Jarní miminka - Šestinedělí ? nový začátek

Těhotenství

Vrátíme se na porodní sál, to nejhorší máte za sebou, miminko se ošetřuje a vy ?rodíte? placentu. Od tohoto okamžiku pro vás začíná šestinedělí Je to doba plná změn a proto je dobré o ní něco vědět.

Deprese?
I když jste se na narození miminka těšily, může se stát, že vaše pocity krátce po porodu mohou být jiné. Únava, příliš krátká doba na odpočinek, okamžité péče o dítě ? to vše může vyvolat různé myšlenky ? stačím na to? Neublížím tomu tvorečkovi? Proč pořád řve, když chci spát? Potřebuju být chvíli zase sama?! Podobné okamžiky mohou nastat i po několika dnech, když přejde euforie a vy se vrátíme s miminkem domů nebo po několika týdnech, až opadne zájem a návštěvy příbuzných.
Velké a rychlé změny v našem těle, rozkolísaná hladina hormonů, únava z porodu, nevyspání, časté kojení a k tomu ten malý uzlíček, se kterým si někdy nevíte rady ? to vše může způsobit, že si připadáte jako nemožná, neschopná, nepřipravená, k tomu všemu nepřitažlivá, navíc máte pocit, že už nikdy nic nebude jako dřív?. Tak tyhle pocity jsou naprosto normální a věřte mi ? prožívaly jsem je každá.

To co prožíváte se nazývá Baby blues nebo laktační psychóza. Intenzita a délka je u každé ženy jiná, u někoho se může projevit jen formou několika myšlenek, ale většinu žen v některé z mírnějších forem zastihne. Většina z nás je po porodu naměkko a může nás rozplakat i reklama v televizi nebo pohled na jiné miminko. Pocity bezmoci, zmatenost, úzkost, plačtivost, únava, neklid, to jsou příznaky, které se vyskytují po porodu asi u 15-80 % žen. Vrcholí 3.- 6. den po porodu, do 10. dne by měly odeznít. Příčina stavu není známa a nevyžaduje žádnou léčbu.

Pozor ? u někoho může tento stav přetrvávat i několik týdnů a může se zhoršovat, pak je důležité vyhledat odbornou pomoc. Může jít o poporodní depresi, která se léčí jako jiná depresivní onemocnění.

Co s tím?
Maminky, které jsou na svou roli připravené většinou tuto dobu lépe zvládají. Důležité je rodinné zázemí, pomoc manžela a příbuzných, dostatek spánku a odpočinku, odsunutí nedůležitých věcí na později. Nesnažte se fungovat jako před tím. Věřte mi, pavučiny ze stropu samy odpadnou, jen co na ně sedne dvoumilimetrová vrstva prachu? :o) Návštěvy příbuzných neodmítejte, ale nebojte se zmínit, že mají s sebou přivést hotový oběd nebo aspoň plach buchet! Babičkám udělejte radost a pošlete je s kočárkem na procházku ? vy se zatím můžete v klidu osprchovat a umýt si vlasy! Pro ohlášené návštěvy můžete nachystat prádlo na žehlení nebo plínky na poskládání!

Postupně si s miminkem vytvoříte vlastní režim. I když se má kojit podle potřeb dítěte, můžete nenásilně vytvořit miminku určitý režim. K denním rituálům může patřit koupání (co takhle s tátou do vany?) nebo masáže s puštěnou muzikou. Také večerní ukládání do postýlky může provázet zpěv nebo nějaká říkanka.

V porodnici po porodu
Po porodu by vás měla navštívit dětská sestra a vysvětlit vám péči o miminko. Nevím jak v které porodnici, v těch brněnských donesou tabulku a chtějí po vás, abyste před každým kojením přebalila a zvážila miminko. Je to dobré v tom, že víte, kolik po každé nakojit. Ovšem podle mě to má jen cenu, pokud máte k dispozici digitální váhu, miminko to vydrží a neřve hlady ne celé oddělaní a pokud je k tomu důvod (malá hmotnost miminka, nedonošené děti, špatný sací reflex?). Ve některých zemí se váží miminko jen po porodu a pak až za tři týdny u pediatra. Každé miminko po porodu něco málo shodí, málo kdo odchází z porodnice s porodní váhou. Bohužel se v některých porodnicích tváří, jakoby šlo o velikou katastrofu a hned nabízejí příkrm. Pokud už je důvod k příkrmu, trvejte na tom, že si miminko nakrmíte samy ? nejlépe vlastním odstříkaným mateřským mlékem nebo mateřským mlékem jiných maminek. Nejvhodnější způsob je z kádinky, lžičkou nebo stříkačkou, nevhodná je láhev, protože způsob sání je jiný a dítě pak může odmítat prso.

Nezapomeňte si takový třetí den po porodu říct, aby vám někdo zkontroloval šití - pokud vás budou šít. Při propuštění by se měl dělat vnitřní utz, kterým zkontrolují jak se zavinuje děloha a jestli je čistá. Kdyby vás chtěli v těchto dvou věcech zanedbat, hlaste se!!

Co se v nás děje?
Víte, že se děloha v průběhu těhotenství asi 11× zvětší? Krátce po porodu váží asi 1 kg a po šestinedělí bude mít jen něco kolem 80g! Krvácení ? očistky odcházejí hned po porodu a vrcholí asi tři dny po něm. Typ očistků se mění v průběhu šestinedělí, zpočátku jsou jasně červené barvy jako při menstruaci, postupně slábnou, jsou zahnědlé, pak žluté až bělavé. Postupně slábnou, ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen a dostávají šedobílou barvu, změní se v jakýsi výtok a ten nakonec úplně ustane. Pokud je výtok příliš slabý, může pomoci čajová kůra z kontryhelu a šalvěje (1:1) a poloviční dávky kokošky pastuší tobolky.
Je důležité dbát na hygienu, očistky jsou infekční. Doporučuje se sprchování několikrát denně, nejlépe po každém použití toalety.

Já jsem pokaždé hupla rovnou do sprchy a pustila na sebe proud vody. Pak jsem to chomáčkem toaleťáku jemně osušila a zbytek dofoukala fénem. Poradila mi to švagrová a je to bezva. Foukat se musí na nejnižší výkon a z velké dálky, trvá to déle, ale je to šetrnější a hlavně si nezaneřádíte zbytečně ručníky. Bezvadný (ale drahý) je výplach Tantum rosa, dá se koupit v lékárně i s aplikátorem a v porodnici vám ho na požádání udělají. Asi nemusím zdůrazňovat časté umývání rukou, určitě před každým kontaktem s miminkem. Dobré je používat dětské mýdlo ? to stejné, kterým budeme umývat vaše miminko.

Na konci šestinedělí se u nekojících a někdy i kojících žen objeví krvácení, připomínající menstruaci. Pochva se vrací do původního stavu za 3 týdny, zůstává však méně pružná a má vyhlazené slizniční řasy, mizí prokrvení. Vaječníky se zmenšují a spolu s vejcovody jsou uloženy v malé pánvi. U nekojících žen se objeví první ovulace mezi 70. a 75. dnem po porodu. U kojících žen dojde k první ovulaci v průměru v šestém měsíci po porodu. U nekojících žen dojde k první menstruaci asi ve 12. poporodním týd­nu.

Srdeční výdej poklesne o 28 % v prvních 14 dnech po porodu, plíce se rozepínají, poklesne bránice, nedělka má hlubší dýchání, klesá počet dechů i tepů. Celkový objem krve klesá z 5 až 6 litrů před porodem na 4 litry ve třetím týdnu šestinedělí. Klesá průtok krve ledvinami, zvětšené ledviny se postupně zmenšují, ustupuje rozšíření močovodů a močového měchýře.

Mě první den po porodu zaskočil tlak v podbříšku, vlastně to byly takové slabé bolesti, skoro jsem se bála pohnout. Myslela jsem, že se mi zavinuje děloha. Pak jsem přece jen vstala a odšourala se na záchod. Páni, co ze mě všechno vyteklo!!! Byla jsem zvykla odcvrknout vždycky pár kapiček a teď to byl najednou celý močák!! A bolesti byly pryč!

Kůže se také vrací do původního stavu. Strie mění barvu od červené po bílou. Velmi často dochází k vypadávání vlasů po porodu. Děje se tak vlivem hormonů. Někdy se vypadávání vlasů ustálí až půl roku po porodu. Tento proces můžete podpořit vyváženou stravou bohatou na zinek a vitamin B.

Klouby a svaly se zpevňují a vazy kolem pánve a páteře se vrací do normálu. Opět lze podpořit speciálními cviky. (úměrné k období šestinedělí). Páteř je však stále velmi citlivá - pomáhá dodržovat správnou polohu při kojení.

Vyprazdňování střev je po porodu zpomalené. 2-3 dny po porodu nemusí být stolice vůbec, obzvláště pokud jste měla klystýr. Vliv na vyprazdňování má i přísun tekutin (minimálně 2-3 litry za den) a dostatečný příjem potravy s vysokým obsahem vlákniny. Někdy maminky oddalují vyprázdnění střev ze strachu, že popraskají stehy na hrázi. K tomu většinou nedochází, ale pro uklidnění si můžete při tlačení přidržet hráz vložkou nebo toaletním papírem.

Já jsem si asi po tři dny vždycky skočila k sestřičce pro glycerínový čípek, pak už to šlo samo.

Jak dlouho šestinedělí trvá?
Podle názvu by mělo trvat šest neděl, ale i délka tohoto období je individuální Může trvat až 12. týdnů. Konec šestinedělí nastává, když se tělo ženy vrací do normálu.

Životospráva
V období šestinedělí, ale i po něm byste se měly zaměřit na lehkou a vyváženou stravu s dostatkem bílkovin, vitamínů a minerálů, vyvarujte se příliš kořeněných a nadýmavých jídel. Kojící žena nesmí hladovět. Potřebuje přibližně 2800 kalorií denně. Zdravá výživa s dostatečným množstvím vlákniny, zeleniny a ovoce (pokud možno ne kyselým) a dostatkem tekutin k podpoření tvorby mléka (2 ? 3 litry denně) přispívá výraznou měrou k tomu, že se žena brzy začne cítit tělesně fit.

Milování v šestinedělí
Ukončení šestinedělí už není hranice možného pohlavního styku. Ten je možný po zhojení porodních poranění a po ústupu krvácení. Podstatné je, aby žena měla k milování chuť, nemá cenu do něčeho se nutit. Začátek pohlavního života je zcela individuální stejně tak jako provozované sexuální aktivity. Asi polovina žen má nepříjemné pocity po styku a relativně velkého počet žen tyto pocity přetrvávají i rok po porodu. Tyto změny nejsou vázány pouze na vaginální porod (i když zde jsou častější) ale mohou se vyskytnout i u žen po císařském řezu.

Čaje v šestinedělí
V šestinedělí můžete použít směs meduňky, řebříčku, majoránky a kontryhele, případně i malinové listí. Toto je směs na podporu normálního průběhu šestinedělí.

MALINÍK OBECNÝ ? Rubus idaeus ? mírní krvácení při porodu ? tlumí křeče ? mírně adstringentní účinek ? při slabosti močového měchýře ? pomáhá uvolnit svalstvo malé pánve a stimuluje střevní vylučování

KONTRYHEL ŽLUTOZELENÝ ? Alchemilla xanthochlora ? účinně tlumí gynekologické krvácení a současně bolesti spojené s menstruací ? upravuje hladinu hormonů ? příznivě ovlivňuje psychiku ? vhodný při klimakterických potížích ? působí močopudně ? prohlubuje spánek ? uklidňuje křečovité bolesti v trávicím ústrojí ? zpevňuje podbřišek ? příznivé při náchylnosti k potratům a výhřezům dělohy

MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ ? Melissa officinalis ? působí sedativně na nervovou soustavu i na vegetativní systém ? výborné gastrosedativum a kardiosedativum ? při žaludeční a střevní neuróze ? při nervové vyčerpanosti, nespavosti, mírné úzkosti a mírných depresivních náladách ? na dyspeptické poruchy doprovázené nadýmáním a křečovitými bolestmi ? vhodná v době těhotenství a kojení

ŘEBŘÍČEK OBECNÝ? Achillea Millefolium ? je vynikající při všech ženských ?záležitostech? ? tlumí gynekologická i jiná krvácení ? potlačuje křeče při menstruaci ? vhodný při bolestech v trávicím traktu a podporuje trávení ? močopudné a desinfekční účinky ? mírně snižuje krevní tlak
 http://www.zrozeni.cz/

Odkazy:
http://www.osobnilekar.cz/…inedeli.html
http://www.9mesicu.cz/?…
http://www.zrozeni.cz/sestinedeli.php
http://www.levret.cz/…roztocil.php
http://ewww.lekarna.cz/detail.php?…
 http://ewww.lekarna.cz/detail.php?…

Cvičení v šestinedělí
http://www.stripky.cz/…inedeli.html

Pokud vám bude nějaký údaj chybět, zapátrejte v odkazech!

Alice + Kubík 38 tt

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.04.04 21:47

Ahoj Alice!
Přečetla jsem jen začátek Tvého článečku a musím se přridat - nechci strašit - jen se podělit o svůj zážitek z „našeho“ šestinedělí. Vše co jsi o tomto období napsala je bohužel pravda!:-)Proč píši bohužel? Náš syn byl doslova a dopísmene vymodlený - mockrát jsem samovolně potratila - prošli jsme si velkou řadou testů a vyšetření - nakonec jsem otěhotněla - první tři měsíce proležela a pak prožila krásné těhotenství!!!Pro­četla jsem spoustu literatury - myslela že vím, vše a jsem na vše aspoň částečně připravená - myslím, že jsem i byla - změna však nastala 3 dny po porodu, který proběhl přirozenou cestou za 6hodin = pro prvorodičku sen:-)!Narodil se nám syn - krásný a zdravý syn!!!!
Již první dny v porodnici jsme si všimla že spousta maminek je uplakaných - já začala být 3.den - nevím, co se to stalo - nastal zlom - vše mě přišlo smutné a vše mě rozplakalo - snažila jsem se brečet jen na WC. Pobyt v porodnici jsme se synkem zvládli bravůrně - byl fantastický!!!!
Další zlom nastal při příchodu domů, i když jsem byla na vše připravená - nic se mi nedařilo tak jak bych chtěla - nic jsem nestíhala - Tomášek hodně plakal - manžal v práci, celá domástnost na mě.Byla zima - brzy tma - mívala jsem strach i ze samoty a ze tmy - bylo to hrozné období - hodně jsem brečela - ale nejvíc ze všech lidí mi pomohl manžel!!!!Objímal mě, miloval našeho syna a nechával mě u sebe vyplakat. Hodně mě naučil - dodnes jsem mu vděčná za to jak se k nám oběma choval.
Dnes jsou Tomáškovi 4měsíce, manžel je pořád senzační a já už konečně normální /> Nechci Vás strašit - to ne, jen se podělit a napsat, že pláč Vám pomůže není to ostuda, není to slabost - není to znak toho, že nechcete své dítě - ba naopak!!!!Všem které čekáte miminka nebo doma máte malá miminka a jste v podobné situaci přeji hlavně trpělivost - na nic nespěchejte - nic Vám neuteče!S ničím co nemá cenu se nezabívejte - nejdůležitější je VAŠE MIMINKO a VY samotná.Také přeji milující rodinu -manžela i rodiče z obou stran - to Vám zaručeně pomůže!!!!Přeji zdravá miminka, pohodový porod a úsměv na tváři.Iva

 
Zizi
Kecalka 457 příspěvků 24.04.04 22:01

Ahoj Alice!
Teda,kde bereš čas na ty články,já teda nestíhám vůbec nic.
Chtěla jsem jen napsat,že by mě docela zajímalo,v kterých porodnicích dělají po porodu kontrolu šití a ultrazvuk,to jsem teda neslyšela.Nás se jen při vizitě zeptali,jestli je všechno v pořádku a konec.Ani při propouštění nikoho nezajímalo,jak se daří mamince,poučili nás jen o miminku a hotovo.Tak to je vše.Ahoj Zizi

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.04.04 22:05

Milá Ivo!

Děkujeme Ti, že ses s námi podělila o svou zkušenost. Nechtěla jsem těhulky nějak děsit, ale připadalo mi dobré informovat. I když se hodně o laktační psychoze píše, jen stěží si dovedeme předem představit, o co vlastně jde.

Máš skvělého manžela!! Myslím, že právě chlapům dělá problémy vcítit se do ženiných pocitů a vlastně se jim ani nedivím. Vždyť ani my (a to nejen po porodu… :o)) někdy netušíme, co nám vlastně schází. Mysím, že je dobré, aby si tyto řádky přečetli i budoucí tatínkové, aby se pak nedivili, kde nechali svou usměvavou ženu a co to mají najednou doma za hysterku…! :o)

Na všechno se připravit nemůžeme, ale aspoň víme, že v tom nejedeme samy!!

Alice

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 24.04.04 22:09

Ahoj Zizi!

Nevím jestli to bylo tím, že jsem měla zaplacený nadstandard, ale šití mi kontrolovala sestřička sama, mě by to ani nenapadlo. Vnitřní utz mi dělali těsně před propuštěním a té paní, co se mnou ležela na pokoji také. Nevím, jestli je to běžné v ostatních porodnicích, ale minimálně to šití vám může zkontrolovat ženská sestra a na ten utz se můžete rozhodně zeptat - za to nic nedáte.

Alice

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.04 02:40

Alice,
podle mě se jedná o tři různé věci - baby blues či poporodní deprese se dají zvládnout jaksi podomácku, ale laktační psychóza je stav, který vyžaduje odborné ošetření. Takže bych to moc nemíchala…

Mě strašně moc pomohla moje pediatrička - koukla na mě a říká „a co malej, pláče takhle navečer?“ a já říkám „no to jste snad věštkyně, od šesti do devíti je u nás každodenně rodeo.“ A ona na mě zase mrkla a říká „Tak to jste šťastná žena, pláčou všechna miminka. I když vám to nepřijde, tak oni celý den mají spoustu práce, vnímají nové věci a na konci dne jsou unavená - a mrzutá. Jestliže pláče od šesti do devíti, tak je to prima; mohl by taky plakat od půlnoci do tří do rána… prostě máte štěstí…“ - a tak jsem šla domů a připadala si jako šťastná žena - co mi zbývalo, že??? :-))))

 
sylvah
Ukecaná baba ;) 2133 příspěvků 25.04.04 12:23

Ahoj Zizi,
já jsem rodila v Brně na Obilňáku a šití tam kontrolují každé mamce myslím třetí den po porodu večer - samo že jenom sestřička. Vnitřní ultrazvuk se standartně nedělá myslím nikde, jenom když není zcela stoprocentní, jak to vypadá se zavinováním dělohy. Ale mezi náma - já bych se o něj teda nějak moc nedrala, když si vzpomenu na to bolavý šití a tu sondu…:o)))
Jo a jinak co se týče baby blues - já jsem se tak asi po deseti dnech vždycky na Ondráška jenom koukla a začala jsem brečet - jenom tak, že už není v bříšku, že už je na světě, že už je ten úžasnej zážitek z jeho narození za náma a už nikdy to nejde vrátit zpět…no prostě slzavý údolí - ale strašně šťastný. Tak jsem si vždycky pobrečela, říkala jsem si, že je to normální, že se mnou mlátí hormony, a že mám štěstí, že mám krásnýho zdravýho chlapečka a manžela, který to moje brečení chápe a vždycky mě jde obejmout.
Takže holky, klidně brečte, ono vám to pomůže a věřte, že jste pro svoje miminka ty nejlepší mamky, jaké můžou mít. Protože jste ty JEJICH mamky. Na domácnost a tak se vybodněte (dobré je předem na to upozornit manžela :o))) a věnujte se jenom sobě a miminkám.
Hodně štěstí všem
Sylva od Cipísků

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.04 13:40

Zdravím všechny maminy a těhule!

Alice díky za nový super deníček.
Většinu z nás jarních období šestinedělí teprve čeká.Já jsem ho prožila už dvakrát,naštěstí vždy bez problémů,nebo jsem si je tehdy nepřipouštěla­.Jediné co mi vadilo,že obě děti jsou zimní(leden,únor) a já jsem nemohla brzo vyrazit s kočárkem.S Hon­zíkem dokonce kvůli 20° mrazům až po měsíci.Z dnešního pohledu malicherný problém.Jenže to v květnu odpadne,takže by mělo být všechno v pohodě.A kdyby mě přece jen nějaka mrška depka překvapila,připojím se na eMimino a bude líp.Holky,Vy co už máte miminka podělte se o to jak prožíváte šestinedělí.Ona sdělena starost je poloviční starost.
Manželovi jsem řekla,ať si přečte,co ho se mnou ještě čeká.Moje náladey apod.A on si ze mě utahuje,že horší už to být nemůže.
V každém případě to je zkouška pro všechny,jak pro nás maminy,tak naše drahé polovičky,ale i pro ty malé drobečky,pro které je vše nové.

Přeji všem,aby to zvládli ve zdraví a pohodě.
Mějte se,užívejte zbytek neděle a pište!!!

Almerka s Radimkem.

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 25.04.04 14:10

Milý anonyme!

V odborné literatuře jsem se dočetla, že Poporodní deprese je něco jiného než Baby blues či Laktační psychóza a že vyžaduje léčení jako ostatní deprese. Myslím, že i z názvu se dá poznat, že deprese je vážnější onemocnění než jen blues či psychóza, což jsou spíš stavy mysli. Jak jsem koupila, tak prodávám, odborník nejsem a nikde to taky netvrdím.

Máš i nějaké jméno?

Alice

 
Vega
Kecalka 177 příspěvků 25.04.04 14:21

Ahojky, tak jsem si zase pročetla týdenní rychlokurs. :-) Musím napsat, že mě se díkybohu nějak ta poporodní deprese vyhnula, naopak, i když jsem projezdila celé dva dny v porodnici s Natáliíí po chodbách, protože chudák příšerně brečela a nechtěla spát, asi jí nestačilo mlezivo, tak jsem byla nějak celá natěšená a naopak jsem se těšila na druhé mimčo. Jenom doufám, že teď to bude obdobné,až na to těšení na další mimi, to už by bylo moc. :-D
Ahoj Vega

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.04 16:57

Ahojda Alice a ostatní holčata,
musím se připojit do debaty:o),já říkám,že to šestinedělí je po právu nazýváno šestinedělím a po těch šesti týdnech nastane velký zlom k tomu lepšímu.Aspoń u mě to tak bylo při obou dětech.Když se narodila Deniska bydleli jsme u našich takže jsme měli já ,můj muž i mimi super servis,já sice byla děsně unavená,ale starala jsem se jen o malou a to ostatní mi neleželo na bedrech.Takže ,když to porovnám s šestinedělím u Lukáška,to už bydlíme sami,bylo to jiné ,malé miminko k tomu žárlící starší ségra ,mužíček, domácnost ufff je to za náma.Teď má Luky pomalu 4 měsíce a já si to pěkně užívám,srovnalo se vše ,co jsem nestíhala uklízet beru teďka popořádku každý den něco,mám víc času na Denču i taťku:o) a s Lukym máme denní harmonogram.Už vím,kdy asi bude spinkat,kdy papat,kdy už bude trošku protivuška.V šes­tnedělí jsem nestíhala nic a to jako druhorodička.Myslím tím to nic,to,že malý byl(a ještě je) velký nespavec a mě hrozně unavovalo uvařit snad jen Denči čaj.Manžel podniká,takže je pořád mimo domov a vše leží na mě tak i já pár slziček ukápla a zrovna jeho rameno tu nebylo.To k tomu asi opravdu patří.
Takže holky,držím pěstičky ať to jako šestinedělky bravurně zvládnete a pak se jen radujete ze svých pokladů.
Alice,nějak Tě nepotkávám na chatu tak se holka drž ať se Kubíček rychle a skoro bezbolestně vyklube :o).
Toto přání patří všem kdo se chystá k rozdvojení.Mějte se holčata .
Helča + denča 5,5 roků a Lukášek 4 měsíce

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.04.04 17:54

Ahojky,
Dlouho jsem tu nebyla:-) Toto tema je pro mne velice aktualni. Po 1. porodu jsem prozila klasicke „Baby Blues“. Kazda kdo to prozije bude souhlasit, ze je to velice tezke obdobi. Najednou si pripadate, ze novou situaci nezvladnete. Nastesti po par tydnech pominula a ja si zacala dcerku poradne uzivat.
Ted behem 2. tehu uz jsem s „Baby Blues“ pocitala dopredu a k memu uzasu se zatim zadna depka nedostavila. Nasemu synovi jsou uz 3 tydny a ja zdaleka nejsem tak unavena a vycerpana jako po narozeni dcerky. Musim rici, ze si to 6 nedeli docela uzivam…

Alex, dcerka 2,5 roku + Christian 3 tydny

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 25.04.04 18:30

Milé spolutěhulky, maminky a nakukující:)

Tak jsem se konečně při neděli dokopala k tomu, abych doplnila naší tabulku o nová miminka, a že jich přibylo:) Pomaličku se nám to čistí, některé těhulky se už neozvaly, tak až pomine měsíc duben, zřejmě skončí v propadlišti dějin e-mimina, jako těhulky březnové, o kterých jsme také delší zprávu nedostaly. Ale novopečené maminky, které se s námi podělí o radost z narození mimísků jsou s hrdostí zaneseny do tabulky Jarňátek a já mám pomalu pocit, že za chvíli začne přece jen ten počet maminek nad těhulkama v našem deníčku převažovat a to je super!!!:) Jen co se rozpumpuje a rozjede ten tolik očekáváný (mnou, hihi) květen:))))

Tak tady je aktuální tabulka:

Narozená jarní miminka:)

Evásek 12.2.2004 dvojčátka 9:15 Monika 44cm/2450g a 9:20 Terezka 44cm/2250g 36TT
Sevca 15.2.2004 Nelinka 46cm/2550g TP 4.3.2004 38TT
Magráta 16.2.2004 12:30 Kryštůfek 49cm/2930g TP 14.3.2004 36TT
Primova 8.3.2004 10:50 Pavlík 50cm/3750g TP 14.3.2004 40TT
Mart 18.3.2004 5:54 Tomášek 50cm/3850g TP 18.3.2004 40TT PRAHA
Leena 18.3.2004 16:00 Vojtíšek 51cm/4100g TP 28.3.2004 38TT OLOMOUC
Lenka 18.3.2004 16:55 Štěpánka 49cm/3100g TP 21.3.2004 40TT PLZEŇ
Maky 26.3.2004 6:45 Terezka 48cm/2500g TP 6.4.2004 38 TT
Katka 3.4.2004 Pavlíček 3250g TP 11.4.2004 HRANICE na Moravě
Alex 4.4.2004 10:30 Christian David 52,5cm/3800g TP 5.4.2004 40 TT USA
Baghira 13.4.2004 14:42 Eliška 50cm/3600gKikinka 16.4.2004 9:25 Tedýsek 46cm/2600g TP 7.5.2004 38 TT UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Claire 21.4.2004 17:05 Viktor ? cm/4010g TP 15.4.2004
Alfinka 21.4.2004 17:05 Elenka 52cm/3620g ZLÍN

Termíny porodů, skóre pohlaví miminek a jména, odkud jsme:

Duben:
Lenka 8.4.2004 (utz -překvapeníčko) ZLÍN
Růžička 13.4. 2004 (???)
Lentilka 14.4. (holčička) PRAHA
Mirka 14.4.2004 (utz ? holčička Barborka)BRNO
Slávka 15.4.2004 (utz ?holčička Barborka)
Martina 24.4.2004 (utz ?holčička Terezka)
Roxana 28.4.2004 (???)

Květen:
Gio 1.5. 2004 (utz ?holčička) PRAHA
Helena24 1.5.2004 (utz ?chlapeček Vojtíšek)
Senti 4.5. 2004 (utz ?holčička Karolínka) PRAHA
Makys 5.5.2004 (utz ?chlapeček Vašík) PRAHA
Peg 7.5. 2004 (utz - holčička Verunka) PRAHA - ZÁPAD
Alice 7.5. 2004 (utz ?chlapeček Kubíček) BRNO
Kostička 7.5.2004 (utz ? holčička Elen) PŘEROV
Diny 9.5. 2004 (utz ?chlapeček Davídek) PLZEŇ
Nezbeda 13.5.2004 (utz -chlapeček)
Sasa V. 14.5. 2004 (utz ? holčička Monika)
Leona 14.5. 2004 (utz ? holčička Sonička) UHERSKÉ HRADIŠTĚ
Pomyšlenka 15.5. 2004 (utz ? překvapeníčko, spíš chlapeček Honzík)
Netka 15.5. 2004 (utz ? chlapeček Nikola)
Vega 20.5. 2004 (utz ?chlapeček Adam)
Doriska 21.5. 2004 (utz -chlapeček)
Tanina 23.5.2004 (utz ? holčička Julinka) PRAHA
Slniecko 23.5.2004 (utz ? chlapeček Lukášek)
Beata 24.5.2004 (utz ? holčička Klárka)
Jana 20.5.2004 (utz ? holčička)
Květinka 20.5.2004 (utz ? holčička Elen)BRNO
Alena 27.5.2004 (překvapeníčko?:))
Aicha-Iva 30.5.2004 (utz ? holčička Ivanka)

Červen:
Monis 21.6.2004 (holčičky dvojčátka:)
Petronella 23.6.2004 (dvojčátka:)
Mirka2 26.6.2004 (překvapeníčko:)Dou­dleby u ČB


Tak to bychom měli, já jdu za chvíli s manžílkem na prochajdu, Davídek si vesele rochní v bříšku a nic nenasvědčuje, že by hodlal do týdne vykouknout, takže u nás a na západní frontě klid (bohužel?:)), těším se na klasiku večerní vanu, a u Superstar budu žehlit:) Přeji krásný zbytek neděle (a musím Ali pochválit deníček, už jsem jí to sice říkala na chatu, ale musím i tady, fakt je super a jsem na to 6-tinedělí faaakt zvědavá…)

Pápá Vaše Diny a Davídek, dnes začínáme 39 tt!!! Už jen 14 dní do TP:)

 
Kikinka
Stálice 84 příspěvků 25.04.04 18:48

Ahoj holčiny,

tak se opět hlásíme po dlouhé odmlce :o). Tak už jsme s Tadeáškem konečně od pátku z porodnice doma :o). Všem Vám moc moc děkujeme za Vaše gratulace, strašně to zahřálo u srdíčka :o). Deníčkem než se přelouskám bude asi chvíli trvat, takže se nezlobte, že nestíhám reagovat jednotlivě, ale každopádně vám všem děkuji za podporu :o).
Takže jak jistě víte, malý Tadeášek se narodil v pátek 16.4.2004 v 9­.25 hodin a vážil 2600 g a měřil 46 cm. No, když jsem toho našeho prcka viděla, tak jsem nevěřila, že je tak strašně malinkatý :o). No, však se taky narodil ve 37 tt a jak jsem si přečetla ve gyn.zprávě: „NEODKLADNÝ CÍSAŘSKÝ ŘEZ“. Ani nevíte jak se to všechno rychle semlelo. Ve čtrvtek jsem byla v rizikové poradně, kde mi pan dr. sdělil, že s takovým tlakem jaký mi sestřička naměřila mě už bohužel nemůže pustit domů a tak mě přijali rovnou na porodní sál a celou noc do mě valili infuze, každou čtvrt hodinu měřili tlak, který ne a ne jít dolů. Podotýkám, že (jak jsem se později dozvěděla od své známé,která bohudíky na porodním sále dělá) mi naměřili tlak 220/110 a to mě po celou tu dobu kapala infuze! No a ráno pan dr.rozhodl, že není na co čekat, neb se mi zvedla kyselina močová, kterou mi přeměřili pro jistotu ještě jednou a zjistili, že je nad hranicí. V 8.45 dr. při vizitě rozhodl, že už jde o ohrožení hlavně života mého a miminko, že už je plně vyzrálé a v 9.15 hodin už jsem byla připravená na sále. Poté už si nic nepamatuji, jen to probuzení na pooperačním, které bylo fakt šílené. Rozpárané břicho, šílená žízeň, člověk se nemůže pohnout a z břicha mu trčí hadičky a pytlíky. Snad nejhorší bylo, když mi vyndavali ten „hnusný“ dren, to jsem myslela, že vyletím z kůže! Ale už je to bohudíky za mnou a já se každým dnem cítím líp a líp a když vidím toho našeho prcka, jak se na nás krásně usmívá a špulí pusinku, je všechna bolest rázem pryč. Když se mě teďka některá z vás zeptá jestli bych šla rodit podruhé, řeknu, že mě v porodnici už v životě nikdo neuvidí, ale ve skrytu duše vím, že to až zase tak pravda není :o). Bude mi ještě určitou chvíli trvat než se dám do pořádku, ale je fakt, že den ode dne je to lepší, i když jizva pne jako blázen a ještě mám problémy pořádně se zohnout, ale za toho malého to skutečně stojí!
No nic holčiny, to jen k mému porodu, budu muset končit, neb Tedýsek se začíná hlásit o slovo (kojíme každé 3 hodiny) a právě teď nás čeká koupání, která má Magrátko rád, přesně jako delfínek :o))).
Mějte se moc krásně a ještě jednou všem moc díky za nádherné gratulace.

Paa Kikinka a Tadeášek (1 týden)

P.S. Alice moooooc díky za pomoc ohledně kojení, začíná se fakt lepšit, švagrová je prostě úžasná ženská, kterou tímto moc pozdravuji :o))

P.S.holky pošlu nějaké fotečky malého :o))

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 25.04.04 19:20

Omlouvám se, Kikinka mi odskočila, je hned vedle Baghiry, nechápu ale proč, ve Wordu to mám dobře…

takže takhle je to správně, dám jen znovu tabulku Jarních miminek:

Narozená jarní miminka:)

Evásek 12.2.2004 dvojčátka 9:15 Monika 44cm/2450g a 9:20 Terezka 44cm/2250g 36TT

Sevca 15.2.2004 Nelinka 46cm/2550g TP 4.3.2004 38TT

Magráta 16.2.2004 12:30 Kryštůfek 49cm/2930g TP 14.3.2004 36TT

Primova 8.3.2004 10:50 Pavlík 50cm/3750g TP 14.3.2004 40TT

Mart 18.3.2004 5:54 Tomášek 50cm/3850g TP 18.3.2004 40TT PRAHA

Leena 18.3.2004 16:00 Vojtíšek 51cm/4100g TP 28.3.2004 38TT OLOMOUC

Lenka 18.3.2004 16:55 Štěpánka 49cm/3100g TP 21.3.2004 40TT PLZEŇ

Maky 26.3.2004 6:45 Terezka 48cm/2500g TP 6.4.2004 38 TT

Katka 3.4.2004 Pavlíček 3250g TP 11.4.2004 HRANICE na Moravě

Alex 4.4.2004 10:30 Christian David 52,5cm/3800g TP 5.4.2004 40 TT USA

Baghira 13.4.2004 14:42 Eliška 50cm/3600gKikinka 16.4.2004 9:25 Tedýsek 46cm/2600g TP 7.5.2004 38 TT UHERSKÉ HRADIŠTĚ

Claire 21.4.2004 17:05 Viktor ? cm/4010g TP 15.4.2004

Alfinka 21.4.2004 17:05 Elenka 52cm/3620g ZLÍN

Diny:)

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 25.04.04 19:24

Ahoooj, mamino:)

Psala jsem ti před chvílí z vany sms a vy už jste doma:) Tak to jsem moc ráda…prosím tě, nezlob se, tabulka mě nějak zlobí a i podruhé i když při kontrole to bylo dobře, jsi hned vedle Baghiry a ne pod ní…fakt nevím, čím to je:(((( Jestli se Tadeášek necpe vedle Elinky schválně, jinak to nevidím:)))

Jdu se mrknout, jestli už jsi stačila dát nějakou fotečku toho vašeho štěstíčka a písni, co manža na malého a tak vůbec:)

Diny a Davídek:)

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 25.04.04 19:24

Tak se nepovedlo, ale fakt nevím, čím to je..:(((

 
Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 25.04.04 19:25

Ahoj Kikinko,
tak tě vítám:)) a ještě jednou vám moc gratuluji. Věřím, že vše špatné brzy zapomeneš a Tadeášek ti vše vynahradí a věřím, že v porodnici budeš určitě ještě jednoU.))))
mějte se moc hezky a posíláme pozdravy Tadeáškovi.
My jsme nastydlí, takže je nám pod psa, ale asi díky tomu bych řekla, že jsem asi cítila první kopanečky:))
Tak se měj hezky
Gabča a Tuleňátko 17+4tt

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 25.04.04 19:49

ahoj Kikinko
tak te vitem s kuliskem doma,jsem rada,ze jste se ozvali. Jinak k tomu koupani,my jsme si delfinka rozmazlili teplou vodickou a ted je tam straaasne spokojenej. Tesim se na fotecky Tedyska
pa magrata a krystufek

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 25.04.04 20:00

ahoj :-)
tak opet uzasny denicek :-), u me sestinedeli probihalo docela dobre,nejhorsi to bylo v porodnici,kdyz jsem mela pocit,ze nas nikdy nemuzou pustit domu a zustaneme tam naporad:-) Jinak ja jsem se venovala delfinkovi a vsechny domaci prace jsem prenechala Fildovi.Jinak doporucuji,aby prvni tyden s vami byl nekdo doma a vy jste mohla byt v klidu. Taky se mi stalo,ze jsem mela pocit,ze v noci nevstanu a ze uz to nemuzu vydrzet. A ono to jde :-))

a co je u nas novyho,Krystufek se usmiva na cele kolo,hlasite povida,sleduje co se kolem deje. Rad lezi pod hrazdickou a boucha do hracek. Davame ho i na brisko,aby pasl kone,ale vypada pritom hodne opile. Jinak ho nebavi ta decka,rozciluje se kdyz mu ji davame,protoze nemuzu mrskat nozickami. Ale co se da delat,lepsi nez ,aby mel krive nohy.

Jinak o vikendu jsme byli venku jen chvilicku,tohle pocasi nas nebavi :-((

rezim : jedine co se dodrzuje,je ze chodi spinkat kolem 20:00, ale vse ostatni dela podle sebe.

pozdravuje vas LENTILKA v utery jde zase do Podoli a uvidi,jestli se bude neco dit

DINY hele v utery je 27.dubna,nerikala si neco o vylezu Davidka :-)

holciny, za chvili je kveten,zacne se rodit a uz tady nebudeme s delfinkem sami. A ne ze nebude psat,to bychom vam s Krystufkem nabancili :-))

pa jdu se divat na Super star
magrata a krystufek (zitra 10 tydnu )

 
Peg
Kecalka 196 příspěvků 26.04.04 11:01

Tak tu první občanku ČR v EU mám snad zajištěnu, teda aspon co do pohlaví se týče :) ikdyž viditelnost hodně špatná a ruku do ohně by za to dr. nedala. Jinak odhad váhy 3522g, termín podle UTZ posunut na 2.5.
Monitor v pohodě jen dva kopečky po 9 minutách dosahující tak k 40( po včerejším večeru nic moc)
No a vyšetření tak prý je vše připravené a s jistotou porodím do 3týdnu :), nicméně příští monitor ve čtvrtek a poradna v po a prý pokud se do té doby potkáme na porodním sále bude jedině dobře tak uvidíme. Mě jak už jsem naznačila od včera docela dosti často tuhne břicho nicméně to jsou zatím celkem snesitelné bolesti tak to ještě není ono ale řekla bych že se něco chystá. A tak jsem vpozoru.

Jo a pokud jí budu nosit ještě 3 týdny tak nevím kdo jí bude rodit :-( protože už ted ty 3,5kg mě docela děsí.

A taky další dvě kila nahoře takže celkem +14kg a pak že v posledním měsíci se nepřibírá já teda zá:,–(ně nejvíce :-(

zdraví Peg a Holčička

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.04 11:13

Ahojda Kikinko,
vidíš není to tak dávno co jsi mě posílala do porodnice do Hradiště a už to máš holka sama za sebou.Tak ti přeji hodně radosti ze svého Tedýska a malému vše nej nej na tomto světe.Užívej si všecinko,protože vrátit zpět ten čas bohužel nejde a šííííleně letí.Pa pa Helča + Denča + Luky skoro 4 měsíce

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.04 11:17

Ahojky Alex,
moc a moc gratuluji k Christianko­vi,jsem ráda že jsi se ozvala.Mějte se hezky a užívej si to bez všech depresí:o).To víš mi zklušené maminky:o).Tak pa pa Helča + Denča + Lukášek 4 m.

 
Senti
Kecalka 375 příspěvků 26.04.04 11:44

Ahoj těhulky a maminky,

tak dneska se mi už konečně líp dýchá. Od pátku jsem měla tak ucpaný nos, že jsem chvílemi musela dejchat jenom pusou:-(
Jen jsem se modlila, aby nechtěla Karolínka ven, nevím, jak bych při porodu zvládla to dýchání, které je tak důležité. Hlavní je, že rýma je na ústupu a i kdyby to na mě přišlo, už bych to snad s tím dejcháním zvládla.

Začínám být docela nervózní, kdy to vypukne!:-) Zítra začínám 40 tt a jdu na kontrolu k doktorovi. Tak jsem zvědavá, co mi řekne a hlavně kolik bude vážit - budou jmi dělat UTZ, kvůli plod. vodě (minule byla na spod. hranici).

Jinak Mirek stále něco fotí, aby potom už věděl, co, kde a jak zmáčknout:-)

Brácha mi psal, jestli nechceme přijet v pátek na pálení čarodejnic, tak jsem napsala, že určitě, pokud do tý doby neporodím. Naštěstí je to půl hodinky za Prahou, takže kdyby něco, tak u Apolináře jsme coby dup:-)

Alice: napsala jsi to opravdu moc pěkně. Za chvilkou se nám tyto informace budou MOC hodit. Jsem zvědavá, nakolik ty naše miminka dodrží termíny a zda třeba tvůj Kubík nepřeběhne Karolínku:-)

Peg: to tovje mimi má krásnou váhu! Ale neboj, někde jsem četla, že poslední měsíc už tolik miminka nepřiberou. Jo a ty mantinely, co jsi ušila, jsou moc krásný. Moc tě obdivuju, protože já jsem na tyhle věci úplně levá:-)

Kikinko: doufám, že už tě ta jizva na břiše moc nebolí. Důležitý je, že už to máš za sebou a hlavně, že jsi ty i Tedýsek vpořádku!

Mějte se všichni moc krásně a já se zase brzy ozvu

Senti a Karolínka

 
Peg
Kecalka 196 příspěvků 26.04.04 12:01

Senti tak přeji at jsou zprávy co nejpříjemnější a ty máš karolínku brzo u sebe :-)

Jinak k mantinelum, děkuji za pochvalu, nicméně na to že jsem plánovala šít celý těhu je to teprve druhý výtvor takže nic moc :-(

Kikinko jsem ráda že jsi s tedýskem, OK a že se vám daří a že to dř. dobře zvládli, musel to být docela fofr.

Diny: tak ty zítra rodíš? no to jsem zvědavá, ted se rodí online na dubnátkách na rodince, tak jsem celá napnutá :-)

Peg

 
Petronella
Kecalka 108 příspěvků 26.04.04 12:29

Ahojky Dinny,
dlouho jsem se neozvala, ale poctivě a přepečlivě čtu všechny Vaše deníčky!! Všem už rozdvojeným(roz­trojeným) maminkám MOC BLAHOPŘEJU a nám, co ještě čekáme přeji hodně trpělivosti s velkým pupíkem a co nejkratší a bezproblémový po­rod.

U nás je to :
dvojčátka - holčička(Petra)+ chlapeček(Fanda)

Pa Petronella + 2 Broučci (32tt)

 
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 26.04.04 12:49

Ahoj holky!

Tak mi bylo včera těžko, že jsem se na procházce sotva valila. Z minulé poradny vylezly nějaké kasinky na které jsem dostala čípky, jen jsem se modlila, aby Kubík vylez až po přeléčení… Ale dneska mi paní doktorka říkala, že už to přeléčené je, dokonce můžeme zase masírovat hráz a miminku prý nic nehrozí. Tak jsem si oddechla. Ukecala jsem to na změření miminka (měřilo se ve 30. tt), paní doktorka naměřila kolem 2,5 kg. Jsem moc spokojená, obříka jsem nechtěla. Prý bude mít kolem tří kil, ale určitě ne ke čtyřem. Mě by takové 3,20 kg úplně stačila! :o)

V poradně jsem byla naposledy, příští týden už jdu na monitor do porodnice. Verunku asi někde odložím… dlouho se tam čeká.

Jo a moje paní doktorka říkala, že právě v posledních týdnech nabírá miminko nejvíc - tak si z toho vyberte!! Já jsem to teda taky četla, jen ve Velké knize o matce a dítěti píšou, že poslední měsíc už nemusíte přibrat nic, případně něco shodit. Já mám od posledně zase kilo navíc, takže celkem 17 kg!!

Ale nijak se nenervuju, sice mám občas problémy s pohyblivostí, ale nějak se to vydržet dá, nachystaná do porodnice jsem, evakuační plán pro Verunku už je vypracovaný :o), je mi celkem jedno, kdy to vypukne.

Verunka se konečně rozpovídala a je ochotná po nás opakovat jednoduchá (převážně jednoslabičná) slova. Takže už řekne, že kravička dělá búú, husička ga ga a udělá vám pá pá i se slovním doprovodem. Využila jsem toho, že jsme na středisku a je ještě hodná a nahlásily jsme se na zubním. K dnešnímu datu má jedničky, dvojky a čtverky nahoře i dole a trojky se právě klubou - všechny čtyři zaráz… V ordinaci byla moc hodňoučká, nechala se dovést a po:,–(it na křeslo, pusinku sice neotevřela, ale nechala si tam nakouknout. Domů jsem chtěla jít pěšky, ale odbíhala mi za každým kosem nebo pampeliškou (a že jich u nás je!!) takže jsme nakonec jely trolejbusem.

Dneska mám v plánu doplazit se do cviční, jsem zvědavá, co tam se sebou budu provádět…! Viděla bych to na dva tři cviky a mezi nimi dvacetiminutová relaxace s dýcháním do bříška! :o)

V příštím deníčku se ještě vrátíme ke kojení, dobereme zbytek, co se do prvního dílu nevešel. Prosím současné maminky, aby připojily své zkušenosti.

Zatím se mějte, jdu sepisovat, co je ještě zapotřebí udělat.

Alice + Kubík 38+3tt

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.04 17:18

Zdravíme Maminky a skoromaminky a všetky miminka,

ALICE ? denníček je opäť supeeeeeeeer. Musím sa priznať že ako prvorodička som sa doteraz zaoberala len tehotenstvom a pôrodom a to že ma čaká ešte nejaká depka po pôrode s tým som nejako nerátala. V každom prípade tie rady si berieme k srdcu a nášmu tatíkovi to dáme taktiež prečítať nech vie čo ho chudáka čaká.
Chcela by som sa spýtať ešte na jednu vec, ktorú niekto spomínal v starých denníčkoch. Jedná sa o nejakú minerálku, ktorá pomôže pri vyprázdňovaní čriev. Nespomínate si ako sa volá ?

KIKINA ? držíme palčeky nech sa Ti bruško rýchlo zahojí.

PEG ? Spomínala si, že mate + 14 kg a stále priberáte. Nám sa podarilo už dva týždne udržať si tú istú váhu a nepribrali sme ani 1 dkg. Pravdou však je že jem veľa zeleniny a obmedzila som hlavne biele pečivo a smotanové jogurty, z ktorých sme si nahnali +16 kg. Jo a kandidujete na prvú občianku v EU ? Tak nech Vám to vyjde!

Dnes sme boli u našej pani Dr. a prvý krát na monitore. Vypadá, že všetko mame v poriadku, až na nejaké maličkosti, ale to nestojí za reč. Na budúce by sme chceli ísť už na kontrolu do pôrodnice, ale stále nevieme kde. Ak sa nám nepodarí vybaviť Podolí, tak asi k Apolináři. Magratka si ho chválila a pani Dr. mi ho tiež doporučila.
Cez weekend sme boli pozrieť baráčik a zistili sme veľa drobností čo ešte musia dokončiť. Tak dúfam, že všetko stihnú do stredy, keď chceme prebrať baráčik a ja sa potom vrhnem do vyhľadávania nejakej upratovacej firmy čo mi s tým pomôže. Nemáte niekto nejaký tip na slušnú firmu ? Termín sťahovania máme stále na budúci weekend, tak uvidíme či to klapne.

Pohlaďte svoje Miminká aj brušká od Slniečka a Lukáška 36tt.
(zatiaľ bez poslíčkov alebo iných príznakov blížiaceho sa pôrodu)

 
baghira
Závislačka 2901 příspěvků 26.04.04 18:04

Ahoj kočičky!

Slíbila jsem ten popis mého porodu. Tak tady je:

13. dubna 2004 před sedmou ráno jsme dojeli do porodnice. Nevěděla jsem ? po předchozím zážitku, jestli tam zase nebudu pár dní jenom ležet a čekat, až se porod rozběhne sám, tak jsem nebyla ani nervózní. Po osmé přišel primář, vyšetřil mě (otevřená stále jen na 1 prst)a aniž mi cokoliv dopředu oznámil, zavedl mi tabletu na vyvolání. Pak to okomentoval, že není na co čekat. Řekl mi, že ta tableta třeba vůbec nezabere, nebo až někdy v noci. Potom jsem musela 20 minut ležet, aby se tabletka rozpustila tam, kde má.

Jenomže ouha ? začalo přituhovat. Už asi po čtvrt hodině mi nastoupily docela slušné kontrakce (na monitoru se zjistilo, že hned po jedné minutě.

Přešla jsem na porodní sál, vybavený vším možným (protože jsem v tu chvíli rodila jediná, mohla jsem si vybrat za tří sálů: zvolila jsem ten s vířivkou). Neměla jsem u porodu manžela, takže jsem osiřela a asi dvě hodinky zkoušela všechny atrakce, co tam byly k dispozici (krom té vody ? sestřička by mě prý musela hlídat, ale měla někoho na příjmu. Že prý později?). Sestřička se na mě chodila dívat a vyšetřovat mě, chodili i lékaři. Ve ?volných chvílích? jsem se snažila zvládat bolesti. Byla to fuška, ale chvíli pomohl balón, pak ribstol, žíněnka, porodnický pytel, stolička, sprcha,?
Asi po hodině jsem byla otevřená na dva prsty, po další na tři.
V ten okamžik přišel doktor a pustil mi vodu.

A začalo čóro!

Okamžitě nastoupily kontrakce takové síly, že na tom monitoru byla vidět asi jen třetina. A byly hned po sobě, žádný oddech.

Nějak jsem vlezla do vířivky a tam už jsem jen řvala bolestí. Bylo mi trapně, ale jinak to nešlo.

Po ¾ hodině ve vířivce jsem už nějak nezvládala pocit, že musím tlačit a zakřičela jsem na sestru. Odněkud se vynořila a řekla, že tak za 15 minut se na to koukneme. No ? okamžitě jsem ji povolala zpět! Vyšetřila mě, zjistila, že už jsem na 8 prstů (!!!) a že jdeme hned rodit (to jsem nepochopila, ale bylo to tak).
Doplazila jsem se na porodnické lůžko a podle sestřiných instrukcí začala tlačit.
Byla to fuška, nebolelo to jako v 1. době, ale místo toho tu byl strašlivý pocit, že už nemám sílu a to děťátko nedokážu vytlačit).
Vydávala jsem zvuky úplně úděsné, nešlo to, nedali mi pít (kvůli případnému císaři u vyvolávaného porodu). Pak mi dala sestra na posílení kontrakcí kapačku oxytocinu.

A zase šrumec.

Tlačení trvalo asi ¾ hodiny. Potom, když už jsem myslela, že vypustím duši (porodní asistentka mi ležela na břiše, doktor skandoval jako na fotbale), to luplo, a ze mě vypadlo něco velkého a teplého a mazlavého, a když jsem se podívala, ukázali mi modrý uzlíček, který neplakal a řekli mi, že mám dcerušku.

Na chvíli mi dali uzlíček na břicho ? ten pocit se nedá popsat ? a pak ho odnesli na ošetření. Ze mě doktor hned vyndal placentu a začalo šití. Třičtvrtě hodiny dávali dohromady, co Elinka napáchala. (Kromě toho, že měla slušných 3,62 kg a 50 cm si ještě ta moje rozumbrada dala k hlavičce ruku a vylezla jako Superman:o))!!!

Nenastřihli mě, byla jsem roztrhaná a sešitá jako fotbalový míč. Šití ? i přes umrtvení, opravdu nebylo nic moc. Navíc jsem po porodu měla asi půl hodiny strašnou třasavku (což prý mají 2 ze 3 maminek).
Když mě sešili, přinesla mi sestřička moji Elišku. Postavili ji v postýlce vedle mě a já na ni koukala, strašně jsem brečela a něco jsem jí říkala. Asi jsem jí vítala na světě. Do toho dorazil můj manžel a společně jsme prožívali první chvilky jako rodinka.
Manžel potom musel odjet, pro mě přišla sestřička, že mě odvede do sprchy.
Jak jsem byla na tom porodním lůžku v pohodě, tak když jsem měla vstát a jít, najednou mi přestaly fungovat plíce, hučelo mi v uších a šla jsem na všechny čtyři. Sestra mi nabídla, že mě odveze na kolečkovém křesle, ale já, když už jsem na té zemi byla, jsem řekla, že už to dolezu. Takže to musela být docela komická podívaná ? já na všech čtyřech, jak se plazím asi 20 m dlouhou chodbou směr sprcha a v závěsu za mnou sestřička, která mi mezi nohama držela vložku?
Nebudu to protahovat: Dýchat jsem nemohla ještě druhý den. Ale když mi pak dali mou holčičku na pokoj a řekli tady ji máš, starej se, tak jsem se jako zázrakem sebrala a začala vcelku normálně fungovat.
Dnes jsem nějaký desátý jedenáctý den po porodu. Z původně nabraných 20 kg je dole 13. (Dneska jsem na sobě měla svoje netěhotný superupnutý džíny ? a kromě povislého bříška super!!!)
Stehy už snad z větší části vypadaly, boulička u konečníku snad nebude vyhřezlý hemeroid (ještě jsem neměla odvahu se tam dolů podívat zrcátkem!). Psychika je horší: baby- blues mě postihlo v celé své kráse a nádheře!

A co jsem celé té akce vyvodila za závěry?

  • Bolest k zešílení
  • Veškeré absolvované kurzy byly k ničemu (rozdýchat mi ty kontrakce OPRAVDU NEŠLO a přesvědčit sebe samu, jak je vlastně fajn, že to tak bolí, se mi taky nepodařilo:o(( )
  • Ani masáž hráze nepřinesla ovoce
  • Po porodu asi týden nic moc

ALE ??..

  • STÁLO TO ZA TO A V BUDOUCNU DO TOHO URČITĚ JEŠTĚ PŮJDU !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!

Tak - to byl náš porod. Doufám, že jsem nevyděsila těhulky!!! Každý porod je jiný - a ten Váš bude určitě procházka růžovým :,-(em!!! Přeju vám to.
Tak nebo tak - na konci vás za tu námahu čeká přesladká odměna!!!

Baghira a Eliška (zítra oslavíme 2 týdny)

 
Gabinka1
Kelišová 6545 příspěvků 26.04.04 18:34

Ahojky,
moc hezky jsi to popsala a ten sloh, co jsi použila, občas jsem se i zasmála. Opravdu jsi mě nevyděsila…moc vám ještě jednou gratuluji a užijte si to spolu…Eliška ti všechnu tu nádhernou bolest vynahradila na 100%…
mějte se hezky
Gabča a Tuleňátko 17+5tt

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 26.04.04 18:54

Baghiro :-)
uplne uzasny popis porodu,hrozne jsem se u toho nasmala,chvilemi mi to pripomnelo muj porod. Smala jsem se tvymu slohu,fakt super „doktor skandoval jak na fobale“, Nezapomen,ze v brisku byla Elinka Xena,tak te pri vylezu musela prekvapit necim jinym:-)
kazdopadne te moc pozdravujeme a tesime se na tvoje prispevecky
pa magrata a krystufek (dneska 10 tydnu)

 
jouda1
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 26.04.04 19:17

Ahojky Baghiro,
Já mám 12dní po porodu a musim s tebou souhlasit.I když byl porod hroznej tak jsem si na 100% jistá že do toho pujdu příště znovu.Ta neuvěřitelná bolest která opravdu nejde rozdejchat stojí za to.Obzvlášt když se ti brouček zadívá přímo do očí.Je to to nejkrásnější v tu chvíli jsem na vše „zapoměla“.
Přeji ti aby ti vše probíhalo v naprostém pořádku a malá krásně rostla a aby jste se měli jak nejlíp vam to pujde!!!!
Ahojky Petra a Ondrášek (49cm a 3,48kg)

 
Mart
Kecalka 456 příspěvků 26.04.04 19:25

Ahoj Baghirko,
vítím tě mezi námi maminkami a děkuju za popis porodu, to je totiž mé oblíbené čtivo. Musím na 100% potvrdit, že bolesti při porodu jsou neprosto bezvýznamné, když se podíváte na na tu sladkou odměnu za ně. Navíc já už si je po těch šesti týdnech nedokážu přesně vybavit.

Mart

 
Mart
Kecalka 456 příspěvků 26.04.04 19:26

Ahoj holky,
už jsem tu zase dlouho nebyla, ještě jsem nestihla přečíst minulý deníček a už je tu nový. Zdravím Kikinku po návratu z porodnice, užila jsi si tam dost, ale všechno zlé přebolí a budeš si pamatovat jen to pěkné. Já už si např. vůbec nedovedu vybavit, jak mě to při porodu vlastně bolelo.
My s Tomáškem tento týden končíme šestinedělí, musím se ještě objednat ke své dr., Tomášek jde příští týden po třech týdnech na prohlídku, tak jsem zvědavá na míry a váhy. Taky jsme příští týden objednáni na kyčle, tak snad to dobře dopadne.
Já jsem si to šestinedělí vlastně ani ?neužila?. Místo poporodních smutků mám starosti s manželem, už před narozením Tomáška začal obcházet doktory a dodnes se neví, co mu vlastně je. Protože je dost pesimisticky založený, tak má strach z nádoru, ale zatím se ukázalo, že ho trápil ledvinový kámen, který v pátek vyšel. Nicméně má pořád nějaké tlaky v břiše, čeká ho endoskopie žaludku, některé jeho potíže jsou i psychického původu.
Na druhou stranu mi ty stresy a starosti neumožnily prožívat klasické poporodní baby blues. Navíc je Tomášek moc hodný a péče mě nijak nevyčerpává. Dneska byl teda nějaký plačtivější, ale snad to byla jen výjimka potvrzující pravidlo. Teď zrovna spí v kočárku po návratu z procházky, ale už přes čtyři hodiny nejedl, tak čekám, kdy se vzbudí.
Většinou jí v intervalu 2,5 - 3 hodiny, když jsme venku, vydrží déle. V noci dobře spí, deska trhnul rekord a jedl v devět večer a pak až v pět ráno, jinak se obvykle budí mezi 2 a 3. hodinou. Nejhorší je donutit se vylézt z postele, ale už jsem si docela zvykla. Protože je většinou pokakaný, musím vstát, přebalit ho a pak teprve nakojit. Honzíka jsem v noci nemusela přebalovat, protože prostě v noci nekakal. Kojím v 90% případů sedmkrát denně.
Vůbec je zajímavé sledovat ty rozdíly. Tomášek kaká mezi kojeními, kdežto Honzík to dělal zá:,–(ně při kojení, takže jsem ho přebalovala až po kojení. Tomáška musím přebalit předem, protože je hrozně blinkací a po jídle s ním není radno manipulovat.
Už jsem musela vyřadit některé oblečky i ve velikosti 62, asi se to srazilo častým praním, protože to před tím nosil Honzík nebo holčička mé kamarádky.
Už se musím jít věnovat Tomáškovi, mějte se krásně.
 Mart

 
Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 26.04.04 19:30

Zdravím těhulky a maminky:)

Baghiro, děkuju moc za popis porodu, skvěle jsi to napsala, Superman mě dostal:) Neměla jsi to lehký, ale Elinka ti to bohatě vynahradí…:)

Peg mě dneska dostala, ale totálně…byla jsem zrovna v Delvitě, když mi přišla sms, že je to holčička, váží přes 3 kila…atd…dodatku, že porod bude do 3 týdnů jsem si přes slzy už nepřečetla:)))) Prostě jsem tu sms pochopila tak, že Peg už porodila a řvala u kasy při placení dojetím a prodavačka se mnou, no byl na nás pohled:)))) Ještě jsme podrbali o miminkách, no prostě nemělo to chybu…a až v autě jsem si všimla, že mi Peg psala „jen“ výsledky vyšetření:)))) No každopádně jejich princezna už byla oslavovaná, a to na nás ještě opravdu nejukla:)))) Ale poplakala jsem si pěkně, na generálku to nebylo špatný:))))

Teď sedím u PC s novou hlavou, hodila jsem si na vlasy barvu, jsem zvědavá, jestli to teď v těhu chytne a snad mi ta má hříva díky reakcí barvy a hormonů nevypadá:))) To by si Davídek fakt nezasloužil…i když…t­en se drží, to by člověk neřekl…o víkendu jsem ryla zahrádku, sázela jak bláznivá, dneska jsem zase osázela skleník…a co myslíte…měl(a) ho tam…a pořád:))))

U malé mi jako první odtekla plodovka, tak jsem moc zvědavá, jak začne tenhle porod…docela bych to uvítala, já mám strach, že podle kontrakcí nepoznám, kdy vyjet a plodovka by mi to usnadnila:)

Magrát, já neříkala, že zítra porodím, moje maminka mi tipovala jako první termín na Jirku, to bylo 24. v sobotu a to už jaksi minulo:) Druhý tip má ségra, a to 2. května, to je neděle, tak uvidíme…Já už netipuju, já budu ráda, když to bude letos:))))

Dneska jsem se tak pěkně plahočila po městě, ještě jsem obíhala nějaké pracovní resty, aby manžílek měl čistý stůl, kdyby mě odvezli…a měla jsem krásné těhu šaty a svítilo sluníčko a lidi na mě byli jako na těhulku milí:) Užívala jsem si, jak mám bříško vyvalené a že už nevypadám jen „tlustě“:) Prostě takhle jsem si to vysnila, když jsme mimíska plánovali a teď už to je:) Tak mi ani nevadí, že si to ještě budu chvíli užívat:) Jen doufám, že je David v pořádku, zdá se mi, že kope hodně málo…v pátek to radši řeknu v poradně…nevíte, nebude to tím, že už má třeba málo místa? Cítím ho většinou spíš v noci…

Omlouvám se Almerce a Radimkovi, zapomněla jsem je dodat do tabulky, moc mě to mrzí, snad mě omluví ta má těhudemence…příště tam budou!!!! Snad ještě 2v1:)

Tak já jdu domýt nádobí, pak umyju hlavu, sebe a budu čekat na manžílka, až se mi vrátí z rachoty…snad mu neusnu, poslední dobou spím jako miminko:)

Mějte se krásně, opatrujte bříška a vy maminky sebe a ta svá štěstíčka a zítra papa:)

Jo, Claire už je s Viktorkem doma, psali jsme si na Rodině, prý jak se trošku vzpamatuje, napíše nám sem:)

Pápá Diny a Davídek (39 tt) … už len 13 dní …:) Snad, hihi:)))

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 26.04.04 19:57

ahoj holciny a pupici
tak dneska slavime 10 tydnu zivota,je uplne neuveritelne co vsechno uz delfinek umi:-)
Zacal se smat,po ranu vejska,boucha pestickou do hrazdicky,miluje sprchu,nerad v noci spi a vstava v 6 hodin:-) Je to proste
uz kus chlapa.

Hm,tak jsme zacali s manzilkem sexualni zivot a porad to neni nic moc. Dokonce jsem koupila gel a pak jsem mela dole vetrno. Doufam,ze se to brzy zmeni,protoze je to fakt o nicem,jeste,ze ma Filda trpelivost

holky,zacnete uz rodit a piste,at si ma delfinek s kym povidat :-))

dneska jsme sli ven v 11:00 a vratili se v pet. Uzivame si teple pocasi a doma nas nic nedrzi. Objevila jsem super sekacek a koupila jsem delfinkovi teplacky a mikinu.

ve stredu jdeme zase na ortopedii,tak doufam,ze nedavam decku spatne. Jsem zvedava,co nam reknou.

DINY - prijde mi uplne neuveritelne,ze uz jen 13 dni :-), vzdyt pristi tyden je uz KVETEN. Jee ja ti zavidim tu zahradku,ja si ji uzivam u nasich

PEG - tak to bude mit skritek krasny miry a ke vsemu to bude prvni euromiminko. Jen ,aby te nevypekla a nenarodila se na carodejnice:-) Jo a ty mantinely jsou fakt pekne

SLNIECKO - takze ve stredu se stehujete? Gratuluju a uzij si to. Hele moje tchyne ma uklidovou firmu. Pozdravuju Lukaska :-)

MART - gratuluji k ukonceni sestinedeli:-) a at ti Tomasek porad tak kraasne spinka. Jinak co se tyce manzela,je fakt,ze to klidne muze byt psychosomatic­ke,drzim palce at vysledky dobre dopadnou. A az budeme mit cas,tak napis a podnikneme ten srazik :-)

ALICE - jake bylo cviceni :-) ?

tak jdu dovarit manzilkovi gulas,nalozim se do vany a pak mozna pujdu spinkat

 
Ethel
Stálice 71 příspěvků 26.04.04 20:56

Ahoj Alice,
moc zajímavý deníček, mně podobné informace řekla jedna moc milá ženská sestřička asi čtvrtý nebo pátý den po porodu večer.

K těm poporodním blues - depresím a psychózám:
poporodní blues - věřila bych, že to má hodně maminek - u mě se to projevilo tak, že mě dojala nebo rozesmutnila nějaká pitomost a i když většinou moc nebrečím, plakala jsem zoufale.

poporodní deprese - tento stav se prohloubí, může vést k jakési bezmocnosti v praktických věcech (vč. starání se o dítě)… - vyžaduje odbornou péči, ale někdy může pomoci i pečující rodina

laktační psychóza - poměrně zřídkavá komplikace, vyžaduje medikaci a rozhodně vyžaduje odbornou péči - maminka má velmi vážné problémy a narozdíl od předchozích dvou NEMÁ náhled - to znamená, že nevnímá, že je mimo. Může se to projevit různě - bludy, vidiny… (koukne se v červnu z okna a sněží - ovšem ten sníh vidí jen ona…), v tomto stavu může snadno ohrozit zdraví nebo i život dítěte. Pokud jsem o tom četla, dá se to vyléčit poměrně snadno, ale MUSÍ se to léčit.

Tak tolik k těm psycho - komplikacím. Věřím pevně, že ve vašem případě vůbec nenastanou, že si třeba jen tak trochu pobrečíte.
Držím palce
Ethel, Ted a Anka (Fixísci, kamarádi Báry a Mishicky)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.04 09:08

Ahoj holčiny!

Četla jsem komentáře už včera a moc mě zaujal popis porodu od Baghiry.Musím pochválit humornou formu!Zasmála jsem se,ale i uronila slzu.

Diny,obdivuju Tě,že zvládáš ještě zahrádku a skleník.To na naší zahrádce bude asi letos jenom pažitka,která roste sama:-)
Náš chlapeček se ve dne taky už moc neprojevuje,to spíš večer a v noci.Holt už tam mají malo místečka.

S tou váhou to je u mě stejné.Myslela jsem,že poslední měsíc už nic nepřiberu,jak píšou ve Veké knize o matce a dítěti,ale ouha:za 14 dní 2 kg.

Taky Vám musím napsat,že mě včera moc nepotěšila sousedka,která má tři děti.Prý je třetí porod nejhorší,o mnoho horší než první:-((

Mějte se hezky a pozdravujte miminka a bříška!

Almerka+Radimek (za 16 dní)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.04 11:36

Ahoj Jarňatka,

včera som sa rozprávala s jednou známou, ktorá rodila minulý rok. Jej porod nebol zrovna ukážkový a kedže mala komplikácie tak nakoniec skončila niekolko dní na JIP-ke . Prečo Vám to ale píšem, hovorila mi, že na ňu najhoršie vplývala skutočnosť, že každý sa po návrate z porodnice zaujímal len o jej miminko a všetci zabudli na maminku. Vravela, že mala z toho riadnu depku niekolko týždnov, skoro až mesiacov a kedže sa jej k tomu aj rany po porode hojili velmi pomaly tak jej to nepridavalo na nalade. Keď sa k tomu ešte pridajú tie hormóny, o ktorých písala Alice, tak sa ani nečudujem.
Ona už je v poriadku ale upozornila ma, že možno nebudem hneď po porode cítit ako veľmi mám rada to miminko (materinské pudy), ale že to určite príde časom keď sa oň budem starať. Aspoň tak to prežívala ona. Teraz je z nej ukážková maminka a je veľmi spokojná. Hovorila mi, že o tom prvorodičky moc nechcu hovoriť. Hanbia alebo boja sa, že v tejto životnej skuške neobstáli a že sú chladné. Všetko chce svoj čas.
Hold každá to prežívame inak. Tak som zvedava čo čaká nás :o)

Magratka - dáš mi prosím kontakt na tú úklidovú firmu ? Ja už som dnes nejake obvolavala ( našla som ich na internete) a ak zajtra preberieme baráčik tak by som si chcela nejaku do konca týždna vybrať. Diky. tel. na mňa je 604200963 alebo 605222640.

Zdravím všetky maminky a skoro maminky a opatrujte sa
Slniečko zatial stále 36tt

 
Peg
Kecalka 196 příspěvků 27.04.04 12:36

Diny teda ted tu bulím já smíchem, mě to došlo, až jsem ty smky odeslala, ale celá moje rodina to pochopila správně, tedy přečetla smsku až do konce. No holka jedna nejen že už ted utrácí za oblečení, ale už se nechá i slavit dopředu :-)

Peg

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 27.04.04 14:48

ahoj Slniecko
je to uklidova firma Eliska a telefon na moji tchyni je 602 278 056, uz jsem ji rikala,ze ji kdyz tak zavolas. Odkaz se klidne na me,ale rekni ji,ze si od Markety:-) , uvidis ,jestli se nejak dohodnete.
pusu Lukaskovi a zitra si to uzijte :-)
pa magrata a ted chrnici krystof

 
leonaw
Nováček 9 příspěvků 27.04.04 16:56

Zdravím všechny jarní maminky a jejich bříška/miminka :o)

Moc často se tady neukazuju, ale v evidenci jsem ještě pořád - díky. Jen chci reagovat na sqělý deníček, myslím, že za pár dní bude aktuální i pro mě…a asi ho vytisknu manžílkovi k pročtení, ať ví, co ho čeká :o) Zatím asi nemá moc velkou představu…ale to já vlastně taky ne.

Taky se mi moc líbil příspěvek baghiry o porodu - ten mě dostal! Ale nevystrašil, právě naopak. Člověk má počítat se vším, a co vím, tak málokterá maminka rodí tak ukázkově, jak je nám přednášeno na kurzících (i když jsou určitě sqělé). To jsem zvědavá jak to zvládneme my?!?

Jinak my jsme zatím pořád 2v1 a myslím, že nic moc nenasvědčuje tomu, že bych měla rodit dřív. Byla jsem na monitoru v nemocnici a těch pár malých kopečků (30-50) po 9-13 minutách podle všeho ještě nic neznačí… Naše maličká bude asi pěkný kus ženské (už před 3mi týdny měla dle UTZ 2.84 kg) a dává mi docela zabrat - ale raději ať je hodně živá než abych musela čekat s napětím jestli napočítám aspoň těch 12 pohybů za den… Jinak nás netrápí (zatím, ťuk ťuk) žádné velké problémy, jen bych už strašně moc chtěla mít Soničku u sebe tady venku :o)))

Zdravím všechny maminky i maminky čekatelky

Leonaw (Lí) + Sonička 37+6tt

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.04 17:46

Ahojky jarňátka,
Alice to povídání o šestinedělí jsi napsala perfektně. Je to docela nápor. Pro mě to bylo nejhorší v porodnici. Strávily jsme tam s holkama deset dnů.....hrůza…měla jsem pocit, že domů snad nikdy nepojedeme. Byl to opravdu nápor, vůbec jsem nechápala co se se mnou děje, stále na krajíčku, obrovská starost o holky…no nevrátila bych to.
Doma se to trošku zlepšilo, ale začátek byl taky náročný, holky byly malé a já měla strach, aby bylo vše v pořádku, aby něco nechytly. Vždycky večer jsem relaxovala ve sprše a přemýšlela, že už nikdy nebudu sama za sebe a jak a jestli vůbec to zvládnu… U mě fungovalo opravdu šestinedělí, po 6 týdnech se to zlomilo a bylo mi super. S holkama jsme se sžily, už jsem vcelku věděla co a jak, drandily jsme na procházkách, našly spoustu nových kamarádů a kamarádek. Sice jsme to vylíčila dost děsně, ale na druhou stranu…už se těším na toho kluka, kterého chci holkám pořídit…:o)))…takže zase taková hrůza to nebyla. Prostě jen obrovská změna na kterou se podle mě nelze stoprocentně připravit.
Teď už je hej, holkám je skoro 11 týdnů a jsou perfektní, koukají, hrají si s hrazdičkou a povídají si a to je největší sranda. I v noci se nám režim ustálil a spinkáme moc hezky, sice se o jídlo neošidíme, ale po kojení zase hned usneme a jsme blažené…:o)))
Zkrátka těšte se na svoje drobečky, je to sranda, a šestinedělí???…no je to prostě jiný stav, ale svým způsobem taky moc hezký…
Jarňátka, už se těšíme na další přírůstky.
Mějte se všechny krásně a zase se ozveme až najdeme chviličku (což je čím dál těžší).

Evásek a dračice

P.S.: Alice, auto mám a s holkama už objíždíme známé, tak se musíme domluvit a podnikneme výlet i za vámi. Ale to počítám bude až po narození Kubíka…takže až budete moci, tak se ozvi. Budeme se těšit.

 
Senti
Kecalka 375 příspěvků 27.04.04 18:11

Ahoj těhulky a maminky,

tak dneska jsme byli zase po týdnu na kontrole u Apolináře. Monitor byl opět na jedničku. Na ultrazvuku naštěstí úbytek plod. vody nezaznamenali, stále je na spod. hranici, ale miminku to stačí. A Karolínka už váží 3020 g, to docela jde, ne? Schválně jsem se zeptala, zda miminka poslední týdny přiberou více nebo už moc ne, a bylo mi řečeno, že teď naopak hodně:-) Jsem zvědavá, kolik bude mít, až se narodí, protože to k porodu prý zatím nevypadá. Ale nezoufám si, protože to samé řekli sestře taky a na příští kontrolu to už nestihla:-)

Baghiro: děkuju moc za popis porodu. Sice moc povzbudivý pro nás nebyl, ale žádný porod neprobýhá stejně a proto jsem ráda, když znám víc možností, které můžou nastat. Každopádně to už máš za sebou a teď už se můžeš jen těšit z malé.

Mart: držím palce, aby se manžel brzy uzdravil a mohli jste si plně vychutnávat pouze vaše miminečko.

Diny: tak co, jak dopadla barva? Máš pravdu miminka se teď už tolik nehýbou, protože mají málo místa - aspoň to uvádí v knížkách:-) Karolínka se teď spíš trošku občas pohne a nebo dělá takovou bouličku nožičkou (aspoň myslím) na pravý straně břicha.

Almerko: to máš teda hodnou sousedku, že ti povídá takový povzbudivý věci. Já jsem to ale nikde neslyšela a ani nečetla, že by 3. porod byl horší jak ten první. A myslím si, že je to určitě individuální. Hlavně neměj strach, protože porod je prý především ze 70 % o psychice.

Slniečko: myslím, že tu někdo psal, že je dobrý na zácpu - Karlovarský mlýnský pramen.

Mějte se všichni moc krásně

Senti a Karolínka 40 tt!

 
kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 27.04.04 21:37

Ahojte maminy a skoromaminy, miminka a bříška!

Jak jsem minule slibovala, podělím se s Vámi dneska o mé dojmy z kontroly, protože u paní dr. jsme byli naposledy minulý týden a ode dneška jsme plně v péči por.-gyn. oddělení v místní porodnici. Ještě že jsem si na tu dnešní návštěvu objednala strýce coby řidiče, protože po tom všem, co jsem dneska zvládla, bych se už asi nedoplazila ani na tu autobusovou zastávku. Všechno začalo nevinně natáčením KTG, kdy po 20 minutách přišla sestra, moc se jí to nelíbilo, že prý se Elinka nějak moc vrní a je moc čilá, takže jsme se otočili na levý bok a natáčelo se dalších cca 30 min. Následovalo vyšetření pana dr., který byl překvapený, že máme tak velké bříško a že čekáme teprve první mimi. Mimochodem, sestra našla v moči trochu bílkoviny, ale zatím prý žádná hrůza, uvidíme příště. Následoval můj dotaz, zda je možné zjistit, jak je mimi velké, takže jsme se přesunuli na UTZ. Tam proběhla pro mě dvacetiminutovka utrpení a hrůzy v očích, protože pan doktor pořád jezdil sem a tam, sestra stála u něho, vrhali na sebe takový divný pohledy a on pořád kroutil hlavou. V celé místnosti bylo hrobový ticho a do toho se ozývalo jenom pípání, jak Elinku měřil a měřil a měřil. Asi tomu chudák nemohl uvěřit, vyhazovalo mu to nějakou tabulku, a on začal zase znovu měřit a znovu tabulka a pořád dokola, až to vzdal. Výsledkem bylo oznámení, že už teď (10 dní před termínem) máme 4100g a možná i o něco víc (sestra říkala, že i možná o půl kila!!) no a objednali mě na další kontrolu na příští týden ve středu s tím, že si mě prohlídne pan primář a rozhodne, co vlastně se mnou. Nejsou asi zvyklí rodit větší děti a bojím se, že se nebudou namáhat s přirozeným (byť třeba i vyvolaným) porodem a rozhodnou se pro císař. Jak mi řekla kamarádka, co jsem prý čekala, když jsem při porodu vážila já 3,75kg a hlavně manža měl 5,20kg :o((((((((((. Hlavně ať prý koupím rovnou větší plínky než do 6 kilo, abych měla El do čeho zabalit. Aby toho nebylo v té porodnici málo, panu doktorovi se nezdálo boje belhání a rozhodl se, že mě pošle na ortopedii ještě před porodem. Tam si mě přehazovali jak horkej brambor, protože jsem nikdy na ortopedii nebyla, nikdy mi nedělali žádnej rentgen a teď mi vlastně ani žádnej dělat nemůžou. Nakonec mě poslali za nějakým panem doktorem, kterej mě prohlídl a řekl, že to kyčle nebudou, ale podle pohmatu a mý bolesti je to prý křížový vazivo, se kterým mi teď momentálně nemůže nijak pomoct. Po šestinedělí mám přijít na kontrolu a uvidí se. Po necelých čtyřech hodinách jsem toho měla tak akorát, takže jsem pro zbytek dneška byla KO a odmítla cokoli dělat. Teď si uložím deníček a budu si pak v klidu pročítat, co nového jste sem holky napsaly Vy. Každopádně doufám, že jsem žádnou z Vás nepostrašila (tak jak předeslala Baghirka se svým popisem porodu) a děkuju, že jsem opět mohla trošku (trošku víc) ulevit.

Jmenovitý komentáře neposílám, protože jsem na emimču nebyla asi 3 nebo 4 dny a musím si teprve počíst, co je novýho.

Pro dnešek končím, mějte se krásně, dejte pusinku mimískům, pohlaďte bříška a brzo ahoj.

Kostička + ?buřtík? El 38+4 tt

 
Jirina
Neúnavná pisatelka 15058 příspěvků 27.04.04 21:54

Ahojky Slniecko,

tak jsem náhodou zabrousila do jarních miminek a koukám, že docela pravidelně přispíváš. Tak Ti chci touto cestou vzkázat, jestli mi nechceš někdy zavolat nebo písnout mail :o)))

Já sice do vašeho deníčku nepatřím, ale bonznu ostatním, že než jsme šly na mateřskou tak jsi bývala moje šéfka :o))) Tak snad už chápeš, co jsem těch posledních několik měsíců v práci pořád hltala na internetu :o))
Jo a doufám, že takovou skvělou šéfku ještě někdy budu mít.

Ahoj Jiřina od Vrabčáků a Brusinčat

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.04 21:55

Ahoj mamči,
Po dlouhé době jsem zase otevřela emimino - vubec nestiham, ale nerada bych skončila „v propadlišti dějin e mimina“ :-)
Alice - díky za deníček, je to super poučení, mám pocit, že teď už to prostě zvládnout musím
Kikinko - jsem moc ráda, že jste oba v pořádku, když jsem četla tvůj komentář, tlak 220 na 110 mě pěkně vyděsil. Hlavně, že to dobře dopadlo.
Baghiro - ty jsi pekna spisovatelka, docela jsem se nasmala, pozdravuj Elišku.

A co my? Blíříme se do cílové rovinky. Od příští středy už to může propuknout. Dneska jsem snad dokoupila poslední věci a můžu si zbalit tašku do porodnice. Taky jsme dneska byli s taťkou na předporodním kurzu. Dělal tam „ostudu“, připadalo mu to všechno legrační, vyblbnul se při dejchání jako pejsek. Doufám, že až to bude naostro, tak to pojme seriózněji, jinak ho budu muset vykázat :-) ale jinak je bezvadnej, fakt a na Vašíka se moc těší.
Holky, nebudu to prodlužovat, jsem děsně unavená. V noci se mi spí čím dál hůř, děsně mě bolí celá pánev a přes den stačí že jdu nakoupit a tak mě to vyčerpá, že naopak prospím celé odpoledne. Obdivuju ty z vás, které mají další ratolesti, že to zvládaj.
Držím palečky a těším se na další jarňátka.
Makýš a Vašek 38 tt

 
letadlo
Závislačka 3592 příspěvků 27.04.04 23:12

Ahoj maminky a těhulky,

nedá mi nevyjádřit se ke kontrole šití a vnitřnímu ultarzvuku po porodu. Já jsem rodila ve Vysokém Mýtě (bohužel nemocnice byla zrušena), myslím tak 3. den po porodu nám lékař zkontroloval šití a udělal vnitřní ultrazvuk (mně našli sraženinu v děloze, tak jsem dostala injekci - asi oxytocin a chvíli mi bylo, jako bych znovu rodila. Myslím si, že vše je otázka lidí a přístupu porodnice.

Všem maminám přeji radost z miminek a těhulkám rychlé a bezbolestné porody.

Jana a Karolínka (zítra 14 měsíců) od Šulánka a Veroniky

 
fantagiro
Kecalka 401 příspěvků 28.04.04 07:28

Ahoj holky,

jen nakukuju a MUSÍM POCHVÁLIT KIKINCE TEDÝSKA !!!!!!!!!!!! Už jsou tam fotečky a je naprosto )úúúúúúúúúúžas­nýýýýýýý :-)))

Tak ještě jednou vše NEJ a hodně zdravíčka Tobě i malému !!!! :-)

Pa Kačka

 
Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 28.04.04 14:49

ahoj holciny

to slunicko je super,ze me se stal normalne turista a porad nekde courame. Mam pocit,ze tolik jsem toho nikdy neusla:-)) Auticko stoji smutne na parkovisti

dneska jsme byli na kyclich,dalsi ko za tri tydny,decka zustava. Vcera nas broucek pekne vypekl,normalne usnul v pet a probudil se az v deset a hrozna legrace:-) No pro me tedy ne. Dala jsem mu napit,predala ho tatinkovi a vytuhla jsem:-) To jsem ale matka

vcera jsem mluvila s Lentikou,tak to vypada,ze uz by se to mohlo rozbehnout.Je z toho chudinks uz nestastna. Moooc vas pozdravuje

Diny - tak co dela budouci lamac divcich srdci:-)

Senti - takze tatinek uz umi s fotakem,tak to se muze Karolinka narodit:-)

Slniecko- gratuluji k prevzeti domecku

Almerko - na sousedku se vyprdni,Radimek pujde na svet urcite rychle

Kosticko - i na UZV se muzou spest,hlavne se zbytecne nestresuj a drzim palce,at ti to rychle utece

Makys - tak s tatinkem bude na sale legrace:-) pohlad za me Vasika:-) Co cukr?

Kikinko- Tedysek je kraaasnej a brzy se nam ozvi

tak jdu zase van
pa magrat a delfinek

 
Peg
Kecalka 196 příspěvků 28.04.04 16:19

Ahojte,

tak já jsem tady, a po dnešní noci bych teda raději byla někde jinde, ale holt zase nic. V noci jsem totiž dlouhé hodiny prochodila v bolestech, které postupně přecházely a znovu se vracely no nakonec jak vidíte v porod nevyustily :-(

Takže zase čekáme.

Diny jak jsi na tom, ráno jsem ti psla smko a ty jsi se neozvala snad už nerodíš?

No já pujdu zase na procházku, jednou se tomusí nějak prolomit.

Tak zatím pa zítra jdu na monitor tak uvidíme, ale ráno bývám většinou v dobré kondici a břicho je daleko klidnější,

Pa Peg a Holčička

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »