Je mateřská dovolená dovolenou?

Zábavně shrnuté dopoledne na rodičovské dovolené s miminkem a jedním raubířem. Aneb něco z deníku ze šuplíku. :)

Miminko s jídlem v ruce Je mateřská dovolená dovolenou? Zdroj: Canva

Co všechno se dá stihnout během hodinového telefonátu s kamarádem, když si doma užíváte rodičovskou dovolenou s miminkem a jedním raubířem?

Zahrát si se synem fotbal, nakrmit kočku, nakojit dceru, mávat ji hračkou před očima a položit ji pod hrazdičku, aby mohla nerušeně spát.

Jedno dítě uspané, je čas se vrhnout na domácí práce. Vyklidila jsem myčku, zavrtěla si zadečkem při pěkné písničce a opět jsem ji narvala špinavým nádobím, které se mně kupilo na lince. Jenže při tom kecání s kámošem jsem ji zapomněla zavřít. Mladej se rozhodl, že špinavá voda v myčce smíchaná se zbytky jídel, které napadaly na dno myčky, bude ten nejlepší krém na obličej. Zřejmě to odkoukal od maminky, která se každý den snaží omladit zaručeně nejlepším krémem proti vráskám. Možná by se stačilo vypsat a užít si chvíle klidu. Hned by nějaké vrásky zmizely. :)

Ukončím hovor s kamarádem, umyju dítě. Začnu vařit zaručeně italský recept lazaní, který jsem si našla na internetu. Už když krájím řapíkatý celer s mrkví, začínám o kvalitě receptu mírně pochybovat. Mladej si dlouhou chvíli při mém krájení krátí tím, že vezme houbičku od jaru a myje dřez. Raději mu zapnu televizi, snažím se ho na ni na lákat, než ho napadne se houbičkou od jaru umýt sám. Ten se ale rozhodne, že mytí dřezu je zajímavější činnost. Tak pokračuji v krájení.

Bohužel, nezůstal jen u mytí dřezu a přemyl mi houbičkou zapékací mísu, kterou jsem měla připravenou na lasagne. Asi jsem ji podle něj měla špatně umytou. Opláchnu mísu, mezitím se snaží syn zapíchnout mrkev takovým tím udělátkem na cibuli, které je ideální pro lidi, co by si dřív ufikli prsty, než nakrájeli cibuli na úhledné kostičky. Seberu mu udělátko i mrkev a raději ji pokrájím.

Mladej nelení, najde si novou zábavu, začne házet pokrájenou mrkev s celerem do filtrační konvice. Vylovím těch pár kousků, co jsem před ním nestihla zachránit, opláchnu konvici. Mezitím mě syn opět přemyje zapékací mísu houbičkou od jaru. Dobře, zatnu zuby a opět opláchnu mísu. Schovám pokrájenou zeleninu a konvici. Mladej se rozhodne využít toho posledního, co najde na lince, snaží se udělátkem na cibuli propíchnout zapékací mísu.

Vezmu udělátko a schovám ho do skříně. Mezitím začne jezdit se zapékací mísou po lince jako s autíčkem. Schovávám zapékací mísu. Rozpálím pánev a smažím cibuli s mletým masem. Syn přesouvá židli blíž ke sporáku, chystá se míchat jídlo. Otáčím se na dceru, která si v klidu spí pod hrazdičkou. V duchu jsem ráda, že je malá, nikam neuteče a její hlavní zbraní je zatím křik. Když to chce přikořenit, tak ukápne i nějaká ta slzička.

Odtáhnu synovi židli, aby se nedostal ke sporáku. Prej nevadí, vezme krabičku s lasagnemi a baví se tím, že je vyskládá na linku. Omáčky mám konečně hotové. Navrším je na sebe společně s lazaněma, hodím jídlo do trouby. Mladej se rozhodl, že v kuchyni už není nic zajímavého k vidění a odchází se dívat na televizi. Teď? To nemohl udělat před hodinou?

Po 25 minutách zjišťuji, že zaručeně italský recept má do nějaké té dobroty opravdu na míle daleko. Takže mám chvíli pokoj od experimentování a zkoušení nových receptů, kterých na internetu kolují mraky. Nandám mladýmu na talíř, rozhodnutá sehrát divadlo o tom, že mamka uvařila nejlepší jídlo na světe, ho nesu do obýváku, kde má židličku se stolečkem. Ten jakoby to cejtil a raději usnul na gauči.

Přesunu toho raubíře do postele, udělám si kafe. Snažím si vzpomenout, o čem jsem se vůbec tu hodinu bavila s kamarádem po telefonu. Dcera se probouzí a chladnoucí kávu nechávám tiše stát na stole…

Tak co poznáváte se v tom? A pak, že je mateřská dovolená dovolená. Nějak mě někdo zapomněl asi vysvětlit význam slova dovolená. Vždy jsem pod tím měla zafixováno, že jsou to dny odpočinku a relaxace:)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
5415
23.1.22 16:40

Mateřská dovolená je dovolená. Slovo „dovolená“ není odvozeno od slova „prázdniny“, ale od prostého faktu, že máš od zaměstnavatele „dovoleno“ ze specifických důvodů opustit pracoviště.

Jinak deníček příjemný, jen některé formulace jsou takové křečovité („Začnu vařit zaručeně italský recept lazaní“).

 • Zmínit
 • Nahlásit
2433
24.1.22 19:03

Omlouvam se, ale zaujala me ta voda v mycce se zbytky jidel. Nemate ji rozbitou?
Jinak takova materska klasika a nejlip kdyz se nekdo zepta A co prosim te delas celej den? Nechces pri te materske zacit neco delat, kdyz ses doma, treba se naucit jazyk?????

 • Zmínit
 • Nahlásit
3619
25.1.22 07:59

Tohle je taková domácí klasika, ale nic, co by člověka vyvedl9 z míry.
Každý slovo dovolená chápe jinak. Pro mě jsou to dny, kdy nejsem v práci.
A mateřská pro mě znamenala i příjemný odpočinek. Ne fyzický, ale psychický. Což pro mnohé dovolenou je. Někdo se na dovolené úplně fyzicky odrovná (jde na dlouhý trek, vezme stan a kolo a objede půl světa) a dobrovolně. A pořád tomu říká dovolená. Na začátku mateřské trochu chybí spánek, ale jinak je to taková rutina s péčí o milovaného tvorečka. Já pořád srovnávám, co jsem doma v pohodě stihla, když jsem byla na mateřské, a co nestíhala a zase nestíhám, když intenzivně pracuju.
Když je dětí víc, je to doma náročnější, ale pořád to jde docela dobře vymyslet, že si člověk odpočine, najde na něco čas.
Nepsala jsi, jestli jsi samoživitelka, ale předpokládám, že ne, že s vámi bydlí i otec dětí…

 • Zmínit
 • Nahlásit
17
25.1.22 10:20

Vysvětlení k deníčku ze šuplíku.

Děkuji. Jsem ráda, že se deníček líbí a reagujete na něj. Slouží jen pro pobavení a jak jsem napsala už v nadpisu jedná se o deníček ze šuplíku. Je to jen něco, co se stalo. Chtěla jsem si své vzpomínky uchovat i v jiné, než papírové formě. Pokud to někoho pobavilo a zvedlo mu to náladu, tak jen dobře. Za tímto účelem jsem to i psala. :) Formulace jsou možná někdy krkolomné, ale je to můj způsob vyjadřování. :) Není dokonalý, ale já ani nejsem žádná spisovatelka. :)
Toho komu přijde deníček trapný ho nenutím číst do konce. :)
Chtěla jsem mít deníček někde snadno dohledatelný v jiné, než papírové podobě a zároveň tím někoho pobavit. Na e-miminku jsem zaregistrovaná někdy od narození syna. Pořád sem ráda chodím, takže to pro mě byla jasná volba. :) Nemusíte se bát, že bych vás zahlcovala příběhy. Moje intenzita byla asi tak jeden příběh za rok. :) Na mateřské jsem si po narození dcery začala přivydělávat, takže sem ani moc času neměla. Jen jsem si zaznamenala pár pro mě zajímavých historek, které bych nerada zapomněla. :)
Jen odpovím v rychlosti ženám, maminkám, které už deníček okomentovali. Jedno dítko už mám školou povinné a druhé to od září čeká také. I když pracuji, tak mám rozhodně více času pro sebe, než jsem měla v době, kdy tento příběh vznikl. Prostě jsou starší, samostatnější, než malé miminko a batole, o které se staráte 24 hodin denně. Dělání domácích úkolů je sice jiný kafe, ale pak jsou děti rády, že já zmizím do kuchyně. Co kdybych je chtěla náhodou zaúkolovat. :) S dětmi je někdy sranda. Jindy nás i dokáži pěkně rozčílit, ale nikdy bych neměnila. A jak jste správně okomentovali. V deníčku je popsaný jen jeden náročnější den na mateřské ( placené dovolené :) ), ale pro mě je to den, který jsem se rozhodla si zvěčnit, protože byl pro mě něčím víc, než ty ostatní.
Jinak ano myčku jsem měla rozbitou, ale vzhledem k tomu, že jsem se chvíli na to stěhovala, tak jsem to už neřešila. Nicméně skvělý postřeh. :) :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
26292
28.1.22 11:51

Nojo, každodenní chléb maminek více malých dětí. Vzpomínky už mi blednou jak děti stárnou, ale soucítím :P A tohle je ještě pohoda, páč to jedno tvé dítě celé prospalo :pankac: Lasagně - to jsem se musela hned začít smát. Něco tak časově nevýhodného jsem na mateřské nikdy nedělala :P Pěkně kuře do trouby, rejže na sporák a hurá s jedním dítětem na prsu umýt druhé dítě, které se mezitím vykoupalo v záchodě :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.01.22 v 11:52

 • Zmínit
 • Nahlásit
41746
31.1.22 22:48

Ja si musím rýpnout za ty lazaně 8o

 • Zmínit
 • Nahlásit
360
1.2.22 08:30

Když se podívám zpětně tak pro mě to dovolená byla. A to proto, že člověk ( kromě návštěv lékaře) nikam nespechal a udělal si den Takový, jaký chtěl. Dnes když mám jedno ve škole, druhé ve školce, práce, kroužky, vyzvedavani atd.,tak to je teprve honička. Zvlášť když jsou děti nemocné/ v karantene, ale ostatní věci nepočkaji…

 • Zmínit
 • Nahlásit