Je to moje volba a jsem na ni hrdá

Ostatní

Ahoj holky, server www.emimino.cz jsem objevila až před několika dny a jsem moc ráda. Konečně můžu požvatlat s někým, kdo má stejné problémy a starosti jako já. A tak žvatlám a žvatlám na chatu, čtu si zajímavé články a dozvídám se spoustu důležitých věcí. Za posledního půl roku, kdy mám toho malého trpaslíčka Klárku doma, jsem objevila spoustu nového. Přibylo mi mnoho starostí a strachu, strachu, jak to všechno zvládnu, strachu o Klárku, o sebe samou, aby se mi něco nestalo, strachu u manžela, aby jemu se něco nestalo. Ale objevila jsem i mnoho nového příjemného. Spoustu nových radostí a legrace.

Radosti nad prvním přetočením na bříško, nad prvním zubem, nad prvním opravdovým soustem. A tak už ani nemám čas vzpomínat na dobu budování kariéry, honění se za lepším životním stylem, shánění všech těch věcí, které člověk k životu „potřebuje", ale vlastně je nepotřebuje. Vedle trpaslíčka se všechno jeví jako malichernost, jako něco, co vůbec, ale vůbec není důležité. Vím, že všechny zažíváte ty samé pocity, jako já. Že všechny zažíváte úžas nad novým životem, který jste někomu daly, úžas nad tím, jak naše děti rostou.
A tak jsem v tom úžasu, radosti, starostech a dalších pocitech, které mi život přinesl, zažila jeden velmi ošklivý úžas. Vyprávěla jsem svým přátelům, jak jsem objevila nový server, jaké věci si tam mohu přečíst, s kým si tam povídám a o čem. Odpovědí mi byla otázka mé sousedky: „No, Ivčo, to snad néééééééééé?„
V ten moment jsem tuhle otázku ani neřešila, konverzace u stolu probíhala dál. Ale dneska jsem se nad tím vším vlastně poprvé pořádně zamyslela a po zádech mi přešel mráz. A potom jsem přišla na to, že se nechci bavit s někým, kdo není schopen pochopit, co teď prožívám, jak se cítím, jaké mám starosti a problémy. Nechci se bavit s někým, kdo nechápe, že tohle je moje volba, jsem na ni hrdá a nechci nic měnit. Jsem ráda, že jsem se rozhodla tak, jak jsem se rozhodla. Nechci se bavit s někým, kdo má pocit, že dítě je brzda v rozletu, že dítě je to, co ze mne udělá debílka, který bude znát jen mixovanou mrkev a zapáchající obsah plenky. Je na rozhodnutí každé z nás, zda si dítě pořídí, a kdy. A je i naší volbou děti případně nemít vůbec. Ale protože je to naše rozhodnutí a naše volba, nemá nikdo právo nás za naše rozhodnutí a naši volbu odsuzovat a ponižovat. Navíc jsem si i vzpomněla na to, jak mi vyprávěla, že když se jí narodila její, dnes již dospělá dcera, ani nechtěla jít z porodnice domů, protože se tam starali o ni i o její dítě. A že byla ráda, že první půl roku bydlela u maminky. Takže se asi starala zase pro změnu maminka. A tak jsem chvíli přemýšlela o tom, proč vlastně tenkrát dítě měla. Ale přemýšlela jsem o tom opravdu jenom chvíli, protože to není moje starost, je to otázka jejího svědomí, zda tehdy svému dítěti dala tolik, kolik opravdu mohla.
Já jsem se rozhodla takhle, jsem šťastná a už se těším na další překvapení, která mi trpaslíček do života přinese. A doufám, že ta příjemná budou převažovat nad starostmi a nepříjemnými překvapeními. A vím, že dneska bych odpověděla: „Tak to teda joooooooooooo!!!!“ A vím, že bych se zvedla a šla pryč. A možná bych utrousila ještě nějakou poznámku o tom, co jsem všechno v životě dokázala a co mám ještě v plánu dokázat. Neudělala jsem to, ale ani mne to vlastně nemrzí. Proč? Protože jsem dospěla k něčemu velice cennému, k poznání člověka, se kterým jsem se stýkala. A to je vždy důležitá zkušenost. Teď už vím, s kým se nemám bavit.
A proč vám to všechno píšu? Abyste věděly, že i tohle vám život může přinést, a byly na to připravené. A hlavně se tím nenechte otrávit, protože úsměv těch našich trpaslíčků, cipísků, skřítků (nebo jak jim vlastně všechny říkáme) je nad všechny mamony světa. A buďte všechny dál skvělý a úžasný mámy, který budou mít vaše děti moc a moc rády.

Ivča_K

Hodnotilo 2 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Oluska
Ukecaná baba ;) 2221 příspěvků 09.12.05 13:26

Ahoj

Moc hezky jsi to napsala, gratuluji. Vím, že jsi dobrá máma a taky vím, že není spousta času si s někým popovídat, kdo má stejně problémy, proto i já tu brouzdám po chatu. Teda ne čas, ale takových dobrých známých.

Oluška a Martínek

 
Barusa
Ukecaná baba ;) 1228 příspěvků 09.12.05 16:45

Ivco, moc se mi líbí Tvůj postoj a sdílím ho s Tebou:)) Dnes si člověk musí bránit to SVÉ a rozlišovat, co mu za to stojí a co ne. A věř mi, věty typu: „Máte na dítě ještě čas…“ i když je mi 25 manželovi 28 jsem slýchala hodně často, skoro mi připadlo, že někteří cítili přítomnost dítěte jako něco omezujícího, jako něco co je zbrzdilo, ale neuvědomují si, že si za to mohou sami. Můžu si užívat života i s dítětem, nevidím jediný důvod, proč by tomu tak nemohlo být. Měj se krásně a braň si své královstvíčko:o))))

Barusa + drobísek 26tt+4

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 09.12.05 18:32

Ivco, děkuju ti za krásný článek, který přesně vystihuje mé pocity z maminkovství, jen bych je nedokázala tak zformulovat. Najednou ten strach o mrňouska, manžela a i o sebe (kdo by se třeba o maličkou postaral, kdybychom bourali apod.) Také ta obrovská radost z každého pokroku, každého gramu a centimetru navíc a proti tomu spousta věcí, dříve nutných a „nepostradatel­ných", samy od sebe ztrácí smysl nad jediným úsměvem děťátka… Jen holt každý asi k tomu musí dospět a miminko opravdu chtít, aby to nepociťoval jako omezení.

Přeju hodně radosti s Klárkou.

Adka a Viktorka, 9 týdnů

 
terik
Ukecaná baba ;) 2235 příspěvků 09.12.05 20:40

Ahoj,

napsala jsi to moc hezky. Ja jsem si tim tridenim pratel prosla hned po svatbe. Me bylo 21 a manzelovi 19 a nasi pratele meli na starosti maximalne diskoteky a uzivani si mladi. Z manzelovych pratel nezbyl ani jeden a z mych dva pary a jedna kamaradka. Ale niceho nelituju a kdyz citim, ze si s nekym nemam co rict, tak pratelstvi umira. Jedno mi takhle odeslo pred tydnem. Moje nejlepsi kamaradka mi zacala vycitat, ze chci deti hned a ze jsem stastna. Ja bych svuj zivot nemenila. Ted mohu dat svym detem nejvic a pokud ma nekdo jiny nazor, tak je zbytecna ztrata casu se tim zabyvat.
Kdyz se divam kolem sebe, vidim dost kamaradek kolem tricitky, ktere si budovaly karieru. Ted by chtely rodinu a najednou zjistili, ze jsou bez partnera. Pokud partnera maji, tak zase maji problemy s otehotnenim, atd. Jsem stastna, ze mam fungujici manzelstvi a nadhernou dceru a dalsi dceru pod srdickem.

Terik, Sarlota (rok) a Fazolka 20tt

Vložit nový komentář