Jarní miminka - pár dobrých rad pro šestinedělky

Těhotenství

Zkušenosti, které se mi osvědčili v šestinedělí v péči o sebe a o miminko

MAMINKA:

Kojení: v nemocnici nás učili hlavně kojit v leže, na co jsem si zvykla a praktikuji v 90% i doma. Malej pěkně leží, je klidný a dobře saje. Bradavky preventivně 1× denně natírám Bepantenem, zatím jsem žádné problémy s popraskanými bradavkami neměla. Do podprsenky se mi jako vycpávky na unikající mléko osvědčili podušky od Chicco a to ty nejnovější - extra soft, které na rozdíl od jiných, neškrábaly, dobře sály a neujížděly z podprsenky ven.

Spodek:
Předek: jelikož jsem po porodu byla trochu šitá, klasická poloha na toaletě při močení byla dost bolestivá. Na radu sester jsem na malou chodila do sprchy. Po 6 dnech stehy vypadly a bolesti byly mnohem menší.
První 4 dny jsem se nemohla dost dobře po:,–(it a tak jsem seděla na dětském plovacím kruhu. Bylo to mnohem snesitelnější.

Zadek: S mým zadečkem to byla horší, než s předkem. Jelikož jsem již před těhotenstvím trpěla, jako každý druhý člověk, na hemeroidy, tyto potvůrky mi tlačením při porodu vyhřezli ven.
A to bylo velmi bolestivé. Na velkou jsem chodila s velkou námahou a byl to takový druhý malý porod. Na zmírnění bolestí jsem používala koupel v odvaru z dubové kůry, dále mazaní gelem z dubové kůry a zatlačování hemeroidů zpět do konečníku. Také po každé toaletě jsem si zadeček osprchovala.
Potíže se mnohem zlepšily tak za dva týdny po porodu, ale stále to není, co to bývávalo.

Figura: S postavou po porodu jsem si lámala trochu hlavu, neboť jsem přibrala celých 20 kg! Hned po porodu jsem 10 kg shodila a během dvou týdnu šlo samo dolů i dalších 5 kg. V porodnici nám dali brožurku s cviky pro šestinedělky, popravdě řečeno, pravidelně jsem necvičila, ale cvičení doporučuji.
Vyhýbám se sladkým jídlům a laskominám a nejím už tolik, jako v těhotenství. Nyní, pár dnů před koncem 6 nedělí se již vlezu do všech svých kalhot, ale halenky jsou mi stále malé. S nalitými prsy nic nenadělám a ani nechci (-:
Ještě mi ale zůstalo trošku bříško. Na to pomůže právě to cvičení, budu se do toho muset dát poctivěji.

DĚŤÁTKO

Prdíky: O večerní kolice už se zmiňovaly na rodince stovky maminek, jedněm pomáhá teplá žínka na bříško, kroužení rukou na bříško, speciální odříhávací poloha, houpání atd. atd.
My jsme s prdíky problémy nijak zvlášť neměli. Pila jsem čaj pro kojící maminky a myslím, že měl na to blahotvorný vliv. Při návštěvě rodičů jsem si čaj nevzala a malý se kroutil jako žížalka. Druhý den jsem si ho utíkala koupit a opět byl vše bez problémů.

Pláč: Náš prcek byl vzorné miminko, po napití skoro hned usnul, takže jsem nemusela trávit mnoho času utišováním. Plakal, jen když mu něco chybělo a dalo se to snadno rozpoznat. Nejvíce křičel, když měl hlad. Už od mala jsem nepraktikovala metodu vytahování děťátka z postýlky při každém zaplakání. Od všech kamarádek ví, že si na to dítko rychle zvykne a mamka už to musí dělat stále. Raději jsem malého podrndala v postýlce a hned po příchodu s porodnice jsem ho začala učit na dudlík. Moc mu zpočátku nejel, ale po častém přikládání si na něj postupně zvyknul.
V porodnici nás strašili, že dudlíkem se zhorší technika kojení, ale nic se nestalo, malý saje stále stejně a dobře.
Dudlík je dobrý pomocník, je tady už pěkně dlouho a asi už tehdy věděli, k čemu je vynalezen (-:

Přebalování: na přebalování jsem používala plenky od Pampers, jiné jsem ani nezkoušela, neboť to za mne zkusily již jiné maminky a dle referencí, Pampers jim vyhovoval nejlépe. Nemůžu si stěžovat, používám i ubrousky od stejné firmy a malý má stále růžový zadeček.

Koupání: Sotva se zahojil pupík ? asi 9 den po narození, začali jsme Vikyho koupat v kyblíčku Tummy Tubs. Zkoušeli jsme i klasickou vaničku, ale v kyblíčku byl Viky mnohem spokojenější. Horší je v kyblíčku mytí hlavy, to jsme prováděli 1× týdně ve vaničče. Na koupání jsme si stanovili pravidelný čas ? mezi 18.30 ? 19.30 hod.
Po vykoupání se mi osvědčilo zapnout infrazářič a mít v koupelně teplo. Pak jsem prcka dala do zavinovačky a nakojila. Usnul jako mimino a spal az 6 hodin v kuse.

Oblékání: Jak radili sestry v porodnici, je lépe miminko nepřehřívat, oblékat jen o málo více,než by se obléknul dospělý, to stejné se zakrýváním.
Dva týdny jsem to tak dodržovala, pak přijela na návštěvu moje máma a ta měla neustále pocit, že musí být klukovi zima, tak ho na noc pořádně zakryla a druhý den byl v obličeji prcek osypaní potničkama, no děs! Takže nepřehřívat!

Potničky: ty se Vikymu udělaly v obličeji a trošku i ve vláskách. Nedávala jsem na ně nic, ničím jsem je nemazala, jen otírala vlhčeným ubrouskem. Za týden a půl samy zmizely.

Praní: Na praní jsem používala tekutou Lovelu, prala jsem bílé a plenky na 70 stupňů, barevné na 40. Ty dětské prášky moc nevyperou, leckde zůstávaly fleky. Přesto jsem jiný prášek pro dospělé nepoužívala.
Do šestinedělí jsem vše žehlila, nyní už nežehlím nic, ani plenky

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.05.04 16:57
Alika
Povídálka 15 příspěvků 31.05.04 17:11

Milá Claire, moc děkuji za hezké shrnutí rad! Přestože mě miminko"čeká" až v září, raději si všechno zapisuju za uši už teď :-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 31.05.04 23:39

Mě na potníky poradila porodní bába, potírat mateřským mlékem, doporučuji, funguje to, v letních vedrech se potničkám nevyhnete. Nany

Monis
Zasloužilá kecalka 550 příspěvků 01.06.04 12:51

Ahoj Clarie,

Tvůj deníček trošku zapadl v konkurenci s popisem porodu Diny, ale já Ti za něj moc děkuju. Zhltla jsem ho jedním dechem a vytisknu si ho. Takových praktických rad není nikdy dost.

Přeju Tobě i Vikymu spoustu radosti a ještě jednou díky :o))

Monča a treperendy (37+1)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.06.04 20:32

Chtěla jsem poprosit o zkušenosti se stravováním kojících žen. Podle dětské doktorky je toho tolik co nesmím, že vůbec nevím, co dělat k jídlu, aby to vůbec k jídlu bylo. Moc děkuji za vaše rady. Olča (mám 15-ti denního kloučka)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.06.04 22:10

Ahoj Olco, me doktorka rekla, ze se mam vyhnout korenenym a nadymavym jidlum, jinak o zadnem jinem omezeni nevim. Takze nejim fazole, lusteniny, zeli apod. a malo korenim. Jelikoz jsem vegetarianka, tak ani zadne tluste si jine maso neni na mem jidlenicku, ale jim hodne zeleniny.
Malej na vetriky skoro vubec netrpi, nevim, jestli je to tou stravou, nebo tim, ze si pomuze sam.

Vložit nový komentář

Všechny deníčky uživatele

Porod do vody ve Vrchlabi - 21. 4. 2004