Je na čase říct lupénce sbohem

90 % psoriazy již nemám 2 měsíce. Ruce hladké a jemné...

Je na čase říct lupénce sbohem

Zdravím, rád bych se s vámi podělil o moji zkušenost s lupénkou, odborně psoriazou. Tahle potvora se mi přibližně v mých 17 letech objevila na dlaních obou rukou a kráčela se mnou životem dalších 19 let. Ruce mi praskaly do krve, prsty ovázány náplastí, stud při podání rukou. Kdo zkusil, ten ví, o čem mluvím. Vždy, když jsem navštívil kožního lékaře s vidinou, že mi pomůže, řekl mi, pane máte lupénku. Lék na ni sice neexistuje, ale dá se potlačit kortikoidy a solí z mrtvého moře :-) Úchvatné lékařské znalosti, jak v roce 99, tak v roce 2018. Bohužel tehdy jsem netušil, že mi od nemoci nepomůže lékař, ale pouze já sám.

Program typu „doktore, je mi zle, pomožte mi, udělejte se mnou něco“ jsem již opustil. Protože jediný, kdo mi může pomoci, jsem jen já sám a ne nějaký cizí pán s titulem MUDr. Nebavím se o akutních stavech, ale chronických, jen pro upřesnění. Nikdy mě nepřekvapilo, že se mi lupénka vždy zhoršila po návštěvě rodičů, maminčiny víkendové stravy (knedlík, rohlík, buchty) a samozřejmě večerních bujarých oslav s kamarády z mládí, spojených s nemalým množstvím alkoholu. Co se vlastně po těch letech stalo a jak to nazvat. Možná sebereflexe, přístup k informacím, zájem o spirituální prostor? Těžko říct. Ale díky cestě, která není ničím zas tak zajímavá, jsem se lupénky na dlaních zbavil o 90 % oproti stavu v té nejhorší verzi. A jak se mi to podařilo? Své know-how tedy předávám velmi rád dále. Protože i kdyby můj článek měl pomoci alespoň jedné nebo jednomu z vás, mělo to smysl.

Tak za prvé. Snížil jsem stresovou zátěž. Pokud chci s něčím bojovat, musím mít „čistou“ hlavu a nebýt oslabený labilním nadřízeným v práci, který mě tráví svým jedem. Za druhé a to je 80 % celého zázraku. Změnil jsem stravu. O cukru jako o bílém jedu bylo napsáno mnoho, ale až nyní jsem tyto zvěsti začal brát vážně. Já odkojený na limonádě a lentilkách jsem snížil příjem rafinovaných cukrů na 1/3 mého denního příjmu (8 až 10 kostek cukru) Pro ty kdo neví, 0,5 litru Coca-Coly obsahuje 13 kostek cukru. Nebudu zde líčit, co taková pecka provede s vaší slinivkou. Alkohol jako největší zdroj cukrů jsem vyloučil z 95 %.

Jednoduše jsem z líného pojídače čehokoliv, začal u jídla přemýšlet. Především o tom, co do svého těla ukládám. Konec bílého pečiva, bílého chleba a buchet u maminky mi přišel jako nejlepší start, po kterém na sobě nenechalo čekat ovoce v podobě ubývání lupénky a šupin z rukou. Fast-food pro mě začal být tabu společně se slazenými nápoji pivem a Coca-Colou. Sbohem jsem dal čokoládě, smaženýmu řízku, hranolkám, tatrankám a cukru v čaji. Jednoduše všemu, o čem víte, že není zdravé. Sladkých náhrad, například v podobě ananasu, banánů nebo jablek, jsem našel spousty. Zprvu jsem pociťoval abstinenci jako s drogou, ale tělo se s tím vyrovná. Zhruba před 200 lety byla roční spotřeba cukru 2,5 kg na hlavu, dnes v roce 2018 je to 35 kg na hlavu. Spojitost s obrovským nárůstem cukrovky a mnoha autonomních onemocnění je prokázána. Jen ta hlavička toho líného a pohodlného človíčka to nechce nějak slyšet. Protože pytel brambůrků, televize a plná lednička polotovarů je přeci pohodlnější.

Jsou tu ale tací jako já, který to své tělo má rád a nemocné ho vidí nerad. Sice se na mě moje mamka kouká přes prsty, když chci místo knedlíku rýži nebo těstovinu, ale to je její boj. I její nadváha, vysoký tlak a cukrovka, kterou tluče každý den horou prášků, je její boj. Většina z nás jsou svobodní lidé, tudíž je na každém z nás si vybrat tu svoji cestu. Před týdnem jsem byl na velkém odběru krve. Obraz, jaterní testy, cukry, cholesterol, minerály, štítná žláza. Když jsem volal na výsledky, bylo mi řečeno, že mám krev jako miminko. A přesně touto cestou já půjdu, protože tohle je má volba.

Děkuji vám za vaši pozornost.
Krásné Vánoce všem!

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
30.12.18 12:14

Ano strava je 90% uspechu. Ja jsem za 14 dni zhubla jednu velikost. A je mi mnohem lip. A jim vsechno. I tu kavu si osladim.jen jim mensi porce a premyslim kdy co snim. Detem obcas ukradnu bonbon nebo kousek cokolady ale to je vzdy opravdu kousicek. Pecivo jime celozrne nebo kukuricne suchary.

 • Zmínit
 • Nahlásit
778
30.12.18 14:21

Strava a stres jsou hlavní jak píšete a to i u horších onemocnění než je lupenka .jen tak dal!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1362
30.12.18 15:05

Ano, i já jsem zjistila, že se ekzému z syna zbavím sama, stravou. Kůže je odrazem střev, nechápu, že to doktori neřeší komplexně. Nebo vlastně chápu, neměli by pacienty, kterým by dávali kortikoidy a masticky které nepomáhají, jen zakryji příčinu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1107
30.12.18 19:20

Bojuju s ekzemem a souhlasím že strava pomůže hodně, ale hlava mi nebere kde k tomu přišel můj 8mesicni klučik. Dělám mu jen zeleninové přikrmy, někdy s masem, kaše na večer, kojim :nevim: . Ale chci se zeptat autora, jak dlouho trvalo, než se tělo takhle,,vyčistilo?''

 • Zmínit
 • Nahlásit
19001
30.12.18 19:35

@Lucius08 a ty jis jak? To kojim je totiž dost zásadní.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1107
30.12.18 19:40

@Cuddy Tak nějak všechno :nevim: . Mimo luštěnin a ovoce, jsem alergicka…Mám strach aby mu nic nechybělo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
19001
30.12.18 19:43

@Lucius08 tak zkus vysadit veškeré mléčné výrobky a uvidíš. Něco si o stravě při atopickem ekzému zjisti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1107
30.12.18 19:49

@Cuddy to udělám. Objevilo se mu to teprve asi 10dni zpátky ale za to, ze vší parádou:/ :( takže mě čeká období experimentu co zabere a co ne.

 • Zmínit
 • Nahlásit
2248
30.12.18 22:30

Já bych jen podotkla u obouvání se do cukrovky, že není diabetes jako diabetes. Když už chceme plivat a strašit, tak cukrovka II typu, prosím.

gratuluji ke zvládnutí lupénky, snížení stresu a správná strava umí opravdu zázraky.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13
1.1.19 01:33

Já jen souhlasím. Lupénku mám přes 20 let. Jsou roky v kuse kdy mám klid a ani si na ni nevzpomenu. Ale poslední tři roky bojuju. A je fakt, že strava má obrovský vliv. Když ovšem nastane akutní výsev, tak nepomůže nic. Mám ale ještě nový poznatek z léta. Pořídili jsme dětem bazén. Obyčejný, tři a půl metru průměr, hloubka po pás dospělákům. Na údržbu jsme zvolili kyslíkové tablety a něco co se k tomu musí dát. No a po prvním pobytu v bazénu lupenka začala mizet. Moc jsem si toho nevšimla, ale manžel jo. Po čtrnácti dnech byla pryč a po třech letech jsem si mohla vzít kraťasy a krátký rukav. Nicméně nastal podzim, koupání skončilo a jsem tam kde jsem byla. Jinak souhlasím, že doktoři se člověku s lupénkou akorát vysmějou, že co jako chce. Nabízí akorát tuny kortikoidů a přípravky co aspoň trochu fungují si každý za hromadu peněz musí koupit sám, protože pojišťovna je odmítá proplatit. Ale roky, hodně roků mluví o tom, že je schválí. Ovšem stále nic.

 • Zmínit
 • Nahlásit
24
14.1.19 16:57

@Lucius08 Ubývání lupénky bylo téměř okamžité, 2 týdny?… Je krásné to pozorovat. Samozřejmě jsem o vánočních svátcích pod tlakem okolí zhřešil ( smažené, chlebíčky, pivo, cukroví.. ) a okamžitě v prvním týdnu v roce mírný výsev ložiska uprostřed dlaní. Díky Bohu je po všem a opět najíždím na mojí stravu (bez cukrů). Lupénka opět mizí. Několikavrstvé šupění se zjemňuje a ubývá. Už se těším na jaro, sezónní stravu a hory zeleniny… Co z toho pro mě vyplývá? Více zatnout zuby a nenechat se zlomit. Jíst skutečné a opravdové potraviny. Jejich napodobeniny ze života vypustit nadobro.

Hezký večer.

 • Zmínit
 • Nahlásit
5
15.1.19 15:42

@Mery01 To, co má hojivé/protizánětlivé účinky při koupání je sluníčko! Speciální druh UV záření se používá i při léčbě lupénky na kožním.

 • Zmínit
 • Nahlásit
13
18.1.19 03:02

@Milaner Ano, vím že se to o sluníčku říká. Bohužel u mě to za 20 let nemělo žádný efekt. Slunce ve městě, u moře, prostě nic, efekt opravdu nula. No a koupel v pochybných sajrajtech v bazénu pomohla. Jsem člověk co miluje přírodu, snažím se žít v souladu s ní. Snažím se nevytvářet zbytečný odpad a nezatěžovat životní prostředí. Ovšem bazén jsem dětem nemohla odepřít. Proto jsem zvolila šetrnější variantu dezinfekce vody a jak jsem psala, mělo to i pozitivní účinky na lupénku.

 • Zmínit
 • Nahlásit