Když zklame antikoncepce i vlastní tělo

Kdyby mi někdo řekl, co se mi stane, jistojistě bych mu to nevěřila, ale pak přišla realita a docela pěkně nás potrápila. Inu, přečtěte si sami.

Byli jsme mladí. Ne natolik, že by nám příchod dítěte zkomplikoval šíleně život, ale natolik, že jsme ještě zatím byli ve fázi plánování, studování a budování si svého hnízdečka lásky, kde jsme později chtěli zapustit kořeny a založit rodinu. Taky jsme chtěli mezitím vším stihnout ještě svatbu, protože jsme už přes tři roky byli zasnoubení, ale já se chtěla vdávat až po škole, ať není moc papírování a vysvětlování.

Já, vystupující v tomto článku jako dvacetipětiletá Julie, studující na VŠ (do konce školy mi zbývaly dva roky), pracující jen brigádně (ale za slušné peníze, to se musí uznat) a poctivě beroucí hormonální antikoncepci. A on, jakožto dvacetišestiletý Romeo, mající stálou práci a bývalý strašný snílek. Oba jsme přebývali u jeho rodičů, měli dvougenerační rodinný dům, ale neměli jsme v plánu zůstat dlouho. Šetřili jsme si na svůj vlastní domeček, který jsme si chtěli do dvou let postavit. Do toho jsme chtěli cestovat a podle všech různých propočtů, rozpočtů a teorií jsme se rozhodli, že se o dítě začneme snažit až za cca tři roky, čili, až mi bude nějakých dvacet osm.

No, ale teď již k samotnému příběhu. Antikoncepci beru od svých šestnácti let pravidelně, bez nějakých problémů. Kdy jsem si ale řekla, že nastal nějaký problém… - ne, počkat, vlastně mě na něj upozornila kamarádka. Přijela jsem na běžnou návštěvu, začala si stěžovat, že už cvičím jak dlouho a místo toho, abych hubla, tak poslední měsíc spíše kynu a do toho se ládovala kyselýma okurkama. „A nejsi ty náhodou tak těhotná?“ „Kdeže, vždyť beru prášky a navíc, před týdnem mi skončila menstruace.“ „Mám tady ještě jeden těhotenský test, nechceš si ho zkusit? Třeba jen tak? Ze srandy?“ „Jasně a co na něm uvidím?“

Začaly jsme si dělat srandu z toho, že mi test ukáže jen to, že jsem tlustá a ne těhotná a podobné kravinky. No, co vám budu povídat. Ten den se s kyselými okurky, vínem a těhotenským testem fakt povedl. Nakonec jsem tedy řekla, že si ho udělám, ale až doma, protože po tom víně bych nebyla schopná rozeznat jednu čárku od dvou.

Test jsem si udělala až na druhý den ráno. Dvě čárky tak sytě červené, že ty bych zčistajasna viděla i den předem. Koukám na ně ze všech možných úhlů, volám kamarádce: „Jak dlouho jsi ten test měla doma?“ „Asi půl roku, proč?“ „A je možné, aby fungoval špatně?“ „Možné to je. Proč? Děje se něco?“ „Jsou na něm dvě červené. Ale jak červené. Semafor je oproti nim nic.“ „To si děláš srandu! Já to říkala!“ No, ale já to neříkala. No nic, nebudu to teď řešit, třeba ten test je vadný. Jak pojedu z práce, tak se stavím do lékárny ještě pro jeden.

Večer, hned po příjezdu, si dělám druhý test. Clearblue ukazuje 3+. Sedám na kraj vany a směju se. Jak to, že jsem v tom? Začínám počítat a beru do ruky svůj chytrý telefon, kde mám aplikaci, která mi ukazuje, kdy mám ovulaci, plodné dny. No, nic nesedí a hlavně, menstruace přišla přesně. Sice to bylo spíše špinění, ale nevěnovala jsem tomu pozornost, protože jsem měla slabou menstruaci.

Na druhý den volám na gynekologii, hlásím všechny ty fakta, které jsem zjistila. „Tak si přijďte už dnes ve tři, pokud máte čas.“ Dobře, jde to rychleji, než jsem čekala. Mlčky se tedy z práce odeberu na gynekologii.* „Poslední menstruace?“ „19.6. a test mi ukazuje 3+.“ „Tak to se podíváme.“* Vylezu na kozu, dr. mi udělá i ultrazvuk a povídá: „Bodejť by neukazoval 3+. Vy jste v sedmém týdnu těhotenství.“

Po příjezdu domů říkám příteli: „Neuvěříš, co se stalo. Bude nás víc.“ „Koho nás?“ „No mě, tebe a.." vytahuji ultrazvuk s těhotenským testem tohohle sedmitýdenního pidižvíka.“ Chvíli na mě kouká, jestli si dělám srandu a pak jen prohlásí: *„A já tě chtěl na Silvestra vzít do Dubaje.“ :D

A jak to všechno dopadlo? Sabi bude mít v únoru 3 roky. Já jsem na rok přerušila studium a od října zase studuji - tentokrát už toho magistra mít budu! Zatím bydlíme pořád u tchánovců, ale baráček se už staví. Vzít jsme se ještě nestihli, tak teď jen doufáme, že nám to nepřekazí další dítě, protože jsem se na prášky vyprdla a nechala si před měsícem zavést tělísko.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
2127
18.11.16 04:01

Ac to bylo neplanovane miminko, tak je videt, ze od sameho zacatku bylo prijmuto s obrovskou laskou a bez jakychkoli vycitek. Gratuluji ke stastne rodince a krasne zvladnute necekane situaci. :potlesk:

Příspěvek upraven 18.11.16 v 04:02

 • Nahlásit
 • Zmínit
857
18.11.16 07:49

Krásný příběh.. Skoro jako ten náš.. My uz máme skoro 2roční princeznu a taky byla pocata pres antikoncepci a zjistila jsem to a v osmém týdnu.. :lol: Teď čekáme druhé plánované.. :srdce:

 • Nahlásit
 • Zmínit
6077
18.11.16 07:56

Gratuluji k miminku :kytka:
A doufam, ze si to prectou i ty chytracky, ktere skalopevne veri, ze HA preci nikdy neselze

 • Nahlásit
 • Zmínit
18.11.16 08:34

Taky sem otehotnela pres antikoncepci ale druhe dite a zjistila jsem to az v 5 mesici a smirila sem se stim az po porodu.Vam gratuluji, na dite neni nikdy vhodna doba a kdyz clovek chce tak to nejde takze je super jak to priroda vymyslela za vas :) hodne stesti

 • Nahlásit
 • Zmínit
13393
18.11.16 11:06

Jako příběh super.
Ale mit s HA aplikaci o plodných dnech a ovulaci je spíš vtip, že jo. 8)

 • Nahlásit
 • Zmínit
13150
18.11.16 12:14

Žádná antikoncepce prý není stopro účinná, údajně ani sterilizace přestřihnutím vejcovodů :) Takže je asi vždycky lepší plodné dny vynechat úplně.. Ale jak, když člověk má většinou nejvíc chutě? :mrgreen: To píšu spíš pro ty, co by se chtěly divit jak je to možné 8)
Jinak moc pěkný příběh :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
476
18.11.16 12:26

@Talitha deníček se mi líbil, příběh vtipný, čtivě napsáno, ale též mi přijde trochu mimo brát HA a zároveň si hlídat ‚plodne‘ dny a ovulaci…? To me vede k jedine myslence, že ty jsi autorko pilulky nepolykala, ale zavadela?! :mrgreen: Tim by se vysvětlilo uplne vse - těhotenství i apka v mobilu :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
21473
18.11.16 12:46

Gratuluji k holčičce, nyní už batolecí…Ale něco mi tam neštimuje, a neber to jako rýpání…Když jsi tak poctivě brala od 16ti HA, jak ti mohla nějaká aplikace zobrazovat tvé plodné dny a ovulaci? Při poctivém braní HA nic takového nemáš. A že ti menstruace přišla na den přesně? Ale při braní HA je to přece normální, je to umělý proces vzniklý poklesem v užívání hormonů.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
18.11.16 13:11

Nechápu tvé základní neznalosti biologie :think: Když bereš HA, nemůžeš mít ovulaci ani plodné dny a ty máš takovou aplikaci v mobilu? :nevim: nějak mi to smrdí.. Já jsem brala HA 8 let a nikdy mi to neselhalo 8) Takže nyní tu o Karkulce a jen domě, slečny :roll:

Příspěvek upraven 18.11.16 v 13:12

 • Nahlásit
 • Zmínit
5039
18.11.16 14:04

Hezký deníček, život si občas udělá z lidí pěknou legraci. Držím palce ve studiu.
@En.Joy @ASAndrea Přibližnou dobu ovulace a plodných dní automaticky počítá skoro každá aplikace s menstruačním kalendářem. Takže nevím proč by si to mělo s antikoncepcí protiřečit :nevim:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2174
18.11.16 14:09

@Heivka asi proto, že při užívání HA ovulace neprobíhá.

 • Nahlásit
 • Zmínit
5039
18.11.16 14:19

@kacaba379 Ale to ta aplikace neví, prostě počítá podle přednastavených algoritmů. Já když jsem si šla pro první antikoncepci v 18 letech, tak mě moje gynekoložka upozornila, že i při pravidelném užívání existuje pravděpodobnost těhotenství a doporučila mi i k antikoncepci používat kondom.

 • Nahlásit
 • Zmínit
476
18.11.16 15:56

@Heivka zarážející na tom ale je, proc si někdo, kdo nemá ovulaci, plodne dny a ‚menstruace‘ je řízena dobranim pilulek z patička, toto vse hlídá pomocí aplikace? Nad tim jsem se pozastavila, protoze nechápu ‚sledování‘ něčeho co se neděje.

 • Nahlásit
 • Zmínit
8689
18.11.16 16:25

@ASAndrea Ona to ta appka počítá sama, neví totiž, že bereš HA, prostě tam vyznačí plodné dny a hotovo…mně taky nikdy HA neselhala, byť jsem jí někdy brala podivně a dost zapomínala, ale celkem věřím, že když se potká více vnějších vlivů-např. průjem, zvracení nebo opomenutí spolu s tím, že jde o HA s menším obsahem hormonů, tak může dojít k nehodě.

@En.Joy Já jsem takovouhle appku taky používala i při braní HA, prostě a jednoduše proto, když se třeba plánovala dovolená u moře nebo nějaká akce, kde se moc nehodí mít MS, bylo o dost pohodlnější se juknout do mobilu jak mi to vychází než si to počítat na prstech, co bude za 4 měsíce :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11589
18.11.16 17:22

Ja mam takovou aplikaci taky. Mam ji kvuli budiku co me prudi dokud si pilulku nevezmu.

jinak hezky denicek

Příspěvek upraven 18.11.16 v 17:22

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
18.11.16 17:43

@Heivka

Jenomže ona nemá menstruaci, takže to nemá z čeho počítat. Já jsem měla krvácení vždy 28.den díky HA, ale po vysazení to bylo 33, 30, 29, 30…jak kdy, takže taková appka, kde nahážu údaje z falešné menstruace díky HA, což vlastně ani není menzes, jsou úplně mimo a nemají výpovědní hodnotu. Zkrátka děvče si z nás vystřelilo :nevim:

Příspěvek upraven 18.11.16 v 17:47

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
18.11.16 17:46

@lucillee

Za 8 let braní HA jsem taky měla průjem, dokonce i angínu, pila i třezalku tečkovanou a neotěhotněla jsem nikdy. Stačí si přečíst příbalový leták, ne ho hned vyhazovat a pak se divit, že jsem i přes HA těhotná. Moje spolužačka taky nadávala, že má syna a to to „brala poctivě“…a pak z ní vylezlo, že jednou 2 prášky vynechala… :zed: Prostě já tomu nevěřím…Nehledě na to, že když se to fakt zadaří, tak bych se i bála o ten plod :nevim:

Příspěvek upraven 18.11.16 v 17:50

 • Nahlásit
 • Zmínit
476
18.11.16 18:27

@lucillee Pokud bereš HA a menstruace se ti „nehodí“, tak stačí načnout další platíčko a brát bez té týdenní přestávky. Krvácení se nedostaví. Jjak už tu někdo psal, ve skutečnosti to není klasická menstruace, takže si ani nerozhodíš cyklus. Ale každému vyhovuje něco jiného.

 • Nahlásit
 • Zmínit
3253
18.11.16 18:56

@ASAndrea Souhlasím, pokud někdo bere HA, ovulace neprobíhá, menstruace v podstatě není menstruace, ale umělé krvácení, které se dostaví kdykoli se užívání přeruší. Já jsem někdy brala více i více měsíců za sebou z pohodlnosti, takže jsem krvácela např. jednou za čtvrt roku.
Nicméně je možné, že to slečna prostě nevěděla. Pokud se HA bere pravidelně a nedojde k nějakým problémů jako ATB, průjem, zvracení, tak se pravděpodobnost otěhotnění rovná pravděpodobnosti, že zítra vyhraju deset mega, aniž bych si vsadila, jak vždycky říkal můj lékař. :mrgreen: :lol: Já jsem HA brala patnáct let bez nehody, když jsem přestala, tak se zadařilo po několika měsících.

Autorko, gratuluji ke zdravé holčičce, je krásné číst, že jste ji oba bez rozmýšlení přivítali do života, i když byla nečekaným dárečkem! :palec:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1226
18.11.16 19:34

@Adrasteia

Ať tak, nebo ona, hlavní je, se k tomu postavit čelem :potlesk:

 • Nahlásit
 • Zmínit
18.11.16 21:28

@Adrasteia Souhlasim s tebou, ja beru takhle HA bezne - spojuji tri platicka a pak az mam menstruaci, nebo jak to vyjde. Samozrejme po konzultaci s dr, ktery nemel nic proti. Existuje na to spousta nazoru, ja si to vybrala takto. Beru HA deset let a za tu dobu jsem mela mockrat antibiotika, mockrat jsem zapomnela, hodnekrat tam proste byl nejakej rizikovej faktor - a neotehotnela jsem. Davam si na to pozor. Neverim na to, ze pokud nekdo bere HA vazne pravidelne a nedela chyby, tak ze muze otehotnet. Vetsinou nejaka drobna chybka nastane.

 • Nahlásit
 • Zmínit
18.11.16 21:59

@lucillee Mě HA selhala při kombinaci zvracení a antibiotik, dnes je z toho čtyřletý torpédo :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
28799
18.11.16 23:12

@Azeretereza pak by možná neuškodilo si ten příbalový leták vážně dočíst. U antibiotik taky „nevěříš“, že to nemá žádné vedlejší účinky?

 • Nahlásit
 • Zmínit
8689
19.11.16 00:00

@En.Joy No bohuzel ja jsem krvacela i pres to, ze jsem pokracovala v uzivani dalsiho platicka, takze tato metoda na me nefungovala. A naopak jsem pak jeste misto sveho klasickeho 4 denniho krvaceni treba 10 dni spinila, takze efekt vylozene na prd :D je to hodne i o druhu HA, minipilulky versus ty drijaky typu diane 35 na ktere jsem zacinala ja nekdy v 15. :roll:

 • Nahlásit
 • Zmínit
594
19.11.16 12:00

Boze muj, holka tady v dobre vire napise opravdu pekny denicek a vy ji tady takhle hanite :,( jste zle a neprejicne :(

Autorko, hezky pribeh, gratuluji ke zdravemu ditatku a je fajn, ze jste se k tomu postavili celem :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
19.11.16 16:38

@Nimie To samozrejme verim, s pomerne velkou casti vedlejsich ucinku u antibiotik jsem se setkala. Dokonce i vim, ze v pribalaku pisou, ze HA neni stoprocentni, u moji pisou tusim 99,7%, ALE - zaroven tam pisou, ze nelze vyloucit, ze uzivatelka, jiz HA selhala, neudelala chybu (neni to tam takto doslova, pro rypaly). Pokud se to nekomu stane, ze bere HA pravidelne, nenajde jedinou vec, ktera by to mohla ovlivnit, pak je to podle me zazrak. Moc se mi tomu nechce verit.

Jinak srovnavani vedlejsich ucinku antibiotik a ucinnosti HA mi prijde celkem nesmyslny.

 • Nahlásit
 • Zmínit
28799
20.11.16 03:27

@Azeretereza nepíšu nic o srovnání vedlejších účinků, jen o tom, že píšeš, že nevěříš informaci, která je ale jaksi obsažena v příbalovém letáku (podobně jako ty vedlejší účinky antibiotik). Tak mě zajímalo, jestli nevěříš všem příbalovým letákům nebo jen výběrově :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
164
21.11.16 06:25

Autorko, pekny denicek a prima pribeh.

Mohli by mi zdejsi odbornice vysvetlit, jak je mozne, ze jsem pri brani HA mohla mit „menstruaci“ i dvakrat za cyklus? Popripade jednou v delce az 20 dni a vzdy mimo „pauzu“ v uzivani? Jedna se o zkusebni dobu v delce cca 5 let a vyzkouseni asi peti druhu pilulek…Lekari uz mi to sice vysvetlili, ale tady se dozvim jiste vice. Mimochodem, taky jsem otehotnela pri uzivani antikoncepce…

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.11.16 19:47

Gratuluju :kytka: clovek mini, zivot meni… :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2527
30.11.16 12:06

Já mám taky Sabinku. Podařila se přes moji první HA v životě. Dostala jsem injekci do zadku. Prý měla účinkovat tři měsíce. Ostatně za měsíc a půl už jsem byla těhotná. Od té doby mi žádná HA nesedla. I ta nejmírnější u mě měla šílené hrozné vedlejší účinky. Tak ale u mě i paralen funguje halucinogenne. Gratuluji k holčičce :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
12054
30.11.16 15:39

@mišule4 Mne se jednou delsi krvaceni stalo pri HA a rekli mi, ze jde o velmi nizkou hladinu estrogenu a dalsi mesic jsem musela brat denne dve tabletky. Ale tech duvodu asi bude existovat vic.

 • Nahlásit
 • Zmínit
164
2.12.16 11:43

@Lenka_Hal ano,podstatou hormonalni antikoncepce je predpoklad, ze Vase telo funguje spravne nebo alespon v mezich nejake normy…v mem pripade bylo po hormonalni strance me telo uplne mimo, mela jsem to vlivem vice faktoru tak rozhozene, ze ani HA mi to nedala dohromady, ba naopak, pusobila jeste vetsi zmatek memu telu…ale uz je fajn :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit