Krásné Rumunsko: Co jsme objevili (nejen) na poslední dovolené

Velká země, moře i hory, skvělé jídlo, přitom stejné (nebo lepší) ceny jako u nás. Taková je dovolená v sezóně v Rumunsku. Mám pro vás další tipy na úžasná místa, která můžete na cestě po Rumunsku objevit.

Krásné skály Râpa Roșie

V Rumunsku jsme byli loni jako rodina potřetí, manželův tatínek je Rumun, tak jsem ráda, že můžeme našim dvěma klukům představit odkud část jejich rodiny pochází. O Rumunsku už jsem psala v předešlém deníčku, kdy jsme se vydali do banátského Gerníku.

Cesta do Rumunska

Pokud se vydáte autem, budete mít na jednu stranu víc svobody a možností vydat se prakticky kamkoli, na druhou stranu počítejte s tím, že Rumunsko je opravdu velké a přejet ho od hranic k pobřeží zabere doslova celý den, takže doporučuju si ještě cestu rozdělit na několik kratších úseků. Krásných míst po cestě je opravdu hodně.

Rumunsko má pár dálnic, co vedou od hranic přibližně k Devě, z Bukurešti je potom dálnice až na pobřeží do Constanțy. Jakmile ale vyjedete z dálnice, budete se ploužit a cesta se doslova povleče. Ty delší přejezdy je pak lepší naplánovat na noc.

Co přibalte: Kinedryl pro děti a možná i pro sebe. A jak se zabavit na dlouhých cestách? Ideální jsou dlouhé audioknihy, například Harry Potter.

1. Deva – prastaré dákské město s pevností

Naše první zastávka letos vedla do starobylého městečka Deva, kde jsme po dlouhé noční jízdě našli příjemnou restauraci a dali si dobrou snídani. Já jsem mezitím zašla zarezervovat hotel a odpoledne jsme si odpočinuli na městském koupališti.

Koupaliště mají opravdu pěkné, několik čistých bazénů a lehátka, přitom cena minimální. V Devě je velký park, kde zabavíte děti, lanovkou jsme si večer vyjeli ke středověkému hradu a večer se toulali uličkami ve staré části města.

Tip na chuťovky: Buď si dejte velký a dobře propečený trdelník, nebo gogoše (obdoba našich koblížků, jsou jen takové maličké).

Druhý den jsme si udělali výlet k hradu Hunedoara. Je obrovský a krásně zrekonstruovaný. Zastavili jsme v centru města a k hradu šli asi 2 km pěšky, ale běžně to tu takhle místní nedělají – když jedou na výlet, tak ideálně až ke dveřím/lanovce a zpět domů zase autem.

2. Piteşti – město u přehrady

Dvě noci a pokračujeme dál. Míříme k Piteşti, kde je přehrada. Kluci dostali nový paddleboard, tak ho alespoň hezky vyzkouší.

Tip: Po cestě se zastavte u Râpa Roșie – skalnatý útvar z červené horniny. Hezké místo na odpočinek a svačinu, kousek od dálnice.

Luciánovi rodiče u přehrady v Piteşti kdysi strávili pár dní společně, ale když se dostáváme na místo, tak to není úplně to, co jsme očekávali. Přehrada není na koupání. Nebo možná je, ale nikdo se v ní nekoupe – možná je to zakázané, ale spíš bych sázela na to, že je pohodlnější se koupat v mělkém bazénu, kde je pro neplavce menší riziko utopení.

Ubytování a místo je ideální. Malé dřevěné domečky v zeleni, plácek na hraní, grilování, společenské prostory s bazénem. Ve dne idyla, v noci to tu ožívá a je z toho čistá diskotéka ala 90. léta. Naštěstí máme zavřené okno a můžeme spát.

3. Costineşti – malé pobřežní městečko, které v sezóně praská ve švech

Po dalších dvou nocích vyrážíme k moři, kde se zabydlíme na víc dní a užijeme koupačku v moři. Vybíráme Costineşti. Už jsme tu byli a moc se nám městečko líbilo. Neleží přímo u silnice, má hezké písečné pláže, průzračně čistou modrou vodu a jednu ztroskotanou loď na pobřeží. Tohle místo mě před dvěma lety uchvátilo, jsem spíš milovník chorvatských útesových pláží, mám ráda, když vidím na dno a prašný písek tohle moc nesplňuje, ale tady to tak není. Břeh je tu svažitější, takže se voda tolik neprohřívá a nedává to prostor se příliš vířit a bahnit.

Když pojedete mimo hlavní sezónu, zamluvte si ubytování někde v centru, budete spokojení. Jestli ale chcete klid i v hlavní sezóně o prázdninách, ubytujte se na jednom či druhém konci městečka, protože centrum opravdu vyhledávat nebudete. V srpnu tam na pláži byla doslova hlava na hlavě. Pro nás absolutní hrůza, ale našli jsme si opuštěné pláže v okolí.

Tip, kde se nejlíp najíst: Možná jsme sem jeli i kvůli rybářské restauraci Pofta Pescarului – nabízí naprosto úžasné chuťovky z mořských plodů a ryb. A s výhledem na vrak lodi Evangelia – nezapomenutelné.

Chcete jet k moři do Rumunska? Doporučuji spíš vybírat lokality jižně od Constanțy, na severu jsou opravdu velká střediska jako například Mamaia. Ale pokud vyhledáváte typická dovolenkářská místa s bazény, stovkami obchůdků a nekonečnými plážemi přeplněnými slunečníky, jeďte na sever, ať se na jihu nenudíte. ;)

Ubytování jsem našla tentokrát přes Google mapy, úplnou náhodou jsme byli první návštěvníci ve Woodvillage, kde jsme měli i milého psího strážce.

4. Râmnicu Sărat

Navštívili jsme také Luciánovu část rodiny, místo, kam jezdil jako malý k babičce na prázdniny. Dnes je dům opuštěný, všichni mladí raději vyjeli do velkých měst, takže se stalo, že vedle starého domku stojí na pozemku taky neobydlená novostavba a obojí tu pomalu chátrá.

Râmnicu Sărat asi nebude místo, kde se během své dovolené zastavíte, ale pokud budete někde v okolí, nenechte si ujít bahenní sopky v Berce. Cesta k nim se mezi pahorky klikatí a vy budete mít touhu zastavit, pokochat se těmi sametovými travnatými plochami se stovkami keřů obalených rakytníkem. Můžete si ho nasbírat, nebo za pár korun nakoupit od místních.

Kde se skvěle najíst po cestě? V oblíbené restauraci Magura je stále plno. Nabízí tu nejen ubytování, ale i typická rumunská jídla. Doporučuji třeba tochitura de pui cu mamaliga, což vypadá jako masový guláš s kukuřičnou kaší a jako dezert papanasi – malé koblížky zalité smetanou a ovocem.

Co ještě doporučuji navštívit?

 1. Před třemi lety jsme byli v Constanți. Je to starověké město na pobřeží s úžasnou architekturou.
 2. Delta Dunaje je malebná, zastavil se tu čas. My jsme si to tenkrát moc neužili kvůli synovým střevním potížím, ale určitě se zas vrátíme.
 3. Povodí Dunaje – na jihu Rumunska je místo, kde Dunaj obklopují skalnaté výběžky s mnoha hrady. Mám pocit, že jsou spíš na té Srbské straně, například Golubac. My jsme jen projížděli, když jsme mířili do Gerníku, ale tohle místo se mi nějak zavrtalo do hlavy a pořád na něj myslím. Velmi zajímavé jsou i pozůstatky starověkých mostů. Ono celková trasa podél Dunaje může být poučná – na Dunaj jsme narazili v předešlých cestách třeba ve Vukovaru, kde tvořil hranici mezi znesvářenými stranami Srbska a Chorvatska a odehrála se tam jedna z krvavých bitev, kvůli níž pak později v Haagu padly tresty za nelidské válečné zločiny.
 4. Temešvár – jedno z nejkrásnějších měst Rumunska, přitažlivé pro návštěvníky, skvělé pro život. To se mi na městech líbí, když se v nich i dobře žije, tedy poskytují svým obyvatelům dostatek prostoru, kde mohou trávit čas. V prosinci 1989 byl Temešvár jedním z hlavních rumunských míst, kde se bojovalo za svobodu.
 5. Brašov – velké město a taky výborný výchozí bod pro mnoho výletů do okolních hor. Třeba na drákulův hrad Bran, Râșnov, kam vede lanovka, nebo Peleș, který si zahrál už v mnoha filmech. Zkuste výšlap na vrchol Postăvarul, nejlépe se vám půjde z lyžařského střediska Poiana Brašov, kam jezdí z města autobusová linka.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2492
27.1.22 14:52

Díky za cestovatelný deníček plný tipů! Nevím, zda jej někdy reálně využiju, ale četlo se mi to moc hezky a Rumunsko si připisuji na seznam cílů. Díky i za velké množství fotek, člověk si hned udělá lepší představu. Nevybavuji si, jestli jsi nepsala, jak staré máte děti? Cestovali jste i v jejich mladším věku? (Náš nejmladší má 3 roky, takže jsme většinou doposud jezdili jen v rámci ČR.)

 • Zmínit
 • Nahlásit
1087
27.1.22 16:07

@PenelopaW Děkuji :) Teď je jim 8 a 10, ve 3 letech jsme jeli koncem září do Chorvatska, také na několik míst. V Rumunsku jsme byli poprvé v jeho 5 letech. Vždy se držíme toho, že jedeme na noc (cesta tam, cesta domů), +/- si spočítáme, jak dlouhý bude přejezd k první zastávce, abychom tam dorazili nějak dopoledne. Docela to jde, někdy vyrážíme až kolem půlnoci a to už spí, reálně se pak probudí okolo 7/8 ráno. :mavam:

Pokud nechcete nikam daleko, tak se hodí povyražení v Maďarsku. V květnu bylo už teplo i na koupání v bazénu + díky termálům samozřejmě: http://www.diyprojekty.cz/…adherna.html

 • Zmínit
 • Nahlásit
553
27.1.22 19:02

Děkuji za hezký deníček, právě jsi mě dost nazhavila, že Rumunsko by v létě taky mohlo být. Zatím vede Černá Hora, no uvidíme.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1087
27.1.22 20:12

@Bellino Uvidíš, jak se vám bude chtít :) Černá Hora je taky super, po dálnicích v Chorvatsku se tam i pojede o něco líp. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8091
30.1.22 17:52

Děkuji za prima čtení!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1896
31.1.22 09:27

Vidis, Rumunsko by me vubec nenapadlo a přitom takova skoda! Diky za tipy. :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit