Kojení a sezení u 9-ti měsíčního dítěte

Ostatní
  • emimino
  • 18.08.01

je časté kojení vhodné, jaký by měl být jídelníček a jak dlouho může sedět 9ti měsíční dítě

Milá Šárko, prosím o radu. Mám holčičku (9 měsíců), stále kojím.

1. Jídelníček 9-ti měsíčního děťátka
Ve věku 6 měsíců dítěte jsem začala dávat v poledne polévky a odpoledne ovocnou přesnídávku (v současné době doplněnou i trochou jogurtu, piškoty, zkoušela jsem i rýžovou nebo rýžovo-jáhlovou kaši s vařeným jablkem aj.).
Zaběhl se u nás tento režim krmení (časy jsou + - 1 hodiny dle požadavku dítěte): Ráno kolem 6 malou Simonku kojím, pak kojím znovu kolem 9, po 12 hodině dávám polévku + po polévce dávám zapít, takže kojím, kolem 16 hodiny po vycházce dávám Simonce ovocnou přesnídávku + na zapití kojení, na usnutí kolem 20 hodiny kojím a v noci se budí malá 1× v různou dobu na kojení.
Chci se zeptat, zda je takový jídelníček v pořádku, zda nemůže miminku dělat problémy zapíjení polévky a ovoce mateřským mlékem. Ptám se, protože se některé maminky se kterými jsem mluvila podivují, že prý je to kojení divné.
Kojím po jídle ze dvou důvodu: 1. - chtěla jsem, aby měla malá dostatek tekutin a nechci zavádět čaj, aby se nezačala odstavovat (samozřejmě za parného počasí čaj nabízím i mezi jídly s hrníčku), 2. - bylo mi líto zcela vypustit jedno nebo i více kojení za den.

2. Moučnivka
Chtěla bych se zeptat, zda na moučnivku (na prsních dvorcích) existuje něco radikálnějšího než genciánová voda. V prvních měsících po porodu jsem pomocí genciány moučnivku bez problémů ihned zlikvidovala. Asi 5 měsíců jsem neměla sebemenší problém s moučnivkou, ale asi ve věku 8 měsíců dítěte se znovu objevila a zhruba měsíc se mi nedaří ji zničit.
Minimálně 2× denně se sprchuji, vyměňuji stále prsní vložky (Fixies), přestože teď mléko uniká minimálně, natírám se genciánou, moučnivka se třeba zmenší, ale zcela nevymizí. Pokud vynechám mazání genciánou, dojde i k rozpraskání bradavek a to se pak hojí ještě déle.

3. Sezení
Jak dlouho může devítiměsíční miminko denně sedět? Simonka se ráda vozí vsedě v kočárku, ale mám strach, aby se jí nedeformovala pá­teř.

Jitka

*Ahoj Jitko,

1. Kojení
Pokud Ti vyhovuje kojení tak, jak jej děláš nyní, pak není sebemenší důvod na tom něco měnit. Kojit se má tak, aby to vyhovovalo dítěti i matce. Naopak, časté kojení je pro dítě jen to nejlepší. Ani zapíjení polévky nebo ovoce mateřským mlékem nevidím jako problém - naopak - o mléce je známo, že dokáže snížit některé negativní reakce žaludku na jídlo, takže pokud Ti holčička po jídle kojení neodmítá, pak není důvod s tím přestat. Skladba jídelníčku je naprosto v pořádku - dalo by se říci, že je předpisová.

2. Moučnivka
Je mi líto, ale odpověď na Tvou otázku nevím (nejsem odborník) takže se raději zeptej v lékárně, popřípadě i pediatra - určitě Ti poradí.

3. Sezení
Dítě by určitě nemělo sedět celý den, ale pokud sedí jen v kočárku, po dobu omezenou, pak není důvod k obavám. V tomto období by již mohla umět lozit a pokoušet se o první vstávání, takže se určitě nemusíš bát, že má nedostatek pohybu a páteř trpí. Pokud však máš jakýkoliv důvod k obavám, pak se raději opět obrať na pediatra.

Přeji Tobě i malé hodně zdraví a vzájemného užívání si. Šárka*

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek