Konec rodičovské a co dál?

Můj deníček je o tom nejcennějším, co v životě mám, a tím jsou mé dvě nádherné dcery. Konec rodičovské nastal. Jak se ním vlastně srovnat?

*

Rodičovská dovolená


Je 11:45 dopoledne, já sedím na naší útulné pohovce, piji čerstvě zalitou kávu, sedám si k počítači a začínám psát tento deníček. V souvislosti s tím vším neustále otáčím hlavou z jedné strany na druhou a ovíjí mne zvláštní pocit, velmi neznámý pocit. Něco, nebo spíše někdo, mi tady velmi chybí. Dupání, pobíhání, hlasitý a ojedinělý smích, rozpustilost.

Je toho velmi mnoho, co v tento okamžik postrádám. Ano, usadila jsem se za svůj psací stůl, abych mohla napsat krátký deníček o svých pocitech spojených s koncem rodičovské dovolené, ale vlastně i s jeho začátkem a průběhem.

Začalo to přesně před pěti lety, kdy jsme tehdy ještě s mým přítelem učinili životní rozhodnutí a tím bylo pořídit si miminko. Začalo snažení, při kterém jsem se po třech měsících hroutila, že to nejde. Ano samozřejmě, že i já byla velkou příznivkyní e? imina a pročítala jsem nejrůznější diskuze o snažení. Mé prsty tak velmi často klikly myší na diskuze, kde spousta žen psala o svých potížích spojených právě s tématem plození dětí.

V jednom příspěvku mi napsala slečna. „My se s partnerem snažíme téměř pět let.“

V tu chvíli jsem se sama za sebe opravdu styděla. „5 let?“ A já mám problém po třech měsících! „No nafackuj si,“ prolítlo mi hlavou okamžitě po přečtení.

Jakmile jsem pochopila a chtěla se vcítit do potíží jiných žen, ejhle. Opoždění menstruace, na které jsme s partnerem tolik čekali, přišlo najednou samo. Znáte to?! První test, na kterém byl duch, jsme zkoumali pod lupou.

„Jsou tam dvě, miláčku, a nebo nejsou?“ tázala jsem se svého přítele s nedočkavostí, jakou dostanu odpověď.

„Já nevím, lásko, asi ano, určitě ano,“ zaznělo z jeho úst.

Počkali jsme pár dní, test udělali nový. Tento nám již, zřetelně ukázal dvě krásné čárky a já si mohla být téměř jistá, že se začíná dít něco velikého, nového a mnou do té doby nepochopeného. Jaký že to zázrak nám vstoupil do života.

Přítel mi tehdy velmi pomalu, ale něžně pohladil bříško, políbil jej posléze i má ústa: „Miluji vás a vždycky budu,“ z něj náhle vypadlo. Dále už vše probíhalo téměř jako u ostatních maminek, první kontrola, průkazka, kterou mám samozřejmě schovanou do dnešního dne.

Nástup na nemocenskou, jelikož jsem ze zdravotních důvodů nemohla svou práci vykonávat a po dobu těhotenství jsem trávila velmi mnoho času doma. Jakmile si dnes vzpomenu, na své výstřelky, nálady, :-) na noční ne-spaní a otáčení se z jednoho boku na druhý, chvíli zima a chvíli neúprosné vedro, na rtech se mi objeví úsměv.

„Miláčku, otevři to okno, prosím, tady se nedá dýchat.“

O pět minut později: „Broučku, prosím, zavři to okno, je tady hrozná zima.“

Tyto prosby v osmém a devátém měsíci k mému ochránci směřovaly velmi často. Nezapomenu ani na noční chutě a partnerovy výpravy do obchodu jen, aby ukojil mou touhu po čokoládě, ach, té sladké čokoládě, hmm. Celé těhotenství mi také zpříjemňovala má úžasná fenka, která si lehávala k mému bříšku téměř každý den. Ta věrnost a oddanost, pochopení.

Hlavou mi také probíhá, jak jsme byly oba ustrašení. Poznám, až začnu rodit, nepoznám? Skoro nic jiného jsem v posledním měsíci neřešila. No… samozřejmě asi jako každá žena, jsem i já velmi rychle zbystřila, když mi praskla plodová voda. A bylo to tady. Po devíti měsících držíte v náruči to překrásné stvoření. To nejkrásnější dítě, kterému jsme dali jméno Nelinka.

Mé slzy snad byly tehdy veliké jako hrách, nekonečné štěstí. Je to tak okouzlující, tak naprosto nezapomenutelný a nesrovnatelný pocit. Plakala jsem a plakal i můj přítel. A pak už to jelo. Příjezd domů, kojení a nekojení, pleny, probděné noci, koupaní, strach, láska, radost, ale i úzkost, protože jakmile se ze mě stala maminka, byla jsem už někdo jiný. Ano, pořád já, ale jiná. Stejně tak i můj partner.

Zanedlouho přišla svatba a já byla opět tou nejšťastnější ženou v celém vesmíru. Vzal si mě, můj vysněný muž si mě bere za ženu. Ten krásný, romantický, hodný, pracovitý, chytrý chlap a otec naší holčičky mne chce pojmout za svou manželku. A tak se i stalo, velký den D přišel a já se cítila jako v pohádce. Princezna, přesně tou jsem na naší svatbě byla.

Po dvou letech se nám narodila naše druhá dceruška Eliška. Byla hrozně podobná svojí sestřičce. Krásné jemné světlé vlásky, kulatá hnědá očka. Takový malinký drobeček. Očekávání, jak to vlastně zvládnu s dvěma dětma při dvouletém věkovém rozdílu bylo? Inu, velmi rozmanité.

A ta rozmanitost se projevila ihned jakmile jsme si s manželem sedli do auta a vezli si poprvé obě naše princezny domů. Hned na úvod se menší rozplakala a ta druhá se leknutím pozvracela. :-) No nic příjemného to tehdy pro nás nebylo, dnes na to vzpomínám s lehkostí.

Od té doby uběhly tři roky. Celkem tedy pět let, kdy jsem byla doma s dvěma úžasnýma holčičkama. Roky, kdy jsem si občas myslela, že mi nejspíš z toho domácího prostředí začíná hrabat. Spousta hádek mezi mnou a mým mužem, tolik nového strachu.

Když přišly horečky a různá onemocnění, která naše berušky provázela velmi často. Úzkost během prvního hlídání od našich musím podotknout skvělých babiček. Myšlenky, jenž mě provázely po nocích, zda jsme či nejsme vlastně vůbec dobří rodiče. První nástup do školky mojí starší šibalky, první kroužky a kamarádky, starosti. Jak je možné, že ten čas tak letí?

Je to přesně dva dny, kdy jsem odvedla poprvé do školky i svoji druhou dcerku Elišku.
Ano mám to veliké štěstí, že nemusím spěchat do práce. Mám tak úžasného manžela, se kterým jsme se dohodli, že budu ještě nějakou dobu doma, než se holčička stačí adaptovat a já vlastně přijdu na to, co chci dělat. Během těch pěti let se změnilo až příliš mnoho věcí. A jsem za toto svému muži nesmírně vděčná a také jsem si naprosto vědoma toho, že spousta maminek do té práce musí nastoupit ihned. Tak na co si zase stěžuji, přemýšlím.

Nejde ani o to, že bych si stěžovala spíš si říkám a co teď? Pět let jste doma, staráte se o děti, máte zajetý nějaký režim a najednou 20.2.2017 sedíte sama v tom velkém domě a plně si uvědomujete, že ta malá miminka, už nejsou miminka. Že ty holčičky, které byly na Vás neustále přilepené už jsou, jak já říkám školáčci. Všichni se mne nyní ptají: „Tak coo, konec rodičovské toto letí že?“

„Co budeš dělat jdeš do práce? Nebo si pořídíte třetí?“

Popravdě vůbec netuším, co bude dál. Jediné co teď vím je, že mi tady prostě ty moje prdelky chybí. Každá z nás to všechno prožíváme po svém, každá z nás píšeme svůj vlastní příběh, ale co nás všechny pojí dohromady, je nekonečná láska k našim dětem.

Všem děkuji za pozornost a přečtení tohoto deníčku, který je věnován především mým skvělým dcerám. Milujeme vás z celého srdce.

Ráda bych tento deníček zakončila tímto velmi obohacujícím citátem: „Dítě může dospělého vždy naučit třem věcem: aby byl veselý bez důvodu, aby se vždycky něčím zabavil, a aby vší silou usiloval o to, co si přeje.“ ( Paulo Coelho)

Krásný den všem.

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
Smazaný anonym
26.2.17 00:41

Moc pěkný a pravdivý deníček :kytka:

 • Upravit
33153
26.2.17 00:55

Ooo, jak rozumím…pro mě velmi aktuální :-)

Příspěvek upraven 26.02.17 v 00:56

 • Nahlásit
 • Zmínit
13393
26.2.17 01:11

No, takový typický emiminovský pohled stylem: teprve dítě dalo mému životu smysl.
Pro mě infantilní a přeslazené.
Nic pro mě, dvouleté dítě mi spí v posteli doma a já sloužím noční, tedy tyto problémy nemám. :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4152
26.2.17 05:23

Krásný deníček,

já jsem přesně ta co se s manželem o momčo snažila víc jak 5 let…je mi ted 32 a čekám své první vysněné dítě…holčičku Štšpánku…ale už ted přemýšlím co potom…Váš deníček mi připoměl jak rychle to uteče…vidím to už i ted v tehu…je to jako včera když jsem našla // a dnes ráno když mi doktor na první kontrole řekl no tak to za chvíly rodíte…jsem si myslela…co to mele :mrgreen: :mrgreen: jo jo letí to
S manželem sice chceme víc dětí ale říkám si že třeba i dvě budou stačit buh ví jak to bude jinak manžel je klidne i pro 5! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale to asi vzhledem k veku nestihneme
Uz ted řeším co pak mám sice VS ale obor na nic tam kde jsem pracovala do ted mi naznačili že na me nemíní čekat ( šefově kamarádce koncí mateřská - další deti nechce tak je to jasné se mu to hodí ) ale netruchlím stejne jsem tam nebyla stastná a byla tam 6 let…a ted si říkám dalších min 5 let doma a co pak budu dělat…manžel říká at se neco pri mateřské naucím ( asi má pravdu) ale je to reálné :think: :think:
No je to muj vntřní strašák, který jen tak neuteče a ted vím že to nebude ten nevětší to jsem pochopila co jsem četla váš děníček…
Věřím, že vás ted čeká zase další životní etapa…jiná ani ne lepsí ano horší myslím že Vás čeká spousta krásného a uřívejte si každý den at už je jaký koliv leto to :mrgreen:
ps: Chtěla by jste třeba i to třetí?
:mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 06:46

Jak tak ctu vas denicek, tak mi prijde, ze vy proste Musite mit treti dite :D
Vy jste rozena maminka srdcem i dusi :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 07:08

Krásný deníček :hug: pro mě také aktuální téma :zed:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1105
26.2.17 08:59

Až mi slzla ukápla. Ležím v posteli a vedle mě má 6týdenní holčička a vedle si hraje 4 letý brácha. Ve chvíli než jsem si to přečetla, mě napadlo, booože už je to naposled (další děti mít nemůžu) a už teď vím, že konec mateřské hrozně ořvu :-D Ale s dětma nás pořád čeká něco nového..

první deníček, který mě opravdu oslovil zakladatelko…

 • Nahlásit
 • Zmínit
Lenka 80
26.2.17 09:14

Moc pekny denicek.ja budu na rodicovske jeste skoro 4 roky.mame take dve deti.ale uz ted se desim toho co bude.jak to vsechno pujde.

 • Upravit
Lenka 80
26.2.17 09:16

@Talitha supermatka :pankac:

 • Upravit
Anonymní
26.2.17 09:28

Mě to přijde spíš trochu smutný… hodně žen v ČR mají jako hlaví životní prorgam být 5 let doma s dětmi…Na jednu stranu je fajn že jsme tak skromné - my češky…na druhou stranu si myslím že bychom mohly být víc „sobecké“ a myslet trochu i na sebe na náš život, naší práci než se spokojit s tím, že 5 let na rodičáku „žiju ten pravý život“ a pak těch zbylých 20 let nějak doklepu nooo…celý život je krásný a nabízí hroznou spoustu věcí…proč ho omezit na par let… já jsem taky na rodičáku a dokonce 3 roky a hrozně si to užívám…zároven se strašně těším až zas budu dělat neco jineho a děti pujdou do školy a já budu mít krásný pocit že jsem svou ulohu rodičky zvládla a budu se moci vrhnout zase na něco dalšího…

 • Nahlásit
Smazaný anonym
26.2.17 09:48

Čekám čtvrté mimčo a jsme štastná rodinka :srdce:
Anonym dnes 00:41

 • Upravit
2564
26.2.17 10:28

@Ghanaian Princess Já si naopak myslím, že by měla jít do práce, protože jí ta mateřská vlezla na mozek :D Také mi deníček přijde přeslazený, taková sluníčková rodinka :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 10:47

@Sofie2013 no dle toho denicku je dotycna uplne jiny typ clovek nez ty ale :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 11:24

@Sofie2013 jen víc sluníčkových rodinek, spokojených manželství, milujích maminek a šťastných dětí :srdce:

Přeji ti autorko ať najdeš práci co tě bude naplňovat a bavit :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3399
26.2.17 11:28

Moc hezky napsané. Taky mi končí za měsíc rodičák a já si hledám novou práci. Snad si už brzy najdu, hlavně i takovou, abych měla čas i na své dítě.

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 11:32

Děkuji všem za všechny příspěvky. přeji Vám pohodovou neděli :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 11:39

@Talitha díky za názor :) naprosto chápu, po přečtení deníčku tvůj pocit, že děti jsou smyslem mého života. Ale faktem je, že smyslem mého života je život sám a vše co do něj vstoupí. Jinak jsem normální ženská, která miluje sport, ráda si zajde na pivo se svým chlapem atd. Ale snažím se žít život tak abych ho prožila. Ať ti to uteče v práci a máš pohodovou neděli :pankac:

Příspěvek upraven 26.02.17 v 11:52

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 11:50

@Sofie2013 asi trošku vlezla to máš pravdu :pankac: :lol:,proto mám v plánu si po rodičovské začít plnit své sny a dělat něco co mě bude bavit a naplňovat stejně jako děti, rodina :-) nějaké představy už mám tak od zítřka hůrá do toho, hezkou neděli

 • Nahlásit
 • Zmínit
2564
26.2.17 12:14

@fantasie2 Tak hodně štěstí, ať se daří! :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
743
26.2.17 14:16

Velmi pekne napisane, prajem vsetko dobre. Je to zvlastny pocit, ked sa to meni, ale hovorim si, ze zase pride nieco ine, mozno krajsie…deti ostavaju detmi, niektore aj cely zivot.

Mna pohltilo pisat o vareni a peceni, je to tazke sklbit vsetko s malou doma, ale hovorim si, ze ta materska je fajn, zistit, co nas bavi a akym smerom sa chceme uberat. Predsa to kazdeho rodica zmeni! Peknu nedelu!

 • Nahlásit
 • Zmínit
13393
26.2.17 16:13

@Lenka 80 proc supermatka? Mam ctyri děti, ale nemám pocit, že můj život jsou jen děti, a ze se rozplyvam, sotva na ne kouknu. :) Tesim se pokazdy do práce, že si odpocinu od toho jeceni. :mrgreen: :mavam:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
26.2.17 16:20

Anonymní, co čeká čtvrté díte a k mateřským denickum rve srdíčka.. Ja věděla, ze Adéla bez emimina dlouho nevydrží.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1490
26.2.17 16:33

Zakladatelko, pěkný deníček. Ať si je přeslazený, konečně trochu sluníčka v té naší uspěchané době. Vždyť je emimino plné starostí a problémů (kdo je nemá), a tak buďme rádi za každé pozitivum.
Já už jsem si jeden konec mateřské užila a za rok mě čeká druhý. Tenkrát šla dcera ještě jako jedináček do školky a já bulila (ona v pohodě :D ), no a večer jsem zjistila, že jsem těhu :-). Synovi budou tři příští rok, ano, někdy mi doma z toho „hrabe“, ale stejně se na konec rodičáku netěším. Vím, že zas přijde nová etapa, i pro děti, nutná, třeba i lepší, ale stejně to nebude ono, alespoň teď to tak cítím…budu mít méně času, začnou povinnosti…

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 16:55

@mopy děkuji :-) i já přeji všechno dobré. Stoprocentně s tebou souhlasím. Když jsem deníček psala byl to můj momentální pocit, ale samozřejmě, že i já se těším na nové věci, zážitky a na vše co přijde.. Hezký den :kytka:

Příspěvek upraven 26.02.17 v 16:57

 • Nahlásit
 • Zmínit
1597
26.2.17 17:02

@Jitusee taky jsem si říkala ráno, že to bude Adélajda :think: :mavam:

a k deníčku- je vidět, že se máte rádi…

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 17:05

@Mama11 díky moc.Ta přeslazenost tam byla trošičku tak nějak i záměrně, jednou bych ráda dala přečíst deníček holkám-tak snad pochopí jak jsme to s manželem prožili. Ale jinak nejsme určitě žádní sluníčkáři jak zde jedna maminka psala. Normalní rodina. S manželem se taky hadáme, holky mě někdy tak zlobí že bych chtěla být v tu chvíli na Marsu :-),ale tak nějak si pak řeknu užívej si to čas letí. At se ti daří a hezký den :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10206
26.2.17 17:10

@123Soňa Clovek ji proste odhalí na prvni dobrou :lol:

A k deníčku, at tady nejsem jenom za Colomba:
Některé ženy jsou duši primárně maminky. Citi to tak v každé buňce svého těla. Mne se deníček četl hezky, je plny hezkého sentimentu a myslim, ze brzo napíšeš deníček o čekání na třetí zázrak.
Ja kdyz mi se odešel do skolky, chtela sem si od radosti otevřít flašku vina a to ticho sem teda vnimala taky.. bylo totiz balzamem na mou duši :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 17:12

@123Soňa máme, tak nějak jsme se s manželem našli, ale taky mě občas dost naštve asi jako každej chlap ženskou :-) a já jeho normální občas praštěná rodinka, užíváme život :dance: :dance:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 17:26

@Jitusee díky si hodná ono to tak asi z deníčku vyplívá, ale třetí už nechceme, neříkám nikdy ale určite bych chtěla začít pracovat zase sama na sobě :-) i během rodičovskě jsem dál dělala spoustu činností, které před ní. Sport, kosmetika, masáže, brigáda, abych se odreagovala od dětí, jen hodně určité změny v životě prožívám viz. deníček :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
10400
26.2.17 20:22

Posledni dobou premyslim podobne, jako ty. Hlavne me desi fakt, ze zatim jsem panem sveho casu a i tak mam pocit, ze nekdy nestiham. Varit, uklizet, venovat se detem, manzelovi, pratelum, svym konickum atd. Predstava, ze zanedlouho budu toto vse muset zvladat v case okradenem denne o alespon 6hod.prac.uvazek, mi mirne zveda zaludek :mrgreen: Ale ono to nejak pujde a jako pozitivum vidim to, ze si budeme o to vice vazit casu straveneho spolecne jako rodina.
PS:dalsi dite bych si momentalne porizovala spis hlavou (vydesenou z nastupu do prace) nez srdcem-a to bych tomu malemu nemohla udelat :P

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 20:35

@Pipilota Citrónie děkuji moc :kytka: přeji to samé :-)

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 21:40

Užívej si ticha, pohody a volna, jakmile nastoupíš do procesu, tak tomu bude konec ;) Já bych klidně byla doma i déle, ale bylo to krásných i když někdy náročných 6 let, které se už nezopakují.

Náročnější ale je plný úvazek s dětmi na prvním stupni ;) to lítáš jak hadr na holi :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
26.2.17 22:48

@ospalámyš :) :) díky moc, musim se přiznat že asi dvakrát v týdnu jsem odvezla ráno holky do školky, přijela ráno domů a ještě jsem si šla na hoďku pospat. :oops: :) pak jsem si to vyčítala, mám je ve školce a spím. Ale na druhou stranu manžel říká přesně to co ty :-) užívej si to buď v klidu začni dělat co tě baví když můžeš..A je mi jasné, že i když mi to vyjde a budu dělat práci co mě baví, ráda bych pracovala sama na sebe-tak to bude pak fuška. :-)takže si tvojí rady velmi vážím hezký večer :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2303
27.2.17 13:00

Sluníčková rodina :lol: To tu někteří píšou, jako by byl zločin být pozitivní.

Navíc ***Roky, kdy jsem si občas myslela, že mi nejspíš z toho domácího prostředí začíná hrabat. Spousta hádek mezi mnou a mým mužem, tolik nového strachu.

Když přišly horečky a různá onemocnění, která naše berušky provázela velmi často. Úzkost během prvního hlídání od našich musím podotknout skvělých babiček. Myšlenky, jenž mě provázely po nocích, zda jsme či nejsme vlastně vůbec dobří rodiče.*** tohle mi nepřijde jako nějaká rodinka z reklamy. Naopak je pěkné, když si člověk uvědomí, že přes toto všechno se za mateřstvím dokáže člověk ohlédnout a vidět to pěkné :srdce:

Já mám sice druhou polovinu mateřské před sebou, ale úplně se za dva roky vidím, jak někde sedím a hlavou mi jdou stejné myšlenky. :lol:

Přeju hodně pohody do budoucna, ať už zítřek přinese cokoli :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.2.17 13:13

@Akivasha děkuji :kytka: jsi moc hodná. To vždycky moc potěší taková zpětná milá zpětná vazba, ale vděčná jsem za každou jednu reakci a přečtení. Jsem ráda, že deníček vyjadřuje přesně to co jsem chtěla. Aby byl pozitivní, aby v něm šlo poznat jak čas letí. Za těch pět let se stalo i dost špatných věcí, ale proč je mám všechny do deníčku psát? Až si to přečtu za dvacet let nechci v něm mít 90 procent špatného a jen 10 dobrého. Ze špatného se člověk poučí na ještě horší věci se snaží zapomenout a připomíná si ty dobré chvíle, ty štastné :-),ráda bych ve psaní deníčků pokračovala a to hlavně také proto, abych třeba maminky potěšila a zvedla jim náladu. přeji hezký den

Příspěvek upraven 27.02.17 v 13:17

 • Nahlásit
 • Zmínit
326
27.2.17 15:46

Dcera bude mít v létě dva roky a dítě číslo dvě bohužel nepřichází. Podala jsem si přihlášku na částečný úvazek do Lidlu, který platí dobře. Manžel je super a dceru mu klidně na půl dne přenechám. Na tu práci se vysloveně těším - doma už mi hrabe. :lol: Mám teď další cíl a to je najít si do roku a půl adekvátně placenou práci, která půjde skloubit se školkou. Tobě autorko přeji hodně štěstí :)

 • Nahlásit
 • Zmínit
27.2.17 19:22

@Danča87 díky moc :kytka: přeji to samé a ať si najdeš fajn práci, kterou chceš a potřebuješ ;)

Příspěvek upraven 27.02.17 v 19:23

 • Nahlásit
 • Zmínit
2194
28.2.17 09:50

@fantasie2 Mě se Váš deníček moc líbil a i ten komentář o smyslu života. Na přelomu tohoto roku jsem měla nastoupit do nového zaměstnání na HR pozici a čast. úvazek, moc jsem se těšila, domluvila svému čerstvě 3letému synovi soukr. školku (u nás nelze nastoupit do st. školky v průběhu šk. roku a dítě pod 3 roky se nemá šanci do školky dostat). No..a zjistila jsem, že čekám 3. děťátko. První pocity byly rozporuplné, přeci jen, jsem se začala vidět jinde a tohle bylo jako blesk z čistého nebe. Teď jsem ráda a neberu to nijak zle. Práce v budoucnu se nebojím, protože v tomhle nejsem nijak náročná (bez ohledu na dvě vysoký jsem ochotna jít za kasu, nebo pinglovat do restaurace ;) )To, co je pro mne NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, je možnost zkombinovat rodinný, pracovní a i svůj vlastní volný čas tak, abychom se cítili všichni naplnění a spokojení. Nesnadný úkol, ale při troše štěstí a kompromisů se dá najít ta správná cesta pro každého. Tak, hodně štěstí :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3400
28.2.17 12:50

Jééé, ani nevíte, jak vám rozumím! Taky mám dvě úžasné holčičky. Starší půjde v září do školky a mladší rok po ní. A já už teď cítím zvláštní pocit, že mi to bude strašně chybět!

 • Nahlásit
 • Zmínit
1187
28.2.17 21:52

Moc pěkný, jo lidi nemají rádi, když je někdo šťastný, optimistický atd.
Kdyby jste psala v opačném duchu příznivců bude víc.
Jen tak dál. Moc hezké. :palec: Někdo má mateřství prostě v sobě se vším všudy.

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.3.17 13:20

@Lada84 velmi vám děkuji, přeji spoustu štěstí a krásnou další rodičovskou :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.3.17 13:21

@prcekniky děkuji moc a jsem ráda, že se deníček alespoň trochu líbil :kytka: krásný den

 • Nahlásit
 • Zmínit
1.3.17 13:28

@Barbucha3 děkuji i Vám, ono nejde jen o deníček, ale i o komentáře pod ním a když je teď zpětně čtu myslím, že jsou vesměs pozitivní, ale jsem ráda i za ty, které se názorem liší. Jak píšu v deníčku každá z nás to má a vidí jinak. :-) Deníček je momentálně mezi nejčtenějšími takže čtenářů je dost.Za to jsem, ale hrozně ráda ale byla bych i za dva čtenáře tak nějak jsem každý den vděčná za vše co přijde, nebo se o to snažím. Krásný den :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
3.3.17 07:34

@Talitha a spíš jako kdy? Mám 4,5letého syna, do školky půjde až od září /zdravotní důvody/. Taky jsem přemýšlela o nočních, ale kdy jako budu spát? Hlídání nemáme.

 • Nahlásit
 • Zmínit
13393
3.3.17 09:05

@snažilka2 Pokud mám noční, jenom jednu, tak jdu spát před v poledne s nejmladším. (Starší děti už jsou velký, 12+ a nemusím je hlídat.) Večer do práce, přijdu ráno, jdeme někam a v poledne s ním jdu spát. Pokud víc za sebou, mám to domluvený povětšinou na víkend, tedy pá, so, ne a hlídá manžel. Po té poslední nedělní už spát nechodím.
Střídá se mi to i s denními. Vychází mi to tak, že potřebuji hlídat max 1×, výjimečně 2× týdně. Hlídání mám, ale vyplatilo by se mi to i kdybych za to musela platit.
Jednak si v práci odpočinu, nemusíme počítat každou korunu, nemusím hledat po rodičáku práci a vysvětlovat, co budu dělat s malým dítětem, baví mě to, rodina to zvládá a všichni vědí, že matka není ani inventář, ani služebnictvo chystající svačiny. :)
Edit: klasickou pracovní dobu, po-pá, bych nechtěla v této situaci, takhle jsem mnohem víc doma, ty noční jakoby nebyly směnami, tedy, přes den povětšinou funguji doma, a zbývá cca sedm denních, z toho nějaká víkendová, tedy jsem nepřítomna ve dne tak 5 dní v měsíci, to zvládne i naše laskavá hlídací služba (děda), i dvouleté dítě v pohodě. :)
Ne, že nejsem někdy unavená, jasně, že jo, mám klasický plný úvazek a tři dvanáctky za sebou a následně na krku malé dítě není vždycky med, ale pokud sečtu pozitiva, tak jsem hodně v plusu. :-)

Příspěvek upraven 03.03.17 v 09:10

 • Nahlásit
 • Zmínit
3.3.17 11:36

@Talitha Klobouk dolů, po přečtení tvého příspěvku si připadám neschopná. Je pravda, že doma si zvykli, že maminka je - cituji z tvého příspěvku:„inventář a služebnictvo chystající svačiny“, dále taky živý diář, který má v hlavě přítelovo pracovní povinnosti, synův rozvrh a termíny odevzdání různých projektů (je mu 18, studuje Sš), a pod. Zrovna včera jsme měli debatu na toto téma. Připadá mi, že každý si může odejít a přijít kdy chce, naplánovat si co chce, jen já musím být pořád v pohotovosti. Myslím, že je čas na změnu. Díky za inspiraci :D :mavam:.

 • Nahlásit
 • Zmínit
13393
3.3.17 13:14

@snažilka2 Tak jen do toho. :-)
Ale koukám. Manželovy povinnosti nehlídám. 8o :mrgreen:
Povinnosti nejstaršího (20 roků, pracuje, chystá se na vš) též ne. Jezdí na služebky, chystá si všechno, včetně jídla. Sportovní oblečení, které třeba potřebuje ze dne na den a má to propocené si pere, taktéž pracovní (poněvadž to není s čím prát a tak, když se to dává zvlášť, tak se může snažit.
Další dítě - 16roků, studuje na sš, všechno si hlídá samo, nikdy jsem do ničeho nezasahovala, pomoc nepotřebuje, pokud je problém, ozve se doma. Zařídí si knihovnu, mhd, holiče, zubaře atp.
Další - 12, je v šestý třídě. Večer leží na stole úkol k podepsání. Fertig. Snídani, svačinu si chystá.
O mrně se staráme standardně. :mrgreen:
Děti miluju, fakt že jo, ale nepřestávám být člověkem, který chce vlastní život s koníčky, zábavou, časem s manželem. A abych se nestala otrokem, ok, fakt nejsem maminečka, co dělá svačinky, peče buchtičky a z okna háže čepici, aby miláček neomrznul. Co si nenachystají, nepřipraví, nemají.
Prostě jim občas opakuju, když mají tendenci ošidit třeba úklid s tím, že maminka…že každý máme ty své povinnosti: práci, školu, já k tomu navrch batole a zajištění hladkého chodu domácnosti (vaření, prádlo, zahradu atp.) a o zbytek se MUSÍME podělit. JInak to nejde.
Jasně, není vždycky všechno dokonalý, jako všude, ale tak zvládnout se to dá. A samostatnost a opovědnost za své chování se jim bude v životě hodit. :-)
(Ale nejsem nelida, když dítě zapomnělo čten. deník třeba, tak jsem v noci přečetla knihu, napsala obsah, dítko si to ráno opsalo - ale upozornila jsem, že toto se stane pouze jednou, potom smůla. ).

 • Nahlásit
 • Zmínit
5164
3.3.17 13:40

Krásný deníček, musím říct že jsem zatlačila slzu:) mě to čeká až za pár let, ted se snažíme o druhé ale taky to tak mám že být doma a udržovat teplo rodinného krbu mě naplnuje víc než když jsem chodila do práce. :nevim: hrozně rychle to utíká a taky se bojím toho ticha v domě :lol:

 • Nahlásit
 • Zmínit
4.3.17 18:42

@kacenka8 díky moc :kytka: mě teda práce baví :-) jen chci teď začít dělat to co mě opravdu bude naplňovat :-)dělala jsem v kanceláři a k tomu se nechci vracet. Během rodičovské jsem přišla na to co mě baví a na co mám snad i talent takže se do toho chci ted opřít, ale tak abych si mohla užívat i holčičky :kytka:

 • Nahlásit
 • Zmínit
11602
5.3.17 19:17

Ja mam pred sebou jeste 2,5 let rodicovske, ale popravde uz ted premyslim, jak to budeme resit s odvozy/ prijezdy se skoly a skolky, jak to budeme delat v dobe nemoci, jak zvladnu naskocit zpet po tak dlouhe dobe, kdyz clovek uz pozapomnel spoustu veci a spousta se toho zmenila. Babicky nemame.Dal premyslim, jestli mi vubec v praci nabidnou podobnou pozici, za jaky asi plat a jestli bych to vubec se trema kouskama doma zvladla nebo jak to navliknout, aby mi kyvli na 3/4 uvazek. Takze tohle nostalgicke tapani jde dost mimo mne. Ale samozrejme, ze by mi bylo lito nejmladsi princezny, kdyby musela byt ve trech letech kazdy den ve skolce 7-17.00 :(

 • Nahlásit
 • Zmínit