Klasický zdravotnický porod

Porod

Jako porodní asistentka jsem si první porod řádně užila a ani nepomohlo, že jsme rodila v práci

Ráno jsem přijela do porodnice s úsměvem, pro přenášení jsem měla datum porodu dopředu dané, vybalila si věci na svém už nachystaném nadstandartním pokoji a šla jsem na porodnici.
Manžela jsem poslala domů, taky že se tam se všema znám, tak jsem zábavu měla. Po vizitě mi zavedli jednu tabletu Prostinu a celkem nic se nedělo, v poledne druhou a oběd mi už raději nedali. Začínaly se rozjíždět takové silnější ms bolesti. Jenže já jsem cíťa, tak už se mi nechtělo s nikým moc bavit, samo že za mnou každou chvíli někdo přišel a chtěl si povídat (když tam člověk pracuje). Přešel mě úsměv a začalo mi být špatně.

Bolesti zesilovaly a já jsem začla zvracet, do toho nálev a nález byl pořád stejný-na jeden prst. Tak kolem třetí byly bolesti už dost silné, dostala jsem něco proti zvracení (nepomohlo). Nepomohla mi sprcha ani balón. Tak jsem zavolala manželovi, aby dojel. Byl úžasný, každou bolest cítil se mnou, protože jsem mu pořádně drtila ruku. Pak mi napustil vanu, ale ani ta mi nepohla. Bylo to silné a pořád stejně bolestivé a bez pauz, pořád dokola.

Kolem osmé večer mě napojili na monitor a zjistili jsme , že se teruš vůbec nedaří, tak PA zavolala dr. a začla mě pomalu chystat na císaře, ozvy padaly pod 80. V tu chvíli si jen pamatuju, že už jsem to chtěla mít za sebou a bylo mi jedno jak. dr. mi píchl vodu a ze 2 cm hmatem udělal 6cm, pak mi řekl, že uděláme vex, to mě vyděsilo, manžel chudák ani nevěděl, o co jde. Při kontrakcích mi dr. masíroval branku, aby to šlo co nejrychleji, monitor byl strašný, bohužel jsem věděla, co slyším.

Najednou kolem mě byla spousta lidí. Teruš byla ale ještě moc vysoko, tak jsem si musela stoupnout na 10 kontrakcí s infůzí s oxytocínem, to jsem myslela, že nevydržím, ale pořád jsem myslela na teruš, že už musí ven. Když už jsem si mohla lehnout na křeslo, začal dr. s vexem. První co přidělal teruš na hlavičku a zatáhl, se přetrh, pak i ten druhý a až ten třetí to vydržel a začal teruš táhnout ven, já tlačila, na břicho mi tlačili a nakonec jsme ji porodili. Hned ji odnesly, neplakala, ale za nějakou chvíli jsme ji už slyšeli, manžel ji šel vyfotil. Jen mi ji ukázali a hned odnesli do inkubátoru. Pak přišlo šití, to bylo taky pěkně nekonečné, jak říkám „od chcance po sranec“, ale to už nebylo tak důležité.

Manžel říkal, že mu i vytryskla slzyčka a při šití mě pevně držel za ruku. Omdlívala jsem ještě druhý den dopoledne z krevní ztráty, tak mi teruš dovezli až v poledne jen na kojení. Nakonec jsem dostala dvě tranfúze a bylo to dobrý. Teruš měla trošku šišatou hlavu s hematomem, tak byla hlídána pro možné krvácení do mozku, ale vše bylo v pořádku.

Po tranfúzích se mi udělalo dobře, tak nás 4. den pustili domů. Na zadek jsem si nesedla 3 týdny.

Ale už to budou dva roky, bolest je zapomenuta, šití zahojené a Terezka je ďábel :lol:

Hodnotilo 7 lidí. Score 3.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
lleennttiillkkaa
Generální žvanilka 21951 příspěvků 2 inzeráty 26.01.10 23:02

Teda dokážu si představit, jak to muselo být pro tebe jako pro člověka znalého stresující…hodně štěstí do dalšího života a pokud bude nějaké příště, tak ať je lepší :)

 
Mani  27.01.10 05:52

Ahoj z branze. Ja nepracuji v Cechach a nikdy jsem tam nepracovala jako PA. Myslis, ze kdyby udelali amniotomii driv, porod by se lepe rozjel? Taky mi vyvolavali porod Prostinem (Cervidil zde pouzivany), po dvanacti hodinach kontrakci jsem byla stale na jeden prst ( no to jsou ty prostinove kontrakce), po pichnuti plodovnky se to ovsem rozjelo krasne klasicky a za dalsich osm hodin byla mala na svete.
NO a potom me stale zarazi, ze v Cechach se jeste nevenuje tolik pozornosti vcasnemu kojeni a navazani styku s matkou- pozitivni ucinky na oba zucastene, a specialne deti po traumatizujicim porodu- jsou jasne prokazane, ale ja tu casto ctu, jak deti byly jinde a privezeny na kojeni za xx hodin…divne, je to skoda. Tady se deti nikam neodvazi, ani po vexu, ani po excesni resuscitaci, zustavaji s matkou, pouze pokud apgar je napr.1, 4,6, nebo tachy (kardie, ci pnea) , nebo horecka a znamky infekce…jinak jsou s matkou a kojeni se navazuje do hodiny po porodu, specielne u porodem stresovanych deti! Tak to jenom pro zajimavost.
Jinak jake mas zkusenosti jako PA v Cechach?

 
Stune
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 27.01.10 08:50

Ahoj, jsem také PA. Můj porod byl také vyvolávaný. Prostín mi zavedli v 8h ráno(1/2tbl), v 10 zavedli další půlku, to už tam byly 3cm. Ve 12h provedli dirupci na 6cm a od 13-14 jsem tlačila (to byl horor), ale jinka v pohodě, bolesti teda strašný, pravidelný, silny no prostě prostínové. Taky jsem rodila u sebe v práci a nemůžu si stěžovat, vybrala jsem si doktorku která indukci provedla a na celý porod přihlížela a pak PA která mě odrodila (sine). Hold jsem měla štěstí na rychlejší porod. Zato 6tinedělí byl mazec :)

 
Bayuska
Neúnavná pisatelka 17040 příspěvků 27.01.10 10:55

Ahoj, jako by jsi psala o mém porodu:). Jen s tím rozdílem, že já ho neměla vyvolávaný. Rozjel se přirozeně dokonce 14 dní před termínem, vše krásně postupovalo, ale zaseklo se to až před „cílovkou“. Po hodině tlačení musel syn ven také za pomocí VEXu. Nebyl prý dorotovaný… takže jsem si taky užila (i se zvracením a omdlíváním), přesto vše mám na porod krásné vzpomínky. A ani den po porodu jsem netvrdila, že „Už nikdy“, přijde mi, že to mohlo být i horší.

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 27.01.10 12:49

Lentilko, právě že horší bylo, když jsem ty ozvy slyšela a moc dobře věděla, že tohle není dobré a do konce ještě daleko, to ťukání slyším ještě dneska..... :-(

Mani, možná by ta dirupce dřív pomohla, ale já se vůbec neotvírala.a co se týče toho včasného kojení, tak je to rozdílné od nemocnic, u nás se pokud to jde přikládá hned po porodu, ale dítě se na PS s matkou nenechává, když jsem nastoupila , tak mě to docela zaráželo, ale zase pak na druhou stranu, i když by samozřejmě mělo být s matkou, tak je to u nás možná tím, že novorozenecké je od PS v jiném patře a na každém oddělení se slouží jen v jedné setře a když je tam ta PA sama s rozjíždí se jí více porodů, do toho má zase pohlídat i toho novorozence (krvácení z pupku, přikládat, atd.), tak by se musela rozkrájet, aby péče byla dokonalá všude.a sestra z novorozenců, když jde k porodu, tak ji oddělení zase hlídá sestra ze šestinedělí. ale ve větších nemocnicích dítě na PS zůstává, zase je otázka kolik ty setry věnují toho času k tomu včasnému přiložení. a terču mi po porudu křísili a šla hned do inkubátoru a já sama jsem se neudržela na nohách dýl jak pár minut.

Stune, já si teda na porod v práci, co se týče přístupu, nemůžu stěžovat, byla jsme ráda, že jsem tohle prožívala mezi svýma, holt ten průběh nebyl ideální :think:

Bayusko, s odstupem času mám už taky na porod jiný pohled, už si na tu bolest ani nevzpomenu, že by byl krásný to ale netvrdím dodnes :-D , já spíš měla pocit úlevy, že jsme to přežily :lol:

ale v létě se chystáme na druhé dítko, tak snad ten druhý bude lepší… :lol:

 
yanna
Kecalka 404 příspěvků 27.01.10 13:58

bedru, přeju ti, ať je to příště úplně jiné, normální a i hezké :-) :wink:

No s tím přikládáním a odnášením v ČR - nechápu, když to personál z kapacitních a organizačních důvodů nezvládá, tak proč je pro ně problém, aby zdravé dítě hlídali rodiče jakožto zákonní zástupci nebo pokud maminka nemůže, tak jen tatínek, který je dnes s maminkou velmi často jako doprovod.
Já jsem po klešťovém porodu - náhlé zaplutí a snížení ozev (oproti tobě ale byl celý super rychlý 1. i 2. doba, nevyvolávaný a s plným apgarem :nevim: ). Na šestinedělí mi miminko dát nechtěli ani po opakovaných žádostech, ačkoliv jsem byla svéprávná a schopná pohybu a byli jsme oba zdraví. O přikládání od porodu až po předání druhý den nemohlo být řeči, na sále jsme ho nesměli ani pochovat, ač nám ho tam nechali, než si ho po 2 hodinách nasyslili na novorozenecké přes celou noc a půl dne. Jde o velkou porodnici s velkým množstvím porodů, maminek, miminek. Je to tam běžná praxe, jedná se o organizační důvody.
Tak tohle jsem do dnešního dne nepochopila :roll:

Příspěvek upraven 27.01.10 v 14:04

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 27.01.10 14:09

Holky porodní asistentky mám takový dotaz. „Díváte“ se na maminy rodičky stejně jako před svou vlastní zkušeností nebo to nějak změnilo váš pohled na porody a na vaši práci vůbec? Jen jsem zvědavá a tohle téma mě docela zajímá :wink:

 
Bayuska
Neúnavná pisatelka 17040 příspěvků 27.01.10 14:16

Bedru, jo jo, úlevu jsem cítila taky, takovou, že mě to až rozesmálo, po tom finále :-). Jinak já byla šitá v narkóze, takže se mnou syn taky nebyl na sále ty dvě hoďky. Ale přiložen byl hned, jenže byl tak vyřízený, že se ani nepřisál, jen si mě prohlížel a byl úplně v klídku. Už tehdy jsem si říkala, jak je nádhernej a to měl hlavičku šišatou a protaženou od toho zvonu. Potom měl hematom keště 10 dní, já jsem pro změnu proklínala šití. Stehy mi vypadaly až po 3 týdnech (to jsem si pomohla dubovou kůrou), potom to bylo maličko lepší. Ale pořádně jsem si sedla až někdy po šestinedělí. Nerada na to vzpomínám, připadala jsem si nemožná a neschopná.
Ale všechno dobře dopadlo, rány se zhojily a nejdůležitější je, že máme ty zlatíčka u sebe, ne? :dance:

 
nenca
Stálice 51 příspěvků 27.01.10 14:18
indukovaný

Zdravím děvčata, také znám prostýnový porod - první, nejsem z oboru, ale byl to docela šílený zážitek. Kontrakce nepřetržité od jedné do sedmi, pak záchrana epidural, naštěstí se naší Kačence asi ven chtělo, i když jsem rodila 37+4. Ozvy ale začaly ke konci padat taky, byť nejsem PA, docela mě to děsilo, má PA byla na trní a já počítala druhou hodinu epiduralu a věděla jsem, že to musím stihnout, protože bych to už asi při vědomí nedala.

Doufám, že ten druhý bude nyní krásný a klidný, ne takový fofr..... s nezralým čípkem a nesesutým břichem :mavam:

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 27.01.10 16:55

hele zdravoitnici holt maji komplikace - ja nastesti nemela az takove. Sis to vyzrala.

 
Mani  27.01.10 18:22

Moc zajimave, moc rada bych si nekdy pokecala s vama u kaficka, jak to kde chodi.
My tady pracujeme 1/1, takze aktivne rodici zena ma k dispozici svou PA, kteraz je s ni stale, az do dvou hodin po porodu, kdy se preveze na poporodni oddeleni, a tam ma sestra na starosti 4 maminky a jejich deticky, a v ramci pece MUSI dohlizet na spravne kojeni a podat o tom zpravu do spisu, nez je zena propustena domu (vetsinou se propousti po vaginalnim porodu do 24 hodin po, a po cisari do dvou dnu), ale musi dite dobre kojit. Dalsi den pak dochazi sestra domu k rodicce a znovu na vse dohledne, na zdr. stav a kojeni. Umela vyziva se dava POUZE v pripade prokazanych zdravotnich potizi mimca(nizky cukr, velmi nizka vaha, neschopnost kkojit po 24 hodinach), nebo na vyslovnou zadost zeny a nikdy bez vedomi rodicky, o vsem se tu informuje. Jinak tady nejsme ani moc zarizene na to, aby deti byly oddeleny od matek, vsechny jsou s matkama, pouze pokud ty zdr. komplikace, vazne, tak pak mame JIP pro novorozence a predcasne narozene s inkubatory, ale jak rikam, pokud zivotni funkce v normalu a ne jine komplikace, i ti po traumatickem porodu jsou s mamou.
Jinak je to tu ale kolos na porody, musi to slapat, jinak mame zacpu (malo luzek, moc rodicek). Doktori maji desne prace a malo casu na individuality. Hodne se tu monitoruje ( kdyz porod vyvolavaji, je to temer vzdy kontinualni monitor, specielne s Oxytocinem, to se rodicka nehne od monitoru) a mnozstvi cisaru je tu vysoke, kolem 25%, coz je o hodne vic, nez doporucuje WHO (10%), pac se tu lekari boji soudu.
Pro svoje druhe tehu jsem si vybrala PA s vlastni praxi(skupina 3 PA, staraji se o vse, lekare nemusim navstvit, pokud mam zdrave tehu), takze k nim chodim do poradny, ony predepisuji veskera vysetreni a ultrazvuk, maji kompetence odrodit doma nebo v porodnim centru (odlisne od nemocnice), nebo v nemocnici, porody do vody, atd. To vse kryje zdr. pojisteni, coz je fajn. Muj plan je zustat doma, a rodit do vody, ale to zalezi samosrejme na okolnostech meho porodu. S dcerou to bylo v nemocnici, ale porod do vody byl tez mozny, ale tehdy me to nejak nelakalo.
PA s sebou vozi veskere potrebne medikamenty a resuscitacni pomucky, krom snad operacniho stolu (haha). Je to fakt uzasna pece, 100% lepsi nez s lekarem, protoze na me ma daleko vice casu v poradne ( lekari tady pracuji na zaklade 5 minut a ven) a hlavne se mnou spolupracuje, misto abych ja byla v roli pasivniho pacienta, co musi poslouchat. Jak tomu tady rikaji „partnerstvi ve zdravotni peci“.
Tak diky za pozornost, ahojky, at vam deticky krasne rostou.

 
Stune
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 27.01.10 18:59

Ahoj, koukám na rodičky úúúplně jinak. Můj názor je že PA dokud neporodí, pořádně neví očem mluví :) (délka mé prexe před porodem byla 4r)

 
Ajjaa
Závislačka 3492 příspěvků 27.01.10 19:43

Stuně díky moc za reakci. U obou porodů jsem měla PA (náhodou stejnou) a vím o ní, že nerodila. Ptala jsem se jí na to po porodu :lol: Jako byla fakt super. Nemůžu si stěžovat, ale šlo poznat, že se až tak nevcítí což je logické že :wink: Taky bych ráda tento obor studovala, ale obávám se, že se dvěma dětma bych to nezvládla. (Bohužel nejsem studijní typ :think: )

 
yanna
Kecalka 404 příspěvků 27.01.10 20:21

mani, díky, takhle to má vypadat (teda krom těch monitorů a císařů).
Když je po vlastním porodu chytřejší PA žena, tak co potom lékař muž… :nevim: :mrgreen:

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 27.01.10 20:34

yanno, děkuji, taky doufám, že si ten druhý už i „vychutnám“ :lol: . s tím kapacitním nezvládáním personálu, je to možná jiné v tom, že i když je dítě na PS s rodiči, tak pořád za něho mají odpovědnost i ti zdravotníci, když jsem byla ještě v ostravě, tak jsme každou půl hodinu u miminek kontrovali pupek, aby nedošlo ke krvácení, jednou se to tam stalo a od té doby, se každý musel podesat do dokumentace, že kontrola proběhla, možná se na to jako zdravotník dívám moc přísně, ale pokud máš na jednom sále porozeno , na druhém se porod rozjíždí, do toho příjde rodička k příjmu a měla by jsi do toho ještě hlídat novorozence, tak ja té odpovědnosti moc na jednu osobu, tak aby byla 100%. v té tvé porodnici asi o kapacitu personálu nejde a je škoda, že to tam je, jak je, ale že ti dítě nedali ani na šestinedělí je už asi jejich pohodlí :evil: můžu se jen zeptat , která je to porodnice?

Ajjoo, já osobně jsem porody docela prožívala, nikdy mi nevadilo, když žena křičela, když teda nespolupracovala, tak to bylo težší, ale většinou jsme je ukecala :lol: , ted po porodu jsem v práci ještě nebyla, takže nemůžu posoudit :oops:

bayusko, jak říkáš, hlavně že je máme u sebe a jsou zdravý, i když já si někdy říkám, jestli to naše dítě nemá po tom porodu následky, je to hrozná vzteklina :lol:

nenco, taky ti přeju ten druhý už tak jak má být, krásný, moje spolužačka , když porodila, tak řekla, že by klidně mohla znovu, tak tohle bych taky někdy ráda vyslovila :lol:

pudloslavo, jo jo, právě, že se o zravotnících říká a já nesměla být výjimka :lol:

mani, zhodnotit to jak u vás a jak u nás, by bylo dosti zjímavé :-D . tak jak to chodí u vás, že má žena svou PA je ideální, u nás to nehrozí. :-( .ale jít po císaři za dva dny domů si moc nedovedu představit, teda spíš podle toho, jak ty ženy vypadají, u nás se chodí 10.den.návštěvy po porodu doma PA je suprový, tady to už není, protože to pojištovny nechcou proplácet a když už to nějaká PA nabízí, tak si to matka musí hradit sama.u nás teda taky většina matek odchází jako kojící, ale právě že doma už tu radu nemájí, tak jich to několik s kojením doma vzdá.císačů máte teda velké procento.u nás ty porody doma jsou docela odsuzované, já se teda k tomu i přikláním, protože tady proto prostě nejsou podmínky, při představě, že se něco během porodu zkomplikuje a má pro rodičku přijed sanitka, ted kolikrát do nemocnice to není pár metrů, nedej bože někde v paneláku s úzkým výtahem, si ten transport ani nedovedu představit, hlavně aby to dítě zvládlo bez následků. a taky u vás mají ty PA mnohem větší kompetence než u nás, u nás si musíš ke všemu volat dr. a co nemáš napsané v dokumentaci je u hubu :-? ****

 
Eliška
Extra třída :D 11610 příspěvků 27.01.10 22:03

Taky jsem ze zdravotnické rodiny :wink: Porod jsem tedy měla - kromě dvojčat - v pohodě, ale zdravotních komplikací u prvního dítěte jsme si hned v porodnici užili přehršel. Jako kdyby na nás prostě museli něco najít. Naštěstí z toho nakonec vážného nebylo nic. Ale zdravotník to vidí všechno divočeji, máte to taky tak?

Mani, jenom jsem se pozastavila nad tím - „neschopnost po 24 h kojit“. Po 24 hodinách schopnost nebo neschopnost kojit neposoudíš. Zjistíš vpáčené bradavky - jako problém, nikoli jako neschopnost. Po 24 h po porodu má mlíčko jen malá část maminek. Maximálně je za ten čas naučíš správně přikládat, ale posuzovat schopnost kojit je nesmysl.

 
zdenulina
Zasloužilá kecalka 767 příspěvků 27.01.10 22:37

Jéje, jako kdybych se viděla já při prvním porodu. Porod dlouhý, nekonečný,18 hodin, pak klesaly ozvy, najednou kolem fůra lidí,.. takže taky vex, ale malá nešla ani vexem, takže kleště,.. Hematom měla na hlavě od vexu a další hematom s jizvou přes oko od kleští, já po porodu vyřízená,.. problémy s kojením. A jizva- děs a běs. Velmi mě pobavilo to vyjádření „od chcance po sranec“ :lol: :lol: Kruh byla moje záchrana také na 3 týdny. Šití se mi navíc 8.den po porodu rozjelo, takže jsem měla díru 2cm, takže furt sprchovat, fénovat, svítit biotronovou lampou, zasypávat framykoinem,..děs.
Ale druhý porod- něco nesrovnatelného. Doktoři už si dávali pozor a hlavně příroda už se mnou podruhé byla milosrdnější, porod byl mnohem kratší a musím říct, na rozdíl od prvního porodu to byl nádherný zážitek. Tak držím palce, at je to podruhé také o 100% lepší!!! :palec: :palec: :palec:

 
Mani  28.01.10 05:12

Elisko: No ja se asi spatne vyjadrila, proste tu jde o to, aby dite evidentne salo od prsu kolostrum, aby matka vedela, jak dat prisat a dite bylo schopne se prisat. Tou neschopnosti jsem myslela, ze dite nesalo vubec behem tech 24 hodin, to pak domu nejdou a zustavaji dele, nez se to trochu natrenuje. Tady totiz dost novorozencu s tim ma problemy…je jasny, ze hodne problemu zacne az s prichodem mlika, myslim, ze tech prvnich 14 dni je zlomovejch, to hodne zenskych odradi, kdyz nemaji dost pomoci. Ja vsem vzdy rikam, hned kontaktuj Laktacni Ligu, maji dobrovolniky na telefonu den a noc a jsou ochotni pomoct i prijet domu. Napriklad me se v nemocnici s dcerou moc nevenovali, meli pocit, ze si poradim, ze tomu rozumim, ale ono je to jine radit druhym versus sama kojiyt, takze jsme mely potize tech 14 dni, desny bolesti bradavek, Mana mela malou hubicku a nedokazala do ni vzit dostatek dvorce, takze mi zvykala bradavky…no uzasny…desne doufam, ze to tentokrat bude lepsi, ta bolest pri kojeni byla horsi zkusenost nez porod, ale zvladly jsme to a pak jsme si to uzivaly obe az do dvou let.

Bedru: Vim ze v Cesku se tomu zatim moc neholduje, taky myslim, ze porod doma nani pro kazdeho, no naprikald v Holansku je to temer normalni a statisticky mortalita je tam stejna, jako napr. v Cesku, ale mene intervenci, zasahu do prirozeneho poroduy. Taky si zeny pochvaluji vliv atmosfery, kterou domaci porod ma, vliv na psychiku vsech zucastnenych. NO zrovna ted nedavno vydaly Cochranske statistiky studie o (ne)rizikovosti domaciho porodu u nekomplikovanych tehotenstvi, takze zase morbidita a mortalita stejna, jako u nemocnicnich porodu, ale s mene zasahy, jako vex, episiotomie, epidural, cisar.
Ja osobne, kdybych zila daleko od nemocnice, asi bych do toho nesla, ale ziju celkem blizko spitalu) jinak tady je prumerny cas sanity ve meste 9 minut. I tak bych nerekla, ze domaci porody jsou tu nejak zvlast popularni, myslim, ze je to asi 3 procenta (V Alberte, v jinch provinciich je to vyssi)…jak rikam, neni to pro kazdeho a PA tady maji velice uzke dimenze komu to dovoli, proste vsechno musi byt v norme v tehotenstvi, aby to dovolily.
Jinak ve sve profesi byste byly tady hodne vytizene, ale plne vyuzite vase vzdelani, zkusenosti, expertiza, to vam povim.

 
Mani  28.01.10 05:13

Jo, a jeste, tady zadny klistyr ani holeni, jenom, kdyz si to zena preje!

 
yanna
Kecalka 404 příspěvků 28.01.10 10:00

bedru, to já zas na druhou stranu chápu, že personál všechno hlídá, aby se něco nestalo a lítá ze sálu na sál. Má strach, zodpovědnost, nařízení od nadřízených…
Já rodila v Podolí, špičkově vybavená porodnice, to ano. Na sále nám miminko nechali 2 hodiny na vyhřívaném lůžku, nenakojené, nespalo, otervíralo pusinku jako před kojením a nemohli jsme s ním manipulovat, protože jak to zjistili, tak přilítli a sebrali nám ho z ruky. To je v rozporu s právními předpisy. A nepřirozené, nenormální.
Je mi jasné, že ošetřující personál dělá všechno proto, aby bylo miminko v pořádku a nechce nic riskovat, a to ani v případě, kdy maminka s dítětem jsou (vypadají) zcela zdravě. Je pod tlakem nařízení, zodpovědnosti i nadřízených a kolegů. Na druhou stranu není možné, aby odpíral rodičům, jakožto zákonným zástupcům odpovědným za dítě, kontakt s miminkem. Ti se naopak v tomto případě moc dobře necítí. Jsou to třecí plochy. Jestliže to v jiných západních zemích možné je, svědčí to o špatné organizaci v porodnicích u nás, za což samozřejmě nemohou zaměstanci (PA, sestry). Vrchol je, když se ke špatné organizaci přidá protivný a neohleduplný personál. Jistě by byla možná nějaká domluva, upozornění rodičů (natož když jsou na sále oba dva), že je nutné miminko lépe pozorovat a o všem neprodleně informovat personál, který by tak jako tak na sál na kontroly chodil nebo by byl přítomen. Ale zakázat rodičům manipulaci s dítětem, někam ho odvážet na několik hodin bez vážného důvodu atp., to prostě není možné (nízké právní vědomí, chybí informace o přirozeném porodu a přirozeném chování po porodu). Např. v USA nic podobného nepřipadá v úvahu, a to je to tam samá žaloba, takže pochybení si také nemohou dovolit. Mluvím o svém zážitku a vím, že nejsem ani zdaleka jediná.
Ale je mi zcela jasné, že PA zaměstnaná v porodnici toto nevyřeší. Může pomoci být oporou, milým chováním, radami a tím, že se v rámci možností bude snažit vyjít maximálně vstříc.

K tvému porodu.. věř, že ten další porod bude krásný, ten už jo, můžeš se těšit :-D

Příspěvek upraven 28.01.10 v 10:26

 
yanna
Kecalka 404 příspěvků 28.01.10 10:16

K tomu rozhovoru tady o tom, jak to u nás chodí
brožurka Právo a porodní asistence ve fromátu PDF
http://www.pdcap.cz/…ra_Pravo.pdf
PA zde moc práv opravdu nemají.
zde něco málo k právům rodičů
 http://www.aperio.cz/…/dotaz.shtml?…

mani, no.. v tomhle ohledu je to tady jak za krále klacka. Už se to zlepšilo v tom, že děti nevidí maminky po porodu jen na kojení po 3 hodinách, jako tomu bylo, když jsem se narodila já, ale jinak se tady stále nerespektují právní předpisy a perosnál se často chová drze, uzemňuje maminky, na pokoj vtrhávají jak banditi.. no jak za starých časů. Tohle je samozřejmě individuální.
Já přece nechci nic extra. Jen slušné chování a být s miminkem. Tady musíš za každou větu doplnit „samozřejmě pokud jsme zdraví a neomdlévám“ a stejně ti nevyhoví s tím, že „dítě je podchlazené a vy si musíte odpočinout“. :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.01.10 v 10:27

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 28.01.10 12:55

pro mě byla ideální porodnice, kdy by bylo dostatek PA, takže by se mohly celou dobu na porodnici věnovat rodičce a doprovodu (tohle jsem milovala, když jsem byla ještě na škole na praxi, to jsme se o ty rodičky doslova bily :lol: a když jsme bitvu vyhrály, tak jsme se od ní nehly, teda pokud tam měla partnera, tak jsme jim chvilku pro sebe nechávaly), po odvedeném porodu, by měla čas na první přiložení k prsu a pořád by byla po ruce, je třeba i respektovat soukromí novopečených rodičů :-D . hlavní je i péče na šetinedělí, já jsem na šetinedělí pracovala něco kolem roku a ted sama , co jsem byla těhu a hormony mě v šetinedělí opravdu nešetřily, si dovedu představit, jak je pro ty matky těžké, když jim to kojení nejde, spousta to bere za své selhání a právě v totu dobu je moc důležité je podpořit a to se bohužel taky né všude děje a chápu, že když už matka najde odvahu se sestry zeptat a ta ji něčím odbyde, tak že to prostě vzdá :-( jsem si ted vybavila jednu noční, když jsem doslova jedné mamince ty prsa mordovala, jak měla zatvrdlé, chudákovi ji až tekly slzy bolestí, ale zvládly jsme to a pak už krásně kojila a moc mi děkovala, to pak člověka pohladí po duši :lol:

 
levi
Závislačka 3264 příspěvků 28.01.10 13:15

jak to tu tak čtu, jsem šťastná že jsem rodila, tam kde jsem rodila. U porodu byli dvě PA a doktor (ten ale až na tlačení). Malého jsem teda nedostala hned na břicho, protože ke konci měl špatné ozvy a sám se nenadechl, ale jakmile byl OK (mezitím mě dr. sešil), tak ho dětská sestra přinesla na přiložení. Chvilku jsme se pomazlili a pak ho odvezli. Na sále jsem pak byla cca 1,5 hodiny. Po převozu na pokoj šestinedělí, když sestra viděla, že jsem schopná slézt z postele, dojít si na wc a osprchovat se a u toho se nesložit, tak mi malého přivezla na pokoj a už tam se mnou zůstal. Takže jsme byli bez sebe jen tu hodinu a půl na sále(ale to jsem si zase vyřídila telefony, sms a s manželem si vklidu popovídala o tom, co bylo)

 
Bayuska
Neúnavná pisatelka 17040 příspěvků 28.01.10 19:32

bedru náš chlapeček se taky pěkně vzteká. Jsou mu teprve tři měsíce, ale řádí někdy jak ďas. Jen nevím, jestli to mám přikládat tomu porodu, četla jsem, že tyto dětičky mohou mít nervové poruchy, ale nějak si to zakazuju domýšlet. Je teda pravda, že doktoři si ten VEX u nás chválili, ani jsem se nestihla strachovat, zapli to, já jednou zatlačila a syn byl venku. To byla moje útěcha, proběhlo to neskutečně rychle. Tak doufám, že ho to nepoškodilo.
Myslím, že ve třech měsících ještě asi nemůžu dělat závěry :nevim:

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 28.01.10 21:40

Bayusko, u vás ten vex vypadá , že proběhl rychleji.u nás byl trochu víc kopmlikovanější, i když mi ho dělal dr., který je na to specializovaný. ale stejně si myslím, že když to dítě jde na svět traumatizovaným porodem, tak to na něm může nechat následky :-( . snad to u těch našich není tak vážně

 
Mani  29.01.10 01:51

Muj nazor je, ze na universitach a zdr. skolach by mel byt kladen duraz na pristup k pacientum, praktiky efektivni komunikace a vliv psyche na zdravi a prubeh porodu. Vtloukat to do hlavy vsem. No a pak samosrejme daleko vyssi ohodnoceni financni a spolecenske pro PA a sestry, a mozna i pro doktory, a navyseni personalu!! Haha, ja vim, jako v pohadcce, ale reknu vam, o tom to je. Tady je zdravotnicky personal na dobre financni a spolecenske urovni, uvedomuji si to, a uvedomuji si svoji zodpovednost za prozitky pacientu v nemocnicich.
Ucta, respekt, a vciteni na obou stranach a mame vyhrano.
Ja si tu nemuzu dovolit byt protivna na sve klientky, i kdybych mela ten nejhorsi den na svete, musim se proste snazit, jinak bych mela pracovni komplikace, pac rodicky by si tu zajiste stezovaly, a to by se se mnou mohllo profesne tahnout cely zivot. No a take jsem prisla na to, ze kdyz ja vydam pozitivni energii, tak radocky a jejich rodiny se mnou lepe spolupracuji a vse je proste lepsi. Rodina (manzel a dalsi osoba rodickou vybrana) maji dovoleno tu byt celou dobu porodu, nikdo je nikdy nevyhodi, pouze na operacnim sale smi byt pouze jeden z nich (vetsinou tatinek). Po porodu mohou prijit i cerstvi prarodoice a sourozenci miminka. Nikdo nemusi za toto tady platit, a ja pritomnost rodiny desne vitam, neb je to pro me velike ulehceni prace, kdyz poverim nervozniho tatinka masazi zad, nebo pocitanim pri tlaceni. No a pro rodicku je rodina v nemocnici naprosto stezejni, ten pocit ze ma okolo sebe svoje blizke i kdyz je v cizim prostredi plnem monitoru a uspechaneho personalu.

 
Mani  29.01.10 02:02

Holky, jeste jsem chtela rict,ze aby se nase ceske porodnictvi zmenilo, zazilo opravdu obrodu, je potreba vas, rodicek, maminek, abyste vyzadovali kvalitni peci a zmenu. Nenechte si miminka brat, proste na tom trvejte., piste nemocnicim po porodu a i pred porodem se zkousejte domluvit na vasich pranich a moznostech nemocnice, je potreba silneho hlasu, aby doslo ke zmene. Nesmite byt pasivni a prijimat system takovy, jaky je, musite dat najevo, ze zmena je potreba.
Verim, ze nase vystudovane PA maji by rady poskytovaly peci, kvalitni, v kter4ou veri a rady aplikovaly vse, co se naucily na skolach, ale jejich ruce jsou stale jeste svazane regulemi o kompetencich, podstavem v nemocnicich, atd. Jak muze PA vyuzit plne svych znalosti, kdyz se musi starat zaroven o nekolik aktivne rodicich zen? Nemuze.
Na sestinedeli se nenechte odbyt. Pozadujte radu s kojenim, nebojte se. Vy jste klienti zdravotniho systemu, vy si platite nemale pojisteni, vy si zaslouzite kvalitni peci, oprenou o nejnovejsi vyzkumy a doporuceni WHO.

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 29.01.10 08:39

Mani, napsala jsi to hezky, al e u nás je to běh na dlouhou trat :cry:

 
Eliška
Extra třída :D 11610 příspěvků 29.01.10 13:03

Mani, mě by zajímalo, jak je to V Nizozemí s procenty kojících? Ono třeba po propuštění druhý den, jak píšeš, ta čísla nejsou moc směrodatná, v ČR - pokud je porodnice nezfalšují - ten 4. den už o něčem vypovídají. Zjišťují se třeba statisticky během toho šestinedělí procenta kojících a jak je to třeba v 6 měsících? Já bydlím teď v Belgii a tady třeba taky v porodnici kojení podporováno, snad i nějaké pečovatelky-poradkyně pak domů docházejí, chce-li maminka, ale mateřská je tři měsíce, takže pak už to s kojením moc slavně nevypadá.

Jinak, ano, ten přístup a vstřícnost k pacientovi tu je taky podstatně lepší než v ČR (většinou), ale zase odbornost pokulhává :-? Snad je na tom Nizozemí líp.

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 29.01.10 16:26

Eliško, když je mateřská jen tři měsíce, tak jak je to s hládáním dětí pak, když matka musí do práce. stejně mi to příjde divné, když musíš už od tak malého dítěte pryč :-? v tomhle tom, jsem ráda ža rodičovskou u nás

 
Millia  29.01.10 21:51
taky vex

Ahoj, tak si to tady pročítám a rozhodla jsem se přidat i svoji zkušenost. Porod VEXem s dobrým koncem :-)
Voda mi praskla před půlnocí, kontrakce se rozjely v půl jedné ráno. Celkem to šlo dobře. Manžel zlatíčko mně držel zaruku. Pomáhal trochu balon a sprcha. Jediné co mně štvalo byla nutnost u monitorování sedět v sestrou určené poloze a nekonečné čekání na otevření. Pak mi po 6 hodinách řekli, že už jsem otevřená na 7 cm a že teda budeme rodit. Nechali mne zatlačit 3× a řekli mi, že malá má náběh na hypoxii a že budeme rodit VEXem. Manžel chudák nevěděl co se děje. Nasadili té naší malé na hlavu zvon a na další kontrakci ji vytáhli bez problémů ven. Šoupli mi ji na břicho a nechali mne se s ní trocu pomazlit, nestihla ani brečet. Pak si ji vzali - taky ji nenechali ani cucnout. Apgar měla nakonec 7-8-9. Mně pak ještě neodešla placenta, takže mne museli uspat a vyndat ručně.
Co se týká VEXu měla jsem v tu chvíli pocit, že je to tak dobře a že je to to nejlepší co pro nás mohli udělat. Malá neměla vůbec šišatou hlavu a hematom ji zmiznul 4tý den po porodu.
Nástřih a šití bolelo týden a pak při změně počasí ještě asi 14 dní.
Co se týká kojení byla jsem zklamaná, že mi ji nenechali přicucnout a měla jsem strach ohledně kojení, ale hned jak mi malou donesli přisála se a hltala o stošest.
Teď má malá 6 týdnů a roste jako z vody (teda z spíše z mlíka) :-D

 
Eliška
Extra třída :D 11610 příspěvků 29.01.10 21:51

Bedru, tady jedou jesle od tří měsíců, au-pair si může dovolit málokdo. Pro mě je to děsně drsný, já mám děti doma do 4 let :wink:

 
Mani  30.01.10 05:33

Ja to Nizozemi uvadela statisticky proto, ze se tam praktikuji domaci porody. Jinak, abych uvedla na pravou miru, ja ziji v Kanade. A procenta zde znam. Po propusteni z nemocnice koji 90% zen, ve trech mesicich 70% a v sesti uz je to podstatne min, mam dojem ze neco kolem pulky (50%)v roce a vic koji okolo 25%.
U Nizozemi jsem nasla nejaka data z roku 2004, 80% zacalo kojeni a po dvou mesicich jen 40 % kojilo.
Jinak ceska republika na tom je lepe nez Kanada co do procent deti, ktere kdy pozily materske mleko. Nejlepe je na tom Dansko, Norsko a Svedsko, se skoro 100% deti, ktere kdy byly kojeny. Tyhle statistiky ale nic nerikaji o tom, jak dlouho a jak kvalitne se kojilo, takze podle me nejsou dost smerodatne. Myslim, ze Ceske mamy vedi, co je dobre, ale ze se casto musi prokousavat problemy s kojenim samy.

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 31.01.10 20:49

Eliško, já si fakt nedovedu představit 8-o . ty teda nemusíš pracovat a jsi doma s dětmi, jo? tak to máš bezva :palec:

 
nenca
Stálice 51 příspěvků 02.02.10 10:21
bedru

díky za přání… to jsme na tom stejně (nemáme stejnou kamarádku? :lol: )
Po dnešní prohlídce a hamiltonovi doufám v přirozený nástup, ale mám čas do pátku, pak to bude opět indukovaně, chjo :-(. Tentokráte jsem ale už alespoň otevřená a trochu připravená, takže masáž bradavek, břišní tance, hřebíček se skořicí a možná se přidá i manžel… :palec: tak by to mohlo klapnout.

Všechny vás zdravím!

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 04.02.10 13:05

nenco, pokud jsi už neporodila a jsi trochu otevřená, tak se nalož do horké vany a pak na to s manžou hupsněte a není boha, aby jsi tentokrát neporodila „sama“ :potlesk: , budu moc držet pěstičky a až to budete mít za sebou, tak dej vědět, budu moc ráda :kytka:

 
Eliška
Extra třída :D 11610 příspěvků 04.02.10 13:34

Bedru, jj, jsem doma už devátý rok :lol: Teda mezitím jsem dělala externí joby a na ŽL, vždycky, když to šlo. A těď počítám jsou poslední dva roky, kdy nedělám, pak už snad budou všechny děti ve školách a školách. Ale ta logistika bude teda síla…

Mani, myslim, že ČR na to s kojením není tak špatně, zlepšuje se i kojení starších dětí, samozřejmě na severské státy nemá, ale máme přerušenou tradici holt. Jak je to v Kanadě se systémem laktačních poradkyň? Jsou to vždy jen zdravotníci, mají svou vlastní organizaci nebo pod kým pracují? Hradí je pojišťovna nebo matky samy?

 
nenca
Stálice 51 příspěvků 13.02.10 17:51
bedru

Ahojda Bedru, tak již mám odrozeno, s prostínem :-D . Horkou vanu a intimity jsem provozovala a nic… chjo. Ale pozitivní bylo, že po píchnutí vody jsem za dvě a kousek hodinky porodila, byť za strašného řevu :-D , ale bez nástřihu…
Takže super.

 
bedru
Kelišová 5597 příspěvků 24.02.10 21:15

Nenco, mooooc gratuluji!!!!!radí se dobře, ale na mě zkušeného zdravotníka nezabralo taky vůbec nic :lol: , tak aspon, že ten konec byl tak rychlý :potlesk: :potlesk: :potlesk: :dance:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama