Kdy se narodí, aneb porod pokaždé jinak

Porod
  • emimino
  • 02.11.01

Těhotenství trvá v průměru 40 týdnů, žena je tzv. v termínu, pokud její porod začne v období plus, mínus 14 dní, tedy od 38. do 42. týdne těhotenství.

Ihned na první těhotenské poradně lékař spočítá ženě pravděpodobný termín porodu a to z prvního data posledních měsíčků, další termín se pak počítá asi v polovině těhotenství a to z data prvních pohybů plodu. Ale asi jen 5% žen rodí opravdu v den, který jim byl lékařem spočítán.

Pokud se miminko narodí v době 38. ? 42 týdne těhotenství, pak se narodí tzv. v termínu a hovoříme o nich jako o dětech zralých, pokud se narodí v období 34. ? 37. týdne těhotenství pak jde o předčasný porod a děti jsou lehce nezralé, pokud porod nastane mezi 28. ? 33. týdnem těhotenství, pak na svět přišlo miminko těžce nezralé. Některé děti naopak na svět příliš nepospíchají a tak maminka, která ?přenáší? a má za sebou již 42. týden těhotenství je hospitalizována do nemocnice a lékaři porod raději vyvolají.

Porod předčasný
Rodí-li žena před 38. týdnem těhotenství, pak je její porod označen za předčasný. Takový porod je často raději proveden císařským řezem, aby miminko bylo co nejméně zatěžováno, a často ve specializovaných porodnicích, kde jsou na příchod nezralého miminka výborně připraveni.

Příčin, proč se miminko narodí dříve je mnoho:

  • děloha ženy může být málo vyvinutá a nemá sílu na udržení těhotenství
  • může jít o vrozenou vývojovou vadu nebo nezhoubný nádor, který deformuje děložní dutinu. Miminko pak nemůže zaujmout správnou polohu a děloha je drážděna k předčasné činnosti
  • těhotenství je vícečetné
  • žena má preeklampsii nebo nedostatečnost uzávěrového aparátu děložního hrdla
  • uvnitř plodového vejce došlo k infekci, která se rozšířila z pochvy a děložního hrdla
  • negativní vnější vlivy - špatné životní prostředí, stres, přepracování, špatná životospráva, častá onemocnění matky atd.

Typickými znaky předčasného porodu je: + těhotenství netrvá déle než 38 týdnů

  • děložní stahy jsou delší než hodinu, kontrakce se dostaví každých 5-10 minut
  • odtekla plodová voda

Překotný porod
Překotný porod se vyznačuje tím, že miminko na svět opravdu velmi pospíchá a samotný porod probíhá velmi rychle. Maminka tak může mít potíže dostat se včas do porodnice. Naštěstí tato situace bývá výjimečná. Jediné co můžeme v této situaci poradit je pokusit se bolesti prodýchat a snažit se netlačit.

Zdlouhavý porod
Zdlouhavý porod trvá déle než 18 hodin. Častěji se s ním setkáváme u prvorodiček. Porod je velmi náročný jak pro ženu, tak plod. Příčinou bývají slabé a nepravidelné kontrakce, to že se miminko rodí koncem pánevním nebo to že velikost pánve neodpovídá velikosti hlavičky dítěte. V takovém případě lékaři podávají léky na zvýšení děložních kontrakcí nebo se rozhodnou pro porod císařským řezem.

Opožděný porod
Pokud žena nezačne rodit nejpozději do 14-ti dnů od předpokládaného data porodu, pak hovoříme o ?přenášení?. V takovém případě lékaři porod raději uměle vyvolají. Miminko by mohlo mít jinak potíže ? placenta totiž stárne, nemusí být již zcela funkční a nemusí dostatečně zásobovat miminko kyslíkem a živinami.

Váš příspěvek
stefinka
Ukecaná baba ;) 2304 příspěvků 04.11.01 09:36

Mám zkušenosti spíše s přenášením než předčasným porodem. I tak je to u mě momentálně důvod ke stresu. Hledám super porodnici, kde by se mnou zacházeli jako s partnerem. Slyšela jsem o Havlíčkově Brodě, kdyby se mi někdo ozval se svými zkušenostmi, byla bych ráda. U druhého dítěte lékaři provedli kontrolu plodové vody v devíti dnech po termínu porodu a poslali mě domů, protože vše bylo v pořádku. Děťátko se rozhodlo narodit druhý den. U třetího dítěte v jiném místě bydliště při přenášení desátý den pan primář při první prohlídce prohlásil, že je TO sice ještě vysoko, ale že TO vyvolají. Byl to rozkaz, nikdo mi nic nevysvětlil, nebral se ohled na nic. Nic se nekontrolovalo. Přinutili mě, dokonce při prvním pípnutí mi bylo na ambulanci vyhrožováno …, protože panu primáři se neodmlouvá …, nebudu komentovat ani neřeknu kde to bylo. Jsou to tři roky a půl a mohla jsem mít pouze smůlu. Protože u porodu samotného byl jiný a velmi příjemný lékař a porodní asistentky a všechny sestry na oddělení a dětské sestry skvělé. Díky nim jsem kojila dlouho, do tří let, vlastně dokud jsem neotěhotněla. Dost možná se čtvrté dítě také nepožene na svět a já si to chci konečně prožít bez stresu. Díky za odpověď. Štěpánka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 07.11.01 14:27

Zdravim Vas vsechny,
rada bych se zeptala, jaky mohou mit vliv na porod cysta na vajecniku (cca 5cm) a polyp na deloznim cipku. Nemyslim tim jenom jeho predcasnost ci opozdenost, ale zda-li mohou behem porodu nastat nejake komplikace ci okolnosti, o kterych je lepsi vedet predem a byt na ne pripravena.
Dekuji za odpoved.
 Andrea

Vložit nový komentář