Království za hlídací babičku

Rodičovství

Dceři jsou sice jen dva, ale už začínám zjišťovat, že být na dítě s manželem sama bude po skončení rodičovské krutý oříšek.

Myslím, že jsme taková celkem normální rodina. Bydlíme v Praze, muž pracuje v soukromé firmě od půl deváté do pěti, já jsem před mateřskou měla pracovní dobu přibližně stejnou. O dceru se staráme sami: muž se snaží chodit z práce brzo, na soustavné hlídání nemáme, protože s mými přivýdělky to není nijak valné a cena 140 Kč na hodinu je pro nás prostě hodně. Tak jednou za měsíc pohlídá kamarádka, když fakt potřebuju, ale to je maximum – každej má svůj život, rodinu, povinnosti, že…

I když mi občas leze na mozek, že se od malé dostanu maximálně na pár hodin, doteď jsem si úplně neuvědomovala, co to obnáší „nemít babičky“. Vždycky jsme to s mužem nějak zvládli, já na ni mám celý den…jenže od září nastoupí z výchovných důvodů na jeden den do školky, a tak mi začalo docházet, co mě čeká za rok. I soukromá školka totiž má provoz 7:30-16 hodin. Jak to budu dělat?

Dcera spí běžně do osmi, neumím si představit, co s ní udělá, pokud ji vzburcuju v půl sedmé, aby se trochu nasnídala a dojely jsme do školky v otvírací hodinu. A to bude nutnost, protože pokud se mám jakž takž dostat do práce, nemůžu do školky přijet na devátou. A ve čtyři zase vyzvedávat? To by znamenalo odejít v 15:15, tedy pokud nenajdu školku přes ulici od práce (a to asi nenastane, protože bych ráda do státní, a tu mi samozřejmě dají jen v místě bydliště a jen pokud budu mít kliku; a kdybychom museli jít do soukromé, nevím, zda je nějaká slušná a s volnou kapacitou zrovna tam, kde pracuju).

Jestli dobře počítám, pokud vstávání, doprava po městě i vše ostatní půjde ideálně, budu v práci od čtvrt na devět do čtvrt na čtyři – což mi tak nějak nedává osm a půl hodiny… Čili pokud neukecám zaměstnavatele, abych mohla kus práce dělat doma, tak nevím.

Většinu mých kamarádek zachraňují prarodiče: vyzvedávají ze školky, hlídají v případě nemoci a tak. V mnoha případech plně fungují i přesto, že jsou sami nemocní, chodí do práce, mají svůj život a koníčky. A pokud třeba nežijí v Praze, berou si dítě na dva dny v týdnu, takže rodiče „naženou“ práci za zkrácené školkové dny. Ne tak u nás. Manželovi rodiče bydlí přes celou republiku, a i kdyby byli blíž, na hlídání jsou zcela nevhodní. Tchyně má pozitivní vztah k alkoholickým nápojům (Džambulka to sice není, ale celodenní usrkávání čaje s červeným krabicákem podle mě není slučitelné s péčí o dítě) a tchán se nestaral ani o svoje děti - a když jo, tak na to dodnes vzpomínají jako na trauma -, takže tam taky nic.

Můj otec má sedmileté dítě a onehdá prohlásil, že by mu moje malá neměla říkat „dědo“, ale měla by ho oslovovat jménem – jako děda se necítí a ani nechová, maximálně tak zapózuje na fotce, jak děsně má malou rád. Moje máti vnučku miluje a ona ji taky, ale bydlí celkem daleko, tři dny v týdnu pracuje a má sama na starosti barák a zvířenu, což jí vyplňuje notnou část zbytku týdne; tudíž přijet k ní můžeme, ale že by měla malou na starosti třeba dva dny nonstop, to nehrozí.

Další možnost, platit po školce slečnu na hlídání. Agenturní sazba 140 Kč na hodinu, minimum dvě hodiny, takže dám tři stovky za každý den. Za měsíc šest tisíc – ještě navrch k poplatku za školku, stravu, pomůcky, školku v přírodě atd. (A to nemluvím o tom, kdyby vzdělávací zařízení bylo soukromé!) Neumím si představit, že mi po zaplacení školky a hlídání zbyde z výplaty skoro tolik, jako mám na rodičovské…

Tak co jiná výpomoc? V bloku, kde bydlíme, se známe s několika vrstevnicemi mojí máti a sousedkou na mateřské s miminem a dvouletou holčičkou. Jenže seniorky, byť v důchodu, všechny chodí do práce (z penze by zaplatily tak nájem) a většinu volného času tráví - jaké překvapení! - péčí o vnoučata. A sousedka sice má dvě malé děti, ale tak úplně nejsme stejná krevní skupina. Například kouří jak fabrika – a ne že bych byla nějak militantní nekuřák, ale hlídání v zahuleném bytě mi prostě nepřijde jako dobrá alternativa péče o malou (o jiných názorech na výchovu dítěte nemluvě).

Občas, když nemůžu usnout, se mi hlavou honí černočerné scénáře a obavy o to, zda mi zaměstnavatel umožní flexibilnější práci, jestli mě za pozdní příchody, brzké odchody a očekávatelný pobyt na paragrafu „neodmění“ výpovědí…a fakt se děsím.

Ale pak si řeknu, že nejsem první, kdo je v téhle situaci, a že to přece všichni nějak zvládli. Třeba dostanu lepší pracovní nabídku, třeba najdu školku, kde bude malá moct být dlouho (ne že by to bylo ideální řešení, ale když budu muset být v práci, tak co nadělám?). Třeba se vynoří někdo, kdo mi s hlídáním pomůže (leckde se píše o zástupech seniorů, o které se rodiny nezajímají a oni jsou nevyužití – kdybyste o nějakém použitelném věděli, klidně ho adoptuju a i nějaký ten plat přidám!). Prostě až to přijde, tak SE TO NĚJAK UDĚLÁ.

Jen aby těch nocí špatného spaní nebylo moc, jinak mi do té doby hrábne.

Hodnotilo 20 lidí. Score 3.6.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
jesenka33
Závislačka 3928 příspěvků 21.08.13 00:08

Přesně co říkáš ty…Království za hlídací babičku..v dnešní době nezávidim nic víc jako babičku a nejlépe takovou jak jsem měla já..Babičku co mi upekla skvělé buchty, přečetla pohádky, upletla teploučké ponožky na 4 jehlách co jsem se nikdy nenaučila… :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
zdendik
Zasloužilá kecalka 973 příspěvků 21.08.13 00:16

Dneska je bohuzel problemem i to ze lide jsou nuceni pracovat do mnohem vyssiho veku nez drive, ja mam greba mamku par metru od sebe, ale bohuzel prace povinnou…

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30761 příspěvků 21.08.13 01:20

Já teda hlídací babičku doufejme mít bude, až bude potřeba..ale teda u nás obyčejná sídlištní školka, státní, taktéž v Praze, funguje od 6:30 do 17:00 :nevim:

 
BABIES
Ukecaná baba ;) 2236 příspěvků 21.08.13 01:20

Uplne Ti rozumim!!! ja se do prace musim vratit a male bude 10 mesicu!!! takze se muzu vratit jenom na polovicni uvazek a pritel take. kdyz ja budu tri dny v praci, on bude mit volno a starat se, jinak ja. pritel pracuje od 8:00 do 1:00 rano, takze se po me materske skoro neuvidime!!! k tchyni ji davat nechci a to kvuli odlisnym nazorum a alkoholu, rada se napije, ne nijak moc, ale presto a taky kouri i kdyz si dost zaklada na tom, aby nesmrdela… moje maminka umrela v mych 16 a tata zije v jiny zemi… a ja proste nechci, aby ji hlidal nekdo jinej :( a skolky jsou tady v Londyne hodne drahy :/

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 21.08.13 06:53

Mě naštěstí spasily obě babičky, s tchýní mám sice rezervovanější vztahy, ale je zlatá, že dojde pro malého do školky, když mám úřední dny do pěti (dělám na MěÚ) a naši jsou krátce na důchodě a mamka se vrhla do role hlídací babičky, zrovna teď mi hlídá obě děti až do pátku. Je to opravdu k nezaplacení a jsem za to strašně ráda. Taky musím říct, že jsem hrozně ráda za práci v samosprávě, protože maminkám tady vycházejí maximálně vstříc (zkrácené úvazky, pokud to jde, pak nemusím se bát jít s dítětem na paragraf atd.), je to super.
Nechala jsem si plný úvazek a rána máme teda pěkně hektické (školka, škola) a jít do práce co nejdřív, aby vyšly hodiny.

 
Janichka
Kelišová 6955 příspěvků 21.08.13 07:15

No a ted si predstav ze je spousta matek samozivitelek. :think: a taky bez babicek.

Příspěvek upraven 21.08.13 v 07:16

 
Petra2829
Echt Kelišová 7889 příspěvků 21.08.13 07:47

Moje děti vstávali o 5 v 6 byla školka. Práce se musela najít taková, aby to vyhovalo zaměstnavateli a bylo. Žádný párání nebylo. babičky jsem neměla. V té době ani tatínka a přežila sem.Vy jste na to dva. A kord když manžel pracuje soukromě. A v Praze? Asi lepší než na vsi a dojíždět. :kytka:

 
_Kaczenkaa_
Závislačka 2758 příspěvků 21.08.13 07:51

Jak já Ti rozumím… Malé je sice teprve 7 měsíců, ale už teď bych občas potřebovala být chvíli sama a vydechnout, přítel odchází do práce když ještě spíme a vrací se, když buď uspávám, nebo když už dcerka spí… Babičky, no skorotchýni jsem za celé naše soužití ani jednou neviděla, bydlí skoro 300 km a o vnučku nejeví zájem a moje mamka, ta je zas v takovým pracovním procesu, že je ráda, když se stihne vyspat, ale snaží se jezdit co nejvíc to jde, vždycky na otočku (bydlí 70 km od nás)… A co bude až mi skončí rodičovská, tak to je jedna velká noční můra… :roll: :roll:

 
Lada84
Ukecaná baba ;) 1776 příspěvků 21.08.13 08:07

Od Prahy bohuzel bydlim pul hodky vlakem, jinak bych pomohla. Doma budu nejspis az do unora 2017..A jestli se starat o dve deti nebo o tri mi uz neprijde jako mega rozdil :|

 
Adamíra  21.08.13 08:09

Můj syn chodil do školky od 6.30 do 16.30 (stejně nyní do školy-družiny), což byla otevírací doba školky. Byl tam první a mezi posledními odcházel. Hold musíte si již nyní zvykat ráno brzy vstávat (a ne spát do osmi), to opravdu nebude na řádný pracovní úvazek. Já jsem také s manželem na syna sama bez babiček. Doporučuji přestat naříkat, nastolit již předem odpovídající režim a pokusit se najít školku co nejblíže zaměstnání. Dětem pobyt ve školce neublíží, jsou rádi mezi vrstevníky, pohrají se, naučí se a nakoupíte společně při cestě ze školky.

 
rosolina
Kelišová 6653 příspěvků 21.08.13 08:19

Co to je za soukromou školku, že končí v 16 hodin??? Můj syn bude chodit do soukromé školky a ta má do 17.30

 
Aishenka
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 21.08.13 08:24

Nejsi v tom sama, za rok nás čeká zcela to samé (rodiny daleko). Naštěstí u nás (praha východ) je školka od letošního září do 17h :dance: Soukromou tu máme taky, v nejhorším bude chodit tam (pokud se nedostane do státní), ta je dokonce do 18h. Já se zase hrozím nemocí, babičky daleko (i když slibují, že přijedou pohlídat)hm, to už jsem ale slyšela tolikrát…

 
Vermilion
Kecalka 312 příspěvků 21.08.13 09:01

Muzes zacit navstevovat skolky v okoli a v blizkosti tve soucasne prace, zeptat se na ceny, oteviraci dobu… budes vedet, na cem jsi. Me osobne tohle pomohlo nejvic, taky jsem se desila, jak to zvladnem, a strasne me uklidnilo, kdyz jsme 4 mesice pred koncem me „materske“ (byla jsem doma pouhych 6 mesicu) meli vybranou skolku a vedela jsem, jak nam do sebe budou rozvrhy zapadat a kde pak bude o meho broucka postarano. Taky nemame hlidaci babicky a oba s manzelem pracujeme. Obesli jsme tady v okoli vsechny skolky, statni i soukrome, porovnali nabidky a jeste me uklidnovalo vedet, ze jsme si vybrali skolku, ktera se nam libila, byla cista, prosvetlena, ani jedno dite neplakalo, libil se nam pristup ucitelek, proste nam padla do oka na prvni pohled.
Dalsi moznost, kdyz si vezmes zkraceny uvazek, aby se ti pracovni doba vlezla do skolkove, vysli byste z penezi? Mozna co usetris za extra hlidani bude vic, nez o kolik ti zkrouhnou plat.
Dalsi, poohlidnout se po jine praci… mas dost casu na hledani a pripadnou rekvalifikaci. Ja vim, reknes, ze nemas hlidani, ale odpoledne/k veceru muze byt prece s malou manzel a o vikendu taky.
Jinak malou rozhodne nech vyspat, dokud to jde, podle libosti a az zacnete chodit do skolky, prizpusobi se, bude t ivecer driv usinat, aby rano mohla driv vstavat. Tim se rozhodne netrap. Nebo ji do skolky odvedes napul ospalou a nechaji ji chvilku se dospat rano, nebo mozna za rok za dva nebo kdy ti tohle nastane bude tvoje mala uplne nekde jinde, bude vstavat v jinou hodinu, bude spat min behem dne… deti se strasne meni.

 
Evaa1974  21.08.13 09:22

Souhlasím s anonymní. Na tvé situaci nevidím nic vyjímečného. Spousta rodin to tak má. Já zůstala se synem úplně sama, ale fakt sama jako že babičky zemřely, dědečkové zemřely, manžel zemřel a také jsem to musela zvládat do školky, do práce, z práce do školky, později to samé do družiny, z družiny… A pracovala jsem samozřejmé na plný úvazek, klasicky 8 hodin denně a také to šlo zvládat, měla jsem to sice trochu ulítané, ale bylo to vcelku v pohodě :palec: Člověk se musí přizpůsobit situaci :pankac:

 
truelly
Ukecaná baba ;) 2000 příspěvků 21.08.13 09:41

:mrgreen: no a já budu řešit opačný problém…mám obě babičky v důchodu, obě schopné a ochotné pohlídat. ale já mám zase strach o práci, protože tam, kde pracuju se mohutně propouští - hlavně matky, co by se chtěly vrátit po mateřské, když mají smlouvy na neurčito.
Takže vzdělání mám vysokoškolské, bydlíme u rodičů manžela a přestěhovat se nemůžeme, jsme na vesnici, takže dojíždění taky omezené, školka do čtyř hodin.
V mém původním povolání bych to v poho dávala, ale pokdu se nebudu moci vrátit na své místo, tak jsou mi i babičky na nic. nezaměstnanost je tu velká :,(

 
rustypipe
Ukecaná baba ;) 1975 příspěvků 21.08.13 10:00

Já jsem si uvědomila, jak jsem vděčná za své dvě „hlídání“ chtivé babičky a musím se jim pokorně omluvit, že si toh občas málo vážím. Mamka je čerstvě v důchodu a Mari je první vnouče a i když má dost svých akcí, kdykoliv ráda dojede a pohlídá, druhá babička bydlí za rohem. Já jsem taková, že nechci půjčovat moc často a pořád si stěžuju, že tchýně je prdlá a chtěla by vidět Marianku každý druhý den. Ale uvědomuju si právě, když tohle čtu, jak budu ráda, že mi rpo ni v busoucnu skočí do školky, nebo že ji teď vzala ven a já můžu pracovat (už jdu pracovat a přestávám chatovat;))Takže slibuju, že v tom budu pokornější a k babičkám vstřícnější.
Držím palce ať to zvládnete. Mám několik kamarádek, co to řešili chůvou - právě na ty odpolední hodiny. A u všech se nejlépe osvědčila paní čerstvě v důchodu - většinou na radu kamarádky, je důležité mít reference. Paní si bere u nás většinou 50-80 na hodinu. Ale v Praze to bude víc. Každopádně to dostane na ruku a k důchodu se to hodí, takže to nejsu tak vysoké částky jak agentury. A jak na ně většinou přišly? Ptaly se v MC, kamarádek, v práci…
Mám taky několik kamarádek co hlídají ke svým dětem další - ty si berou taky cca 50 na hodinu. A ještě říkají, že dětem moc prospívá, že jsou vlastěn v malé skupině. Většinou se informace šíří taky ve vlně po kamarádech.

 
Cuddy
Extra třída :D 13365 příspěvků 21.08.13 10:48

Nejde treba domluvit pracovni doby tak, aby jeden zvas daval dite do skolky rano a druhy ho odpoledne vyzvedaval? Tohle treba v klidu pokryje pruzna pracovni doba. Pripadne at 2 dny hlida Tvoje mamka s tim, ze ji o vikendu pojedete pomoc s domem a se zvirectvem.

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 16010 příspěvků 21.08.13 10:55

Co školka státní? Ty mají přeci „otevřeno“ od půl sedmé do pěti +-.

 
Rysavka
Ukecaná baba ;) 1473 příspěvků 21.08.13 11:08

Otvírací doba vaší školky je nějaká zvláštní. I u nás vesnická školka u Prahy má od 6.30 - 17. tak si nejdříve pozjišťuj tu dobu a až pak začni plašit. Jinak se to dělá tak, že jeden jde ráno brzo do práce a druhý dává ratolesti do zařízeních a odpol ten co už má odmakáno vyzvedává a druhý dorazí později. Určitě se to pak nějak vyřeší. A na hlídací důchodkyni můžeš ještě narazit. Poptej se na hřištích ostatních maminek. Přeju hodně štěstí.

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 21.08.13 11:34

Ahoj zakladatelko,

nečetla jsem úplně všechny příspěvky, tak možná se budu opakovat.

Státní školka nepřijímá děti ve 2 letech, až od 3 let - a to když máš štěstí a vezmou ji - přetlak bývá velký - a to nejenom ve velkých městech.

Nerozumím, proč dcerka zakladatelka bude chodit od září do školky „z výchovných důvodů“ - co to znamená? Z jakých výchovných důvodů dávat dvouleté dítě do školky?? :nevim:

Na místě zakladatelky - pokud má 3-letý rodičák - tak bych si to do těch 3 let ještě snažila užít doma s dcerkou. Toto období se už nikdy v životě nevrátí - i když chápu, že někdy je to „na palici“ (dítě zlobí, vzdoruje atd.), ale já na tohle období vzpomínám pořád, jak to bylo super být doma, vše si organizovat podle sebe a nelítat do práce.

Souhlasím s ostatními, že většina maminek je na tom tzv. hůř, jsou samoživitelky, mají děti od narození vážně nemocné atd. - díkybohu za zdravou dcerku!! (bych si teda řekla já…)

Sama mám dva kluky už větší (13 a 6 let) a babičku taky žádnou.

Dokud žila moje maminka, tak byla ochotná v moje dlouhé dny pro staršího chlapce chodit do školky, ale žádné celodenní hlídání nebo hlídání, když byl nemocný - všechno jsem musela zvládnout sama na ošetřovačkách.

Mladšího synka bude letos od září muset vyzvedávat ten starší - jinak to nejde. Tchýňka je v těchto věcech naprosto nepoužitelná a má už 83 let. Můj otec má 85 let a musíme se ještě starat o něho - takže vzpomínám na krásné časy, když žila ještě moje maminka…

Jedinou naší záchranou je manžel, který pracuje na směny - 2 dny ranní, 2 dny noční a 4 dny volna, takže volno mu vychází i na všední dny = tudíž vyzvedává. Já mám dva dny v týdnu do 17.30, takže nestíhám vyzvednout a musí někdo jiný. Do školky ráno jsem vždycky vodila oba kluky jenom já - a to na 6.30 hodin, kolikrát tam bývali úplně první. Nikdy nechodili domů po obědě, vždy až po spaní a to nejdřív v 15 hodin. U zaměstnaných rodičů to jinak nejde. Neboj, dcerka by si časem na to vstávání zvykla. Dobré je, nachystat si komplet všechno večer předem - svačiny, snídaně a komplet oblečení = výrazně to ulehčí ranní shon. Starší syn - dokud býval malý - tak večer byl už v 19.30 v posteli, aby se pořádně vyspal.

Opakuju ještě jednou - užij si to doma, dokud je dcerka malá a „z výchovných důvodů“ bych ji teda rozhodně do školky necpala. :roll:

Nemocí si užije dost a dost, až bude chodit do školky na plný úvazek.
Mladší synek býval nemocný strašně, vydržel max. týden a pak nanovo, samá antibiotika, mandle venku, léčí se na alergo+imunologii. Od září bude už čtvrtým rokem ve školce (má odklad, je červencový) a já doufám, že už bude konečně odolnější. Ale nechci strašit - záleží na dítěti, starší byl daleko méně nemocný než malý a to chodil do školky nonstop.

 
Srnka01
Povídálka 36 příspěvků 21.08.13 11:38

Chápu tě s babičkami. Když jsem po mateřské šla do práce a Miška do školky tak jsem z toho byla dost na nervy, ale teď je to už v pohodě a to Michálek vstavá ve 4.45 aby byl ve školce na otevírací dobu což je 5.30(díky naší chytré ředitelce která udělala tak brzké otevíraní).Teď v létě je zase školka zavřená na 4týdny a náhradní není tak jsme to pytlíkovaly kde to šlo a to vstával třeba ve 4 protože jsem ho vezla k babičce a já jela do práce, dělám od 4.45(pracuji v obchodě).Jen teď je posledním rokem ve školce a máme zas dilema s družinou ta otvírá až od 6.30 a to je nevyhovující. Ale zas to určo nějak vymyslíme. Stejně jako věřím že to vysmylíte vy. Držím Vám palečky. Ahoj

 
rencina
Stálice 85 příspěvků 21.08.13 12:11

To ranní vstávání z mé zkušenosti zkuste by mělo stačit upravit tak, že dítko dáte spát večer dřív, tím pádem i dřív vstane a zase opět dříve usne a tak… A se zaměstnavatelem si zkuste domluvit prac. dobu tzv. „na zkrácenou“. Je to prac. doba pro maminky s dětma myslím do 12 nebo 15let, jde o prac. dobu a 1h kratší než je běžná prac. doba. Ne ale každý zaměstnavatel je ochotný k tomu přistoupit.

 
radúna
Extra třída :D 11343 příspěvků 21.08.13 12:46

@hanka.br., @Rysavka, u nás máme státní školku sice s malou obsazeností, jsou rádi za každé dítko, ale má provozní dobu od 7:00 - 15:00 (oprava: už ve 14:30 stojí učitelka venku na chodníku s dvěma dětma, školka zamčená :cert: ). Školka je vesnická, jedna z 5-ti, které spadají pod jedno město a jednu ředitelku. Takovou provozní dobu obhajuje tím, že na to, aby školka jela aspoň do 16:00 prý potřebuje určitý počet dětí - (snad 18?, ať ale nekecám).

Zakladatelko, obsah deníčku mi připomněl mé starosti rok před nástupem do práce, kdy jsem zoufale hledala řešení, jak skloubit práci ošetřovatelky v nemocnici s malýma dětma - ve stejné situaci jako vy s manželem.
Až se mi u čtení sevřely půlky a zavzpomínala na peripetie s bývalým zaměstnavatelem… :zed:
U nás ale zapracovala náhoda, změnila jsem místo a dostala zlatého zaměstnavatele - pracuji na zkrácený úvazek a mám navíc spoustu výhod jako matka.

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 16010 příspěvků 21.08.13 12:54

@radúna Zakladatelka bydlí v Praze.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9046 příspěvků 21.08.13 13:21

Ahoj, děkuju za reakce, nečetla jsem vše, ale letem světem:

Rozhodně si nemyslím, že jsem na tom nejhůř na světě, ale holt i tu svoji situaci prožívám jako náročnou ;) Jasně že to nějak zvládneme, ale nervní jsem, to zas jo. A před maminkami samoživitelkami, které nemají babičky a zvládají práci, teda klobouk dolů!

Dcera půjde do školky na jeden den v týdnu, do soukromé, aby se aklimatizovala na pobyt beze mě a s dětma (jinak je pořád se mnou) a aby za rok - což je ta situace, kterou řeším - byl nástup na pětidenní docházku snazší (nemyslím, že by byl zaměstnavatel vstřícný k měsíčnímu osmělování).

Ale potěšilo mě, když jste říkaly, že není problém s docházkou třeba do pěti… to by dost pomohlo. Snad takovou taky najdeme. Tour de školky nás čeká nějak během zimy, abysme před zápisem věděli, kam to zkoušet do státní (jiná věc je, zda a do jaké nás vezmou, že, známe situaci v Praze).

Jinak pokud jde o zkracování pracovní doby, mám práci, kterou klidně můžu dělat doma po nocích (počítám, že tak absolvuju i nemoci malé) - ale jde o to, že v krizi je konkurence a zaměstnavatel prudí a nechce to povolovat; komu se nelíbí, ať jde. Už na to kolega v práci doplatil.

Příspěvek upraven 21.08.13 v 13:22

 
maca36  21.08.13 13:23

Tuhle situaci nezávidím a čeká nás to samé, jedna babička 300km druhá 380km dál.
Ale naštěstí o práci mám vystaráno, jen se děsím toho, co bude až budu potřebovat hlídání byť jen na svoji návštěvu doktora. Hlídací babička nám taky bude moc chybět.

 
e-máma  21.08.13 14:13

Klidek ženská, proč řešíš něco, co bude až za rok? Kdo říká, že pokud ti malá vstává teď v osm bude tak samolovně vstávat i za půl roku? Režim si upravíte a ona si zvykne, s prácí je to jiné, ale opravdu nevidím důvod proč to řešit už teď. Za rok může být všechno jinak :-) ;)

 
catherine100
Nadpozemská drbna 29146 příspěvků 21.08.13 14:19

Jojo něco podobného nás taky čeká, manžel v práci téměř nonstop a jestlis e mi nepodaří pokračovat v mé živnosti jako před těhotenstvím, tak budu mít taky problém…a u nás žádné soukromé školky ani agentury nejsou :zed:
každá bábi na jiné straně ČR, práci si tu člověk moc vybírat nemůže :(
také jsme přemýšleli se přestěhovat k mým rodičům, ale tam by měl manžel problém s prací…
ještě mám ale rok, rok a půl (když nás finance nedonutí dřív), tak tomu nechávám volný průběh, nějak se to vyřeší :pankac:

 
Anonymní  21.08.13 14:52

My měli tři děti po sobě (jasně byla to jiná doba, bylo to kolem roku 1993-1997, kdy chodili do školky) a vše jsme museli zvládat s manž. sami bez babiček ač bydleli cca 30km). Máti i otec pracovali na směny a manželovi rodiče ti brali a starali se jen o děti svých dcer. Zkrátka jsme se smířili s tím, že tak to je. Já dělala ranní-manž. měl odpo., pak jsem měla dva týdny odpol. a manž. ranní a druhý týden noční. Bylo to tak ideální i pro případ nemoci, kdy děti nechodily do školky. A dovolenou jsme měli o prázdninách každý s manž. zvlášť, abychom nějak překulili dva měs. prázdnin. bylo to kruté, bylo to kolikrát psycho, ale zvládli jsme to-děti odrostly a my jsme s manž. spolu 27.let. Ségra má jedno dítě a bez pomoci mamky by nevyžehlila, neuvařila, spíše pomoci mamky zneužívá.

 
pampeliška189
Zasloužilá kecalka 648 příspěvků 21.08.13 15:50

Jo, nás taky, malá chodí do školky od necelých 2let, (cizina) a ted jsme taky právě řešili co v létě. já nastoupila, takže nárok na dovolenou nebyl. tak byl doma přítel 4 týdny, ještě že mají školky zavřeno"jen" měsíc, ale co pak až bude škola? sice tu nemají prázdniny celé dva měsíce, o týden mín, ale stejně, když si to rozdělíme, jak tu někdo psal, tak co pak vánoce a ostatní svátky, co jsou školky zavřené? a to nemluvím o společné dovolené.
:nevim: právě proto jsem přemýšlela pořídit druhého sourozence až začne chodit do školy, aspon by se tak vyřešila první třída prázdnin, ale jak to bude vážně netuším. zase mi přijde že to mezi dětmi dost velký věkovy rozdíl. ach jo. mamka má taky holku 6ti letou a tu hlídá stále její babička, takže ty jsou v pohodě. a přesně jak píšete dát za slečnu na hlídání tolik peněz, no nevím.
tak vám všem držím palce at to nějak zvládneme.

jinak v kolika letech je tak ok nechávat třeba ze školy at přijdou sami a jsou doma než rodiče přijdou? myslím věk dítěte.

Příspěvek upraven 21.08.13 v 15:50

 
Tunrida
Hvězda diskuse 36464 příspěvků 21.08.13 17:24

No já nevím, ale řekla bych, že v tom nebudeš sama. Myslím, že takhle to tady má skoro každá. Já teda hlídací babičku nebudu mít nikdy, protože jak moje rodiče, tak manželova máma půjdou do důchodu, až bude malej dospělý, takže nehrozí ani prázdniny apod. No jo, holt je jiná doba :nevim:

 
Anulka
Ukecaná baba ;) 2237 příspěvků 21.08.13 17:38

Jj už to není doba babiček v zástěrách a šátcích na hlavě, navíc se babičkám zvyšuje důchodová hranice

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 21.08.13 17:43

Zakladatelko,

jak píšou ostatní - za rok se situace může změnit - bez to aspoň jako útěchu, když tě čeká ještě jeden celý rok doma… ;)

Jo, a ještě můžeš taky za rok touhle dobou klidně čekat druhý ;) (pokud teda druhý chcete - tak proč ne hned, že jo..)

Ještě k tomu „aklimatizování“ ve školce… - nevím, asi jsem ze staré školy, ale já nevěřím tomu, že si dítě lépe „zvykne“ ve školce, když tam bude chodit na 1 den v týdnu a ostatní dny bude stejně doma…

Aspoň u obou kluků jsem to takhle měla - před nástupem do školky taky chodili tuším dva měsíce jenom na ten jeden den a efekt to nemělo absolutně žádný - vždycky tam ten jeden den nějak přežily, pobrekávaly a stejně byly nejradši, když pak byly jinak doma a měli jsme svůj program. Za ten 1 den si na ten školkový režim neměly absolutně šanci zvyknout, když ostatní dny stejně byly doma.

Vím, že to zní drsně, ale nejlepší na to zvykání je „metoda šoku“ či jak to nejlíp nazvat - halt začít každý den a - pokud nemůžeš vyzvedávat po obědě - tak hned i se spaním. Starší syn byl hned od prvního dne i se spaním, mladší tuším první 3 dny šel po obědě (manžel měl náhodou v týdnu volno) a pak se spaním.

Kolegyně v práci pořád „oddalovala“ docházku syna i se spaním tak dlouho, že její syn si tak zvykl být „jenom do O“, že jinak dělal hysterické scény, takže kolegyně je nucena platit nějakou paní jenom proto, aby ho vyzvedávala po obědě - a to už je předškolák a všichni kolem syna lítají jak otroci, protože on není schopen být déle než do oběda. Taky mi připadá ten chlapeček dost nesamostatný. Když rodiče pracují na plný úvazek (a jsou rádi, že vůbec mají nějakou práci), tak po obědě se vyzvedávat halt nelze, zaměstnaní rodiče to prostě nestihnou - pokud nemají za zadkem „tým“ babiček a jiných tet, které pořád dokolečka vyzvedávají po obědě a všichni jsou jenom uštvaní a uhonění, protože dítě si nezvyklo být déle než „do O“. :nevim:

Ale je to opravdu jen můj názor.

To jsem teda v šoku, jak někdo tu psal, že dítě vstává ve 4 hodiny ráno atd… - klobouk dolů!!! To moji kluci si vyloženě lebedili, když vstávají v 6 ráno ;)

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 21.08.13 17:51

@pampeliška189

s tím nechávám dětí po škole doma - myslím, že je to hrozně individuální. Některé dětí takhle bývají doma už v 1. třídě…U mě to bylo tak, že první třídu celou starší syn odchodil včetně družiny ráno i odpoledne.

Od jeho druhé třídy jsem byla doma na mateřské s malým a to do jeho 5. třídy, takže pohoda. Ve 3. třídě začal sám chodit ráno do školy a protože chtěl chodit ještě do družiny, tak odpoledne jsme pro něho šli i s malým v kočárku.

Od 5. třídy musel doma ráno zamykat, protože odcházel poslední a přicházel jako první ze školy - a to vůbec nebyl problém, než přišel domů někdo dospělý. V současné době (bude osmák) bývá doma nejradši úplně sám ;) a není problém celý den, kdyby byl doma sám.

Myslím ale, že děcka bývají po škole odpoledne samy daleko dřív než od té 5. třídy, jako můj syn - u mě bylo výhoda ta druhá mateřská.

Musí se to zkusit po menších časových úsecích - nechat třeba na půlhodiny, pak na hodinu, na dvě…tak nějak to trénovat.

 
Leknínek
Kecalka 433 příspěvků 21.08.13 18:15

Ani nevis, jak ti rozumim!
Mame tri deti a jsme na ne s manzelem 24 hodin, 7 dni v tydnu a 365 dni v roce sami :,( SMutnejsi je to o to, ze moji rodice bydli asi 50 metru od nas :,( Oba jsou uz nekolik let v duchodu, ale jednou je boli hlava, podruhe nohy, potreti jedou na nejakou vyzivnou predvadeci akci, kde dostanou salam zadarmo, pak bezi v televizi devetsetdevadesata osma cast strasne napinaveho serialu…a tak bych mohla pokracovat dal. Vzdycky je neco a vzdycky se najde duvod, proc zrovna dnes nemuze kluky pohlidat :cert: Nakonec to okomentuje vettou, ze nas taky nikdo nehlidal a byla na vsechno sama.
Uz jsem si na to zvykla, ale presto jsou momenty, kdy byvh tak strasne touzila po tom, aby si je vzala treba na hriste a my mohli byt s manzelem sami, zajit si na veceri, do kina nebo jen tak doma posedet u kafe…proste si dat oraz a nebyt porad ve strehu, co kde kdo zase vyvede…

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26693 příspěvků 21.08.13 18:31

Nedejel si s tim hlavu, proste to nejak vyjit musí, my co jsme v cizine nemame taky zadnou babicku ;) ;)
moje znama hned co bydli za mnou v baracku ma nastesti rodice tady a funguji pro ni neustale, ale když ji pak vidim jak je spatna z toho, ze ma kluka na vikend :roll: :roll: Svým zpusobem je nejlepis na nikoho se nespoléhat…
Uvidis, ze to vyjde na jednicku, deti si ve skolce zvyknou rychle, nektery ne hned, ale nakonec všichni museji ;)
Co se tyce te doby vyzvedavani, to bude asi problém, ale da se to ruzne kombinovat spolu s manželem ne??
nebo co se takhle porozhlednout po skolec kde mají az do 17 hodin??
Asi jsem ti moc neporadila, ale nestresuj se zbytecne, treba to uz bude za rok touto dobou uplne jinak ;) ;) ;)

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32344 příspěvků 21.08.13 18:40

Tak mam dojem, ze denicek neni o tom, ze by si zakladatelka myslela, jakou ma neobvyklou tizivou situaci, ale takove normalni postezovani si. My taky valcime bez babicek a teda kroutim hlavou nad tim, jak si nekdo muze stezovat na babicku ci tchyni, ktera HLIDA. Hlidaci pribuzna je proste poklad k nezaplaceni. Je to celkem zasadni rozdil v zivotnim komfortu. Libam ruce tchyni, ze se uvolila nyni ve 4 letech smradete vzit si ho na jeden tyden v lete k sobe.

Je to podobne, jako kdyz se nedko podivuje nad tim, ze si druhy nedokaze nasetritz na dovolenou a pak se ukaze, ze ten druhy trebas musi splacet hypoteku, zatimco ten podivovatel jen tak mimochodem dostal byt od rodicu.

 
ostlužina
Ukecaná baba ;) 2468 příspěvků 21.08.13 19:02

Ty jo, taky mi to šrotuje. Já myslela, že školky jsou od 6hod. Já dojížděla a prac. doba byla od 6hod, mohla bych to ukecat od 7,ale víc ani ťuk. Tak mám asi po práci. Jinak ti přeju ať se vše vyjasní.

 
Gerberka
Závislačka 3080 příspěvků 21.08.13 19:10

@Pudloslava

jo, dost se přikláním k tomu, cos napsala.

Moje kluky neměl nikdy nikdo přes noc - natož ve 4 letech na týden!! Gratuluju!! Taky bych byla tchýni vděčná.

Ono je to těžký…někdo si stěžuje, že prarodiče se do hlídání vyloženě ženou a málem rvou vnoučata z ruky, jenom aby je mohli mít.
Na druhé straně jsme my, kteří na hlídání neměli a nemají nikdy nikoho. Jsou to halt takový dva extrémy…nejlepší je „zlatý střed“ jako u všeho.

Myslím, že nejlíp to dovedla odhadnout právě moje mamka (vloni mi bohužel zemřela). Ta právě nějak „vycítila“, kdy potřebuju, aby u nás doma byla přítomna a kdy chceme být sami. Obrovská pomoc byla, když se to sešlo tak, že já do 17.30 v práci a manžel do 18, takže to naprosto samozřejmě nabízela, že synka vyzvedne. Jinak se nijak nevnucovala. Bylo to ideální. Rovnou naprosto upřímně mi řekla, že na celodenní hlídání si už netroufne a přes prázdniny jenom odpoledne, protože ráno vyspává :). Brali jsme to naprosto v pohodě.

 
zrzana2  21.08.13 20:39

Zdravim, nekolikrat jsem zde do diskuze zadaval poptavku po vzajemnem hlidani. Me dcerce je rok. Pokud by mel kdokoliv z prahy zajem to aspom zkusit. Seznamit se, seznamit deti a treba se dopracovat k onomu jednou ty jednou ja at se ozve. Zuzka

 
Evelynee
Ukecaná baba ;) 2001 příspěvků 6 inzerátů 21.08.13 21:07

Zdravím, já sice dítě teprve čekám, ale nemůžu kvůli tomu nastoupit na školu, je tam týden co týden praxe a od 6 hodin ráno a hlídání taky nemám, páč babičky bydlí daleko…

 
Anik6
Závislačka 3702 příspěvků 21.08.13 21:11

Nejsem si uplne jista, ale myslim, ze maminkam po navratu z MD/RD musi zamestnavatel umoznit zkracenou pracovni dobu. pohledej v zakoniku prace…

 
Šmouli88
Echt Kelišová 7543 příspěvků 21.08.13 21:12

Tak my na tom budem asi stejně. Máme sice obě babičky v Praze, ale obě stále pracují a přítelova mamka chodí občas jenom na náštěvy, takže k malý nemá ani takovej vztah. TO moje mamka ji i pohlídá, když potřebuji něco zařídit a malá je sní spokojená, ale mamka může leda až tak od 17 hod. po práci což večer do práce chodit nechci a s přítelem pracujeme u jednoho zamětsnavatele, takže už vidím, jak se budem střídat a my se vůbec neuvidíme :nevim: takže varianta soukromá školka je dobrá, protože u nás berou už od 18 měsíců, ale je sakra drahá :cert: A možná se budu muset vrátit do práce dřív jak za 3 roky a to fakt nevím co budu dělat :nevim:

 
Šmouli88
Echt Kelišová 7543 příspěvků 21.08.13 21:14

@zrzana2 Ahojky :mavam: já bych možná byla pro se aspoň sejít a zajít na kafe a třeba když si holky na sebe zvyknou, tak bysme to mohli zkusit. Já mám dcerku a tý bude teď 9 měsíců.

 
bořková
Extra třída :D 10691 příspěvků 21.08.13 22:27

Zakladatelko, za rok se to může tak nějak „vyvrbit“ a uvidíš, že nakonec to nějak zvládnete, budete muset, no :mrgreen:

Ale je pravda, že bez hlídání to může být vážně náročné :nevim: Známá nedávno řešila nástup do práce po RD… jedno dítě školkové, druhé školní… začátek směny v 6 plus dojíždění až někam do tramtárie, babička žádná… manžel voják věčně na misích či výcvicích :nevim:…a moje švagrovka si stěžuje, že nestíhá 8o Holka už je ve škole, máma učitelka a vedle ní bydlí prarodiče, kteří se jí o malou prakticky starají 8o Ráno odvádí na bus, vyzvedávají ve škole, vozí na kroužky a tréninky… k nám jezdí tak 3× do roka (bydlíme na druhém konci Čech) a když tu byli minule, tak jen na víkend, pže v pondělí musí vyzvednout vnučku ve škole :nevim: Trochu mě mrzelo, že si našich holek tolik neužili, ale což :roll:

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 22.08.13 10:14

Když se chce, všechno jde. Naučit dítě vstávat, domluvit se s partnerem „na službách“ (u nás ráno budím a předávám do družiny/školky já, tatínek odpoledne zajišťuje převozy na kroužky, oba v rámci pružně dojednané pracovní doby) a se zaměstnavatelem na náhradách (zkrácené úvazky i home office jsou dnes zcela běžné, dobrého zaměstnance, se kterým je domluva se zaměstnavatelé nezbavují, leda fňukny co nestíhají a po devítidenních paragrafových intervalech se dožadují úlev a pochopení jsou pro kočku). Dělá to tak spousta lidí. Školky (i v Praze) otvírají okolo 6, fungují nejméně do 16. Z textu mám spíš dojem, že „se moc nechce“. Strající se prarodiče jsou bonus, ne standard (a rozhodně to není jejich povinnost). Existují i alternativní postupy (vyzvedávání sousedovic teenagerem za úplatu, na střídačku rodičema spolužáků apod.), to ale vyžaduje pozitivní přístup a důvěru, stěžovat si je rozhodně snazší.

 
radúna
Extra třída :D 11343 příspěvků 22.08.13 11:19

@BaraF, opět nezklama…
Já nevím, ale tvůj komentář je jaksi zbytečně ostřejší k tomuhle deníčku. Zakladatelka není (tebou nazvaná) fňukna, ale pouze popsala, co ji trápí momentálně s tím, že řešení najde.
Normální pochod myšlenek bez házení viny a řešení na stát nebo jiné osoby.
Cituji:
Třeba dostanu lepší pracovní nabídku, třeba najdu školku, kde bude malá moct být dlouho (ne že by to bylo ideální řešení, ale když budu muset být v práci, tak co nadělám?). Třeba se vynoří někdo, kdo mi s hlídáním pomůže (leckde se píše o zástupech seniorů, o které se rodiny nezajímají a oni jsou nevyužití – kdybyste o nějakém použitelném věděli, klidně ho adoptuju a i nějaký ten plat přidám!). Prostě až to přijde, tak SE TO NĚJAK UDĚLÁ.

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 9046 příspěvků 22.08.13 12:45

@radúna Děkuju :) Já bych asi nereagovala, ale kdyby jo, tak bych to napsala tak nějak.

 
Mirii
Generální žvanilka 23189 příspěvků 23.08.13 22:31

Neziju v CR, ale vsude ve svete to tak proste je, polovina az trictvrte platu matky jde na hlidani po skolach, behem prazdnin apod… :nevim: je to naprosto bezny jev, takze hlavu vzhuru, muze byt hur ;-)
hlidaci babicky jsou k nezaplaceni, taky bez ni valcime a dovolena v CR je pro nas nejvetsi odpocinek, prave diky babicce, tetam atd ;-)

 
Bábrdl
Neúnavná pisatelka 16888 příspěvků 24.08.13 11:13

Jé, to je hezké vidět, že si někdo hlídacích babiček váží.
Já jsem hlídací nejen pro svého vnuka, ale i pro vnoučata od přítele, dceru neteře. Můžu, beru si práci domů. I když je to někdy na palici.

Tady na emimi furt jenom čtu o „kradení dětí“ (tchyně furt chce vozit, furt jezdí k nám, miminko má být jen s mámou atd.). A najednou je hlídací babička dobrá, když jde máma do práce.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama


Reklama