Kreativita a zvědavost nezná hranic

O životě

Toaletní papír v záchodové míse, telefon v hrníčku s kávou, krmení psa vzduchem, zuřivé chrlení hraček z ohrádky, nebo šampon, kostička či psova miska v pračce, to je jen slabý výčet činností dětí starších roka, které znají skoro všichni rodičové. Bude se ta dětská zvědavost a hravost stupňovat? Zatím to tak vypadá. Potom nevím, co budeme dělat s manželem třeba za půl roku, když už teď, v necelých 15 měsících dcerky, trávíme dny ohýbáním se v půl, smíchy a střežením malého škodíka před újmou na zdraví.

Například včera jsem jí naházela do vany hromadu barevných písmenek z pěnového puzzle. Tato hračka (nebo kobereček - dle libosti čtenáře) má na souši prozatím úspěch asi jako manuál ke zkonstruování raketoplánu. Pravda, když jí z dílků poskládám kostku, pečlivě vypreparovaná písmenka vhazuje se zaujetím dovnitř kostky otvory po oněch písmenkách. Když ovšem nejsem dostatečně bystrá a munice dojde, milá kostka skončí ve chvíli naplnění roztříštěna o stěnu pokojíčku, v případě lepším si dítě na kostku jen lehne.

Kdo z vás kostku někdy z tohoto puzzle skládal, dobře ví, co to dá práce pečlivě do sebe vkombinovat zuby dílů tak, aby se kostka nerozpadla, jen co ji dítko vezme do pazour. Zpravidla trpělivě poskládám kostku ještě jednou a po znovurozmetání obalu i s vloženým obsahem, snahu vzdávám. Nedá se někde koupit více trpělivosti? Adresy obchodů pište esemeskou. Díky.

A tak jsem vypreparovaná písmenka včera donesla do vany té naší malé vodní tsunamičce. Nejdřív si všechny již obalené pěnou se zájmem prohlédla, poté zkusila, jestli se to mokré papá, když suché ne, hodila tázavý pohled, dostala odpověď, zopakovala „etatá“ a jala se písmenka utopit. Písmenka ji převezla a utopit se nenechala. Po chvíli snahu, zničit nové vodní hračky, vzdala a vrátila se ke sprchové hlavici a šamponům.

Maminka notnou chvíli přemýšlela, jak že má dceru odlákat od okusování, přemísťování a topení koupelnových doplňků a potřeb, až vymyslela. Písmenka namočená drží na stěnách vany! :dance: Postupně jsem vanu dokola začala zdobit. Když jsem dojela až ke stojící a ke mně zadelem otočené otvíračce sprchového gelu, s údivem se rozhlédla po svém vodním království, sprchový gel tvrdě dopadl upuštěn na dno vany a hra mohla začít. Nejdříve pečlivě strhala všechno, co jsem již nalepila. Potom brala jedno po druhém a zkusila to taky. Drží to! Kruhy z věže od Fisher P. ani kachnička na stěně nedržely, ba ani masážní houbička, a tak je alespoň položila na hranu vany. Šikovná holčička! :pankac:

Při koupání dnešním jsem hru rozšířila o lepení mokrých písmenek na mokré tělo :mrgreen: No směju se, páč to byste museli vidět! Okamžitě jak si strhla (moje) z hrudi, jiné (její - asi s lepší barvou a tvarem) si nalepila na bříško, pak na prsíčka, další na paži, ale čtvrté-z ucha spadlo. Přirozeně. Ale ona si to musela zjistit. Zpravidla, jakmile jedno písmenko spadne, letí všechny. Ovšem ne vůlí vlastní, ale vůlí stavitele. Tvrdou a neúprosnou. Bohužel ty, co měla na těle, dolů jen tak lehce nešly, protože si ještě neumí moc na tělíčko cíleně sahat, a tak to vyřešila tancem. Vsedě-tancem. Šila sebou tak (a já taky ale smíchy), že se po chvilce zuřivosti rozplácla jak široká tak dlouhá :mrgreen: Toť vše k vodním radovánkám.

Abych nezapomněla vysvětlit to krmení psa vzduchem, které jsem zmínila v úvodu. To si vymyslela sama asi před měsícem a něco. Stiskne ukazováček a palec k sobě a hraje si na to, že nás krmí. Pes je z toho samozřejmě pološílenej, protože je zvyklej, že když natáhnu směrem k němu ruku, vždy něco dostane. Od naší přející Veru NIC! :lol: :pankac: I nás krmí. A my bereme a mlaskáme u toho jak hroši a koulíme očima, a vůbec musíme z pohledu pozorovatele vypadat jak utečenci z ústavu :mrgreen: Jí se to hrooozně líbí, je to prostě její forma komunikace, tak proč ji v tom nepodpořit, že? :srdce:

Toaletní papír v záchodové míse, to je jasné. To dítě si prostě MUSÍ vyzkoušet co taková měkká rulička udělá, když se hodí do vody. Přesněji - do „zakázané vody“. Když to udělala poprvé, a to se jí povedlo utopit papír náš poslední prosim, nevím zda zjistila přesně, co ohledně tohoto projektu potřebovala, vím jen to, že natotata zjistila, jak nekompromisně zareaguje její maminka (která si za to samozřejmě může sama, protože nezavřela poklop).

Dnes jsem ze záchoda lovila „jen“ dřevěnou kostičku. Hledaje viníka (který nechal poklop opět nahoře) jsem zahulákala na manžela něco jako: „tys to zase nezavřel a vona se tam zase ráchá!“ Zřejmě podle tlumené ozvěny a směru odkud přicházely nadávky běsnící manželky vytušil, že „vona“ je Verunka, a „tam“ je záchod, přilítla mi tedy zpět odpověď: „myslíš ty dveře, co tam nemáme?“ Někdy mě jeho ironie fakt dokáže rozohnit ještě víc, tentokráte jsem ale místo toho s mokrým rukávem a zachráněnou kostičkou dostala adekvátní záchvat smíchu :lol: Ehm - mokrý rukáv… když zachraňuju, tak v mžiku. Bez přemýšlení. V mžiku následujícím mi samozřejmě došlo, že kostička plíce nemá a tak jí neublíží, když si počká, až si záchranář rukáv vyhrne, …no, pozdě. Šly jsme se „polít Savem“ a převlíct obě.

K tomu ostatnímu, co jsem zmiňovala v úvodu, žádnou omáčku psát nemusím, že? :mrgreen: Každopádně jsem zvědavá, jak rychle se bude její mozeček rozvíjet dál. Mám pocit, že se každé ráno probudí s miliardama nových mozkových buněk, a ty si pak celý následující den zkouší v praxi, jak fungují a co se s nimi všechno dá vlastně vymyslet.

Jinak naokraj, mám radost že jsem před časem zabrousila do „výchovávající“ diskuse, která mi byla neuvěřitelným přínosem. Už to u nás není o věčných zákazech… právě naopak. Snažím se jí v její zvědavosti a kreativitě podporovat a vytyčovat hranice diametrálně odlišným způsobem, než jaký se mi zapsal do podvědomí z dětství :dance: A nese to své ovoce. Je šťastná a já taky, jakou máme šikovnou holčičku :srdce: O tom se mimochodem brzy plánuji rozepsat :mavam:

P.S. pro ty, kteří četli a reagovali na můj poslední deníček: naděje v podobě dalšího snažení je jako balzám na duši. Nezapomenu, to ani nejde, ale díky vám a mému báječnému doktorovi se mi vlily do žil zase hektolitry pozitivní energie, a tu se mi vám snad zase bude dařit předávat pomocí milých deníčků. Jsem ráda že vás mám! :srdce:

Hodnotilo 6 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Barushe  15.01.12 07:11

Miru, super :pankac: jako obvykle :potlesk: :* To jsem zvědavá na tu naši cácoru :dance: :mrgreen:

 
luca tomankova
Zasloužilá kecalka 897 příspěvků 15.01.12 07:22

No krása=) Superr deníček. Prosím tĕ o jakou se jedná diskusi o výchovĕ dĕtí, kterou si zmínila?

 
neddo
Závislačka 3398 příspěvků 15.01.12 08:42

Miru :potlesk: Opět super poctenicko :pankac:

 
Desperádo
Povídálka 31 příspěvků 15.01.12 09:41

ÚŽASNÉÉÉÉÉ! úplně se mi zastesklo po těch časech.
Máš sklvělou princeznu a ona ještě lepší mámu

 
atominnka
Generální žvanilka 21414 příspěvků 15.01.12 09:50

Zase super deníček, jak Ty to děláš :-D Válím se smíchy nad přilepenými písmenky na těle a tancem v sedě :-D Jaaaj:-D Mooc dobře to znám mám doma téměř 14m holčičku, taky žádný svatoušek. Včera jsem lovila ve vaně peněženku, naštěstí vana byla prázdná, občanku jsem našla pod kobercem a řidičák hledám stále :roll: No to je tak, když nechám peněženku na stole, kam ještě nedávno nedosáhla :roll:
Faaakt super :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
nepřihl. eVerča  15.01.12 10:16

Teď se smíchy v půl ohybám já :mrgreen: Verča je pěkný šídlo. Jak já se těším, až vás, holky, poznám osobně. Mmch, debilní sníh :pocitac:

 
jonatanka
Závislačka 2932 příspěvků 15.01.12 10:36

Také to teď prožívám, mám kloučka 16m. Tobě přeji všechno jen to nejlepší.

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 15.01.12 10:38

Luco ta diskuse, už je to dávno, několik měsíců-tuším tak někdy v září/říjnu :think: :think: :think: Já z ní odešla pač jsem se naštvala :mrgreen: Holky se tam do mě obuly (nebyla to moje diskuse) a tak jsem jim napsala něco o *rdeli :mrgreen: a sledování diskuse si vymazala. Jenomže pak se mi to v hlavě během pár dní rozleželo, prostě jsem na tu diskusi pořád myslela a to co mi tam holky ohledně výchovy(kterou jsem jim napsala jak je to u nás) vyčítaly, no a po pár dnech jsem s hrůzou zjistila, že svou dcerku vlastně vůbec nemotivuju, že vlastně jenom zakazuju, jako hrála jsem si s ní, ale stylem „nééé, takhle nééé, to musíš takhle“ :zed: No to je blbě že? Mě teda holky vyčítaly jen to, že svoje dítě biju-dostává po pacině když asi po 160.neposlechne. Tak teď už ne, pač vlastně nemám důvod. :nevim: Došlo mi že to celý dělám blbě…

Ale o tom více snad v dalším deníčku :mrgreen:

 
neumisa
Neúnavná pisatelka 18620 příspěvků 15.01.12 12:43

Jen počkej, budou další a vylepšené :mrgreen: Kluci teď pravidelně dělají z plastové lodičky Titanic kombinovaný s Nautilem, sem tam na mě při koupeli kdoví odkud skočí dinosaurus nebo žirafa no a posledním hitem je malování na keramiku matčinými šminkami. Uznávám, moje chyba, když jsem se domnívala, že úkryt ve výši skoro 2 metry bude dostačující. :mrgreen: Jo a pěnové puzzle s písmenky u nás sloužilo k tvorbě letadel a autobusů. :mrgreen:

 
Sylk
Kecalka 125 příspěvků 15.01.12 13:22

Válíme se s přítelem smíchy, geniální deníček! :potlesk: :palec:

 
strace
Ukecaná baba ;) 1212 příspěvků 15.01.12 13:58

*Luco ta diskuse, už je to dávno, několik měsíců-tuším tak někdy v září/říjnu :think: :think: :think: Já z ní odešla pač jsem se naštvala :mrgreen: Holky se tam do mě obuly (nebyla to moje diskuse) a tak jsem jim napsala něco o *rdeli :mrgreen: a sledování diskuse si vymazala. Jenomže pak se mi to v hlavě během pár dní rozleželo, prostě jsem na tu diskusi pořád myslela a to co mi tam holky ohledně výchovy(kterou jsem jim napsala jak je to u nás) vyčítaly, no a po pár dnech jsem s hrůzou zjistila, že svou dcerku vlastně vůbec nemotivuju, že vlastně jenom zakazuju, jako hrála jsem si s ní, ale stylem „nééé, takhle nééé, to musíš takhle“ :zed: No to je blbě že? Mě teda holky vyčítaly jen to, že svoje dítě biju-dostává po pacině když asi po 160.neposlechne. Tak teď už ne, pač vlastně nemám důvod. :nevim: Došlo mi že to celý dělám blbě…

Ale o tom více snad v dalším deníčku :mrgreen:*

Klobouk dolů za tu sebereflexi ;) Nevím, jestli to byla konkrétně ta diskuze, kde jsem na tebe reagovala i já, ale ono to fakt dost často funguje, že když člověk změní sám sebe a svoje myšlení, tak se změní i přístup druhých. A u prťat to platí obzvlášt… Jen tak dál :potlesk:
P.S.: A bude hůř :mrgreen:

Příspěvek upraven 15.01.12 v 14:06

 
Miruše
Echt Kelišová 9870 příspěvků 15.01.12 14:23

Příspěvek upraven 15.01.12 v 23:32

 
strace
Ukecaná baba ;) 1212 příspěvků 15.01.12 14:48

......

Tento komentář byl smazán, neboť poté, co autorka deníčku smazala ten svůj předchozí, tak můj neměl smysl :nevim: :roll:

Příspěvek upraven 16.01.12 v 07:10

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 15.01.12 17:48

Miruško opět nádhera :potlesk: :potlesk: :potlesk: ;) Už jsem se těšila kdy opět příjde takto pozitivní deníček, který mě vždy pobaví, a jakmile vidím u deníčku tvůj nick už vařím kávu a zcela hltám každé slovo :pankac: :pankac: :pankac: Jen tak dál je to báječné a Verunka je mooc šikovná, jednou se nad těmito deníčky budete smát spolu :kytka: :kytka: :kytka:

 
miru81
Neúnavná pisatelka 18584 příspěvků 15.01.12 18:24

Úžasný :potlesk: Už se těším na tu naší, až bude větší  :mrgreen:

 
Amber
Extra třída :D 14500 příspěvků 15.01.12 19:42

Miri, jako bych viděla to svoje šídlo :D Předměty v pračce jsou běžná věc, občas něco vyhozené v koši. Do záchoda naštěstí nic nehází, ale když na něm sedí, tak se „musí utírat“ a házet papír po kouskách do záchoda, to jo :) Je s nimi sranda, teď jsme o level výš - maminko, zavři to, maminko, vrať to tam (v obchodě), maminko, zavři bránu.. Prostě všechno ví nejlíp a radí, co bych měla jak dělat :) Nic jim neuteče :) A bohužel i přesně papouškuje, což je problém, když řídím ;)
Těším se na další deníček, myslím, že to potřebuju jako sůl ;)

 
Květulííína  15.01.12 21:38

Výborný deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk: :palec: Četla jsem to manželovi nahlas a oba jsme se tak nařehtali :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
letenia
Ukecaná baba ;) 1088 příspěvků 16.01.12 13:41

Super, jsem ráda, že to není jen u nás. Záchodová mísa je velice oblíbená hračka. A propóó už zkoušela vaše cácorka na co je řásenka. Náš raubíř ano, načernil si půl hlavy, no paráááda :mrgreen:

 
TessAg  16.01.12 14:23
:srdce:
 
MeloryNox
Kelišová 5617 příspěvků 1 inzerát 16.01.12 21:48

Krásný! Jako vždy super počtení. :D
Dala bys mi do vzkazu o jakou šlo diskuzi, prosím?

 
lenulkak
Echt Kelišová 8577 příspěvků 16.01.12 22:57

Krasny denicek. Prozivame ted prave neco podobneho. Mohla bys prosim napsat jak se jmenuje ta diskuze? Co se tyce vychovy, moc rada si poctu a neco se poucim :-)

 
ixule
Vesmírná mluvilka 34505 příspěvků 17.01.12 06:24

úžasně napsané :palec: :potlesk: :mrgreen:

 
Narovnako
Kelišová 5189 příspěvků 17.01.12 13:36

super deníček,neuvě­řitelné, jak ty to děláš? Vždycky když koukám na nové deníčky tak nejdříve hledám, jestli tam je nějaký od tebe:)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama