Když kouzelný telefon zazvoní

Jak jsme se dopracovali až k adopci, už jsem psala, tak teď trochu kokrétněji...

*

V podstatě to byl den jako každý jiný, docela obyčejná středa, jen kolem jedné hodiny po poledni se stal ten zázrak. U oběda jsme se s kolegyní bavily o tom, jestli bych kupovala nový kočárek, kdyby se pro nás našlo miminko. A já jí na to povídám „Asi ne, švagrová má, tak jí řeknu, ať ho nechá pro nás, ale máme ještě hromadu času to řešit.“

Asi dvě hodiny na to mi zvonil telefon, v práci nemáme dovoleno vyřizovat soukromé hovory, takže jsem jen mrkla na neznámé číslo a nebrala jsem to, ale nějak ve mně hlodalo, co když je to FAKT DŮLEŽITÉ. Původně jsem zamýšlela na číslo zavolat ihned po skončení pracovní doby (zbývala asi hodina), ale osud rozhodl jinak. Během 5 minut telefon zvonil znovu, to už jsem neváhala a zvedla jsem to a klidila se raději jako na WC. Paní v telefonu se představila a zeptala se, jestli máme stále zájem stát se osvojiteli, když jsem řekla, že ano, padla věta: „Tak to mám pro vás asi dobrou zprávu, vybrali jsme vás pro chlapečka.“

Pak padlo pár důležitých osobních údajů, ty si s dovolením nechám pro sebe, :) a mně se zastavilo srdce. Nemohla jsem popadnout dech, tolik pocitů - radost, šok, dojetí, neschopnost uvěřit… Pak se paní zeptala, jestli se chceme přijít seznámit se spisem maličkého, to jsem neváhala vůbec, jen jsem musela volat manželovi a sdělit mu co a jak. Ten den zrovna odjel na služební cestu, naštěstí pouze v ČR, takže hned druhý den přijel a šli jsme na úřad zjistit více informací o malém.

Na úřadě to byla víceméně formalita, věděla jsem, že malého chceme, už když nám řekla, jak se jmenuje a kdy se narodil. Informace o něm jen předčily naše očekávání, málokteré dítě má tak vzorně vyplněný dotazník biologickou matkou jako náš drobeček. Ona totiž opravdu chtěla, aby šel do rodiny, kde ho budou milovat. A to jí splníme. Víme důvody, proč si ho nenechala a muselo to pro ni být těžkě, mnoho lidí by ji možná odsuzovalo, my jí v duchu děkujeme opravdu denně.

Po zhlédnutí fotografií už nebylo pochyb, že prostě musí být náš. :) Dostali jsme kontakt na pěstounku, která měla malého v přechodné péči, a taky na sociálku, pod kterou spadal. Hned ten den jsem všechno obvolala a domluvila schůzku, bohužel to nešlo dříve než za týden. O to víc jsem byla překvapena, když mi druhý den volala pěstounka, jestli s manželem nechceme přijet už v neděli, že si chci určitě malého pochovat. Byla bych hloupá, kdybych nechtěla.

První setkání trvalo asi dvě hodiny, pěstounka byla hrozně fajn ženská a malý je prostě úžasný, krásný a hodňoučký. Pozoroval nás trochu s nedůvěrou, ale chovat se nechal a ke konci návštěvy se na nás už usmíval.

Seznamování s drobkem trvalo dlouhé tři měsíce, a to jen kvůli tomu, že byrokracie je mocná. Dlouho jsme čekali na obsílku od soudu s termínem jednání a když konečně přišla, tak datum jednání bylo ještě za hooodně dlouho. Jezdila jsem za malým zpočátku dvakrát a potom už třikrát týdně. Ke konci jsem tam byla tři dny v kuse a pak jeden den pěstounka u nás. Malý si zvykal krásně, měl na to čas, nikdo na něj netlačil a tím pádem se nemusel ničeho bát.

Pro mě to bylo náročné období, protože chodit do práce, stíhat domácnost a všechno kolem a jezdit za malým 70 km bylo dost únavné. Ale zvládla bych pro něj mnohem víc, do toho všeho jsme mu ještě zařizovali pokojík a nakupovali oblečky a jiné důležité maličkosti. :) Tohle byl pro mě spíš relax, protože nakupování mám ráda a když to bylo pro našeho malého miláčka, bavilo mě to dvojnásob.

Na nové prostředí si malý zvykal pozvolna, první dva dny byl úplně v pohodě a pak jako by si uvědomil, že není „doma“, začal být neklidný a hůř večer usínal. Do toho začalo být neskutečně horko a lezly mu první zoubky. Takže asi 14 dnů jsme bojovali a po večerech jsem brečela vysílením. Před ním jsem ale vydržela a i když plakal, snažila jsem se být klidná (ne vždy se zadařilo) a postupně jsme všechno překonali.

Někdo říká, že by nemohl mít rád a přijmout cizí dítě. Pro mě není cizí a vlastně nikdy nebyl, takže tenhle názor je mi cizí. Ale pro mě to bylo možná mnohem lehčí, protože mám děti moc ráda a i děti kamarádek a příbuzných jsou pro mě radost.

Ještě taky padl dotaz, jaké je starat se o dítě, které jsem neporodila. Vzhledem k tomu, že to neznám z té druhé strany (nikdy jsem nerodila), tak vlastně úplně normální, jen je to mimčo kapku větší než novorozeně. :)

No a ještě taky je důležité, jak malého přijala rodina. Všichni ho milují a těšili se na něj. Pro moje rodiče je to druhé vnouče, pro tchánovce první. U našich nevidím rozdíl v chování k „vlastní“ vnučce a k malému, tchýně ta je z něj úplně po… :D

Tak doufám, že jsem ukojila zvědavost některých z vás a i mně pomohlo se trochu vypsat. Kouzelný telefon byl start do nového života, který se nám opravdu naplnil. Milujeme se teď všichni tři, vlastně čtyři (i kocour patří do rodiny :)) a snad to tak bude napořád.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
12.9.18 07:20

no tak snad to tak nebude napořád, ne? přece ještě sourozence :dance:
gratuluju a přeju hlavně hodně zdraví a lásky v rodině :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13784
12.9.18 07:55

Jo, ještě relativně nedávno dítě mohlo být v rodině během pár dní (rychlým předběžným opatřením). Pak se rozhodlo, že se to zvládne normálním řízením a to obvykle trvá měsíce, super nápad od těch nahoře :poblion:
Prý rychlý předběžko není potřeba, když je dítě v rodině (pěstounské), ale já na to mám jiný názor.

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
12.9.18 08:59

@sinapis.alba pravda sourozenec by byl velmi vítaný :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
193
12.9.18 09:03

Krásný deníček. Přeji vám všem hodně štěstí a ať vám chlapeček dělá jen samou radost :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1012
12.9.18 09:36

Krásný, přeji hodně štěstí a brzkého sourozence :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
251
12.9.18 09:37

To je paráda :hug:. Kolik je dnes malému? Už ti řekl MÁMA? :) To bude doják

Příspěvek upraven 12.09.18 v 10:27

 • Nahlásit
 • Zmínit
8948
12.9.18 11:10

Moc gratuluji! :kytka:
Takove denicky mam rada. Doufam, ze bude pokracovani. ;)

Musim jen podotknout, ze byrokracie je tedy opravdu otresna.
Jen diky tomu prisel chlapecek o tolik mesicu, kdy uz mohl byt u vas. U pestounky mu jiste bylo dobre, ale vsichni tri jste prisli o krasny spolecny cas, ktery vam nikdo nevrati.

Jake to bylo temer ze dne na den skoncit v praci a preci jen trochu necekane nastoupit na RD? :D
Take mame jedno z nasich deti v nahradni rodinne peci, ale ta cesta k nam byla uplne jina, tak jsem zvedava. :D

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
12.9.18 11:23

@Nairol v práci věděli dopředu že půjdu na mateřskou s adopčátkem takže pro ně to zase takový šok nebyl a já jsem fakt odešla že dne na den, těšila jsem se že budu konečně s malým takže loučení bylo rychlé a bez slz :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
71
12.9.18 13:04

čtu Váš příspěvek a je to jak kdybych ho psala já, adopce probíhala úplně stejně, kromě toho, že jsme od biologické maminky nedostali žádný dotazník. Moc gratuluji :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21486
12.9.18 13:31

moc gratuluji k dárečku v podobě malého chlapečka :kytka:
Příběh je pro mě dojemný ve dvou rovinách :think: Samozřejmě ta vaše, jak jste se nakonec dočkali a jste rodiči krásného dítěte, kterému dáváte péči, trpělivost a lásku :think:
Druhá rovina je i vztah jeho bio mámy :think: Ta vnitřní bolest, když se musela vzdát svého dítěte, musela být hrozná :,( Přes všechno těžké, co ji zřejmě potkalo, udělala maximum, aby vyrůstalo v milující rodině :think: Já v tom vidím obrovský kus nesobecké lásky :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
392
12.9.18 13:39

Krásné :srdce: Přeju Vám hodně radostí s maličkým :) Taky nám zrovna lezou zoubky :zed: :) Tak ať je brzy lépe :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
12.9.18 13:49

@pe-terka děkuji hlavně za ten názor a pohled na jeho biologickou mámu, protože jste jedna z mála která nevyřkla větu: ,, a ona nikdy neslysela o antikoncepci?” Nejspíš ano ale důvody proč se nechrání víceméně taky známe. A těžké to pro ni muselo být nesmírně, nikdy jsme ji neviděli osobně ale prý jí na tom kam se malý dostane hodně záleželo.

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
12.9.18 13:53

@Darvulia je mu devět a půl měsíce a ,,mamamamama” říká furt, takže jestli se to počítá tak jo :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1528
12.9.18 14:35

Krasny :srdce: :srdce: :srdce: :srdce:
Ať se máte v životě krásně! A sourozence taky přeji samozřejmě :mrgreen:
Hrozně moc taky zvažuji adopci, máme sice svoje 2 kluky (4roky, 3 měsíce) ale strašně moc bych chtěla dát domov některému dítku, kterého bohužel mělo smůlu, že jeho rodiče na tom nemohli být tak jako my a nemohli si ho nechat, jestli materiálně nebo psychicky, to je jedno. Prostě chci aby od nás alespoň jedno další dítě, které se hold nenarodilo „pod šťastnou hvězdou“ od nás dostalo šanci. Jen mi zbývá přesvědčit ještě manžela :mrgreen: Není úplně proti, spíše to zatím nechápe, tak uvidíme :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
500
12.9.18 14:48

Moc hezky napsaný deníček. :palec: Byrokracie šílená :oops:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.9.18 19:10

Krásný deníček, jsem dojata! Šťastný život vám všem 4 (na kocoura přece nemůžu zapomenout ) a mnoho sil bio mame se s celou situaci nějak relativne smirit. Musí to byt strasna bolest, snad vi, kolik lásky tento chlapecek má… a připojuji se k ženě výše, taky bych jednou ráda adoptovala detatko, dat proste někomu, kdo nemel štěstí šanci. Ještě přesvědčit drahou polovičku :D deti jsou dar, ať už Bio nebo nebio :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
12.9.18 20:32

Přeju celé rodině štěstí :srdce: Dítě je opravdu ten největší dar. Ať se vám daří :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4989
12.9.18 20:42

Moc hezky denicek. Gratuluji k miminku a ať se vám všem moc daří! :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
7203
12.9.18 21:37

Krásný deníček. Přeji hodně štěstí :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1103
12.9.18 21:56

@Hadumi mám stejný názor. Další „úžasný“ zákon :?

Deníček je nádherný. Dojemnější než mnohé porodní deníčky. Ať vám maličký dělá jenom radost :hug:
Jinak ještě… Ten přístup k jeho biologické mamince je senzační. Určitě to jednou pomůže i malému, jestli mu o ní budete povídat, až se jednou zeptá. Uvidí, že nic není černobílé. Ve společnosti je hodně rozšířený názor, že miminka k adopci dávají fetky, náctileté nebo kariéristky. Uvidí, že je to určitě i jinak :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 07:34

Moc hezké, přeji Vaší rodině vše nej :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 07:35

@Adushka83 pokud máš, v rámci dobrého skutku, představu malého bílého zdravého miminka, tak na takové se stojí fronty. Pokud chcete opravdu pomoci a vzít si klidně dítě jiného etnika, starší nebo s handicapem, pak klobouk dolů :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2635
13.9.18 07:38

gratulace…užijte si štěstí…taky čekáme na kouzelný telefon :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
13.9.18 12:05

@Taka Malý má právo vědět proč a jak se k nám dostal takže s informací že se mi nenarodil v podstatě poroste, momentálně s manželem jen vymyšlíme jakousi formu příběhu jak mu to budeme vyprávět, aby to bylo pro dítě stravitelné a zároveň znal některá fakta. Je to i z důvodu jeho ochrany protože pocházíme oba z vesnic kde je adopce velká senzace a někteří by mu to časem asi rádi podali ne úplně šetrně, tomu se vyhneme

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 12:30

@Hadumi prosím,odkud máš tuto zkušenost,že to dřív šlo a teď už to nejde rychlým předběžkem?respektive co se podle tebe změnilo?

 • Nahlásit
 • Zmínit
13784
13.9.18 13:11

@broninka co se změnilo? Postoj soudů a krajských úřadů, že dítě v přechodce, popř. v ústavu není ohroženo a tudíž se jeho situace dá řešit při normálním jednání. A zkušenost mám z praxe. A pokud to nešlo rychlým (což jo, to bych pochopila), tak se to dělalo aspoň pomalým (do 7 dní ).

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 13:19

@Hadumi Jo ok. Ale pořád může jít dítě na základě předběžka do péče budoucích osvojitelů rovnou z porodnice. A to určuje Ospod,ten podává soudu návrh. Bohužel spousty Ospodů po republice toho nikdy nevyužilo…Těžko říct,proč se každý ospod rozhoduje jinak a nepostupují stejně. Předpokládám,že to nebude nedostatkem budoucích osvojitelů…

 • Nahlásit
 • Zmínit
1103
13.9.18 13:37

@Lucanka Jasný, chápu, taky bych to řešila takhle ;)

 • Nahlásit
 • Zmínit
13784
13.9.18 14:06

@broninka není to tak jednoduché, jak se zdá (jak píšeš), bohužel. Obecně je to o tom, že má být dítě v rodině a nerozlišuje se, jestli se jedná o přechodnou nebo už osvojitelskou a v tomhle nerozlišení vidím hlavní problém já. Pominu-li fakt, že některé velké fakultní nemocnice jsou „spolčeny“ s kojeňáky, matky donutí k podepsání souhlasu s pobytem a mimino putuje rovnou do ústavu. Ospod se z toho pěkně vynechá a najednou se dozví, že má někde půlroční dítě bez zájmu rodičů… a prostě všechno, co se vymyslí jako zlepšovák ve výsledku vede k tomu, že než dojde dítě do adopce tak to trvá měsíce…

 • Nahlásit
 • Zmínit
3886
13.9.18 15:08

@Lucanka V jednom dokumentu jsem videla, ze dite krome narozenin a svatku od malicka slavilo jeste den adopce, s dortem a darky. To mi prijde jako dobry napad, udelat z toho oproti ostatnim detem vlastne vyhodu.

Krasny denicek.

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
13.9.18 15:20

@Limi123 taky to máme v plánu a budou to tzv. Přivezeniny :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 15:39

@Hadumi Já mám pocit,že Ospod je spis buď neinformovaný nebo si chtejí ulehčit práci a proto dají dítě pěstounům,pže hrozí riziko,že si matka osvojení rozmyslí apod. Ale ta moznost tu je a v praxi se vyuziva. Bohuzel z dvaceti deti se takto do osvojeni predaji treba jen dve deti,zbytek jde k pestounum nebo do detskeho centra. Ale žasnu z té informace ohledně spolčenosti nemocnic a detskych center 8o Tohle víš přes nějaký zdroj nebo jsi toho byla sama svědkem?nezlob se za otázky,ptám se proto,že mě to pracovně zasahuje a tuto problematiku řeším.

 • Nahlásit
 • Zmínit
13784
13.9.18 16:21

@broninka v některých krajích hraje důležitou úlohu Krajský úřad, který si diktuje, jak to bude probíhat. A nejhorší kombinace je KÚ, který preferuje kojeňák. Sice fakticky návrh píše ospod, ale ten se často řídí „doporučením“ (chápej rozkazem) kraje. A zajímavý článek

 • Nahlásit
 • Zmínit
25785
13.9.18 21:04

@Lucanka Vřele doporučuju příběh o kouzelném telefonu, až budete malému vysvětlovat, jak to s ním je. Jak jste se měli s tatínkem rádi, jak bylo všechno super, ale k dokonalému štěstí chybělo miminko, tak jste dostali kouzelný telefon a slíbili vám, že až pro vás bude miminko, telefon zazvoní. A jak jste čekali. Tatínek přišel z práce a ptal se: tak co, zazvonil kouzelný telefon, maminko? A maminka řekla, nezazvonil, tatínku. A pořád se čekalo. Od Ježíška jste si nepřáli žádné dárky, ale jen to, aby kouzelný telefon zazvonil. Zatím jste koupili postýlku a hračky. A pak telefon zazvonil, byl to nešťastnější den vašeho života. Přijeli jste do kouzelného domečku a tam by on.

A začít s tou pohádkou co nejdřív, aby byla součástí jeho vnímání světa. Protože první, co se dozví bude, že bych chtěný a očekávaný. Ze začátku se nebude ptát, kde se vzal. Bude ho zajímat, jestli byla maminka moc smutná, když tady nebyl a pak veselá, když přijel. Pochopitelně jednou pochopí (nejpozději ve školce), že někde se musel v tom domečku vzít, že na začátku bylo nějaké odmítnutí, ale tehdy už bude pevně ukotvený v tom, že byl chtěný a vytoužený. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
13.9.18 21:20

@Bábrdl to je úžasný návod moc děkuji za inspiraci, hned to řeknu manželovi a určitě začneme s příběhem velmi brzy, možná už zítra. :) :potlesk: :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
13.9.18 21:21

@Hadumi mám zkušenosti především s Prahou,takže ta plzeň,mě překvapila. Možnosti,jak dát dítě rovnou do péče osvojitelů, jsou,ale když člověk narazí na blbce nebo ignoranta už na prvopočatku (nemocnice) nebo pak ospod či soud, tak jde vse do kytek,všechno je o lidech. Diky moc za odkaz. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3395
13.9.18 21:30

:srdce: :srdce: Krásný deníček a krásný nápad od Babrdl :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3786
14.9.18 07:45

Krásný dojemný deníček. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
14.9.18 10:37

Moc gratuluji a přeji vám hodně štěstí a rodinné spokojenosti! Jsme v podobné situaci, tak by mě zajímalo, jak dlouhé vlastně bylo to čekání (od ukončení kurzu). Díky a krásný den!

 • Nahlásit
 • Zmínit
125
14.9.18 11:05

@Teta Zuzana nevím co myslíte tím kurzem, pokud přípravy tak ještě asi 5 měsíců do zařazeni do evidence žadatelů, pak nám za dalších přibližně 5 měsíců volali že mají pro nás chlapečka a pak 3 měsíce než jsme si ho mohli odvézt domů. Každý kraj má trochu jiné postupy a lhůty, my jsme měli celkem štěstí. Ale hodně lidí od nás ze skupinky z příprav už se taky dočkalo, takže zase tak dlouhá ta čekačka nebyla

 • Nahlásit
 • Zmínit
35471
14.9.18 20:45

:srdce: :srdce: Krásný deníček, je v něm cítit hrozně moc lásky. Ať se vám daří. :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
8968
18.9.18 15:27

Přeji krásný společný život :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit