Jarní těhulky aneb Těhotné Vánoce

Těhotenství

Ahoj těhulinky, maminky i čekatelky! Je tu další deníček, tentokrát směřovaný k Vánocům. Ale než se dostaneme k nim, obdařím vás trochou humoru z naší rodinky. Jak už jsem psala na chatu i jinde, máme tátu na dva týdny v Paříži. Jelikož Verunka tento týden opět bodovala, pokusím se pár perliček pro vás napsat:

Na:,–(ila si na hlavu čepičku s bambulkama, vrtěla hlavou a lechtala se bambulí na tvářičce. Chechtala se u toho, až se zajíkala.

Verunka ve středu proletěla postýlkou až na zem… Vůbec se tomu nedivím, řádila jak černá ruka ? skákala, lomcovala?.. Nic se ji nestalo, měla z toho spíš srandu.

Verunka si pokouší nazout na botasky ještě sandálky a strašně se rozčiluje, ze ji to nejde. Ráno jsem jí po:,–(ila na nočník, šla jsem jen vyhodit plínku a Verunka mi šla už naproti - nahatá s nočníkem v ruce… Naštěstí byl prázdny.

Zjistila jsem, ze nádobí není umyté, ale jen opláchnuté - Verunka si kroutila s knoflíkem od myčky, takže tam místo trojky byla sedmička.

Dneska mi sundávala a obouvala ponožky, se střídavým úspěchem, ale zato ji to děsně baví. Obouvá si sandálky i na botasky nebo zkouší moje sandály a ponožky. U počítače mi sundala sandál a zase nazouvala, ovsem podrážkou nahoru…

Dneska nastrkala všechny tvary do zastrkávací koule a po každém vhození si hned zatleskala?.

Udělala smudíka do nočníku a než jsem podala toaleťák, tak se zvedla a píchla do něj prstem.....

Vytáhla hadici z vysavače, sedla si na něj a začala se houpat.

Šplhá po postýlce, zůstala tam viset zaklesnuta jako netopýr, musela jsem si sundat. Podobným způsobem se věší na šuplíky v kuchyni.

Když jsem se k ni sehla na zem, že ji obuju, začala mě hladit po tváři.

A teď už pár úvah k Vánocům:

Těhotné Vánoce

Nedá mi to, abych nenapsala o Vánocích a o tom, co v nich vlastně budeme prožívat.

Zatím co pro většinu populace jsou Vánoce spojené hlavně se sháněním dárků, celoročním úklidem, pečením cukroví, nákupy a vařením,původní význam Vánoc je zcela jiný. Jedna těhotná žena se vláčela na oslíku někam daleko do města, odkud pocházel její manžel, protože tehdejší vladař si vzpomněl uspořádat sčítaní lidu. Když si vybavím své poslední měsíce těhotenství, děsí mě představa jakéhokoliv cestování, i když to měly být jen dvě zastávky tramvají. O Vánocích slavíme narození a nebylo to jen tak ledajaké narození!! Kdo by si přál slehnout někde v cizí stáji, která zcela jistě neměla parametry správného porodního domu, bez lékaře, pouze s asistencí manžela, který nikdy nerodil?!! Marie to zvládla! Nikde neměla nachystanou almaru přežehlených plínek, dupaček, bodýček, nikde nestál vybraný kočárek nebo skvělá zdravotně nezávadná postýlka s kokosovou matrací?. Kolem jen ticho.

Je to až s podivem jak je to prosté ? o Vánocích slavíme prostě narození!! Smyslem Vánoc není předvánoční šílenství, kupa dárků ani zkažené žaludky, ale prostá radost z narozeného dítěte. Ty letošní Vánoce jsou tedy pro nás velice významné. Prožíváme je v očekávaní, těšíme se na příchod našeho děťátka! Kéž se to stane o letoších Vánocích tím jediným podstatným a důležitým!

Nevím, jestli je u vás zvykem zpívat koledy nebo si je aspoň poslechnout. Ale zkusme letos o Vánocích dát slovo tomu malému nenarozenému miminku, co si v nás někde hajá a nechme stranou okolní shon, stejně víme, že je často zbytečný. Pokusme se miminku zazpívat (a nemusí to být zrovna koledy, ale také mohou?), říct mu, že se na něj moc těšíme a dát mu třeba dopředu malý dárek. Může to být společné foto nebo třeba dopis, který mu o Vánocích napíšeme. Co na tom, že si ho přečte až o moc let později?!

Pár Vánočních a předvánočních tipů:

Máte doma Adventní věnec? Advent je příprava na Vánoce a začíná 4 týdny před Štědrým dnem, tedy tato neděle je první adventní. Věnec si snadno připravíte z chvojí a čtyř barevných svíček. Každou neděli jednu zapálíte. O Vánocích budou hořet všechny čtyři.

Najdete si letos čas vyzdobit okno? Nemusí to být barevné žárovičky, stačí vystřihovánky z papíru. Nebo stačí olepit skleničku barevným papírem a dát dovnitř svíčku.
Připravte si scénář na Vánoce. Nemusí vyjít na 100%, ale budete mít čeho se držet. Doufám, že inspirace najdete dost tady v deníčku.

Jaké Vánoční zvyky děláte?

Na vánoční tabuli se schovávali pod talíře mince. Dělal to už můj dědeček, možná i pradědeček a držíme tuto tradici stále. Vždycky když dojíme a talíře se sbírají, dozvíme jak jsme byli hodní?.! :o)

K vánočnímu stolu chodíme oblečení jako do divadla, tatínek si vždy vzal oblek, maminka šaty a my děti jsem se také naparádily. Vytáhla se sváteční :,-(a příborů, tatínek naleštil stříbrnou mísu.

Po večeři se vždycky pouštěli svíčičky ve skořápkách z ořechů. Donesli jsme ke stromečku lavor vody a v něm pouštěli lodičky.

Lití olova se u nás nikdy neprovádělo, ani jsem nedávali do peněženky rybí šupinky. Obávám se, že by spíš místo plná peněz byla plná rybího puchu? :o)

Letos bych chtěla kvůli Verunce přidat i další zvyky ? svazování noh stolu, aby rodina držela pohromadě, krájení jablíčka, zapálení františka, purpury nebo kadidlových zrn, určitě nakoupím voskové svíčky. S cukrovím se moc dělat nebudu, nakoupím sušené ovoce a oříšky. Něco stejně donese sestra a rodiče, nějaké napečené zvládnu i při Verunce. Hlavně chci hodně zpívat koledy, opráším kytaru a vylovím někde noty. Loni jsem koupila slaměné ozdoby a krásný zvoneček. Dárečky už mám z velké části nakoupené, jenom je zabalím a ozdobím.

A co vy? Jaké vánoční zvyky znáte a které se u vás drží? Znáte nějakou vánoční písničku nebo básničku? Co takhle recept na tradiční vánoční salát? Napište!!

Nějaké dobré receptíky zase pošlu, vy doufám také!!

Alice + bobík 18+0

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.11.03 18:01

Ahoj Alice:-)
My se snazime delat jak ceske, tak americke Vanoce. Nakonec z tech vsech zvyku vyjde docela zajimavy celek) Vikend pred Vanocemi mame typickou ceskou veceri - obalenou rybu + bramborovy salat. 24/12 zase peceme americkeho krocana, sladke brambory, kapusticky atd a darky si davame pod stromecek ten samy den. 25/12 dojidame krocana a davame malickosti v puncochach detem:-)
Jak pokracujete s nocnikem? My jsme na bodu mrazu. Dcerka si na nocnik sedne, ale nevycura se:-( Kamaradka mi poradila, abych s ni zustala par dnu doma a ucila ji na nocnik intenzivne. U nas je ted problem, ze dcerka ma temer cely den plinu - jsme totiz porad venku.

Tak zatim papa,

Alex, dcerka 2 roky + 23 tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 30.11.03 18:14

ahoj Alice:)
denicek je opet krasny a plny zajimavosti.

vanoce,mam je hrozne rada a od te doby,co je slavim se svym Filipkem,je to jeste lepsi. Jak to u nas probiha? No vzdycky 23.12 mame vanocni besidku s nasimi kamarady,rano se probudime,pustime pohadky a chvili se jeste valime v posteli.Potom Filda naklepe rizecky,ja je obalim.Oloupu brambory a koblizek zacne vsechno krajet na male kousicky a vytvori bramborovy salat. Kolem seste vecer usmazim rizky ,zapalime svicky,dame si drobne darecky a pak vsechno snime:)) nasleduje pohadka a pak vyrazime na msi. Stromecek nemame,jenom vetvicky,ale mam pocit,ze pristi rok bude vsechno uplne jinak:))
jinak cukrovi nepecu,protoze hned druhy den jedeme ke tchyni,pak k nasim a vsude je spousta dobrutek.
Dneska jsem zapalila prvni svicku,odpoci­vame,je tady proste pohodicka.Jee,to zni jako,ze se chlubim,ale ja jsem fakt hrozne moooc spokojena:-)))

tak zitra vam napiseme,jak jsme se s Krystufkem meli o vikendu.
posilam pozdrav vsem pupikum
magrata a Krystufek 25 + 1t.t

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 30.11.03 18:24

jeste jednou ahoj,
hodila jsem do galerie jarnich miminek,jak ted vypadame s Krystufkem,UZV bohuzel nemame,tak nam Filda aspon vyfotil pupika
magrata

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 01.12.03 08:12

Ahojte těhulky:)

Tada ALICE, to my nemůžeš dělat, když jsem v Tvém krásném deníčku četla o tom, že třeba můžeme miminku napsat dopis a ono si jej za pár let přečte, tak už jsem zase skoro bulela…je to krásný nápad, asi s malou sedneme a spolu mu něco napíšeme:) Jenom pak volit dobrý rok, kdy mu ho dát, obávám se, že až bude v pubertě, že by naši snahu taky nemusel ocenit, hihi:))))

Jinak těhulky, začíná se na mě HOSIP projevovat čím dál tím víc. Jistě víte, co ta zkratka znamená:)))Nap­říklad dneska jsem vzhůru už od 6 ráno a to jen proto, protože si moje hlava myslela, že jdeme na 8 na odběry krve na AFP. No jdeme zítra, že, ale už jsem neusnula… Dál když mluvím, tak si mi motají písmenka… prostě ve větě třeba…Přijdu hned…to pomotám tak, že manžílkovi řeknu: Přijdu hend… No a aby toho nebylo málo tak se mi pletou písmenka i tady na klávesnici a musím se každou chvíli zastavit a opravovat blbosti. A to jsem jeden čas byla přebornice v psaní strojem, haha:)))) Mého učitele by ze mě odvezli:)))

Jinak k tématu nového deníčku…letos jsem se rozhodla, že Vánoce neznesvětím žádnými chaotickými nákupy v Hyper a podobných marketech a protože jsem zatím neměla čas nic nakupovat, tak toto předsevzetí zatím dodržuju:) Bohužel se obávám, že pokud si ten čas na dárečky nenajdu do 20. prosince, na ty obrovská monstra dojde. Nic proti těmto obrovským nákupním centrům nemám, když jde o potraviny, nenakoupím nikde levněji a na měsíc dopředu vše až na pečivo a zeleninu, ale dárky tady prostě nevybírám. Nemá to tam totiž pro mě tu atmosféru.

Takže dneska mám v Plzni nějaké lítání úřední a potom…vyrazím omrknout malé obchůdky, jestli tam nějaké krásné dárečky nepotkám… Nemám vůbec představu a příbuzných je jak much, tak jsem zvědavá:) Kdybych měla nakupovat dárečky jen dětem, to by byla nádhera…:)

Co se týká zvyků, moc se mi líbil zvyk jak psala Alice svázat nohy u stolu. Bohužel jsem to v první chvíli pochopila tak, že si musíme svázat u stolu nohy my, což jsem referovala manželovi jako super srandovní zvyk, na který se netvářil moc nadšeně, ale protože mě zná, jak mě vždycky všechno nadchne, tak kývl:) Až asi za 10 minut mi plodovka na mozku propustila informaci, že asi nešlo o nohy naše, ale jen toho stolu, hihi, takže k hromadnému svazování nedojde… i když, nebylo by to originální, co myslíte? Zvlášť, když bychom se chtěli za rok sejít u stolu a pod stolem všichni, a tam trůní pokaždé naši hafíci, že bychom to vzali na přeskáčku…moje pravá noha, pesanovo přední levá, pesanovo přední pravá, manželovo obě…:)))))))))

No musím končit, dovolila jsem si hačnout k manželovou PC, líp se mi tu píše a on se za chvíli vyřítí ze zálohy a vyžene mě. Takže se k dalšímu vyjádřím příště:)

Mějte se krásně, pohlaďte pupíčky a opatrujte se:)

Vaše Diny a brouček (17tt)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 01.12.03 13:44

ahoj holčiny a pupíci:-)
koukám,že na vás padlo spavé období a vůbec nepíšete:-),tak honem to napravte.

ještě se vrátím k víkendu,v pátek jsem vyrazila do víru velkoměsta,že si koupím nějakou prďácku čepici,vlezla jsem do Zlatého Anděla a během 5 minut byla venku.Bléé,vůbec nechápu,jak tam někdo může strávit odpoledne,šílené vedro a vzduch.Díky tomu jsem si nabourala plán,protože s Fildou jsem měla spicha až za hodinu.Pokud znáte Anděl,chápete,že tam fakt je to o dr…,schází se tam bezdomovci,feťáci a tak.Nakonec jsem si koupila knížku a tu hodinu přečkala v Mekači:-))) V sobotu jsme opět navštívili kino a to film UNDERWORLD ( je to o upírech a vlkodlacích a Kryštofovi se to líbilo) - doporučení: nechoďte na to!!! Hned jsme si koupili lístku na premiéru Mazanýho Filipa s Hanákem v hlavní roli.Lístek stál 85,–, takže jsme ušetřili 40kč za jednoho. V neděli byl klidný a plný odpočinku.

jinak my s Kryštůfkem se máme dobře a už se nám to krásně krátí. Kryštůfek kope a různě se boulí,je to můj pokládek.

dneska se chystáme s Fildou na velký nákup do TESCA ( někdo nám přes víkend vyžral lednici),tak doufám,že tam nebude narváno.

DINY - vyprskla jsem smíchy,když jsem si přečetla,jak si přivazujete nohy k sobě:-)
Ať tě zítra hezky naberou a pak budu držet palce,aby to dobře dopadlo.

mějte se krásně a pa
Magráta a Kryštůfek 25+2 t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 15:43

ahoj lenosky,
copak je s vami? ja se tesila,jak si krasne poctu a vy takhle:-((
DINY - co odbery,netrapili te moc?

KIKINKO - co kopanecky?

PEG - angina je pryc?

Zuzko,Al-ex,Lenko a vsichni hezky piste
Magrata+Krystufek 25 + 4t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 16:10

Ahoj bříškandy :-))
předem se omlouvám, že Vás všechny tak zanedbávám, ale nestíhám pomalu ani obědvat :-(( Jinak dneska jsem byla u pí. doktorky na prohlídku a poprvé jsem slyšela srdíčko našeho malého drobečka. Ani ho nemusela paní doktorka moc dlouho hledat, hned jsem slyšela jak mu krásně rychle tlouklo. Úžasnýýýý pocit, fakticky! No, ale aby to nebylo vše jenom tak bezvadné, byl mě pro změnu naměřen vysoký tlak a ten se jí nějak moc nezdál. Možná to bude tím velkým stresem poslední dobou u nás v práci?! Co já vím, každopádně doufám, že je to jenom přechodné a příští prohlídka bude pohodovější?! Holky, příští týden mě čeká konečně to ultrazvukové vyšetření, ze kterého mám velké obavy a strach, aby vše dopadlo dobře a miminko bylo v pořádku a mělo všechno co mít má. Pořád musím myslet na Ivku, doufám, že to holka zvládla? Takže kočenky, držte mě prosím moc pěstičky, aby dopadlo vše co nejlíp a já mohla s radostí přispívat do deníčku dál… No nic holčičky, to jenom k mým výsledkům, takže tak jak jsem slibovala, jsem fakticky jenom stručná. Mějte se moc krásně, pohladte za mě své nádherné pupíky a zase se ozvu.
Magráta + Kryštůfek: kopanečky zatím nic moc, ale sem tam nějaký ten dost nepravidelný přece jen dostanu :-)) Už se moc těším na pořádný čutanec, ale zřejmě mám velkou tukovou vrstvu na břiše a proto potřebuji pořádnou ránu, abych to konečně ucítila jako kopanec :-))))

Paaa Kikinka + ? (18 + 5 tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 16:34

Ahojda holky!
Až teď jsem se utrhla konečně nahlédnout do deníčku, mám šilený fofr.
Deníček je krááásný, a moc jsem se nasmála jak malá Verunka řádí:-)
Včera jsem odešla z práce ráno v devět, přišla jsem v osm a odešla za hodinku:-) Měla jsem šilené bolesti břicha, celou noc, myslela jsem, že to přejde a kolem deváté to vyvrcholilo, takže jsem jela okamžitě k mojí lékařce, udělala UZV a vzala mi krev, ale vše v pořádu, asi to bylo tím, že jsem o víkendech zvedala naší 11kilovou Elinku (štěně), abych jí umyla packy. Takže mě paní lékařka dosti vyčinila a mám se šetřit, nebo mi pohrozila, že mě nechá doma…,ale k něčemu to dobré bylo, viděla jsem malýho šumplínka a pěkně tam vyváděl:-)
Jinak jsem zaznamenala první kopenečky a dosti jasně:-)) Je to moooc hezkýý.
Kikinko: já mám pro změnu tak nízký tlak, že padám od mdlob celý den:-)), a na ten veliký UZV jdu také myslím, že 17.12. a taky se moc bojím, ale neboj to zvládnem, všechno bude v pohodě!!
P.S. sledujete napětí u Brusinky? ted jsem tam jukla a všichni čekají.. tak jsem moc zvědavá
Tak se mějte holky moc krásně
Ahojky
Lenka + 18+6 (já to psala předtím jako už 19tt..¨)

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 02.12.03 16:51

Ahojte těhulinky:)

Kampak jste se všechny poděli??? Nebýt Magraty, a pár nás ostatních, tak deníček jako by nebyl:((( Doufám, že jste všechny v pořádku, Peg, ozvi se!!! Alex, ty taky, ty bys měla mít po tom dalším ultrazvuku, tak nám písni, jestli chlapeček potvrzen:)

Magri, mě dneska fakt mučánkovali, protože mám špatné žíly, tak mi brali krev ze hřbetu ruky, nadvakrát, sestřička prý kvůli mě špatně spala, když si včera přečetla, že jí přijdu se svýma žilkama ráno strašit:))) Takže jsem domů dorazila orazítkovaná náplastma, no přece je nesundám, jen ať manžílek vidí, jaká jsem chudinka:)))) A co myslíte? Říkám mu: Koukej, jaká jsem tvoje chudinka beruška, jak mě rozpíchali…a on na to: Chudinko beruško, kdybys maličko posilovala, tak ti jsou líp žíly vidět a sestřička se snáž trefí:)))) A s takovým potutelným úsměvem mě objal, že jsem se na něj ani nemohla zlobit:)))) Posilovat, chachá, jáááááá?:))))

No a tak čekám, prý do 14 dní nebo tak nějak jsou výsledky, jak tohle mám vydržet? Vzali si můj telefon a prý by přímo z laboratoře volali, kdyby něco, nejdřív za týden. Takže od příštího úterý jsem z každého mě neznámého čísla na mobilu na infarkt!!!!! Ale to asi každá znáte…tohle nepříjemné čekání, jak to dopadne…

No jinak nevím, jestli se mi to zdá nebo ne, ale jako by se mi začalo vydouvat bříško už nad pupíkem. Je to možný takhle brzy? To přece nemůže být děloha, ne? Že by se tam přesouvali ty ostatní orgány, jak se ta děloha dole roztahuje? No jsem z toho jelen…každopádně, bříško roste, tloustnu před očima, ale váha už 2 měsíce stejná, tak jsem ráda, že mimísek rozumně čerpá energii z maminčiných železných zásobiček tůčku:))))

Kopance nikde, to tření vespod, co jsem cítila už někdy před měsícem, to už zmizelo úplně (ví bůh, co to vlastně bylo:))), takže čekám a čekám, jako druhorodičce by kopanečky měly přijít každou chvíli:) Nemůžu se dočkat!!!!

Tak já se loučím, jdu nakouknout k Brusince, jsem z ní jeden nerv, už se těším, až si nad zprávičkou o Kuklínkovi (soukromě tipuju chlapečka:) popláču:)

Mějte se krásně a opatrujte se:)

Diny a mrňousek (17 tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 16:59

Ahoj!
Diny: Já na ty testy AFP volala už po týdnu, a výsledky už byly, vůbec jsem nevydržela čekat, takže jsem to vzala do vlastních rukou a volala. Neboj se, určitě to bude v pohodě.
Tak se mějte,jdu také juknout k brusince
Lenka + 18+6tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 17:12

ahoj ty chudinko:-),ja mam prave zily taky nadraka,taks tebou uplne soucitim. Jinak ja jsem pani doktorce taky volala o vysledky uz za tyden a byly tam.Tak tam zkus cinknout,at mas klid.
pozdravuj prdolku a pa
lina neprihlasena Magrata a velky chlap Krystof:-)
P.S - jsem napnuta jak ksandy ,jestli se Brusinka dneska rozdvoji:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 19:31

Ahojte bříškandy,

Omlouvám se že jsem se neozvala, jsme samo v pořádku, ale máme fofr, protože angína je pryč zbyl už jen kašel a toho se asi jen tak nezbavím, a tak jsem se fofrem pustila do vyřizování ježíškovských záležitostí, protože na to mám už jen týden a kousek. 17. totiš odjíždím do Ostravy a to musím mít vše hotovo abych to tady nachystala manžílkovi a ten to hezky dovezl autem až za náma přijede.

No dneskla jsme byli v poradně (měli jsme jít až ve čtvrtek, ale dr. jede na kongres takže nám to přeložila) a ani nám nedělal UTZ když za chvíli jdeme na veliký do Motole, ale zato mi pustila srdíčko mimíska, a to jsem byla uplně hotová že slyším jak mu tam tluče :). Jo a taky jsem asi v sobotu cítila první pohyby, sestřička říkala že je to možné, ale ještě máme chvilku čas já jí říkala že si tím nejsem moc jistá, ale bylo to zvláštní a mě to hrozně rozesmívalo a když manžílek šahal tak jsem se začla smát hned jak se to ozvalo a on z toho nic neměl, ale bylo to moooc krásné.

Diny no koukám že jsis užila, a taky doporučuji zavolej si tak po týdnu výsledky by tam měli být.

Alex a jak tobě dopadl UTZ, bude páreček nebo ne?

Magrátojak vubec mužeš zvládat tak často kino, já bych tam asi ty dvě hodiny sedět nevydržela.

kikinko copak že tě v práci tak honí, měli by na tebe brát ohled ne, hezky jim vyčiň, že máš jiný hlavnější ukol :)

Lenko teda musím ti vyčinit, zvedat tak těžkého pejska, no musíš dávat pozor.

Alice tobě děkuji za krásný denníček a moc ti závidím tu tvojí cácorku, no třeba taky jednu pod srdíčkem nosím.

Tak holčičky snad jsem napsala vše snad jen že jsem taky napnutá z Brusinky.

pa a hezký večer všem Peg a Vavřa 17+6

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 19:33

Tak Brusinka už má Janičku, no to byl fofr :-) gratuluji

Peg

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 02.12.03 20:45

Holky, nezlobte se, že vás zanedbávám. Dneska jsem byla na odběru plodové vody, musím ležet. Napíšu vám zítra!!

Co receptíky? Nikdo nepošle?! :o)

Pohlaďte si bříška! Myslím na vás!

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.12.03 21:54

Ahoj Ali…

taky na Tebe myslíme, vůbec jsem netušila, že zrovna dnes jdeš na ten odběr… Hlavně odpočívej, lež… teď mě napadá, psala jsi, že manžel odjíždí na 14 dní do Paříže, to jsi na všechno, na rodinu, domácnost a malou Verunku sama???? A do toho ještě odběr plodovky, máš tam u sebe někoho???

Každopádně Tě budu zítra vyhlížet… A kdopak by se na Tebe mohl zlobit, máš toho až nad hlavu…

Receptíky…haha…já každoročně poztrácím na papírkách ty co mám a pak píšu zoufalé sms mamině a tchýni, ať mi je pošlou znova:) Momentálně jsem ve fázi dávání jich do kupy, ale…v deníčku Fantagiro, v tom předposledním se snažilky překonali a je jich tam spoustu, mrkni tam:)

Papa a opatruj se!:)

Diny

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 03.12.03 07:38

ahoj holčiny a pupíci,
tak dneska vám píšu pochvalu:-)

včera jsem jela z práce a přemýšlela,že zalezu do postele a vylezu až ráno( nebo v březnu na sál),ale pak jsem jela k mámě a aspoň jsem se dočetla zprávičky o malé Janiččce:-) Taky mi to přijde nedávno,když brusinak hlásila //.

PEG - a kdy jdete na ten velký UZV? Hezky zabal dárečky a pak už se nech jen hýčkat:-) No,abych se přiznala,tak po kině mě vždycky šíleně bolí zadek,ale když teď se vyskytla spousta dobrých filmů:-) Pán prstenů má přes 3 hodiny,zkusím je ukecat a vezmu si sebou gaučík:-)

KIKINKO - koukej jim v práci vysvětlit,ať tě nepřebínají,nebo je drobeček kopne-)

ALICE - doufám,že se dneska cítíš dobře.Kdy budeš vědět výsledky? a prozradíš nám jestli máš bobíka nebo bobici:-)? Pohlaď za mě Verunku. Co se týče vánočních receptů.tak tě moc nepotěším,ale já jsem zatím nepečící.

DINY - ahooooj,už koukáš do deníčků?:-)

LENI - pejsana už netahej

mějte se krásně a já jdu pracovat
Magráta a Kryštůfek 25+5t.t
P.S - Kryštůfek vám posílá kopaneček (spíš kopanec)

al-ex
Povídálka 19 příspěvků 03.12.03 12:19

Ahojte brusandy…

Ani neviem ako a dnes je naozaj streda. Vianocnemu dennicku moc nedavame..
Sup sup treba to dobehnut.

Ja som tu od pondelka sama, pretoze sef dostal nejaky kasel a povedal, ze ma rozhodne nechce nakazit, kedze ziadne lieky by som brat v umysle teda nemala. Tak si isiel domov lazkat za zenou, ktora je chora tiez. Spolu sa im bude lepsie uzdravovat :o

Po snehu tu na Slovensku nie je ani stopy a ja by som nejaky uz aj prijala. Moj pes kazde rano pozera von balkonom, ci uz dnes nie… Ale nevyzera to ani na buduce tyzdne. Vela ludi hovori, ze bude sucha zima co by ma zevraj malo potesit aby som sa niekde nevysypala :-))
Ale ja si dam radsej pozor s tym snehom.

Brusinka nam teda uz porodila dievcatko.
Mam pocit, ze teraz je obdobie len pre dievcatka. Dufam, ze to do jari vydrzi :-))
A ked nie - nevadi. Aspon bude mat s ocinkom kto chodit na motorky..Ked ma to prestane bavit..o com silne pochybujem.

LENI - pekne stena 11 kg. Moj koker ma 16 a uz ho do vane netaham. Napustam mu lavor a packy umyvame na chodbe.

M+K - ten Tvoj Krystufek bude prinajmensom slavny reziser, ked tak skoro zacina mat prehlad o vsetkych filmoch. Fildovi odkaz ze nech ho v tom brusku moc nevyplasuje tymi hororovymi scenami na ktore Ta vola ..lebo sa mu nebude chciet ist von :-) Bola som sa na Teba pozriet…
Brusko mas malinke, ze som tam nevidela ani tych 85 cm :-))

Len co ma konecne „opustil“ nepozvany kamarat zvany opuchnute nohy, vystriedala ho kamoska s menom kyselina.
Nikdy som nevedela ako taka kyselina „funguje“. Bola opisovana ako stipkanie v krku. Ak je toto to „stipkanie“, tak potom mam asi velmi velmi precitlivele hrdlo a zaludok. Uz som v stadiu, kedy nepomaha ani donedavno osvedcene mliecko, alebo tortove oplatky. Tak opat cakam, kedy sa kamoska u mna zacne nudit a jednoducho odide :-))

Neviete niekto ako to dopadlo s tou Ivkou?
Manzelova babka je PA, alebo lepsie PB (porodna baba). Cez vikend som jej to spominala a opisovala mi nie moc prijemny priebeh jej porodu. Aj tak mi nejde do hlavy ci to bolo tak vazne aj inak ako fyzicky…

My sa s Kvetinkou ideme napapat aby sme boli este vacsi a pozdravujeme vsetky bruska a ich majitelky :-))

Pa

Al-ex + Kvetinka 27+3 tt

lienka
Povídálka 27 příspěvků 03.12.03 12:58

Ahoj El-ex ,
počúvam správy a vraj sa má cez víkend rapídne ochladiť .Tak sa necháme prekvapiť. Ja sa teším ako ukážem 1.krát sneh svoj dcére (14m).Už máme sánky kúpené tak dúfam,že na ne nebude iba padať prach.
Na pálenie žáhy mi pomáhalo jesť maces
Pekný deň
Lenka (od Pusinky)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 03.12.03 13:58

ahoj holčiny a pupíci,
ještě hodinu a jdu domů,můžu řict,že už se těším.Včera jsem se malinko pohádala s manžílkem a teď tady bojuji s nutkáním zvednout telefon.Takže maliko depka:-( Ale doufám,že večer už to bude dobrý.
Kryštůfek mi to vynahrazuje,celý den se mele a jemně mě čutá,je to moje sluníčko.
Mňam chytla mě chuť na játra,tak si je hezky udělám:-))

Al-ex - děkuji za pochvalu bříška.Slyšela jsem,že na jaře se chystá nálet chlapečků:-))

mějtese krásně a pa
Markét s Kryštůfkem 25t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 03.12.03 15:15

Ahojda Holciny!
Tak Brusinka uz má malou Janinku, to je fakt krááása. Já mám dneska v práci pořádnou depku.. Mám tu kolegyňky, které byly tak fajn a v pohodě a najednou, když se dozvěděly, že čekám šumplínka tak jsou na mě děsně protivný a dneska už to přeteklo a já se málem rozbrečela,ale jsem holka statečná zahodila jsem to za hlavu, a myslím na malého bobíse.
Magráto: koukala jsem na fotečku Tvýho bříška, juu to je parádně malinkatý a jsi pěkně štíhlounká.
To asi u mě hrozit nebude, už teď se hrozím jak budu vypadat ke konci :-)) Na začátku těho. jsem měla 44kg, což byla má normální váha, teď se mi to neuvěřitelně vyhouplo na 52kg, doktorka mě utěšuje, že jsem musela dohnat váhu, a počítá mi váhu až od těch 52kg, ale stejně je to hrůůza:-)) ale zatím to sleduji jen na bříšku, které se opravdu zvětšilo nápadně tak před 14dny.
Jinak mi jsme doma ve fázi usmiřovací, myslím, že jsem už tady psala, jak můj přítel začal zničehonic bláznit a bylo to doma opravdu na nic, ještě tak před týdnem jsem uvažovala o tom, že budu vychovávat mimíse sama, ale vše se začíná nějak obracet tak uvidíme. No, ale pryč depresím, moc se omlouvám, že to musíte číst, ale měla jsem pocit, že to musím někomu napsat…
Dneska večer až přijdu domů, hodím do auto tu svojí chlupatou čtyřnohou kuličku a hurá na stříhání, to bude horor, jet s ní sama v autě, bude mi lítat až na hlavě:-))) jednou jsem s ní dokonce odřídila cestu, kdy jsem jí měla na klíně, obvykle takhle neriskuji, a nevozím jí ,ale dnes je to nevyhnutelné…
A co se týče receptíků, tak já budu dělat letos prvně sama cukroví, takže bych spíše uvítala samé rady, doufám ,že to nevzdám a opravdu do toho půjdu a něco upeču:-)

Tak se mějte všechny moc moc krásněě
já jdu zase pracovat
Lenka + 18+7tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.03 00:19

Ahojte !!!
Tak píšu zas po dlouhé době. Přestěhovali jsme se do pronajatého bytečku a je to super. Ale s internetem je to horší. Budeme mít internet přes kabel, ale kdy?…toť otázka.
K tématu vánoce - my jsme zachovávali spoustu tradic a chceme je dodržovat i v naší „nové“ rodině. Letos budeme mít vánoce tak nějak ještě společně s rodinou mého manžela, další vánoce už budou ve třech.
Zajímalo by mě jak to je u vás - slavíte vánoce někdy i s rodiči? U nás je to nemožné, protože moje rodiče a rodiče mého manžela dělí přes 300 kilometrů. Navíc mám ještě nezletilé sourozence, takže nějaké spojování tradic by nešlo. Každý si to organizuje jinak a tak by se někdo mohl cítit špatně. Ani já si nedokážu vánoce s rodinou manžela dost dobře představit. I když jsme v jedné domácnosti žili společně skoro rok, připadá mi to jaksi cize, nijak mi k srdci nepřirostli. Takže si uděláme vánoční atmosféru i u nás.
Začala jsem s pečením, tak se uvidí,kolik toho zvládnu .....
Před 14ti dny jsem byla na genetickém ultrazvuku, který vyšel dobře. Pravdou je, že jsem měla pocit ošizení, protože jsem si myslela, že bude trvat delší dobu a že se konečně dozvím pohlaví. Nakonec to doktor odflákl za 3 minuty a že je vše OK a pohlaví jsem se nedozvěděla. Můj doktor mi dělá ultrazvuk pokaždé, a řekla bych, že rozhodně podrobněji…dokonce mi naznačil, že by to mohla být holčička, ale že mi to s jistotou potvrdí právě ten genetik…no tak nevím.....Nerada bych se těšila na holčičku a nakonec by to byl kluk nebo naopak, takže zatím si říkám, že je to překvapení…
Jinak AFP testy dopadly také dobře.
Co mě ale trápí, je, že si nejsem jistá, jestli cítím pohyby…přeci jen už jsem skoro v 21 týdnu a já pořád nevím…Něco možná jsem cítila už 26.11, ale pak tři dny nic, pak zase něco tak nejistého…a zase tři dny nic…docela mě to znervoznilo. 8.12 jdu do poradny, tak snad je to v pořádku…
Jinak se cítím skvěle, žádné bolesti, bříško viditelně roste, ale váha se zatím drží blízko výchozího stavu - chvíli víc, chvíli mín… Pro mě jen tak dobře, protože už tak mám zásobu nejmíň na dvě těhotenství…ale bojím bojím, že to všechno naberu přes vánoce dodatečně.
Zatím se loučím, musím končit
Alfinka + překvapení (snad holčička)21tt

EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 04.12.03 00:24

Ahoj Ali,

moc jsem na tebe myslela a nadále držím palečky - ať to vše dobře dopadne!
Drž se

Ed

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 04.12.03 07:25

ahoj holčiny a pupíci:-)
tak už jen 11× do práce a mám dovolenou,hrozně se na to těším ,hlavně jak se vychrním:-) Jinak včera jsme se s koblížkem usmířili a je to zase v pohodě.Prostě jarní bouřka v zimě:-))

LENKO - s těmi kolegyněmi v práci mi to je líto,ale zkus se na ně vyprdnout a těšit se jen na mimíse.Držím palce,ať si to s přítelem vyříkáte a všechno dobře dopadne. Jak si včera zvládla stříhání?

ALFINKO - už jsem si říkala,kam si se zatoulala. Gratuluji k bytečku, s tím internetem jsme na tom podobně. Zatím ho mám v práci a doma je to v řešení. Co se týče vánoc, 24.12 jsme sami s Filipem,25.12 je­deme k jeho k mámě a pak k našim. Snažila jsem se naznačit,že by mohli přijet na vánoce k nám,ale kdepak:-) S těmi pohyby se netrap,někdy přijdou až kolem 22 t.t a doktorka mi říkala,že mimís teď hodně spinká. Mrzí mě,že ten dotor ti tak odflákl UZV,ten můj tam sice šmejdil asi 15 min., ale za celou dobu skoro nic neřekl:-(

ALICE - doufám,že se cítíš dobře

zdravím i ostatní bříškandy a pa
Magráta a Kryštůfek 25+6 t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.12.03 07:46

Ahoj Holčiny:-)
Tak už jsem v práci a dělám si opožděně DC na angličtinu:-) jsem to, ale pěkný lajdák.
Magráto: na kolegyňky vážně kašlu a myslím, že je to už lepší, včera večer jsem si pořádně utřídila myšlenky.. Stříhání bylo celkem v pohodě, až na jízdu autem, samozřejmě, že jsem jí měla na klíně po celou dobu, naštěstí to máme kousíček, ale pěšky bych to zase nestihla. Dneska večer jí pro změnu odvážím k mým rodičům to je 50km za Prahou, a bude tam chuděra až do neděle, ale to už jede s námi přítel!
Odjíždíme v pátek na Moravu za jeho tatínkem a babičkou a Elušu bychom tam vzít nemohli bylo by to dost namáhavý. Takže zítra mám dovolenou!!!!
Alfinko: Co se týče internetu, tak ho mám jen v práci. U nás doma se teď taky řeší co budu dělat půl roku bez internetu, když budu doma s miminkem. a co se týče vánoc jsme vždycky doma s přitelem, ale druhý den objíždíme jeho mamku a babičku v Praze,a pak vyrážíme k mým rodičům a tam jsme pár dnů. Je tam takováá pohoda, tak se moc těším.

Jinak mi včera v článku o určení pohlaví miminka vyšla z 60% holčička. Tak nevím, mě je to celkem jedno, tak uvidíme za 14 dnů, jestli to byla pravda. Ale jména už máme holčička Barborka a chlapeček Kristián. Ale tipuji, že to ještě změníme nejméně 10krát:-)
Dneska jsem napnutá jako kšandy, moje kolegyňka z práce má každým dnem porodit holčičku Emičku, včera mi volala, že to má naplánovaný právě na čtvrtek, tak nevím jak u malé Emičky uspěje:-)
Jinak moje kamarádka porodila před týdnem chlapečka Kryštůfka, tak se jedeme příští týden na něho podívat, byl to ale pořádný macík, měl 4.60kg!!!
Tak se mějte po ránu moc moc fajn, pozdravujte miminka
Ahojky Lenka + 19+0tt??

al-ex
Povídálka 19 příspěvků 04.12.03 08:15

Krasne rano Babulky…

Hned takto rano Vam musim napisat aky hnusny sen sa mi snival. V noci som zaspala s tortovymi oplatkami v ruke, pretoze vcera bola moja spominana nepozvana kamoska zvana kyselina „na vyslni“…
Lienka - dakujem za radu. Dufam, ze zaberie aspon to. Inak zachvilku sa asi zdegenerujem do lavej strany. Spanie na lavom boku sa neda porovnat s pravym. Myslela som, ze to je len nejaky blud, ale ono je to vazne pravda. Takze pocitam, ze ked sa moja Kvetinka narodi bude mat vlasy minimalne po pas :-)

No ale vratim sa k tomu snu.
Snivalo sa mi, ze som porodila zajaca :o
Porod bol lahky skoro to nebolelo a zajac mal aj chvost. Bol uplne bez chlpov a bol zmrazeny. Musim sa smiat ako Vas teraz asi vsetky desim (bu bu bu ) a ako sa tvarite..aj ked tam mi moc do smiechu nebolo. Zabalila som si ho do deky a suchala ho, aby som ho odmrazila. Ked uz bol trosku zohriaty odtiahla som mu nohy od seba a bolo to dievcatko. Neviem co to malo znamenat a na ultrazvuk idem v 30 tt. tak mam normalne obavy :-))
Dufam, ze uz stacilo…

Inak dost casto sa mi sniva o vode a bazene. Voda je vsak cista, takze to by malo byt zdravie. Ale co znamena zajac, to vazne netusim.

Lenka - celkom dobre nechapem zakomplexovane kolegyne z Tvojho tehotenstva. Musi sa Ti „uzasne“ fungovat v takom pracovnom kolektive. Proste sa snaz ich ignorovat. Nenechaj si tak krasnu vec pokazit zenskymi s nizsim IQ.

M+K - Dufam, ze udobrovanie bolo sladke..

Alfinka - Tieto Vianoce budeme travit u nasich napriek tomu, ze moj muz ma ine zvyky a kapustnicu robia tiez uplne inu. Troska prisposobenia mu neuskodi a ked bude posluchat, skocim k svokre a odoberiem mu do misticky :-))
Nabuduci rok uz budeme traja a Kvetinka uz ani nebude taka mala, takze po prvy raz sa aj celkom tesim…

No palim nieco robit.
Prajem krasny a pohodovy den.

Pa

Al-ex+ Kvetinka 27+4 tt.

Kikinka
Stálice 84 příspěvků 04.12.03 09:44

Ahoj Alfinko,
já jsem na tom s těma pohybama miminka nějak podobně a taky mě to dost zaráží a trápí! Sem tam se mi tam něco pohne a něco mě čutna, ale je to zatím jenom fakt slabounké a taky nevím jestli je to už ono nebo ne?! :-(. Navíc je to taky dost nepravidelné, celý den třeba vůbec nic, ale myslím, že je to tím, že je náš mimísek ještě asi malinký a potřebujeme pořádnou ránu, abychom to už skutečně cítily jako kopanec. Včera večer, když už jsem ležela v posteli, jsem si zkusila zmáčknout bříško a mám ten pocit, že po chvilce přišel malý a slabý kopaneček. Tak snad to byl mrňousek?! Jinak příští týden v úterý mě čeká podrobný UTZ ve 20.týdnu a tak jsem z toho dost nervózní, aby to dobře dopadlo. Snad nám pan doktor ukáže naše mrskající se a kopající baby?! Tak mi držte pěstičky a myslete na nás.
Přeju hezký den a taky už konečně ten pořádný kopanec od Tvého překvapení. Pohlaď za mě pupíka, paaa
Kikinka + ? 19 tt

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 04.12.03 21:01

Ahoj holky!

Tak konečně zase usedám k bedýnce?.

Minulý týden jsem volala o výsledky krve a paní doktorka mi řekla, že to vyšlo pozitivně se zvýšenou možností Downova syndromu. Na dálku jsem to řešila s manželem. Stoprocentně to může vyloučit (nebo potvrdit?) jen odběr plodové vody, na který jsem jít nechtěla. Riziko dauňáku je 1:190, riziko potratu při odběru plodové vody 1-2%?. Tak si vyber, že?.!

Já bych stejně na potrat nešla a mongolík by mi až tak nevadil, ale co manžel? Nakonec jsem se teda rozhodla pro ten odběr. Výsledky utz ve 12. týdnu byly příznivé, kdyby to byl Down, prokázalo by se to na silnějším zátylku, 3 a více milimetrů ukazují na postižení, já měla 1 mm.

Samotný odběr je pěkně nepříjemný. Četla jsem si tu, že to někdo vůbec necítil. U mě byl vpich dost bolestivý a cítila jsem to i po vytažení jehly. Navíc mě potom bolelo břicho. Dost jsem se bála, že bych mohla potratit. O amniocentéze jsem si zjistila skoro všechno, věděla jsem, že mám mít zajištěný odvoz, že se má hodinu po odběru ležet (po mě chtěli abych hned vstala, spěchali na oběd?) ale nikde jsem se nedočetla, že je možná hospitalizace na 24 hodin nebo že má být klid na lůžku doma.

Měla jsem sebou Verunku a dědečka, s hospitalizací jsem nepočítala. Jen tak cvičně jsem se zeptala, jak to vyřeší, když se mi nikdo nepostará o dítě? Měli z toho docela těžkou hlavu, nakonec mi nabídli nadstandard za 300,– s tím, že bych se musela sama postarat o Verunku a musela jim podepsat, že je tam na vlastní riziko?. A začali mě přemlouvat, ať jedu domů? Inu naše zdravotnictví s nemocnou maminkou nepočítá?.

Jeli jsem domů, táta u mě zůstal do večera. Naštěstí Verunka hned po příchodu usnula a spala tak dlouho, že jsem se mohla prospat i já. V noci jsem toho moc nenapsala, bříško bylo citlivé, na záchod jsem chodila s obavami, jestli mi neodtéká plodová voda nebo nekrvácím. Druhý den přišla kámoška se synkem a dojemně se o mě starala. Všechno mi podávala a hlavně zabavila Verunku, takže jsem se skoro celý den skutečně válela, i když bylo 24 hodin dávno za námi? :o)

Tak snad jsme to oba dobře přestáli, teď jen počkat dva týdny na výsledky. Dobré na tom je, že nám řeknou i pohlaví dítěte a vyloučí další možná postižení.

Dneska tu byl opět můj tatínek, dával pozor na Verunku, pomohl mi uvařit a přeložit jeden nepříjemný článek z němčiny. V noci už přijede manžel, tak bude zase veseleji.

Díky dědečkově péči jsem dnes stihla něco málo ušít, uvařit oběd a upéct dvě bábovky.

A co Verunka? Včera mě překvapila, protože si zpívala!!! Sice to bylo beze slov, ale jasně jsem poznala známou melodii Skákal pes přes oves. Začala jsem uvažovat, jestli jsem to s ní zpívala. Většinou jí zpíváme Holka modrooká nebo Běží liška k táboru. Hopsající psík není ani v repertoáru Kenny, kam často chodíme. Dneska jsem to říkala tátovi a on mi prozradil, že jí s tím v pondělí uspával!! Během jednoho dne si zapamatovala melodii!!

Alice + bobík (nebo bobina?!) 18 tt

HanaZana
Závislačka 2793 příspěvků 04.12.03 21:17

Ali,posílám ti prskaneček plný štěstí,ať všechno dobře dopadne a bobík(bobina) je zdravý(á).
Prrrrrrrrrsss­sssssskkkkkkkkkkk.

Verunka je šikulka,občas nás děti dost překvapí,viď?Klárka se taky rychle učí,stačí něco jednou ukázat a už napodobuje.
Pa pa,bříško ať nebolí,pěkně si ho pohlaď.
Ahoj Hanka a Klárka

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 04.12.03 23:53

Zatím co pro hypermarkety a snaživé obchodníky začínají Vánoce už někdy koncem léta, kdy objednávají zboží, většina z nás se začne vánočně ladit s ozdobenými výlohami , vybíráním dárků a posloucháním koled někdy koncem října. Kdy ale Vánoce skutečně začínají a kdy končí?

V úvodním článku jsem psala o Adventu, který by nás měl na Vánoce připravit. Advent byl měl být čas klidu a rozjímaní? Jenže znáte to?. Dárky, nákupy, pečení?. Tak si v lepším případě zapálíme svíčku na adventním věnci a lítáme dál.

Vánoce začínají slavností Narození Ježíše Krista 25.12. Je to přesně devět měsíců od svátku Zvěstování Panny Marie. A protože velké církevní svátky mají i svou vigilii v předvečer, začínají Vánoce 24.12. na Štědrý den. Od tohoto dne se zpívají koledy?! Zatímco obchodníci uklízejí vánoční CDčka na příští rok, na Štědrý den se správně s koledami začíná!!

Jaké svátky slavíme o Adventu

Doba přípravy na Vánoce se nazývá „ADVENT“. Toto označení pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod.

4.12. Svatá Barbora, patronka kde čeho, mimo jiné horníků. Kdopak z vás si nezapomněl utrhnout Barborku?

6.2. Svatý Mikuláš, známý a velice oblíbený světec. V mnoha zemích se naděluje právě na Svatého Mikuláše. Zkuste si dát za okno punčochu, třeba tam ráno ještě bude?! :o)

Adventní neděle ? jsou čtyři, při každé se zapálí jedna svíce na adventním věnci, takže nakonec hoří všechny čtyři. Věnec je od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti. Adventní věnec je holdem tomu, kdo je očekáván, a kdo zároveň již přichází jako vítěz, jako král a osvoboditel: Ježíš Kristus. Symbol zelených větviček znamená naději, světlo z hořících svící vyjadřuje přicházejícího Krista, který rozptyluje temnotu a strach, neboť on je „Světlo světa“.

Jaké svátky slavíme o Vánocích?

24.12. je Štědrý den. Rozdávají se dárky, jí se štědrovečerní večeře, chodí se na půlnoční. V našem kostele je každoročně zpívá Rybova vánoční mše Hej mistře. Asi se tam nedostaneme, ale vánoční mši si určitě poslechnu.

25.12. Slavnost Narození Ježíše Krista

26.12. se slaví svatý Štěpán, chodí se po koledě, kdo by neznal Koledo koledo Štěpáne!!? Ale pro výslužku si dnes už málokdo dojde. Zato se chodí na návštěvy a pořádají se besídky u jesliček.

27.12. je svátek svatého Jana, miláčka Páně. Na tento den se světí a pije víno! Svátek zamilovaných!! Pokud nemáte posvěcené víno, nezoufejte! Najdete si chvilku na posezení u skleničky s někým, koho máte rádi!

28.12. Mláďátek Když se Herodes dozvěděl, že se narodil budoucí král, který by ho mohl připravit o trůn, dal v Betlémě vyvraždit všechny děti do dvou let. Památku těchto děti si připomínáme tři dny po svátku Narození. U nás doma se schoval nějaký dárek právě na tento den.

Neděle po Narození se slaví Svatá rodina, teda Marie, Josef a Ježíš. Většinou připadne na některý svátek, který se pak posune. Letos je to právě 28.12. Dne vhodný na spáchání rodinného výletu?

31.12. Svatého Silvestra Žádný jiný svatý nebývá tak houfně ?oslavován? jako svatý Silvestr!! Přitom to nebyl žádný velký šprýmař! U vás je zvykem napsat si na papír, co se nám v tomto roce povedlo, na co bychom raději zapomněli a co si přejeme příští rok, zapálíme si před půlnocí svíčku a pak ten papír svěříme plamenů.

1.1. Nový rok, církev si připomíná Slavnost Matky Boží Panny Marie. Spolu s 25. prosincem byl tento svátek jako jediný slavený i za komunistické éry. Soudruzi si snadno vypočítali, že je lepší nechat den volna na vystřízlivění a že by se tento den plán asi neplnil na 105%?. Říká se Jak na Nový rok, tak po celý rok. Naštěstí to není pravda, jinak by většina populace asi trávila celý život v kocovině?.

6.1. Tři králové, církevně Slavnost Zjevení Páně. Chodí se opět na koledu, zpívá se My tři králové jdeme k vám?na dveře se píše posvěcenou křídou C+ M+ B což nejsou zkratky jmen, ale znamená to Bůh žehnej tomuto domu. Do Betlémů se přidávají figurky tří králů. Pokud jste ještě žádné jesličky nenavštívili, je na to vhodná doba právě teď! My se asi vypravíme do Vranova, kde je známý pohyblivý Betlém, krom toho je to pěkná procházka?

Vánoce se dříve slavili až do Hromnic, tedy do 2.2. Dnes je slavíme do svátku Křtu Páně, který je následující neděli po Třech Králích Připadne-li 6.1. na neděli, slaví se Křest Páně následující neděli. Letos to vychází na 11.1.

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 05.12.03 01:27

Ahoj holky!

Alex, ještě nám prozraď jakou typicky českou rybu v Americe obaluješ?! Je tam k sehnání kapr nebo balíš filé?! Taky bys mohla utrousit nějaký receptík, třeba na toho krocana? Nebo na ty růžičkové kapusty, už si všechno nepamatuju…!

Margáto, tak vy se cpete na Štědrý den řízkem, jo?! To já se na kapra moc těším. Miluju zvlášť rybí polívku! Vždycky si slibuju, že si koupím kapra i během roku a nikdy se k tomu nedostanu? Vidím, že kulturu nezanedbáváte, podle toho, co píšeš tipuji, že porodíš někde v kině? :o)

Diny ? tak jsem Tě dojala k slzám?! Já jsem si už dřív chtěla napsat dopis a pak si to někdy ve třiceti přečíst?! Mě se líbí zakládání rodinných kronik, zvyků, myslím si, že to dělá rodinu. Něco se ujme, něco časem zanikne, ale aspoň vzpomínky zůstanou! Můžete zavést třeba to svazování nohou, pokud možno s videozáznamem!!

Kiki, pak poreferuj, co bylo vidět na ultrazvuku!! Taky bych si přála pořádné petardy, ale zatím je to furt jen takové lechtání?

Lenko, co bych měla říkat já, musím denně zvedat Verunku, ta má 10 kilo čisté váhy, v bundě a botách to bude jistě přinejmenším jedenáct a nějak jí musím dopravit do třetího patra bez výtahu? Kámoška má holčičku dva a půl roku a zvedala jí s pupkem celé těhotenství. Snad by to vadit nemělo, ta zakopaná čuba bude možná jinde. Holky, máte s tím zkušenosti? Mrzí mě to s Těma kolegyňkama. Já to nezažila ? do svatby jsem to zatloukala, po svatbě byl týden dovolené, pak jsem po necelých třech týdnech zůstala doma a bylo po ftákách!! Držím Ti palce, aby se to s přítelem urovnalo, aby byl víc než jen přítel!! Je to s těžké s chlapama!!

Zdravím Peg! To srdíčko muselo být fantastické, já ho slyšela poprvé přes počítač. Moje paní doktorka na to nemá přístroj! Jednou se mi zdálo, že už dlouho necítím pohyby, tak mi manžel píchnul do pupíka mikrofon, nahrál to a osolil přes repráky! Holky, já byla šťastná, že ho slyším!! :o) V porodnici mi pak točily od den monitor a to byla někdy pěkná otrava, občas se to ztrácelo, musela jsem tam být napíchnutá zatímco snídaně stydla a osychala? Ale poprvé to byl skutečný zážitek!! Verunku mi závidět nemusíš, taky se dočkáš komických situací!!

al-ex, doufám, že nás obšťastníš nějakým slovenským receptem!! A nedám pokoj, dokud nějaký nepošleš?. :o) S tím zajdou se to povedlo!! Možná to mělo znamenat, že si ho máš dáš k obědu!! :o)!!

Alfinko, konečně Tě zase vidím! Ta nabídka s SMSkama stále platí, ráda Tvé vzkazy přepíšu do deníčku. Jedeme do Zlína tento víkend, možná bychom se mohly konečně potkat.

Všem děkuji za povzbuzení a držení palců, mimi se drží, tak snad už bude všechno jen dobré!

Pa!

Alice a bobiš/ka

Termíny porodů:

Magráta 14.3.2004
Leena 16.3. 2004
Zuzula 25.3. 2004
Maky 6.4.2004
Růžička 13.4. 2004
Alfinka 18.4.2004
Roxana 28.4.2004
Peg 7.5. 2004
Alice 7.5. 2004
Diny 11.5. 2004
NETKA 15.5.2004
Oli 9.6. 2004

Pavca
Kelišová 6289 příspěvků 05.12.03 08:21

Ahoj Ali,

to jsem ráda, že jsi nakonec na odběr šla, budeš mít alespoň jistotu jak to s miminkem opravdu vypadá.

Opět jsi mě ale ujistila v tom, že naše zdravotnictví jede podle svých tabulek a jakmile se vyskytne vyjímka - v tomto případě samotná maminka, které nemá kdo pohlídat dítko - jsou v koncích, nepomohou, neporadí, akorát se snaží zbavit veškeré zodpovědnosti.

No ale jste šikulky, ještě, že jsou ti dědečci a kamarádky!

Každopádně vám moc držím palečky, aby výsledky dopadly dobře a jsem zvědavá, jestli schováváš bobíka a nebo bobíkovou.

Měj se krásně a opatruj se

Pavča

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 05.12.03 08:24

ahoj holčiny a pupíci¨:-)
konečně nastal očekávaný pátek a zítra budu chrupat.Dneska se loučím,protože odjíždím do končin bez internetu,tak se na vás juknu až v neděli.
včera jsme byli v kině ( jak překvapující) na filmu Mazaný Filip,pokud máte rády humor divadla SKLEP,vřele doporučuji.Bylo to fakt super,spousta známých hercůch v pidiroličkách,pro­tostě pohoda film.
Večer jsme pozorovali břicho,jak se v něm Kryštof boulí.Byla to docela legrace,takové malé vlnobití.I kocour si šahnul a pak s námi 2 hodiny nemluvil.Musí si zvyknout,že nebude jedináček.-)
dala jsem na balkon punčochu,jsem zvědavá,jestli mi čert a mikuláš přinesou dáreček:-)

ALICE - jsem ráda,že máš odběr za sebou .Tak Verunka je zpěvačka:-),to musí být hrozně roztomilý. Co se týče řízků,já miluji kapra,ale Filda ho nesnáší a tak se ho nadlábnu až u našich. Jo,taky si myslím,že porodím v kině,protože 4.3 je premiéra filmu KILL BILL 2 a to musím vidět.Máme naplánované,že sebou vezmeme tašku do porodnice a hned po filmu vyrazíme.Máme to asi 10 minut:-)) Přeji ti klidný víkend a brzký návrat manžílka.

LENKO - doufám,že si užíváš dovolenou a hezky odpočíváš.Držím palce s přítelem.

ostatní holčinky moooc pozdravuji a Kryštof posílá kopaneček pupíkům
Magráta+Kryštof zítra 26t.t

Kikinka
Stálice 84 příspěvků 05.12.03 10:12

Ahoj těhulinky,
tak tu máme konečně tolik očekávaný páteček. Bože jakou já mám radost, že jsou před náma 2 dny volna :-))) Doufám, že si je patřičně vychutnáme?! Samozřejmě, že ano! Čeká nás totiž první vánoční pečení perníčků, už se na to moc moc těším. Včera už jsem zvládla i menší vánoční výzdobu bytečku, takže už jenom ten úklid a menší drobnůstky a můžume si konečně vychutnat tu krásnou vánoční atmosféru. Řekla bych, že tentokrát se na VÁNOCE těším tak nějak víc než kdy předtím. Už se moc těším na pohádky :-)).
Jinak k těm vánočním tradicím. U nás probíhají každým rokem úplně stejně. Nejdříve nás s manžílkem čeká štědrovečerní večerě, večeříme asi tak kolem 17.30 hodiny (mimochodem tento rok mám naplánovaného pstruha a polovička dostane kapříka), poté rozbalíme dárečky (o kterým samozřejmě víme dopředu :-)) ) a pak vyrážíme k rodičům. Nejdříve k tchánům (přece jen je máme asi půl minuty cesty) a poté k našim. Tam kolikrát stihne moje drahá polovička ještě i druhou večeři ( cca tak kolem 21.00 hodiny) a před půlnocí odcházíme domů. Tak mě teďka napadá, že k našim přibude tento rok taky jeden člen navíc, který s náma oslaví vánoce. Je to naše nezbezdná labradorka Bára. Jenom doufám, že nebude u vánočního stromečku moc vyvádět. Už pro ni máme taky dáreček koupený, dostane od nás plný pytel granulí, tak doufejme, že bude mít potvůrka radost. No holky, to je něco málo k našim vánocům, tak jak je trávíme my, u nás doma :-)))
Mïmochodem abych nezapoměla, musím se vám pochlubit. Dneska už konečně přišly větší kopanečky. Od rána dostávám čutanečky od mimíse (teda aspoň doufám, že je to fakt už na 100% ono) a mám z nich obrovitááááánskou radost :-))) Ale radši ať to nezakřiknu, klepu to na hlavu.
No nic kočenky, přeji Vám krásný víkendík a v úterý držte pěstičky, čeká mě ten UTZ, tak mám žaludek zkroucený už teď. Mějte se krásně a pohlaďte pupíčky, ju?! :-))
ALICE: jsem moc moc ráda, že odběr plodové vody jsi zvládla a držím pěstičky. Verunka je zlatíčko, tak jí posílám pochvalu a ať ti pěkně zpívá :-)) Musí to být nádherné :-))
Paaa Kikinka + skříteček ( 19 tt)

Marka
Ukecaná baba ;) 1817 příspěvků 05.12.03 13:47

Uz jsem ti to psala i na chatu, ale jeste jednou i sem: Drzim palecky, at ti vsechno dobre dopadne a at bobik a nebo bobikova vykouknou zdravi.
Pekny vikend a pusu pro Verunku.

Marka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.12.03 17:50

Alice jsem ráda, že jste ustály, amniocentézu, co do vyšetření a přeji aby výsledky byly jen a jen ty správné. A aby už jsi zbytek těhotenství prožívala v maximálním klidu.

Peg a Vavřa

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 06.12.03 05:12

Ahojte těhulky:)

Sobota, člověk by si mohl pospat, však jsem to také měla v plánu…ale straším už od půl třetí v noci a vím, že budu pak mrtvá… Nevím, co se děje, do půl 4 jsem se převalovala a pak jsem se s pocitem viny, že vzbudím tím svým frkotem (asi na mě leze chřipka) manžílka, odvalila do kuchyně, uvařila čaj a sedla k netu. Početla jsem si, prosmrkala balíček kapesníků a za chvíli půjdu zkusit zabrat.

Teda, ty zprávy o chřipkové epidemii mi teda nedodávají. Já jsem normálně zdravá jak řípa, rýmu jsem neměla tak dva roky, a teď už se 3. cítím na odstřel. Začalo to bolestí v krku a pořád to není dobré. Dneska budu taková ufňukaná, nevadí?:) Prosím, nevíte některá, čím bych se mohla kromě čaje s citronem samoléčit? Včera jsem to riskla a na noc si vzala Paralen, nevadí to?

Měli jsme včera s manžílkem oslavu 3. letého výročí seznámení, ale oba jsme byli takový polochcíplý:))) Udělali jsme si výlet do Varů, ale spíš mi to asi nepomohlo, jak tak vidím…No a dneska, kdy se cítím fakt pod psa, přijede taťka pochlubit se s novou „maceškou“ - nová přítelkyně, plus její synek plus nějací hafíci a navrch ségra s manželem, vařím pro všechny, no už se vidím… Jak jsem taková podrážděná, tak mi docela míchá, že se to vždycky „schází“ jen u nás… Docela bych se nechala někdy taky obskakovat, ale tím, že máme barák, tak asi všichni rádi jezdí sem. Nebo je to tou kuchyní?:) Mělo by mě to těšit, však ono taky těší, ale ne dneska…určitě mi rozumíte…odvolat už to nemůžu, bylo by to blbý a navíc, děda se těší na malou, přiveze jí Mikuláše a ona na něj… akorát nás tu bude jak psů, navíc nemáme ještě byt dovybavený, není si kam sednout, takže se poskládáváme na koberec v knihovně, akorát nová „mamka“ :))) s tátou se po:,–(í na křesla, haha:)

No přestanu si stěžovat, ale děkuju, že deníček máme, nějak mi pomohlo se vypsat, teď už se jen ještě vyspat, abych nevrčela celý den:)

ALI, moc držím palečky, aby amnio dopadla dobře!!!

Jinak se mějte všechny krásně, ne jako já, a těším se na nový deníček:)

Diny (18 tt) a brouček (doufám, že je víc v pohodě než já:)

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 07.12.03 11:30

Milé těhulky:)

Tak už je to tady:) Včera jsem byla taková rozmrzelá z té chřipajzny, tak se omlouvám, že jsem tady svou náladou zamořovala deníček… Co se mi zdálo v pátek, že začalo, včera pokračovalo a já jsem strašně šťastná:) V pátek 5.12. jsem cítila cosi, jako dloubnutí, takové 'tuknutí…měla jsem ruce na bříšku a občas jako by se tam něco hýblo, ale nebyla jsem si jistá. Podotýkám, že to bylo přesně v den 3. letého výročí seznámení s manžílkem:)

No a včera už to bylo jasné:) Dokonce i manža s rukou na bříšku říkal, že cítil takové zavlnění:) A on by to neřekl, kdyby to tak nebylo, je to děsně praktickej chlap, co co si neověří, to neřekne:))) Naše miminko mu maličko nadzvedlo ruku, ťuklo a zase odplavalo:) A dnes ráno zase… Je to tedy strašně málokdy a nejvíc, když ležím v klidu a soustředím se jen na sebe. Ale je to začátek a já doufám, že za chvíli bude mimísek kopat pořádně:)

Jinak jsme se už na 100% rozhodli, že si pohlaví miminka říct nenecháme, nahlodala mě Brusinka a prostě se strašně těšíme na překvapeníčko až na samém konci těhulkovství:)

Všichni kolem mi hádají chlapečka, včera dokonce taťkova nová přítelkyně kývala řetízkem a prý natuty kluk. Ale já a Štefinka odtud (z babských předpovědí:))) si myslíme své:) Každopádně je to napínavé:)

Jinak zatím mi z laborky nikdo nevolal, tak doufám, že krev dopadla dobře, prý by volali okamžitě. No, za 4 dny by jí už vyšetřenou mít mohli, no ne?:) Brali mi jí v úterý, tak doufám… Každopádně zítra cinknu sestřičce, držte nám prosím palečky…

Utíkám uvařit kotel česnečky, snad to na tu rozbíhající chřipajznu pomůže, mějte se krásně, asi se uvidíme až v novém deníčku:)

Vaše Diny a ťukající překvapeníčko:) (18 tt)

Vložit nový komentář