Když miminko nepapá

Rodičovství
  • emimino
  • 17.08.01

co dělat, když dítě bojkotuje přechod z kojení na pevnou stravu

Ahoj Šárko,
moc Tě zdravím a děkuji za nové rubriky a příspěvky.
Mám trochu problém s krmením své osmiměsíční dcery. Stále kojím - přesněji řečeno jenom kojím, protože těch pár lžiček, co se mi s vypětím všech sil do ní podaří dostat, se opravdu nedá počítat. Řekla bych, že osmiměsíční dítě by už mohlo (nebo možná i mělo) jíst aspoň jedno či dvě jídla denně. Začala jsem přikrmovat na konci 5.měsíce zeleninku, měsíc jedla 1 lžičku. Místo, aby se množství jídla zvětšovalo, jak se píše v chytré literatuře, to dopadlo tak, že nyní na zeleninu úplně zavře pusu a otočí hlavu, případně začne hrozně brečet.
Kaši sice do pusinky vezme, ale hned ji zase vyprskne, pokud možno na mě - kaše má výbornou konzistenci na prskání, ale nespolkne nic.
Jediné, čeho sní trochu víc - podle nálady 5 lžiček až půl skleničky výživy - je ovocný příkrm a to ještě jí jen jeden jediný ( od firmy Hipp „banán, jablko, broskev“).
Už jsem to zkoušela " po dobrém" i " po zlém" - tedy i přes šílený řev jsem jí do pusinky něco nacpala, domácí stravu i kupované výživy, ale nefunguje nic.
Děti, které znám a jsou v jejím věku vzorně spořádají plnou misku čehokoliv.
Píšu to na Tvé stránky, možná máš Ty nebo nějaká jiná maminka recept, jak na takové vykutálené dítko vyzrát.
Kojení jí ale už nestačí, protože do 4.měsíce vstávala v noci na jídlo 1-2×, nyní v noci kojím každou hodinu a půl, někdy i o hodině ( ve dne kojím po 2 hodinách ).
 Darina

*Milá Darino,
příčin může být hned několik:
1. jídlo, které podáváš dítěti nechutná - zde může pomoci zkusit podávat něco jiného, nebo trošku osladit glukózou
2. jídlo má špatnou konzistenci - raději nejdříve jídlo mixuj, na kousky přecházej postupně
3. tvá dcera si pěkně vymýšlí - jak se říká, hlad je nejlepší kuchař - pokud zcela odmítne jídlo, pak je nenahrazuj kojením a pokus se jídlo nabídnout později znovu.

Darino, určitě není na škodu, když kojení bude převažovat nad normálním jídlem, ale faktem je, že se to nedá dělat donekonečna. Budeš muset prostě přijít na to co dcerce chutná - ovoce, zelenina, jogurty atd. Nejlépe je začít dávat jednotlivě, abys poznala co jí chutná a co ne - pokud smícháš sedm zelenin dohromady, pak to budeš špatně zjišťovat. Taky můžeš zkusit dceru nějak zabavit (i když odborníci to odsuzují) odveď pozornost od jídla hračkou nebo knížkou, nebo jí dej lžíci, tak ti s jídlem pomáhá - pro samé zaujetí může zapomenout, že něco jí. (alespoň to tak občas funguje u naší Verunky) Jedním si ale můžeš být jista - násilím nic nezmůžeš (pokud dítě nechce, tak do něj jídlo nedostaneš ani heverem)
Taky něco dělej s nočním kojením, nebo bude z Tebe brzy mátoha. Dítě od šesti měsíců by mělo dokázat spát bez jídla celou noc, budit by se mělo než hladem spíše žízní (zejména pokud bydlíte v paneláku). Počet kojení začni pomalu snižovat - postupně je nahrazuj čajem nebo převařenou kojeneckou vodou - dcera zjistí, že kvůli čaji se nemá cenu budit. Po případě můžeš zkusit dát šidítko - dcera se může budit ne že má hlad, ale protože chce být v Tvé náruči.
Jednoduše, Darino, vím že to nezní pěkně, ale budeš muset svoji dceru přechytračit - zatím skáčeš, jak ona píská a to bohužel nejde - život není peříčko tak ať si zvyká.
Jinak jsem moc ráda, že jsi se opět ozvala - čas hrozně rychle letí - tak Tvojí holčičce je už 8 měsíců - budu moc ráda, když pošleš nějaké fotky.
Mějte se holky moc pěkně a pokud najdeš čas napiš, jak probíhá Vaše soukromá válka o jídlo. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek