Kdy jsem vlastně otěhotněla ?

Těhotenství
  • emimino
  • 25.02.02

Je důležité znát zcela přesně datum posledních měsíčků?

Milá Šárko,

Chtěla bych se zeptat zda je možné určit přibližnou dobu porodu bez ohledu na uvedený datum poslední menstruace.
Bohužel jsem si to nepoznamenávala a vím to pouze přibližně. Budu mít své první děťátko a reakce obvodní gynekoložky mě poněkud rozladila, když mi vynadala a svou řeč zakončila slovy, ať koukám pátrat že je to základ všeho.
Bohužel ji v tomto směru nijak nepomohu.

Další otázka: pokud budu s lékařkou nespokojena je možné vyhledat jiného gynekologa a docházet k němu?

Velice děkuji za odpověď a díky za skvělé informace z www.emimino.cz

Petra

*Ahoj Petro,
z data posledních měsíčků se sice počítá předpokládané datum porodu, ale termín se dá zjistit i pomocí ultrazvuku (nejpřesnější je vyšetření do konce 3. měsíce těhotenství) a pak z prvních pohybů plodu.
Být Tebou, pokud víš přibližné datum poslední menstruace, tak jej nahlaš gynekoložce a dál si s tím nelam hlavu.

Pokud dodržíš zákonem stanovenou lhůtu, po kterou se musí zůstat u stejného lékaře, pak můžeš gynekologa změnit klidně i v době těhotenství.

Držím palce do dalších týdnů Šárka*

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.03.02 22:47

Ahoj Petro,
mně doktor v porodnici vysvětloval, že do 20. týdne rostou všechna miminka stejně rychle, takže se dá datum porodu poměrně dobře vypočítat podle ultrazvuků udělaných právě do 20. týdne. Radši trochu dřív (kdyby se snad ty genetické vlivy přece jenom projevily dřív, nebo já nevím proč, asi pro jistotu), ale ne zase moc brzo, protože u většího plodu je přesnost měření vyšší. A nejlepší prý je, když maminka přímo ví datum početí (pak by stačilo přičíst 266 dní).
Na Tvém místě bych podle výsledků ultrazvuku odhadla datum poslední menstruace a to bych nahlásila. Dala bych si pozor, aby se to, co nahlásím, nerozcházelo s tím ultrazvukem, aby mě nehonili po vyšetřeních nebo mně nechtěli vyvolávat porod nebo tak něco - mně se totiž chystali právě kvůli datu poslední menstruace porod vyvolávat, ačkoli mně sami vysvětlovali, že podle toho ultrazvuku je to přesnější, a podle toho jsem nepřenášela. Stihli jsme o to den dřív :-). Takže na Tvým místě bych jim nedala šanci a datum poslední menstruace bych jim určila právě podle toho UZ.

Žaba (zaba@worldmail.cz)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 02.05.02 15:27

Mila Petro,

doufam, ze jsi uz problem se svoji lekarkou vyresila. Chtela bych potvrdit odpoved Sarky. Mela jsem totiz pred otehotnenim velice nepravidelny menstruacni cyklus, dovedla jsem rici gynekologovi presne datum posledni menstruace, ktere, jak se v mem pripade ukazalo, neni vzdy tak uplne dulezite.
Podle ultrazvuku muj lekar urcil stari plodu, ktere je o partydnu kratsi nez by bylo dle terminu menstruace. Protoze jsem na zacatku 5. mesice, nemuzu posoudit, zda byl usudek lekare spravny, jasne ale je, ze ta posledni menstruace neni tak dulezita.
Myslim si take, ze hlavne v tehotenstvi je dulezite mit gynekologa, kteremu muzes duverovat. I kvuli tvoji psychice, ktera musi byt kvuli miminku v pohode.

Preju uz jenom same hezke prozitky v tehotenstvi
Pavlina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 24.07.02 16:28

Cauky Peťko, být tebou, tak změním lekařku hned. Je to pěkná kráva. Na nastávající maminky se tak obořuje? Dovedu si představit, že si ze svého těhotenství celá pryč a přece si to nenecháš zkazit nepříjemnou ženskou. Můžu tě ale ujistit, že není jediná. Já chodím k podobné a jsem rozhodnuta hned jakmile otěhotním přejít k někomu jinému. Jestli máš tu možnost výběru asi bych neváhala. Lucka

Vložit nový komentář