Kojení-ať není bolení

Rodičovství

Ráda bych se podělila o mé zkušenosti s kojením a možná tak poradila nastávajícím nebo i čerstvým maminkám... Když se narodil můj syn, byla jsem odhodlaná kojit ať to stojí, co to stojí. Těšila jsem se na to, až ho budu mít u sebe přivinutého a on bude nasávat ten kvalitní zázrak, který mu dám, protože mu chci dát to nejlepší a to kojení je.

Po porodu mi Tomáška přiložili k prsu do půl hodiny, tak jak to má být. Pěkně sál a tvorba mlíčka se zdárně rozjela. Asi třetí den se sice prsa bolestivě nalila, ale o tom jsem věděla a tak mne to nezaskočilo. Tom byl hodně spavé mimi a já neměla to srdce ho budit, zvláště když jsme většinu nocí probděli. Možná to tehdy byla i má pohodlnost. Jako prvorodička jsem byla vykolejená a bohužel mě přepadly poporodní deprese. 5. den mě začaly bradavky pobolívat a tak jsem dostala panthenolovou mastičku. I když jsem poctivě mazala, bolest se nezmírnila.

Doma se depka i bolest zvetšila a objevily se pořádné ragády hlavně na levém prsu.
Na vrcholu bradavky se vytvořila asi půlcentimetru hluboká prasklina, naštěstí nekrvácela, jen hnisala a po každém kojení se ošklivě roztáhla. K tomu se přidal zánět prsní žlázy - mastitida, takže jsem začala brát antibiotika. Každé kojení byla nepředstavitelná muka. Já brečela, protože jsem věděla, co mě čeká, než se můj hladový chlapeček přisaje; moje mamka mi sama musela ditě přikládat. Takhle jsme to vydrželi asi týden. Tomášek hodně plakal, určitě vycítil, že jsem zoufalá. Mohla jsem sice přestat kojit, jenže já tolik chtěla…A tak jsem začala odstříkávat mlíčko. Njdříve jen z bolavějšího prsu (pak nakrmit lahví) a z druhého kojit. Jenže z lahve to teklo lip a tak začal bolestivé bradavky žužlat a to byl konec kojení a začalo odstříkávání.
Poprvé jsem se snažila celé dvě hodiny a vymačkala jen 50ml, podruhé už 70ml… a tak jsme přešli na láhev, ale s mým mlíčkem!!!Pak se odstříkávání samozřejmně rozeběhlo, jednou jsem z obou prsů vytáhla i půl litru mlíčka. Takhle jsem krmila svého chlapečka 8 měsíců. Odstříkavání 6×-8× za 24hodin (má ubohá záda), ale ten pocit, že pro něj dělám to nejlepší, byl senzační a okolí mně hodně podpořilo. Poprvé nemocný byl asi v roce, měl slabou rýmu. Dnes je mu dva a půl roku a byl takto nemocný asi 4×.

Když jsem otěhotněla podruhé, přísahala jsem si, že už to nenechám osudu jako poprvé. Já si totiž tenkrát v jakési chytré knížce přečetla, že kojit své dítě mohou prakticky všechny matky, prsa se připravovat nemusí, jen by se neměly bradavky natírat tělovým mlékem, aby se kůžička nezjemňovala.
Takže jsem nakoupila odbornou literaturu, sbírala informace a zjistila jsem, co bylo špatně:od začátku jsem kojila jen z jednoho prsu a nechala synka dudlat i přes půl hodiny. Tím se zadělalo na ty hrozné ragády.
A tak jsem začala prevencí:

 • při každém sprchování jsem žínkou asi 20× přejela každou bradavku (zpočátku to bylo nepříjemné, ale dalo se zvyknout)
 • občas jsem bradavky povytahovala, i když nejsou vpáčené.

Když se mi před dvěma měsíci narodila Eliška, začala jsem:

 • kojit kdykoliv se probudila, i v noci, což bylo někdy i po hodině a půl (dokonce jsem ji i budila)
 • při každém kojení kojit z obou prsů, u každého jsem ji nechala max. 7min., takže přisátá byla dostatečně dlouho, pak už beztak jen dudlala a nepila
 • měnit polohy při kojení
 • když byla prsa plná i po kojení, hned v porodnici jsem odstříkávala (doma pak taky, ale po krátkém čase se tvorba a výdej vyrovnali)
 • po každém kojení poctivě mazat panthenolovou mastičkou (skvělý je Bepanthen)
 • být v psychické pohodě děj se co děj (možná to nejdůležitější)


Dokonce jsem ani neměla to bolestivé nalití 4. den po porodu.
Bolesti v bradavkách se sice nakonec dostavily, ale byly docela slabé a po dvou dnech bylo po nich. Zatím tedy úspěšně kojím a doufám, že nám to vydrží co nejdéle (zatím to tak vypadá). Hodně piju (vodu a čaj pro kojící maminky) a občas odstříkam (jen tak abych nevyšla ze cviku) a vytvořila jsem si zásobu mlíčka do mrazáku, pro všechny případy. Mám ho dost, přebytky se dokonce dostaly do lahve mého staršího syna a moc mu chutnají.

Máte-li jakékoliv zajímavé zkušenosti s kojením, napište je. Málokdy je všechno bez problémů.

Přeju všem nastávajícím i čerstvým maminkám, aby pro vás bylo kojení jen radost a ne bolest a utrpení. Každopádně VYDRŽTE!!!

Hodnotilo 1 lidí. Score 4.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Laliba
Povídálka 15 příspěvků 24.05.03 10:13

Ještě jeden dodateček:

 • Pokud už kojení bolí, zkuste před přiložením miminka trochu odstříkávat, dokud se mlíčko nespustí. Opravdu to pomáhá-miminku to lépe teče, nemusí odzačátku tolik tahat.

Ucelené informace získáte na www.kojeni.cz
Tip: do mobilu si zařaďte telefonní číslo na Linku kojení:261082424 a máte to kdykoliv po ruce.
Ahoj L.

 
Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 24.05.03 11:14

Ahoj, nezlob se, ale musím ti oponovat, v hodně věcech s tebou nesouhlasím a nerada bych, aby byly budoucí maminky zbytečně zmatené. Jasně, píšeš o své osobní zkušenosti, nedá se to ale zevšeobecňovat, některé maminky by mohly mít problémy, kdyby se tvými radami řídily. Podotýkám, že jsem absolvovala několik odborných kurzů na téma kojení a sama svého syna plně bez potíží plně kojím (zatím 4 měsíce).
Vím, že na téma kojení proběhlo na emiminu už dost diskusí, které se jednou zvrhly až do sprostého nadávání, doufám, že tímhle nezadám někomu podnět k něčemu podobnému… kojení je pro nezasvěcené zkrátka docela ?věda? a někomu se daří, někomu ne. Nemyslím to zle, chci jen pomoci maminkám, kterým se kojení nedaří, právě kvůli nevědomosti.
To, že se bradavky nemusejí nijak připravovat, je pravda (kromě vpáčených bradavek), to přejíždění žínkou patří mezi mýty našich babiček a může spíše uškodit.
Odstříkávat bych v šestinedělí, kdy se přizpůsobuje tvorba mléka, moc nedoporučovala (až na výjimečné případy hodně bolestivého nalití třeba ještě v porodnici, když nepomáhají ani studené obklady), mlíčka se tak bude tvořit pořád víc a víc, žena pak musí odstříkávat pořád dál a je to začarovaný kruh končící většinou stále bolestivějším nalitím, zatvrdlinami a záněty. Dobré jsou studené obklady po kojení (nebo při známkách přílišného nalití mezi kojeními) a teplé obklady nebo masáže teplou sprchou těsně před kojením (+ odstříknout špičku pro lepší uchopení miminkem). A často střídat polohy, aspoň 1 x denně kojit v poloze ?fotbalisty? pro odpití mlíčka z oblasti kolem podpaží, kde se často dělají zatvrdlinky. Chytré knihy i odborníci radí dítě v sání nijak neomezovat (délku ani frekvenci), já jsem se těmito radami řídila a žádné problémy nebyly, kojení bylo pro mě vždycky příjemným zážitkem (až na to nevyspání:)) ale to k tomu patří a nelituji toho). Nenechávat miminko sát z jednoho prsu déle než 7 minut je s prominutím hloupost, miminko se tak nemá šanci ?najíst? zadního tučnějšího mléka a vlastně pije jen počáteční tekutiny. Střídat prsy ano, ale jen zpočátku po porodu, než je matka schopna z jednoho prsu dítě nakrmit dosyta, já jsem prsy střídala celé šestinedělí a až pak začala kojit vždy z jednoho a při dalším kojení z druhého. Často, když mimi vypilo všechno z jednoho prsu a ještě mělo chuť sát, nabídla jsem ještě prs druhý na pár minutek (a tím se i trochu uvolnilo napětí), těžko psát dopodrobna o tom, jak jsem kojila, prostě jsem se řídila instinktem a signály, co mi dávalo miminko, v žádném případě jsem nekojila podle hodinek, miminko jsem nechávala u prsu klidně i 45 minut (pro některé mimi je to nutnost, aby se vůbec najedlo, je to pro ně taková námaha, než si to mlíčko vytahají… teď ve 4 měsících je to jiné, Marcel je za 10 minut najedený) bylo to pro nás oba příjemné, mimi se u prsu chvilkami i prospí a užívá si pocitu bezpečí u maminky. Jistě, každé mimi je jiné, některé saje lépe, jiné hůře. Bolestivé bradavky nebo trhlinky jsou skoro vždycky důsledkem špatné techniky přisávání, doporučuji všem prostudovat ještě v těhotenství například materiály Laktační ligy, učit se kojit po porodu je pozdě a dětské sestry v porodnici ne vždy dobře radí.
Kojit často ? s tím souhlasím, v noci nenechávat dlouho spát, ale po max. 3-4 hodinách budit. V dobách růstového spurtu (3., 6. týden, 3. 6. měsíc) se zdá, že je mlíčka trochu míň, já osobně jsem kojila třeba dvakrát za hodinu a prsy zase střídala, než se množství mléka přizpůsobilo zvýšené potřebě dítěte.
Mazání Bepanthenem mi zpočátku taky dost pomohlo, když byly bradavky citlivé, nemazala jsem je ale každý den, není to dobré, protože mast obsahuje vazelínu a ta ucpává to, co by mělo ?dýchat?… takže radím chodit pokud to jde bez podprsenky, nechávat bradavky co nejvíc na vzduchu, tak se nerychleji zahojí. Žádné vlhké vložky do podprsenky, i když se často mění, případné trhlinky zahojit nepomohou.
Abych se nerozepisovala moc zdlouhavě, končím, znova zdůrazňuji, že jsem se nechtěla autorky příspěvku nijak dotknout, jen cítím potřebu uvést věci na pravou míru, aby informace čtenářky nemátly.
Johanka a Marcel skoro 4 m.

 
Laliba
Povídálka 15 příspěvků 24.05.03 12:23

Díky za reakci!!

 • to přejíždění žínkou mně osobně opravdu pomohlo, při prvním těhotenství mi bylo velice nepříjemné se bradavek intenzivněji dotknout, po porodu to nebylo jiné a sání děťátka je zatraceně intenzivní.Podruhé byly prostě otuženější.
 • to odstříkávání v šestinedělí jsem praktikovala jen v tom případě, že byl prs i po nakojení plný a mlíčko tam tlačilo. Podle mých informací právě tohle zbylé mlíčko zadělává na záněty - v mém případě (po 1. porodu)mastitida (vůbec jsem neodstříkávala).
 • miminko jsem v pití opravdu omezovala, ale jen asi 14 dní, dokud si bradavky nezvykly. Mimi zpočátku pije jen pár minut a pak je unavené a jen si dudlá, což citlivým bradavkám opravdu neprospěje. Teď samozřejmně kojím tak dlouho, jak holčička chce a jen z jednoho prsu při jednom kojení (ty rady byly myšleny pro maminky, které s kojením teprve začínají)
 • Bepanthen mastičku jsem používala také jen v začátcích, ale poctivě a opravdu pomohla. Bez podprsenky bohužel chodit nemohu, teď mám asi pětky. A nemít vložky do podprsenky, chodím stále mokrá-mléka je dost.
  Děkuji ještě jednou za reakci, byla asi moje chyba, že jsem tyhle „podrobnosti“ zapomněla rozvést.
  Mimochodem ti závidím bezproblémové kojení hned u prvního potomka. Podle mých zkušeností málokterá maminka v mém okolí bez problémů kojila, pokud s tím vůbec vydržela.
  Hodně štěstí a hezký den.
 
alice01
Ukecaná baba ;) 1461 příspěvků 24.05.03 12:44

Ráda bych přispěla, ale Johanka toho napsala dost a v podstatě se vším souhlasím.

Bradavky se mají po kojení natřít mateřským mlékem a nechat na vzduchu zaschnout. Je to lepší než mastičky, ty bych doporučovala spíš jen občas.

Kromě odstříkání při nalitých prsů pomůže i zchlazení. Stačí přiložit kousek ledu a bradavka vystoupne. I v porodnicích bývají lednice, kde si můžete vychladit třeba vlhkou plínku.

Některé jednorázové tampony do podprsenky pouštějí drobné chloupky, které se pak lepí na bradavky (Fixis). Existují šité bavlněné vložky, prodávají se po šesti asi za 200,– kč v prodejnách s těhotenskými šaty (V Brně v Domu Pánů z Lipé) nebo v dětských prodejnách. Dají se vyvařit i vyžehlit. Mě pomohly.

Já kojím své první dítě jedenáctý měsíc bez problémů a bolestí. Počáteční nesnáze v prvních dvou týdnech (nalité prsy, raglády) nepočítám, myslím, že se jim skoro nikdo nevyhne, ale nestojí to za řeč.

Pro nás obě je kojení moc príma a je u toho i děsná sranda. Bude mi to jednou moc chybět.

Alice a Veronika

 
Vega
Kecalka 177 příspěvků 24.05.03 15:43

Ahoj, po přečtení komentáře od Johanky mi to nedalo, abych se i já k tomuto tématu nevyjádřila. Přesně tak jak píše jsem hned po porodu střídala polohy, néchávala zaschnout mlíčko, mazala Bepanthenem a přesto se mi udělaly ošklivé prasklinky, které mi vydržely několik týdnů, než se zahojily. Myslím, že i ty zaručené metody nejsou stoprocentní a u každého platí něco jiného. Stejně tak názor, že se nemá odstříkávat v šestinedělí mi nepřijde jako moudrý, mě naopak velmi pomohlo a nemyslím, že by se mi tvořilo o to víc mléka. Také buzení v noci po 3-4 hodinách mi přijde zbytečné. Moje 3měsíční dcera spí v noci 10 hodin v kuse a nevidím důvod, přoč ji budit a krmit, dokud o to sama neřekne. Pokud vím, tak takové praktiky se používaly u našich maminek a upouští se od nich.
Doufám, že jsem se nikoho nedotkla, pouze si myslím, že každá maminka má svůj styl kojení a co vyhovuje jedné, nemusí být dobré pro jiné a naopak.

Ahoj Vega

 
Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 24.05.03 16:53

Ahoj, holky mají pravdu v tom, že nejde házet maminy do jednoho pytle, na každou z nás platí jiné metody… co vyhovuje jedné, dělá zle druhé. Já kojím od porodu dost často ve dne i v noci, takže mi Marcel skoro vždycky stačil všechno mlíčko odpít a prsa nalitím až tak nebolely, jednou nebo dvakrát za celou tu dobu vydržel spát v noci 5 hodin a to už jsem tedy nemohla bolestí vydržet a mlíko samo teklo… ani teď mi časté noční vstávání nevadí, zvykla jsem si. Bolestivé nalití cca prvních 14 dnů jsem řešila studenými obklady a stačilo to. Musím ale říct, že bez teoretické přípravy během těhotenství bych kojení těžko zvládala, člověk je trochu ze všeho mimo a v porodnicích je to skoro všude co sestra to jiný názor… a během první krize ve 3.týdnu bych z neznalosti asi začala zmatkovat a zbytečně přikrmovat.
Netvrdím, že to zpočátku trochu nebolelo, než si bradavky zvykly (mám je taky dost citlivé a v těhotenství jsem si jak píšeš na ně nemohla skoro ani sáhnout…nemůžu si ale pomoct, přejíždění žínkou je podle mě dost ?drsné? a sání miminka je přece jenom o něčem jiném), ale štěstí a dobrá nálada z právě narozeného miminka všechny nepříjemnosti odsunuly někam stranou. Žádnou poporodní depku jsem naštěstí neměla, tak jsem si od prvního dne mohla užívat mateřství naplno a psychická pohoda je pro úspěšné kojení asi opravdu nejdůležitější. Jinak všechny, co jsou schopné odstříkávat, obdivuju, já toho schopná nejsem, zbláznila bych se bolestí a jsem ráda, že bylo vše v pohodě a odstříkávat jsem nemusela, například z důvodu odloučení do dítěte atd.
Přeji všem, aby se jim taky dařilo a kojení si mohly od počátku vychutnávat jako já. Snad jim tvůj příspěvek pomůže… stejně je to od tebe odvaha rozpoutat tady další debatu na tak citlivé, i když důležité téma:)) Omlouvám se za prvotní bouřlivější reakci.
Johanka

 
Laliba
Povídálka 15 příspěvků 24.05.03 17:18

Díky, byla jsem maličko vykolejená z těch reakcí. Objevila jsem tyhle stránky bohužel až asi před 14dny a moc mně mrzí, že jsem nemněla přístup k netu dřív a nemohla psát ty skvělé e-miminkovské deníčky. Přečetla jsem si alespň ty tvoje. Chtěla jsem se jen podělit o své zkušenosti a myslela jsem to v dobrém. Vůbec nevím o tom, jaké tu probíhaly diskuze na téma kojení. Uf, až mi z toho mrazí v zádech, co tak ještě může přijít za odezvu.
Učím se, snad můj případný další příspěvek už bude mnou lépe zpracován. To kojení je vážně obsáhlý téma… :-))

 
Anonymní  24.05.03 21:38

Ahoj,tohle téma mě dost zajímá,čekáme právě druhé mimi a u prvního nám to s kojením právě moc nešlo.Díky protichůdným názorům sester už v porodnici,kdy nám dětské sestry přinesly ledové obklady.Jenže s těmi to právě začalo a ne každý ví, že se s nimi musí opatrně,ani já to tak přesně netušila a sestřičkám plně důvěřovala.Výsledek byl oboustranný zánět prsů,antibiotika-průjmíky pro mimi a vůbec strašné nervy s léčbou(trvala skoro 3 měsíce)a samozřejmě hrozné bolesti při kojení i mimo.Nikomu to nepřeji a určitě obklady studené,hlavně ne ledové -po kojení a jen pokud je to nutné,a teplé obklady nebo sprcha před kojením.Vzhledem k léčbě jsem odsávat musela aby se prsa uvolnila.Nejdřív to bylo skoro nemožné,ale musela jsem vše překonat ,jinak hrozilo chirurgické řešení potíží.Později kdy jsme to vše přestáli a nakonec kojili celkem vpohodě,jsem ještě občas musela odstříkávat,ale výdej a poptávka se sami upravili podle potřeb mimča.Určitě s tím nemám tu správnou zkušenost, ale co se aspoň pozdějšího kojení (bez problémů)týče,od­stříkávání skoro nebylo třeba.Mimi spalo ve 3měs. v kuse až 8 hodin,také jsem je nebudila,ale chápu,že pro správný návyk a u mladšího je to potřeba.Každé mimčo je jiné a i četnost a délka kojení se budou v jejich potřebách rozcházet .Díky za zajímavý námět a přeji jen radostné kojení.H.

 
Market
Povídálka 18 příspěvků 26.05.03 09:28

Ahoj holky,
jsem opravdu ráda, že jsem tu zrovna v době, kdy se pomalu ale jistě chystám na své první miminko, našla články, které mi určitě moc pomohou a poradí, jak na to. Mám taky celkem strach, jak to všechno budu zvládat. Celé těhotenství mám dost bolavé vpáčené a rozpraskané bradavky a bojím se, že se to po porodu ještě zhorší a já nebudu moct bolestí kojit, i když to bych opravdu moc moc ráda, protože taky zastávám názor že je to to nejlepší, co miminku nabídnout. Tak každý den masíruji, ale stejně to moc nepomáha. Proto bych opravdu uvítala, jestli by jste mi některá z vás už zkušených kojících maminek nemohla poradit, co ještě teď můžu udělat pro to, aby nám to pak šlo co nejlépe! Příští týden jdu na předporodní kurz o kojení, kde přednáší prodní báby z FTN Krč a tam prý jsou hodně důslední na kojení, tak mi snad taky něco poradí, ale ráda nasbírám těch informací co nejvíce.
Takže ještě jednou díky za toto téma a za případné odpovědi.
Markéta 33t

 
Laliba
Povídálka 15 příspěvků 26.05.03 10:31

Ahoj Markéto!!
Na ty vpáčené bradavky bych měla jeden tip. V porodnici ležel nějaký letáček od anglické firmy AVENT, a ta nabízela mimo jiné také výrobek Niplette systém na vpáčené bradavky (používalo se to ještě v těhotenství). Bohužel jsem ten letáček už vyhodila, ale najdeš to na netu: www.agssport.cz/avent.
Sice s tímhle výrobkem nemám zkušenost, ale zkusit se má všechno, ne?
Hodně štěstí a hezký den!!!

 
kokina1
Nováček 7 příspěvků 26.05.03 21:06

Ahoj holky, čtu vás denně už od začátku druhého těhotenství,což bylo 17.6.2002.Aletos 11.3.se nám narodil kluk.(Richard,4­.20kg,53cm)Dce­ra má 6 let.
Ale zpátky ke kojení.Dceru jsem kojila 14 měsíců,z toho 6 plně,a přestala jsem proto,že se v noci často budila a já si myslela,že když přestanu kojit,tak bude spát.Chachá.Začala vyžadovat čaj a první celou noc spala až ve 3,5 letech.Syna také kojím a chtěla bych co nejdéle,vstávám 3-4krát za noc,ale vůbec mi to nevadí,naopak si to vychutnávám.Vždyť to uběhne jako voda a půjde do školy a už nikdy nás děti nebudou potřebovat tak moc,jako když je kojíme.Ale dál,souhlasím s Johankou ,že u každého je to s kojením jiné,a taky záleží na sestrách v porodnici,kde rodíte.Já jsem dceru kojila tak dlouho proto,že mě v porodnici sestra seřvala,že tam nejsem na dovolené,ale proto,abych se naučila krmit své dítě.Kačenka byla líná,měla dost velkou žloutenku a moc se jí pít nechtělo.Ale zvládli jsme to a nakonec jsem ji kojila 14 měsíců.Syna zatím kojím necelé 3 měsíce,ale pokračujeme.Nikdy jsem nic nedělala s bradavkama,ne­vím,co je to zánět,dokonce nepotřebuji od porodu žádné vložky do podprsenky ani teď ,ani předtím u dcery.Nachci se chlubit,jen chci říct,že jsme asi opravdu každá jiná a nejdůležitější je si věřit,že své dítě dokážu kojit a překonat i počáteční nesnáze.Takže zatím ahoj

 
Ramira
Nováček 4 příspěvky 21.06.03 19:12

S velkým zájmem jsem si přečetla tvůj článek o kojení.
9.6. 03 se mi narodila holčička Eliška a já se rozhodla, že budu kojit co nejdéle. Ale…
Po pár dnech kojení jsem začala mít bolesti v bradavkách, udělaly se mi trhlinky a já začala mít hrůzu z každého krmení. Šlo hlavně o první přisátí, to byla bolest nejhorší. Potom už to celkem nebolelo. Každý radí něco jiného. Někdo kojit jen z jednoho prsu, někdo tvrdí pravý opak. Jedna lékařka říká jednou krmte z lahve a podruhé kojte. Druhá jen kojte, jakmile si dítě zvykne na láhev už nebude chtít pít od vás. Mám v tom docela zmatek. Bolí to, ale chci vydržet. I za cenu těch slz. Snad se to časem zlepší. Ten nádherný pocit mít to maličké u sebe a dávat mu to nejlepší za to stojí. Měj se pěkně a hodně radosti s dětičkama

 
Anonymní  15.10.03 22:09

Teda jak já vám závidím,že celkem bez problémů kojíte.Co jste zažily vy je prkotina oproti tomu,co já zažila a zažívám.T.č. kojím již 4.týden své 3.mimi.Předchozí dvě jsem vydržela povinně kojit do 6 měsíců,v 95% to bylo (a je) kojení se zatnutými zuby.Ale chci strašně moc vydržet-to co mu dám za těch 6 měsíců mlíčkem už mu nemohu dát nikdy v životě!Mám citlivé bradavky (a candida to není),nesnesu podprsenku (a to mám aspoň 8!),přisátí miminka je pro mne doslova týrání,mlíko se ze začátku nechce spouštět atd… :o( A to postupuji přesně dle návodu laktační ligy,laktačních poradkyň.Mám speciální polštář na kojení,kojím v různých polohách…S jednou paní doktorkou na netu jsme usoudily,že to bude tzv. syndrom bílé bradavky-mimošek mi totiž vždyky tak stiskne bradavku,že mi uzavře cévy dvorce a bolest je téměř k nesnesení.Rada-vstrčit do pusinky malíček,aby pustil, má efekt jen velmi krátkodobý :o(.Prý pomáhá antihypertenzní medikace,tak zkusím,jestli zabere.Moc bych si to přála,jsem rozhodnuta to týrání vydržet ještě aspoň 5 měsíců.Ale mám někdy pocit,že se musím přinejmenším aspoň trochu zbláznit-frekvence 10× za den po 40 minutách plných bolesti.Velmi mne mrzí,že to odnáší psychika-nejsem v pohodě,jsem podrážděná a předrážděná,necítím se dobře,na starší dítko reaguji podrážděně až přehnaně, o manželovi ani nehovořím-je to docela těžké se mnou v tomto stavu normálně vydržet :o(((( Ach,jo!

 
ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 04.01.04 13:36

Reaguji, i když ses nepodepsala (bývá to tu zvykem :-) ), trošku se ohrazuji proti slůvku prkotina - nemůžeme posoudit jak bolí raglády nebo jaké je kojení s vpáčenými bradavkami, jestliže to neprožijem.
Ale jinak jsem ráda, že jsi nakousla téma, které trápilo i mě. U mě se nejdnalo o syndrom bílé bradavky, ale o vysloveně subjektivní pocit, i když s fyzickými projevy. Miminko jsem kojila v pohodě, všichni doktoři byli vždy nadšení ze stavu prsů i bradavek, z přírůstků miminka. Pro mě však každé kojení byl děs a hrůza. Po dost bolestivém přisátí (ať s předchozím taky bolestivým odstříkáním či s masáží v teplé vodě) následovalo minimálně deset minut, kdy jsem si připadal jak zavřená v kompresoru. Každé potáhnutí bylo bolestivé a v očekávání další bolesti jsem získávala další stavy úzkosti „teď to přijde“ až fyzické: svíral se mi žaludek, srdce bušilo v krku, tlak za hrudní kostí, zkrátka jsem si ten nádherný pocit při kojení hezky užívala až do počínající deprese. Žádala jsem laktační sestru o radu, vyzkoušela různé polohy a různé způsoby kojení, vše bylo v rámci techniky a účelu v pořádku, já zdráva, mimí spokojeně přibývalo. Jen ta bolest a zcela jiný pocit, než prý má být.
Nakonec jsem byla vděčna holčičce, že se v sedmém měsíci po nasazení příkrmů sama rozhodla odstavit bez problémů a rychle.
Tentýž pocit jsem měla i při odstříkávání pomocí pumpy - ručně to sice bolelo a bylo zdlouhavé, ale při použití odsávačky to byl běs - prostě mi nevadil tolik stisk, ale hlavně ten tah. Ale co by člověk pro mimí neudělal, vydržela jsem, jsem ráda, jen chci říct, že i takto to může probíhat a že i toto se dá přežít, akorát se na to špatně vzpomíná
 Romana

 
Danulka1
Nováček 1 příspěvek 12.05.04 12:17

Mám poslední dobou velké problémy s kojením mého 5-týdenního chlapečka.Při kojení začne najednou až hystericky brečet a potom už z kojení nic nemáme,protože se pořádně nepřisaje,cúcne si a brečí a tak je to pak už pořád dokola.Dostala jsem od doktorky kapičky na prdíky, ale když jsem mu je včera dala,brečel potom bez utišení snad půl hodiny,takže by mě zajímali vaše zkušenosti s těmito kapičkami a vůbec s problémem pláče při kojení. Dana

 
Anonymní  12.05.04 20:24

Mám 11 týdenní holčičku a občas mi to dělá také. Jak začne pít tak se jí rozhýbou střeva a rozbouří bříško, proto pláče a tolik se cuká a kroutí. Já jí před jídlem nahřívám teplou žínkou bříško, masíruji gelem proti nadýmání a trochu cvičím nožičkami a klubíčkuji aby se bříško uvolnilo ještě před kojením, kapičky Sab Simplex dávám buď před kojením nebo během výměny prsů, malé to celkem pomáhá. Hodně štěstí. Lucie

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama