Každodenní realita u nás

O životě

Tak máme jaro, příroda se probouzí, den se prodlužuje, sluníčko začíná hřát. Tohle mě vždycky neodolatelně povzbuzuje k tomu, abych něco dělala. Ale ne to, co dělám pořád. Něco navíc, něco pořádného. Chodím kolem domu, po zahradě a hned vím, co všechno je potřeba udělat, aby se to tady zase o krůček hnulo směrem k naší vysněné představě, a celá natěšená se chystám na další den, ve kterém bych se chtěla konečně do něčeho pustit. A ten den právě začíná...

Je jedna hodina v noci, když se z pokojíčka začíná ozývat hrozný řev. Aha, malej se probudil. Manžel, jako vždy, rozespale vylézá z postele a jde do dětského pokojíčka pro něj. Snažím se užít si poslední minutku ve své posteli o samotě a už mám našeho, skoro 2,5letého, syna pod svou peřinou. „Mami, máš mlíko? Dej mlíko!“ Vyčítám si, proč jsem s tím kojením už dávno nepřestala. Tak hezky jsem se mohla vyspat… Ale jakmile se ke mě přitulí jako malé miminko, na chvíli jsem vlastně ráda, že ho ještě kojím.

A pak začíná náš pravidelný boj o peřinu. Já chci být zakrytá, on by spal nejraději úplně nahý. Cucá mlíko, u toho se vrtí a nožkama odkopává peřinu. Bleskově nás znovu přikrývám. Syn nás vztekle znovu odkopává, je mi zima, vyhrožuji, že pokud nepřestane, půjde do své postýlky. Nenechá se zastrašit a dál se pokouší mě naštvat. A že se mu to daří… Opět jsem na chvíli rozhodnutá, že s kojením prostě končím. :D

Usínám v krkolomné poloze vedle prcka, ani nevím jak, napůl odkrytá. A najednou je 6 hodin ráno a zvoní mi budík. Ignoruji ho. Přece ještě nemůže být ráno, když jsem se ještě nevyspala! Znovu usínám. O půl sedmé se do naší postele sáčkují naše další dětičky, a to už je opravdu konec spaní, opět nastává boj. Jak o peřiny, tak i o místo k ležení. Pět lidí v jedné manželské posteli, to opravdu na nějaké pohodlné ležení není…

Manžel to většinou vzdá jako první a vstává. Usedá k počítači, aby řešil svoje pracovní záležitosti. Kluci vstávají také a běží za ním. Nejmladší, pokud nespí, taky. Konečně mám postel celou jenom pro sebe! Je už sice 7:00 a my máme být do 8:00 ve školce, ale to bych si neodpustila, kdybych se ještě alespoň na chviličku nezahrabala do peřin…

Po chvilce už ale musím taky vstát. Prosím manžela, aby dětem nachystal něco k snídani, a jdu stlát všechny postele. Utřu nádobí z myčky, co se přes noc umylo, snažím se toho stihnout co nejvíc, než děti posnídají. A pak jim jdu chystat oblečení. Rychle ještě uklidím po snídani a můžeme se pustit do ranního oblékání.

Je to boj. Bez vařečky v ruce jako varování bych ty naše divochy neukočírovala. Každému můžu opakovat třeba 50×, aby přestal dělat blbosti a oblékal se, jen se otočím, jakobych neříkala vůbec nic. Pomáhám mladšímu, popoháním nejstaršího, pak ještě obléct nejmladšího a na závěr můžu konečně narychlo zkulturnit i sama sebe.

Už je osm pryč, jedeme opět pozdě. Rychle ještě nasypu krmení kočkám, které by jinak nedaly pokoj, poutám děti do autosedaček a vyjíždíme do vedlejší vesnice, kde je mateřská školka. Na parkovišti vystupujeme z auta a kluci závodí, kdo bude ve školce první. Nejmladšího ještě před rozběhem zastavím a tradičně mu připomínám, aby hlavně nespadl, načež se tradičně ukázkově natáhne na trávě vedle chodníku. Chválím sama sebe za ten skvělý nápad oblékat mu na cestu do školky rozšpiněné tepláky.

V šatně opět boj s vysvlékáním. Před půl devátou s oddychem a tradičním omluvným výrazem za opětovný pozdní příchod předávám děti paní učitelce a s nejmladším jedeme nakoupit. Malý, když je sám a v dobré náladě, umí být celkem hodný. Chodíme po obchodě a on všechno komentuje, ale nezlobí. Pohoda. Házíme nákup do auta a jedeme směr domov. Při řízení se konečně i nasnídám.

Ještě než půjdeme domů, nakrmíme zvířátka. Malý dává ovečkám a kozám tvrdý chleba a hladí je. Já si ještě beru jednu z našich koz a snažím se u ní rozpoznat příznaky blížícího se porodu. :D A pak už opravdu musím domů. Čeká mě klasické dopoledne. Vařit, prát, uklízet. Počasí nám přeje, takže pověsím prádlo ven na sluníčko. Malému se většinou zalíbí na písečku, takže zůstává venku a já ho kontroluju oknem z kuchyně. Jindy si hraje doma nebo kouká na pohádky. Nebo mi pomáhá a u toho si zpíváme a přeříkáváme básničky. Někdy v mezičase si dáme nějakou svačinku. Užívám si tu pohodu s jedním dítětem. :-) Ani moc nepořádku to jedno dítě neudělá, je to pro mě takový odpočinkový čas. A že ho moc nemám…

Když je uvařeno, syn obouvá botičky a utíká svolat chlapy na oběd. Manžel totiž pracuje z domova. Takže jen přeběhne dvůr a naobědvá se hezky doma, spolu s ním i jeho zaměstnanec. Však mu to pak strhneme ze mzdy. :D Chystám na talíře a malý zrovna v tu pravou chvíli začíná být unavený a tím pádem i vzteklý. Obědu většinou moc nedá, pak usíná v obýváku na gauči a my alespoň v klidu pojíme a hodíme řeč. A najednou už je zase nejvyšší čas vyrazit do školky. Zhruba pouklízím po obědě, chlapi jdou zpátky do práce a já budím malého. Obléct se, nasedat do auta a hurá pro brášky.

Kluci jsou šťastní a vyprávějí zážitky ze školky. Cestou ze schodů mi utečou, schovají se za dveře a udělají na mě „baf“, pak se schovají za skříňky a zase „baf“. Dělám, že jsem se hrozně lekla a snažím se je popohnat, aby se hlavně oblékali, protože to vypadá, že budeme opět poslední. Na parkovišti je naháním kolem auta. Všichni, i ti, co odcházeli ze školky až po nás, už dávno odjeli, a my jsme opravdu zase poslední. Poutání do autosedaček, chvíli srandičky, chvíli hádky, prostě komedie jako vždycky.

Po příjezdu se kluci rozběhnou po dvoře a že domů ještě nechtějí. Nedivím se jim. Donutím je, aby se alespoň převlékli do venkovního oblečení, na kterém ta špína tolik nevadí. :D A pak můžou řádit venku, jak se jim zlíbí. Stěhují celý dvůr, lezou tam, kam nemají, z předního skla našeho auta si dělají skluzavku. Občas jdou pomoct tatínkovi do práce, někdy mu tam ukradnou nějaké dřevo a pak z něho staví nejrůznější stavby, které pak musím bourat, aby se tudy dalo projít. Ale však jsou to kluci, tak ať… :-)

A já jdu domů přebrat tu haldu oblečení, kterou ze sebe svlékli. A snažím se něco dělat. Ale moc se to nedá. Každou chvíli musím ven, protože když dětičky zrovna nemají žízeň, tak mají mezi sebou nějaké ty sourozenecké spory nebo někdo z nich kakal do travičky a potřebuje utřít nebo mají chuť na něco k snědku. Nebo chtějí jezdit na kolech a všichni nutně potřebují nasadit na hlavy přilby. A pak je zase chtějí sundat a neumějí to. Svačinka probíhá samozřejmě za chodu. A ve finále jeden po druhém odpadávají a už zase chtějí domů. Snažím se to nějak organizovat, ale když každý chce něco jiného, je to umění.

A dost! S rozkazem uklízet celý dvůr vyběhnu ven, zkontroluji chlapy, jestli se v té práci neflákají, posbírám prádlo. A když mají děti uklizeno, jdeme domů. Hned ve dveřích je vysvlékám do naha a posílám rovnou do koupelny. Koupání, k tomu bych někdy potřebovala kartáč, abych z nich tu špínu dostala. A potom jednoho po druhém vytahuji z vany a všichni si jdou výjimečně bez řečí obléct pyžamka. Po koupání jim je totiž zima, takže se oblékají ještě rádi. :D

A jdou se dívat na pohádky nebo berou papír, nůžky a pastelky a že budou něco vyrábět, to je jejich nejoblíbenější činnost. :-) Nejstarší, skoro šestiletý, se rozhodl vyrobit svoji první obrázkovou knížku. Mladší, čtyřletý, vždycky něco vystřihne a potom pojmenuje. A nejmladší prostě čmárá. Má sice celkem velkou spotřebu papíru, ale hlavně že je šťastný. Kluci jsou tedy ve svém živlu a já jdu přebírat tu hromadu špinavého oblečení. Přemýšlím, co hodím rovnou do pračky a co by si ještě zítra na venek mohli obléknout. A začínám panikařit, že skrz to neustálé hrabání se tunách prádla opravdu nic jiného v životě neudělám.

Dokonale mě ovšem probere otázka: „Mamí? Co bude k jídlu?“ Vůbec nevím, ale nějak to dopadne. Honem vymýšlím nějakou večeři. Když zbyde něco od oběda, je problém vyřešený. Jen ohřeju v mikrovlnce a hladová bříška se mohou naplnit. Kluci večeří a já vytírám celý barák. A potom konečně taky něco sním. Ještě chvíli si užívám přítomnosti všech svých dětí, koukáme na pohádky nebo si povídáme, cvičíme s nejstarším logopedii a tak podobně. A už je čas jít spinkat.

To už se obvykle vrací manžel z práce. Ve stoje dojí zbytky od večeře a jde na kluky dohlédnout při čištění zoubků, uloží je do postýlek a čte jim pohádku. Někdy to probíhá v poklidu, jindy je to trošku boj, ale to už mě nezajímá, ať si tatínek poradí sám. :D

Dodělám, co je potřeba, a jdu si dát sprchu. Jaká úleva… Konečně se s manželem scházíme v obýváku. Pokud není potřeba řešit nějaké pracovní záležitosti, což je někdy práce třeba do půlnoci, sedneme si spolu, povídáme si, plánujeme, něco ještě sníme, pomazlíme se a s hlavama plnýma plánů a představ, co všechno bychom chtěli nebo měli udělat, dodělat, zařídit nebo vybudovat, jdeme taky spát. A o našich velkých plánech si necháme zatím asi jenom zdát. :D

Hodnotilo 25 lidí. Score 4.3.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
BohunkaP
Extra třída :D 14424 příspěvků 19.03.14 00:48

Odstrašující noci, odstrašující začátky dne… přesně proto obdivuji učitelky v mateřských školách, ty naše také den za dnem svádí marný boj s takto nedisciplinovanými maminkami.

Ale nedovolím si - jak ostatně zdvořilost velí - nenapsat „pěkně a čtivě napsaný deníček“.

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 19.03.14 00:53

Hm preju hodne energie i nadále ;)fascinuje mě, ze si najdete s mužem i cas na sebe

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 19.03.14 00:55

Ty vado nedisciplinovane maminky, boze :lol: jeste ze některé lidineznam osobne :mrgreen: mne se trema dětma tohle někdo napsat, tak mi neudělá radost :mrgreen:

 
darla
Kelišová 5035 příspěvků 19.03.14 08:41
:potlesk: :potlesk:
 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 19.03.14 08:47

@BohunkaP Jóó, kdyby měl den o nějaké 3 hodiny víc, jistě bych se zařadila mazi ty disciplinované. A právě o tom je můj deníček, víš ;)

 
Lumíkovec
Zasloužilá kecalka 596 příspěvků 19.03.14 09:19

Máš můj obdiv :) z celého článku mám pocit, že jste šťastná rodinka! Nevidím tady nikde nic nedisciplinovaného… asi jedna z nás nechápe správně význam slova :)

 
Krkael
Generální žvanilka 21860 příspěvků 19.03.14 09:51

@sao Nevysvětlíš :lol:

Jinak mně se deníček líbil, konečně něco od známější tváře, poslední dobou to s deníčkama stojí za prd :roll:

 
Liz
Ukecaná baba ;) 1953 příspěvků 19.03.14 10:07

Moc se mi tvůj deníček moc líbil, už dlouho jsem nečetla tak zajímavě napsaný deníček o běžném dni :) Občas jsem se ve tvém dni také viděla, že je to u nás podobné :) Já bych jen netolerovala noční buzení dvouletého kuli mlíku, to mi připadá zbytečné, jinak mi ani trochu nepřipadá, že bys byla nedisciplinovaná :) Opravdu se mi to hezky četlo :potlesk:

Příspěvek upraven 19.03.14 v 10:10

 
bebinaa
Zasloužilá kecalka 626 příspěvků 19.03.14 11:18

Deníček se mi moc líbil :) krásné počtení

 
Claire7
Závislačka 2591 příspěvků 19.03.14 11:30

Pekne pocteni… :palec: :potlesk:

 
VeTi
Ukecaná baba ;) 1362 příspěvků 19.03.14 11:48

A počkej až nastane škola a úkoly… taky mám fůru plánů, co nestihnu v občasném volnu dopoledne to odpoledne těžko doháním, protože právě úkoly se dvěma prvňáky, to je mazec… Tak jak mi to rychle utíkalo, když byli v školce, tak teď to tryskem pádí, než se nadějeme je večer… a plány okolo domu a zahrady, jo o těch se mi tak jen zdá…snad se k realizaci někdy dostanu :lol:

 
Hanule81
Kecalka 260 příspěvků 19.03.14 13:01

Obdivuji, krásnej deníček i přes všechny peripetie které každý den přichází jde cítit z deníčku rodinná pohoda :hug:

 
Uživatel je onlinepomenkova
Nadpozemská drbna 26693 příspěvků 19.03.14 13:21

Hezky napsane :kytka: Pekne pocteni ;)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 19.03.14 13:45

Děkuji za příspěvky, jsem moc ráda že se deníček líbí, snažila jsem se tu naši realitu podat nějak čtivě :D Nevím co bude až začne škola, nejstarší má odklad takže ještě si užíváme klidu, ale má vývojovou dysfázii takže počítám s tím že to bude hrůza :roll: Nějak se to všechno zkloubit musí, a nedůležité věci jdou holt stranou… Ještě jsem v deníčku zapomněla napsat, že kromě nedostatku času naše plány hatí taky neustálé komplikace, např. k dnešnímu dni padající plot a u auta upadnutý výfuk :lol: Takže když už bude konečně čas, místo nějakého budování budeme opravovat :D Však to ale určitě všechny znáte. Ale v létě to doufám doženeme, děcka budou celé dny lítat venku, domácnost pustím k vodě, den bude končit ve 21.00 a budeme makat 8) Přeji všem hezký den :)

 
brumi
Kelišová 5085 příspěvků 19.03.14 14:38

Páni, koukám že váš život je velmi divoký :D ale to znám moc odbře, zatím mám teda jen dvě dětičky a třetí na cestě ale když jsem to četla, viděla jsem v tom nás jako vyšité :D :D, noci divoké malá se stále budí několikrát za noc, ležet v klidu neumí takže půl noci strávím tím že ji naháním, pak rychle vykopat starší z postele další boj tak na půl hod, hod boj s vypravováním a tak to jde, každý den. Po nějaké době jsem rezignovala, protože neustále něco nestíhat a jen se honit mě docela ničilo, takže teď sice vstávám denně ve 3:30 lae nevím co je to stres že něco nestihu nebo někam příjdu pozdě :) Ale až se nardí i třetí to bude mít mladší 20 msíců, myslím že zase začně chaos nic nestíhání a pěkně veslo jako u vás :). Je to opravdu moc pěkně napsané :)

 
kaja00
Extra třída :D 12732 příspěvků 19.03.14 15:03

Mas to krasne napsane :kytka: A mas doma 3 male prince :andel: To je nadhera :hug:

 
justy11
Nováček 6 příspěvků 19.03.14 15:14

@BohunkaP přesně :mavam:

akorát učitelky nemaj vařečku a dětí min. 10 x víc :roll:

 
daja87  19.03.14 15:39

Deníček je super :kytka:

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 19.03.14 15:41

@justy11 Ano ano, moje sestra dělá učiteku v MŠ a vždycky vypráví… Akorát že učitelky to mají v popisu práce a dostávají za to zaplaceno, a nemusí v pracovní době krom těch dětí stíhat nic dalšího, jako je např. vaření pro x lidí, péče o domácnost, o zvířata, nakupování, různé vyřizování, ježdění po úřadech, přivýdělek atd. atd. jako já, to vše s dětma. A 10× víc jich určitě nemají, v naší školce je např. 28 dětí a jsou na ně učitelky dvě ;) A hlavně tedy nechápu, co je na tom tak hrozně zlého že naše děti přijdou později, takhle tam chodí víc dětí a pro učitelky není pozdní příchod žádná práce navíc, pozdraví se s našimi kluky a pokračují v tom co dělaly doteď. A navíc je to vesnická školka kde se všichni vč. učitelek známe osobně a kdyby něco, řekli bychom si to z očí do očí ;) Takže klídek ;)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 19.03.14 15:47

@brumi Tak ať vám všechno dobře dopadne :) Vstávat dřív je taky můj sen, akorát to bych musela chodit dřív spát, jenomže některé věci se holt dají dělat až večer, když už děti spí, např. předevčírem večer jsme od půl sedmé do jedenácti škvařili 10kg sádla :lol: Pak to všechno uklidit, jdeš spát o půlnoci, v jednu se ti vzbudí dítě a vstaň ve 3.30 ty jo :mrgreen: To bych asi fakt nedala :mrgreen:

 
justy11
Nováček 6 příspěvků 19.03.14 16:24

@sao jasně, já jsem v klidu, mně je úplně jedno, v kolik chodíte do školky a kolik toho přes den zvládneš, já reagovala na bohunku. p a ten příspěvek patřil jí.

 
amalka35
Kecalka 146 příspěvků 19.03.14 20:10

… z predniho skla naseho auta si delaji skluzavku… to jako fakt? :nevim: jinak pekne pocteni, hezky napsane ;)

 
Minki
Zasloužilá kecalka 740 příspěvků 19.03.14 20:16

Jako u nas :lol: moc hezke :potlesk: jen uz nemam sanci si to tak uzit (prace)…uz si spise k tomu vsemu pripadam jako matka v poklusu a za ni vlaji deti :mrgreen
Drzte se a uzivejte si :)

 
sao
Ukecaná baba ;) 1590 příspěvků 19.03.14 21:14

@amalka35 Kdyby jenom to :lol: Samozřejmě že to mají zakázané, ale zákazy jsou od toho aby se porušovaly :D A díky. :)
@Minki No nástupu do práce se taky děsím, ale mám předdomluvené místo v manželově firmě, což by bylo pro nenarušený chod naší domácnosti ideální řešení - v pracovní době si skočim domů zapnout pračku, pak přes dvůr zpátky do práce… Pracovní dobu upravíme potřebám rodiny, jen aby ta práce pro mě byla, to se bude teprve vymýšlet, co budu dělat :lol: Mám slíbeno něco lehkého :lol: Takže jako fakt nezávidím, přesně tohle co jsi popsala bych nikdy nechtěla, ani můj manžel si nepřeje uštvanou manželku, tak se tomu snažíme předejít :D Přeji vám hodně síly a ať si děti užíváte i tak :kytka:

 
brumi
Kelišová 5085 příspěvků 20.03.14 03:49

@sao nu tak nějak to je u nás :D spát chodím k 23 h za hod budíček ppak ještě dva :)

 
amalka35
Kecalka 146 příspěvků 20.03.14 17:15

@sao to je jak u nas jednou to zakazes a za chvilku jako by si nic nerekla nemas zac

 
backjay
Kelišová 7164 příspěvků 21.03.14 20:24

Krásný deníček, zasmála jsem se. :kytka:

 
Barbulka
Závislačka 2762 příspěvků 31.03.14 16:41
:mrgreen: :palec:
Vložit nový komentář

Reklama


Reklama