Jen tak k zamyšlení

Cestování

Elektronika v rukách rodičů a dětí... Jen tak k zamyšlení. Včera jedu do práce MHD. Mám to větší kousek, skoro hodinu z domova a tak mi hlavou běží různé věci, pokud si třeba zrovna nečtu. při posledním přestupu nastoupí maminka s kočárkem s prťousem tak okolo 2 let, možná ani to ne.

Nejspíš po zkušenostech z cestování, kdy dítě díky návalu nevidí ven ani z jedné strany, je kočár okolo dítěte zaplněn různým pitím, krabičkami s jídlem - v rychlosti zavzpomínám na doby, kdy moje děti byly prckové - a hračkami, které v rychlosti střely během cesty chvíli poletují okolo kočáru. Zvedám já, maminka i sem tam ostatní cestující.

Po chvíli hračky přestanou bavit a přijde na řadu pití. Jeden, dva loky z limči a to samé s vodou a mlékem a vše opět letí k zemi. Maminka rychlostí blesku vše uklízí. Následuje hlasitý projev nesouhlasu, s kopáním do zdi autobusu.

Jakékoliv projevy dětí mě osobně nevadí, s dětmi pracuji, jsem sluchově vytrénovaná. Dítě se očividně začíná nudit. Maminka již v začátku odmítla místo, ale pro jistotu, kdyby si to rozmyslela, zůstává stále volné.

Nevím, možná mám staromódní názory, ale já bych si k dítěti bud nakonec sedla nebo bych ho vzala na ruku a pokusila bych se prcka zabavit třeba pohledem ven. Maminka už se sluchátky na uších stále stojí a nejspíš v rytmu hudby se zlehka pohybuje a s rukou držící mobil něco celou cestu píše.

Prcek se ale stále nudí, chvíli natáčí hlavičku a volá směrem k mamince: „Máááá, mááá, ééé eee!“

Maminka nevnímá. Prcek ještě jednou zkouší navázat kontakt. Maminka letmo koukne do kočáru a strčí prckovi do ruky knihu a vrátí se k mobilu. Kniha letí vzápětí opět k zemi. Paní, která sedí na druhém sedadle, knihu zvedá a chce jí podat prckovi.

Ještě ani nedozvedne hlavu, načež prcek knihu paní vyráží z ruky, prohne se v zádech a zakroutí hlavičkou. Paní nejspíš v domění, že knížku špatně podala se opět shýbá. Ještě ani nemá knihu v ruce, načež ručička prcka vystřelí z kočáru a chytne vlasy paní silně do pěstiček - následuje smích na celý autobus.

Maminka zabraná do mobilu ani neví, že se něco děje. Paní se podaří vyprostit ze sevření. Následuje opět prohnutí dítěte a řev zraněného zvířete. Maminka nejspíš přes sluchátka cosi slyší a namátkou sáhne do tašky a vyndá dudlík, po paměti najde dítě (sleduje stále telefon), pak pusinu. Dudlík opět letí autobusem a opět nejspíš nastává nuda.

Na zem letí deka, zbytek rohlíku, boty, čepice… Dítě si svléká kalhoty. Bystrá paní ťuká mamince na rameno, aby věděla. Dostává se jí poděkování ve formě: „No jó, tak se zblázněte nooo, tak má dole kalhoty no, co vás to zajímá, všímejte si sebe a neopovažte se mi sahat svýma určitě špinavýma rukama na dítě.“

Dítě sprdne, co jako dělá, neurvale mu natáhne zpět kalhoty, věci ze země nahází do tašky a vrátí se k telefonu. Lidé odvracejí zrak. Malý si opět stáhne kalhoty, punčocháče, sundá ze sebe bundu, jak to jen kšíry dovolí a hraje si s plenou, kterou má zatím ještě na sobě.

Po dost dlouhé době se maminka vrací do reálného života, seseká dítě, oblékne ho, rozhlédne se okolo sebe a na celý autobus pronese: „No, aby jste se nepos***, no tak řve, no, zaslouží si to. Nemá se svlíkat.“

Maminka podle vzezření, oblečení, kočárku atd. jistě penězi netrpí, není to tedy žádná máma od hospody. Zaloví v kabelce, vytáhne druhý mobil a se slovy: „Ná, ať dáš chvíli pokoj, to je tvoje oblíbená hra,“ ho podá dítěti do ruky.

Nikoho nesoudim, nemám to sama ráda, ale tak mě jen tak napadlo, jestli takhle malému prckovi, který ani neumí říct jedno pořádné slovo normálně opravdu už patří do rukou mobil. Byla jsem až uchvácená, jak malými prstíčky mrskal po obrazovce a zvuky dávaly najevo správně splněný úkol.

I když, zas mi ta cesta tentokrát docela rychle uběhla…

Hodnotilo 23 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Barinec
Kecalka 193 příspěvků 2 inzeráty 04.02.16 00:20
Stejná zkušenost

Moc zajímavý deníček. Mám podobnou zkušenost z restaurace, rodiče si povídali a 2letá holčička celou dobu koukala na tablet. My si s manželem také povídali a neustále lovili 2letého syna z pod stolu. A teď co je horší. Myslím, že pro bezdětné jsme za exoty byli my.

 
Gabrielka S.
Kecalka 326 příspěvků 04.02.16 01:08

No ja teda nevim jak kdo to ma, ale matce bych v tomto pripade asi dala jednu vychovnou po tlame.Deti jsou dle me zrcadlem nas rodicu a pokud se dite chova venku jako opice tak za to muze rodic.Mam 4letou dcerku a nikdy jsem se za ni nemusela na verejnosti stydet a nemusela ji uplacet mobilem ci jinou elektronikou. Nechapu spousty dnesnich matek a jejich styl „nevychovy“ :roll:

 
protection  04.02.16 05:44

Toto je spíš na diskuzi, než na deníček…

 
Ba412
Kecalka 177 příspěvků 04.02.16 06:29

No jen jestli ta mamina na mobilu nepsala do nejake diskuse treba na emiminu…

 
lindt
Povídálka 41 příspěvků 71 inzerátů 04.02.16 06:35

Pěkně napsaný deníček :palec: Osobně si myslím, že mobil, tablet apod. takto malým dětem do ruky nepatří :nevim: Vzniká jim na tom velmi rychle závislost.

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 04.02.16 07:03

Moc pěkně napsaný. Některé matky co vidím, čím se zabívají, co vše dovolí dítěti a co dítě dostane, jen aby měla pokoj, tak ty bych mlátila hlava nehlava.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 04.02.16 07:25

Nevidím problém v tom, že dala dítěti na zabavení v buse mobil. Vidím problém v tom, že nechala dítě obtěžovat ostatní cestující a v jejím vyjadřovaní vůči ostatním lidem.

 
terca10  04.02.16 07:58

Take nevidim problem ze maminka dala diteti na zabaveni mobil. Ja nasi male davam od skoro pul roku. Libi se ji jak sviti. Ono je obcas tezke pokud mate dite neposedne ho zabavit. Nase mala chce porad chodit nebo sledovat co se kde deje a pokud k tomu nema moznost dokaze se pekne vzteknout. Ale spis bych asi byt pani nemela v ruce mobil na usich sluchatka a snazila se dite zabavit, vetsinou se to povede i u nas ale obcas nastavaji momenty popr. kdyz je nevyspala kdy fakt nepomuze nic a vzteka se a vzteka a jak vidi svitit mobil je klid. Jako chybu tedy nevidim ten mobil ale celkove chovani maminky kdy bylo videt ze dite ji je uplne jedno. Ze si nevsima co dite dela. Ja se snazim s malou komunikovat vymyslet zabavne blbinky aby byla vklidu ale obcas fakt nic jineho nez ten telefon nezabere.

 
Lenka 80  04.02.16 08:08

Katastrofa! Co na to rict.ani ne tak mobil v rukou dvouleteho ditete ( ikdyz to taky neschvaluju a nelibi se mi to) ale ta „matka“ :roll: 8o

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 04.02.16 08:12

Musím souhlasit, bohužel podobné zjevy potkávám v MHD čím dál častěji. Osobně jsem takto staré dítě vozila už bez kočárku na klíně a celou cestu s ním „pracovala“, naštěstí mi nikdy nic podobného nepředvádělo..ale taky jsem mu nedala nikdy záminku. Občas mi zůstává rozum stát. A jak zde bylo trefně vypozorováno, často to bývají takové ty maminky - paničky :nevim:

 
protection  04.02.16 08:43

Je fakt, že znám kluka, 7 let, mluvit pořádně neumí, rozumět mu není, na kole neumí jezdit, chytit míč taky neumí, ale když mu díte telefon, tak nestačíte koukat jak supr to umí ovládat..

 
KatkaKlcova
Ukecaná baba ;) 1142 příspěvků 04.02.16 08:48

Tak já tedy s malou jela MHD v kočárku asi tak všeho všudy 3× a to byla ještě ležící mimino v korbě, bydlíme na vesnici takže veškeré cestování obstaráme autem, ale jednou jsem se vypravila do města meziměstkým busem, malou jsem měla na klíně abych netáhla ještě kočár, už normálně chodí sama, no a jak není na jízdu autobusem zvyklá tak se hrozně těšila a ze začátku se jí to hrozně líbilo, koukala z okýnka a pozorovala, ale toho nadšení ji vydrželo asi tak 5 minut :lol: zbývalo ještě dalších 20 minut cesty a už to začlo, chtěla ťapat, no nemůžu pustit dítě v jedoucím autobuse že, takže jsem ji držela téměř násilím na klíně, ukazovala z okna i to co tam zrovna nebylo jen abych ji zaujala :lol: no nakonec když už lidi začli divně koukat, jsem po tom mobilu taky sáhla…hry sice hrát neumí, ale hrozně se jí líbí koukat na sebe na fotky, takže jsme spolu listovali fotkama v mobilu a byl klid :lol: :lol: myslím že lepší než ji nechat čtvrt hodiny se vztekat a řvát na celej bus :pankac:

 
Cuddy
Extra třída :D 13099 příspěvků 04.02.16 09:32

@KatkaKlcova Ale on neni problem v tom mobilu. Co si budeme nalhavat, jak moc je velky rozdil, pokud maminka diteti ukazuje obrazky v knizce a nebo fotky v mobilu. V obou situacich dite sedi na kline nebo v kocarku a maminka se mu venuje, premysli, jak dite zabavit, stara se o nej.
Jenze v tomto denicku byla problem matka, ktera se nechtela nechat rusit a obtezovat ditetem. A tipla bych si, ze toto v budoucnu bude cim dal castejsi jev, protoze si bude porizovat deti cim dal vic sebestredna generace. Ono az z tech deti, co mohou vsechno, ucitele se na ne nesmeji krive podivat, rodice se mohou pretrhnout, aby jin splnili vanocni prani… se stanou rodice, dle meho nazoru budou jen neochotne sami slezat z toho piedestalu a stavet na nej sve dite.

 
Orsin
Ukecaná baba ;) 1183 příspěvků 04.02.16 09:42

@KatkaKlcova Presne tak. Ne kazde dite je stejne, nektere zabavite lehce, nektere horko tezko (vzpomínám si, jak moje znama ucitelka, rekla na ucet me kamaradky, ze ji nevadi kdyz ma 20 deti ve skolce, nez hlidat jejího syna:) kamoska to vzala s úsměvem, protoze jeji syn je opravdu hyper fruper aktivni:) ), proc nevytahnout na tu chvili mobil:)
Osobne mi vadi chovani one matky, nikoliv zminovany mobil.

 
Janina_81
Ukecaná baba ;) 1560 příspěvků 04.02.16 09:52

@Gabrielka S.
S tím dát matce po tlamě souhlasím, ale nehodnoťte prosím podle své dcery všechny děti. To, že tys nemusela nikdy dítě uplácet mobilem neznamená, že je to tvoje dokonalá výchova.
Moje dítě se občas venku jako opice chová, čím víc lidí, tím víc se předvádí.

A přesně jako ostatní, problém nevidím v mobilu u dítěte, ale v tom, že matce si celou dobu dělala na mobilu něco svého a dítěti se nevěnovala.

Tak pro zabavení dítěte v tomhle věku jsem používala mobil, jednou do měsíce jsme jezdili cesty 6 hodin jeden den a za pár dní zpátky. Seděla jsem u něj, četla mu knížky a v nouzi vytáhla mobil a hráli jsme různé hry - jak dělají zvířátka, autíčka, puzzle.

 
Janina_81
Ukecaná baba ;) 1560 příspěvků 04.02.16 09:54

@Cuddy
Ano, tenhle deníček není o dítěti a mobilu, ale o bezohledné matce - jenže autorka deníčku se právě nad tím mobilem pozastavuje asi nejvíc - matku nehodnotí.

 
Anne87
Kecalka 124 příspěvků 04.02.16 09:54

Taky bývám svědkem podobných scén v MHD a občas se musím hodně ovládat, abych dotyčné mamince něco neřekla. Většinou jsou to s prominutím slepice, které by reagovaly zcela jistě jako paní v deníčku, a to je potom k ničemu…
@Cuddy Jinak naprostý souhlas s tvým komentářem, vidím to dost podobně.

 
Jankaxx
Závislačka 2869 příspěvků 28 inzerátů 04.02.16 09:55

Hmmm kra.. (pardon, casto se takhle nevyjadruji, ale toto je otres!)… Takovahle slepice „vychova“ s velkou pravdepodobnosti dalsiho narocneho tvora co je uplne k nicemu. Tak se divim, ze to dite vubec prezilo kdyz na nej dava pozor

 
Zabatko
Závislačka 3385 příspěvků 04.02.16 10:10

No tak já osobně v mobilu problém nevidím, elektronika je součástí našeho života, pokud ho dítě nemá v ruce 24/7, tak v pohodě, taky občas morálně poklesnu a uklidím děti ke hrám, pohádkám na počítači atd. Spíš by mi vadilo, že matka nechala dítě obtěžovat ostatní lidi. Musím uznat, že ač mám 4 děti, tak jsem se za ně na veřejnosti zatím nemusela nikdy stydět. Jako jo, je fakt, že někdy má člověk nervy nadranc, však víme, jak dokáže malé dítě kolem 2 let člověka psychicky vydeptat, takže si umím představit, že máma potřebuje voraz, ale zrovna teda v autobuse plném lidí by se měla snažit dítě nějak zabavit, vzít ho na klín, něco mu ukazovat atd.

 
Adinka_2012
Ukecaná baba ;) 2393 příspěvků 37 inzerátů 04.02.16 10:30

V tomto případě je mobil v rukách dítěte do nejmenší, co by mi vadilo. Matka by potřebovala proplesknout-minimálně za to hulvátství, co si dovoluje k ostatním…Taky kolikrát vyjdu ven a potřebuju si zavolat nebo vyřidit mail, děti mám divoké, nezabavitelné, prostě bláznivce, takže kolikrát taky asi vypadám, že se o děti nezajímám a jen mám telefon v ruce. Ale vyřídím a konec, v tomto případě bych řekla, že nezájem trvá většinu dne. CHudák dítě, už neví, jak na sebe upozornit…Chápu živé a neposedné děti, které cestu MHD nedávají (mé by nedávali, pro mladšího bylo období největšího trestu jezdit v kočáře déle jak 10 minut-a to seděl ve sporťáku, vyváděl jak šílenec), ale když je matka nechává jančit bez usměrňování, to mi vadí. Já se teda vždycky snažím, propocená až na pr…, dost často bez úspěchu, tak doufám, že lidé ocení aspoň tu snahu :lol:.

 
stankaSR
Kecalka 316 příspěvků 04.02.16 12:21

Tak tá zmieňovaná matka je napřesdržku, bez pochyby. Chudák dieťa, márne sa snaží na seba upozorniť a nakoniec dostane do rúk mobil akože „daj už pokoj, ja si musím pozerať facebook a dávať stupídne duckface selfíčka, sledovať nuly na instagrame, ktorým sa chcem podobať“ a podobne, je mi z toho vážne zle.

 
Lanear
Kecalka 281 příspěvků 04.02.16 12:22

To se fakt stálo? Přijde mi to trochu jako sci-fi povídka, protože můj mozek odmítá uvěřit, že by se někdo takhle opravdu dokázal nepostarat o dítě. Jasný, občas na pár minut zabavit elektronikou, s rozumným dohledem, i když tak malý dítě max. vidí obrázky a poslouchá hudbu… ale tohle. Tohle já nevídám, proto mi to přijde tak exotický, ve velkém městě nebydlíme a ani nikdy jsem moc dlouho nebydlela. U nás máme také mhd, ale max jízda na 30min. S dcerou nejezdím dokud vím, že to nevydrží, a i tak jen když je nutno, radši jdeme pěšky, ani na obstarávání různých věcí (nákupy, úřady atd.) ji nebereme, když je hlídání.. Zatím jsem na to měla štěstí, mamka vypomohla. Nechci aby takhle malá měla tu reklamní masáž, na to bude času ještě dost..tak je to i s elektronikou. Co oči neznají, to srdce nebolí. I na tu elektroniku bude mít času ještě až až. Však ona to maminka nebude mít s dítětem jednoduché, když má takový přístup…ale jsou to jejich životní lekce a jestliže to tak mají, tak to tak asi potřebují. :nevim:

 
veria
Generální žvanilka 20753 příspěvků 04.02.16 12:24

Myslim, ze mobil je v tomhle příběhu jeste to nejmenší zlo. Mela mu ho dat hned, aspon by děcko neotravovalo spolucestující, kdyz uz ho neumi zabavit jinak a postarat se aby neobtěžovalo.

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 04.02.16 12:58

.To co je v deníku je už extrém, myslím tu matku, který není Bohužel ojediněly, nicméně desítky denně jich asi nepotkavame.Za sebe se osobně přiznávám, že jsem s klidným svědomím dala brzo 4 letemu synovi do ruky telefon s procesem a poznáváním zvířat abych ho při nestovicich udržela vleže, má ho za odměnu před spaním a max 2× za den.Doba je taková, s tím nic neudelame.To co se nicméně píše v denicku taky neschvaluji Dat unavenemu 4 letakovi při půlhodinovým čekání na bus telefon s pokud možno vzdělávacími hrami povazuju za neproblematicke a v normě moderní doby (čteme, malujeme, povidame si…ale až chytrá aplikace konečně naučila kluka barvy)

Příspěvek upraven 04.02.16 v 13:04

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 13:04

@Jensina Vidíte,je to názor pohledu. Mě osobně vadí víc mobil v ruce dítěte, takhle malého dítěte, které se umí zklidnit jen, když ho v ruce má. To že obtěžuje lidi je jistě nepříjemné, ale v tomhle roce věku dítěte pochopitelné. 2 leté dítě neví, že nemá tahat za vlasy, protože to bolí, že nemá házet hračky, protože je na zemi špína nebo že může bouchnout, neví, že když se svlíkne a bude nahé, když je venku zima, že nastydne..jeho věk je pro tohle omluvitelný. Kdyby si maminka sedla vedle něj nebo si ho vzala na klína, věnovala se mu, zabavila by ho taky. Nejsem bezdětná a vím, jak děsně hlavně malé děti baví cestování, když ani nevidí ven a místo toho ve většině vidí zadky stojících lidí. Chápu znuděné dítě, kterému se místo okoukané knížky naskytne v jeho dosahu vlasatá hlava, co ho jako první napadne.
Ale s prominutím už neomluvim maminku nebo doprovod, napojený na mobil, bez toho, aby alespon občas koukla, ani to, že svým nezájmem se stalo to, že se dítě svléklo a následně dostalo na zadek-roupama už nevědělo co-,ani neomluvim to, že sprostě nadávala na celý autobus, kde nikdo neřekl křivého slova k chování dítěte, dítěti všichni posluhovali, dělali na něj opičky, aby se zabavilo apod. a místo slova „děkuju“,jen nadávky?
Přečtěte si někdy o vlivu záření z mobilu na mozek a k tomu přičtěte, co to asi udělá s dětským vyvýjejícím se mozkem.. :think:

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 04.02.16 13:18

@klafina123 přimlouvala bych se za tykání, pokud Ti to výrazně nevadí.
jinak nechápu v čem je Tvůj a můj příspěvek v rozporu nebo v jakém jiném názoru pohledu, či co to?

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 13:18

Děkuji všem za komentáře.
K deníčku bych jen řekla, že je to jen můj úhel pohledu, pokud to má někdo jinak, tak má. Každý nechť vychovává děti dle svého uvážení, ale já myslím, že 2 letým dětem mobil do rukou prostě nepatří.
Mé děti..jedno puberťák chytrý telefon má od 2.třídy(původně měl tedy jiný),kdy začal sám chodit ze školy domů. Jako malý můj občas použil na to, že s ním hodil, když jsem ho někde zapoměla. Na počítači byl poprvé ve 4 letech.Je ve věku, kdy mu vadí, že mu tel. korigujeme, ale né tak, aby se z toho zhroutil. Víkendy, volna a prázdniny, kdy je s námi rodiči, telefon nevyužívá vůbec. nemám pocit, že by mu něco chybělo..Sportuje, má hromadu kamarádů.
Holka 8 let, mobil nemá a počítač jí nebaví. Mobil v jejím případě nevidím jako nutnost, do školy chodí bud se mnou nebo s bráchou a pak je v družině nebo na kroužku, kam jí někdo z nás doprovodí. Televize jí nebaví, sem tam mrkne na 1-2 pohádky a jde si malovat nebo něco vyrábět. U ní to vůbec není tak, že bych jí ovlivňovala. o Vánocích jsem jí posadila k počítači, aby koukla na podádku, nebot televize byla obsazená jiným programem a oan za mnou za chvíli přišla, že jestli se musí dívat, že by radši se mnou vařila. v divadle nebo v kině normálně vydrží, bere to jako událost.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 04.02.16 13:58

@klafina123 jojo, to je všechno fajn. jasně u dvouletého prcka budu hledat jiné možnosti rozptýlení než mobil. ovšem dvouleté dítě skalpující hlavu náhodné spolucestující v mhd mi přijde více nevhodné než-li dvouleté dítě držící a mačkající mobil po několik zastávek v mhd. :nevim:
a jak si to matka nastaví, do toho jí kecat nebudu, ale je její zodpovědnost, aby dítě neobtěžovalo ostatní. Nemluvím obtěžování brečením, to je složitější, ale chytat hlavy cestujících, zamezit jde. Neříkám, že je to vina dítěte, že se chovalo nevhodně, ono za sebe odpovědnost ještě nenese. je to chyba matky a dle mého její chování naprosto přehlušilo problém vhodnosti resp. nevhodnosti mobilu u dítěte.

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 14:19

@Jensina V tom, že mě míň vadí, že dítě se třeba nudí v mhd, kničí, kope, protože to je jedinné, co ho vytrhává z nudy než to, že podle mě normál mobilu v ruce 2 leťáka není.

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 14:30

@Jensina jojo, to je všechno fajn. jasně u dvouletého prcka budu hledat jiné možnosti rozptýlení než mobil. ovšem dvouleté dítě skalpující hlavu náhodné spolucestující v mhd mi přijde více nevhodné než-li dvouleté dítě držící a mačkající mobil po několik zastávek v mhd. :nevim:

Z pohledu dopěláka ano, ale z dítěte ne.
Když máma dokáže cestu dítěti zpříjemnit něčím veselým a příjemným nebo jen svou pozorností, nikdy to nebude muset sklouznout do toho, že bude skalpovat cestující.

Podívej..nic proti nikomu, psala jsem to..nechci se tu dohadovat. Deník je můj pohled na danou situaci, spojenými s mými zkušenostmi s mými i jinými dětmi, s kterými čas od času také cestuji. myslím, že každému, kdo vychoval děti se v určiotém období stalo něco, při čem by v tu danou chvíli ani nechtěli společně s dítětem být a co..život frčí dál a jednou se tomu zasmějeme nebo se třeba zastydíme..prostě jak kdo.Moje vize péče o děti jsou nějaké, což neznamená, že stejné jako někoho druhého a od toho se odvíjí i můj názor. Jen mi prostě přijde škoda, že se takhle malé dítě dokáže vyhnout nudě jen s mobilem v ruce…,i když ono ne jen kolikrát malé dítě.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 04.02.16 15:24

@klafina123 já se přeci nehádám. Dokonce s tebou souhlasím. :lol: Jen jsem pořád nepochopila, v čem máš na tu situaci jiný náhled než já??? Matka se dítěti nevěnovala, dítě dělalo vše proto, aby se zabavilo a upoutalo pozornost matky (vzhledem k věku volilo dost extravagantní metody), matka se nepokusila dítě zabavit jiným způsobem, než že mu lupla mobil a ještě byla arogantní na lidi. Závěr: Měla se mu věnovat a ne mít sluchátka v uších a datlovat do mobilu a bylo by. Nebo se o to pokusit nebo alespoň nedržkovat na ostatní.
Nebo šlo o to se vyjádřit pouze k tématu elektronika a malé děti?

 
kaja00
Extra třída :D 12585 příspěvků 04.02.16 15:27

Drsný 8o Ten mobil mi přijde ok (na to zabavení) ale chování maminky, která si nevšímá svého dítěte a místo toho čučí do mobilu je fakt :pocitac: :pocitac:

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 15:30

@Jensina V tom, že já bych malému dítěti mobil nedala.

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 04.02.16 16:32

@klafina123 tak Ty bys ho pravděpodobně nenechala ani dojít tak daleko, že by drželo cizí vlasy nebo se svlékalo do pleny, jelikož se svým dětem věnuješ. Ale nechce se mi věřit, že zastáváš: To já bych nikdy… :)

 
klafina123
Závislačka 2523 příspěvků 04.02.16 18:25

@Jensina ..co já bych nikdy?? Neřeš to..,jsem prostě taková, já prostě sebou kolikrát, když jdu ven s dětmi ani mobil nemám. Domů chodíme, když se stmívá a v létě o prázdninách, když máme hlad. Je fakt, že nemám ráda říkat slova „nikdy“,protože člověk fakt nikdy neví. Ale co se týče mobilu, s tím si jsem stopro jistá, že moje děti by ho v mimi věku ode mě na zabavení neměli.
A konec toho, proč bych a jak bych.
Co se týče mnou popisované maminky..je to dospělá osoba, která by měla vědět, jak se chovat a jestli se chová jinak, co já s tím? Já jí vychovávat nebudu.
deníček se jmenuje „k zamyšlení“ a jak vidíš, každá se zam, yslí jinak a nad jinými věcmi. někdo se mnou souhlasí, někdo jen s něčím. Slovo zamyslet se, neznamená souhlasit.

 
TerezkaM
Kecalka 365 příspěvků 04.02.16 18:50

Ve výjimečných situacích (klid 20 minut po očkování v čekárně u lékaře, objevím obří slevu v HMku a rychle vybírám dítěti rifle) používáme mobil taky. Mám aplikaci pro děti, syn (22m) si mačká zvířátka a hraje mu písnička. Jinak u nás dítěti do ruky elektronika nepatří a několik let ještě patřit nebude. Mám-li jen trochu možnost, zabavím ho v naléhavých situacích sama. Opakujeme zvířátka, myšička vaří kašičku, cokoliv..Ale když už i to selže, těch 10 minut s telefonem mu neublíží. A já nejsem zpocená až na zádech.

 
Sissin
Echt Kelišová 9723 příspěvků 04.02.16 19:18

Nevšímavost matky teda drsná. Měla docela kliku na osazenstvo autobusu, já mám spíš kliku na ty, co člověka sprdnou i za to, že dítě žvatlá. Ale to pozastavení nad zklidněním mobilem chápu. Moje děti taky techniku znaj, nežijeme v jeskyni, ALE - když jsme byli na dovolené, tak v době večeře drsná většina stolů, ne-li snad i všechny, u kterých seděly děti - a to je jedno jak staré, od narození až klidně po pubertu - tak všechny ty děti byly zabaveny svými rodiči tablety nebo mobily. My měli děti 2 a 5 a byli jsme jedni z mála, možná i fakt jediní, co si povídali. To mi přišlo drsný, napříč mnoha národnostmi…
Jinak přiznávám, že v letadle nám tablet hodně zachránil několik turbulencí, ale úplně to nebyla prča zabavit dítě, co je brutál unavený, nevyspalý, ale usnout tam prostě nemůže. Ale jak tu někdo říkal - je rozdíl rozdat techniku jako slepou zábavu a nebo se i s technikou na zábavě aktivně podílet. Ale taky jsem se v letadle dočkala komentáře od pasažérky, že ten 12ti letý chlapeček s digi hrou byl strašně hodný, narozdíl od našich dětí, kterým jsme celou cestu něco komentovali :nevim:

 
barca77
Závislačka 3203 příspěvků 04.02.16 19:35

Myslím si, že s mobily a tablety je to jako s řadou věcí - když se to užívá s rozumem, může to být i k užitku. Já nemám nic proti mobilům v rukách i takto malých dětí, ale samozřejmě to nesmí být jejich jediná zábava a musí to být vždy pod kontrolou. Synovi jsem k sobě zhruba v jeho 2 letech nahrála pár zajímavých aplikací, poznávání barev, pexeso, třídění, i nějaké hry na postřeh apod., které myslím samy o sobě jsou z hlediska vývojového vloženě dobré a rozvíjí zase jiné schopnosti, než jakékoli jiné ne-elektronické aktivity. Ale to neznamená, že syn sedí celý den u mobilu, nemá to ani každý den, prostě jen tehdy, když je vhodná chvíle. Ale to, že má syn občas v ruce mobil naprosto nic nemění na tom, že chodíme ven na procházky, na kolo, plavat, skládáme puzzle, čteme, malujeme a děláme spoustu dalších věcí. Je to jako s televizí - když se dítě dívá celý týden na bednu, příp. sleduje násilnosti, tak je to špatně, ale že si k snídani a po večeři pustí pohádku taky není nic špatného a hezká pohádka má i své místo ve výchově.

 
EmmaAnna
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 04.02.16 20:29

Mně ten deníček přijde trapný - ano, matka byla zvláštní, ale proč to dávat do souvislosti s technikou (mobily, tablety, PC)? dneska je IT nejlépe placené povolání, proč nezačít v mladém věku? je i dokázané, že děti, co se věnují technice, jsou pak rozvinutější - umí líp anglicky, mají lepší motoriku…

to že ta matka se chovala jako slepice s tím přece nesouvisí :nevim: může být super matka a dávat dětem ty proklínané tablety, může být i matka na předržku a děti neví, co to tablet je

 
Balatonek
Ukecaná baba ;) 1210 příspěvků 04.02.16 20:35

Nevidím tolik problém v mobilu, jako to, že celou cestu dítě ignorovala. Naše malá miluje autobusy, vlaky a tramvaje, takže s ní problém s cestováním neni. Spíš by se maminka měla probrat. U nás je tablet povoleny určitý čas a pouze pisnicky a mobili jsou pouze na komunikaci, ale dceři jsou teď dva, tak touží hlavně po těch písničkách. V autobuse bych po něm asi taky sáhla, kdyby bylo nejhůř.

 
hartiepa
Závislačka 4907 příspěvků 112 inzerátů 04.02.16 21:15

Můj syn má 3,5 roku. Telefon, tablet či notebook nám slouží jen výjimečně a pokud je to z nějakého důvodu potřeba (zpravidla dlouhé čekání někde) tak se pouštějí buď pohádky nebo písničky. Nejsem pro aby se učil hrát nějaké hry. Jen si říkám aby chlapec nebyl jednou ve škole pozadu… Co tak občas pochytím tak je práce s pc či tabletem součástí výuky už i na prvním stupni.

 
ospalámyš
Závislačka 3721 příspěvků 04.02.16 21:18

Mně přijde horší než mobil na chvíli v ruce u dvouleťáka to, že tak malému dítěti se nevěnuje a pak ho seseká. Nevím co si pod tím mám teda přesně představit, ale v některých zemích by ji už za tohle popotahovala sociálka. Úroveň výchovy a jednání s dětmi je v Čechách docela nízká :think: a lidi jsou na to zvyklí.
Pohoršila bych se spíš nad celkovou výchovou a tím, že matka dítě vychovává stylem nezájem a pak rána. No a strčit mobil do ruky je samozřejmě pro takovou matku to nejjednodušší, jak mít od děcka klid.

 
Omiii
Ukecaná baba ;) 1094 příspěvků 1 inzerát 04.02.16 22:08

Mám ročního syna, nejedlíka, když už je fakt nejhůř, vytahaná celá kuchyň o hračkách nemluvě, a pořád se nechce nechat nakrmit, tak pouštím tablet a na něm pohádky. V tu ránu je klid a můžu dítko nakrmit :nevim:. Nic s tím nenadělám…
Takže za mě elektronika ano, ale s rozumem…

 
Kriss Tina
Závislačka 3484 příspěvků 04.02.16 23:04

Velice zajímavý deníček. Zmiňovanou maminku asi nepochopím. Kdekoliv v mhd bych si nedovolila spustit z malýho oči i když vim že je hodnej a nevyhazuje věci z kočáru, nesundavá si obolečení a podobně, natož aby mi splucestující sbírali ze země věci zatimco si budu koukat do mobilu 8o Dítě by mobil nechtělo kdyby nevidělo že ho máma drží v jednom kuse v ruce, prostě chce dělat to co rodiče… je pravda že já taky malýmu jednou mobil dala když vřískal v nákupáku a já potřebovala rychle donakoupit, ale nezapínala sem mu hru jenom sem ho nechala at si prozkoumá muj barevnej obal :D

 
cran-berry
Kecalka 230 příspěvků 05.02.16 07:05

MHD cestuji hodně často, bývám svědkem různých situaci, ale ještě jsem se nesetkala s někým, kdo by se vyjadřoval tak jako autorkou zmiňovaná maminka… Opravdu řekla přesně to, co píšeš? Nevěřím…

Vložit nový komentář

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Běžné rodinné nedělní odpoledne


Reklama