na etapy,ani by to jinak kvůli cvrčkovi nešlo.Zítra začínáme s babičkama.

Peg,to jsi hodná,že si se přišla ‚podívat‘,děda měl být v práci na co pyšný.

Krásný víkend přeje

Almerka+Radimek (zítra 10 týdnů )

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 23.07.04 20:27

Tradičně se jako první uvádí hlad, nepohoda v plínce, větry? Ale příčin je mnohem víc. Miminko může být prostě unavené a chce mít svůj klid. Opakované nabízení prsů nebo neustálé ?hušání? ho naopak rozpláče ještě víc. Někdy to chce jen položit do postýlky a odejít (případně udělat pěknou atmosféru: přítmí, tichá pomalá hudba?..

Miminka mohou být večer déle vzhůru a poplakávat. Mají přes den více vjemů než dokáží zpracovat. I to může být důvodem k pláči.

Ojediněle se stává, že první zoubky přijdou dříve než kolem šestého měsíce. Jedné holčičce ze cvičení vylezl první zoubek ve 4 měsících.

Děti reagují pláčem na změnu prostředí. Čím jsou starší, tím jsou i vnímavější. Běžná návštěva u babičky je může rozhodit, i když tam před tím byly spokojené a neplakaly.

Některé děti reagují pláčem, pokud je narušený jejich denní rytmus. Vyrovnávají se tak s něčím, co nemohou ovlivnit.

Další příčinou může být zvýšená potřeba mlíčka.

Tělesná nepohoda se nemusí týkat jen plné plínky. Vzpomínám si na jednu maminku, která už ze zoufalství balila dítě, že s ním pojede na pohotovost. Při vybalení ze zavinovačky našla kus stavebnice, který vhodilo do postýlky staří dítě. Miminko mělo na zádíčkách už červený otisk?. Dívali se mockrát do plínky, ale nenapadlo je miminko rozbalit. Podobnou nepříjemnost může způsobit i těšné oblečení nebo nedopnuté patentky.

Někdy si miminko pláčem vynucuje lidskou blízkost. Chování rozhodně není rozmazlování. Pokud vám v tom nebrání starší dítko nebo neodkladná práce věnujte miminku několik hodin denně ? můžete ho položit na bříško, mluvit na něj, aby otáčelo za vašim hlasem hlavu, přetočit zpět na záda, ukazovat mu různá chrastítka a barevné předměty, šimrat na tvářičkách různými druhy látek, zpívat?.

Miminko může reagovat pláčem na nepříjemnou teplotu. Lépe se vyrovná s chladem než s přehřátím. Hlavně v letních měsících musíme častěji kontrolovat, jestli se děti příliš nepotí. Chlad poznáme podle studených ručiček a nožiček, přehřátí na zátylku.

Alice

Vložit nový komentář