Když kojení radost nepřináší

Rodičovství

Chci se skrze deníček vypovídat o tom, co jsem zažila během měsíce února. Není to nic výjimečného, vím, že plno maminek udělá pro své dítě více než já, ale já už to fyzicky a psychicky nezvládala. Mluvím o kojení.

Jsem prvorodička a můj syn se narodil 9. listopadu 2010. Kojila jsem do půlky ledna naprosto bez problému, 20 minut z jednoho prsu. S radostí jsem se po kojení dívala na jeho kulaté bříško a malý mi krásně spal celou noc. Na konci ledna jsem začala pomalu zjišťovat, že malý mi pije čím dál kratší dobu, odtrhuje se od prsa a dívá se na mě divně, když mu prso neustále strkám do pusy. Sednu k internetu a čtu, že starší děti pijí klidně i jen 5 minut, že se stačí takto rychle najíst. Fajn. Ale proč si negrcne po kojení? Má si vůbec po čem grcnout? Opět sedám k internetu. Aha, některé děti nemusí.

No ale zdá se mi, že mám nějak méně nalitá prsa. Na stránce o kojení čtu, že se prsa už nemusí nalévat, že hlavní je, aby syn makal a že si mléko vytáhne. No, nic, kupuju kojeneckou váhu a elektrickou odsávačku na mléko Medela. Malého zvážím a zjišťuju, že vypil během kojení 90 ml. Na internetu vyhledám, že by měl ve třech měsících vypít 150 ml, ale i 90 ml je dobré. No, jo, jenže ono nic neteče po kojení po zmáčknutí a následném odsání prsa, takže chyba asi nebude v líném synkovi. Mám málo mléka!!

Začíná mé odsávací období. V noci vstávám dvakrát na odsávání, při tom si pročítám všechny stránky o kojení. Kupuji homeopatika Ricinus communis 5ch a meltu. Kojící čaje už jsem pila od porodnice. Takže 3× denně melta, ať mám hodně mléka. Po týdnu se krásně rozkojujeme, malý mi vypil jednou i 200 ml z prsa, super, krize zažehnána. Malý si i krásně grcne po kojení a nebolí ho pak břicho. Vysazuji homeo, meltu piji dále, jednou večer si dám i černé pivko. O týden později se vrací ale opět to, co už znám. Odtrhávání se od prsa, negrcnutí si, málo nalitá prsa.

Takže opět homeo, odsávání ve dne v noci po každém kojení. Malý mi už nespí celou noc vcelku, ale budí se po 3 hodinách na kojení. Přes den mi u prsu usíná, má ho místo dudlíku, když nic neteče. Pak si negrcne a bolí ho břicho. Na internetu čtu, že mám hodně pít, takže se snažím vypít 5 litrů denně, ale žaludek mám z toho na vodě. Z melty chytnu jeden den takové křeče v břiše, že si musím dát smectu. Přestává mi chutnat jídlo, manžel mi říká, že nějak hubnu. Na internetu se dočítám, že všechny matky mohou kojit, tak co bych já nemohla!

Jsem bledá, vyřízená, bez šťávy. Když někoho potkám nebo mi někdo zavolá, bavím se jen o kojení. Myslím, že jsem všem už lezla na nervy. Celý den myslím jen na kojení, když jdeme s malým kojit, tak myslím jen na to, kolik vypije a už předem z toho mám strach. Nechci, aby k nám někdo chodil, já nechci nikam chodit, protože kojení je u nás na dlouho. Nechám malého žužlat prso, začínáme s pelíškováním. U kojení piju horké čaje a meltu, vůbec mi to nechutná, obrací se mi žaludek, ale hlavně, že piju něco teplého, aby to malému lépe teklo.

Prsa se mi po týdnu nalijí tak, že nemůžu v noci bolestí spát. Malý to nevytáhne, takže v noci do horké vany a rozmasírovat. Z extrému do extrému. Píšu laktační poradkyni, že týden kojíme v pohodě a za týden zase laktace klesá. Dostane se mi odpovědi, že za to mohou hormony. Takže to budu vždycky týden kojit v pohodě a týden rozkojovat ve dne v noci? Ano, tak se i stalo.

Uběhly tak 4 týdny, kdy se střídaly dobré týdny se špatnými. Malý mi ve „špatném“ týdnu vypil v průměru 40 ml, ráno to bylo lepší, to i 100 ml, večer ale jen 20 ml. Váha ale stagnovala. Za 4 týdny přibral 150 g. Píšu žádost o radu na stránky o kojení, volám třem laktačním poradkyním, dětské doktorce. Hlavně vydržte, slyším! Na chvíli mě to zase povzbudí. Kupte si suplementor, hlavně malého nedokrmujte přes láhev.

Takže sedím u objednávky suplementoru, naprosto vyřízená, znechucená. Kojení že mi má přinést radost? Jsem šťastná? Absolutně ne. Všude píšou, že psychika dělá hrozně moc. A co se tedy stalo s mou psychikou? Pod nátlakem okolí a médií (díky Laktační ligo), že kojení je nejlepší pro dítě a že kojit by se mělo alespoň do 6 měsíců, jsem prostě smyslů zbavená dělala vše pro to, abych kojila.

Jedna paní mi pak řekla, že kojení neznamená, že jsem dobrou matkou. Uvedla mi pár příkladů, kdy maminky dělaly vše pro to, aby mohly kojit, dítě měly neustále u prsu nebo odsávaly a na nějaké hry s dětmi nebo procházky už nezbyl čas. Dítě emociálně strádalo. Venku krásně, ale ony na procházku nešly, protože musely kojit 2 hodiny v kuse. Povídala mi taky o maminkách, které mateřství založily na kojení, chlubily se jak dlouho kojily, pohrdavě se dívaly na ostatní, ale poté co děti odrostly, tak dokázaly svým dětem opět jen naplnit ledničku, tak jako jim plnili bříško mateřským mlékem.

A hodně se divily, že jejich dětem chybí i něco jiného než jídlo, že existují i jiné potřeby. Hodně mi to pomohlo a pochopila jsem, že kojení není základ mateřství, že některé maminky kojí, jiné krmí dítě přes flašku umělým mlékem, protože kojit nemohou nebo nechtějí. Všechny maminky, ať už tak nebo tak, to ale dělají s velkou láskou. Já s láskou v únoru nekojila, teď kojím dvakrát až třikrát denně, když mám plná prsa a mohu říci, že teď kojím s láskou. Jinak malému dávám nutrilon, přestalo ho bolet bříško a je spokojený.

Co jsem si odnesla z mého kojícího období? Naprostou nechuť k meltě, jen ji cítím, zvedá se mi žaludek.:-) Ponaučení, že když něco nejde, tak to nejde a raději budu spokojená maminka na procházkách, na kterých budu vědět, že moje zlato má naplněné bříško. Odhodila jsem stud, že už kojím jen částečně, předtím jsem opravdu měla strach to někomu sdělit, když se mě ptal na kojení. Byl to pro mě zásah do slabého místa. Dnes už vím, že nekojit není slabina.

Hodně mě při mé kojící anabázi pomohly holky z naší diskuze, díky moc holky za pomoc, jste úžasné.

A všechny ostatní žádám, nedělejte nátlak na maminky, ať kojí, nedívejte se na ně pohrdavě, když nekojí, neodsuzujte. I tady na emiminu si často přečtu útoky maminek, jaktože ostatní nekojí a kde dělají chyby. Děkuji, že jste dočetly deníček až do těchto míst a přeji Vám všem pěkné jaro.

Hodnotilo 40 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
cher  25.03.11 06:55

Znám pár maminek, které, když jsme se potkaly, tak na mě místo pozdravu hrkly- kojíš? Kojím. Plně? Plně. To bylo alfou a omegou všeho. Matky se dělí na kojící a nekojící. I kdyby jim noha chyběla, tak to není tak důležité jako to kojení. :lol:

 
Aries6
Neúnavná pisatelka 19511 příspěvků 2 inzeráty 25.03.11 07:43

Jo jo, jako žena, co čeká první dítě se tohoto taky děsím … takže nebudu tvrdit, že rozumím, ale rozhodně neodsuzuju … když to nejde, tak se to přes koleno lámat nesmí. Stejně jste statečná, ty noční koupele a odsávání … Tak ať je malý hlavně zdravý :-)

 
Katka86
Generální žvanilka 20662 příspěvků 25.03.11 07:53

První dítko kojené téměř dva roky,plně 7 m,druhé ani né dva měsíce :cert: BOjkotoval prso a nepil,raději by umřel hladem,tak jsem ty dva měsíce odsávala dávala z láhve,ale byl to děs,co dvě hodiny ve dne v noci a odsávala jsem někdy i hodinu,aby odsála dostatečnou dávku :poblion: Pak jsem se na to vyprdla,protože el.odsávačkou mi to přestalo jít a ručně jsem to vydžela 2 týdny :cert:

Příspěvek upraven 25.03.11 v 07:53

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 25.03.11 08:34

Já se na to vyprdla po pěti týdnech bojů, byly jsme vystresované obě dvě. S flaškou přišel klid a psychická pohoda! Ten pocit vyspání byl skvělý! A vůbec se nestydím za to, že jsem pro kojení neuděla ani zdaleka tolik, co ty!
Dceři jsou dnes (přesně ;-) ) tři roky a za celý svůj život byla jen jedinkrát nemocná tak, že měla ATB. A máme spolu krásný vztah i přesto, že kojená byla pouhých 5 týdnů.
Je dobře, že sis to všechno uměla uvědomit! :kytka:

 
Rarach2  25.03.11 08:48

Bezva deníček, hezky jsem se nasmála. To samé znám. Náš mladý spinkal taky celou noc a kojila jsem ho 20 z jednoho prsa, pak byl ale za 5 minut napapanej. Prsa jak bláto, žádné nalejváky.U první holky jsem kojila 8m plně a prsa mi neustále tekla. Ale já to nevzdala, pila více kojících čajů a krmíme stále plně - bude nám 5 měsíců.
Mám ráda nekojící matky, které se přiznají že nekojí, nebo méně kojí, než ty holčiny, říkající že kojí, avšak skutek utek.
Ty jsi to vymyslela bravůrně, klobouk dolů, ať hezky rostete. Miminka si řeknou jak chtějí kojit, ale my matky někdy zbytečně plašíme. Já tedy rozhodně. :kytka: :mavam:

 
Kikii
Kecalka 474 příspěvků 25.03.11 08:52

Určitě rozumím,prošla jsem si to samé..a to jsem zdaleka nekojila tak dlouho jako ty..jen do Natálčinných 4 týdnů a byl to veliký boj.Malá plakala hladem,já chytla mastitidu se 40 horečkami a moučivku do prsou,nemohla jsem ani rukama hýbat jak to hrozně bolelo.Ze 70A jsem měla snad čtverky.Potom už jsem nevydržela já ani manžel a koupila nutrilon.Malá spinká,nebolí ji bříško,směje se a je spokojená.Taky se mě na kojení všichni ptají,ale já těm lidem vždy řeknu,že pokud to sami nevyzkoušeli nemůžou vědět...... :pocitac: Porod byl proti kojení procházka růžovým sadem :oops:

 
Píďula
Zasloužilá kecalka 541 příspěvků 25.03.11 09:21

Ahoj. Já jsem na tom stejně, ovšem já jsem to vzdala hned a klidně to přiznám. Měla jsem kvůli tomu jen nervíky, takže jsme po dvou měsících skončili.. A jsme spokojený oba dva :-)

 
EmmSat
Povídálka 35 příspěvků 25.03.11 09:22

Ahoj, nejsi určitě sama, kdo takhle zápasil. Já z porodnice odcházela ze Sunarem. V naší rodině neměl nikdo mlíko (moje mamka, moje sestra, moje babičky - prostě nikdo nekojil, nebylo co kojit). Začala jsem teda taky odstříkávat přes odsávačku, z jednoho prsa asi 10ml. Nechtěla jsem to vzdát, nakonec se podařilo malou asi do 2 měsíců trochu kojit, tzn. že jsem ji nakojila a protože to bylo samozřejmě málo, dala jsem Sunar a byla spokojená. Ale ty reakce okolí, no prostě hrůza… jsi špatná matka, protože nekojíš. V porodnici jsem slyšela, taková mladá, to je jasné, že nechce kojit, chce mít pěkná prsa. To ale vůbec není pravda, moc jsem chtěla a dělala podobné šílenosti jako ty, ale bylo to k ničemu! Teď je špuntovi 5 měsíců, je na Sunaru+příkrmy a je zdravá jak řepa :-) Hlavní je, zůstat v pohodě a řídit se sama sebou a neposlouchat takové blbé kecy!!!! Je to jen tvoje dítě a každý ti může být ukradený!
Pěkně jsi to napsala a jsem ráda, že takových lidí je více, protože není za co se stydět. Kojení zas tak přirozená věc není!

 
Martina123
Závislačka 2683 příspěvků 25.03.11 09:32

Tak to same jsem si zazila u prvni dcery, ktera se spatne prisavala. Delala jsem proto vse, protoze KOJIT MUZE PRECE KAZDA MATKA. Pak jsem odsavala, jen se priblizila hodina H odsavani, uz se mi zvedal zaludek. A manzelovi taky, jak se mi pak priznal. Zvuk odsavacky me desil ve snech. Melta, Caro, kojici caje, hodne pit, jist, homeopatika, laktacni poradkyne (mmch pekne neprijemna) vsechno vsechno jsem zkusila. Odsavala jsem do dcerinych 5 mesicu. Nebyla jsem schopna se bavit o nicem jinem.

A ted u druhe - vse slo krasne, ale bohuzel pri prvni krizi udelala psychika sve a ja prisla o mleko. Pokousela jsem se to vse opet nastartovat, chvili to bylo dobre a pak zas spatne a ja uz nemela silu. Vedela jsem, co me ceka a rekla jsem si, ze to uz ne. Takze je dcerka 4. den na Nutrosi, spokojena a ja taky. Kdyz se me nekdo zepta, tak proste nekojim a nestydim se za to. Svoje deti miluju a davam ji lasku jinak. Jak rekla moje kamaradka a ja se pod to podepisuju „Moje kozy nejsou uzpusobeny na krmeni deti“ :jazyk:

 
Luciján
Kelišová 6551 příspěvků 25.03.11 09:49

Ahoj.Zvládla jsi to dobře a líp než já.Neodsuzuji maminka co nekojí.Je to jen pouze jejich volba a někteří ani kojit nemůžou,ale můžu říct dělala jsi pro to víc než si mohla,dobrý. :-D

 
mayacz
Kelišová 5588 příspěvků 25.03.11 10:34

No jak to tak čtu, tak se mám i nemám na co těšit. Jsem prvorodička a jsem zvědavá jak to bude u mě.Hlavně mám strach kvůli tomu, že jsem prsama byla docela obdařená a sama si je do ruk nevemu a přítel ten má už taky problém…
Každopádně odsávačku budu kupovat taky i jen pro jistotu :)

 
Brunička
Kecalka 125 příspěvků 25.03.11 10:39

Zažila jsem něo podobného. Moje malá se narodila 6.10.2010 a od začátku jsme se s kojenim praly (málo mléka,špatně teklo, velká prsa,vzteklé dítko…)Dělala jsem pro podporu laktace úplně všechno co tu popisuješ ty :zed: a nic. Moc jsem chtěla kojit, ale malá špatně přibírala. Od února jsem částečně dokrmovala Nutrilonem. Koncem února mě sklátila chřipajzna, kdy jsem neměla sílu držet prso i zmítající se dítě, tak jsem se na to vyprdla. Jsme na flašce a já jsem spokojenější. Už se nebojim vyjet na návštěvu, nemám stres každé 3 hodiny ani poškrábaný dekolt a nepadám vyčerpáním po každým přiložení. Malá teď ve 4.měsíci konečně hezky přibrala. I když nejedlík je to stále.
Ale výčitky svědomí, že jsem to vzdala mě občas přepadají stále..

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32332 příspěvků 25.03.11 10:52

ahoj, mela jsem to podobny - laktaci bych byla schopna udrzet, jen kdybych po kazdym kojeni 15 minut odstrikovala - stimulovala bradavky (nebo kdybych mela trpelive dite, co by vydrzelo zuzlat prazdny prso). Jinak jak ty - chlastala jsem jak duha, sezrala kdeco na kojeni - a prd.
Nakonec jsem odstavovala kvuli krvi ve stolici nezvladnutelne zadnou unosnou dietou, takze mam jako vymluvu, ze jsem jako kojitelka nesehnala - ale u dalsiho ditete si to takhle komplikovat teda nebudu.
proste dokrmim flaskou a neresim.

Jinak nemuzu rict, ze bych citila nejaky vyslovene natlak ze strany kojicek, ale vsechny ty preochotne rady a nabadani k trpeliuvosti ve me vyvolalo dojem, ze bych fakt selhala, kdybych jeste nezkusila to a to a to - a tim jsem si prodlouzila peklicko o dva mesice. myslim, ze by se ke vsem tem radam melo dodavat vzdy, ze kazdej kojit nemuze (aslespon ne v pohode) a ze kojeni dobrou matku nedela.

 
hofka
Extra třída :D 14708 příspěvků 25.03.11 11:48

Tak já dokrmuju Nutrilonem už od porodnice. Po císaři mlíko nastupovalo pomaleji, i později ho bylo spíš míň. Pak se to pomalu zlepšovalo, ale ani teď nemám pocit, že bych měla na rozdávání. Malá něco vypije, ale už moc dlouho u prsu taky nevydrží, občas se cuká, vypije jen to, co dobře teče. Ale jsem flegmatik, beru to tak nějak v pohodě, snahy o rozkojení nějak ztroskotávají, mám odsávačku, odsávám ale tak jednou denně před spaním, občas během dne. Po každém kojení mi to nějak nejde, mrně není moc spací a vyžaduje pozornost, tak na to není moc klid. Ale myslím, že to přežili jiní, přežijeme to taky:-)

 
evinula
Stálice 100 příspěvků 25.03.11 12:08

Tak ja uprvniho syna kojila 3měsice.U dcery sem kojila taky neceli tři měsice a to sem odchazela s porodnice rozkojena i doktorka řikala že mam mlika vic jak pro dvě deti.Kde se stala chyba…Neměla sem trpělivost byla sem věčne nevyspala nervozni stoho jak sem každy dvě hodinky v noci kojila amala zrovna žadny spavec nebyla.I přez den sem kojila často a dlouho mala se prostě prsa nechtela vzdat vždycky pak dlouho řvala,a když po me chtel neco syn nebo si hrat tak ja nemela věčne čas protože sem pořad jen kojila.Tak sem začla davat sunar aspon na noc a mala byla klidna a spokojene i čtyři a ž pět hodin mi spala.Bylo to promě uleva už sem nebyla tak pořad vstekla a nevyspala.No a za par tydnu sem už byla na UM pořad.Taky sem věčne slychala otazky jestli kojim a proč ne.Taky když sem to zdelila mi doktorce pomalu se smnou ani nebavila.Ale co ja sem byla spokojena a mala taky a začli sme si vic hrat a chodit na prochazky a zakamaradkama.Takže ja určitě nikoho nesoudim.Každyho je to rozhodnuti.

 
79Kate
Ukecaná baba ;) 1250 příspěvků 25.03.11 12:27

Čauky. Nedá mi to nereagovat.
Ty ženský, který soudí jiný pro to, jestli kojí nebo ne, jsou husy. Taky mě trochu štvalo, jak to je v dnešní společnosti s kojením nastavený.
Já osobně jsem si taky po porodu prošla peklíčkem s kojením. Po císaři se mlíko fakt moc nespouštělo a dcerka byla drobnější a moc neměla sílu mlíko ze mě dostat. Takže jsem šla z porodnice s tim, že asi kojit nebudu a samozřejmě jsem se z toho hroutila a proklínala jsem všechny chytrý studie o tom, jak je kojení přirozená věc. Nicméně během 6 týdnů jsem snižovala dávky Nutrilonu na nulu a kojení si zcela sedlo a kojila jsem 1,5 roku. Až teď (dceři je 4,5 roku) vím, co je a co není důležitý a jak se člověk trápil úplně zbytečně, protože si holt připadal jako zoufalec, který neumí ani nakojit svý dítě.
Na světě jsou fakt důležitější věci než je kojení. Je super, když se to povede a kojit jde, ale když to nejde, tak si člověk prostě nohu za hlavu nedá (teda aspoň většina lidí).

 
tokaja
Povídálka 20 příspěvků 25.03.11 12:45

Ahojky, já ač mám 4 děti ,tak jsem z nich nejdéle kojila dceru a to 4 měs.-a to jsem byla štěstná jako belcha ,že jsem to vydržela takhle dlouho!!! Prvního syna jsem vydržela kojit 6 týdnů, druhého 14 dní, a poslední-dnes 2letou holčičku jenom 10 dní. Nebylo to proto, že bych nechtěla ,ale prostě to nešlo, neměla jsem mléko. Takže tě chápu a velmi obdivuji co jsi všechno uděla pro kojení-já už bych to vzdala :potlesk: .Přeji tobě i mimknku at´se Vám daří i umělým mlékem,hlavně at´jste oba spokolení. :-D

 
Boo
Kecalka 264 příspěvků 25.03.11 13:08

Naprosto chápu o čem mluvíš. V naší rodině měl mlíka každý dost - máma by mohla kojit regiment a já? Měli jsme velmi těžký porod - malá a já komplikace, takže už to byl pro mě velký tlak a do toho každá návštěva: „Už kojíš?“ „Už si se rozkojila?“ „málo piješ“ „Piješ vůbec?“ Už jen z pomyšlení na kojení se mi sevřel žaludek stresem, nemohla jsem ani usnout, prsa jsem z častého přikládání měla tak bolavá,že mě bolela i voda při sprchování :zed: . Snažila jsem se pít tolik tekutin, až mě z toho začali bolet i ledivny (vypila jsem i přes 6litrů!!) Na radu „příkrmy nedávej ona si to vytáhne, když bude mít hlad“ jsem vydržela 3 dny řevu malé a mého a pak opět přešla na kojit+příkrm. Teď je nám 6týdnů, kojím nebo spíše přikládám stále, ale teď je z toho spíše takový rituál na cca 2-5min. vztekání než dám UM a obě jsme spokojené :potlesk:
Okolí se na mě dívá,jak kdybych byla nějaká „divná“ když prohlásím, že nekojíme, že nám to prostě nejde 8-o .
A Laktační liga - díky za ještě větší stres - že všem to jde,ale já jsem fakt asi divná, že prostě mlíko nemám. :pocitac:

 
zuliana  25.03.11 13:45

ahoj mamino!!vůbec ale vůbec si z toho nic nedělej mám dvě děti a ani jedno jsem nekojila!!!!!!!!!!­!!!nešlo to bylo to strašné!!!odrostly na flašce a jak jsou krásné a zdravé tak ti přeju hodně štestíčka zravíčka a mimi ať krásně roste :-o

 
derenka
Kecalka 379 příspěvků 25.03.11 14:16

Úplně tě chápu,my máme neco podobněho za sebou..a nekojim už,ale i přesto je malá spokojená…

 
Monjie
Generální žvanilka 22975 příspěvků 25.03.11 14:42

presne tak!taky jsem si uzila svoje, dalsi dite budu kojit jen sestinedeli nebo vubec, ale urcite se tim neminim stresovat …a kazit si materstvi a obvinovat se ze jsem spatna a neschopna matka

 
onia
Stálice 91 příspěvků 25.03.11 15:35

Opravdu moc hezky napsane…:-)Moc se mi tento prispevek libil…Ja mela ze zacatku stejny problem, hrozne jsem se stresovala, ze mam malo mleka…Sestricka v nemocnici na mne koukala skrz z prsty, kdyz jsme si odstrikla jen 10 ml…a pak nervy doma…Nastesti se mi pak mleko spustilo a vse se vyresilo.

 
donaga  25.03.11 15:59

Tak pod tohle bych se podepsala, perfektní deníček. Kdo to neprožil nepochopí. Bohužel často kdo to neprožil radí.

 
mamina25
Kelišová 6423 příspěvků 25.03.11 16:02

Ja mam ted 26 mesicniho kluka a kojila jsem ho necele 4 mesice,ty prvni 3 mesice byli v pohode,i kdyz nocni vstavani po necelych 3 hodinach,pak uz ani ne,nebo kluk trpel hodne na prdiky,ale ten posledni 4 mesic kojeni byl taky boj,nebo pres den jsem nemenla na nic cas,jenom na kojeni,a odsavni a jedla jsem hodne polevek a vyrobky na tvorbu mlek,ajenze maly mi porad brecel a ja byla na nervy a maly taky vystresovany,volala jsem taky do porodnice 2× laktacni poradkyni a rekla,ze to zalezi ode mne,jestli to jeste vydrzim nebo prejde na UM,a kdyz jsem se podivala do zrcadla na ty kruhy pod ocima a na meho drobecka,tak jsme se oblekli a zasli do lekarny pro sunar a od te doby jsme mneli oba dva klid,sunar malymu hned zachutnal,maly byl spokojenej,zacal mi krasne spat v noci,ze se jenom jednou za noc vzbudil a prestalo ho bolet i brisko :dance:
Ted cekame holcicku na cerven a uz vim,ze jestli budeme bojovat s kojenim,tak to radeji prejdu pak na UM :wink:

 
consi
Kelišová 6882 příspěvků 25.03.11 17:17

kojili jsme částečně, teď jsme zcela na UM. Mám spokojené mimino a nervy v klidu.

 
desire
Kecalka 242 příspěvků 25.03.11 17:36

HOLKY, NIC SE NEMÁ PŘEHÁNĚT, ANI TOLIK PROPAGOVANÉ KOJENÍ. jÁ SYNA KOJILA 2 ROKY A 2 MĚSÍCE - TEDY OPAČNÝ PROBLÉM JAK PŘESTAT KOJIT. DRUHÉ DÍTĚ V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ TAK DLOUHO KOJIT NECHCI, PŘIPADALA JSEM SI JAKO DOJNÁ … BYLA JSEM UNAVENÁ A DÍTĚ BYLO ZÁVISLÉ JEN NA MĚ, COŽ JE TAKY DĚS BĚS.
AŤ KOJÍME NEBO NE, HLAVNĚ SI UŽÍVEJME MIMINKA!!!

 
Adaneli
Extra třída :D 14141 příspěvků 25.03.11 19:10

Super deníček, díky moc. Jako kdyby jsi psala o mě. Já tedy zatím bojuju, ale nevím, jak dlouho ještě vydržím. Malý je sice teď už celkem spokojený, ale přibírá velmi pozvolna, takže se mi před každou návštěvou poradny dělá už předem špatně. No a když vidím všude kolem ty napucaný miminka a my jsme jak žížaly, tak mě je to taky líto. A dělám proto maximum - žeru jako prase, piju jako duha a jsem jako za groš kudla, a to jsem nikdy žádný hubeňour nebyla. Malýmu říkám už z legrace cizopasník :-). Prostě není pravda, že každá máma může kojit, někdy to prostě nejde.

 
E.K.L.
Zasloužilá kecalka 643 příspěvků 25.03.11 19:37

Ahoj, moc hezký deníček. :kytka: Já teda patřím k těm „dlouho“ kojícím, tak snad nevadí, že zareaguju. Já jsem toho názoru spokojená máma = spokojené mimi, a platí to i naopak, a je jedno, jestli pije MM, nebo UM. :wink: S první dcerou jsem v začátcích taky hodně bojovala, ale kojení se nakonec povedlo a pak už žádné problémy nebyly. Kojení mám ráda, ale není to to „nejpříjemnější“, co se s svým miminkem zažívám. Druhá dcera mě u toho tahá za vlasy, kouše ostrým zubem, co se právě prořezal, a rukama škrábe všude, kam dosáhne. :lol: A já se začínám pomalu těšit, až kojit přestanu, snad se konečně vyspím aspoň značnou část noci, konečně vyrazím ven a nechám dítko na hlídání tatínkovi, atd., atd. :mrgreen:

 
Haku
Generální žvanilka 21912 příspěvků 25.03.11 20:25

Uplne te chapu,jak ja te chapu!!!Ja mam podobny problem.Po porodu parada,prsa se nalila a mleko teklo krasne.Mala ale ma slabe sani a v 7 tydnech uz ji to co vytahla nestacilo a prestala pribirat ( tedy v 7 tydnech jsem zjistila,ze nepribira a slabne).Volala jsem dr a ta hned at prijeme jeste ten den a tam ji prohlidla a zjistila,ze ma hlad.Jaky to udiv,vzdyt kojim kazdou hodinu!!!Dr rika,ze musim prikrmovat.Roz­brecela jsem se jak mala holka.Ja chci kojit,rikam a dr je uzasna napsala mi recept na el. odsavacku (ziji v Rakousku a tady to tak funguje)a ze mam tedy odsavat a ze zacatku 2× denne dat Nutrilon,pro jistotu.A tak zacala nase era „kojeni flskou“.Abych zvysila laktaci odsavala jsem co hodinu a to 8 tydnu v kuse!!!Ale zadarilo se a ja mohla opet rict,ze uz zase kojim plne.Sice flaskou,ale plne!Ted bude male za par dni 5 mesicu a ja se drzim zuby nehty toho doporuceneho 6 mesice.Sama vim,ze to prehanim,take nemluvim o nicem jinem jen kolik jsem odsala a jak mala krasne prospiva.Momentalne taky visim na odsavacce behem toho co ted pisu,ale uz odsavam co 2 hodky a mam pocit,ze jako kolik mam casu oproti zacatku,kdy jsem odsavala co hodinu.Spavat chodim mezi 1-2 hod rano,kazdy den a v 6 vstavam s malou.Nastesti spi celou noc.Uz se tesim az to skonci a ja se poradne vyspim.Vim,ze to muzu kdykoli ukoncit,ale nedokazu to.Porad mam pred ocima ten ukonceny 6 mesic.Vim,ze to hranici s posedlosti,ale nedokazi si pomoct.Male se ale venuji,hrajeme si mezi odsavanim,ven chodi do kocarku na zahradu denne,je to vesele miminko,spokojena a to mi dava silu odsavat dal.Ale uplne chapu kazdou,ktera odsavat prestane.Nikdy bych nikoho neodsuzovala kvuli nekojeni.Ja se naopak setkala s nepochopenim,ze odsavam a to je taky smutne.Myslim si,ze kazda maminka ma pravo,NE ma primo povinost se rozhodnou dle toho co ji a jejimu miminku vyhovuje a nikdo nema pravo to kritizovat.Preji ti hodne stesti a spoustu krasnych chvil s tvym miminkem :wink:

 
kathystar
Ukecaná baba ;) 1349 příspěvků 1 inzerát 25.03.11 20:54

Já plně kojila první měsíc.Pak nám to přestalo jít,tak jsme skončili na odsátém MM v lahvičce.Taky jsem dělala a stále ještě dělám psí kusy pro udržení laktace,ted jsme už stejně spíš na UM a příkrmech-malé je 6m.A už jsem doma oznámila,že jestli se zas laktace nerozjede,tak už na to kašlu a budem jenom na UM.A také si pamatuju ze začátku na drsné reakce okolí,že jsem strašná matka,a to tou dobou byla dcera plně na MM,jen né z prsa ale z lahve.A při slovech Laktační liga mi běhá mráz po zádech.

 
Laddmie
Závislačka 2971 příspěvků 7 inzerátů 25.03.11 21:08

Holky, díky moc, jsem nadšená z Vašich komentářů. Hltám každý Váš příběh o kojení. Děkuji za přání a za reakce. :kytka:

 
Dana1980
Kelišová 5164 příspěvků 25.03.11 22:17

Krasne napsane,uplne se v tom vidim az na to ze uz nekojime vubec a jsem oba v pohode :palec:

 
eginka
Kecalka 455 příspěvků 25.03.11 22:39

Vsadi v knizkach pisu ze kojenie nemusi bolet, ale s toho co som zazila viem povedat, ze kojenie boli…

 
Žirafa9
Závislačka 4032 příspěvků 25.03.11 22:43

Příspěvek upraven 25.01.16 v 13:29

 
Ditta77
Závislačka 4189 příspěvků 26.03.11 00:15

Skvělý deníček-díky za něj :kytka:
První dcerka kojená 3 týdny-málo mlíčka, špatně sála-u druhé dcerky jsem byla rozhodnutá udělat cokoli abych kojila-jak se to po „správné matce žádá“ Samozřejmě jsem moc chtěla-koneckonců-která matka by nechtěla dát dítěti to nej nej a ještě k tomu zadarmo :think:
Kojení se nastartovalo perfektně-malá mi pila už v porodnici 100ml 8-o (většinou teda ráno-sestřičky se smály, že je to její snídaně)krásně přibývala-ale ouha, asi 6 den po porodu jsem dostala 40tky horečky, zimnice, že se mnou skákala postel-v životě jsem nic strašnějšího nezažila-přísahám.Samozřejmě zánět v prsu-dostala jsem ATB, i přes to jsem házela dcerku z jednoho prsa na druhé, ale mlíčka evidentně ubývalo-doma jsem odsávala, pila jak blázen a opět asi po týdnu zimnice, takže další ATB 8-o fungovala jsem měsíc s teplotami kolem 38,5-bylo mi na zvracení, přesně jak bývá člověku při chřipce-nechápu, jak jsem to mohla vydržet-ale snažila jsem se-i přes to, že mlíčka evidentně ubývalo-Mudr. mi půjčil na jeden víkend i váhu-a přesně ten víkend mi z prsu malá nevytáhla už nic, i přes to, že mlíčko v nich bylo-prostě jsem měla nějaké zánětlivé ložiško a mléčné kanálky se mi prostě ucpaly a neteklo nic-nezapomenu jak malá vyváděla, když tahala vší silou a nic neteklo-přiznám se, že i pro mě to byl šok, protože já byla rozhodnutá vydržet-co se dá........Jo jenže člověk míní a .......
Je teda pravda, že dodneška mě při pohledu na kojící maminku bodne-ještě jsem se s tím nevyrovnala..­..........
Ale jak už jsem mnohokráte slyšela: Kojení není jednoduchá věc-jak by se mohlo zdát :think:

 
JITULINECKA
Kecalka 314 příspěvků 26.03.11 13:40

Super deníček, něco podobného jsem si prošla taky, věčný boj s kojením, když se na to podívám zpětně, tak jsem se na to měla vykašlat hned, jak mlíčka začalo ubývat a ušetřit si tak další 2,5 měsíce věčného stresu a kombinace kojení a dokrmování.Plně jsem kojila 3 měsíce, pak dokrmování a teď jsme 3 týdny jen už na UM a konečně jsem v klidu, i naše malá.Kdo nezažil - nepochopí a kdo odsuzuje nekojící maminky a stresuje je, ten to nemá v hlavě v pořádku.Určitě všechny primárně kojit chceme, bohužel né všem je přírodou dáno.....tak proč pranýřovat?Ono se to lehce řekne někomu, kdo je chodící mlíkárna :cert: .Takže za mě…klobouk dolů, že jsi to takhle krásně zvládla a hlavně ať ti mimísek krásně roste :mavam:

 
Heni_Bea
Stálice 62 příspěvků 26.03.11 16:05

Rozumím, jak ti bylo. Já měla s malou to samé. Po dvou měsících kojení jsem mlíčko stratila a začla dávat Nutrilon =) .. sice mě to mrzelo, ale lepší než aby sme byly obě utrápené =)
Přeju hodně štěstí a vysmáté miminko :-)

 
werro
Ukecaná baba ;) 1566 příspěvků 26.03.11 16:35

moc pěkné, já třeba nesnáším otázku kojíš? NE, jak to? co je ti do toho :mrgreen: a to jsem zažila že se mě ptala i úplně cizí paní… :zed:

 
Dino
Neúnavná pisatelka 18032 příspěvků 26.03.11 17:10

Ivčo, krásně jsi to napsala :palec:
A ať si říká kdo chce, co chce, nejdůležitější je, že má teď Tomášek spokojenou maminku a tak to má být :hug:

 
Violet83
Kelišová 6869 příspěvků 26.03.11 18:28

Ivčo, krásně jsi to napsala. Fakt!!! nejdůležitejší je, že teď jsi spokojená Ty a malej Tomášek :kytka:

 
Mishaak
Ukecaná baba ;) 1601 příspěvků 26.03.11 21:58

Laddmie, napsala jsi to moc hezky. I já měla s malým obdobné potíže. Prvně jsem si nejspíš už z porodky přinesla kvasinkovou infekci v obou prsou, což jsem netušila a měsíc jsem s tím kojila, takže každé kojení pro mě bylo strašný utrpení, jak to bolelo a později vlastně prsa bolela a pálila celý den i noci. Poté malý začal kojení bojkotovat a díky laktační poradkyni jsem přišla na to, že mám tu kvasinkovou infekci, takže jsem to během týdne krásně přeléčila canestenen a už to bylo v pořádku. Ale malý kojení pořád bojkotoval, takže jsem ve dne v noci odsávala a mlíko mu dávala přes flaštičku (nedala jsem na rady laktační poradkyně a odsáté mlíko jsem mu nedávala přes stříkačku, to bych se asi brzo zhroutila neb bych jenom odsávala, krmila, odsávala, krmila a vůbec nespala, malý navíc celý dny a noci řval a řval). Takto jsem to vydržela asi měsíc a půl a po několika dalších pokusech o kojení jsem to nakonec vzdala a malý pomalu přešel na Nutrilon (MM už pak nechtěl ani z flaštičky). Musím říct, že jsem taky v prvních měsících podlehla tomu, že pro dítě je nejlepší kojení, kojení a zase kojení. Všude psali, jak je to to nejkrásnější, co může být, ale pro mne to bylo to nejhorší období, kdy jsem si šáhla téměř na dno.
Nyní čekáme druhé dítko, tak uvidím, jak to půjde a pokud s tím budou opět problémy, tak už předem vím, že přejdeme na UM. Ano, asi to trošičku zamrzí, ale rozhodně se tím nebudu stresovat jako s prvním prckem.

 
elchirk
Echt Kelišová 8936 příspěvků 26.03.11 23:06

Moc pěkný deníček.
Já čekám své první dítě a kojit bych chtěla, ale …
Když jsem byla asi před rokem na Ultrazvuku prsou, tak mi paní doktorka řekla, že nemám moc dobré prsní žlázy a je možné, že nebudu moct vůbec kojit, že se mi nebude mléko dělat vůbec nebo jen málo. Taky řekla, že se to může ještě změnit, ale i kdyby ne, že si z toho nemám dělat těžkou hlavu. Takže předem vím, že možná kojit nebudu a možná jen částečně, to se vše ukáže časem, každopádně si nemyslím, že budu horší matka jen proto, že třeba nebudu (plně) kojit. A určitě si nenechám do toho kecat od „cizích“ lidí, kteří si myslí, že vědí vše nejlíp.
Kojení je určitě dobrá věc, ale kojit za každou cenu?

 
PetaP
Neúnavná pisatelka 19208 příspěvků 27.03.11 17:24

Ty Ivčo normálně jsi mě dojala až mi slza ukápla.. :hug: :hug: :hug: Mimochodem taky jsi úžasná :kytka: Krásně napsané, opravdu :pankac:

 
auraora
Závislačka 4290 příspěvků 28.03.11 12:23

Ivčo, souhlasím s Peťou, krásně napsaný deníček a máš svatou pravdu, já teda zatím kojím, ale někdy závidím maminám, co dávají dětem Um, jak jsou v pohodě a děti jim krásně spinkají, bez bolení bříška, vše má své pro a proti, důležité je najít to co vyhovuje mamině i mimču a tobě se to podařilo na jedničku :palec: :potlesk: :potlesk:

 
resli
Zasloužilá kecalka 746 příspěvků 28.03.11 23:46

ahoj,mám tři děti,první jsem kolila 3měsíce,druhý vůbec,prostě přes všechno snažení jsem mlíko neměla a třetí holčičku jsem kolila sotva 2měsíce,měla jsem problémy s tlakem,brala jsem prášky a malá pořád plakala,po všech možných vyšetřeních mi doktoři řekli že nemám kojik kvůli lékům.Ještě dnes slyšim jak jsem hrozná,tři děti a skoro jsem nekojila,dostávala jsem různý rady a recepty jak to udělat,aby mlíčko bylo.Jak mi to všechno lezlo na nervy a přišla jsem si hrozná.Dokonce jsem poslouchala,jak je kojení důležitý na inteligenci :pocitac: ,takže mám doma hlupáky,jeden studuje vysokou školu a druhý se chystá na gympl no a třetí je ještě moc maličkej :-D Nechápu proč to všichni řešili za mě,proč je tak těžký to pochopit,KDYŽ TO NEJDE JSEM TAK HROZNÁ MÁMA???!!!NEJSEM Proto maminky nedejte se a dělejte to co si myslíte,že je pro miminko a vás tonejlepší!!!Držímn pěsti :palec: :potlesk:

 
Fina
Povídálka 20 příspěvků 30.03.11 16:05

Byla jsem na tom stejně, myslím si, že jsi pro to dělala víc než já :palec: . Přesto já stále kojim, ale naprosto tě chápu.

 
ketulka
Povídálka 50 příspěvků 30.03.11 21:37

Krásné.Obdivuju, že si zvládla takový kolotoč a je fajn, že teď si konečně kojení užíváš :-) Taky jsem bojovala.Trochu jinak.Malá se narodila dřív a malinká.Přístup sester v nemocnici hrůza, ale to vím až dnes.Malá byla na JIP a ke mě přišla sestra až druhý den, ukázala jak masírovat prsa a jak se snažit dolovat mlíko.Kapičku za kapičkou jsem nosila dcerce.Bylo to dost stresující.Neviděla jsem ji, nevěděla jak jí krmí.Každopádně jsem začala produkovat, ale druhý problém byl přisátí.Krmení přes prst stříkačkou bylo náročné.Prcek malej, slabej, 5× 24h na fotu kvůli žloutence, takže pořád spala.Do toho zkoušet přikládat.Na kloboučky, protože mi další sestra která mi šáhla na prsa řekla, že mám malé bradavky a dítě musí uchopit celý dvorec do pusy.Haha…do malinkaté pusinky necelé dvě kila vážícího dítěte.Do teď cucá jako od mala, ale celej dvorec se nekoná.Kloboučků jsme se zbavili asi po měsíci.Naštěstí jí to víc chutnalo :-D A do toho kolotoč na dojárně.To byla místnost se sterilizátorem a odsávačkami.Každé tři hodiny.Zvážit, nakojit, zvážit, dojít pro své mléko ,které sestra ohřála a pak stříkačku a přes prst.Co jsem do ní nedostala prošlo sondou do žaludku.Pak uložit děcko a hurá na dojárnu.Na spánek zbyla tak hodinka :-( No nakonec byla šikula a po 14 dnech od narození jsem plně kojila.Zaběhly jsme se.Pak ještě týden než jsme měli přes dvě kila a šup domů.Doma jsem se trápila do 5 měsíce ale kojit jsem vydržela.Pak malá dostala na noc kaši a odpoledne jednu dávku UM.To byla procházková sváča.Až s prvními příkrmy od 6 měsíce nás přestalo trápit kakání a bříško.Ale kojení je pro mě stále zátěž.Už 17 měsíců i když normálně baštíme se mi děcko budí i 6× za noc a chce svůj „dudlík“.Proč by přeci dudala něco z čeho nic neteče :lol: Zvykla jsem si, ale neumím vybrat ten správný okamžik kdy říct dost.A to štípání a škrabání :zed: nebo zkouška zatlačení bradavky do prsa…au :cry: když se na vás dítě všude sápe a svlíká vám triko, nebo jak říkám já, prsíčko je na všechno trápeníčko :lol: Já se zase nestydím říct, že mi kojení nic pěkného nedalo :nevim:

Příspěvek upraven 30.03.11 v 21:46

 
apricose
Závislačka 3686 příspěvků 31.03.11 11:53

Díky za takovýto deníček, dle reakcí je vidět jak moc jsou tyhle informace potřebné :palec:
Sama jsem si s kojením užila své, u prvního syna jsem jako prvorodička počítala s kojením jako s naprostou samozřejmostí…ooo jak rychle jsem musela vystřízlivět :-( pomalý nástup laktace, těžký porod a lehká poporodní deprese, bolest z krvácejících bradavek…nevzpo­mínám na toto období ráda, kojila jsem částečně do 3 měsíců, pak jsem naše trápení ukončila a syn konečně začal zdravě růsta a nabírat váhu (mimochodem celá rodina si oddechla), druhý syn s menšími problémy kojen do 2 měsíců, ale teď už jsem věděla že na kojení moje mateřství nestojí ani nepadá 8-)

Přála bych všem maminkám hodně sil ustát toto citlivé téma a období, dodnes je pro mě kojení ještě slabinou do které se občas někdo rýpne, ale už dokážu dotyčného „odpálkovat“ :-)

 
Prochazkasrdcem
Zasloužilá kecalka 718 příspěvků 31.03.11 13:49

ahoj …jé to si mě potěšila..taky od 3.měsíce jsem bojovala o kojení…a nakonec částečně přikrmuju a jsem z toho uvnitř unavená a taky trochu zklamaná,ale řekla jsem si, když mlíko bude budem kojit pak odstříkat a dám MM a jinak UM…malá mi roste a je spokojená a já už jsem přijala,žýe to tak prostě je a tak se kvůli tomu míň stresuju,že není mlíko…drž se :roll:

 
squire
Nováček 9 příspěvků 31.03.11 14:32
některé věty bych rovnou podepsala.

Upřímně se skláním, že jsi toho pro kojení udělala tolik. Já měla daleko kratší nervy. Dcera se narodila o 2 týdny dřív a ačkoliv „rozkojit jde i inkubátorové děti“, malá sacím reflexem pohrdala. Hned po porodu prodělala hypoglykemii, z kapaček ji sundali až čtvrtý den, do té doby mi ji nedali ani pochovat („snad nechcete, aby měla postižený mozek“). Z kapaček šla rovnou pod fotolampu, žloutenka jako blázen. Na kojení mi nosili spící uzlíček, z fota je dítě unavené. Moje mlíko mizelo rychleji než sníh na jaře.

Doma mnohaminutové boje končící vždycky zdrápanými prsy, uřvaným dítětem a mnou sedící u odsavačky. Když někomu řeknu, že jsem odsávala několik hodin denně do dceřiných pěti měsíců, nechtějí mi to věřit. Pracovala jsem u toho na počítači, kolébala dceru, fénovala si vlasy… všechno, aby moje holčička měla to skvělé mateřské mléko alespoň z flašky.

Už od prvního měsíce jsme samozřejmě museli dokrmovat UM. Výsledkem je dítě bez jediné alergie, první rýmečku dostala v roce. Kojení fakt není všechno.

Teď čekám druhé a protože jsem mezitím z Čech přesídlila do Německa, kde neřádí Laktační liga, jsem psychicky v pohodě:)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama