Jsem divná, když chci jen jedno dítě?

Rodičovství
  • katkra32
  • 28.06.12

Jasně že na eMiminu jsem divná. Všechno se tu točí kolem dětí, jsou tu i ženy, které jich mají šest, a hodně maminek jednoho dělá psí kusy, aby mohly mít druhé. Ale občas mám pocit, že nechtít dvě děti považuje za úchylku každý.

Před časem jsem se bavila se svým hodně dobrým kamarádem – homosexuálem, a tak jsme řešili, jak se sžívám s dítětem, a on tak konverzačně říká: „No a co teprve, až budeš mít druhý!“ „Ale já druhý neplánuju,“ řekla jsem mu. „To si děláš srandu?“ byla jeho bezprostřední reakce.

I hodně mých dalších kamarádů automaticky předpokládá, že časem počneme dceři sourozence. Dneska jsme s kamarádkou řešily, že tříleté děti bývají po nástupu do školky nemocnější než čtyřleté. „No jo, ale já ve třech budu do tý práce muset, že jo,“ posteskla jsem si. „No tak to se musíš druhé naplánovat s odstupem dva tři roky,“ řekla mi automaticky. A zase jsem musela vysvětlovat, že mi jedna dcera stačí.

Jako jasně, že kdyby se to stalo, tak na potrat nepůjdu. Jasně že si nepůjdu nechat podvázat vaječníky, abych už fakt nikdy nemohla počít. Třeba to na mě ještě přijde. Ale teď je mi přes třicet a mám pocit, že si s jedním dítětem vystačím. Pokud se ptáte, proč, mám fakt hodně argumentů. A hodně různorodých :D

• Mám docela náročné a kreativní zaměstnání a je rozdíl, jestli budu mimo tři roky, nebo šest; čím delší mateřská, tím větší zářez do kariéry.

• Můj muž je strašně hodný a v rámci svých možností se snaží rodině věnovat, ale je povahou pořád ještě dítě. Když mu řeknu, že něco potřebuji, tak se pokusí vyhovět, ale i tak je jeho představa o „hlídání“ taková, že on sedí u počítače a batole zatím demoluje byt. Ještě mu nedošlo, že kvůli rodině bude muset omezit svoje časově náročné záliby, což zatím nemusel, protože se mu snažím dopřát času co nejvíc, ale je to těžké už teď a se dvěma dětmi by to bylo nemožné (jednak objektivně bývá třeba zařídit nějaké věci, jednak se už teď stává, že toho mám večer prostě plné zuby a uleví mi, když před spaním malou chvíli baví on a já můžu „jen tak“ vařit, uklízet nebo žehlit). Nejsem si jistá, že by s druhým dítětem dozrál a dokázal odsunout svoje potřeby do pozadí.

• Nemáme babičky. Jedna žije 100 kilometrů od Prahy a druhá 350. Jedno dítě přitom člověk může dát na hlídání kamarádce nebo tak, ale kdo vám pomůže se dvěma? I chůvy pro dvě děti jsou dražší než hlídání jednoho potomka. Navíc dvě děti, to je dvakrát víc kroužků, dvakrát víc nemocí… nevím, jak bychom to s našimi zaměstnáními s manželem zvládali; nepracujeme na úřadě, kde by se jeden, dva chybějící lidé ztratili.

• Mám velké trauma ze sourozeneckého vztahu. Zatímco můj bratr byl pořád vychvalovaný za každý úspěch, u mě se samé jedničky a zvládání domácích povinností braly jako samozřejmost. Mám děs z toho, že podobným způsobem budu nespravedlivá na svoje děti. Snadno si představím, jak by se to stalo, stačí, aby jedno dítě bylo milejší a druhé protivné, a buď budu hodnější na to milé, nebo se budu „hlídat“, a zase budu protežovat to zlobivější. Navíc každý, koho znám, podobnou nespravedlnost v sourozeneckém vztahu taky zažil, čili si nemyslím, že bych se mu zvládla vyhnout. Jedináčkům sice někdy bylo líto, že jsou sami, ale trauma tohoto typu si nenesou.

• Máme malý byt. Sice s manželem nejsme úplné socky, ale v tuhle chvíli si neumíme představit, že bychom si brali hypotéku na rozumně velký 3+kk (i když odhlédneme od faktu, že na mateřské mi žádnou hypotéku nikdo nedá). Čtyři miliony nebo spíš víc na novostavbu někde na periferii Prahy neschrastíme a tři miliony (které taky nemáme) na sídlištní byt před rekonstrukcí by se nám vzhledem k manželově nezručnosti na ty čtyři taky vyšplhaly :( Když vidím lidi v okolí, co si hypotéky brali, tak proti nám měli vždycky náskok: zdědili privatizovaný městský byt po babičce, za který dostali do začátku dvě mega; rodiče jim ke svatbě věnovali milion na akontaci; pracovali od dvaceti, takže po třicítce měli do začátku našetřený půlmilion ze svých zdrojů. Bez podobného polštáře do začátku se prostě bojím, že to neutáhneme.

• Od své zkušené psycholožky jsem se už před časem a v jiné souvislosti dozvěděla, že jedináčci bývají mnohem oddanější a odpovědnější vůči svým rodičům. Že je běžné, že se sourozenci hádají, kdo se na stará kolena postará o rodiče nebo kdo jim organizačně a finančně pomůže, ale že z rodin jedináčků podobný nezájem nezná. Podle mě je to taky důkaz toho, že vztah bývá pevnější a lepší.

• A to jsem málem zapomněla na okřídlený argument, že i samotné dítě je drahé :) Dvoje oblečení, dvoje kroužky, dvoje výměnné pobyty do ciziny, dvoje lyžáky.

Jasně že na všechny tyhle argumenty jsou i protiargumenty. Ale já prostě mám pocit, že když si tohle všechno zbilancuji, tak po druhém dítěti netoužím.

A nebudu sama: když se člověk koukne mezi celebrity (z nichž většina na tom finančně není špatně), tak je jich fakt hodně, který mají jen jedno dítě (i když samozřejmě někdy se neví, jestli to není proto, že se druhé nepovedlo). Z těch, co jsou vidět v bulváru, beru ženy ve věku 40+ -, jsou to třeba Jana Hlaváčová, Gabriela Vránová, Květa Fialová, Bára Hrzánová, Jana Štěpánková, Bára Štěpánová, Pavlína Filipovská, Miluše Voborníková, Jana Brejchová, Jiřina Bohdalová, Marta Kubišová, Naďa Konvalinková, Dana Morávková, Naďa Urbánková, Ivana Andrlová, Mahulena Bočanová, Leona Machálková, Kateřina Brožová, Zuzana Bydžovská, Vilma Cibulková, Markéta Hrubešová, Barbora Munzarová, Chantal Poullain, Jaroslava Obermaierová, Věra Martinová, Olga Matušková, Světlana Nálepková…

Pro sebe mám jasno. Ale holt počítám s tím, že ještě nějakou dobu budu svému okolí vysvětlovat, že mi jedno dítě stačí.

Hodnotilo 16 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Anjes  28.06.12 01:38

V pohodě, co bys vysvětlovala? Nechceš to tady spíš jen trošku rozproudit? :lol: Všechny důvody cos vypsala jsou jasné, mámy s víc dětma dají dvakrát tolik protiargumentů­..podle mě si jen děláš soukromou statistiku, ale proč ne…Já mám dítě jedno, druhé nechávám za pár let až náhodě a rozhodně nic neplánuju. A taky o tom nic nevysvětluju.

 
maxi2408
Zasloužilá kecalka 733 příspěvků 28.06.12 05:53

Každý má právo na svůj názor a jak jsem někde už psala, je super, když člověk ví co chce anebo ví, na co nemá…takže pohoda, klid… :kytka:

 
Nafteta
Ukecaná baba ;) 1154 příspěvků 28.06.12 06:36

Já mám stejný problém. Tak vypadám jak oexot, že moje šestiletá dcera nemá sourozence. Ale u nás to trochu limituje i tatínek, kterému je padesát a tvrdí, že on teda kult starších otců moc nevyznává. Přesně jako Ty - mám strach, jestli bych uměla mít ráda a uměla chválit obě děti stejně. Mimochodem - super výšet celebrit sjedním děckem. Až na Janu Hlaváčovou. Ta má děti dvě. S Luďkem Munzarem dceru Báru a prvním manželem, který jí umřel, má dceru Terezu.

 
LadyLada
Závislačka 4442 příspěvků 28.06.12 06:36

Celebrity mají jedno dítě především ze dvou důvodů: další dítě by jim kazilo figuru a hlavně by je šíleně omezovalo v práci a jejich úžasném životním stylu. Myslím, že v řadě argumentů by ses s nimi shodla.

Jako první argument uvádíš kariéru. A pro mě to je jediný relevantní argument. Pracovní kariéru po dobu výchovy dětí zpravidla přeruší žena. Takže pro muže se v jeho životě nic zásaního nemění (pořád uvažuji z hlediska práce), kdežto žena padá na samé dno a je otázka mnoha dalších let, zda se z toho dna vůbec někdy odrazí a jak vysoko. Pokud ovšem dojde k rozvodu (teď vůbec nemluvím o tobě, jedná se o obecnou úvahu), žena musí existenčně zajistit sebe i děti. Protože trávila většinu času s výchovou dětí, nemá vybudovanou žádnou pozici, která by ji zajistila slušnou existenci včetně budoucího důchodu. Muž profituje z toho, že práci nikdy přerušit nemusel, poloviční úvazky si hledat nemusel, nikdo se ho neptal, co když děti budou nemocné atd. a hezky se mu vše za dobu jeho pracovní kariéry počítá do důchodu. Takže muž se v případě rovodu o svoji existenci nemusí příliš obávat a to ani v době důchodu. Ale z čeho se ženě vypočte důchod, když svoji pracovní kariéru přizpůsobovala výchově společných dětí? A to ještě naši politici uvažují o tom, že doba mateřské by se nezapočítávala do náhradních dob při výpočtu důchodu!!! Když k tomu připočtete, že s dětmi si žádnou pořádnou práci nenajdete, která by vám zvyšovala nejenom důchod, tak to prostě není fér a nedivím se, že se ženám nechce přerušovat dobrou práci, resp. práci vůbec.

 
martinaaaaaaaaa7  28.06.12 06:54

Ahoj, já tě chápu, ono se okolí rádo montuje do toho, po čem mu nic není. My s tím bojovali, když jsme se vzali a ještě děti nechtěli, nikdo to nechápal a pořád se o tom diskutovalo jako by do toho nějaké tetičce z třetího kolena něco bylo. Se všemi argumenty souhlasím, u mě vždycky vedl ten, že když bude jeden (syna už mám) tak mu budeme moct dát prostě všechno a plně se mu věnovat. Snad jen na ty celebrity bych se vyprdla, ty žijou vážně jiný životy než běžný lidi. Kariéru taky plně chápu, já to řeším tak, že pracuju, co má malej měsíc, ale je to záhul. Já mám ale na rozdíl od tebe úžasnej vztah s bráchou a chci, aby to moje dítě zažilo taky. Chtěla jsem dvě a hups čekáme dvojčata :srdce: :srdce: Takže z myšlenky chci jedno jsou najednou tři :lol: Každopádně mnohem víc chápu tebe než ty matky s šesti dětma, tam mi to rozum nebere.

 
martinaaaaaaaaa7  28.06.12 06:59

S tou prací souhlasím. Člověk ví, že to tak je, ale když si to přečte takhle na jedné hromadě, je mi z toho ještě hůř. Pokud si ženská chce podržet zdání kariéry, tak maká dvakrát třikrát tolik co chlap. A nejlepší je, že si ještě lidi myslí, že na mateřské se ženská fláká. Já ten dojem nemám - pracuju, loni jsem ještě studovala ( VŠ už mám hotovou x let, ale v mém oboru to bez dalšího vzdělávání moc nejde), domácnost, dítě a teď těhotenství, jestli si takhle někdo představuje dovču, tak já teda ne :lol:

 
denina23
Povídálka 33 příspěvků 28.06.12 07:14

Myslím, že nás divných, co chtějí jen jedno dítě, je tu na emiminu víc. Ono je to u nás v ČR asi taková norma - dvě děti - a kdo vybočuje, tak o tom se povídá.
Já jsem dřív taky nechápala ženský, co mají jen jedináčky, myslela jsem si, že jsou sobecký kariéristky, ale po porodu dcery jsem prozřela :-) Jsem moc ráda, že ji mám, ale stačí mi.
Okolí již nic nevysvětluju, je to úplně marný, na každý tvůj argument ti nějaký rejpálek odvětí nějaký protiargument, takže lepší nediskutovat. Když se někdo zeptá, proč nechci druhý dítě, tak nechci, protože nechci. To je taky důvod a dost podstatný, když tam není ta touha, tak co s tím člověk má dělat, že.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 28.06.12 07:15

I dvě děti jsou málo, aby se populace udržela, musím mít semtam nějaká žena alespoň tři. naštěstí vietnamci a katolíci nás snad nějak doplněj.
Nelamentuji, jen vysvětluji, proč je normální předpokládat, že chceš mít alespoň ty dvě. Stejně logické je předpokládat, že pojedeš v létě někam na dovolenou, na to se lidi taky vzájemně ptají, ikdyž si lze představit vyjímečné situace, kdy by se takový dotaz mohl někoho dotknout.

Jinak divná asi trošku jsi, ale ne špatná. je to prostě volba. I žádný dítě je volba. Brzo už možná divná nebudeš. Akorat budes muset casteji vysvetlovat.

 
Hamalka82
Kecalka 323 příspěvků 28.06.12 07:33

Panebože, to je přeci každé věc, kolik bude mít dětí!!!

Já, když jsem ještě neměla syna, tak se mě všichni ptali, kdy budu mít miminko a teď, když mám syna, tak se mě všichni ptají, kdy budu mít druhé!!! :pocitac:

Úplně v klidu odpovídám, že druhé nebude a je to,,,dál se nevybavuji…

 
markytka7
Kecalka 147 příspěvků 28.06.12 07:41

Já chci také jenom jedno dítě, protože si chci zachovat svoji životní úroveň. S manželem jsme si před 5 roky vzali hypotéku na 3 mega a začali šetřit abychom přežili moji mateřskou. (také spadáme do skupiny, která nic nezdědila) Kdyby ještě žili moje babičky, tak by mi asi vysvětlili, že jsem sobec, ale doba je taková. Dnes prostě nikdo nechce žít v jedné místnosti ve 4 lidech a jíst chleba se „sádlem“ Jsem moc ráda, že existuje antikoncepce, a že si můžu vyprat. :dance:

 
Lishaa
Zasloužilá kecalka 951 příspěvků 28.06.12 07:51

Nepřijde mi to až tak ojedinělé. Sama sice chci dětí víc, ale v okolí mám spíš buď rodiny s jedním dítětem, nebo takové, kde maminka má jedno z předchozího vztahu a druhé ze současného :nevim:

 
Fassatka
Zasloužilá kecalka 555 příspěvků 28.06.12 07:52

Přidávám se do klubu :D Mám taky jen jednu ratolest a další mít nechci. Vím, že bych dvě děti nezvládla ani fyzicky ani psychicky. :lol:

 
jessikka
Echt Kelišová 9964 příspěvků 28.06.12 07:54

Určitě je to jen vaše věc, do které nikomu nic není. Na druhou stranu, jak píšeš, je to v dnešní době ne divné, ale neobvyklé, takže taková prvotní reakce od druhého člověka je asi přirozená. Mně sama tohle nedávno řekla kamarádka a já reagovala podobně - prostě většina lidí je tak nastavených. Nic si z toho nedělej, jak říkám, u spousty lidí je to jen prvotní reakce na zprávu, kterou třeba od tak dobré mámy nečekali :-) Pokud pak někdo začne naléhat, je to okamžik, kdy je dobré ho poslat do patřičných mezí :-)

 
Ester13
Kelišová 5261 příspěvků 28.06.12 07:54

Naprosto stejné důvody má kamarádka, která je programově bezdětná a děšti nechce žádné. Proboha, snad NIKDO nemůže diktovat, kolik dětí je normální mít, a kolik je pod normou.
Nenech si nic nakecat, nikým se ovlivnit a hlavně si nevyčítej, že chceš jedno děcko… No a???

Nejvíc mne baví některé takové ty upachtěné maminy vícero dětí, které Ti tvrdí, že mít hodně dětí je to nejbáječnější a nejpřirozenější na světě. Člověk pak řekne: ne děkuji, mně stačí jedno a to spustí: ty vůbec nevíš, jak je to náročné, jak je to příšerné, s jedním to se ti to hvízdá a podobně… To jsou takové protimluvy, že jeden neví, co si myslet.
Každopádně smekám před každým, kdo má dětí tolik, kolik sám chce, kolik sám zvládne. A´t je to dětí třeba deset, nebo taky žádné.

 
handule24
Ukecaná baba ;) 1454 příspěvků 28.06.12 07:56

Ahoj, máš svůj názor a já s ním souhlasím, jaký si to uděláš… :kytka: Jen mě zaráží proč automaticky předpokládáš, že budeš doma 6 let? Tohle je zlozvyk této země, nikde jinde takový luxus nedostaneš a divíš se, že ti uteče kariéra a nebudeš moct splácet hypo… To je snad na tobě jak si sbilancuješ rodinný život a kariéru :nevim: Jako vím moc dobře jak je to s hlídáním, taky máme obě babi daleko, ale vždycky se to dá nějak udělat když se chce ;) Kdybych přemýšlela logicky a racionálně, tak bych si nemohla pořídít ani jedno dítě :andel:

Příspěvek upraven 28.06.12 v 08:04

 
Ferrie
Stálice 68 příspěvků 28.06.12 08:05

Ahoj,
deníček jsem si četla a myslím, že je to naprosto normální. ;)

Mě zase stačí dvě děti, mám dvě holky, takže se k nim chovám stejně ve všech směrech (když nakupuji, musím oběma, atd.). Ale jsem ze tří sourozenců, sestra je o tři roky starší a potom se máma rozvedla s naším biologickým otcem a narodil se brácha, který je ode mne o 15let, takže se všechno točilo kolem něj. Vždycky jsem si říkala, že na své všechny děti budu brát ohledy :andel: :andel:

A jak jsi psala o těch financích, tak Tě nebo spíš vás chápu. Nám se sestrou sice naší rodiče založili někdy kolem 14tého roku konto a tam nám posílali peníze a teď jsem si je převedla na svůj účet a měla jsem tam docela hodně peněz ;) Škoda, že to tak neudělali i Tvoji rodiče :jazyk:

Tak přeji hodně štěstí a nezapomeň, že: jedináčkovi bude smutno :( :(

Zdraví :mavam: :mavam: :mavam: :mavam: :* :* :* :* :srdce: :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:
Renča+Terezka+Na­tálka

 
Margott
Ukecaná baba ;) 2025 příspěvků 28.06.12 08:05

Naprosto respektuju tvé rozhodnutí a nechápu proč bys měla něco vysvětlovat. ;) Každý to cítí jinak. A je fajn, že v tom máš jasno.

Ale. :mrgreen: Já vyrostla jako jedináček a to trauma fakt mám. To jen reakce na to, že ho jedináčci nemají. Věř že někteří jo. A já takové, že když si vzpomenu na dětství, tak se mi chce i dnes kolikrát brečet. Mamka se mi snažila chybějícího sourozence vynahradit, ale dospělák to nikdy nedokáže i kdyby se přetrhnul. :srdce:

 
Anonymní  28.06.12 08:06

Tak jako pro Tebe je představitelné jedno dítě, tak jsou pro mě představitelné dvě:) ale ani o chlup více a proto jsem co nejdříve to šlo po druhém porodu naklusala pro tělísko :mrgreen:
S otěhotněním jsem neměla nikdy sebemenší problém, tak proč riskovat, že?
Je mi 33 let, takže nějaké to a zkusíte třeba benjamínka za pár let…no ani nááááhodou!
Vyšlo nám roční období, takže syn po dceři docela dobře dědí oblečení a snad vyjdou i boty…ale do budoucna vím, že to bude finančně záhul, tak proto třetí dítě nee.
Nikdo Ti nemá co vyčítat, je to tvůj život a tvé rozhodnutí když už máš to štěstí a žiješ v době kdy si žena může naplánovat kolik dětí chce. Držím palec :mavam:

 
petulle
Kecalka 339 příspěvků 28.06.12 08:16

Nejsi divná, také uvažuji nad tím, že budeme mít jen jedno dítě, ačkoiv jsem vždy říkala, že budu mít dvě děti, protože vím jaké to je být jedináček. Ovšem realita je trochu někde jinde. Přesně jak píšeš, že když budeš mít jen jedno dítě, tak mu dáš všechno, ale se dvěma už to tolik nepůjde. Také mám takový názor. Máme malý byt, na větší nemáme a asi se k tomu nikdy nedopracujeme :roll: A můj manžel má také povahu dítěte, jeho koníčky mu jsou přednější než dítě, tak mám také obavu že druhé dítko by už on nezvládnul. Naprosto tě chápu a držím s tebou :hug: :hug:

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 28.06.12 08:25

Ahoj, divná určitě nejsi. Je každého věc, kolik chce nebo nechce dětí. My máme desetiměsíčního syna, druhé dítě si myslím, že mít budeme. Manžel chce tři, já v žádném případě. Ale taky mě vytáčí, jak se každý ptá, kdy bude druhé. Vždyť jsem sotva před rokem porodila, tak ať mi dají pokoj :lol:.

 
Daddy
Povídálka 44 příspěvků 28.06.12 08:38

Chápu Tě a v žádném případě neodsuzuji…:).
Ano, máš pravdu, v dnešní době člověk MUSÍ brát na zřetel finanční stránku, protože od ní se vše odvíjí :(. Když se mají dva moc rádi, ale nemají co do pusy, jak dlouho jim vztah vydrží, než se začnou hádat kvůli nedostatku peněz???
Jak je potom rodičům, kteří mají kupu dětí, ale nemohou jim nic dopřát??? A co potom dítěti, kterému se ostatní ve školce, či škole smějí???
Fandím TI, protože se řídíš rozumem!!!
P. S. Sama mám dva jedináčky…:) 21 let a skoro dvouletou cácorku :srdce:

 
janajelinkova9
Ukecaná baba ;) 1382 příspěvků 28.06.12 08:43

Mě taky všichni přesvědčují, že budu chtít druhé :) zatím nechci… přesně proto co píšeš.. práce, byt, náklady, přítel je časově vytížený moc, babičky daleko :)

 
honeymoney nepřihl  28.06.12 08:46
taky tak nějak

Já bych i druhé dítě chtěla, ale z podobných důvodů, které uvádíš ty, asi druhé nebude. Nemám žádné hlídání, peněz pomálu, manžel od rána do večera v tahu atd., neumím si představit, že budu „trčet“ sama s dětma doma třeba 6 let. A to opravdu sama, protože nemám ani příbuzný ani hordu kámošek, které by se hrnuli na návštěvu nebo pohlídat.

 
majkakajka  28.06.12 08:57

Ja som vždy chcela mať jedináčka, no s odstupom 10 rokov po narodení prvého dieťaťa ma pochytila túžba mať aj druhé dieťa a tak ho máme :) bol to obrovský rozdiel mať dieťa s takýmto odstupom, ale myslím, že v pohode. Iba veľmi krátko budem reagovať na tvoje ďalšie body: - to či mať alebo nemať druhé dieťa je len a len vaša vec, nech už sú dôvody akékoľvek. Je fakt, že po finančnej stránke mať dve deti je náročnejšie, absolútne nesúhlasím s názorom, že pri jednom vychováš aj druhé a kde sa naje jeden, naje sa aj druhý, sú to proste náklady dvojmo-na oblečenie, náklady na školu, jedlo - na všetko. Nesúhlasím s názorom, že ak máš jedno dieťa, automaticky sa o teba postará. Bude dospelé, odsťahuje sa do Tramtárie, alebo proste môže mať nezáujem. Pri dvoch deťoch je väčšia šanca, že sa aspoň jedno o teba postará :) Je milión dôvodov prečo mať a zároveň je milión dôvodov, prečo nemať ďalšie dieťa. Mám dve a už by som nemenila :)

 
Mine1  28.06.12 09:13

Ahoj, počet dětí je věcí osobní volby. Je to otázka preferencí jedince a nemá mu do nich nikdo co mluvit. A že se lidí diví bych neřešila, obecně se lidi diví čemukoliv, jinak bys musela vysvětlovat něco jiného…

Zaujaly mě ale tvoje argumenty. Povětšinou nejsou moc racionální. Spíš mi připadá, že hledáš, jak zdůvodnit ostatním něco, co zdůvodnění nepotřebuje.

1. Práce. Můžeš jít po třech letech do práce. Nějaký rok tak pracovat a začít toužit po další mateřské, když si tu monotónnost a zbytečnost své právě uvědomíš. Můj případ. Z pracovního hlediska je to určitě lepší než 6 - 8 let v kuse.
2. Stejné trauma ze sourozence může mít jedináček ze své samoty. Je to i obvyklejší, ona totiž všechno stojí na něm - úspěch, péče o rodiče atd. Ale hlavně - nemá mu v dospělosti kdo pomoct, když se mu nedaří, nemá v nikom oporu.
3. K té péči o rodiče - sourozenci se možná hádají, ale nakonec to většinou dobře dopadne, protože je jich víc a mohou se podělit, tedy mohou to zvládnout. Jak si představuješ, že jedináček se o tebe bude starat? To by se musel vzdát na nějakou dobu svého života, přestat pracovat atd. Já bych to po svém jedináčkovi nikdy nechtěla. Do fakt radši domov důchodců, než svému jedinému dítěti zkazit život.
4. Nevím, jak máte velký byt. Ale zjednodušeně dítě potřebuje dříve či později vlastní pokoj, ale může se o něj rozdělit se sourozencem. Náklady na jedno dítě jsou vyššínež když zprůměruješ náklady na dvě děti. Nicméně tento aspekt tvého rozodování plně uznávám, mnoho lidí evidentně ne - viz. množství diskuzí jak vyjít s částkou, se kterou to nejde.
5. Celebrity. Heleď, já v tom taky hledám útěchu, kolika lidem stačí/stačilo jedno dítě. Proto jsem i četla tvůj článek. Ale na rovinu ti napíšu, že ty celebrity ty děti prostě nestihly a ne že by jim to nebylo líto. Namátkou - Kubišová - u té je zázrak, že se podařilo to jedno a podívej se v kolika letech a jak na své období bezdětnosti vzpomíná, Bočanová potratila, pak se jí narodila ta holčička, pak potratila znovu hodně pozdě, Lucina Bílá neotěhotněla přes veškerou snahu lékařů, jen si tín způsobila vážné zdravotní problémy a spousta z tebou uvedených prostě už neměly funkčí vztah.

Mně je to třeba strašně líto, ale toho chlapa fakt nemám a najít neumím. Myslím takového, se kterým bych chtěla mít dítě. Takže se pomalu smiřuji s tím, že můj syn tím jedináčkem bude. A je mi to děsně líto. M.

 
dlacatko
Ukecaná baba ;) 2135 příspěvků 28.06.12 09:21

Já ti nevím. já zas vypadám jako exot, že jich chci víc. každý, koho znám, má jen jedno dítě a finance jim nedovolí jich mít víc. vůbec bych to neřešila. :mrgreen: užívej si svou dcerku, aspoň tu budeš jen pro ni a nebudeš muset dělit pozornost mezi hromadu prcků.

 
Lenka76
Ukecaná baba ;) 1313 příspěvků 28.06.12 09:29

Ahoj, presne muj pripad. nasi maly je 2,5 roku, cas, kdy se tedy kazdy pta, kdy bude druhy…a zacina vysvetlovani…u nas to je i tak, ze me je skoro 36 let, a ja se uz necitim na druhe dite, uz se tesim, az bude mala vetsi, samostatnejsi a ja budu mit vic casu na sebe, take manzel nechce druhe, proste nam to takhle vyhovuje. Hodne cestujeme, je to lehci s jednim ditetem. ja uz jsem si docela na ty reci zvykla, nekdy to proste utnu po kratke odpovedi. Pouze jednou se mi dostalo odpovedi, ze me ta dotycna osoba chape, proc nechci druhe dite…moc si ji za to vazim. Ostatni maji tendenci premlouvat, presvedcovat, divit se atd…neziju jejich zivot, ale svuj…

 
Minki
Zasloužilá kecalka 739 příspěvků 28.06.12 09:38

No nějak nechápu co jsi tím deníčkem chtěla vysvětlit… :andel:
Záleží přece koho potkáš - jednou se diví, proč nemáte dvě, jiný se diví proč nemají a nechtějí žádné, jiný žasne nad počtem dětí a jiný nad tím, že někdo pečuje o postižené dítě :nevim:
Dle mého je to prostě reakce člověka a jeho postoj k životu. Vysvětlovat někomu proč to tak je je přece zbytečné. A pokud máš tolik proti je důležité, aby ti vydržely i později v životě a nelitovala jsi a to předpokládám, že máš už ujasněný :). A nejdůležitější je přece šťastný prcek a rodiče a je jedno kolik těch dětí vlastně je :kytka:
Ale určitě si nemyslím, že je obecně postoj v dnešní době mít více dětí :andel:
P. S. jen tak pro zajímavost - minule v obchodě mi dvě paní řekly jaká jsem chuděra, když mám tři děti - je to opravdu o tom koho potkáš :nevim:
Hlavně vám přeji ať jste spokojeni a šťastní :hug:

 
Evánek
Stálice 90 příspěvků 28.06.12 09:41

Nějak nechápu co řešíš. Je to tvůj život a udělaj si to tak jak to prostě cítíš! To že společnost nastavila nějakou pomyslnou laťku neznamená, že i ty jí musíš přeskočit.

 
nikol.ondrášovka  28.06.12 09:46

Ano máš pravdu, a každému je prd po tom, kolik dětí máš, chceš mít a budeš mít. Na každý argument je protiargument, ale já s tebou souhlasím. Můj táta říká, že v dnešní době je jedno dítě až až :)

 
Rozárka78
Závislačka 2972 příspěvků 28.06.12 09:53

Nenech se takovými otázkami a reakcemi rozhodit. Víš, přestože píšeš, že pro sebe máš jasno, tvůj deníček mi připadá jako obhajoba ani ne tak před ostatními, jako sama před sebou…předkládáš si „rozumové“ argumenty, jako by sis TY sama připadala divná, ne že si to myslí ostatní. Podívej, co je tady „bab“, které chtějí jen jedno dítě! Ono v dnešní době, pokud chceš dítěti dopřát, i „jeden kousek je luxus“. :kytka:

P. S.: Nevím, proč se mi to objevilo jako reakce na někoho, měl to být čistě „nezaujatý“ příspěvek, proto prosím, aby si to dotyčná nebrala osobně :kytka:

Příspěvek upraven 28.06.12 v 10:21

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 28.06.12 10:01

Nikomu přece nemusíš vysvětlovat důvody, proč jenom jedno nebo deset. Jasně, že každý se zeptá, kdy bude druhé, to je normální, ale když mu řekneš, že druhé nechceš, tak mi přijde neslušné to dál komentovat.
Kamarádka si zas pořídila dítě třetí a v těhotenství mi chudák chodila brečet na rameno, že jí každý říká, že se zbláznili, že v dnešní době 3 děti, blá blá blá :roll: Prostě jakmile nejsi standardní normovaná ve všech směrech, tak budeš prostě divná, s tím se smiř. :mrgreen: Já mám divný lidi ráda. :lol:

 
martyk
Neúnavná pisatelka 17237 příspěvků 28.06.12 10:16

Ahoj,

kolik budeš mít dětí je čistě tvoje věc. Nicméně ty celebrity mne rozesmály, jednak Jana Hlaváčková má 2 děti a jednak spousta z nich např. Ch. Poullain a K. Brožová a další chtěly mít dětí víc, ale protože jejich partner nechtěl nebo neměly toho správného partnera tak už další nebylo. D. Morávková zrovna taky nedávno psala jak by moc ráda ještě další dítě. Takže uvádět to jako příklad mně přijde zvláštní, když nevíš co je k tomu mít 1 dítě vedlo.

Ono když budu chtít, tak ti uvedu spoustu argumentů proč je super mít 2 děti, je to prostě otázka náhledu a nevím proč bys ses měla do dalšího nutit, když nechceš. Každá to má jinak. např. naše rodina je mnohem víc super se 2 dětmi a i 1. dítě mnohem méně prudí, s druhým se prostě zabaví a moc ho miluje. Ale pokud chceš jen jedno, určitě se do dalšího nenuť.

 
oukidouki  28.06.12 10:17

Já myslím, že je to každého věc :mrgreen:

Já jsem mamka teprve tři měsíce, ale na podzim mi bude 34, bohužel po finanční stránce to bude záhul i s jedním dítětem, z tohoto a dalších důvodů to vypadá, že zůstaneme při jednom a taky už teď poslouchám, že mě to přejde atd., no já to beru tak, že uvidím, bude-li jen jedno - super - někdo nemá ani to, zvládneme-li po všech stránkách dvě a budu se na to ještě cítit skrz věk, taky super, ale po pravdě to taky vidím jen ne jedno, a ať si druzí trhnou nohou :mrgreen:

 
Anonymní  28.06.12 10:27

Také chci jen jedno dítě. Malé je rok a já si říkám, že druhé bych fakt nezvládla. Jsem totálně vyšťavená. Jsem na ni sama, za ten rok jestli jedno hlídání.. se dvěma si to neumím představit. Manžel nepohlídá, babičky nejsou. Těším se, až bude dcera větší, je dost náročná. No a finance - to asi každý ví, co všechno dneska stojí.. bohužel. Takže nejsi sama, je nás víc ;).

 
Stani1701
Kecalka 379 příspěvků 28.06.12 10:31
otázky kolik dětí

Ahoj lidi jsou holt prostě zvědaví :) Když jsme se vzali, každý se ptal, kdy bude mimino, pak kdy bude druhé a když zjistili, že bude třetí valili oči a ptali se, jestli jsme to plánovali. Teď se pro změnu ptají, jestli plánujeme ještě další :mrgreen: Nikomu do toho nic není. Je to vaše rozhodnutí. Pro mě osobně je moc smutné, pro vás může být smutné zase to moje. Přeju hodně štěstí. Stani

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 28.06.12 10:36

„Od své zkušené psycholožky jsem se už před časem a v jiné souvislosti dozvěděla, že jedináčci bývají mnohem oddanější a odpovědnější vůči svým rodičům. Že je běžné, že se sourozenci hádají, kdo se na stará kolena postará o rodiče nebo kdo jim organizačně a finančně pomůže, ale že z rodin jedináčků podobný nezájem nezná. Podle mě je to taky důkaz toho, že vztah bývá pevnější a lepší.“

reaguju na tento odstavec. Nejsem psycholog, může mít pravdu - ale všimla jsi si slova bývají? To neznamená, že jsou!
A dodám - bývají, pokud se dožijí.ˇNikomu nepřeji nic zlého, ale četla jsem spoustu deníčků, kde matka brečela za svým mrtvým dítětem a říkala, že při životě ji drží to druhé, které jí zbylo.

 
klak  28.06.12 10:41

Je to tvá věc, jediný, co mě udivilo, proč tak šetříš svého muže-jestli je takovej dětina, měl by se začít učit bejt zodpovědnej.

 
Talitha
Extra třída :D 13262 příspěvků 28.06.12 10:45

A mně se zdá, že jediný velký problém s tím máš ty. Máš pocit, že to není úplně správné a máš potřebu se obhajovat, proč druhé mít nemůžeš. Ani jeden z tvých argumentů se mi nezdá natolik pádným, abys druhé dítě mít nemohla. Kdybys napsala, rozhodla jsem se, že druhé mít nechci, necítím se na to a tečka, je to každýmu snad úplně jedno, mně teda určitě. Ale ty tvé důvody zavání tím, že ty jsi tím, kdo je nejistý a cítí se divně.
Proč bych se měla cítit nějak nepatřičně, kvůli počtu mých dětí? Co je komu do toho?

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 28.06.12 10:46

Každý má mít tolik dětí, na kolik si troufá a kolik dokáže mít bez výhrad rád tak, aby nehledal žádné ale.
Já jsem taky vykřikovala, že další dítě až po šesti letech atd. a nakonec jak měla malá rok a půl hormony způsobily, že jsem zatesknila po mimíínku, no a netrvalo dlouho a malá měla bráchu. Rozhodně nelituju a mít statečnějšího manžela, měla bych doma i Klapzubovu jedenáctku, rodila bych do roztrhání těla.
Bohužel na mého muže nestačí ani argumenty, že někdo na ty naše důchody vydělávat musí :lol:

 
milena13
Závislačka 4133 příspěvků 28.06.12 10:50

Je to každého věc kdo kolik dětí bude mít, já miluji dětičky a je mi 22let a mám 2syny a s manželem časem plánujeme třetí dítě. Prvnímu synu byli teďkom 26.6 3roky a druhému synovi bylo 26.6 2měsíce, ale fakt to je každého věc kdo kolik těch dětí bude mít! Jako já bych si nedovedla jedináčka představit jak by byl rozmazlený atd, ale to je jen můj názor!

 
bustik
Kecalka 346 příspěvků 28.06.12 11:11

I já patřím mezi ty, kterým stačí jen jedno dítě - rozhodně zatím.

Přesně souhlasím s názorem, že když tam není ta touha, co s tím nadělám :nevim: A já chci mít druhé dítě proto, že po něm toužím, že mám chuť se mu hodně věnovat (což vím, že teď bych prostě neměla).
A naprosto mně vytáčí důvody proč mít druhé dítě:

  1. aby si to první mělo s kým hrát (od toho má kamarády. Ne, opravdu nemíním dceři pořizovat hračku v podobě sourozence :zed: Mám 2 bratry, vím jak je to skutečně míněno, ale takhle to zní hrozně)
  2. když mi jedno umře, budu mít druhý (i zde samozřejmě chápu ten pravý význam slov, ale to prvotní co mně napadá - jako pořídit si náhradníka, kdyby mi náhodou moje první milované dítko zemřelo :zed: :zed: :zed: Ne tenhle argument je vážně silná káva)
 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29693 příspěvků 8 inzerátů 28.06.12 11:19

Jedno dítě je tvoje volba. Myslím, že se před nikým, ani před okolím ani sama před sebou nemusíš ospravedlňovat, proč to tak chceš.

 
Vlkoška
Závislačka 4132 příspěvků 28.06.12 11:24

Každý ať má tolik na kolik má a na kolik se cítí… záleží to na mnoha faktorech a je zbytečné někomu svoje důvody vysvětlovat, každý to vidí jinak- podle sebe. Mě se zase stalo, když jsem byla podruhé těhotná a ležela se slepákem na chirurgii, tak jsem se tam dala do řeči se starší paní a ta když se dozvěděla, že čekám druhé, tak na mě hodila takový přísný pohled, a povídala, že dvě děti je maximum, že by mělo lidem stačit jedno, maximálně dvě, víc že by zakázala, že už je to rozežranost mít víc děcek :nevim: Její synové mají každý po jednom dítěti a kdyby jich měli víc, tak prý, ať nepočítají s hlídáním 8o. No jen jsem koukala, jak tolerantní lidé žijí mezi námi.
On tady je průměr dvě děti, víc nebo míň je prostě mimo průměr a někomu to může přijít divné.
Edit :zed: neměla to být reakce na milena :zed: vždycky to zblbnu :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.06.12 v 11:24

 
kitty77
Závislačka 2522 příspěvků 28.06.12 11:31

Já to chápu, taky je možnost že budu mít pouze jedno dítě (jsem teď těhotná s prvním dítětem) a to z důvodu:chci taky v životě udělat nějakou kariéru, chci dítěti dopřát to nejlepší (čím více dětí tím větší náklady),nevím jestli bych zvládla více dětí, nejsem moc žena do domácnosti co miluje pečení a vaření a taky nechci ať mi děti zničí tělo, chci pořád dobře vypadat. Vím že moje argumenty jsou sobecké ale jak vidím některé matky s třemi malými dětmi které to evidentně všechno nezvládají takhle dopadnout nechci. Nejhorší na tom je že manžel chce děti tři a tchán by byl nejraději abychom jich měli pět - jenomže chlap nikdy nebyl těhotný, nerodil a děti mu neomezili kariéru :roll:

 
jaspinka
Ukecaná baba ;) 2004 příspěvků 28.06.12 11:47

Myslím, že ani nemusíš uvádět argumenty, co tě k tomu vede - stejně nad nima pak akorát někdo bude polemizovat a vyvracet ti je :D Prostě to tak v sobě uvnitř cítíš a hotovo. Proč by taky každý měl mít automaticky minimálně 2 děti? Tady je tak zažité, že jakmile s někým dýl chodíš, tak se ptají: Kdy bude svatba? Pak se prají: a co dítě? a pak zase : A co druhé - už plánujete? Na okolí se vykašli a nic nevysvětluj - oni ti ho ani neodnosí, ani neporodí, ani nevypiplají a ani peníze nebo byt ti nejspíš nepůjčí, tak jim žádné argumenty nedlužíš ;)

 
Maddlen
Závislačka 3140 příspěvků 28.06.12 11:49

Ahoj, úplně Ti rozumím. S manželem jsme se na jednom dítěti dohodli po narození naší dcery. Důvody:

  • zdravotní stav dcery (bojíme se, aby druhé dítě nemělo také srdeční vadu, třeba ještě horčí než Gabča)
  • finance a životní úroveň (ani jeden nemáme nějak extra placenou práci)

Já jsem taky jedináček a žiju, nemyslím, že jsem rozazlená, jak se o jedináčcíéch často deklaruje. Mamka víc dětí mít prostě nemohla, i já jsem „zázrak“. Před dcerou jsem měla představy o velké rodiě a dvou, třech dětech, ale velm rychle mě to přešlo - mám prostě strach, že s druhým dítětem by k nám osud nebyl tak milostivý jako v případě dcery, kdy se z dost nehezké diagnózy vyvinula docela dobře zvladatelná záležitost. Prostě nehodlám pokoušet osud, ať se to komukoliv zdá jakkoliv blbé.

Mám asi 3 kamarádky, které mají také po jednom dítěti a další nemají v plánu, takže v mém okolí to až tak ojedinělá záležitost není, ale je pravda, že se mě často lidí (práce, sousedi…) ptají, kdy zaděláme na sourozence, a při odpovědi, že nikdy, jsou vykulení a začnou mě přemlouvat, že si to máme rozmyslet. Co je komu do toho??

 
Deniska2000
Kelišová 5328 příspěvků 28.06.12 11:58

Tak já Tě chápu opravdu velice dobře i když teď už to mám jinak. Když se narodila dcera, tak jsme už druhé dítko nechtěli, byli jsme spokojení s tím jak to je a užívali si holčičku, jezdili na výlety, na dovolené a prostě se měli fajn. Druhé dítě nám nechybělo a dcerka ani sourozence nechtěla, vystačila i sama a s kamarády. Kolem druhého roku dcerky jsem musela skoro denně odpovídat na dotazy kamarádek a známých, kdypak už budeme mít druhé mimčo, že už je čas a podobně. Ať jsem potkala kohokoliv, kouknul na malou, pochválil že je pěkná a druhé nebude? Připadalo mi, že mít jedno dítě je pro ostudu, každý má přece 2 a víc, míň se bere jako něco divného. Je snad nějaká povinnost mít děti 2,nebo je někde psáno, že jedno dítě je málo? Postupem času co dcerka rostla, otázky ubývaly a teď už se neptá skoro nikdo. Když bylo dceři cca 9 let, začala jsem pomalu přemýšlet, co kdyby to miminko opravdu ještě jedno přišlo a jak dcera rostla, tak ve mě rostla čím dál víc touha po miminku. Teď je mi 30 let a možná i tím úderem třicítky se mi biologické hodiny zbláznily a bijí na poplach. Manžela jsem musela sice chviličku přemlouvat, ale už 2. měsíc se snažíme o miminko. Kdyby mi tohle někdo řekl před lety, tak se budu smát, stála sem si hrdě za svým, že dítě chci jen jedno. Ale člověk míní a život mění, tak to je. Každá žena a každý rodič se může rozmyslet kolik chce v životě dětí a i kdyby to bylo žádné nebo 10,tak na to má právo a je to jen jeho věc.

 
Ráďa 25
Závislačka 3136 příspěvků 28.06.12 11:58

Jůů dlouhý a krásný deníček :D Naprosto s tebou souhlasím, mám sice dvě děti, ale byly časy, kdy jsem chtěla jen jedno. Lepší dobře vychovat jedno, než mít třeba šest a nemět jim dát co najíst :nevim:

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 28.06.12 12:10

Ahoj, nemyslím si, že jsi divná. Podle mě je dobře, že víš, co chceš. :potlesk: :palec:
Já zase vím, že chci děti 2 a to nejlépe 2-3roky od sebe, abych nemusela přerušit RD ;) Jsem ze 4dětí, kde jsme byli já a brácha o dva roky a něco a když mně bylo 9 narodila se ségra a necelé 3roky na to druhá ségra. A taky se to dalo, myšlenka na to mít také 4 děti takhle je příjemná, i když myslím, že 2 stačí, už právě kvůli těm penězům. Chceme začít stavět a hypo samo budeme muset vzít taky. Něco málo našetřeno máme, ale fakt jen málo, máme oba starší auta, tudíž ta se budou muset taky „řešit“. A ráda bych si zachovala nějakou životní úroveň a zdravý rozum(přeci jen nemyslím si o sobě, že zvládnu 4děti po sobě bez újmy :lol: )..
Za mě hezký deníček a rozhodně si nemyslím, že bys byla divná ;) naštěstí máme právo volby 8)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama