kontrola a vyšetření po 2. spont. potratu

Snažení

Ahoj holky. Jak jsem psala minulý týden,šla jsem dnes na kontrolu po druhém spon. potratu (první v listopatu 7tt, druhý 15.4. 5tt). Kontrolní HCG je v pořádku, UZ taky dopadl dobře.

Snažit se prý můžeme hned, protože se tentokrát vše obešlo bez revize.
Jsou to v podstatě dobré zprávy. Moje Dr. se rozhodla, že se pokusíme zjistit příčinu předchozích nezdarů.Nabrala mi krev na Toxoplazmózu a jiná biochemická vyšetření, manžela posílá na spermiogram a po poradě s jinými lékaři mne možná ještě pošle na hysterskopii.
Jsem ráda, že je taková starostlivá.
Na druhou stranu jsem v noci na dnešek skoro nespala, protože jsem stále přemýšlela nad tím, jak dopadnou všechna ta vyšetření a hlavně, co se bude dít dál.Přepadla mne prostě „depička smutnivka ubulená“.
Snažím se na to moc nemyslet, ale „červíček hlodá“.
Manžel mi naštěstí pomáhá tu „smutnivku ubulenou“ zvládat.
Abych měla pocit, že něco dělám, začala jsem cvičit podle Mojžíšové a beru Calibrum babyplan.
Výsledky testů se dozvím 5.5. a teď mi připadá, že je to nekonečně dlouhá doba.
Máte někdo zkušenost s hysterskopií?
Jsem ráda, že jsem se tu mohla vypovídat.
Všem předem děkuji za zkušenosti i názory.
Páček a hlavně duši plnou optimismu nám všem.
Barbara

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní  26.04.05 09:42

Ahoj Bramborko,
to mě mrzí, že se to stalo znovu :-(( , alespoň, že jsi nemusela na revizi. Snaž se holka zahoďit splíny, vím že to moc nejde. Hezky projděte vyšetřeními, alespoň se něco děje. Jinak se to řeší až po 3 případech. A navíc máte povolené snažení, tak směle do toho:-).
A tvá slovní spojení jsou naprosto super.
Zet (z diskuze otěhotnění po potratu - kolik menstruací počkat)

 
Anonymní  26.04.05 11:00

Hysteroskopie

Co to je hysteroskopie?
Hysteroskopie je endoskopická vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout děložní dutinu. Výhodou hysteroskopie je, že je možné v jejím průběhu provést i léčebný zákrok nebo odebrat vzorek tkáně a z něj provést další vyšetření. Endoskopické výkony se provádějí pomocí endoskopických přístrojů, které jsou konstruovány tak, aby mohly přenášet přesný obraz vyšetřované části těla. Endoskopické metody se tak v posledních letech staly běžnou diagnostickou i léčebnou metodou.

Jak vypadají operační nástroje?
Hysteroskopie se provádí pomocí hysteroskopu. Hysteroskop se skládá z miniaturních nástrojů, videokamery, obrazovky a zviditelňujícího média. Miniaturní nástroje a miniaturní kamera se do děložní dutiny zavádějí pochvou a děložním čípkem. Aby lékař na obrazovce mohl sledovat přenesený obraz z dutiny děložní, je třeba vyšetřovaný prostor nejdříve zviditelnit. K tomuto účelu se používá speciální vodní roztok.

Kdy lékař vyšetření doporučí?
Vyšetření lékař provádí nejčastěji při nepravidelnostech v menstruačního cyklu a k ozřejmení netypických děložních krvácení. Dalšími důvody jsou neplodnost, podezření na zhoubný nádor dělohy (karcinom) nebo na nezhoubný nádor dělohy (myom). Zhoubný nádor dělohy je nejčastější zhoubný gynekologický nádor. Maximum jeho výskytu je v šestém decenniu a jeho frekvence výskytu stoupá s věkem. Vyskytuje se častěji u obézních pacientek, u nemocných s cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Léčí se většinou operativně. Nezhoubným nádorem je děložní myom. Tento nádor je velmi frekventovaný zejména u žen po 40. roce věku. Tvoří v děloze jakési uzly, které mohou dorůstat různé velikosti. Projevuje se nepravidelným měsíčním krvácením a může být příčinnou neplodnosti. Léčba záleží na umístění, velikosti myomu a na věku ženy.

Mám se vyšetření obávat?
Hysterektoskopie se nemusíte obávat. Výkon se provádí v celkové anestezii, tak že nic nepříjemného cítit nebudete. Komplikace nastávají velmi zřídka. Stavů, při kterých laparoskopický výkon není možné provést, je v poslední době čím dál méně. Jsou to například závažnější plicní a srdeční onemocnění, poruchy srážení krve, zánětlivé onemocnění pohlavních orgánů apod.

Co dělat před laparoskopickým zákrokem?
Obvykle se dostavíte do nemocnice den před výkonem nebo v den výkonu. Do nemocnice přicházíte s interním předoperačním vyšetřením a s věcmi osobní potřeby (hygienické potřeby, oblečení, doklady). Vaše poslední jídlo před hysterospopickým vyšetřením bude večeře. Do půlnoci můžete ještě pít a brát nejnutnější léky. Pokud jste diabetik na inzulínu, dostanete s ranní dávkou inzulínu ještě infuzi glukózy do žíly. Od půlnoci do zákroku jste již kvůli anestezii nalačno! Večer nebo ráno ještě přijde za Vámi lékař a pohovoří s Vámi o Vašem aktuálním zdravotním stavu.

Jak vypadá vlastní vyšetření?
Operace se provádí v celkovém znecitlivění, obvykle těsně po skončení menstruace. Pokud se provádí v jiné době, žena užívá nějaký čas před vyšetřením hormonální preparáty upravující výšku děložní sliznice. Po nástupu anestezie sestra provede dezinfekci pochvy a vyprázdní močový měchýř cévkou. Lékař zavede do pochvy zrcadla jako při klasickém gynekologickém vyšetření. Pomocí speciálních nástrojů si přichytí děložní čípek a zavede přes něj hysteroskop. Napustí děložní dutinu vyšetřovacím médiem (tekutina, která oddálí od sebe děložní stěnu, aby ji bylo možné prohlédnout) a provede vyšetření, popřípadě odebere z dělohy vzorek nebo provede jiný léčebný výkon. Endoskopické nástroje umožňují širokou škálu úkonů - střihání, řezání, stavění krvácení, šití, oplachování, odsávání, použití laseru a další. Na konci výkonu lékař hysteroskopem odsaje tekutinu z dělohy, přístroj a ostatní pomocné nástroje vyjme a pochvu opět desinfikuje.

Co bude po hysteroskopii?
Obvykle se pacientka večer v den operace po:,–(í, postaví nebo plně mobilizuje. Rehabilitace závisí na délce i rozsahu operace a zdravotním stavu pacientky. Práce střev je obnovena podstatně dříve než po klasické operaci. První, druhý nebo třetí pooperační den (dle rozsahu operace a stavu pacientky) je možné propuštění do domácí péče. Pracovní neschopnost trvá cca 1 - 2 týdny.

Alternativní vyšetření?
Alternativní vyšetřením jsou některé zobrazovací techniky (CT, MR, RTG) a vaginální ultrazvuk. Tyto metody jsou pouze diagnostické. Není při nich možno provést léčebný zákrok.

 
Anonymní  26.04.05 13:41

Ahoj, mrzí mě, že patříš mezi ty, které mají problémy s těhotenstvím. Mě se to stalo taky, nejdřív 12tt (nebilo srdíčko), půl roku pauza, další těhu, v 19tt potrat (krvácení a pak odešla plodová voda). Dalšího půl roku pauza, pak se povedlo a teď mám doma skoro 2letého klučinu a v červenci bude druhý :-))

Ještě znám holku, co po 6to potratech (od 5do 22tt) má doma nádherná dvojčátka…

Musíš holt vydržet, zatnout zuby a zkoušet a zkoušet. A hlavně VĚŘIT!!! Jednou tu přírodu přelstíš a budeš mít v náručí nádherné miminko :-)))))))))

Pozitivní je, že můžete otěhotnět, co by za to některé holčiny daly!

 
Bubinka
Kecalka 155 příspěvků 26.04.05 15:31

Ahoj Bramborko,
už jsem Ti jednou psala - k Tvému předchozímu příspěvku. Jsem taky po 2 potratech. Je zajímavé, jak každý doktor k těm vyšetřením přistupuje jinak - my jsme se s dr. taky dohodly na vyšetřeních, ale úplně jiných :-) Poslala nás na genetiku a teď mi dělala ještě hormonální profil. Samozřejmě kromě standardního ganekologického vyšetření než jsme se teď začali snažit - jo, a kontrolovala hlavně chlamydie (no, nebudu předstíra, že vím, co to je, ale to kontrolovali i na té genetice, ale z krve). Ale je pravda, že u mě byly indikace na špatnou funkci žlutého tělíska (špinění několik dní před MS), takže jsme se kromě té genetiky soustředily hlavně na toto. Takže beru Utrogestan, papám miliony vitamínů (listovku na tuny :-))) a taky E). Jo, zapomněla jsem napsat, že ta genetika dopadla dobře.
Jak to, že jsi nemusela na revizi? Mě můj tehdejší doktor tvrdil, že se musí udělat po potratu vždycky, aby se ujistili, že tam něco nezůstane… Je fakt, že mě na revizi vadilo hlavně to, že musíme delší dobu počkat s dalším snažením, a pak ten pobyt v nemocnici - bohužel mi to vždycky vyšlo tak blbě, že jsem tam musela být přes noc, a vůbec se mi tam nelíbilo :-((((( Na druhou stranu zdravotní komplikace jsem s tím žádné neměla, a zase jsem si říkala, že aspoň mám jistotu, že jsem uvnitř vyčistěná, a nemá se tam co zanítit a tak. Takže jsem spíš zvědavá, v jakých případech tu revizi nedělají.

Držím moc palečky, ať jsou všechna vyšetření O.K. a brzy //.

Ahoj Bubinka

 
Bramborka
Kecalka 368 příspěvků 26.04.05 16:14

Ahoj Bubinko.
Ten potrat byl tentokrát hodně brzy…5tt.Začala jsem špinit, pak krvácet a v podstatě to proběhlo jako ms.Po týdnu jsem si znova nechala nabrat kontrolní HCG z krve…hodnoty klesly a Dr. mne zkontrolovala klasickým gyn. vyšetřením a ultrazvukem.Podle tohoto je vše O.K..(V podstatě, kdyby nebylo těhotestů z lékárny, ani bych si nemusela všimnout, že jsem v těhu a prostě bych měla opožděnou ms......možná nás tyhle pomůcky zbytečně nervujou).
Jinak ty chlamydie- zvířata potvorný,ty taky vyšetřuje z krve. Tak uvidíme.
Měj se hezky. Páček Barbara

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama