Jarňulky 2005: Domácí porod bez přípravy

Rodičovství

Aneb o tom, jak Roo vyskočil z bříška a stala se z něj Beatrica...

Porod doma jsem si neplánovala, i když jsem se o něj od druhého trimestru velice intenzivně zajímala, přečetla pár knížek a dost věcí jsem zahrnula do svého porodního plánu. Došla jsem ve svých myšlenkách až tak daleko (vzhledem ke svým předchozím dvěma dost rychlým porodům), že jsem byla vnitřně vyrovnaná s tím, že se může stát, že potřetí to bude ještě rychlejší a než rodit v únorových mrazech na cestě v autě, bude lepší zavolat si sanitku a porodit doma v teple J Taky jsem věděla, že může nastat situace, kdy můj velice zaneprázdněný manžel bude v noci mimo Prahu a já budu v hodinu H dne P doma sama s dětma. O téhle variantě „akutní nouze" jsme informovali tchána asi týden předem, aby se stihl smířit s tím, že když se rodí v noci, buď pro něj M dojede, nebo bude muset dojet on k nám. Má to naštěstí pět minut autem. Že nastane kombinace obého navíc měsíc před termínem jsem teda netušila…

Od nedělního odpoledne jsem byla s dětmi sama, M odjel služebně na Moravu s tím, že se vrátí v úterý večer. Už jsem se docela těšila, až se vrátí, byla jsem příšerně oteklá, trochu unavená, přes poledne jsem si schrupla s Fredy. Celé úterý mi tvrdlo břicho. Přičítala jsem to na vrub poslíčkování a maliníku,který jsem začala pít o víkendu. Lehoulinké špinění zase odchodu hlenové zátky. Paní učitelce ve školce, která říkala, že jsem se hodně změnila v obličeji a že je vidět, že už to bude brzo, jsem vysvětlila že máme ještě měsíc čas a nemám nic nachystáno, ani tu tašku do porodnice… Odpoledne volal manžel, že se vrátí až druhý den večer, že zapomněl na nějakou pracovní schůzku a zůstává cca pět hodin jízdy od Prahy.Večer jsem postahovala ještě nějakou muziku, že si ji ve středu poslechnu a vyberu si do porodnice.A vzhle­dem ke stále tvrdnoucímu břichu (fakt mě nenapadlo za celý den podívat se na hodinky, jestli v tom není nějaká pravidelnost) jsem dospěla k rozhodnutí, že je nejvyšší čas začít chystat tu výbavičku, protože s těmahle otokama a poslíčkováním do druhé půlky února nevydržím… Po půlnoci jsem vypla počítač, dala si horkou sprchu a zalezla do postele.

Sprcha zabrala, břicho už netvrdlo, vyluštila jsem tradičně pár sudoku před spaním, zkontrolovala čas (1:52) a zhasla. Nemohla jsem si najít žádnou vhodnou polohu, nešlo mi zabrat a znovu začalo tvrdnout břicho. To je podezřelé, možná bych si měla zítra dojít k dr ještě než dorazí na návštěvu kamarádka. Pak mě začalo bolet v podbřišku. Kontrakce. Za ní druhá a hned třetí. Takovéhle poslíčky neznám, doufám, že to brzo přejde. Neměla bych radši vstát a připravit Rooikovi alespoň věci do porodnice na jednu hromádku, aby je eventuelně manžel nehledal všude možně? Ale ne, udělám to zítra v klidu…Další kontrakci už jsem si musela lehce prodýchnout…Síla, přeci nebudeme rodit teď. Zkusím zavolat M, jestli třeba není ještě vzhůru, aby pro jistotu přijel…M nezvedá telefon, ani na podruhé ani na potřetí. Klečím na posteli a vlastně mě to nepřekvapuje. Mimo to, že spí opravdu tvrdě je jeho telefon v posledním tažení a vibrace se podobají jen skřehotání… Jdu na záchod, po kolité už dneska?! Vždyť už v těch střevech ani nemůže nic být… Registruju čas v kuchyni 2:42… Tolik hodin?! Vždyť jsem koukala před chvilkou…Ze záchodu se mi nejde „odtrhnout", kontrakce přicházejí a odcházejí, já funím a mám příšernou třasavku. Tak tohle poslíčky už nejsou, fakt rodíme…Kde jsem nechala ten telefon?Jdu balit do porodnice. Čistý ručník, košile, průkazka, foťák. Víc nezvládám. Sotva stojím na nohách. Takovou třasavku jsem nikdy neměla. Aha telefon…Vracím se k posteli pro telefon a volám tchánovi. Prosíme čekejte, volaný právě hovoří na druhé lince… Paráda, chvilku čekám, přesunuju se do koupelny, vlastně ani nevím proč. M stále nezvedá telefon, volám znovu tchánovi. Už byl vzhůru a vzal mi to. Po obligátní otázce„Kde zase ten kluk je???" na kterou nemám sílu odpovědět se domlouváme, že on hned vyjede a já si zavolám za pár minut sanitku. Pořád se třesu, kontrakce chodí jedna za druhou Bože, jak to že si tu bolest nepamatuju, vůbec na ní nejsem připravená, takhle příšerně to přeci nikdy nebolelo…Už nemám sílu se bránit a konečně se uvolňuju. Znovu musím na záchod. Na druhé lehké zatlačení se ozývá šlupa, odtekla plodovka. Tak tohle už do porodnice nestihnu ani omylem…Cítím, že Roo už chce ven. Jdu do koupelny, kde si uvědomuju, že tam není po ruce žádný čistý ručník. Třasavka zmizela, je mi nádherně. Vracím se do kuchyně pro připravený ručník a zpátky do koupelny. Ještě si profuním jednu kontrakci. Stojím opřená o koš se špinavým prádlem…M bude muset vyprat …Leze hlavička, jednou rukou ji chytám a druhou i tělíčko, Roo vyklouzl jako po másle J Zaplakal, dala jsem si ho na hrudník, zabalila do ručníku a on sladce usnul. Aha, vlastně ani nevím, jestli je to fakt holka ;-) Poodhaluju ručník a vidim, že jsem se nespletla J Vítej Beatriko J

Sedám si na bobek a volám sanitku. Dispečerka to vzala na první zazvonění. Po obvyklých otázkách na adresu, stav miminka a délce těhotenství zjišťujě, kdo otevře dveře. Vysvětluju, že jsem sama doma s dětmi a otevřu já… „To nemůžete, musíte zůstat ležet! - Já neležím. Nemůžete vzbudit toho staršího,zvládne otevřít? Zvládl by, ale rozhodně ho nemíním budit. Jsem ráda, že oba spí a je klid. Nemůžete hodit klíče oknem ven. - Nemůžu je to mnohem složitější otevírat dvojité okno zarovnané kytkama s dítětem na ruce, než dojít ke dveřím, zazvonit bzučákem a otevřít dveře. Mám to stejně daleko k oknu i ke dveřím. Jsem v pohodě, nic mi není, zvládnu otevřít dveře! Uf, pochopila, že se mnou nic nesvede…Jdu do kuchyně a dělám si fotečku, jedinou z porodu… Jsem blbá, měla jsem vypnout blesk, teď se na ní mračí. A vypadá tak úplně jako tchán…Zvoní zvonek, doráží tchán. Otevírám. Co si asi pomyslel ten starý pán, když mu přišla otevřít jeho snacha bosky, s holým zadkem jen v delším tričku a mezi nohama ji visel pupečník natažený k dítěti v ručníku? Vzápětí znova zvonek. Záchranka. Přišli čtyři chlapi v červených uniformách. Měli mě za nějakouindiánku ;-) „ To jste si plánovali rodit doma? - Ne neplánovali. Nejsem hazardér rodit schválně doma měsíc před termínem."

Pracovali v klidu, položit, přestřihnout pupečník, zabalit dítě, naložit maminku na nosítka, odvézt. Celou dobu dost dbali na to, aby dítě zůstalo v kontaktu s matkou. Měla jsem ji zabalenou v termofolii na ruce. Malá spala a držela se mě za prst. Odvezli mě na Bulovku, netrvala jsem na Podolí, bylo mi jedno, kde strávím šestinedělí. Tam už na nás netrpělivě čekali. Malou dali hned do inkubátoru, byla lehce podchlazená, do mě narvali cosi (Metyl?), po kterém jsem myslela, že umřu a důkladně zkontrolovali čípek… Asi jim z toho stolu zdrhnu…Pak dorazila dr z neonatologie. „Malá je v pořádku, vyhřívá se, měla nízkou teplotu necelých 35°C. Už jsme mysleli, že to byl vtip, kdyžjste tak dlouho nejeli, čekali jsme tu nachystaní půl hodiny… Jste hrdinka!"

Nejsem hrdinka a nepřipadám si statečná. Připadám si jako každá jiná mamina, co porodilasvé dítě. Beatrica je malá a rodila se vlastně sama. Sama si to naplánovala. Sama mě ovlivňovala celé těhotenství, sama mě připravovala na tuhle situaci. Já jsem jen poslouchala. Svoje tělo, svoje pocity, svoje rozbouřené hormony. Nepřemýšlela jsem nad tím, co dělám a proč to dělám. Nepanikařila jsem. Věděla jsem, jak se rodí, neděsilo mě to. Porodní plán zůstal na stole nedopsaný. Na tolika věcech mi před porodem záleželo, třeba na okamžitém přiložení k prsu. A realita? Ani jsem si nevzdechla na něco takového. Malá spokojeně spala na prsou a mě ani nenapadlo ji budit. Jediné, co jsem ze všech těch náznaků fakt nepochopila a nezvládla bylo nachystat výbavičku.

Aspoň se konečně zapojí i tatínek;-)

Mata

P.S. Omlouvám se za délku, ale nedokážu to napsat kratší…
 "

":[https://www.emimino.cz/modules.php?…]

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Mava
Generální žvanilka 24691 příspěvků 26.01.08 17:51

PRVNÍ    a jdu si to přečíst,  

jupíííííííííí

 
Pisklatko
Kelišová 6282 příspěvků 26.01.08 17:59

Máťo - už mám přečteno na BC a klobouk dolů:-) Jsi opravdová hrdinka a perfektně jste to zvládly! Máš neopakovatelný a nádherný zážitek na celý život! A díky, že jsi se o něj s námi podělila:-) Fakt paráda!

 
Mava
Generální žvanilka 24691 příspěvků 26.01.08 18:02

Mám přečteno…  

Máťo jsi vážně HRDINA. Přímo jsem Tvoje slova hltala, asi bych se v takové situaci zbláznila. Bylo to tedy vážně super rychlé. Tak když jste měli tak hladký vstup do života, bude hladký i celý život. Ze srdce vám to přeji.  

Uf… jdu to přečíst manželovi.  

Marťa+Liborek

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 26.01.08 18:02

Na fotce se pracuje :) Nevšimla jsem si PS pod podpisem… Příště stačí na fotku upozornit mailem :)

L.

 
Gabule
Závislačka 3277 příspěvků 26.01.08 18:14

Maťo,oooobr gratulace.Mám slzy na krajíčku,vyšlo vám to ač neplánovaně-krásně!!!Jsem ráda že je malá i Ty ok a klobouk dolů žes nepanikařila,i když…pot­řetí to už jsi mazák,já už bych asi taky neplašila..i když kdo ví :-)
 G.

 
Sati
Extra třída :D 11483 příspěvků 26.01.08 18:20

Teda Mato, ty jsi kadet. Odrodit se sama doma v bytě kde spí další dvě děti, tak to je teda bomba. Klobouk dolů.

Jinak vám oběma přeji hodně zdraví, štěstí a malé život méně zbrklejší než příchod na svět. Sati

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 26.01.08 18:29

Lesi, diky :-) Snazila jsem se ji vlozit podle ikonek. Do textu se mi vlozila, ale v nahledu pak zmizela. Asi jsem delala neco spatne…
 M.

 
Lesina
Echt Kelišová 9857 příspěvků 26.01.08 18:49

Moc gratuluji k miminku, zvládla jsi to na jedničku - mimochodem, tenhle scénař byla moje noční můra :), tak nás tu celý červenec a začátek srpna někdo hlídal a manžel si naplánoval pracovní klid (u nás to šlo, v létě mají na firmě klid - teď by to byl problém a vlastně neřešitelný rébus)…  Ale nakonec jsme opravdu rodili ten první den po měsíci, kdy jsme byli spolu s holkama doma sami (rodinu máme 200-300 km daleko…) - ale přijel nám pohlídat kamarád…
Holky spaly a než se vyspaly, byl taťka z porodnice doma se zprávou, že mají sestřičku :)

Jinak funkční fotky v článcích i komentářích ke článkům jsou fakt už na spadnutí :) A to je oficiální slovo admina :)

L.

 
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 26.01.08 19:33

Mato

blahopřeji k „pevným nervům“ a ke krásné holčičce… Tohle byl můj černý sen, já jsem takový strašpytel, že porodu doma (neboli sama) jsem se bála jako čert kříže…
Ještě jednou Hodně štěstí celé vaší rodince…

Vvik (květňátka 2005 a 3D)

 
Dana26
Echt Kelišová 9075 příspěvků 26.01.08 20:31

Ahoj Mato.klobouk dolu.Jsi užasna.Ja bych asi začla hysterčit.Ale hlavně,že jste to zvladly a jste v pořadku.

Jinak nestiha.Většinu času travim se segrou v nemocnici a nebo u mamky.

d.

 
tynda
Zasloužilá kecalka 879 příspěvků 26.01.08 20:58

Mato, gratuluji Vám oběma a přeji Vám stejně sehraný a nikým nenarušený vztah do života, jako byl začátek- úplně jsem se při čtení Tvých řádků vžila do toho, co jsi prožívala (  klobouk dolů - sama se dvěma dětma to tak zvládnout ) - tu vyšší mocí řízeně-neřízenou přirozenost porodu, jsem taky zažila-i když ve finále už v porodnici.
Už jsem tento koment vložila i na BC - ale zkopíruji to ještě sem …  

Tynda (která s Tebou kdysi trávila hodiny na nebožkách Sůvách)

 
leila
Neúnavná pisatelka 16742 příspěvků 26.01.08 21:33

Ahoj Maťo, tak ti ten porod doma nakonec vyšel co? Teda jsi fakt statečná. A moc gratuluju k princezně :)

 
skrolan
Extra třída :D 12146 příspěvků 26.01.08 21:38

Mato - smekam.
Jsi kááádr a matka údernice!
Hodne zdravicka a uz jen planované legrace.
 eva

 
iv-ka
Kelišová 5129 příspěvků 26.01.08 23:10

Mato, ja tady strasne brecim a jeste jednou gratuluji!!
 iv-ka

 
kleri
Kecalka 169 příspěvků 27.01.08 06:22

Mati,
kdybych mohla dala bych Ti velkou pusu, tak krasne a klidne jsi to zvladla. Porodila jsi maminko! At uz kdekoli, porodila jsi sama sve dite, porodila jsi sve stesticko stastne a s vnitrni vuli porodit tak jak to chce tve telo a miminko.  Fotecka je prenadherna a vyjadruje to, co jste prozili spolu jen vy dve.
Patri Ti velka poklona a jeste vetsi gratulace!
Hodne slunicka do dalsich dnu!

 
ikaika
Ukecaná baba ;) 1292 příspěvků 27.01.08 10:31

Ahoj holky. Že vám se lezu, ale ten deníček je táááák krásnej........
Moc gratuluju a přeju zdravíčko,
Ilča od Růzňátek

 
Krista
Závislačka 4068 příspěvků 27.01.08 14:46

Máťo, je to tak strašné, až je to krásné! Máš můj obrovský obdiv, já bych to prostě nezvládla.   Přeju Vám oběma ještě jednou vše nejlepší do života! Ať jste brzy doma.
Kristýna a spol

 
solcka
Kecalka 243 příspěvků 27.01.08 20:53

Maťo,

krásně napsaný deníček. Máš můj velký obdiv. Přeji vám oběma hodně zdravíčka.

Petra

 
Borufka
Kelišová 5357 příspěvků 27.01.08 21:25

No Máťo ty mi dáváš :-) Řvu tu jak želva, hormóny pracujou :-) Vůbec si to neumím představit a obdivuju Tě za ten klid se kterým jsi to zvládla.

Borůfka

 
sandrik
Neúnavná pisatelka 19469 příspěvků 28.01.08 10:27

Máťo - téééda, běhá mi mráz po zádech a na celém těle mám husí kůži ...... zasloužíš minimálně kilo čokolády, obrovský pugét a slova obdivu, jak jsi zachovala klid a všechno to tak krásně zvládla!!!!!! Ještě jednou ti skládám velikánskou poklonu a přeju hodně štěstí a zdraví Beatrice, tobě i celé tvojí rozrůstající se rodince.    

Pádim pracovat, po víkendu toho je, že nevím co dřív, tak ani nečtu komentáře, odpoledne by to mělo být lepší, tak se snad ozvu.
 Sandra

 
Mava
Generální žvanilka 24691 příspěvků 28.01.08 11:19

Dobré ráno,  

tak jsem se vzbudila celá nějaká nemocná. Mám rýmu, bolí mě v krku a celá jsem nějaká rozlámaná. Naštěstí má táta dva dny volno, tak polehávám.  

Dneska mi přišla pozvánka od zaměstnavatele. Mám se dostavit a domluvit co se mnou, malému budou tři. Tak to tu probíráme, co a jak.  

Jdu zas do pelíšku, tak pište ať mám pak co číst.  Marťa+Liborek

 
efča
Kelišová 5708 příspěvků 28.01.08 13:04

Máťo,  

budu opakovat, co už psaly holky přede mnou:-) Jsi skvělá, jak jsi to zvládla. Přeji celé tvojí rodince všechno nej, Beatrica ať hezky přibírá  a vy  jste brzy doma. Koukala jsem do galerky a Betrica  je moc krásné miminko!!!!
 Efča

 
Ifca1
Echt Kelišová 8704 příspěvků 28.01.08 17:39

Máťo - teda já nemám slov, mrazí mě  v zádech, ale je to strašně krááásný!!!!
Máš můj velkej obdiv za zvládnutí situace, prostě profesionální práce profi matky, uffff, jdu to rozdejchat......    

Ifča  

 
Maka
Závislačka 2857 příspěvků 29.01.08 12:06

ahoj  

Mato - mě teda dostalo to, že jsi byla schopná ji i vyfotit:o))))))   je to mazec…    jo je sen každýho rodit doma sám se dvěma malýma dětma… nechápu proč se tě vůbec ptali jestli to byl plán…    

tak ať krásně malá roste .. ještě si nepamatuju jméno Bea… no a ať vám dělá samou radost:O))

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama