Jarní těhulky - Masáž hráze

Ostatní

Ahoj holky! Od nás žádné veselé zprávičky ? obě s Verunkou marodíme. Doufám, že to Kubíčkovi nijak neuškodí. Posílám slibovaný deníček o tajemném místečku na našem těle? :o)

Hráz

Mezi námi děvčaty ? hráz máme každá od narození, ale kdy jste poprvé zaregistrovaly, že něco takového máte? Myslím si, že nejsem vrozená stydlivka, ale vzít zrcátko a podívat se, jak tam dole vlastně vypadám mě napadlo až kolem třicítky? A to jsem nebyla nijak puritánsky vychovávaná? Když se mi jedna z vás na chatu svěřila, že je těhulka, ale vlastně neví, kde tu hráz má, spadl mi kámen ze srdce ? tak nejsem nenormální? :o)

Hráz neboli perineum je tkáňový předěl mezi vchodem do pochvy a konečníkem. Pozor milé dámy, dosti citlivé místečko, které může být pro vás nově nalezenou erotogenní zónou! :o) Samotný dotek nebo i masírování může být velice příjemné i pro netěhotnou ženu.

Proč hráz v závěru těhotenství masírovat?

Dobře a citlivě provedené masírování vede ke zvláčnění tkáně a může zabránit případnému natržení při porodu. To ovšem za předpokladu, že masáž bude probíhat správně, pravidelně a nejméně 4 týdny před samotným porodem. Dalším kritériem je velikost dítěte. Ale i prvorodička se čtyřkilovým mackem se může díky masáži natržení hráze vyhnout.

Nástřih hráze

Nástřih hráze neboli epiziotomie se údajně provádí jako prevence proti natržení hráze. Existují dva typy nástřihu (epiziotomie) hráze: mediální (vedený středem přímo dolů) a mediolaterální (vedený středem dolů a do strany). V Evropě dává většina lékařů přednost druhému typu nástřihu, při kterém se o něco sníží riziko jeho rozšíření až k řitnímu otvoru.
Důvodů se uvádí několik. Podívejme se, jestli tyto důvody před námi rodičkami obstojí:
Proč se nástřih provádí? Mýty o jeho nezbytnosti

Z vědeckého hlediska jsou důvody pro epiziotomii jen těžko obhájitelné, z hlediska přirozeného přístupu k porodu jsou nesmyslné. Podívejme se na důvody, které vedou lékaře - porodníky k provádění tohoto chirurgického zákroku zblízka:

Epiziotomie prý:

 • chrání svalstvo pánevního dna před jeho natržením.
  Ale - je možné předejít natržení tzn. poranění svalu tím, že jej nastřihneme? Použiji přirovnání z knihy H. Goer: Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu: „Každý, kdo někdy nastřihl kousek nějaké tkaniny, aby ji mohl po celé délce roztrhnout ví, že chceme-li skutečně zabránit povolení hráze, je nástřih tím posledním, co by nás napadlo udělat.“ Pokud je žena na porod připravena a podáme-li jí dostatečné množství informací, popř. je-li možné poskytnout ji citlivý doprovod, k poranění hráze většinou ani nedochází nebo jsou oděrky a trhlinky jen nepatrné a snadno se zacelí. Řada porodních asistentek vám potvrdí, že pro lepší hojení je mnohem lepší několik malých oděrek, než několikacenti­metrový nástřih.
 • brání nadměrnému natažení svalů a ztrátě jejich pružnosti. Působí preventivně proti snížené schopnosti udržet moč v pozdějším věku a proti výhřezu pochvy či dělohy.
  Tuto „výhodu“ lze zpochybnit velice jednoduše. K nástřihu hráze se totiž přistupuje až v momentě, kdy se objeví hlavička miminka, tzn. ve chvíli největšího rozestupu porodních cest, kdy jsou i svaly již maximálně nataženy. Dále, projdeme-li si statistiky operací korigujících problémy s udržením moči a výše zmiňovanými výhřezy, zaznamenáme, že jejich výskyt je, vzhledem k rutinně prováděným nástřihům, neúměrně vysoký.
 • omezuje riziko vzniku mozkových poškození u dětí, neboť zkracuje dobu porodu.
  Nesmyslnost tohoto tvrzení je také patrná již na první pohled. Uvážíme-li, že k epiziotomii je přistupováno až po objevení hlavičky, platí zde stejně jako v předchozím případě, že doba „narážení“ do měkké tkáně hráze se zkrátí nanejvýš o pár posledních stahů vypuzovací fáze porodu.
 • snáze se šije a hojí se rychleji než spontánní natržení, méně bolí
  Toto je typický přístup lékaře, bohužel se velice liší od zkušenosti mnoha žen, včetně porodních asistentek. Menší natržení na více místech se často ani nemusí šít a je zahojeno bez jizev mnohem dříve než velký nástřih. Já sama jsem před porodem nástřih odmítala, když přišlo na krájení chleba, udělala bych cokoliv, abych porod urychlila, nebránila bych ser ani nástřihu. Naštěstí předem zjistily, že jsem alergická na mezocain, takže by mě neměli čím umrtvit. K nástřihu tedy nedošlo. Byla jsem natržená asi na pěti místech, ale vždy jen na jeden steh. (Kvůli hrozícímu předčasnému porodu jsem hráz masírovat nemohla, nakonec jsem rodila ve 35. týdnu, tedy v době, kdy se většinou s masáží začíná.) Moje gynekoložky vůbec nepoznala, že jsem byla šitá, protože při první kontrole už bylo všechno krásně zahojené. Znám spoustu žen, které se při porodu vůbec nenatrhly, i když měly poměrně velké dítě a rodily poprvé.
  Je-li porod veden zkušenou porodní asistentkou, která mamince poradí, kdy a jak nejlépe začít tlačit ve vypuzovací fázi porodu, ve většině případů k natržení ani nedochází nebo se vytvoří pouze malé trhlinky, které se velice snadno zacelí. Pokud se rutinně přistupuje k provádění epiziotomie, riziko následného roztržení se naopak zvyšuje. V některých případech může dojít k rozšíření poranění až do oblasti řitního svěrače, tím se zvyšuje bolestivost, která může být nepříjemná i později a může se objevovat např. při pohlavním styku. Také se zvyšuje nebezpečí infekce a tvorby tzv. rektovaginálních píštělí.

Homeopatická poznámka podle Petera Chappella: „Epiziotomie, provedená s jakkoli dobrými úmysly, vyvolává pocit násilného útoku na velice soukromou část těla. Tento pocit útoku se může rozšířit do celého těla. Homeopatický lék, který často vyléčí takové trauma, je STAPHISAGRIA. Několik dávek může vyléčit pocity vzteku a zneužití a ušetřit ženu toho, aby se cítila znásilněná,…“
(V tomto odstavci jsou použila přímé citace uvedené na:
http://sweb.cz/…/epiziot.htm )

Proč masírovat?

Možná jste se setkaly s názorem, že masáž hráze je zbytečná, podobně jako pití čajíčku z maliníku. Zajímavé je, že tento názor uslyšíte většinou od mužů?, jenže ti rodit nebudou! :o) Při porodu musí miminko projít malým otvorem, který se musí několikanásobně zvětšit. To působí bolest. Masáž hráze není nic jiného než postupné roztahovaní tohoto místečka, takže se stane poddajnějším a může výrazně zkrátit první i druhou dobu porodní.

Jak provádět samotnou masáž hráze:

I když se můžete masírovat sama, od partnera je to rozhodně příjemnější a jednodušší. Hráz je velice citlivé místečko, proto postupujeme s citem a s dobře umytýma rukama. Můžeme si na prst (prsty) navléct i jednorázové rukavice nebo prezervativ. Povrh by měl být klouzavý a příjemný, proto se používají olejíčky. Stačí obyčejný slunečnicová nebo olivový olej z lékárny.

Sedněte si pohodlně do polosedu s nohama pokrčenýma a mírně od sebe. Můžete zvolit ii křeslo a dát si nohy partnerovi na ramena.

1. Navlhčete si prsty kapkami oleje anebo trochou ve vodě rozpustného gelu.
Nepoužívejte dětský olej, anebo minerální oleje, protože ty můžou tkáň vysušovat. Nenamáčejte si do něho prsty, ale raději si ho nakapejte přímo, případná infekce by se mohla dostat do oleje!

2. Vmasírujte jemně dostatečné množství oleje do hráze. Prsty by měli po tkáni jemně klouzat a snižovat vchod poševní.

3. Nejprve použijte jen ukazovák, potom přidejte i prostředníček. Přecházejte z jedné strany na druhou a vždy na dně stlačte stěnu pochvy směrem dolů a dopředu. Masírujte asi 3 minuty. Pomůžete tak uvolnění poševní tkáně, svalů obklopující pochvu a kůži hráze.

4. Masáž zakončíte asi tak minutovým žmolením kůže na hrázi mezi palcem a ukazováčkem (palec je venku a ukazováček vevnitř pochvy). Ze začátku se může kůže zdát velmi pevná, ale s postupujícím časem a opakováním masáže se stane jemnou a pružnou. Masáž by celkově neměla přesáhnout 4-5 minut.

5. Řekněte nastávající mamince, aby uvolnila hráz, až pocítí tlak. Jak se dokáže uvolnit, zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až výrazné zabolení), způsobené napínáním hráze. Podobný pocit se objeví při porodu hlavičky.

6. Jak budete mít jakékoliv otázky potom, co vyzkoušíte masáž, neváhejte se zeptat se porodní asistentky, anebo školitele na předporodních kursech.

Upozornění:

Jak se objeví výtok, herpes, anebo jiný vaginální problém, je dobré s masáží přestat do té doby, než je problém odstraněný, protože masáž by mohla situaci zhoršit, případně infekci rozšířit. Masáž hráze bohužel není vhodná pro maminky, které se předčasně otevírají.

Pokud máte a používáte vibrátor, můžete ho uplatnit i při masírování hráze. Navlékněte na něj nový prezervativ a vsuňte asi 2 cm hluboko do pochvy. Krouživými pohyby postupně masírujte a mírně roztahujte vchod do pochvy. Vibrátor musí zůstat v pochvě, při povrchovém masírování, může dojít k otoku. Každý den můžete trochu víc stačovat hráz, tkáň bude postupně vláčnější. Ke konci můžete dát do prezervativu tenisový míček a jemně vtlačovat dovnitř. Koho to vyděsí, ať si uvědomí, že dětská hlavička má v obvodu kolem 33 centimetrů, je tedy větší než tenisák a za pár dní musí stejným otvorem projít.

Vhodné olejíčky:

Kvalitní oleje lisované za studena ? olivový, slunečnicový, ptejte se v lékárně! Stojí se srovnání s Weladou jen pár kaček a určitě svoji funkci splní. Radím skladovat v lednici a před masáží nakapat na zahřátý talířek pár kapek. Tím se olej zahřeje. Brzy poznáte, jaké množství na jednu masáž stačí.

Dále se doporučuje:

Třezalkový olej
Olej z obilných klíčků

Welada, olej na masáž hráze 50ml, Cena: 216,– Kč
 http://obchod.lekarna.cz/detail.php?…

Ještě připomínám, že s masáží začínáme 4-6 týdnů před porodem.

Hodně zdaru!

Alice + Kuba 32 tt

Ve článku jsem použila materiály z knihy Ingeborg Stadelmann: Zdravé trěhotenství přirozený porod, úryvky a citace z článků uveřejněných na http://lekarna.cz/ , www.rodina.cz a tady na emiminu.

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.04 11:54

Z nastřižení jsem měla nepopsatelnou hrůzu a tak jsem vzorně masírovala a masírovala. Ovšem když šlo při porodu do tuhého, byla jsem šťastná,že mě nastřihli, malej byl průměrně velké mimi(3,5kg),ale jak mi potvrdil můj doktor, nástřih, by mě neminul kvůli příliš vysoké hrázi. Na sále jsem tlačila „snad do roztržení“, ale bez nastřižení to opravdu nešlo a já s tím i k svému údivu souhlasila. Po porodu jsem se ve sprše zděsila a říkala si, že tohle se jen tak nezahojí, a už nikdy tam nebudu normální. Masáž mi, ale urychlila hojení , sice si tak týden nesednete:o), ale po 14dnech je jizva skoro pryč a po šestinedělí o ničem nevíte.
Ono ve skutečnosti je pak všechno trochu jinak než si představujete a načtete. Proč by vás nastřihávali ke svému :,-(istickému potěšení a pak si přidělávali práci s šitím, někdy je to prostě nutné,pokud oznámíte, že si nástřih nepřejete, určitě to bude porodník, v rámci možností respektovat. Když, Vám někdo tvrdí, že ho nastřihli špatně a křivě(to jsem před porodem slyšela nejčastěji), nic o tom neví, nástřih se vede vždy šikmo. Netvrdím, že to nebolí, to celkem jo, ale proti porodu je to brnkačka. Milé těhulky hlavně s ničeho nebojte a nenechte se děsit strašidelnýma historkama, protože na to horší stejně člověk dřív nebo později zapomene a zdravé, spokojené miminko je to nejdůležitější­. Láca

ajka
Zasloužilá kecalka 766 příspěvků 13.03.04 12:20

Ahojky,

jsem z deníčku letních miminek. Moc děkuju za tento článek.
Mám za sebou jeden porod s nástřihem. Masáž jsme sice zkoušeli, ale bylo mi to strašně nepříjemné - asi jsme na to šli špatně a tak jsme toho nechali. Šití pro mě bylo uděsným zážitkem, ale hlavně jsem se s tím nemohla dlouho psychicky srovnat a dodnes mi tato vzpomínka dělá hodně zle. Takže bych chtěla udělat vše proto, abych to podruhé nemusela podstoupit.
Ještě jsem se chtěla zeptat jestli nevíte když se dělá druhý nástřih, jestli je to ve stejném místě nebo jinde?

Ještě jednou moooc díky za super článek

Ajka+Krtčátko 17tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 13.03.04 14:57

ahoj skoromaminy a pupicci :-)

ALICE - denicek je zase super a plny informacich.Mozna je vyuziji pri dalsim mimcu. Drzim palce,at jste s Verunkou brzy zdrave a myslim,ze Kubickovi to neublizi.
Takze ten veletrh asi padl?

Venku se udelalo krasne a tak drandime co to da.Kocarek je super,jsem s nim spokojena. Jeste jsem malinko nejista ,co se tyce nastupovani di MHD,holt matka amaterka :-)
co je u nas novyho? V pondeli bude krystufkovi uz jeden mesic,strasne to utika. Zacina se rozkoukavat a vydava ruzne zvuky. Hrozne rad se otaci na vsechny mozne strany :-) Kocour ho porad lehce ignoruje,dneska mu sebral plinu a vyvalel ji po podlaze.
Sice mame doma delfinka,ale koupani nesnasi. Mam pocit,ze uz i pozna,ze se k tomu schyluje,protoze preventivne zacne rvat:-) V kocarku je nastesti spokojenej.

Tak pristi tyden bude uz malinko napinavy,protoze Mart se mozna rozdvoji :-)

HELCO - tak budu drzet palce,at to s tou porodnici dobre dopadne a ty tam nebudes muset jet sama

SLAVKO - posilame pozdrav a doufam,ze na vas budou na Slovensku hodni.

tak jdu probudit delfinka,at se nasosa a vyrazime na prochazku

pa market a krystufek

Radina
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.04 17:50

Ráda přispěju svojí troškou do mlýna. Masáž hráze je úžasná věc. Jsem ve 20 tt a už jsem začala, protože se opravdu nechci nechat znova nastřihávat. Je pravda, že když mě nastřihnuli, cítila jsem jenom obrovskou úlevu, ale byla jsem nějak špatně sešitá a jeden steh mě čertovsky zlobil. Porodní asistentka mi potom říkala, že to ani nebylo pořeba, ale prý je to standardní postup… . Mám jednu zajímavou radu na „krém“ na masáž. Používám ho nejen na mazání bříška a na prsa (po prvním těhotenství nemám ani jedinou prasklinku na břiše a to máme strije prý dědičné), bylo mi řečeno, že právě na hráz je výborný, mimochodem je to skvělá a zdravá věc na pečení, smažení a vaření.Tento recept je ze staré ajurvédické kuchařky. Původně se toto máslo vyrábělo snad z buvolího mléka, já ho mám trošku modernější: vždycky si koupím 2 kostky másla a na nejmírnějším plamínku ho nechám roztopit. Plamínek vůbec nezesiluju, a celé to nechám asi 20 minut probublávat (někdy i déle) až se na povrchu udělá „slupka“. Je to vlastně zbytek mléka a mléčných kyselin a ten musí pryč. Opatrně ho seberu lžící a zbylé máslo scedím do smaltované kastrůlku s pokličkou. Má zvláštní oříškovou vůni. Při pokojové teplotě by mělo máslo Ghí vydržet asi měsíc a půl, já ho v pohodě skladuji v lednici, když ho udělám moc, klidně i půl roku. Za pokojové teploty je vláčné jako med, v lednici je tuhé jako sádlo, ale rychle taje. Je výborné na trávení a hodně mi pomáhalo v prvních týdnech těhotenství při zácpě, kterou v podstatě už neznám. Od začátku těhotenství si s ním mažu bříško a doufám, že se i tentokrát vyhnu jakémukoliv popraskání a nakonec i nástřihu.

kvetinka
Povídálka 22 příspěvků 13.03.04 18:33

AHOJKY MILÉ MAMULKY A TĚHULKY
Děkuji za krásný deníček o hrázi! Taky jsem ani nevěděla kde ji mám:-)Uš vím:-)Dík!Tak uš zbývá jen abych manžílka přesvědčila k večerní masáži.Ale nevím, jestli to zůstane jen u té masáže.Jinak manžílek mě začal nazývat chodícím inkubátorem.Pořád jen spím, jím…Ale dnes mám skvělou náladu což je rodinka ráda.Asi uš se blíží jaro:-)Příští týden mě čeká kontrola a ultrazvuk,tak se moc těším aš uvidím mimíska.Zatím se má čile k světu je to ženská, ale kope jak za první ligu:-)Taky doufám, že nám masáž k něčemu bude,protože poprvé jsem rodila císařem.Snad napodruhé to vyjde!Zatím pa.pa.Všechny vás moc zdravíme a přejeme příjemný porod bez nástřihu.
Květinka+Verun­ka+Elenka 30tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.04 20:39

Přispěji se svou zkušeností: Od 34.týdne jsem se masírovala olejíčkem Weleda a porod proběhl bez nástřihu (nutno ovšem říct, že díky mladé paní doktorce, která průběh tlačení právě kvůli tomu trochu brzdila, starší doktorka to chtěla urychlit - ač k tomu nebyl zá:,–(ní důvod - a přistoupila by k nástřihu. Díky tomu, že byla odvolána na jiný porodní sál, zůstala jsem „celá“.). Ač jsem rodila úmorných 13 hodin, druhý den jsem lítala po chodbách jak „divoška“ a litovala holky, které se bály po:,–(it. Ale nakonec jsou taky fit, takže bych to shrnula následovně: nebojte se pro:,–(it si, že tohoto zákroku chcete být pokud možno ušetřena, ale pokud to jinak nepůjde, nevěšte hlavu! Za tu nádhernou odměnu, že budete držet v rukách svoje miminko(a), to určitě stojí!!!
Pohodový zbytek těhotenství, snadné porody a krásná zdravá miminka přeje
 Ivča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.03.04 22:02

Ahojky!!

Doufám, že píšu do správného deníčku …

Moc se omlouvám - myslela jsem, že jsem ti předtím poslala soukromou správu se spojením na mě … nejspíš špatně - nemám na internetu většinou moc času.

Tak jen v rychlosti - jsem z Plzně, rodila jsem ve Vojenské - vřele doporučuji, rozhodně to stojí za to! nejen skvělá péče od sester a doktoru, výborné jídlo, perfektní výbavička pro miminko - tj. dostatek plenek, ubrousků, oblečků - prostě děsná pohoda.
Chodím na procházky kolem řeky (od Jednadvacítky kolem mostu pod papírnou k mostu doudleveckému) kdybys měla chuť na pokec ráda se s tebou uvidím. Též není problém sraz na náměstí - lépe v parku pod Continentalem. Můj mobil 737130367.
Doufám, že k tobě zpráva konečně dorazí .

Měj se fajn zdraví Sýkorka od Brusinky

Lolinka
Kecalka 338 příspěvků 14.03.04 05:10

Ahojte těhulky,
já měla nástřih u obou porodů. Poprvé, v roce 1999 jsem o nějaké masáži hráze ani nevěděla, takže u porodu byl nástřih samozřejmostí. Porodník se mě dokonce ptal jestli nejsem nějaká veliká sportovkyně, že má hráz hrozně vysokou a pevnou. Nakonec to byl nástřih na 12 stehů. Při druhém porodu jsem se chtěla nástřihu vyhnout, pravidelně od 34tt masírovala hráz olejíčkem Weleda a opravdu to pomohlo, u porodu mě por. as.chválila jak mám hezky vláčnou hráz. Jenže jsem rodila 4kilovýho macka a byl prý malý nástřih nutný (3stehy). Nástřih byl pokaždé ve stejném místě.
Pokaždé jsem ale dvě hodiny po porodu mohla jakž takž chodit, a při troše snahy jsem si i sedla, takže si myslím že nástřih není žádná hrůza, a urychlí porod-já se přiznám že to pro mě bylo v tu chváli nejdůležitější:-(
mějte se hezky a z plna sil masírujte hráze:-))
Lola s Adou 14měs.od Veroniky a Adámka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.04 11:08

Ahoj jarní těhulinky, bohužel mezi vás nepatřím, ale ráda bych přidala tip na olejíček k uvolnění hráze. Je to Měsíčkový olej Dědka kořenáře, prodává se v obchodech se zdravou výživou nebo lékárnách a stojí tuším tak 80 Kč. Sice nevoní jako ten z Weledy, ale kamarádka s ním měla dobré výsledky, dá se použít i na strie. Díky měsíčku působí i proti případným kvasinkám.
Mě u prvního porodu nastřihli (hodně nepříjemné, zejména potom, při skákání kolem dítěte), u druhého to nestihli, a byla to paráda. O olejíčku jsem tenkrát ale nevěděla, takže to nebylo tím.
Přeju krásný přirozený porod bez nastřižení.

Zuzava

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 14.03.04 12:37

Ahojky Sýkorko:)

Jééé, to je překvapení, moc děkuju, já jsem si říkala, že asi na netu nejsi moc často a zprávička od tebe fakt nedorazila…zapisuju si mobilka a určitě se ozvu, chuť na pokec určitě mám, jen do konce března mám pracovní fofr, tak se ozvu v dubnu, to budeme ještě 2v1 (doufám:)), a od května můžem občas na procházku s klukama spolu:)

Jinak já bydlím ve vesničce u Plzně, ale není problém do Plzně kdykoliv, ať už autem, nebo busem, jezdí od nás často:) Moc ráda vás uvidím:)

Co se týká porodnice, už jsem si vybrala Mulačovku, chodím tam i na těhukurs, ale na Vojenskou jsem slyšela také chválu. No, věřím, že obě jsou o 100% lepší než Slovany a dětská JIP je také na Borech, takže kdyby něco…tfuj tfuj..tak nebudou muset broučka převážet daleko. U malé se mi to stalo, tak se toho bojím…

Ještě ti tenhle příspěvek dám k vám do Brusinčat, abys věděla, že jsi mě dohledala a že jsi mě faaakt potěšila:)

Krásnou neděli Tobě, Jeníčkovi i ostatním těhulkám a maminkám přeje Diny s Davídkem (dnes 33tt)

Mart
Kecalka 456 příspěvků 14.03.04 14:25

Ahoj holky,
tak nejdřív hlásím, že jsem se ještě stále nerozdvojila, jen jsem se od středy nějak nedostala k počítači a raději chodila dřív spinkat. Nemáme totiž pevné připojení, tak sem chodím jen po večerech a o víkendech, kdy máme minuty zdarma a ještě musím čekat, až Honzík usne, jinak mi tady pořád něco mačká a někdy i vypne počítač.

Dnešní téma je zase skvělé, ale já jsem se k masážím nějak nedonutila (jsem totiž docela flákač), tak počítám, že se nejspíš nástřihu nevyhnu. I když dneska už to asi není vyloženě rutinní záležitost, když jsem ležela u Apolináře, tak se na pokoji vystřídaly 4 další maminky, dvě byly nastřižené a dvě ne, z nich dokonce jedna prvorodička. Každopádně mám v tašce Honzíkův nafukovací kruh s Ferdou mravencem. Při císaři jsem kruh ani nesháněla, ale manžel mé kamarádky měl prý problém ho v březnu sehnat.

Počasí začíná být konečně jarní! Včera naše rodinka i s babičkou vyrazila do ZOO a moc se nám tam líbilo. Zahrada se postupně dává do kupy, jsou tam otevřené nové pavilony. Honzík si to poprvé pořádně užíval, už zná hodně zvířátek z knížek, tak byl někdy problém ho odlepit od voliéry. Před tím jsme tam byli naposledy v jeho 16 měsících, a to ještě na ty zvířata tak nereagoval. Tak Magrátko, kdybys nevěděla, kam s novým kočárkem, tak ZOO moc doporučuju!

Protože jsem tu tak dlouho nebyla, tak budu reagovat i na předchozí deníček:
Slavko, ty už si to asi nepřečteš, ale moc držím palce, aby bylo všechno OK a jsem ráda, že klady EU se takto konkrétně projeví.
Magrátko, já jsem si taky začala dělat poznámky na papír, ale Honzík mi ho někam schoval, tak to zase klepu z hlavy a skáču zpět do starého deníčku. Já si vždycky stáhnu deníček, odpojím se, napíšu příspěvky ve wordu a pak se zase připojím a hodím to tam, abych šetřila volné minuty na netu. To pevné připojení má opravdu něco do sebe. Při nastupování do MHD jdu vždycky první pozpátku nahoru a držím kočár za rukojeť, pomáhající osoba jde jako druhá a drží kočár dole mezi koly. Ale ten tvůj má kamarádka, a prý se dá držet i za ten kovový rám na kterém visí košík pod kočárkem. Delfínekovi to zase moc sluší, nakukuju pravidelně do galerie, kdy se tam zase objeví nové fotečky. Snad se mu začne líbit i to koupání.
Diny, těším se na další téma o tatíncích u porodu, ten náš se na to taky chystá, ale nevím nevím, jestli to nebudu číst až po návratu z porodnice. Stejně jako SašaV bych uvítala něco o masážích, které může dělat partner. Já teď na žádný kurz nechodím, už takhle musím vždycky organizovat hlídání pro Honzíka, když jdu k do porodnice na kontrolu. Předem moc děkuju.
Helčo, taky se bojím, jak by se ke mně při porodu chovali, kdyby tam nebyl manžel, tak to snad vyjde, aby tam byl se mnou. Má totiž nějaké zdravotní potíže, ale snad mu zrovna bude dobře.
Alice, přeju tobě i Verunce, ať jste brzy zase fit.

No už jsem toho zase naklepala až moc, tak se mějte všechny moc hezky a užívejte si teplého počasí, prý má být příští týden až 20 stupňů. To by v tom byl čert, aby se Tomáškovi nechtělo vykouknout na svět, když už snad opravdu začíná jaro.

Mart 39+3

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.04 20:13

Ahojky maminy budoucí i současné, mimísci i miminka!

ALICE: díky za nový deníček, stahovala jsem si ho ráno, protože jsem byla nedočkavá, co je na emiminu nového, teprve teď se dostávám k nějakému komentáři. Co se týče dívání se do zrcátka, které zmiňuješ na úvodu, jsem na tom velice obdobně jako Ty, jen něco těsně před třicítkou :-))). V kurzu se PA zmiňovala o masáži hráze docela stručně a nám budoucím maminám bylo asi blbé se zeptat na podrobnosti.

DINY: už se moc těším na téma otec u porodu. Ještě štěstí, že emimino čtu, protože jsem někde v minulých komentářích objevila nápad, aby byl otec v porodnici třeba jen na první dobu porodní a že u aktu porodu může čekat třeba na chodbě. Můj manža totiž se mnou k porodu odmítal. Já do něj nechtěla nějak hustit, abych ho neotrávila už teď, takže jsem ani nepátrala, co konkrétně by mu vadilo. Když jsem ho ale naťukla s tím, jestli by byl ochotný se mnou na 1. dobu porodní být a přímo u porodu že by být nemusel, docela mě překvapil svou kladnou odpovědí. Takže ho možná na sále stejně ukecám na porod celej :-)))))))))) ? ještě uvidím?.
Co se týče Yalu ? zkušenosti nemám osobní, ale nechám si ho od paní dr. napsat, protože ten nemocniční klystýr je prý asi 3× tak větší a PA nám ho doporučovala. Sama ho vyzkoušela už 2× před nějakou gyn. operací a říkala, že ji vyčistil dokonale a poměrně ?příjemně?. Nejlépe se prý zavádí, když ležíš na boku, obsah té lahvičky do sebe dostaneš a do půlhodinky to zabírá ? pak už jen stačí mít poblíž nějaké to WC :o)))))

SLNIECKO: veletrh v Brně je od 17. do 21.3., ale jak psala Alice, v jednom z minulých deníčků o něm určitě najdeš víc informací. Musím se přiznat, že jsem na něm byla loni s tehdy těhotnou kamarádkou, ale pro mě to loni nebylo aktuální, takže si moc nepamatuju, co všechno tam bylo. Prý ale kočárků nepřeberné množství.
Co se týče pupečníkové krve ? taky jsem o jejím dárcovství uvažovala, ale veškeré porodnice, ve kterých je dárcovství možné, jsou ve vzdálenějším okolí, takže to padlo. Zkus taky mrknout na www.bpk.cz.

Všechny ostatní nejmenované moooooc pozdravujeme, pohlaďte bříška a těšte se?

Kostička + Elen 32+ 3 tt

Leena
Povídálka 22 příspěvků 14.03.04 23:50

Ahojte těhulky, maminky a misísci,

po delší odmlce se zase ozývám. Pořád se ještě držíme, jsme 2v1. Ve čtvrtek už to vypadalo, že snad začínám rodit - ale byli to jenom poslíčci, kteří mě trápili víc než 24 hodin. Tak jsme si udělali výlet do Zlína do porodnice… Hmm, no a tam mě zkontrolovali, natočilli ozvy mimíska a poslali zase domů… Aaaach jo, už je vám to taky tak dlouhý?

Jinak už jsem definitivně jako koule, hrozně trpím otoky a pořád nabírám vodu… Docela je to nepříjemný a dokonce to i bolí (asi jako modřiny - zvláštní). Tak jsem poslední týden proležela v posteli s nohama nahoře a prospala alespoň dny. V noci se mi nějak nedaří spát… No, prostě nebylo mi zrovna dobře… No a v úterý se ráno probudím a koukám moje nohy snad nejsou moje nohy - splaskly… A vůbec mi bylo nějak dobře.. Tak jsem to hned hlásila skorotaťkovi. Ten se zhrozil: Jejda, tak TO už brzo přijde!!!! Na vysvětlenou: Náš skorotaťka pořád přemlouvá Vojtíška, ať už vykoukne, že tady na světě je to lepší… A pak nás neměli ti poslíčci tolik vystrašit!!!

Už jsem si myslela, že jsem nějak na otoky vyzrála (polykám kanadský brusinky, jím okurky a ananas a piju kafe bez kofeinu…), ale stejně se mi to zase vrátilo, i když je pravda, že jsou trošku umírněnější. Vážně bych ráda věděla, co způsobilo, že mi na JEDEN den skoro zmizely.

Magrátko - když vidím tvojeho Delfínka, tak už se moc těším na toho našeho… Ten tvůj je prostě úžasný.

Heleno24 - viď že je Vojtíšek pěkný jméno? Taky jsem si jej pro:,–(ila :-)

Alice - hlavně se brzo holky uzdravte! Ps: hráz masírujem. Jo a taky jsem nevěděla, která část mojeho těla ta hráz vlastně je - no a ten můj mi to odborně vysvětlil :-))

A vůbec všechny těhulky : mějte se moc fajn !!! Už je nás tady tolik, že nestíhám registrovat…

Ještě k minulému deníčku: tmavou čáru přes břicho mám a hodně výraznou. Ze začátku jsem ji měla jenom od spodu k pupíku a teď se mi táhne až k prsům a je opravdu jako namalovaná hnědou tužkou.

PS: V úterý 16/3 (původní termín) jedeme na pravidelnou kontrolu do porodnice. Už se tam těším. Doufám, že se dozvím, za jak dlouho se už setkáme s Vojtíškem…:-)))
PSII: Jedu i s taškou :-))

Takže opatrujte sebe i pupíky a miminka.

Moc zdravím

Leena + Vojtíšek 38tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.04 01:30

Magrato,
náš prcek při koupání první měsíc taky hrozně vyváděl. Pak jsme zavedli fénování a bylo po pláči. Napřed myjeme hlavičku, tu vyfénujeme a pak teprve dáváme prcka do vaničky. Po koupání pak pečlivě vyfénujeme celé tělo (zvlášť prdelku a všechny ty záhyby).
Taky jsme začali dávat teplejší vodu a prckovi při koupání pořád „ohříváme bříško“ - prostě mu ho poléváme teplou vodou (můžete zkusit dát mu na bříško namočenou teplou žínku), aby neměl pocit, že je mu zima.

Ale hlavně si myslím, že je to věkem, že prostě kolem těch šesti týdnů se mimčo naučí lépe hospodařit s tělesnou teplotou a taky že si zvykne, že mamka by mu nikdy neublížila a že to, co dělá mamka je v pořádku.
 sally

Lentilka
Kecalka 382 příspěvků 15.03.04 07:45

Ahoooojjjj Holčičky!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!
Jak se máte??? Tak jste mi chyběly !!!
Dneska jsem jela do práce, je tu ještě třeba něco urobit a tak mě ukecali, a já ráda přijela, ale musím přiznat,že hlavně kvůli emimču:o) jinak mě sem fakt nic netáhlo!! Pak odsud jedu na kontrolu, poprvé k chlapákovi:o) vždycky jsem chodila k holčičandě, takže bude změna.. Já si jinak od středy lebedím doma, tento týden jdu na ty melírky, prostě to do po-porodu nevydržím:o) Doma vařím, uklízím a hlavně chodíme s Elinkou na tříhodinové procházky k Vltavě je to paráda, Pepču necháváme doma čučet na hokej nebo fočus a já se krásně odreaguji a Eli se tak unaví, že přijdeme domů ona sebou sekne a chrní, ale pozor já jsem na tom úplně stejně:o)
Takže od té doby co jsem doma, se cítím bájekně!! Tuhle sobotu přijede taťka a bude nám konečně malovat do oranžova, také jedeme tento týden do Ikey pro křesílka, komodu, skříň a koberec!!a bude hotovo, budu mít půjčen digi. foťák tak Vám už konečně hodím fotečku sebe a bytečku po rekonstrukci!!
Jinak to teploučko, je balada - doufám,že už teplo zůstane!!!!! až na to,že já nezapnu žádnou svojí jarní bundičku…
Alice: díky moc za deníček, fakt opět parádní. já se tedy musím přiznat, že jsem zkoušela masírovat, ale jsem šlendrián a asi se nevyhnu nástřihu.. přeji brzké uzdravení, mě o víkendu naskákaly opary, asi taky na mě něco leze
Magrátko: delfínek má velikou pochvalu za svojí váhu!! a už máte kočárek?? ještě jsem nekoukala do fotek, hned pak juknu. to je super, takhle krásně a vy si drandíte!!! jo a buď ráda, že delfínek nesnáší jenom! koupání, to naše Lurdina(neteř) když se koupala to byl tak nepředstavitelný řev, až jsem já musela vždycky utéct z koupelny a pak když se uspávala, Magrátko, to byl horror! museli jsme si jí střídat na rukou, jakmile si přestala nosit a houpat spustil se takový řev, že jsem zdrhala znovu, někdy nespala celou noc !!!!! Máš hodného Kryštůfka!! moc hodného:o) Věř mi:o) Jen se modlím, aby naše malá brambůrka nepodědila něco po své sestřeničce, to už bych utíkat z té koupelny nemohla! Posíláme moc pozdravů Delfínkovi a i Panu Kocourkovi velkému Ignorantovi. Hlásím, že Eli minulý týden zdárně bez h… venku!!!
Mart: už se Ti to blíží!!! jsem moc zvědavá, jestli už tento týden!!!
Leena: Ty jsi na tom podobně jako Mart!! no začíná to být pěkně napínavé!!! Holky drzím palečky a myslím na Vás!!
Diny: téma je fakt dobré : tatínci u porodu,ten můj na začátku těhotenství, razantně odmítal jakkouliv účast u porodu, ale později začal brát na vědomí i to,že jsem těhotná:o) a teď? 29.3. jdeme spolu na kurz, a k porodu se moc těší. Fakt změna od něj bych to nečekala!! Na te kurz mě naverboval on, jak říkám jsem v tomhle šlendrián, jdeme 14 dní před termínem mého porodu.
Tak holčičky, na koho jsem nereagovala tak se nezlobte, je nás tu moc, což je, ale dobře!!
Mějte se krásně, já se budu ozývat přes smsky a příští týdne zavítám na net.
Tak krásný týden
Přejeme Lentilka+ brambůrka 34týden

Lentilka
Kecalka 382 příspěvků 15.03.04 07:51

Magrátko!!
Delfínek je taak krásnej, takovej brouček!! Já bych ho asi snědla:o) mít ho doma!
Fakt hezké fotečky a co kočárek? máš vyfocený? jsem na něj zvědavá
Tak pa Lentilka

Mirka2
Nováček 10 příspěvků 15.03.04 08:16

Ahoj maminky, čekatelky.
Dnešní deníček je opravdu super. Moc informací, které nejsou jen tak k dispozici. Opravdu děkuji. Ještě před týdnem jsem neměla o něčem takovém ani tušení. Budu se držet těchto rad a deníček vytisknu také budoucímu taťkovi, aby měl návod před očima až bude masáž provádět.
Zatím ještě počkáme na 30tt (dnes 26tt). Jsme zdraví a tak mi doufám plány nezhatí předčasné otevírání.
Také díky za tipy na vhodné olejíčky. Ještě dneska se pokusím něco sehnat.

Prosím Vás zopakujte pro mne, komu mám poslat údaje do seznámku, aby jste měli údaje také o mne a zároveň já o Vás. V deníčku často reagujete hodně konkrétně a já mám pocit, že nejsem v obraze.

Držte mi palce i palečky, dnes mám kontrolu u lékaře. Snad bude vše jako dosud bez problémů. Při minulé návštěvě se mne doktor ptal jaké mám problémy a při mé odpovědi, že žádné, jen prohodil : ?To jste dnes jedna z mála? a napsal mi další návštěvu za 4,5 týdne místo za standardní 3 týdny. Tím lépe, já tam nechodím nikdy ráda a kdybych měla nějaké problémy, stejně bych hned běžela objednaná, neobjednaná.

Yal ? pro mne naprosto neznámý prostředek. Na těhucvičení nepadlo ani slovo o jiné možnosti než klystýr, který lze odmítnout. Prosím Vás, kdo mi Yal může napsat? Můj gynekolog? Nebo přímo v porodnici? A jakým způsobem se zavádí? To je otázek. Promiňte, ale v tomto směru jsem nepopsaný list (tzn.úplně nepoučená).

Přeji Vám krásný skoro jarní den. Dnes, když jsme vyráželi s manžílkem do práce v 6,00, sice mrzlo, ale ptáci už ?řvali? a bylo již vidět. Tak jsem si uvědomila, že Jaro je skutečně tu. A prognózy o počasí na tento týden jsou opravdu příznivé. Začínám řešit co na sebe až bude tepleji. Mám jen jedny těhotenské kalhoty ve kterých si připadám jako tank. Viděla jsem jedny úžasně krásné těhotenské šaty s délkou nad kolena. Byly opravdu krásné a elegantní. V těch bych se cítila jako ženská. Jenže měli poslední a velikosti S. Tak nemám zase nic. Ještě tam zkusím zajít jestli by mi něco podobného nemohli objednat.

Moc zdravím malé pasažéry a odcházím k lékaři.

Mirka2 + HanaJiří

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 15.03.04 09:34

Ahoj Jarne tehulky- cakatelky aj maminky,

Alice to je supeeeeeeeer clanok. Uz som si ho vytiskla a nenapadne ho predlozim nasmu buducemu tatinkovi. Ten zatial len vzorne masiruje zada aby nas neboleli.
Musim sa pochvalit, ze sme uz objednali cez weekend kocarek, kedze to vypada tak ze sa do Brna tento tyzden asi nedostaneme. V obchode vyzerala karicka pre Luckyho super, ale doma bude az za 6 tyzdnov, takze velka radost nastane az v okamziku ked si ho doma zlozime.

Dnes ideme na UZ a tak opat uvidime Lukaska a tatko slubil ze sa tiez pride pozriet na svojho futbalistu (kope ako divi) :o))
Maminkam cakatelkam, ktore uz strihaju meter drzim palecky a piste dalej nech vieme co nas caka.
Ja sa idem vrhnut na obhliadku kurzov v porodniciach. Doporucovali mi Krc-sku nemocnicu, ze vraj je tam najlepsi vyklad.
Krasny pondelok a aj celý tyzden, pocula som ze by slniecko malo hriat cely tyzden (10-14 stupnov) takze si to uzite.

Vase e-mailove Slniecko + Lukasek 30tt

Medulienka
Kecalka 354 příspěvků 15.03.04 10:28

Ahoj všem jarním těhulkám,
máte opravdu krásný deníček, když jsem před rokem nějaké podobné informace sháněla, byl to celkem problém, takže, Alice, klobouk dolů.
Jen jsem vás chtěla uklidnit, protože jsem asi zářný příklad, že to jde i bez nástřihu. Vloni v dubnu jsem rodila svoje první mimčo, které mělo vcelku úctyhodné rozměry 4080 g a 53 cm, a vše proběhlo naprosto hladce bez nástřihu a jakéhokoli šití, nikde ani trhlinka, a za pár hodin jsem už nevěděla, že jsem rodila:-) Tak ať vám ty poslední týdny utečou, krásně si je užijte a ať už máte v náručí ta svá štěstíčka. Šárka a Tadeášek (od Mishicky a Barborky)
P.S. Ještě jsem zapomněla dodat, že hráz jsem sice nemasírovala, ale rodila jsem do vody, a ta prý v těchto případech působí na tkáň hráze jako zvlačňující balzám…

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 15.03.04 11:05

Ahojte těhulky a maminy:)

Tak se konečně dostávám napsat toho víc:) O víkendu ne že by nebyl čas, ale obhospodařovali jsme náš obr pozemek, co jsme si vzali na hrb na podzim (3600 m2 k naší i tak velké zahradě:)), a tak já úplně zapomněla, že jsem těhu a čistila jsem břeh našeho potůčku, který začíná vypadat úžasně, od naplavenin, stromů, starých soušek a křoví. Manža kácel a řezal, vyhlídli jsme si asi 400 m od našeho domečku krásný plácek u říčky na ohníček, na takové romantické posezení, takže snad do měsíce to tam bude hotové a pak tam budeme chodit sedávat a relaxovat:)

Řeknu vám, po psychicky docela náročné práci přes týden je to hotový balzám na nervy, čvachtat v jarním blátíčku, přikládat do ohně uschlé větve, vidět, jak mizí bordel z naplavenin, jak se říčka čistí, jak psíci šťastně běhají ve vodě a na některých místech si i zaplavou:) Ukecala jsem manžílka, aby na druhou stranu říčky vyrobil můstek, takže až to bude, tak to tam bude děsně pěkný:) A navíc tam chceme udělat po poradě s vodohospodářema malý jezík:) Prostě snad do doby, než Davídek bude lumpačit, to tam bude připravené na hry a posezení:))) O víkendu bylo navíc cítit už ve vzduchu JARO, bylo to úžasný, zima pomalu odchází…paráda:)

ALI, moc díky za skvělý deníček, já jen budu muset bojovat s leností, jsem pomalu večer hotová i si namazat bříško:)

MAGRÁT Kryštůfek je na fotkách kouzelnej, jak o něm krásně píšeš, tak už se nemůžu dočkat, až se k tobě přidá další mamina a jak se nám to tu postupně rozrodí a rozkojí a tak:) Kočárek je super, viď:) Já už se taky nemůžu dočkat, až v něm Davídka budu vozit:)

Květinko koukám, že holčičky jsou vůbec nějaké asi aktivnější, jestli my jsme místo mažoretek neměli založit i fotbalový holčičí tým:))) Náš David je sice fotbalista, ale netroufala bych si ho postavit asi jinam než do branky, protože vzhledem k jeho přirozené lenosti by na hřišti dělal svým spoluhráčům jen ostudu:))) Výkop jeden tak za 5 hodin a to ještě fááákt dost pomalu provedenej, občas se zavrtí aby se neřeklo, nějak ani nemám strach, že by se chtěl přetočit, protože to by byla námaha, ne, dostat se hlavou zase nahoru, prooooč?:))) Takže buď ráda, že Elenka je tak zdatná čutálistka a napiš až budete mít po ultrazvuku, co všechno ukázala a dělala:)

Mart mamino, téééda, ty nás napínáš:) Tomášek asi čeká ještě na teplejší počasíčko, tenhle týden má už opravdu začít jaro, tak šup, ať už je tady a dělá společnost Kryštůfkovi a holčičím dvojčátkům:) Jinak co se týká jmenovitých komentářů, já si vždycky otevřu emimčo do dalšího okna, v jednom čtu a v druhém píšu rovnou odpovědi, nebo co mě napadne a tak překlikávám sem a tam:)

Leeno s Vojtíškem taky už jste pomalu na spadnutí, viď:) Ty otoky, to je děs, zatím s tím problémy nemám, ale na konci těhu s malou jsem byla jak balon a nohy neskutečně bolely a obličej jsem měla … no prostě, když jsem porodila, tak mě holky v porodnici (ležela jsem tam už měsíc před porodem) nepoznali:) Jen z obličeje mi snad odešlo kilo vody:)

No my jsme včera začali 33 týden, ale protože mám v práci pořád fofr, tak mi to utíká strašně rychle…Haha, já jsem říkala, že jsem na mateřské, ale jen tak, aby se neřeklo:))) No, je fakt, že už nikam nemusím jezdit, takže pracuju jen doma v kanceláři, ale … prostě od pondělí do pátku to strašně uteče… a víkend, zlvášť když je takhle krásně jarně pracovní, jako byl tenhle, byl fuč natotata. Bojím se, že těch 8 týdnů do porodu uteče jak ta voda v naší říčce a Davídek tu bude ani nebudem vědět jak:) Ne, nebojím se, strašně se těšííííím:)))

Loučím se těhulky a maminky, budu nakukovat mezi prací a večer půjdem na procházku, je kráááásně za oknem:)

Papa Vaše Diny a Davídek (33 tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.03.04 12:57

Ahojte,
ja sem sice nepatrim, iba nakukujem od Letnych maminiek a miminiek, ale tato tema ma velmi zaujima a vela o nej citam. Vyborny clanocek, odlozim si ho k ostatnym.

Na strankach HAMu (www.iham.cz) sa docitate jednu vetu od nejakej PA k druhej porodnej dobe, k tlaceniu - diabol ti bude navravat „rychlo, rychlo“, nech uz to mas za sebou, anjel ti bude sepkat „pomaly, nech sa neporanis“. Obycajne sa v nasich CZ/SK zemepisnych sirkach uvadza druha doba porodna okolo 15-20 minut pre prvorodicku. Zijem v Holandsku, tu je priemerna dlzka 1.porodnej doby pre prvorodicku uvadzana 1-1,5hod(!). Uz len z tohto je zrejme, preco sa v Holandsku rodia aj 4kilove deti bez nastrihu! (Da sa to aj u nas - dalsi popis porodu (Bratislava, SK), treba si to vsak velice vybojovavat!)
Samej mi asi budu stat vlasy dupkom, ked pojde do tuheho a ja budem mat namiesto porodenia na 3 zatlacenia, tlacit hodinu. Verim vsak, ze s pomocou a citlivym pristupom PA to napokon zvladnem, pocuvnem svojho anjela a vyhnem sa nastrihu.
Odporucam najma pre tie, co sa nechcu uspokojit s pohladom na svoj porod nastrihu sa asi nevyhnem, aj stranky Sylvie tehulka.szm.sk [tehulka.szm.sk] - Zkusenosti a tak - Tehotenstvi a porod, ruzne drobnosti → tam najdete dalsie clanky o nastrihu a natrhnuti. Je to velmi poucne a zaujimave citanie.
Ozaj, este som citala, ze ak sa nastrihu nevyhnete, je dobre mat so sebou nafukovacie plavacie koleso a na nom sediet. Potom si tak netlacite na stehy. Tiez si zobrat pollitrovu flasu, narobit si dierky do vrchnaku a pri cikani alebo po nom si to miesto „osprchovat“ (je vraj dobre pouzit aj nejake bylinky na hojenie). Niekde sa odporuca cikat priamo v sprche, nez sa stehy zahoja.

Drzim vam vsetkym palce!!! Opatrujte sa. ;o)
Jana + Pampúšik (22.TT)

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 15.03.04 13:42

ahoj holciny a pupici

dneska je pondeli a venku je zase krasne. rano jsem dala delfinka do babyvaku a chrnel :-0 odpoledne vyrazime s kocarkem,fakt se s nim dobre jezdi. Vikend byl ve znameni navstev,krystufek to vsechno prospal a odignoroval. Ale v noci si to vynahradil a budil maminku po 2 hodinach. Vzdycky na me vykulil oci a ja jsem bezradna :-)

tedy tenhle tyden zacina byt napinavy :-0 Mart a ted Leena ,tak holky,ktera driv :-)

LENTILKO - jsem rada,ze si v poradku. Holt doma je doma a aspon si v klidu. A mas tam svyho mazlika,ta je rada vid .

DINY - uplne jsem se vzila do te pohodicky. Tak ja nekdy prijedu a udelame ohnicek. No tech 8 tydnu utece jak voda a ty budes mit Davidla v naruci a Zuzanka dostane zpatky svoji panenku :-))

LEENA - drzim palecky,at uz je vsechno za tebou,otoky splasknou a prdolka je venku

MIRKO - napis Alici na : frau@seznam.cz, napis ji nejake informace o sobe a ona ti posle par udaju o nas:-)

a delfinek zacina vrnet,jdeme se mazlinkat
pa magrata a krystufek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.04 08:22

Dobry den. Ja jsem zacala s masazi hraze kolem 30. tydnu tehotenstvi a jsem presvedcena, ze mi to velmi pomohlo pri porodu. Muj chlapecek nebyl moc veliky (3 200g), a tak bych se mozna vyhnula nasrihu i tak, ale ten simpatak mel jednu rucicku polozenou na hlavicce…Nastesti si toho asistenka nevsimla, jinak by me asi nastrihli bez ptani. Kvuli jeho rucicce polozene na hlave jsem musela hodne tlacit, ale i tak to slo rychle. Druha doba porodni mi trvala jenom 20 minut! Nakonec jsem mela jenom dva malè oderky kterè se zahojily behem prvniho tydnu po porodu. Reknu vam z vlastni zkusenosti: Masirujte , masirujte, masirujte!:-) Ahoj vsem Nada a Risa (skoro jeden rok)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.04 08:22

Dobry den.
Ja jsem zacala s masazi hraze kolem 30. tydnu tehotenstvi a jsem presvedcena, ze mi to velmi pomohlo pri porodu.
Muj chlapecek nebyl moc veliky (3 200g), a tak bych se mozna vyhnula nasrihu i tak, ale ten simpatak mel jednu rucicku polozenou na hlavicce…Nastesti si toho asistenka nevsimla, jinak by me asi nastrihli bez ptani.
Kvuli jeho rucicce polozene na hlave jsem musela hodne tlacit, ale i tak to slo rychle. Druha doba porodni mi trvala jenom 20 minut! Nakonec jsem mela jenom dva malè oderky kterè se zahojily behem prvniho tydnu po porodu.
Reknu vam z vlastni zkusenosti: Masirujte , masirujte, masirujte!:-)
Ahoj vsem
Nada a Risa (skoro jeden rok)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.04 08:24

Dobry den.
Ja jsem zacala s masazi hraze kolem 30. tydnu tehotenstvi a jsem presvedcena, ze mi to velmi pomohlo pri porodu.
Muj chlapecek nebyl moc veliky (3 200g), a tak bych se mozna vyhnula nasrihu i tak, ale ten „simpatak“ mel jednu rucicku polozenou na hlavicce…Nastesti si toho asistenka nevsimla, jinak by me asi nastrihli bez ptani.
Kvuli jeho rucicce polozene na hlave jsem musela hodne tlacit, ale i tak to slo rychle. Druha doba porodni mi trvala jenom 20 minut! Nakonec jsem mela jenom dva malè oderky kterè se zahojily behem prvniho tydnu po porodu.
Reknu vam z vlastni zkusenosti: Masirujte , masirujte, masirujte!:-)
Ahoj vsem
Nada a Risa (skoro jeden rok)

baghira
Závislačka 2901 příspěvků 16.03.04 10:29

Ahoj holčiny, pupíci a jarní miminka:o))

K tématu hráz: já bohužel až MOC DOBŘE vím, kde ji mám:o)) Mě se totiž natrhne i při sexu:o(( Takže si nedělám ohledně porodu iluze - a ani moc nemasíruju (i když tu proklatě drahou Weledu jsem si kvůli lepšímu pocitu koupila).

Musím se pochlubit - včera jsme s manželem byli na výstavě kočárků - a jeden nám tam padl do oka. Takže ho máme zamluvený, záloha je zaplacená a až se Eliška narodí, tak tam novopečený tatínek zavolá a oni nám ho obratem pošlou. Je fakt krásnej!!! Až bude doma, tak pošlu fotečku - i s miminkem:o))

Jinak - mě zbývá do termínu porodu 17 dní a řeknu vám - to čekání, kdy to vypukne, není nic moc. Hlavně ti mizerové poslíčci… Občas mě to chytne třeba na tři čtyři hodiny v kuse v noci (přes den to jsou většinou jednorázovky) a to potom bloudím po bytě, masíruju, dýchám dle instrukcí a hledám úlevové polohy - a přitom NEVÍM, jestli to ještě rozchodím, nebo už je to ONO. A bolí to jak čert!

Tak to je ode mne prozatím všechno. Jinak jsem ráda, že SLNIEČKU to všechno tak dobře dopadlo, že MAGRÁTKA vesele drandí po venku s Kryštůfkem (však na to teď máte nááádherný počasí).

Nevíte něco o holkách, které měly rodit teď na začátku března? ono to všechno nějak moc rychle uteklo - a teď už by se dětičky měly začít klubat jak na běžícím pásu.

Omlouvám se, že nepíšu víc adresně - ale fakt už jsou nás tu mraky a já to nějak nestíhám evidovat.

//Jo - a co třeba v dalším deníčku naťuknout, jak poznat začátek porodu a co nás čeká v porodnici (případně po odchodu z porodnice)…? Vím, že to jsou informace, které můžete snadno načerpat z knížek a kurzů a podobně - ale zajímaly by mě příspěvky zkušených maminek (které nečekají jako tele s vyvalenýma očima - jako já - co se vyklube z každý podezřelý bolesti břicha:o))

Baghira + Eliška 38.t.t.

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 16.03.04 11:19

Ahoj mamky Čakateľky aj tie už Hrdinky,

Včera sme boli na UZ a pán doktor nám povedal, že Lukáško je veľký chlap a ma už minimálne 1900g. Takže buď budeme rodiť skôr cca o 2 týždne (a teraz sme na konci 32tt) alebo to bude riadny valibuk a pri pôrode si to užijeme :o((. No zatiaľ mame ešte stále čas a budeme radšej myslieť na Vás čo už striháte ten meter.
Inak Lukáško bol veľmi hodný a ukázal nám zaťaté prstičky z každej strany sa natočil a teda to vypadá že ma všetko čo mam správny chlap mat. Budúci tatínek bol s nami a veľmi sa mu to páčilo. Večer mi ho doma napodobňoval a hrozne sa mu to darilo :o)). Predstavte si zamračené čelíčko, zavreté oči a zaťaté pestičky a ten úsmev, alebo úškleb to ani neviem popísať. No proste taký mali „IT - vola domu“.

Večer som nenapadne predhodila tému nastrihovanie hrádze a čo som sa dočítala na e-mimine a predstavte si, zabralo to. Dnes ešte musíme kúpiť ten olejíček a tatko sľúbil že nás bude masírovať kde len chceme a môžeme začať aj hneď. No je úžasný, ani sme to nečakali.

Súhlasím s návrhom Baghiry ak niekto viete čo nás čaká tesne pred pôrodom a ako zvládnuť prvé dni s miminom, prosím píšte, budeme Vám vďačné.

Všetkých Vás zadravíme a držíme palečky marcovým (březnovým) miminkam a maminkám.

Slniečko a Lukášek (30tt)

Rosinka1
Povídálka 12 příspěvků 16.03.04 11:55

Já jsem v těhotenství taky masírovala hráz. Někde jsem si přečetla, že je na to vhodný třezalkový olej. A tak jsme s manželem poctivě kazdý večer masírovali, a to ne až ke konci těhotenství, ale už snad někdy od 12. týdne. Mám problémy s hojením jakýchkoliv ran a jizev, a tak jsem chtěla být skutečně důsledná. Nástřihu nebo natržení jsem se bála jak čert kříže. Nakonec bylo všechno zbytečné. Věděla jsem, že je nutné netlačit tak rychle za sebou, aby se hráz stačila roztáhnout. Jenže v té chvíli si na takovou věc nevzpomenete a děláte prostě to, co vám řeknou. No a tak jsem uposlechla a tlačila hrr hrr jak o život, nastřihli mě, a i když mám dneska už skoro desetiměsíčního raubíře, jizva mě stále pobolívá. A jaké jsem měla problémy s jejím hojením, to je na jinou kapitolu.

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 16.03.04 12:18

ahooj :-)

venku je nadherne,krystufek ted spinka zmozen jidlem,ale odpoledne vyrazime ven. Dneska dopoledne jsme si s krystufkem vypraveli,on u toho vzdycky strasne mava rukama,je proste dulezitej :-)

nejradeji ma,kdyz mu svleknu plinku,on se na me podiva a pak se pocura. Nastesti uz s tim pocitam a chytam mu to.

pristi tyden jdeme na sono kycli,tak doufam,ze to bude v pohode. Pak zabehnu na socialku a podam si zadost o porodne.

BAGHIRO - tedy uz jen 18 dni a XENA bude venku. To tedy neuveritelne utika :-)

MART - co je novyho,porad na tebe myslim:-)

Lentilka vcera psala,ze ko dopadla dobre,tak ji posilame pozdrav.

tak ja jdu pomalinku budit zlaticko a prichystame se
magrata a krystufek

Makys1
Povídálka 47 příspěvků 16.03.04 13:36

Ahoj holky, odskakuji si na e-mimino jen tak krátce mezi prací, abych vám sdělila, co jsem se dnes dozvěděla v Podolí. Byla jsem tam na diabetologii (mám seznámek kde je kolik cukrů, tak můžu směle kombinovat a počítat jednotky na den :-)) Paní doktorka mi hned řekla, že pokud tam chci rodit, abych si už nechala vypsat v kartotéce těhotenskou kartu. Jenže ouha. Sestřička za okénkem se mě zeptala na datum porodu a když jsem jí řekla, že 12. 5, tak mi téměř odmítla kartu vypsat.

V PODOLÍ BUDOU ÚDAJNĚ OD 16. 5. DO 31. 5. ZAVŘENÉ PORODNÍ SÁLY (ASI KVŮLI MALOVÁNÍ).

Takže pokud to do té doby nestihnem, tak budeme muset jinam. Tímto také varuji všechny maminky čekatelky, jejichž uzlíčci se mají vyklubat ve druhé polovině května a počítaly s Podolím, aby si to pro jistotu ověřily a případně včas zajistily jinou porodnici.

Makýš a Vašek 32 tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.04 14:17

Ahoj Makys, jsem Malickych pasazerku. Diky za informaci o Podoli. Mam termin 20.5. a myslela jsem, ze pujdu rodit tam. Tak to jsi me moc nepotesila. Jeste se na to preptam. Ty to asi jeste stihnes. Tak asi budu uvazovat o Krči.
ahoj
Jana+beruška 30tt

Tanina
Kecalka 155 příspěvků 16.03.04 17:28

Ahoj jarňulky,

Tak se konečně po týdnu dostávám na e-mimino. Je to děs, v práci teď zaučuji novou paní k tomu mi odjela kolegyně na dovolenou tak dělám i za ní?no totální chaos..navíc se blíží konec účetního roku a kdo to zná?nemusím popisovat. K tomu jsem stále nešťastná z naší fenky?očíčko se jí pořád nehojí?už to trvá tři týdny a stále žádné zlepšení. Včera dostala pigárko do zadnice a teď kapeme a mažeme jak diví. Večer se na počítač také nedostanu?Ondra totiž dohání resty z práce doma.
Jinak v neděli jsme se konečně rozhodli pro kočárek?.ale objednáme si ho až na veletrhu v Brně. Takže kdo všechno tam bude? S kým se uvidíme?
V pondělí jsme byli na UTZ v Krči, trošku mě zarazilo, že v čekárně byly samé babky ve věku nad šedesát let..:))). Ale prý jsme úplně v pořádku bez jakýchkoli abnormalit. Jsme hlavičkou dolů, natočené doleva. Placenta na zadní straně vpravo a plodové vody akorát. Zbylé zkratky bohužel nepřeluším. Jinak pan doktor si prý na 100% dovolí tvrdit, že je to opravdu Julinka :-)))) krásně se totiž vystavovala. A na můj dotaz ohledně její váhy?.prý má teď kolem 1700g. Já se cítím naprosto báječně, občas mi tedy otečou nohy, ale nic extra.
Ju a dneska jsem při venčení narazila na rozkvetlý podběl?holky jaro už je opravdu tady!!!!! :-))))

Nezlobte se prosím, že nebudu reagovat konkrétně?je nás tu už opravdu hodně a já nestíhám deníček ani číst?natož reagovat. Každopádně přeji všem krásné jarní dny?těm co už to mají tzv. za pár..moc držíme palečky a nám ostatním trpělivé čekání :-))

Tanina a Julinka 31tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.04 18:30

Ahojky tehulky,

zdravim ze Zlinske porodnice . Jak jsem psala, byli jsme dnes na kontrole. No a kvuli otokum, tlaku, bilkovine a hlavne spatnym ozvum mimise si nas tady nechali. Ted jsem byla znovu na ozvech a jsou v poradku. Takze pokud budou i zitra OK, tak nas zase pusti domu. Jestli ne, tak se bude uvazovat o vyvolani porodu.
Tak se vsechny drzte. Ja se zase ozvu, co je noveho.

Leena + Vojtisek

PS: jak se priblizil porod, skorotatka prisel najednou s tim, ze by to mel byt Karel…

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 16.03.04 20:26

ahoj holciny

tedy to pocasi je fakt super, konecne nemusim byt zavrena a vyrazim do terenu. Dneska jsem poprve jela sama tramvaji a zvladla jsem to :-0 Je tedy fakt, ze jsem musela vzdycky nekomu zatukat na rameno ( vetsinou se lidi tvari,ze tam nejsou ) a chlapci :-) mi ochotne snesli kocarek dolu a ja se nemusela namahat. Pak jsme po 3 hodinach dorazili domu a Krystufek mi vycucnul obe prsa - na vzduchu proste travi

taky jsem si udelala radost a zase si zmenila barvu na jasne cervenou. Kdyz je to jaro.

zitra prijedou nasi,tak jsem trosicku uklidila.

ALICE - doufam,ze uz jste s Verunkou fit a v poradku

LEENA - myslim na tebe a drzim palecky

TANINO - takze gratuluji k Julince,tedy holcicka ma krasnou vahu. Doufam,ze pejsanka to ocicko prestane brzy trapit.
Moje tchyne je ucetni,tak si dokazu predstavit ten frmol v praci. Ale uz se ti to krasne krati :-)

MAKYS - takze VAsik bude Karel :-) Jinak kdyby ti to s podolim nevyslo,tak fakt zkus toho Apolinare,jsou tam opravdu hodne sestricky ( byla jsem na sale vpravo ) A co dieta? Jde to ? A delali ti ted nejake kontrolni testy ?

holciny budu koncit,jsem zavislak zavislej :-)
magrata a krystufek

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 17.03.04 09:35

Ahoj Mamky,

Ta sprava o Podoli ma taktiez dostala. My mame prvy termin 23.5. takze ak je pravda ze v tomto termine bude zavrete, budeme sa musiet poobzerat po inej nemocnici. To ale znamena, ze v ostatnych bude asi plno :o((. Dajte vediet, ked niektora nieco zistite.
Vcera bol ozaj uzasny den, a po dlhej dobe ma chytili domace prace a tak som zacala robit hned styri veci naraz. Po troch hodinkach to ale Lukasek nevydrzal a zacal strasne kopat a protestovat. Vidno, ze je to chlap, domace prace mu vobec nevonaju. Rozbolel nas „celý clovek“ (to hovorila vzdy moja prababicka a pripadne este dodala, trp telo, ked sa ti na svet chcelo) a zbytok vecera sme prelezali na posteli s vylozenymi nohami.
Dnes je nam uz zase fajin a tak budeme pokracovat s jarnym upratovanim, ale asi zmiernim tempo.
Vsetky Vas pozdravujeme a Lukasek odovzdava pusinku specialne dievcatkam, ve to mozu by jeho buduce frajerky :o))

Slniecko + Lukasek 30tt

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 17.03.04 10:18

Holčičky, právě mi přišla sms od Kikinky, leží s Tedýskem v nemocnici, má vysoký krevní tlak a otoky, tak si je tam nechali, mám vás moc pozdravovat… Tak jim držme palečky, ať je všechno ok, Peg už je taky s Verunkou doma, ale jak nemají připojení na net, tak je to bída, kdyby občas nenapsala sms-ku, tak taky nic nevíme… Musím letět, mějte se krásně, dneska jsem měla nádherný sen o Davídkovi, jak ho kojím, ještě teď slzím, jak to bylo nádherně živý:)

Pá pá Diny a David (33 tt)

Alfinka
Stálice 65 příspěvků 17.03.04 10:22

Ahoj holky!

Zdravím ze Zlína. Jsme v pohodě, po včerejší poradně vím, že prďolka je hlavičkou dolu, je už hezky usazená v pánvi (což taky cítím - kostrč, stydká kost - ouvejs) a odhad váhy dle UTZ - 3300 g ! Podle Dr. mám CS 6, (oproti minulé poradně +2) ale ještě dva tři týdny by to mohlo vydržet. Prý záleží na námaze. No uvidíme - žádné poslíčky, ani tvrdnutí jsem nepozorovala. Asi zapracuje genetika a já poznám porod až když praskne voda, jako u mámy. Naštěstí mám už snad všechno nachystáno (to nejdůležitější, drobnosti se dají kupovat pořád).
Jeden problém ale mám - při stěhování před půl rokem jsme ztratili oddací list a já teď naháním příbuzenstvo, aby popátralo, jestli se k nim nezatoulal. Jinak nevím co dělat. Budu muset požádat o duplikát, ale nevím, jestli to do porodu stihnou. Nevíte náhodou někdo, jak takovou věc řeší v porodnici?
Jinak piju maliník a masírujeme :-) , tak se snad vyhnu nástřihu i přes to, že budu asi nejspíš rodit slůně.

Alfinka a Elinka 36tt

Makys1
Povídálka 47 příspěvků 17.03.04 15:59

Milé holčiny,
tak si představte, byla jsem dnes u pana doktora, natočil mi monitor a koukal na to jak jelen. Mě totiž běhm těch pěti minut, co jsem tam ležela, dvakrát ztvrdlo břicho a to se panu Dr vůbec nelíbilo. Ani mně ne. Řekl, že to vůbec není dobré, předepsal mi magnézium a klid, klid, klid. Tak jsem teď v práci, oznámila jsem jim, že du do postele. Ale ať se nebojí, že ještě přijdu (uklidit si stůl, dodělat nějaké resty a tak), ale ať se mnou už nepočítají každý den na devět hodin, max na dvě. A je to. Takže už nebudu na internetu tak často - nevím, jak to vydržím :-), ale Vašek ještě musí nějaký ten týden zůstat u mě.
Myslím na Kikinku a Leenu - ať se drží

Magratko: Apolinář je hned na druhém místě za Podolím, ale teď spíš myslím na to, aby to nebylo moc brzo :-) Včera jsem byla na glukozovým profilu, to je odebrání krve, pak normální (dietářská) snídaně a zase krev po hodině. A to mi vyšlo v normě. Hurá, takže dieta stačí. podle sestřičky, pokud to budu dodržovat (a já budu), tak Vašíkovi bříško příéslušně „splaskne“ do normy. Pozdravuj Delfínka a užívejte si jarních dnů s kočárkem, příští týden se má zase ochladit

Tanino: gratuluju k výsledkům UZV, Julinka je prima princezna:-). S našim psíkem taky máme porád něco. Nedávno ji operovali - měla nádor a teď má zas nějakou nepříjemnost kolem čumáku, mezitím furt záněty uší (je to kokr). Tak ať se Vaše fenečka brzy uzdraví.

Diny: Tvůj popis práce na vašich latifundiích mě naprosto uchvátil. My na našem pozemečku máme akorát kadibudku, maringotku, a jeden keř kočiček.

Alice: tak co, už jste zdravé?

Mart, Baghiro: držím palečky, až se příště dostanu na internet, tak už vás možná bude víc!

Tak holky papa a opatrujte se
Makýš a vašek 32tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.04 17:01

Ahojky!

Díky za zprávičku - v dubnu se moc těším na setkání! Přeji hezký konec těhulkovství - na Mulačovku jsem slyšela samou chválu - prý to tam teď nově zrekonstruovali a je to tam fajn …

Měj se hezky a pohlaď od nás Davídka v bříšku
Zdraví Sýkorka a Janek

kosticka
Zasloužilá kecalka 615 příspěvků 17.03.04 20:16

Ahojky těhulky a pupíčci, maminy a miminka!

Abych nepsala jen komentáře k již napsanému, musím si tady taky postěžovat. Když jsem tady na emiminu četla, že máte problémy s bolestí třísel, vůbec jsem si nepřipouštěla, že by mě mohlo postihnout totéž. Už asi pátý den vím, co to je, a musím říct, že mě to docela štve. Takže nám všem fandím, aby nás to co nejdřív přešlo (doufám, že to nebude až po porodu). Jinak počasí mě dohnalo k tomu, že jsme dneska s mojí maminkou začali připravovat oblečky, povlečení a ostatní věcičky tím, že pereme, pereme, pereme a sušíme venku na zahrádce u domečku, aby nám to místo aviváže vonělo tím krásným a svěžím jarním vzduchem. Snad ta svěží vůně vydrží až do termínu, kterej máme sice 7. května, ale už se nám to krátí a bude to co nevidět :o))).

ALICE: už jsi nebyla dlouho na netu (asi dva nebo tři dny), děje se něco s Tebou a Verunkou? Doufala jsem, že to jarní sluníčko Vám to marodění rozmluví, abyste mohli vyrazit na čerstvý vzdoušek a že se nakonec dostaneš i na veletrh. Tak nás holky nenapínejte a dejte vědět, co s Vámi je. Co se týče rozesílání tabulky s náma těhulama mailem, já Ti posílala někdy sedmýho března info o sobě, zatím mi ale od Tebe žádná tabulka nepřišla, tak nevím, jestli jsi na mě nezapoměla. Předem díky.

MIRKA2: Opakuju svůj komentář, který jsem nedávno posílala adresovaný Diny co se týče Yalu ? zkušenosti nemám osobní, ale můžeš si ho nechat předepsat od paní dr., protože ten nemocniční klystýr je prý asi 3× tak větší a PA nám ho doporučovala Yal. Sama ho vyzkoušela už 2× před nějakou gyn. operací a říkala, že ji vyčistil dokonale a poměrně ?příjemně?. Nejlépe se prý zavádí, když ležíš na boku, obsah té lahvičky do sebe dostaneš a do půlhodinky to zabírá ? pak už jen stačí mít poblíž nějaké to WC :o)))))

SLNIECKO: až teď jsem si v tom návalu jmen uvědomila, že budete mít malého Lukáška. Udělala jsi mi tím jménem velkou radost, protože mě se to jméno moooooc líbilo a plánovali jsme ho taky, než nám to paní dr. ?zkazila? při UTZ tím, že to bude holčička. Tím se dostávám k

KVĚTINKA: podepisuješ se Verunka + Elenka x tt ? Ty jsi mě zase potěšila tím, že jsi vybrala stejné jméno jako já pro tu naši holčinu. Taky jsem to ze začátku vůbec nepostřehla, až teď.

Jako obvykle všechny ostatní nejmenované těhulky konkrétně moc pozdravujeme, pohlaďte za nás svoje pupíčky, Magrátka svýho Kryštůfka a brzo ahoj

Kostička + Elen 32+6 tt

Mart
Kecalka 456 příspěvků 17.03.04 21:51

Ahoj holky,
Tak se zase hlásím po návštěvě prenatální poradny v Podolí. Děkuji vám všem, že na mě myslíte, ale zatím pořád nic! Děložní činnost slabá, hrdlo se neotvírá. Už jsem objednaná na monitor v sobotu, v pondělí a zase ve středu. V těhu průkazce jsem zjistila, že můj první ultrazvuk se dělal v 9. týdnu a mimi odpovídalo 8. týdnu, ale to se taky mohla doktorka přepsat.No když neporodím tento týden, jako že už tomu přestávám věřit, tak snad aspoň ten příští, jinak by si mě asi nechali v porodnici. Od 16.5 do 30.5. bude Podolí opravdu zavřeno, už to visí v poradně na nástěnce.
Ještě se vám musím svěřit se svými zážitky z MHD. Já většinou jezdím metrem a tam vždycky nějaké místo k sezení najdu, v nejhorším se namáčknu mezi dva lidi na kraji vagónu, kde je teoreticky místo pro tři hubené. Ale teď musím jezdit do Podolí tramvají a jsem odkázaná na ochotu ostatních. Minulý týden bylo volné jen místo pro invalidy hned za řidičem, tak jsem si sedla a na další stanici nastupovala stará paní s berlemi a nikdo v okolí se neměl k tomu jí pustit, tak to zbylo na mě. Jela jsem pak už jen jednu zastávku. No a dneska nastoupím, bundu rozepnutou, břicho vyvalené, jako bylo horko, cvakám lístek a s puberťáky a asi padesátiletým chlapem přímo u strojku to ani nehlo. Ale hned vyskočila jedna paní, které bylo určitě přes šedesát. Bylo mi pak trapně, že jsem si sedla, ta paní si stoupla nad ty teenagery, ale samozřejmě jí taky nepustili. Už jednou dříve mě pouštěl sednout starší pán a mladý seděli. Příště si vyhlídnu konkrétní mladou osobu a požádám jí o místo, jinak mě zas budou pouštět důchodci. I když někteří důchodci v MHD jsou taky kapitola sama pro sebe.

Leeno, držím palce, ať je všechno v pořádku a pustí tě domů. I když na druhou stranu věřím, že už bys to taky měla ráda za sebou.
Magrátko, jsem zvědavá na tvou novou barvu, doufám, že se brzy objeví fotečka.
Makýš, hezky odpočívej, ať Vašík nikam nespěchá. Já mám taky Apolináře v záloze, kdyby byly zrovna obsazeny všechny porodní sály v Podolí. Byla jsem tam před dvěma lety celkem spokojená, ale zažila jsem jen císaře, tak nemůžu více poreferovat o porodních asistentkách.
Alfinko, Elinka už je velká holka, ale raději ať taky aspoň těch 14 dní počká. Já mám pořád CS 3 a to budu zítra 40+0. Docela bych s tebou měnila.

Všechny Vás zdraví a krásné užívání jarního počasí přeje
Mart + Tomášek 39+6

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.04 07:59

Ahoj jarňulky,

Ozýváme se dnes jen na chvilku, sedím v práci a rovnám si v hlavě, čím dnes ?vystraším ? svou nástupyni?.je toho pořád ještě hodně co musí zvládnout a o co ještě ani nezavadila. My se máme s Julinkou báječně?.až na to že mi asi začínají otékat nohy?(možná je to jen tím horkem..nevím) Každopádně včera jsme byli s hafínkama na dvě hodinky venku?jen tak v tričku, aby mi svítilo sluníčko na pupík. Lezli jsme do kopce, z kopce?no přímo horské tůry, ale bylo to nádherné. Bylo takové horko, že vejít se do nějakých kraťasů, tak jdu v nich. Místo toho jsem si už musela vzít Ondrovi pláťáky?.moje už mě škrtí v pase. Také jsem dnes ráno zjistila, že už budu muset asi popošít knoflíky u laclů ? haha no kulatíme se!!! Jinak Julinka je úžasné miminko, celý den si bublá v bříšku..žádné výkopy?jen kotrmelce a hlazení maminky. Na taťku také pořád reaguje a to i tak, že když už jí konečně ukolíbám a uspím, přijde si ten náš chlap, řekne ahoj Julčo a ona se samou radostí může zbláznit. No já také!!!!! :-))

Mart ? doufám že jste zatím v pořádku?.o tom MHD mi ani neříkej?já svou kulatostí vypadám, že budu rodit do dvou dnů a že by se někdo uráčil mě pustit sednout? NEEEE ani ty ženské a to chodím jen v třičku, takže to bříško vážně přehlédnout nejde?ale ty už za chvilku budeš ukazovat místo pupíku kočárek 

Kostičko ? s bolestí v tříslech asi nic nenaděláš..já s tím mám problémy také a i doktor mi potvrdil, že ani magnezium nezabírá?.platí jen odpočinek; jinak otazka klystýr x YAL : mě zase PA ujišťovala, že klystýr není nic strašného?ani to množství vody neodpovídá té nádobě?pouze z 1/3?navíc doporučila kápnout do teplé vody heřmánkový olejíček?ale je to asi každého věc?YAL prý také není špatný

Makys ? teda tys mě vyděsila?.koukej pěkně odpočívat doma?.sice se mi to pěkně říká když já si tu svojí práci zatím dodělávat můžu, ale stejně?.teď je přeci nejdůležitější Vašík ne? Apropo Vašík nebo Karel?.Karel jsem se měla jmenovat já ? no ještě že jsem ženská :-)))) Jinak Elsince se snad to očičko malinko lepší?dnes s ní jede Ondra na veterinu..já jdu na kurzík..; a k uzávěrce Podolí ? upřímně jsem ráda, že jsem si vybrala Krč?tam prý žádné stopstavy nejsou a rodičku ještě nikdy neodmítli?a pokud nestačí kapacita lůžek?rodí se prý na normálních, ale sterilních lůžkách?.působí tam na mě mnohem lépe než v Podolí?ale toje jen názor..další věc je asi zbylé porodnice budou dost plné?termín mám na 23.5?tak se uvidí

Diny ? škoda, že jsem tě včera nestihla na chatu..ale Ondrášek mi pozdrav vyřídil..doufám, že si s Davídkem užíváte a moc se nepřepínáte?zah­rádka musí být krásná?.až někdy pojedeme do Plzně k babi tak by jsme se mohli někde sejít ..co ty na to?

Alfinko ? se ztrátou oddacího listu zkušenost nemám, ale zavolej na matriku co se dá v tomto případě dělat?já budu rodit ještě jako svobodná a k tomu potřebuju doklad o přiznání otcovství s uvedením jména a příjmení pro malou?určitě ti tam poradí

Zdravím i všechny ostatní těhulky a maminky
Tanina a Julinka 31tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 18.03.04 08:48

ahoj holciny
vcera jsme si opravdu uzivali,vyrazili jsme ven rano i odpoledne,pak jsem vytrela terasu a krystof tam jeste dve hodiny chrupal. Kocour zaujal misto po kocarkem a dulezite hlidal :-) Vecer jsme delfinka vykoupali ,dali jsme mu teplejsi vodu a to se mu to rochnilo :-)
V noci nevstavame po trech,ale ted po 2 hodinach,obcas mam pocit,ze fakt nevstanu. Rano je budicek v 7:00 a pak uz krasne cumakuje a vypravi.
Ted lezi v posteli a pozoruje me:-)

pozdravuje vas vsechny Lentilka,ma se krasne a odpociva :-)

MART - myslim na tebe, treba prijde prdolka na svet o vikendu. To vis chlap,kam by chvatal :-)

SLNIECKO - Lukasek je moc pekne jmeno. A takhle te okopava :-))

MAKYS - mne tvrdlo brisko od 26 tt, bastila jsem magnesium ( pak jsem nemela porad zadne kontrakce ) a hodne odpocivala. Neboj on tam Vasik ( Karel ) jeste chvili vydrzi

TANINO - pozdravuj Elsinku a at se ji ocicko zahoji.

LEENA - halo,tak jak ?

KOSTICKO - jednak mas krasne brisko :-) A s tou stydkou kosti te nepotesim,fakt to prestane bolet az po porodu. Mne doktor rikal,ze se vlastne pripravuji porodni cesty.

budu koncit a jdu se na chvili natahnout za tim svym ukecankem
magrata a delfinek

Nezbeda
Povídálka 36 příspěvků 18.03.04 09:49

Krásný pozdrav všem milým těhulenkám, maminkám a mimískům,

Tak se konečně hlásím po návratu z dovolené. Jsem sice v práci už od pondělka, ale protože jsem musela prostudovat i deníček z minulého týdne a krom toho taky trochu pracovat, dostávám se ke psaní až teď.

Dostala jsem mejlíkem seznámek (díky Alice), ve kterém jsem se taky trochu představila a abyste o nás měli trochu konkrétnější představu, dala jsem dnes do galerie i jednu fotečku (je úplně čerstvá, Miška nás fotil v pondělí).
V úterý jsme byli v poradně a musím benjamínka pochválit,jaké je vzorné miminko ? jsme dnes už 33. týden a podle UTZ malý odpovídá všem tabulkovým hodnotám, je hezky hlavičkou dolů, srdeční akci má pravidelnou, dostatek vody, dává o sobě vědět pravidelnými pohyby (když začne být aktivní, tak se boulí na všechny strany a je ho všude plno - asi to zase nebude žádný drobeček - nechce zřejmě zůstat pozadu za svými brášky ? Michal 4kg/55cm, Honzík 4,20kg/53cm), zkrátka maminka je velmi spokojená, protože vše probíhá zatím bez komplikací. Až se někdy skoro ?stydím? že jsem tak v pohodě, když čtu, jaké máte vy mlaďuchy mnohdy problémy. O to víc vám ale všem držím palečky, abyste vše zdárně překonaly (ať už je to diabetes, otoky, či jiné trampoty) a vaše zlatíčka se dostala na svět zdravá, v řádném termínu a pokud možno bez nástřihu !!

Já jsem se tomu zatím ani jednou nevyhnula, ale je pravda, že před těmi téměř 15 lety o tom s vámi nikdo nediskutoval. Měla jsem ale štěstí, že pokaždé to v mém případě bylo velmi šetrné a hojení bez komplikací, takže do týdne jsem vlastně o žádném nástřihu ani nevěděla. Přidám ze své zkušenosti snad malou radu těm, které se nástřihu přece jen nevyhnou ? všechny maminky na oddělení, které porodily dřív strašily, že jít po porodu poprvé na velkou je snad horší, než porod sám, já jsem zcela náhodou objevila prevenci těchto obtíží ? minerální voda Karlovarský mlýnský pramen, má velmi mírné projímavé účinky (není to žádná Šaratice), po porodu jsem ji pila a ve výše zmíněném ohledu jsem neměla naprosto žádné problémy. Proto jsem si ji při druhém porodu připravila již zcela cíleně a opět mi pomohla. Vím, že tato má zkušenost je ze statistického hlediska naprosto bezvýznamná, ale myslím, že si tím rozhodně nemůžete uškodit a pokud by to mohlo někomu taky pomoci, bude to jen dobře.

Alice ? díky moc za obě poslední témata (perfektně zpracovaná, ostatně jako vždy ? mimochodem, kde na to bereš čas? Obdivuju!). Zejména rady jak předcházet , či mírnit obtíže třetího trimestru jsem velmi uvítala, protože poslední dobou mě docela zlobí křeče v lýtkách (zamlada v předchozích těhotenstvích jsem podobné problémy neměla ? nebo že bych na to už zapomněla?) Jo, a čáru přes pupík nemám (neměla jsem ji ani při jednom těhotenství, že by to fakt způsobovali ti kluci?) Doufám, že už jste obě i s Verunkou zase OK a blížící se jaro si jaksepatří užijete venku na sluníčku.

Diny ? ten váš potůček musí být paráda, nejvíc ti závidím, že to máte všechno u domečku, my za podobnou romantikou (ale bez potůčku) vyjíždíme na naši chloupku (cca 60 km od OV), takže musím zvládat vlastně 2 domácnosti, což ale zejména v poslední době spíše nezvládám.

Margátko ? budu se opakovat, ale Kryštůfek je vážně úžasný a ty jsi úžasná maminka. A neboj, delfínek určitě najde zálibu i v koupání, neznám žádné mimi, kterému by se to dříve či později nezačalo líbit. O tom internetu přemýšlím a už jsem to možná vymyslela ? Míša má na net přístup ve škole, tak ho pověřím, aby mi informace aspoň 1× týdně stahoval na disketku a moje info předával zase na net. On svou maminku má moc rád (přesto, že je právě v pubertě), tak myslím že mi tuhle službičku udělá. :-)))

Helčo ? díky za tip na prodejnu s bylinkami, od 29.3. budu už na mateřské, tak se vaším směrem určitě vypravím ? třeba bychom se mohly i potkat?

Mart a Leena ? holky držím palečky, abyste měly to čekání brzy za sebou a klučíci už vás nenechávali dlouho v napětí.
I všem ostatním nejmenovaným těhulkám přeju pokud možno bezproblémový finiš, opatrujte sebe i bříška.

Pááá, Nezbeda

PS: Ještě jedna velká novina ? máme kočárek!!! (některé z vás asi ví, že jsem z výběru měla docela trauma :))))))

slniecko2
Kecalka 178 příspěvků 18.03.04 09:50

Ahoj Tanina a Julinka,

reagujem na Tvoj termin a komentar o Krci. Ja som chcela ist do Podoli, ale osud rozhodol. Krc ma blizko prace nast buduci tatka, tak asi zostaneme tam. Mame rovnaky termin, takze ako pojdeme podla planu, mali by sme sa tam stretnut :o))
Chodis uz na predporodny kurz do Krc-skej nemocnice ?

Pekny den Vam obom a samozrejme vsetkym tehulkam a maminkam a miminkam praje

Slniecko a Lukasek 31tt

Magrata
Kelišová 7462 příspěvků 18.03.04 09:57

ahoj Nezbedo :-) brisko jsem videla a je mooc pekne. Mne prijde uz neskutecne,ze jsme ho mela taky.
gratuluji ke kocarku.
No s tim internetem by to bylo super, Misa ti stahne informace a za to ,bude moct balit rostenky na brachu :-)
je fakt super,ze se kluci na brachu tak tesi a vlastne ti i muzou hoodne pomahat
mej se krasne a pa
magrata a krystufek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.04 11:13

Ahojky,

na předporodni kurz chodime v úterý od 19-21, můžeme se někdy sejít jestli chceš..třeba už dříve než v porodnici :-))))
Jinak chodím do Krče i na těhucvičení..je to celkem prima..

Tanina a Julinka 31tt

Nezbeda
Povídálka 36 příspěvků 18.03.04 11:21

S tím pomáháním je to super, jsou mi velkou oporou už teď, snad víc než manžel, který chodí z práce pozdě a unavený, takže mu na „prožívání“ těhotenských radostí a starostí nezbývá moc sil. Kluci jsou ale vážně zlatíčka. Už se těším, až je s kočárkem vyšoupnu ven " na lov" :))) a budu mít chvilku pro sebe.

Joo, abych nezapomněla, je prima, že už se delfínkovi začáná líbit koupáníčko, už jsi zkoušela to polévání bříška, jak ti radila jedna z holek? Kluci to taky milovali, dávala jsem jim na bříško žínku (bříško se tak ještě víc prohřeje) a tu pak polévala, úplně se tetelili blahem. Tak to určitě vyzkoušej.

Čauky , Nezbeda a benjamínek

Diny
Ukecaná baba ;) 2096 příspěvků 18.03.04 12:19

Holčičky, jsem hotová, ségra má od půl 4 ráno kontrakce, před hodinou jí rupla voda, už jsou v porodnici, maličká už se klube, vybrala si nádherný jarní den:))) Brečím tu, směju se, čekám na zprávičky, bojím se…vy mi rozumíte…

Ségra sice nebyla aktivní přispěvovatelka, ale četla nás, občas přišla na chat, a tak moc prosím, držte palečky jí i Štěpánce, ať to holky zvládnou, ať jsou v pořádku…moc děkuju:)))

Vaše Diny (budoucí tetka) a Davídek (bratránek) :)))

PS: Za chvíli odjíždím k mamce, ale večer dám vědět, jak to dopadlo:)))

Senti
Kecalka 375 příspěvků 18.03.04 12:34

Ahoj bříškandy a maminky!

To je ale nádherný počasí,co? Prý se těhotný hodně rychle opalují, tak se namažte, ať se nespálíte:-)

V úterý jsem byla u kamarádky, která má 6 týdnů starého Filípka. Je úžasný a procházka s kočárkem byla taky super. Už se moc těším, až budu drandit s Karolínkou:-)

Včera jsme byli zase na kurzu. PA nám pouštěla na videu porod. Říkala, že je to ze 70 % o psychice a tomu věřím. Nemáme mít proto z porodu strach. Musím říct, že já z porodu strach nemám, i přesto, že vím, že to bude bolet. A to ze dvou důvodů - moc se na Karolínku těším a vím, že mi manžel bude velkou oporou.
PA nám taky říkala, že si mají manželé s miminkem aspoň 10-15 min denně povídat a to z toho důvodu, aby je miminka taky znala. Často se pak totiž stává, že jsou miminka na maminku silně fixovaná a tatínek je nemůže utišit - je pro ně cizí.

Tanino: gratuluji k Julinčině krásné váze a k hlavičce dolů - snad už se neotočí.

Leeno: držím palce, aby bylo Vojtíškovo srdíčko v pořádku

Alice: doufám, že už jsi zase zdravá

Margátko: tak jasně červené vlasy, jo? A nelekl se tě Kryštůfek?

Slniecko: opatrně s tím úklidem - všeho s mírou. Karolínka děkuje Lukáškovi za pusinku - ještě teď se červená:-)

Mart: držím palce, aby až to „začne“ tak aby průběh byl rychlý a na konci vykouklo to nejkrásnější a nejzdravější mimnko - to přeji všem!

Nezbedo: určitě si do porodnice vezmu Karlovar. mlýn. pramen - děkuju za radu a gratuluji ke koupi kočárku a k nádhernýmu bříšku.

Zdravím i ostatní těhulky a vyražte určitě ven - je tam náááádherně!

Senti a Karolínka 34 tt

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »