Karlička – dítě s rozštěpem, jak to bylo dál

Ostatní
  • Hana Broulíková
  • 18.11.10

Před několika měsíci jsem Vám maminky popisovala příchod naší malé Karličky mezi nás. Tolik nádherných komentářů jsem naprosto nečekala, děkuji Vám. Snad Vás bude zajímat, jak to s malou Karličkou bylo dál...


2 komentáře


6 komentářů

Všední ráno.

Od narození a první operace Karličky uběhlo více než rok a půl. Všechny dramatické okamžiky jsou dávno pryč – nezapomenuty, ale překryty všemi nádhernými všedními okamžiky. Těmi, které uprostřed těhotenství, diagnostikováním rozštěpu u nenarozené holčičky, se zdály být nenávratně ztraceny.

Karličky postýlka už nevypadá jako vyfocená z katalogu – to vypadala, když byla Kája miminko, měla kolem sebe naaranžované hračky, které neměl kdo každé ráno vyházet. Sedí urpostřed zmatku svlečených peřin a vypadá jako človíček z pohádky O človíčkovi. Na hlavě černý rozcuch dlouhých vlasů, ty její oči čokoládky a pyžámko overálek. Volá :„Mamííí“ – slyším, ale tohle je rituál, který si nenechám ujít. „Tatííííí“. Tatínek je v práci, opět neúspěch. Nevzdává se.„Pájo!“

Mladší dcera Pavlínka by už nevydržela nevzít ji z postýlky a nestisknout v náručí, sama s tím mám co dělat, ale ještě nejsme všichni. Je to trochu jako od Homolků – ale Heduš u nás doma nebydlí.„Péťooo“ – završila všechny členy naší rodiny a já jdu k ní, svírám uzlíka v náručí, mazlím se s ní – brání se, ale jen na oko. „Mléko, posíííím“ prosí ručkama a začíná nový den.

Karličce minul rok a půl. Je stejně dlouho po operaci rtu a osm měsíců po operaci patra. Jizvička pod rtíkem je vybledlá, není vůbec vidět, nosík má symetrický, snad při podrobnějším zkoumání by bylo možné odhalit drobné rozdíly mezi nosními dírkami. Pusinka je opravdu do srdíčka, přesně tak, jak jí to pan doktor Borský slíbil těsně před operací. Patýrko má také krásně zcelené a díky masážím je funkční a nezkrácené.

Starosti mi dělají zoubky – zatím jsou to krásné bílé perličky, ale v horní čelisti je mezera, oblouk se zvláštně překrývá, takže je zřejmé, že zoubky budou potřebovat hodně práce a úprav. Smutná nejsem, nedá se nic dělat. Od malička si Karlička musí zvykat na stálé lékařské kontroly – jezdíme stále do Prahy na plastiku, na ušní, na zoubky. Kontroly na ušním a zubním oddělení probíhají i v místě našeho bydliště. Od deseti měsíců docházíme na logopedii.

Je zřejmé, že když pusinka rozštěpáčka vypadá uvnitř jinak než pusinka zdravého dítěte, tvoření hlásek mohou doprovázet problémy a řeči je třeba věnovat mnohem větší pozornost. A tak, ač jsem zkušená maminka třetího dítěte, tentokrát jsem nejen já, ale celá rodina, mnohem opatrnější na nežádoucí návyky a také s mnohem větší radostí vnímáme, když Karlička tvoří hlásky a spojuje je do slabik a slov „jakoby se nechumelilo“. Učí se.

Karlička si prohlíží obrázkové leporelo ze své hudební školičky. Je to její snad nejmilejší hračka. Ukazuje a popisuje zvířátka – kde je myš, slon, méďa, kočička a hlavně její hrdina „méma, méma“ – tak toho byste nepoznali, to je totiž Mlékař. Prožívá své dny naplno a my s ní. Je to nádherné dítě.

Nedávno mi jiná maminka rozštěpáčka napsala větu „Tyhle děti si s sebou do života nesou něco navíc.“ Cítím to každý den. Snad to není v ní, ale v nás – jsme šťastní a radujeme se z obyčejných věcí. Vnímáme krásu a neopakovatelnost okamžiků, které naplňují dětství – žádný z nich se nevrátí.

Budou Vánoce. Karličce budou zářit oči nadšením. Nemůžu dostat hezčí dárek…

Hodnotilo 11 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
eviska22
Ukecaná baba ;) 2011 příspěvků 18.11.10 07:14

Příběh Karličky jsem viděla v tv a moc a moc Vám všem držím palce. Já u tv řvala jak želva, při operaci se modlila, vím že v Čr jsou machři, ale i tak, takovej prťousek leží na tom stole.. Ale už je to pryč a teď už budou jen samé krásné chvíle!!

 
Paja R
Závislačka 3739 příspěvků 18.11.10 08:04

Ahoj, take jsem videla a slysela pribeh Karlicky, mocinky me dojal. Jste vsichni moc statecni, sklanim se pred Vami.
Preji hodne stesti v budoucnu a Karlicce krasne detstvi s uzasnou rodinou. :srdce: :kytka:

 
MeloryNox
Kelišová 5616 příspěvků 18.11.10 09:58

Karlička je moc krásná. Nepoznala bych, že měla nějaký problém s rtíkem. :srdce:

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 18.11.10 10:17

Četla jsem dřívější i nynější deníček a oba jsou moc krásné a pěkně napsané. Karlička je krásná holčička a vůbec nic není poznat. Z tebe čiší obrovská láska a takový vnitřní klid, Karlička má a bude mít nádherné dětství. Moc gratuluji!

 
Uživatel je onlineBohunkaP
Extra třída :D 14406 příspěvků 18.11.10 10:41
:potlesk: :potlesk: :kytka:
 
martina75
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 18.11.10 11:30

Opět krásný deníček držím vám palce at vše pokračuje jak nejlépe muže a přeju krásné vánoce :potlesk: :potlesk: :srdce:

 
Jujka
Kecalka 480 příspěvků 18.11.10 13:52

Krásný deníček, ráda jsem si přečetla, jak se Vám daří. Karlička je nádherná holčička. Četla jsem i první deníček, oba čtivě napsané a je z nich cítit láska a klid. Přeji hodně zdraví a štěstí celé rodině :srdce:

 
Adélky
Neúnavná pisatelka 19704 příspěvků 18.11.10 17:11

Hezký den, moc držím palečky vám i malé, nás - tedy našeho Adámka, to čeká zanedlouho také :-( .

Příspěvek upraven 18.11.10 v 17:19

 
j.s.
Extra třída :D 11529 příspěvků 18.11.10 18:17

Hani, když jsem četla první deníček, tak jsem brečela a byla jsem taková smutná a říkala si proč…a teď druhý deníček ořvávám také, ale proto, jak je to parádní a jak musí být Karlička skvělá holčička :hug: :hug: :hug: Mějte se moc krásně a hezké svátky, taky se těším na ty světýlka v dětských očích :srdce: :srdce: :srdce:

Příspěvek upraven 18.11.10 v 18:18

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 18.11.10 19:16

:palec: :hug: :hug: :hug: Moc a moc zdravíčka Karličce!!! Jste stateční a silní lidé!!!

 
Marishka89
Zasloužilá kecalka 696 příspěvků 18.11.10 23:06

Tak si tak pročítám váš deníček a dochází mi že už jsem to někde četla… Když byla Karlička ještě malinká. A teď mi to došlo, včera jsem vyhrabala staré vydání „Máma a já“ na straně 7 vyšel váš článek :-) Moc mě včera večer povzbudil, protože dnes jsem byla právě pro výsledky jak to bude s naším miminkem. Natštěstí nám doktor žádné vady nepotvrdil. Přeju vám mocinko síly a štístka na dlaší léta, Kája je statečná holčička :hug:

 
cher  19.11.10 09:40

Krásný deníček, přeji moc zdraví a štěstí do dalších let :srdce:

 
jitka 11
Neúnavná pisatelka 18025 příspěvků 19.11.10 11:45

Hani,
krásné pokračování, zase mi ukápla nejedna slzička.
Přeji (přejeme) krásné Vánoce a moc děkuji za kalendář, je nádherný.
A vůbec není drahý.

Příspěvek upraven 19.11.10 v 11:46

 
Silvi.100
Extra třída :D 12693 příspěvků 19.11.10 11:48

Opět nádherně napsané, slzím tu dojetím :srdce: Karlička je nádherná a přeji jí i celé rodině do života jen kupu radosti, štěstí a zdraví :srdce:

 
Theinertova  20.11.10 16:25
Ahojky

Ahojky Hani, máš ve všem pravdu :palec: a musím s Tebou souhlasit. V úterý 16. listopadu to byl právě rok co jsme se dověděli, že naše miminko bude holčička a taky nám pan dr. řekl, že malá Janička bude mít rozštěp. Jeho větu si pamatuji do dnes, nebuďte z toho smutná v dnešní době to operuji tak krásně, že v dospělosti to nepůjde poznát. Věděli jsme jen jednu věc jistě, že Janička bude mít rozštěp rtů, ale nikdo nám neřekl jestli je to kompletní rozštěp atd. Musím říct, že jsme dopadli dobře, máme nejlehčí formu rozštěpu rtů a čelisti. Nosánek má hezký a nemuseli jsme mít ani nostrilky roste krásně. Jizvička už nejde poznát, kdo o tom neví tak nic nepozná. Dokonce jsem včera našla první zoubek :-).První návštěva u zubaře nás čeká v lednu, budeme chodit k rodinnému zubaři. Je to moc hodný pan zubař a s dětmi to umí. Ještě jsem zapoměla dodat, že Janička je naše třetí a nejmladší. Přeju hodně štěstí všem maminkam a dětičkam. Taky i když to je brzy šťastné a veselé vánoce, hodně dárečku pod stromeček a hlavně hodně zdraví, protože toho je málo :-)

 
brckarka  20.11.10 21:32

Hani to je mooooc krásně napsané, musela jsem zamaačkávat slzičky

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama