Jarní těhulky III. aneb podle čeho vybírat jméno?

Těhotenství

Ahoj holky! Tenhle deníček není rozhodně jenom pro těhulky, ale týká se nás všech. Každý se nějak jmenujeme a některá jména se nám líbí, jiná moc ne. Pro ty z vás, které ještě vybráno nemají jsem vybrala pár úvah a možná i tipů, podle čeho se dá vybrat jméno. Je toho tolik, že to budu posílat na pokračování.

Nevím, jak probíhá vybírání jména u vás, u nás to probíhalo dost zajímavě. Samozřejmě zapracovali i příbuzní, kteří se na návštěvě vytasili s ceduličkou, podle které bychom museli mít několikrát po sobě paterčata, aby na všechny vyšlo. I na mém lístku bylo asi pět dívčích jmen a tři chlapecká. Měla jsem zato, že jsme se s manželem na většině tech dívčích shodli. Jaké bylo mé překvapení, když po dlouhém přemlouvání, které teda vybereme, mi přišel z práce mail. Bylo na něm asi 8 jmen a žádné z nich se neshodovalo s těmi, které jsem vybrala já. A teď mi něco vykládejte o kompromisu!! Nakonec zvítězila takříkajíc hrubá síla. Už nějakou dobu jsem byla rozhodnutá pro Veroniku a začala jsem tak miminko oslovovat. Najednou jsem si nedokázala představit, že by se naše prvorozená dcera měla jmenovat jinak. Každé jiné jméno mi znělo cize. Nezbývalo než přesvědčit manžela, že Veronika se mu přece TAKY líbí!!

Tentokrát to šlo velice lehce. Zeptala jsem se ho v sobotu 8.11. jaké se mu líbí jméno pro chlapečka. On na to, že Kuba. To se líbí i mě, jediné, proč jsem váhala, je skutečnost, že Jakubů je strašně moc. Jméno pro holčičku měl také po ruce ? Klárka. Jelikož byla Klára v užším výběru už při prvním dítku, souhlasila jsem bez váhání. Takže máme vybráno. Teda pokud nepřijde týden před porodem, že chce Pankráce nebo Kleofáše? Znáte chlapi!!

Podle čeho dávali jména naši předkové?

Naše babičky a dědové dávali jména po předcích. Jméno prvorozeného po tatínkovi se objevuje velice často, dávala se jména po kmotříčkovi, kmotřičce, mamince a babičce, jména světců, které rodina uctívala. Pokud byl na dědině kostelík zasvěcený svatému Lukášovi, běhala po vesnici horda Lukášů a aby se rozlišili, byl to horní Lukáš, Lukáš ze mlejna, od hajných, dolejší?. A vznikala příjmení. Ale o tom třeba jindy.

Vůbec to vypadá, že si naši praprapra nedělali se jmény hlavu. Často dítě dostalo jméno světce, na jehož svátek se narodilo. Takže mělo vlastně narozeniny a svátek ve stejný den! Když to byla holčička a svátek měl světec, dalo se prostě jméno nejbližší svaté.

Dávalo se několik jmen. Když přinesli rodiče dítě ke křtu a farář se jich zeptal, jak se bude jmenovat, ozvala se třeba hned tři jména po sobě. Nebylo výjimkou, že chlapec měl jedno z jmen Maria (jmenoval se třeba Maria Jan, z čehož později vznikl Marián.) Další jména dostalo dítko při biřmování, takže třeba váš pradědeček mohl mít i pět křestních jmen!!

Jména po předcích se dávala i v naší rodině. Z našeho rodokmenu do osmého kolena vyplývá, že všichni moji pradědové, prapradědové a praprapradědové se jmenovali buď Josef nebo František. Naše rozhodování bylo celkem jednoduché, manžel je Marek a v rodině už jednoho Marka máme ? synovce. Přemarkováno mít nechceme. Navíc dva lidi stejného jména v rodině s sebou nesou nebezpečí, přídomků ?starý? a ?mladý? v lepším případě? velkej? a malej?. Zatímco dříve se považovalo jméno po otci za čest, dnes by nás psychologové nejspíše strašili, že zaděláváme dítěti na pocity méněcennosti a brzdíme rozvoj osobnosti?.

Nejlíp jsou na tom asi indiáni a divoké domorodé kmeny, kde se jméno musí vysloužit. A jsme u přezdívek?. Ale původní křestní jména vznikala právě takto. Málokdo ví, že oblíbené jméno František , dal svatému Františkovi z Assisi jeho tatínek po návratu z Francie. Chlapec se narodil v jeho nepřítomnosti a podle tehdejších zvyklostí byl hned pokřtěný na jméno Jan. Když se tatínek vrátil, přejmenovat ho ?Francouzek?, protože byl oslněn krásami Francie. A Francesco byl na světě!

Podle čeho vybíráme dnes?

Dnešní maminky a tátové vybírají jména exotická, extravagantní, jména po oblíbených hercích, Vybíráme jména, která se nám líbí, většinou nepátráme po to, co jméno znamená nebo jak vzniklo.. A znáte to, v mateřské školce byl nějaký trouba jménem Karel a vy máte dodnes averzi vůči tomuto jménu (Pokud mu ovšem nějaký jiný sympaťák Karel nenapravil reputaci? :o)) Nikdo asi neprahne dávat jméno po tchýni nebo po babičce jménem Eulálie. Objevují se naopak jména neobvyklá, cizokrajná a to nejen díky četným smíšeným manželstvím.

Jak vybrat jméno?

Co bychom měli při výběru jména zohlednit? Pokud máte dlouhé příjmení, doporučuje se dát krátké křestní jméno. Možná si řeknete, je to holka, stejně se vdá! Ale i tak bude nějakých 20 let své jméno psát a vyslovovat. A nedej bože, aby se jednou vdala za chlapa, který má ještě delší jméno, než je to vaše?. Takže k Pospíšilové je spíš hodí Eva než Doubravka. Naopak ke krátkým příjmením se více hodí delší křestní jména. Pokud se někdo jmenuje Úl nebo Kos, hodí se lépe křestní jméno Jaroslav než Oto.
K cizím příjmením by se neměla dávat ryze česká jména. K příjmení Müllerová nebo Mühlenberegerová se bude hodit mnohem lépe Monika nebo Sára než třeba Jitřenka či Zdislava. Ale opět je to pouze doporučení, jako všechno o čem se tu píše. Když se třeba Mlada Nováková zamiluje do Schmidta, určitě mu nedá košem kvůli jménu? :o)
Linqusté dále radí, aby křestní jméno pokud možno nekončilo stejným písmenem, jakým začíná vaše příjmení. V tom mám jako Ševčíková smůlu, protože se mi velice líbí jména Lukáš, Luboš, Jonáš?. Zkusila jsem si to vyslovit a fakt to nezní dobře. Pokud máte příjmení, které může být zároveň i křestním jménem, doporučují odborníci dát jméno jednoznačné křestní jméno, které se nadá zaměnit s příjmením. Tak třeba pan Pavel by neměl dát svému synovi jméno Petr, ale třeba Bohumil. Nedoporučuje se ani zdvojení, ale kdo by neznal známého Pavla Pavla, který rozchodil sochy na Velikonočních Ostrovech??! Takže i rady odborníků musíme brát s citem.

Dalším hlediskem by mohlo být datum narození a kdy by dítě slavilo svátek. Třeba manželovi se velice líbila Klára (12.8.) a termín porodu jsem měli na 15.7. Protestovala jsem ? to by slavila krátce po sobě a vždycky o prázdninách. Co když si bude chtít pozvat kámošky na oslavu? Jenže copak tohle chlapa napadne?! Nakonec jsem to ukecala? J

Pro začátek to stačí! Můžete napsat, jak probíhalo vybírání jména u vás nebo jak stej spokojeni se svým jménem. Jako pokračování pošlu výklad některých známých jmen a jména staročeská. Takže se máte na co těšit!!

Alice + bobík 16 tt

Váš příspěvek
alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 15.11.03 09:29

Ahojte!!

Tento deníček bude dlouhýýýýýý, mám tolik podkladů, že budu raději posílat pokračování.

Jména, která v kalendáři nejsou:

Pokud si vyberete jméno, které není ani v kalendáři, ani na matrice, doporučuje se napsat na linquistický úřad v Praze, kde požádáte o zapsání jména do rodného listu. Měl by být vydán znalecký posudek, samozřejmě za určitý poplatek. V současné době je to asi 500,–

Pokud jsi chcete vybrat klasické dvě jména (např. křestní apod.), tak nezbývá nic než čekat na nový matriční zákon (čeká se na něho už od roku 1990). Kdo se rozhodne pro trochu „ošidnou“ variantu dvou jmen spojených pomlčkou, nezbývá mu než hrát na pravidlo, co zákon nezakazuje, je povoleno. Záleží v jakém městě žijete a jak k tomu bude přístupný matriční úředník, ale v techto případech, kdy to zákon nezakazuje, se většinou vyžaduje dobrozdání soudního znalce pro český jazyk (specializace na jména). Ten za poplatek vystaví potvrzeni, ze vámi zvolena kombinace jmen (např. Anna-Marie) existuje např. v němčině apod.

Nejoblíbenější jména dnes (podle tabulek):

Jan

Jméno pochází z hebrejštiny a znamená Bůh je milostivý. Jan byl jedním z Ježíšových učedníků a spolu s bratrem Petrem se stali apoštoly. Jan napsal jedno z evangelií a poslední novozákonní knihu Zjevení. Je nazývám Miláčkem páně a jako jediný z apoštolů zemřel přirozenou smrtí. Další známý Jan byl Ježíšův předchůdce, a jmenoval se Jan Křtitel.

Tomáš

Komu se při vyslovení jména Tomáš vybaví přídomek nevěřící? Ano, i Tomáš byl jedním z apoštolů a ?proslavil? se svým výrokem ?Dokud neuvidím? neuvěřím!? Nevěřil totiž zbývajícím apoštolům, že viděli vzkříšeného Krista. Jméno znamená ?dvojče?

Martin

Možná se nám spíš vybaví svatomartinské posvícení s husou, ale někomu ani to ne. Svatý Martin se narodil se počátkem 4.století v pohanské rodině, ale záhy se začal zajímat o křesťany a účastnil se jejich shromáždění. Jeho otec jej přinutil vstoupit do římského vojska. Jednou v zimě nedaleko Amiensu, kdy Martin kromě své důstojnické uniformy neměl nic, potkal chudáka, který ho prosil o almužnu. Martin vzal meč, rozetnul svůj plášť a dal půlku chudákovi Příští noci se mu zjevil Ježíš, oděný oním kusem pláště a řekl andělům, kteří ho doprovázeli: Martin mne tímto rouchem oděl! Martin později z armády vystoupil, stal se poustevníkem a nakonec biskupem v Tours. U našich sousedů se slaví Svatý Martin nejen posvícením, ale i lampiónovým průvodem s představitele Marina na koni v čele. Nám to spíš připomíná neblaze proslavenou oslavu Velké říjnové revoluce, ale v některých městech a vesnicích se tento zvyk obnovuje.
Jméno Martin znamená zasvěcený bohu Martovi (římský bůh války)

Jakub

Starozákonní jméno hebrejského původu ? Jákob byl synem Izáka, narodil se jako dvojče. Při narození držel svého bratra za patu. Na svém starším bratrovi Ezauovi vylákal za misku čočky prvorozenectví. Základy jména musíme hledat až v hebrejském Jahaqóbh, které vychází ze slova háqébh, „pata“ . V Bibli se dočteme, že možný výklad jména je ?úskočný?. Později přejmenován na Izraele.

David

Toto prastaré jméno má zřejmě své počátky v asyrském slově dádu, jež znamená „miláček“. Hebrejština si slovo přeměnila na dód. Zdá se, že jméno David je přezdívka. Původně znělo Davidu a říkalo se tak náčelníkovi nějaké ozbrojené skupiny bojovníků. Nejslavnější nositel tohoto jména - židovský král David - takovým velitelem v mládí byl, a stavěl se na odpor dokonce samému králi Saulovi. Jeho příběh se již vypráví celá staletí. David přišel z Betléma ke dvoru krále Saula a měl jej rozptylovat hrou na harfu a zpěvem. Po nějakém čase vypukla válka mezi Židy a Filištíny (Filistaiové, Pelištejci). David se jednou vracel z návštěvy u otce a narazil na královské vojsko, které se právě chystalo k boji. Filištíni měli ve svém středu neuvěřitelně silného bojovníka - obra jménem Goliáš. Ten se bavil tím, že vyzýval Izraelce na souboj a všechny je hravě porážel, čímž celé židovské vojsko silně deprimoval. Další běh událostí je již dostatečně známý. Malý David přemohl obra Goliáše jenom prakem a svým důvtipem, Filištínci se rozprchli a židovské vojsko získalo velkou kořist. Po Saulově smrti se stal židovským králem.

Filip

Jméno Filip pochází z řečtiny a znamená ?milovník koní? Už Saroyan věděl Jak je důležité míti Filipa!! Jméno Filip je spojováno s moudrostí. Svatý Filip patřil ke dvanácti apoštolům a s rozšířením křesťanství se rozšířilo i jméno Filip po celém světě.

Lukáš

I Svatý Lukáš byl jedním z Ježíšových učedníků. Je autorem jednoho z evangelií a novozákonní knihy Skutky apoštolů. Povolání byl lékař. Jméno znamená pocházející z Lukánie (v Itálii)

Výčet jistně není úplný, kromě statistik jsem si všímala i jaká jména se často objevují v mém okolí. Objeví se v dalších pokračováních…

Jistě by bylo zajímavé uvést i obdoby každého jména v různých zemích, ale na zpracování bych potřčbovala mnohem více času. Většinu informací najdete v knihách:

PhDr. Miroslava Knappová, CSc.: „Jak se bude jmenovat“
František Kopečný: „Průvodce našimi jmény“

a na stránkách:

http://www.libri.cz/databaze/jmena/

Alice + bobík 16 tt

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 15.11.03 10:50

Aby to nebylo holčičkám líto, přidávám několik oblíbených dívčích jmen:

Tereza

Jméno řeckého původu. Toto jméno nám sděluje, že „dotyčná žena pochází z ostrova Thera (Egejské moře) nebo Therasia (u Sicílie)“. Základem je řecké slovo téresis, což znamená „záštita“ nebo „ochrana“. Je možný ovšem také výklad jiný. Bereme-li totiž za základ jména slovo theros, dostaneme význam „léto, horko“, dokonce „vedro“. Aby celá problematika nebyla tak jednoduchá, přiklánějí se někteří badatelé k názoru, že základem je slovo therizein, jež znamená „žnout“ nebo „sklízet úrodu“.

Kateřina

Toto jméno má řecký původ a znělo původně Aikateriné. Do latiny bylo překládáno jako Ecaterina. Později bylo spojováno se slovem katharós, což znamená čistý. Ženský rod zněl kathará a odtud byl jenom krůček ke jménu Catharina. Ostatní jazyky pak tento tvar přejaly. Užívala se však ještě podoba Haikateriné, případně Hekateriné, která má počátky ve slově hekateros, což znamená, že jeho nositelka „přesně zasahuje cíl“ nebo „se dovede dobře strefovat“.

Kristýna

Toto jméno je řeckého původu a znamenalo, že „dotyčný/dotyčná je křesťanského vyznání“.

Anna

První známou Annou, byla Ježíšova babička, matka Marie. Jméno pochází z Hebrejského Hannah (Channáh) a znamená ?milostiplná, milostná! Nebo také ?líbezná, něžná?

Barbora

, ale také Bára, Baruška, Barka, Barča, Barborka a Barbara. Původní význam tohoto jména Barborky asi nepotěší. Znamená, že ženě nosící toto jméno není nic „recht“ a pořád jenom „brblá a breptá“. Jinak je základem řecké slovo barbaros, což se překládá jako „cizinec“ nebo „barbar“. Řekové totiž cizincům nerozuměli a zdálo se jim, že ostatní jazyky neznějí pěkně a jsou breptavé a neznělé. Takže jsme se dostali opět k brblání.
Ať už je původ jména jakýkoliv, jisté je, že Barbora je stále více oblíbena. A to je dobře, protože je to jméno velmi pěkné. Málokterá světice má také tolik patronátů jako Barbora. Jen posuďte. Za svou si ji vzali horníci, sedláci, architekti, přidavači, pokrývači i zedníci, slévači zvonů, kováři, kameníci, tesaři, hrobníci, kloboučníci, kuchaři, řezníci, ale i děvčata, dělostřelci a zajatci. Vedle toho ochraňuje Barborka věže a pomáhá v nouzi. Spolu s Markétou a Kateřinou patří ke třem nejslavnějším pannám mučednicím.

Karolina

Jedná se o ženský protějšek jména Karel a svět ji zná jako Charlotte, Caroline, ale také jako Lotte či Lolu. Základem jména je germánské obecné jméno karlaz a staroněmecké kar(a)l s významem „muž“ nebo „chlap“. Když se franští majordomové tohoto jména pozvolna zmocňovali franského trůnu a Karel Veliký vytvořil obrovskou říši, rozšířilo se toto jméno i za hranice ve významu „panovník“. A tak vznikl náš „král“, polský król, jihoslovanský kralj i maďarský király.
Jméno Karolina u nás asi nejvíce proslavila spisovatelka Světlá. Dívčím jménem se jmenovala Johanna Rottová a svůj pseudonym si zvolila podle rodiště svého manžela Petra Mužáka, vesnice Světlé pod Ještědem. Slavná česká spisovatelka byla vychována v německém duchu, teprve její domácí učitel češtiny a pozdější manžel ji uvedl do vlastenecké společnosti. Zde se Světlá důvěrně seznámila s Boženou Němcovou, na jejíž tvorbu - zejména v oblasti vesnického románu - navázala. Její vrcholná díla vznikala především na základě jejích zkušeností ze života v Podještědí (Vesnický román, Kříž u potoka aj.).

Nikola

Nicol i Nicoleta. Všechna tato jména jsou přejata z francouzštiny, ale jejich původním domovem je Řecko. Jedná se vlastně o jednu z variant jména Mikoláš či Níkoláos, jak zní původní tvar. Překlad tohoto jména je „vítězný lid“.

Lucie

Jméno mající svůj počátek v latinském slově lux, což značí „světlo“. Česká varianta by byla nejspíš Světlana nebo Světluše. Obdobný význam má i jméno Zora.

Eliška

Je to vlastně česká varianta hebrejského jména Alžběta, které v překladu znamená „můj Bůh je přísaha“.
Toto jméno je u nás po staletí trvale oblíbeno a nosily je hned dvě významné české královny. První z nich byla Eliška Přemyslovna (20. 1. 1292-28. 9. 1330) a byla manželkou slavného krále Jana Lucemburského.

Ještě se můžete těšit na jména oblíbená mezi současnými maminkami a jména staročeská.

Alice

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.03 10:49

Ahoj Alice, tentokrát jsis teda mákla :-)

no co se týče jmen u nás je to asi takto, s holčičím nemáme problém máme jich pár vybraných na kterých se shodnem (Nikol, Veronika, Anna, Natálie, Barborka) takže tady jen bude problém nakonec vybrat jen jedno :-)

U kluka je to horší, tam jsme měli odjakžiba Matěj, ale mám dojem že ted jich je až moc, tak jsem chtěla vymyslet jiné jméno a na žádném jiném se jaksi nemůžeme shodnout, no ještě že máme jěště chvíli čas :-)

JInak co se bežných starostí týče, je vše při starém, chvíoli dobře chvíli špatně, ale celkově už asi začínají převládat ty dobré chvilky :-) no nebudu zakřikávat :-)

JInak k těm pul klilům navíc a mé hubenosti, holčičky já měla řádný základ začla jsem na 64,5kg a taky to bude tou nevolností :-) protože opticky jich mám nahoře tak minimálně tři. Takže předpokládám že jakmile mi bude dobře rychle vís doženu :-)

no a jinak asi Vavřa zaase roste protože mám období pobolívání bříška, nic vážného, jen to cítím. No a už se moc těším až ho ucítim sebou mrskat, to budu vědět že je vše OK i bez UTZ :_)

Tak 16.12 jsme objednaní na velký UTZ do Motola tak uvidíme jestli se nám mimís ukáže v celé své kráse, a ještě předtím jdu na KO k své lékařce a to 4.12 tak uvidíme. Genet jsem nakonec zamítla to z duvodu nedostatku času protže mi to správné období vychází zrova těsně před vánoci a já chci po tom 16 rychle odfrčet k rodičům na moravu :-)

Tak se mějte hezky pohladte svá bříška
Pa Peg a Vavřa (15+5)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.11.03 13:36

Ahojky děvčátka,
s těmi jmény je to super nápad. Já stále nemám jméno pro druhého chlapečka..:o(( V případě párečku je to Tadeáš a Terezka, v případě holčiček Terezka a Monika, ale v případě chlapečků je to špatný…vůbec nevím, nemůžeme najít žádné kompatibilní jméno k Tadeáškovi a našemu příjmení, když najdeme, tak se zase nelíbí oboum…:o)) Jsme prostě hrozní. nejhorší je, že to opravdu vypadá na dva klučíky…docela mě děsí čas. Protože v této době bychom už ve jménech měli mít docela jasno!!
Tak vám děvčátka přeji, abyste měli pro své drobečky jména už dávno a bez problémů vybrané…i když to asi nejde, viďte.

Mějte se fajn a já jdu zase tloustnout (ten hlad je šílená věc..:o))

Evásek + 2×23. týden

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 17.11.03 22:04

Ahoj holky!

Tak jsme zpátky ze Zlína, Verunka spinká, můžu nahodit pár řádků…

Máme se skvěle. Verunka si minulé pondělí oblíbila skluzavku, už se na ní dostane úplně sama a sama se i klouže dolů. Jen jí hlídám, aby neklekala na kolínka, ale stavěla se na celou šlapku.

V pátek jsme byli na přátelské návštěvě u kamarádů. Mají o něco málo mladšího chlapečka, než je Verunka a desetiletou holčičku. Skvělá návštěva!! Oba chlapi jsou programátoři, takže po chvíli zalezli k počítači a montovali, starší holčička si vzala do pokojíku obě mrňata a my jsem s kámoškou zdrbly kde co… :o)

O víkendu jsme byli ve Zlíně a po cestě jsem se stavili ve vyškovském Akvaparku. Přiznám se, že mě zklamal. Už jsem navštívili jeden v Hradci Králové a tam se nám moc líbilo. Ve Vyškově je to moc prťavé, fůra lidí, skákalo se odkudkoliv do vody? Verunka zvládá kapičky v obličeji, ale když dostala asi po šesté zcela nečekaně plný zásah, měla taky dost? Pro prťata žádné soukromí. A bylo tam poměrně chladno. V létě to může být docela zajímavé, ale v tuto roční dobu s plným vytížením bazénu nic moc. Ten v Hradci Králové může všem doporučit.

V neděli si manžel pospal skoro do desíti, tak jsem mu po obědě svěřila dítě a taky šla hajat. Hezky si zaplavčili a já se konečně prospala.

Taky musím pochválit Verunku, že už sedí na nočníku a většinou se jí tam něco povede. Není to tak dlouho, co se tomu bránila s křikem. Vyplatí se počkat. Sice to nevypadá na rychlé zbavení se plínek, ale snížila se spotřeba o jednu denně. Je to šikulka, dělá nám radost.

Bříško roste, ale ne moc. Zatím se držím na váze. Nevolnosti jsou fuč, i s únavou se to lepší, skoro si nepřipadám těhotná?. :o) Termín ultrazvuku se posunul na 9.12.

S Alex jsem se domluvily, že povedeme deníčky na střídačku, je to přehlednější. Také témata se proberou důkladněji a nebude v tom žádný zmatek.

Peg, jestli se Ti líbí Matěj, tak si ho prosaď, i když je jich hodně. Jakubů je taky jako smetí, ale nám se moc líbí. Ten Tvůj bude stejně jedinečný, tak na co si lámat hlavu s jiným jménem? Kde máš na Moravě rodiče? (Jestli to není tajné? :o))

Ahoj Evásku! Jsem ráda, žes zase něco napsala!! Jméno pro druhého chlapečka určitě najdeš, jestli chceš od nás tipy, stačí napsat. Sice nevím, jak se jmenuješ příjmením, ale k Tadeášovi se hodí víc jmen. Co třeba Kryštof? Nebo Tomáš? Řeknou TI na dalším ultrazvuku, co to bude nebo to zůstane až do konce překvapením?

Diny, Alex, Margáto ? kde pak jste, že nic nepíšete?! :o)

Tak zase zítra!

Alice + bobík 16 tt

Leena
Povídálka 22 příspěvků 17.11.03 22:42

Ahojte spolutěhulinky,
po dlouhé době se ozývám - nějak poslední dobou nestíhám…
Hlavně chci poděkovat Alici za super článek o jménech - zrovna řešíme podobný problém, takže mi tak nějak kápl do noty. Jinak Alice, aby jsi věděla, že s tím prokletým š nejsi sama - naše příjmení je Špačkovi - takže řešíme podobný problém. Jména jako Tomáš, Lukáš apod jsou pro nás tím pádem nepoužitelná , a to značně omezuje výběr - navíc, když ostatní pěkná jména jsou již v rodině rozebraná. Takže přemýšlíme, jak z toho ven… Manžel našemu mimískovi začal z hecu říkat OLIN, což nelibě nesu… A naši známí mě hned varovali, ať si na to dám pozor, nebo už u tohoto jména zůstanem. Jim se měla narodit holčička a pořád se nemohli shodnout na jméně, tak jí začali říkat Prenatálka - no a pak jí už Natálka zůstala. Tak já jenom doufám, že nezůstaneme u Olina - protože z toho bych velkou radost neměla.
Jinak taky doporučuju si udělat seznam jmen i s datumy svátků - stejní známí rok před tím udělali zase jinou chybu (mají 2 děti rok od sebe): od začátku měli jméno vybrané a malej se narodil o den později než má svátek - což mi vůdči miminku taky přijde trochu nefér. Mimochodem - přišli na to, až když jsme se jich na to zeptali…
Ještě k našim jménům: tak já jsem od začátku byla naprosto přesvědčená, že v bříšku mám holčičku, takže jsem se o klučičí jména vůbec nezajímala. Pro holčičku jsem měla vybranou původně Karolínu (nesouhlas manžela), tak jsem si pro:,–(ila Kateřinu - Kačenku. A hned jsem malé koupila povlečení s kačenkama, body s kačenkama … no, prostě byla jsem si naprosto jistá holčičkou. Pak přišel 3D UTZ a zjištění, že je to kluk - to byla pro mě rána… Musela jsem se rozloučit s holčičkou , ale HLAVNĚ!!! musela jsem začít přemýšlet o jméně pro chlapečka - a to je fakt problém… Jak říká moje kamarádka - novopečená maminka malého Adama- co chceš vybírat?, jediný normální jméno je Adam…:-)))
No, a hlavně jak do řešení tohoto problému zapojit polovičky? Ta moje se zatím omezila na výše zmíněného Olina a na kritizování mého případného výběru. No, ale abych nebyla úplně pesimistická, zatím máme jedno jméno, které se zamlouvá oběma (i když oba pořád váháme) a tím je prozatím favorit: Vojtíšek. Oba ale pořád tak nějak váháme… No uvidíme- ještě máme čas :-)
Zdravíme všechny
Leena + ??? 22tt
(termín porodu 16/3 potvrzen i podle pohybů)

Nikky
Kecalka 336 příspěvků 18.11.03 00:06

Jen tak nakukuju tak se snad nebudete zlobit když vám sem napíšu jen jednu poznámku.

Nikol je moc pěkné jméno :o)))))))))))
Ne?

Přeji krásné a pohodové těhulkovství!

Nikol, Jaromír 3,5 roku a Vendulka 5 měsíců

Nikky
Kecalka 336 příspěvků 18.11.03 00:07

Co takhle Tadeáš a Tobiáš??? :o)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 18.11.03 07:29

ahoj holčiny a pupíci:-)
mám strašný absťák,až dneska jsem se dostala na emimino a hned píšu:-)

Alice - díky za pěkný deníček a gratuluji k nočníku.

Peg - taky se nám líbil Matěj,je to prostě hezké jméno,no nakonec jsme se rozhodli pro Kryštůfka a těch je taky moc:-)

Evásku - co dělají skřítkové bříšku,už tě začínají okopávat:-)?

Leena - tak koukám,že budeme rodit součastně,já mám termín 14.3:-)

Jinak svatba o víkendu byla super,ale trošku náročná. Vstávala jsem kolem 8:00 a do postele jsem se dostala po půlnoci. Jídla bylo mraky,takže jsem se strašně precpala a druhý den jsem měla dietku:-) Nevěsta byla krásná,hrozně jí to slušelo.
A pak už to byla klasika,jedno příbuzenstvo a druhé,komunikace vázla atd… Byla jsem ráda,že už jedeme domů,protože mě šíleně bolela záda z toho celodenního sezení.
Včera jsme šli do kina na poslední díl Matrixu - šílená kravina,film o ničem,ani Kryštofovi se to nelíbilo:-((

Jinak jsem zjistila,že už za 10 týdnů odcházím na MD,fakt to strašně rychle utíká.

budu končit a začnu zase pracovat,pozdra­vujte pupíky a pa
Magráta a Kryštof 23 + 3 t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.11.03 08:58

Ahojky holčiny,

se jménem je to fakt komplikovaný. Měla jsem z vybírání strašný strach, že se s manželem nebudeme moct dohodnout. Pro holčičku jsme měli vybráno ještě než jsem přišla do jinýho stavu, oběma se nám líbí Kateřina, ale co s chlapečkem. Nakonec jsme si oba napsali seznam. Jenom jsem trnula, aby alespoň jedno jméno tam bylo stejný a ouha, ona se shodovala skoro všechna, no a vybírání tu bylo znova, ale to už jsme nad tím seděli společně a brali v úvahu datum svátku a co z těch jmen jde taky vytvořit za zdrobněliny, aby to nebylo moc ujetý a nakonec, teda prozatím, zvízězil Daniel. Ale myslím, že už si to nerozmyslíme.

Magráto, taky jsem tuhle koukala, že ta mateřská se strašně blíží, najednou to začalo nějak rychlejš utíkat. Pořád jsem si říkala, to je ještě času, to zařídím pak a tohle udělám až budu doma, ale jak bříško roste zjišťuju, že je všechno čím dál tím víc těžší a spoléhat, že toho hodně polámu pak, se mi asi moc nevyplatí. Tak jsem minulý týden začala nabírat vyšší obrátky výkonnosti, lítala všude jako blázen, vstávala hrozně brzo do práce a vracela se domů až večer, no a v něděli jsem ulehla s horečkou. Ale jak přišla tak odešla a včera už zase nic, sice mám takový slabý náběh na chřipku, se kterou se mažel trápí už přes týden, ale teplota nikde. Prostě tělo mi dalonajevo, že ani tohle není řešení. Začínám trochu propadat panice, ještě ty vánoce do toho.

No tak koukám, že jsem si trochu víc vylila srdíčko, ale doufám, že od toho vás holky mam.
Zatím se mějte krásně
pa Hanča 24tt+6

Zuzula
Povídálka 45 příspěvků 18.11.03 10:35

Ahojte tehotky,

mne sa teda po predlzenom vikende vobec nechcelo do roboty. Ale musim to uz vydrzat a zaciatkom decembra sa chcem dat vypisat na PN az do MD.
V piatok som zacala trochu panikarit, velmi som sa zlakla, ked som necitila ziadne pohyby maleho. Vzdy ked ho tak jemne postucham, tak zacne kopat ako divy a v piatok nic ani po pol hodine. No uz som bola rozhodnuta ist k doktorovi, ked sa chudatko moje zobudilo, asi malo tvrdy spanok a ja, ako taka macocha som ho budila. Uff, to som si vydychla, fakt som sa velmi bala.
Co sa tyka mien tak my uz mame davno vybrane ? z dievcenskych sa mi pacilo viacero, ale nakoniec sme sa rozhodli pre Terezku a pre chlapca Matej /jedine meno v kalendari, ktore sa mi paci najviac/. Podla UTZ je to Matejko a na dalsi idem o tyzden, tak by som si to chcela dat este potvrdit, aby nebolo nakoniec vsetko modre. Ako som citala, tak je tych Tereziek a Matejov celkom dost, ale kedze mame rydzo slovenske priezvisko tak moc vymyslat nemozeme. U vas v CR sa mi velmi paci meno Madlenka ? to je proste nadherne meno, u nas je to Magdalenka ? aj to je pekne, ale nikto jej nepovie inak ako Magda a to sa mi uz nelubi. Celkovo sa mi paci v ceskom kalendari viacero mien nez v nasom, no ale co uz.

Leena ? my sme tiez v 22 tt, ale termin mam az na 25.3. Neviem, mozno aj nam to este posunu, kedze pohyby citim uz od 17 tt.

Inak mam navrch 5 kg, co mi pride celkom v norme a brusko som si skraslila peknymi riflovymi laclacmi na traky, kupila som si ich na inzerat a vyzeraju uplne ako nove, tak mam radost.
Este vam musim povedat co sa mi snivalo ? ze som uz isla rodit, bola som otvorena na 12 cm!! a doktor hovoril, ze este nie a vobec som necitila ziadnu bolest, akurat som sa bala aby to dieta zo mna nevypadlo ? no to by som chcela zazit…!

Tak pekny den, Zuzana 22 tt.

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 18.11.03 11:21

Ze svého okolí:

Stále přibývá smíšených manželství a tím i zajímavých jmen. Se sledovaností Mexických a argentinských telenovel stoupá i obliba různých jmen. Stále častěji se objevuje Natálie, Esmeralda zůstává (naštěstí?) zatím spíše výjimkou? :o)

Natálie

Toto jméno je latinského původu (natalis) a vykládá se jako „rodný den“ čili „narozeniny“ (dies natalis). Přeneseně má toto nádherné jméno ještě jeden význam. Tvrdí se, že Natálie je „dívka narozená v den zrození Krista“, „dítě Vánoc“. Snad i proto si jméno získalo celosvětovou oblibu.

Denisa/Denis

Počátky jména sahají až do starého Řecka, kde znali Dionýsa, slavného boha vína. Denis i Denisa mají tedy mnoho společného s vínem. Lze ji přeložit i jako „božské dítě“. Čeština si Denisu poněkud upravila, čímž vzniklo rozkošné jméno Diviška.

Christof

O životě a působení jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších světců a pomocníků v nouzi nejsou celkem žádné autentické zprávy. Víme pouze, že existoval a byl popraven - všechna ostatní podání jsou jenom legendami. Přesto požívá tento světec přímo báječné úcty. Svědčí o tom i množství řemesel a živností, jejichž je patronem. Mimo jiné je také ochráncem automobilistů, mnozí z nich si upevňují do svého auta jeho plaketu.
Podle legendy přenášel přes řeku lidi a jednou nesl i malého chlapce, který se mu dal poznat jako Kristus. Pokřtil ho jménem Christophorus, což znamená „nosič Krista“.

Znáte nějaká zajímavá jména ze svého okolí? Napište!

Alice + bobík 16 tt

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 18.11.03 11:21

Ze svého okolí:

Stále přibývá smíšených manželství a tím i zajímavých jmen. Se sledovaností Mexických a argentinských telenovel stoupá i obliba různých jmen. Stále častěji se objevuje Natálie, Esmeralda zůstává (naštěstí?) zatím spíše výjimkou? :o)

Natálie

Toto jméno je latinského původu (natalis) a vykládá se jako „rodný den“ čili „narozeniny“ (dies natalis). Přeneseně má toto nádherné jméno ještě jeden význam. Tvrdí se, že Natálie je „dívka narozená v den zrození Krista“, „dítě Vánoc“. Snad i proto si jméno získalo celosvětovou oblibu.

Denisa/Denis

Počátky jména sahají až do starého Řecka, kde znali Dionýsa, slavného boha vína. Denis i Denisa mají tedy mnoho společného s vínem. Lze ji přeložit i jako „božské dítě“. Čeština si Denisu poněkud upravila, čímž vzniklo rozkošné jméno Diviška.

Christof

O životě a působení jednoho z nejznámějších a nejpopulárnějších světců a pomocníků v nouzi nejsou celkem žádné autentické zprávy. Víme pouze, že existoval a byl popraven - všechna ostatní podání jsou jenom legendami. Přesto požívá tento světec přímo báječné úcty. Svědčí o tom i množství řemesel a živností, jejichž je patronem. Mimo jiné je také ochráncem automobilistů, mnozí z nich si upevňují do svého auta jeho plaketu.
Podle legendy přenášel přes řeku lidi a jednou nesl i malého chlapce, který se mu dal poznat jako Kristus. Pokřtil ho jménem Christophorus, což znamená „nosič Krista“.

Znáte nějaká zajímavá jména ze svého okolí? Napište!

Alice + bobík 16 tt

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 18.11.03 11:29

Pěva
nebo Pěvuška slavila svůj svátek 8.6. O původu tohoto jména se mi bohužel nepodařilo nic zjistit, i když jednu Pěvu znám. Pokud víte někdo víc, neváhejte a napište!

Lubor
Toto staročeské jméno je odvozeno ze základního slovanského tvaru lub, z něhož hláskovou změnou vzniklo „libý“, což je také význam tohoto jména.

Čestmír
Toto jméno je staročeského původu a nosí jej člověk „ctící mír“ a je vůbec velice mírumilovný. Obdoby jména Čestmír se nacházejí i ve starší srbštině a bulharštině.

Radovan
Toto jméno je slovanského původu a vykládá se buď jako „rozradovaný“, nebo „radost přinášející“. Někdy docházelo také ke spojování s podobně znějícími staroněmeckými jmény typu Radewin nebo Ratwin.

Doubravka
Toto jméno je bezesporu slovanského původu a patrně souvisí s podstatným jménem doubrava, což je jiné označení pro „dubový háj“.
Naše dějiny znají Doubravku, která byla dcerou knížete Boleslava I. a roku 965 se provdala za polského knížete Mečislava, jehož známe spíše jako Měška I. Doubravka však měla pro polskou zemi zá:,–(ní význam - přinesla do pohanské krajiny křesťanství a vzdělanost a kulturní zvyklosti vůbec.

Dobromila
Jak Dobromila, tak i Agáta, Háta a Dobruše totiž znamenají totéž. Nejstarší je Agáta, která pochází z řeckého slova agathós, „dobrý“. Háta je českou zkráceninou a Dobromila s Dobruší jejím překladem.

Božena
Jméno Božena má původ zcela jasný. Základem je slovo Bůh a u nás velmi častá přípona ženských jmen -ena. Božena je tedy „Bohem obdařená“.
Naše nejznámější Božena byla navíc obdařena i krásou. Kronikář Kosmas o ní napsal, že byla „bělejší než labuť a krásnější než safír“. Vypráví se, že kníže Oldřich (vládl v letech 1012-34) bloudil jednou se svou družinou lesem u Peruce, když tu náhle spatřil, jak nějaká vnadná žena pere v potoce prádlo. Ani na okamžik nezaváhal, vyhnal svou německou manželku a vzal si k sobě českou Boženu. Božena byla sice již jednou vdaná, ale u Přemyslovců se to až tak přísně nebralo. Oba milenci přivedli na svět „českého Achilla“ Břetislava a rod Přemyslovský byl na několik století zachráněn.

Svatopluk
Dnes je v občanském kalendáři svátek Svatoplukův. Toto jméno má prastarý slovanský původ a znamená, že jeho nositel je „silný v plucích“, „ve svém vojsku“ a „v síle z něho pocházející“.
Asi nejznámější náš Svatopluk byl synovcem knížete Rastislava.

Jaroslav
Leckdo se ještě dnes domnívá, že nositelé tohoto jména „slaví jaro“. Toto staroslovanské jméno je však složeno ze slova jaryj, jež znamená jak „prudký, vznětlivý“, tak i „silný, tvrdý a přísný“. Druhá část jména je zřejmá. Jaroslavové jsou tedy „slavní svou silou“ nebo, chcete-li, „prudkostí“

Pokračování následuje…

Alice

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 18.11.03 11:37

Přemysl
Toto jméno nesla naše jediná česká panovnická dynastie, honosili se jím mnozí králové a dnešní Přemkové se mohou pochlubit tím, že jsou stejně jako všichni nositelé tohoto jména vynikající mysli a „vše dobře promýšlejí“.
Nejstarší známou osobou s tímto jménem je bezesporu Přemysl Oráč, který prý založil v Čechách slavnou dynastii. Jeho potomek Přemysl I. Otakar (okolo 1155-1230) dosáhl roku 1212 uznání dědičného královského titulu pro celý svůj rod.

Dobroslav
Význam tohoto jména je na první pohled jasný. Dobroslav je „člověk, který svými činy oslavuje dobro“. Toto jméno je rozšířeno u Jihoslovanů, Rusů a Poláků. U nás jsou častější domácí formy Slávek, Sláva nebo Dobroš, ve staročeštině říkávali Dobroslavům i Dobeš. Ženským protějškem jména je Dobroslava, které se říkává Dobruše nebo Dobruška.

Šárka
Toto jméno se vztahuje ke kdysi divokému údolí s kamenitými a skalnatými svahy na severozápadním okraji dnešní Prahy. Budeme-li věřit jazykovědcům, jeho původ je prastarý. Bývá srovnáváno s korsickým slovem sar®a, jež znamená horský hřbet nebo návrší, srovnání snese i se španělským sierra nebo albánským sharane, přičemž sh zde čteme jako š.
Nejvíce toto jméno asi proslavila bojovnice z ženských šiků Vlastiných. Bylo to za časů, kdy ženy u nás vedly válku proti mužům a Šárka v jednom z příběhů z této doby vynikla jako lstivá svůdnice, která na své vnady nalákala celý oddíl Ctiradův. Mužům se zželelo přivázané děvy, osvobodili ji z pout, aby za chvíli zmoženi medovinou a kouzlem krásné ženy klesli pod zbraněmi Vlastiných bojovnic, jež na ně čekaly v záloze.

Libuše
10. července má v občanském kalendáři svátek Libuše/Amálie, v církevním pro změnu Amálie/Libuše. Někteří naši jazykovědci se domnívají, že obě jména jsou totožná a znamenají, že jejich nositelka je „milá bytost“. U nás každý dobře ví, že jméno Libuše nesla bájná kněžna, a tak je zřejmé, že má slovanský původ. Vychází ze základu ljub, tedy „milý“. Stejně tak i Amálie má za svůj základ slovo amare, „milovat“. Dá se tedy říci, že Libušky, Líby a Liby i Amálie, Amálky i Amélie jsou ženy nanejvýš milé a příjemné. Aby vše nebylo tak jednoduché, lze Amálii přeložit i jako „pracovitá“, to v případě, že bychom připustili, že původ jména je germánský. Nejlépe asi uděláme, když zohledníme obě varianty a řekneme, že jak Libušky, tak i Amálky jsou děvčata milá a pracovitá.
Vraťme se ke jménu Libuše a jeho bájné nositelce. Staré pověsti o ní říkají mnoho krásných slov. Byla prý to žena nejen spanilá, ale i moudrá, co prý prorokovala, vždy se splnilo, a tak „všechen národ, potázav se o tom, vyhlásil ji za svou kněžnu“. Lidu prý vládla spravedlivě a moudře.

Bořivoj
První složkou tohoto staroslovanského jména je sloveso bořiti čili „bojovati“, druhou tvoří voj, což znamená „voják“.
Bořivojů znají naše dějiny bezpočet, ale nejznámějším byl zcela jistě přemyslovský kníže, toho jména první. Tento první historicky doložený český panovník byl podle tradice nástupcem bájného Hostivíta. Narodil se asi kolem roku 852. Někdy po roce 868 se stal pražským knížetem, jeho moc byla omezena na oblast dnešních středních Čech. Za manželku pojal Ludmilu (874/75) a měl s ní dva syny, Spytihněva a Vratislava (otec sv. Václava). Bořivoj a jeho manželka přijali křesťanství z rukou arcibiskupa Metoděje. Byl to on, kdo vystavěl první svatyně v Čechách (sv. Klimenta na Levém Hradci, P. Marie na vrchu Žiži poblíž kamenného stolce českých knížat). Začal s výstavbou Pražského hradu.

Ludmila
Toto staré slovanské jméno znamená „lidu milá“. Dá se říci, že nejznámější nositelka tohoto jména skutečně byla oblíbena snad u celého národa a po její smrti úcta k ní ještě více vzrostla.
O jejím životě se dozvídáme především z našich nejstarších literárních památek - latinských a staroslověnských legend. Bohužel, tyto prameny si v mnohém odporují, a tak není snadné říci, odkud pocházela. Někdo tvrdí, že byla dcerou knížete Pšovanů Slavibora, a jiní, že byla původu srbského. Jisté je, že byla manželkou prvního historicky doloženého přemyslovského knížete Bořivoje I., s nímž přijala kolem roku 883 na Velké Moravě křest. U Ludmily tehdy rozhodně nešlo o nějaké formální gesto, ale o zá:,–(ní a hluboký zlom v celém jejím dosavadním životě, který nakonec vyústil v mučednickou smrt.

Václav
Svátek sv. Václava dnes nalezneme ve všech kalendářích, dokonce i ve světovém. Je to dokonce jediný český světec, který je uveden i v generálním římském kalendáři. České jméno Václav je slovanského původu a znamená „více slavný“. Stejný význam má paradoxně i jméno jeho bratra Boleslava, který jej zavraždil.
Václav byl příslušníkem třetí generace křesťanských Přemyslovců. Jeho dědečkem byl kníže Bořivoj I. a babičkou sv. Ludmila. Byl nejstarším synem knížete Vratislava I. a Drahomíry. Jak již bylo zmíněno, měl bratra Boleslava a ještě Spytihněva, který však zemřel v mládí. Z jeho čtyř sester známe jménem pouze Přibyslavu. Životní osudy sv. Václava jsou dostatečně známé. Stal se knížetem, ale jeho odpůrci v čele s bratrem Boleslavem jej roku 929 nebo snad 935 ve Staré Boleslavi zavraždili.

Hanuš
Toto dnes ryze česky znící jméno má základ v německém jméně Hannes, které povstalo z Johannes, což je náš Jan. Jméno Hanuš nosil slavný mistr hodinář a domnělý tvůrce staroslavného orloje pražského.

Liběna
a s ní také Luboslava a Liboslava. Všechna tato libě znějící jména mají stejný výklad, který světu oznamuje, že nositelka tohoto slovanského jména je „libá, milá, přívětivá a příjemná“.

Jitřenka
slavila svůj svátek 3. 9. O původu a významu jména nemusíme moc bádat, je to nad slunce jasné… jednu JItřenku znám a jsem ráda, že i toto jméno se stále užívá, i dkyž málo.

Alice

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 18.11.03 12:39

ahoj Hani
já taky jednou za čas podlehnu panice , pak jen běhám zařizuji,a večer omdlím do postele:-) Kryštof mě pak strašně okopává a dává mi najevo,že se mu to nelíbí.
Daniel je hezké jméno a Kačenka se mi taky líbí.
měj se krásně Magráta a Kryštůfek 23 +3t.t

Maxik1
Povídálka 45 příspěvků 18.11.03 13:50

Ahojky Alice a všichni ostatní!
Teda zírám,jakou sis dala práci s deníčkem! To bude přímo román na pokračování!! :o))
Ale je to dobře,aspoň se spousta holčinek nechá inspirovat.
Včetně mě - jsem totiž už ve 25.tt a stále nemáme vybrané jméno…Je to ostuda, všichni kolem nás se ptají, co to bude a jaké máme jméno a my nic-nevíme ani jedno :o) Takže rychle rychle vybírat. Máme sice nějaké typy,ale nic určitého. Jo a holčinky, jak jste psaly o tom, že příjmení začíná na Š (Štěpánková)- tak já jsem ten stejný případ - po provdání jsem do vínku dostala tohle příjmení,takže mužská jména končíší na Š,která se mi teda taky líbí, bohužel nepřichází v úvahu… Takový Tadeáš Štěpánek nebo Lukáš, Matyáš Štěpánek…no nic moc.Tak musíme hledat jinde. Navíc mi to příjmení připadá dlouhé,takže jméno musí být kratší.A pak taky aby nebylo blízko narozenin - ach jo, je to docela věda vabrat hezké a přitom po všech stránkách padnoucí jméno. U nás je ještě horor v tom, že v příbuzenstvu máme samé holčičky, takže budeme-li mít holčičku i my, tak jsme ztracení, to už se výběr vůbec zúžil. Ale my tak nějak doufáme, že to bude kluk (:o)) -byl by první v příbuzenstvu a taky pěkně hýčkanej :o)),tak z mužských jmen je toho víc na výběr. Z holčičích se nám líbí Anička, Barborka, manželovi teda i Iva,možná i Lucka a Veronika,z klu­čičích je to Marek, Petr, Jirka, možná Filip, opět manžílek přihodil něco navíc - Viktor, tak nevím,jak se vůbec dohodneme,ale bude to teda boj!!! Ale určitě neschválím něco, co se mi aspoň trochu nebude líbit - to bych nepřežila!!! Musíme ještě zkouknout ty svátky,aby to ladilo…No o několik večerů máme postaráno…Už jednou jsme se do toho dali, mám vyjetý celý seznam platných jmen (i mimo kalendář),ale skončili jsme na tom, že manžílek si z toho dělal srandu a vybíral naschvál úplně ta nejhorší a nejpitomější jména,co našel,takže jsme se chvíli řehtali,jak jsou některá strašná,ale když se pak neuklidnil a nebral to vážně,tak jsem s tím praštila a odložili jsme to na pozdějc.:o))
Takže se ráda nechám inspirovat, co která jména znamenají a třeba i naše návrhy pozměníme! :o))
Všem přeji pevné nervíky při vybírání, není to sranda,když nad tím člověk chce trochu přemýšlet a nedat jen tak něco. Tak papa a těším se na pokračování! Pa Maxik+25tt.

Koculka
Kecalka 225 příspěvků 18.11.03 14:20

Nebo Eduard. Eda je hezke jmeno:).
K.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.03 08:54

Ahojky spolutěhulky :)

Tak se ozývám po super víkendu, který jsme si s bříškem teda fakt užili:) A vůbec s celou rodinkou, bylo to moc fajn:)

ALI teda klobouk dolů, takhle pěkný deníček jsem už dlouho nečetla:) Věnovala jsi tomu asi hóóóódně času, viď:) Abych přidala ke jménům také svou trošku do mlýna, tak my jsme měli až donedávna v holčičím jméně jasno…měla to být Anička. Jenže pak nastaly pochyby, jak se jí bude říkat, až bude velká slečna, a pak paní a tak dále…a výraz, který by zřejmě používalo okolí Ančo se nám teda vůbec nelíbí, a zdrobněle jí říkat celý život? No tak teď zase dumáme a líbí se nám Šárka:) Jenže naše příjmení také začíná na Š… tak nevím:)

Ke jménu chlapečka…tak je také dlouhá historie…nejdříve to byl Jakub, ostatně to jméno se mi líbí moc pořád, bohužel, vidím teď malé Kubíky všude kolem…další varianta Matěj, ale to je to samé…Vojtíška mi sebrala ségra, takže toho dát nemůžu, moc se mi líbí jméno Jonáš, ale kvůli příjmení a dvoum šš za sebou nelze, a to už nemluvím o krásných jménech jako Matyáš,Tomáš nebo Lukáš. Posledním a to ještě předvčerejším favoritem bylo jméno Jan. Sice časté , ale krásně české, hodně variabilní, líbí se nám všem… ale… já od dětství toužím mít Davídka. Bohužel manžel měl jakéhosi nevalného spolužáka v 1. třídě a proto mi to jméno vyškrtl hned…no, nechala jsem to být, navíc, když se malá přidala, že doslova cituji její výrok: Mami, prosím, Davida, ne, znám miliony strašných Davidů:))).
No můžu já si v tomhle prostředí pro:,–(it své toužebné jméno, uznejte:)

No a včera se stalo to…že jsem byla v těhuporadně, po měsíci. Byla jsem nervozní jak čert, poslední noce jsem už skoro nespala, moc jsem se bála výsledků z krve, máme kočičky, toxoplazmoza mě strašila i ve spaní, navíc jsem dlouho miminko neviděla, nebyla jsem měsíc v obraze, co se v bříšku děje…No však jsem se s těmi mými strachy tady na chatu holek naotravovala:) No a včera mi spadl obrovský balvan ze srdce, protože mimísek i já jsme v pořádku, broučka jsem viděla na monitoru, srdíčko krásně bouchá, mrskal se tam jedna radost, výsledky jsou úplně super, navíc mi udělala radost váha, protože po doslova (teď se stydím), prožraném víkendu jsem měla po měsíci dokonce o kilo míň:)))) Mimísek je rozumný a spaluje mi tukáče, takže to mi navrch móóóc potěšilo:) Kdyby nebyl ten víkend u tchýňule, tak mám těch kil nejmíň o dvě míň:) Brouček měří od hlavičky k prdelce 10 cm, celý asi 13, no už je to představitelný, už je to nádhernej človíček:) Představte si, že miminko v 15. týdnu těhotenství má chodidlo velké necelé 2 centimetry:)

No a proč to tu všechno píšu…protože jsem se včera po těch nervech a po kontrole, která mě moc uklidnila, rozhodla. Pokud to zlatíčko v bříšku je chlapeček, bude to můj vysněný Davídek:) Zasloužím si to, co myslíte?:) Večer jsem to oznámila manžílkovi, spolu s pochlubením se dvou nových pyžámek, které jsem za odměnu broučkovi koupila (myslím mimískovi, ne manželovi:))), a představte si…koukal na ty prťavý nohavičky a povídá…„a víš, že to není tak špatný jméno?Tak jo:)“ Jupííííí, ani nevíte, jakou mám radost:)

No to jsem se rozepsala, musím končit, mějte se kočičky krásně, budu přes den nakukovat a moc se těším na vaše příspěvečky:)

Vaše Diny a brouček (15tt)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 19.11.03 13:51

ahoj holčiny a pupíci:-)
dneska jsem nějaká unavená,strašně mě bolí záda a teď mě ještě kopnul Kryštůfek,aby mi to nebylo líto:-)

včera jsem po dlouhé době nechala řídit manžílka a došla,jsem k názoru,že to budeme muset zopakovat častěji,protože jinak se budu muset do porodnice odvézt sama:-) Po dálnici jsme jeli 80, v duchu jsem se musela smát,ale nahlas jsem koblížka chválila. U nás totiž jezdím jen já a Filda je ve funkci ženy.

jo, 6.12 mám sraz se zdravotkou po 10 letech,tak jsem na to zvědavá,Upřímně řečeno jsme nebyli nejlepší parta,ale jedou se mnou dvě nejlepší kamrádky ( spolužačky ) a tak by mohla být zábava.

ZUZKO - i já pořád sleduji pohyby,ale paní doktorka říkala,že v tomto období hodně spí,tak jsem se uklidnila

ALICE - ještě jednou díky za hezký a poučný deníček:-)

PEG - tak co nevolnosti jsou pryč?

ostaní berušky a pupíky pozdravujeme
Magráta a Kryštůfek 23 +4 t.t

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 19.11.03 13:55

ahoj Diny
i já jsem prožrala víkend ( to ta svatba ) ,ale o kilo miň nemám:-))

jsem ráda,že jste s mimísem oba v pořádku a David je fakt hezké jméno
pa Magráta a Kryštof 23t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.03 14:16

Ahoj Evásku,
co takhle Tadeáš a Matyáš? Nebo Jonáš či Michael??? Jsem zvědavá co nakonec vyberete. Přeji moc štěstí i zdravi, Tobě i miminkům.
Ladajka

Kikinka
Stálice 84 příspěvků 19.11.03 15:01

Čauky těhulinky :-))
Tééda Alice, smekám klobouk. Takovýýýý deníček a plný překrásných jmen… To ti teda fakticky muselo dát práce, ale jde vidět, že jsi si vskutku dala záležet.
Jinak co se týká těch jmen pro mimíse. No, abych pravdu řekla, krásnými jmény se to tady jenom hemží, jen co je pravda. Všechny máte vybrané ty nejkrásnější jména, i když myslím, že každé jméno je pěkné , když se hezky řekne, že jo? Samozřejmě tak jako téměř každá z nás nadává na to své jméno, které jí rodiče vybrali (a to myslím, že nás je fakticky většina, teda alespoň já budu našim nadávat do smrti), tak přesně tak budou nadávat a naříkat naše dětičky, proč ony se musí jmenovat právě tak či onak?! Mám ten pocit, že tomu se nevyhne asi žádná z nás holky, co????
No a tedka k těm jménům, o kterých jsem přemýšlela já. (teda samozřejmě s manžílkem, ten by mi teda dal). Naštěstí ale máme podobné smýšlění a tudíž i jména se nám zamlouvají oběma :-)) (BOHUDÍKY). Je fakt, že máme sice ještě čas, ale už teď se setkávám s tím, že se známí ptají jak se bude prcek jmenovat? Vzhledem k tomu, že sami ještě nevíme co to bude a věřte, že už bych to chtěla nejraději vědět (snad za měsíc se to už podaří a slibuju, že dám vědět), tak zatím tak nějak rozhodnuti nejsme. A jaká jména, že to máme vybrané? No, u holčičky je to na 100% KAROLÍNA (vyhrála na plné čáře i u manžílka), ale u chlapečků je to přece jenom horší, poněvadž těch jmen se mi líbí přece jenom víc :-((. Adam, Tadeáš, Jonáš a Matyáš, dokonce teďka manžílek přišel s tím, že Šimon není špatné jméno a tak zatím nevíme. já bych osobně byla pro Tadeáše, ale mám strach, že ho budou všichni nějak komolit a zkracovat a to se mi zrovinka nějak moc nelíbí :-((. Takže nakonec asi zůstaneme u Adama, i když to mi zase všichni nadávají, že bude chudáček ošizen o svátek a bude dostávat tudíž o dárek míň… Páni, myslím, že své dítko nikdy šidit nebudu. Mimochodem to mi taky připomíná, že už pomalu cítím nějaké divné tlaky v bříšku, ale nevím, jestli je to mimís a nebo jen vzbouřená střeva :-)))) Snad už se taky brzo dočkám pořádných kopanečků, tak jako dostáváš ty Magráto od Kryštůfka :-)) Fakticky už se moc moc těším.
No nic holčiny, myslím, že už jsem toho napsala skutečně dost a proto musím pádit pracovat. Mějte se moc moc krásně a v pondělí mi držte pěstičky, budu si totiž volat na výsledky krev.testů na zjištění vývojových vad. Prosíííím ať to dopadne dobře, prosííím, prosíííím.
Paaa a hezký den přeje
Kikinka + ? (17 tt)

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 19.11.03 18:12

Ahoj holky!

To se urodilo příspěvků!! Snad to všechno stihnu!

Dneska jsme byly s Verunkou ve cvičení a patlaly jsem zvířátka z hlíny. Děti samozřejmě čile ochutnávaly?. :o) Po cestě mi Veru usnula (jako vždy) a podařilo se mi jí odnést do třtího patra aniž by se vzbudila. Uvařila jsem hrnec polívky a guláš. Ten se vařil skoro tři hodiny a to hovězí mi stejně připadá tvrdé?. Jinak máme nové slovo ?Hačí?. Tak už se nám ta naše brebentilka snad už rozpovídá?

O víkendu jsme koupili krásný nočník. Je červený a vypadá jako auto. Dobře se na něm sedí, ale špatně se vylívá? No, nic není dokonalé! Hlavní je, že ho Verunka používá a minimálně 1× denně se jí tam něco povede.

Leeno, tak jsem na to slavné Š dvě? Taky bychom měli ještě navíc vynechat u kluků K, Špaček Karel se taky vyslovuje špatně?.. (Stejně jako Ševčík Kristián?.) Olin se mi teda taky nelíbí, snad se manžel umoudří!! Vojtěch je pěkné jméno. Pobavila mě ta Prenatálka? Můj kamarád měl pracovní název Miminko Miminko (asi jako Bubo Bubo), po té co zjistili, že budou mít kluka, zkrátili to na ?Mimin?. No a mají Vojtíška? :o)

Poslyš Margáto, nechci Ti promlouvat do svědomí, ale nezdá se Ti že nějak moc řádíš?! Měla bys víc odpočívat než ponocovat. Užij si setkání se zdravotkou a jezdi opatrně!! :o)

Další adeptka na hubování - Hančo, zmírni tempo! Ta teplota měla být výstraha, že to přeháníš!! Jména jste vybrali pěkná. Necháte si říct, co to bude? Napiš nám termín porodu, třeba ten podle ultrazvuku.

Zuzko, to mě by se taky nechtělo do práce!! Ještě že jsem doma!! S pohyby jsem zažila něco podobného. Někdy se miminko může odmlčet na celý den. Stačí když je otočení zády ven a nožičkama dovnitř. Pak pohyby nemusíš cítit. Já jsme takhle vyburcovala manžela, že vzal mikrofon a nahrál mi srdíčko přes zesilovač do počítače. To jsem si oddechla!! Jména máte také pěkná, jsem zvědavá, jestli jedno z nich dáte!!

Zdravím Maxíka!! Myslím, že jsi z nás nejdál nebo spíš nejblíž k porodu?Jestli chceš, napiš nám termín porodu. Další, co má příjmení na Š a končí na K!! No to jsem zvědavá, jestli to budou všechno kluci!!! Tak se zdá, že tatínky baví vymýšlet blbosti. U prvního dítěte jsem vybrali podle pohádky Belzebu a Jidáše?.. Jsem ráda, že takových ztřeštěnců je víc. No na vybírání máš skvělé nabídky právě tady nebo na webových stránkách, které uvedu na konci deníčku.

Diny, vidím, že ani u vás neprobíhalo vybírání jednoduše! Ale líbí se mi, že si chceš Davídka pro:,–(it (byl to mimochodem i můj favorit?!) Vidím, že jsme tady skoro všechny na Š!! Jestli pak vaše příjmení taky končí na K?! Mě čeká kontrola začátkem prosince a 9.12. jdeme na ten trojrozměrný ultrazvuk.

Ahoj Kiki! Já teda na svoje jméno nenadávám, vadí mi akorát Alička a tak už mi nikdo neříká! Sice mi to nějakou dobu trvalo, ale teď si za svým jménem stojím. Ty máš výhodu, že můžeš použít všechna ta krásná jména končící na Š!! Držíme pěsti, ať máš dobré výsledky!

Alice + bobík 16 tt

Termíny porodů:

Magráta 14.3.2004
Leena 16.3. 2004
Zuzula 25.3. 2004
Maky 6.4.2004
Růžička 13.4. 2004
Alfinka 18.4.2004
Roxana 28.4.2004
Peg 7.5. 2004
Alice 7.5. 2004
Diny 11.5. 2004

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 19.11.03 18:14

Zajímavé odkazy na knihy a webové stránky (z nichž jsem většinou čerpala):

http://www.rodina.cz/…/default.asp
http://www.mvcr.cz/…i/index.html
http://www.mvcr.cz/…y/index.html
http://www.czso.cz/…2001/ram.htm
 http://www.libri.cz/databaze/jmena/

Literatura:

PhDr. Miroslava Knappová, CSc.: „Jak se bude jmenovat“
František Kopečný: „Průvodce našimi jmény“
Anna Bauerová: „Tisíc jmen v kalendáři“

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 19.11.03 19:32

Ahojky:-)
Zdravim vsechny tehulky!!! My mame uz holcicku Annabelle - v CJ ji rikame Anna a zatim jmena nevybirame. Teda pro holcicku uz mame pripravene: Julie. Ale bylo nam receno, ze to bude chlapecek pri 20 tt a tak jsem tad nadsena, ze to radsi nechci zakriknout a cekam, az mi to na 100% potvrdi na dalsim UTZ za 2 tydny:-) Pak zacneme vybirat jmeno!!!

Alex, dcerka 2 roky + 21 tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 20.11.03 07:48

ahoj holčiny a pupíci
včera jsem doma předvedla pečlivou manželku:-) Připravila jsem Filípkovi velikánský obložený talíř ( trošku jsme mu pomohli s papáním) a pak jsem mu upekla pernik - mňam mňam.

jinak zítra ráno jdu na píchnutí do prstu a pítí přeslazeného čaje,je to kvůli hladině cukru. Píchnutí mi ani tak nevadi,jako to,že tam sedí 100 důchodců a mají zavřené okna. No když tak vystrčím pupík a probojuji se k oknu.

ALICE - už budu odpočívat,tohle flámování bylo spíše vyjímka,protože nejpozději ve 22:00 už spím. Ten nočník musí být super, my jsme koupili synovečkovi nočník ve tvaru kachny:-)

KIKINKO - já si myslím,že kopanečky přijdou už co nevidět, já jsem nejdřív měla jen jemný bublání,ale teď už Kryštůfek přidal na síle.

ALEX - tak za dva týdny se potvrdí,že je to kluk:-))

mějte se krásně a papa
Magráta a Kryštůfek 23t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 20.11.03 11:59

ahojte břiškandy :-)

tak koukám že jména mají všichni skoro určené. je fakt že je to veliká zodpovědnost :-) a mě se moje jméno začalo jíbit až když mi muj manžel, tehdy ještě přítel začal moc hezky oslovovat :-) od té doby se mi moc líbí a kdybych ho neměla já určitě bych o něm uvažovala pro naše miminko.

Jinak jsem si užila zase trochu strachu v neděli mne začlo pobolívat bříško v pondělí se to stupnovalo a v uterý už jsem začla mít strach že mám slepák a pelášila jsemk dr. Ta mi krásně ukázala Vavřu jak si tam hezky kope a že po porodnické stránce je vše v pořádku. Ráno jsempelášila na krev a volali jsme na výsledky leukocity jen mírně zvýšené a je fakt že bolesti pomalu ustupují takže snad vše zažehnéno. Nicméně musím držet dietu pro jistotu a z té je mi zase špatně. No problémky asi vznikly tím, že jsem za víken pěkně napapala a bylo mi docela dobře a asi na to už mé soukolí nebylo zvyklé tak se lehce podráždilo. No takže včera dieta a nevolnosti zpět, dneska už se snažímpomalinku začít jíst a holt na běžnou stravu musím najíždět pomalu.

JInak mám moc radostnou zprávu, konečně jsme podepsali uvěrovou smlouvu a smlouvu o prodeji bytu a tak to vypadá že na konci ledna se fakticky stěhujem do nového a hlavně většího :-)

Tak vidíte toto jsou všechny novinky co mám.

tak hezky pozdravujte bříška

pa Peg + 17tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 20.11.03 13:26

ahoj Peg
tak hrozně moc gratuluji k podpisu úvěrové smlouvy.
Kryštof posílá Vavřovi pozdrav a doufám,že ti brzy už bude fajn a v pohodě
pa Markét a Kryštůfek 23 t.t

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.11.03 12:42

Magráto děkuji :-)

Holky já se asi picnu, jsem jak hypochodr, slepák se sice jakž takž uklidnil, ale pro změnu mám anginu a to jako trám sedimentaci moooc zvýšenou takže jsem dostala antibiotika Pen benne (je to penicilínová řada) a ty prý mají velké molekuly které neprojdou do placenty, takže nevím kdy já si konečně toho těhulkovství začnu užívat :-(

A to ještě cestou domu od dr. který mimochoden včera v krku nic neviděl (byla jsem si pro razítko do prukazky a at mi koukne do krku že mě tam bolí a v noci už jsem bolestí nemohla vydržet :-( tak jsem tam ráno pelášila znovu) se mi porouchalo auto(urvalo se lanko plynu. Takže jsem stála já chudinka těhotná s anginou uprostřed rušné cesty a čekala až pro mne přijede manžel. No prostě akce „Z“

No a ted peláším ležet at tu angínu přemůžu co nejrychleji.

Pa zdraví hypochodr (skore toho týdne 4 návštěvy dr. a tři odběry krve ) Peg a bojovník a automechanik Vavřa

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 21.11.03 13:14

ahoj ty náš hypochondře:-))
držím palce,ať ti dají všechny nemoce pokoj a jdou zas o barák dál:-),no na druhou stranu aspoň si neplatíš zdravotní pojištění jen tak:-)
jo ty antibiotika jsou dobrý a hlavně zabírají
pa Market a Kryštof zítra už 24 t.t

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 21.11.03 13:23

ahoj holčiny a pupíci,
každopádně vám posílám pozdrav při pátku,hurá zítra budu chrnět ( jestli mě Kryštof nechá )
včera v noci se mi malinko nalil manžílek,přijel domu asi v jednu hodinu a strašně moc si chtěl povídat. Když neuspěl u mě,převalil se k pupíku a hrozně si mu stěžoval:-)) Byla to docela legrace poslouchat,ale výsledkem bylo,že jsem spala jen 4 hodiny.
Ráno na 7:00 jsem byla objednaná na odběr krve kvůli cukru ( jmenuje se to Sullivanův test ), spočívá to v tom,že vypijete půl litru glukosy smíchanou s hořkým čajem ( je to odporný) a máte na to 5 minut. Za hodinu vás píchnou do prstu a to je všechno. Sedělo nás tam asi 6 mamin,tak jsem si prohlížela bříška:-)) Odpoledne jsem si zavolala o vyýsledek a je to v pořádku - hurááá.

zítra mám v plánu rozmazlovat synovečka a celkově odpočívat,prostě se flákat:-))

holčičky mějte se krásně a pozdravujte pupíky.

KIKINKO - tak co ty kopanečky?

pa Markét a Kryštůfek zítra 24 t.t

Kikinka
Stálice 84 příspěvků 21.11.03 15:24

Ahojky Markétko :-))
Jsem ráda, že ten testík Ti dopadl dobře. Já v pondělí volán k pí. doktorce na výsledky krevních testu na vývojové vady. Takže si myslím, že u mě bude víkend ve znamení nervů, jestli to dopadne dobře? Tak mi kočky držte palečky, prosííím?
Jinak kopanečky zatím nic moc. Cítím jen takové divné kmitání v bříšku, jako kdyby mě tam něco vrnělo. Ale je to fakticky jenom občas a tak nevím jestli je to skříteček a nebo jenom střívka ?! :-)) Snad už se brzy dočkám pořádného kopance?!
Jinak co se týká toho jména, tak jsme nakonec odhlasovali ADAMA. Myslím,že k našemu příjmení se hodí nejvíce :-))
Těhulinky přeji Vám krásný víkendík, pohlaďte za mě mimísky a v pondělí opět na viděnou. Paaa Kikinka + skříteček (17 tt)
P.S. Magrata: přeji pohodové flákání se a pozdravuj Kryštůfka :-)))

Lindicka
Kecalka 235 příspěvků 21.11.03 22:19

Omlouvám se, pokud nějaká jména pouze zopakuji..... snad mi odpustíte :-))) Ale našla jsem různé zajímavosti týkající se jmen a jejich původů, tak se s vámi musím podělit. Samozřejmě v první řadě náš Matěj, Maty, Matýsek, Maťa… ;-):

Matěj - pochází z hebrejštiny (původně znělo Mattihjáh = „Bůh daroval“). Z hebrejského tvaru se v helénistickém světě vyvinula dvě řecká jména: Matthias = Matěj nebo také Matyáš a Matthaios = Matouš.
Matěj byl díky losu po zradě Jidáše Iškariotského dvanáctým apoštolem.

Tomáš - podle Tomáše Akvinského, jenž byl největším středověkým církevním filozofem.

Valentýn/Valen­týna - Valentýn žil v Římě za císaře Claudia. Vynikal „velikými dary ducha“, mezi něž patřilo léčitelství, proto za Valentinem chodilo dost nemocných a mrzáků. Nakonec se jako křesťan ocitl před soudem, soudil ho samotný císař: „Proč se přikláníš k takové hloupé a nesmyslné pověře? Křesťané jsou nepřáteli lidí a státu“, řekl Claudius. „Nejsou, císaři. Já se kupříkladu denně modlím za tebe a celou říši a upřímně ti přeji jen to nejlepší.“ To se Claudiovi líbilo, ne však jeho rádcům. Případ byl postoupen dalšímu soudci - Asteriovi, který začal Valentina opravdu vyšetřovat. Objevil přitom fakta o mimořádných léčitelských schopnostech obviněného a požádal, aby prohlédl jeho slepou dcerku. Valentin ji s úspěchem vyléčil a soudce Asterius se stal křesťanem. To nesmírně pobouřilo římskou šlechtu - sťali Valentina mečem.

Viktorie - toto jméno se objevuje po celém světě a vyskytovalo se kdysi i na české vesnici (bláznivá Viktorka B. Němcové). Viktorkám se říkává Viky - zkratka k nám přišla před více než 100 lety z Vídně. Latinské slovo „victoria“ znamená vítězství. Viktorie patřila do skupiny 42 křesťanů, kteří byli umučeni v Kartágu roku 303.

Leona - žila ve 4. století v Římě, byla vdovou a svůj majetek věnovala na podporu sdružení, které pečovalo o výchovu a vzdělání dívek. Jméno znamená lvici.

Kristýna - je latinským tvarem slova s významem „Kristova“. Dostala jej mladičká dívka po svém idolu, za nějž položila život. Patřila do skupiny historiky nazvané „korintští mučedníci 3. století“ - položili život za víru za krutých protikřesťanských represí císaře Diokleciána.

Filip - patřil k prvním učedníkům a apoštolům, učil na různých místech v Malé Asii, nakonec byl ukřižován v dnešním Turecku. Po staletí se svátek Filipa slavíval prvního máje - a předchozí noc byla v lidových obyčejích známá jako noc filipojakubská. Na temenech návrší a kopců se pálily ohně (zvyk se udržel do dnešní doby jako „pálení čarodějnic“) - patřilo to k pradávným rituálům již Keltů.

Dominik - Významný kazatel pocházející ze Španělska, založil nový kazatelský řád - dominikány. Podle dobových zpráv konal své misijní kazatelské cesty bos, s tlumokem na zádech, přespával v kostelích nebo v přírodě :-). Jméno Dominik vzniklo z latinského slova „dominus“ - pán.

Linda - jméno rozšířené zvláště v Anglii a USA. Zřejmě bývalo podobou všech germánských ženských jmen končících na „linde = lípa“ (Rosalinda, Sigelinda, Adelinda, Relinda)

Michal - jméno patřící andělovi. Víra v anděly je prastará, Abrahámův kmen ji získal v sumerské říši a odnesl si ji s sebou při svém exodu do Palestiny. Biblický Michal (Michael) je bojovným andělem, malíři ho zobrazují v brnění a s rytířskou zbrojí - je symbolem boje Dobra se Zlem.

Tak to by dnes ode mne mohlo stačit :-). Přeju hodně štěstíčka s vybíráním jmen pro mimísky :-)).

alice01
Ukecaná baba ;) 1460 příspěvků 22.11.03 13:36

Ahoj Lindičko!

Trochu Tě opravím, Tomáš není podle Tomáše Akvinského, ten žil o moc později než Tomáš apoštol. O tomto jménu už jsem psala. Tomáš jako jeden z apoštolů dostal přívlastek nevěřící a jeho jméno znamená dvojče. Určitě nebyl prvním nositelem tohoto jména.

O Kristýně a Filipovi jsem už také psala,ale děkuji za doplnění.

Škoda, že už tento deníček nikdo dál číst asi nebude, bylo by ještě hodně krásných jmen, o kterých by se dalo napsat.

Alice

Ajtana
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.07.11 18:50
Ahoj holky

Ahoj holky,můžete mi prosím poradit nějaké pěkné holčičí jméno?Popřípadě i chlapecké.Můj přítel má moc dlouhé německé příjmení(14 písmen)Začínající na B a končící na R(v příjmení se R dokonce objevuje 2×,takže je i takové výrazné.Pokud to bude holčička,tak bude mít příjmení na 17 písmen.Děkuji za radu.Napadla nás Ana,Alice,Sil­vie,Linda,Luci­e,Bianka.Pro kluka máme vybráno Patrik.
Snad mi stihnete poradit…už mám po termínu:))

Vložit nový komentář