Kdybys byla lepší hospodyňka… !

O životě
  • Anonymní
  • 17.02.16

Je červenec 2015 a já si jdu pro syna k tchyni, vyzvedává ho ze školky. Bude to naše první setkání poté, co jí její syn hrdina pár dní před tím konečně oznámil, že jsme se rozešli. A to už na začátku května.

Vždycky jsme byly spíš kamarádky. Když jsme se náhodou neshodly v názorech, tolerovaly jsme se. Pomáhaly jsme si, stály při sobě před chlapama v rodině. Vycházely jsme spolu prostě jako matka s dcerou, kterou neměla. Tak jsem byla zvědavá, co na to řekne, jak to bude fungovat dál kvůli malému. Nechala jsem se pozvat dovnitř a uvařit si čaj.

Od konvice se ke mně otočila se slzami v očích.

„Proč? Proč ses odstěhovala? Tos ho musela hned poslechnout?“

Byl to on, kdo to tak chtěl a vyhodil mě z bytu. Z jejich bytu, tak jsem šla. Co jsem jí měla vykládat? Že mi v den svých narozenin, když jsem ho pozvala na večeři řekl, že už nemůže, že končí? Že se mám hned odstěhovat? Že se mě už druhý den ptal, jestli si hledám bydlení? Další, jestli už jsem něco našla? A další mi začal posílat odkazy na drahý byty, který bych si ani nemohla dovolit? Nemám na to sílu, je mi smutno. Mlčím.

„Měli jste komunikovat, promluvit si!“

„Zkoušela jsem to, nechtěl se se mnou bavit…“ odvážím se říct jednu větu a myslím na všechny svoje zoufalý pokusy přimět ho mluvit.

„Vždyť ani nebýval doma,…“ tiše dodám.

„Jak nechtěl komunikovat? Víš, on neměl asi proč chodit domů…“

„Proč? Když ne kvůli mně, aspoň kvůli synovi?“

„Muž totiž potřebuje, aby se o něj žena starala, teplý večeře… To u vás poslední dobou nebývalo.“

Jo teplý večeře. Když jsem byla na rodičáku, bylo hej. Vařila jsem pro sebe a syna, on měl teplou večeři, napečeno, naklizeno, dítě obhospodařený… Nemusel nic. Byla jsem hloupá. A po nástupu do práce už jsem to nestíhala, jemu přibyly povinnosti – sem tam vyzvedávat/vodit ze školky, být dřív doma, občas i tu večeři nachystat, pomoct v domácnosti…

Hlavou mi běží tisíce myšlenek, hledím do stolu a mlčím. Čaj chladne. A nemá smysl se obhajovat.

„U vás to ani nevypadalo, že tam bydlí ženská!“

Bodne to. Tolik jsem chtěla, ale nešlo to. Nezbývaly peníze na blbosti. Přítel, ač dobře placený, ze začátku sice peníze k dispozici dával, ale tak po roce přestal, žila jsem z rodičáku – jídlo, oblečení pro dítě, sebe, atd. Jo, záclonky se u nás netočily. Sem tam jsem něco pro radost koupila, ale každou korunu jsem několikrát obrátila. Pro něj to byly všechno blbosti. Nic se mu nelíbilo, všechno mělo nějakou „vadu“, důvod, proč ne. Dokázal zkritizovat i blbou barvu zubního kartáčku.

Pořád mlčím, emoce se ve mně perou, celý to prožívám znovu a je mi do pláče. Co ona ví… Nic. Ale miluje svého syna stejně jako já svého.

„Víš, maminka tě to asi nenaučila.“

V ten moment zvedám hlavu. Ústa mlčí, ale oči metají blesky. Pochopí, že má zmlknout. Pak dodá: „Kdybys byla lepší hospodyňka, nemuselo to takhle dopadnout! Neber to kriticky, ale jako radu do dalšího života.“

Vytřeštím na ni oči, pak vyzunknu rychle studený čaj, poděkuji za zpětnou vazbu, balím syna a mizím. Ten večer je mi zle…

Asi za týden jdu opět syna. „Pojď dál, ještě obědvá,“ láká mě dovnitř.

Pak mě zatáhne do ložnice. „Pojď, musím ti něco ukázat… Chlap by mi to pomluvil a šklebil by se, tobě to ukázat můžu!“ povídá zase přátelským hlasem.

V duchu povzdechnu, ale jdu. Vytáhne kamennou desku na gril koupenou někde v akci a svítí u toho jako sluníčko. Usměju se na ni a pochválím jí to. Vím, že od nikoho jinýho se pochvaly nedočká.

Vyruší nás křik z kuchyně: „Ta polívka je studená!“ rozčiluje se tchán, o talíř cinkne lžíce a naše dostaveníčko končí.

„A podej mi pivo, je v lednici vychlazený!“

Tchyně lamentuje, ale běží. Hlavou mi bleskne něco o dobrých hospodyňkách. S díky odmítám oběd, balím syna a za chvíli už mizíme.

Venku dýchám čerstvý voňavý letní vzduch a je mi dobře. Cítím se svobodná, šťastná a slibuji v duchu sobě i synovi, že mu umožním poznat lepší mužský vzor, aby si mohl vybrat i jinou cestu…

2016 PS.: Kdysi jsem po sobě nechala šlapat, a to ve jménu „lásky“. Nebyla to láska, ale závislost, touha vlastnit. Neměla jsem dost ráda sama sebe. Teď už mám, jsem šťastná. Bývalý jako otec funguje, snaží se. A já mám pro malýho i jiný vzor. Doufám, že si jednou vybere ten k ženám respektující a láskyplný.

Hodnotilo 79 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
madanga
Závislačka 4145 příspěvků 17.02.16 06:36

Je hrozný přístup některých lidí. Já ti přeji, aby ses i se synem měla už jen dobře..tchýně něco káže a přitom sama lítá kolem manžela..podej udělej je to studený..hrozné chování..přeji ti hodně klidu a štěstí :hug:

 
Kikuška90
Neúnavná pisatelka 18908 příspěvků 17.02.16 06:40

Super :palec: Skvěle napsaný deníček. Přeji Ti mužskýho pro kterého budeš rovnocenná partnerka a né jen nějaká služka :kytka: :hug:… Tchýně se zasekla v době, kdy se mužský uctívali jak kdoví co - bohužel :?

 
Blešík
Extra třída :D 12089 příspěvků 17.02.16 06:55

Parádně napsáno! Teplá večeře je základ :lol: takové smýšlení je fakt peklo. Hodně štěstí do života :kytka:

 
protection  17.02.16 07:08

Moc pěkně napsáno, poučné, děkuji za deníček :-)

 
MIŠMA 22
Kecalka 276 příspěvků 65 inzerátů 17.02.16 07:18

Pěkně napsáno :palec:,ach ty tchýně :(

 
Lutonka  17.02.16 07:37

Kolegyne z prace taky kazala, ze chlap ma mit plnej talir a prazdny kule :mrgreen: No dopadla taky mizerne.
Preji ti hodne stesti, pevne nervy (jsi dobra zes dokazala jen tise skripat zuby, to ja teda neumim) a pis dal ;)

 
Anys29
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 17.02.16 07:44

To byl moc krasny denicek. Preju vam obema se synem hodne stesti! :hug:

 
Orsin
Ukecaná baba ;) 1183 příspěvků 17.02.16 08:39

Moc pekne napsany denicek:)
Jinak mas muj obdiv, za tu sebereflexi, ze jsi dokazala pred extchyni mlcet (protoze argumenty by stejne nemely smysl), ja bych mela potřebu neco rici, branit se…
Preji hodne stesti a dobry vzor :kytka: take jsem ho pro dceru po nejake dobe nasla:)

 
lajovka
Ukecaná baba ;) 1084 příspěvků 17.02.16 08:45

Hezky denik…co je to ted za modu, ze je kazdy druhy denik anonym??..proc? vzdyt treba tenhle denik dle Meho nema sebemensi duvod byt tajemny :think: :nevim:..a nejen tenhle

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 17.02.16 08:49

Super deníček..já jsem věděla proč u nás teplé večeře nezavádím ani na rodičáku :lol: držím palce do dalšího života, nemá smysl se stresovat. na druhou stranu, bohužel chlap to viděl u rodičů a přebral to jako normu..člověk by se měl nejdřív podívat, jak to chodí u partnera doma, aby pak nebyl překvapený a věděl, co může v budoucnu čekat :mrgreen:

 
reinkarnace
Závislačka 4433 příspěvků 17.02.16 08:54

@lajovka já myslím že důvod je jasný - ne příliš dobré vztahy v rodině. někdo známý od tchýně upozorní na podobnost příběhů, uživatelčin nick hodí do vyhledávání, začnou ji sledovat v diskusích.. :nevim: to byste se divili, kolik lidí nemá co na práci :jazyk:

 
Heidi86
Ukecaná baba ;) 1770 příspěvků 22 inzerátů 17.02.16 08:57

Jo dobrá hospodyňka? Chtěla ti tím říct, kdybys mu dělala poskoka jako ona svýmu chlapovi? No se zbláznila baba jedna…Přeji lepšího chlapa :pankac:

Příspěvek upraven 17.02.16 v 09:03

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 17.02.16 09:12

Jsi úžasná. :kytka: přeji mnoho spokojenosti :mavam: a je to krásně napsáno. Budu se těšit, že se tu objeví další Tvůj deníček. :)

 
Akrobatka
Kecalka 200 příspěvků 17.02.16 09:14

Jako kdybych cetla o sobe. No uz jsem rozvedena, i ja jsem vzoru v rodine nedavala zadnou vahu. Udelala jsi dobre, hodne stesti do dalsiho zivota. Velmi hezky napsany denicek :palec:

 
Misel02
Závislačka 4329 příspěvků 17.02.16 09:18

Moc pěkný a jsme moc ráda že žiješ lepší život to by dopladlo jak u tchýně :)

 
Anonymní  17.02.16 09:19

Děkuji všem za milé komentáře

@lajovka jsem anonymní z důvodu, že nepíši jen o sobě. Nechci aby se případně cítili příbuzní nepříjemně. Chodí sem sem tam i švagrová, dost možná můj nick zná :nevim:

 
Slunko7
Kecalka 254 příspěvků 17.02.16 09:26

Je dobře, že to takhle dopadlo, připomíná mi to manželství kamarádky, ta to vydržela asi 18 let. Ze začátku jsme s nimi někde byli a od té doby se u nás tradovala věta kterou se tam on zapsal u stolu " mámo dojed sem, vodnes to!" No my byli v šoku, ale pro něj něco běžného…
Přeju hodně štěstí :)

 
buryk
Nováček 1 příspěvek 17.02.16 09:41

Krásně napsáno, přeji hodně štěstí :) :)

 
Svistice
Neúnavná pisatelka 15992 příspěvků 1 inzerát 17.02.16 09:45

Pěkný deníček, ale já bych si to s tchýnkou asi vyřikala. Aby měla i pohled z druhé strany a věděla, jaký je synek „výkvět“. Ono na fungující vztah musí být totiž dva.

 
_BBQ_s
Echt Kelišová 9242 příspěvků 17.02.16 09:57

Prosim, objasnete mi nekdo slovni obrat zaclonky se u nas netocily.. Ctu to poprve..

 
jenika1
Závislačka 3037 příspěvků 17.02.16 10:03

Holka ty jsi mě rozbrečela. Držím pěsti do dalšího života. :hug:

 
Jahudka82
Zasloužilá kecalka 738 příspěvků 17.02.16 10:11

@Orsin Přesně, asi bych ji taky něco řekla od plic, napr. za co jsem ty teplý večeře mela vařit, když mi ten její synacek chudacek anedbanej nedal ani floka…a nakupovanim jídla a všeho na dítě jenom z rodicaku a vlastních úspor který už mi prostě došly jsem taky skončila, naštěstí můj se začal aspoň trochu angažovat…ale ve vztahu s tchýní asi občas na to nemlceni a snahu se obhajovat dojizdim, i když vlastně není důvod, jak si vychovavam nebo oblikam je moje věc, přesto mi do všeho porad keca a je nejchytřejší, a už jsem asi psala i v jiné diskusi ze za tichého souhlasu jejího syna, který me před ni nepodpoří, bud dělá ze tam není a nevnímá o čem je řeč, nebo se zdejchne na záchod příp. rovnou da za pravdu jí, ze co kecam, tak to vůbec není…a když se pohadame jsem špatná já, ze s ni nevyjdu, to ze vyjizdi ona na me, mi nevěří, prý to mysli dobře a já jsem jen vztahovacna…což tvrdí i ona, prostě u nich jsem za blbku i když podruhé něco treba udělám podle ni, aby zas nebyly řeči, je to opět špatně - protoze jsem neudělala to, co mi předtím zkritizovala…je to těžký s tou komunikaci, není člověk ten aby…

Příspěvek upraven 17.02.16 v 10:14

 
Anonymní  17.02.16 10:13

@_BBQ_s podle tchýně jsem měla málo načančanou domácnost… zakl.

 
Anonymní  17.02.16 10:21

@Svistice ona to moc dobře ví, jaký je její syn výkvět. Má víc synů, všichni chováním podobní… Ona jako matka prostě stála za každou cenu za svým synem. Já jsem tam nepřišla náš vztah řešit, já se jen chtěla domluvit co a jak s mým synem. Ale nedalo jí to. Ona ví a mlčí. Jak se říkávalo, že maminka má mít dost širokou sukni, aby zakryla všechno „špatné“, tak ona se tím řídí, fakt se zasekla někde v historii a nemělo by nejmenší smysl cokoliv říkat.

Deníček má být pro zamyšlení a třeba někomu i pomůže. Pro mě je to naštěští už úsměvné, i když jsem nevěřila vlastním uším jak rychle mě smetla ze stolu

 
Katy 7
Kelišová 5167 příspěvků 17.02.16 10:48

Pěkný deníček.
Mám tchýni, která taky posluhuje, jako divá. :mrgreen: Zbývá už jen, aby svému manželovi líbala nohy a ovívala ho, když sedí v křesle. :lol: Samozřejmě šťastná není, ale je to její volba, v jaké roli chce prožít svůj život. :roll:
Jednou jsem před ní požádala muže, aby si obracel ponožky a házel je do koše na prádlo. Protože on špínu vždy zabalí dovnitř ponožky a všude je odkládá. A tchýně se na mě tak zle koukla a říká: „A od čeho tě má!“

 
Lenka 80  17.02.16 11:09

Krasny denicek :-) je dobre ze od vas odesel.vis on ale nemohl byt jiny protoze tohle chovani videl doma. vyrustal v tom. v neucte k zene. preji ti hodne stesti a lasky v novem vztahu. :hug:

 
svycarka
Kelišová 6843 příspěvků 17.02.16 11:11

Pekny denik k zamysleni co mame kazda doma ;) tchyne od sestry(dejz ji Panbu vecny klid) byla to same. Obed o trech chodech na dvanactou, vyprat, vyzehlit, bezet nakoupit, tepla vecere na 6. Tchan vecny holkar a ona byla vdecna za to, ze se nakonec vzdy vratil k ni. Udrela se chudera.
no a ne ze by svara nebyl trosicku po tatickovi, co se tyce obskakovani- tedy ze zacatku. sestra si ho srovnala a u nas ho tez vzdy cekala studena sprcha. bezne o vikendu nevarime, spise vyletujeme, zobnem neco v restyce a pro ditko verece tak spagety. a on se hrozne divil, ze se mi 5 hodinovem vyletu nechce stat u plotny a pect kachnu :mrgreen:

 
Míša2014
Zasloužilá kecalka 751 příspěvků 17.02.16 11:41

Moc hezky napsáno. Přeji ať se máte už jen dobře :mavam:

 
majajama
Nováček 3 příspěvky 17.02.16 11:48

Každý den znova a znova děkuju za skvělého manžela a taťku. Vím, že je to především zásluha tchyňky a tchána…Vštípili mu, že doma by úplně na všechno měli být dva, ať už se jedná o úklid, vaření nebo o chození do práce…Dnes v náručí držím našeho půlročního syna a už teď mi je jasné, že ho pro budoucí partnerský vztah musím připravit stejně :) Držím palce, ať už je vše jen krásné :)

 
Knihomyš
Echt Kelišová 9960 příspěvků 17.02.16 11:51

@_BBQ_s že se dost často nestridaly jsem to pochopila - jako že správná bydlenka má zaclonky různé podle ročního období a takovou tu kytku z toaleťáku v předsíni.

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 17.02.16 12:26

Veta „A podej mi to pivo, je v lednici vychlazene!“ mluvi za vse. :pocitac:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8646 příspěvků 17.02.16 12:28

@MarketMatej No,mas to taky nelehky. Chyba je jednoznacne na strane partnera. Ten by mel stat vzdycky na strane partnerky, pokud teda v brzske dobe neplanuje navrat k mamince. Asi k tchyni nejezdis moc casto, ze? :mrgreen:

 
LenďuleB
Ukecaná baba ;) 1173 příspěvků 17.02.16 12:57

Pěkně napsaný deníček :palec: děkuji za něj. Venku dýchám čerstvý voňavý letní vzduch…Úplně jsem se do toho vžila a nadechla se taky.. přeji ti aby se ti takle volně, krásně a čistě dýchalo už celý život :kytka:.. tobě i synovi :srdce:

Příspěvek upraven 17.02.16 v 12:59

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29695 příspěvků 8 inzerátů 17.02.16 12:59

:hug: Tchyně si plete pojmy s dojmy. Žena by měla být dobrá hospodyňka, to je i součást ženské přitažlivosti, ale ne dělat nějakému sprostému ho.adu služku :zed: :zed: :zed:.

 
Anonymní  17.02.16 13:04

@Knihomyš :mrgreen: jsi me dost pobavila… v podstate mas pravdu zakl.

 
tartaletka
Zasloužilá kecalka 968 příspěvků 17.02.16 15:52

Já jsem si lámala hlavu, proč máme u nás pořád na zemi rozlité kafe (atd.) Cestička, kudy chlap šel, den co den, neustálé napomínání, ať si to po sobě utírá…

Pak jsme jednou byli u jeho matičky na oběd, on pije kafe v křesle, trochu se mi vylije na zem a on ani nemrknul, jako by se nestalo, do vteřiny přiskočila matička s hadrem, tam utřela kafe, tam sebrala drobek… Takže tento deníček naprosto chápu.

Já si tohle ale teda nenechám líbit. Stálo to chvíli vztekání, ale pochopil, že nežije se svou matkou 8)

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 17.02.16 17:45

Mně se tedy deníček moc nelíbí. Od prvních slov mi přijde, že ze sebe děláš strašnou chudinku, jak ti všichni ubližují a křivdí a ty jen sedíš a za nic nemůžeš atd…anděl sám. Možná ted i já křivdím tobě, ale nějak nechápu smysl takového deníčku…
Když funguje manžel coby opravář, automechanik, výrobce nábytku, zahradník, malíř, elektrikář, zedník…musím holt já fungovat jako kuchařka, pekařka, uklízečka, učitelka, vychovatel a oba to musíme skloubit se společnýma rodinnýma a partnerskýma záležitostma.
Tvůj deníček je psán dost jednostranně. Nevíme, jak fungoval tvůj manžel. Co když fungoval dobře a doma měl neschopnou, ufnukanou putku?

 
eva mrazova
Kecalka 102 příspěvků 17.02.16 18:43

Pěkný deníček má to hlavu a patu. A hlavně i s koncem, což málokterý deníček tady má. :D

 
brumdinka
Generální žvanilka 23308 příspěvků 17.02.16 18:45

@aterka to nevíme nikdy jak je to doopravdy..tady je vždy jen jedna strana mince :) tak zakladatelce přej to vykecání…zřejmě s tim ještě srovnaná neni, jinak by to tady neventilovala :)

 
radúna
Extra třída :D 11314 příspěvků 17.02.16 18:50

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:
Tleskám deníčku i životnímu postoji.
:kytka:

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 17.02.16 18:56

Ježiš to je tak hezky napsaný, má to příběh, pointu, skoro bych řekla, že to psala Joaska. :think:

 
bořková
Extra třída :D 10690 příspěvků 17.02.16 19:12

Krásně napsáno! Přeju Vám hodně štěstí a nekončící volné dýchání :kytka: Chlap byl dle popisu hulvát, taky takových pár synáčků a matiček znám :cert:

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 17.02.16 20:04

@Gina108 Ne, tenhle deníček není můj. :kytka:

 
leonarubinova
Závislačka 3038 příspěvků 1 inzerát 17.02.16 20:31

Tyyyyjo!!! Musim priznat, ze me to uvnitr uplne nasralo :lol: Fandim ti a napsala jsi to moc hezky :palec:

 
Akrobatka
Kecalka 200 příspěvků 17.02.16 20:40

@aterka Hm a co kdyz bydleli v byte, auto nemeli (nebo ho davali do servisu) a nabytek si kupovali v IKEA? Oba chodili do prace, tak proc by ona mela byt 100% vychovatelka a pecovatelka - a nejen ditete. Tvuj priklad byl pouzitelny pred 100 lety. Ty budes asi neco jako zakladatelky tchyne… :mrgreen:

 
aterka
Zasloužilá kecalka 849 příspěvků 17.02.16 21:34

@Akrobatka :mrgreen: to víš že jo. Jsi tomu dala korunu.

 
hanyny
Ukecaná baba ;) 1288 příspěvků 17.02.16 22:10

Skvěle napsané, když jsem to četla, jak kdybych v té kuchyni seděla s tebou.
Taky mi to chvilku připomnělo @Jensina, ale jak tam hodila koment, tak mi bylo jasné, že to není ona.
Už tě snad čeká jen ta lepší část života. Tak ať už je jen dobře :kytka:

 
ospalámyš
Závislačka 3721 příspěvků 17.02.16 22:23

@aterka Pokud nebydleli na statku, nebo v baráku se zahradou, tak v panelákovým bytě nepotřebuješ denně zedníka, zahradníka, elektrikáře, výrobce nábytku ani opraváře. Tyhle práce se dělají jen občas narozdíl od úklidu, péče o děti, vaření a starosti o domácnost.

Takže pak tohle tradiční rozdělení rolí, pokud oba pracují na plný úvazek, nefunguje spravedlivě. V ěnketrých rodinách, kde chlap musí makat okolo baráku, nebo mají hodně zvířat to tak funguje, ale někde ne.
To tady v deníkách si občas počteš, chlap přijde z práce, zalehne na gaučík, nebo k počítači a očekává obskakování a služku, tak jako to dělá tchyně z deníčku:)
To byla taková klasika za časů našich matek, ony sedřené, dvě směny -jedna v práci u soustruhu a pak doma s dětmi a chlapi s kuželkama seděli u telky :lol:

 
Anonymní  17.02.16 22:25

@majajama doslova ti zavidim, vaz si stesti, ktere mas se skvelym chlapem. I ja jsem se vsude chvastala, ze muj chlap je uzasnej, staral se o me, dohlizel abych na sebe davala pozor, chranil me i s nasim nenarozenym synem. Pak jsem se ho zeptala jestli teda chcem jeste stihnout tu svatbu nez se malej vyklube a ze prej jo. Tak se vsechno domluvilo a za asi dva tydny (necele dva mesice pred porodem) jsem se po trech dnech dohadovani dozvedela, ze uz me nemiluje. Nebylo to kvuli chybejicim teplym vecerim, ty byly, ale co blylo taky, jsou jeho rodice (otec hlavne). Bydleli jsme u babky a problemy jaky to delalo nam a mezi nama asi neni treba vypisovat..
Tak se proste stalo, ze starosti kopec zabil jeho lasku a ja jeden den nejstastnejsi zena pod sluncem, druhy den troska, ktera, kdyby pod srdcem nenosila syna, zkoncila by nejspis pod kytickama. Kazdy, kdo ma skveleho/ou partnera/ku, vazte si toho.
Malej se bzro vyklube, tak doufam, ze i mi se jednou podari, sehnat mu dobry muzsky vzor.

 
Gina108
Generální žvanilka 23849 příspěvků 17.02.16 22:26

@Jensina Jj pamatuji si, že máš 2 děti :-) ale měla to být pochvala pro autorku a samosebou i pro tebe ;) Mmch nebudeš zas nějaký deníček publikovat, už je na čase ;) ;) ;)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama