Křesťanské jesličky - Jedno je málo, tři už moc, čtvrté čiré

Rodičovství

Tak tu sedím rozněžnělá oňucháváním našeho třeťátka a říkám si, Bohu díky za to, žes k nám mohl přijít, že není všechno jen tak, jak si naplánujeme. Hospodin ví. Já vím. Někdy se ty čáry dvou „vědění střetnou hned, jindy je oblouk hodně dlouhý a jsou situace, které nedohlédneme nikdy. Proto ještě jednou díky, že kromě toho dárku, oddechujícího na pohovce za mnou, zakouším i sladkost vědění, „že všechno co učinil je dobré .

Strašně těžko se o tom píše, přesto bych chtěla „vyzpívat" radost, která mě naplňuje, sdílet ten „pocit" s vámi, které jste schopné pochopit, že to není „jen" mateřská láska, co mě naplňuje úžasem, když večer obcházím postýlky svých dětí.

Chtěla bych poděkovat mému muži, za velkorysost s kterou přistupuje k počtu nespavých, uřvaných a věčně protestujících trpaslíků v naší rodině . Nemám ještě úplně zpracovanou otázku plánování; snažím se odpovědně vážit naše možnosti psychické, fyzické i materiální, ale neskutečně mě těší a uklidňuje fakt, že nemusím řešit dilema, co bych dělala, kdyby se vyskytla „chyba v programu".

Poprvé. Míša (4r.). Fyzická kopie tatínka, můj duševní blíženec. Vytrpěl se mnou cestu uvědomění si tíhy mateřství. Copak to nejde vrátit zpátky?, to byla nejčastější otázka prvních třech čtyřech měsíců. Láska skutků, probdělých nocí, prokojených dní, je ale též krásná.

Podruhé. Bětuška (2r.). Tak moc jsem chtěla druhé. Po třech neúspěšných cyklech zběsilé vyhledávání fór „profisnažilek", agolutin, hormonální profil, „pane doktore, ovuluji vůbec? ;-). Už si ani nepamatuji, kdy mě dostihl pokoj. Bůh milosrdný mě dlouho jančit nenechal a dočkala jsem se i druhátka. Jak se ovšem ukázalo, nejen milosrdenství je vlastností našeho Pána. Ten balíček, který v kočáru vřeštěl jak protržený a do roka mi doslova visel na krku (v šátku), je nejtvrdší oříšek našeho trojlístku. Ač podobná mně, v její dušičce šlapu jak slon v porcelánu. Prosím, Bože, ať to tam moc nezadupu.

Třetí. Matoušek(4m.). Jeho dvoučárkovaný test byl překvapením největším, byť jsem tak nějak „věděla", že ve mně hnízdí. Nedělňátko, dítě jedné chvíle. Moc děkuju Hospodinu, že mi nedovolil nezkazil vzpomínku na jeho objevení myšlenkou „co budeme dělat?!". Nepřišla s ním zamilovanost na porodním sále, ale je to filuta. Ví, že mámu potáhne na vařené nudli, když neprořve celou noc, zklidní se když ho vezmu do náruče, usměje se, jak mě uvidí.

Je nás pět. Málokdo tomu věří, ale s trojlístkem přišel pokoj. Tedy řevu je u nás stále dost, ovšem za mou hrudní kostí už není napětí, že nestíhám, že někdo nespí, že miminko naopak spí s námi v posteli. Učím se vnímat ony zděšené pohledy na naši trojku pozitivně. Zkouším si nepředstavovat, co se asi kolemjdoucím honí hlavou, když vidí mě s miminem v šátku (jak vysvětlit, že je to daleko pohodlnější než stíhat dvě prťata s kočárem), pyskujícího Míšu a uřvanou Bětušku na „procházce" po městě. A ač tyhle poslední řádky dopisuji s nejmladším na rukou, jsem šťastná, že to tak je, jsem šťastná, že mám náruč otevřenou i pro případné další, byť už v plánu není… Chvála bláznovství!

Vaše Markéta, která nikdy nabyla mateřský typ ;-)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Majčus
Kecalka 356 příspěvků 02.06.09 20:25

maky, je fajn, když někdo napíše, že být maminkou nezahrnuje jen blažené chvíle. Připomíná mi to dobu, kdy jsme pracovala u koní, většina lidí mi jen říkala, ty se máš, jenom si tak jezdíš po kraji jako nějaká královna, ale to, že jsem od pěti hodin ráno na nohou, musím obsloužit se vším všudy 100 zvířat, vymístovat boxy a to hned několikrát za den, obsloužit novorozená jehňata, a kontrolovat, zda je jejich maminky kojí a pokud ne, prostě jejich přibližně 150 kg krkavčí matku chytit a dohlédnout na to aby jim dala mlíčko, složit několik metráku sena, dovézt 300 bochníků tvrdého chleba na krmení a ovcím je nalámat, aby se jim lépe kousaly, a jiné pochutiny a pak nakonec, mimo svoji pracovní dobu jít jezdit a ani to není někdy jen tak, pokud je koník živější, nebo jen prostě nemá náladu, nebo není zrvona počasí, nebo prostě celej den. Ale přesto jsem tuto práci milovala.
Stejné je to i na mateřské dovolené: I tady slýcháváme všechny větu, ty se máš, seš s prťaty celej den doma, ale už nikdo nevidí, že je to práce na 24 hodin a 7 dní v týdnu, že děti v noci pláčou a ve dne se hadájí, že ty malinké člověk nemůže ani na chvilku spustit z očí, že občas si říkáme, jak těm našim dětičkám co nejvíce prospět nejen tělesně, ale i duševně, jak z nich vychovávat správné lidi, ale přitom tak, aby jsme jim nepodupali jejich křehkou dušičku, jak jim přiblížt Boží lášku a neznělo to jako naučené fráze, aby jsme se vždy udržely ve střehu, byli trpěliví, otevření a já nevím co ještě. Ale přesto své děti milujeme.
Tak to už myslím stačí, nebudu z toho dělat elaborát na tři stránky:D. Tak ať nám to jde alespoň jako doposud a snad ještě lépe.

 
farska
Nadpozemská drbna 29990 příspěvků 02.06.09 20:57

maky
Píšeš to,co přesně cítím také---díky!!!!!!!!!
Bára,štastná  matka TŘÍ (zatím) holčiček:-)

 
Lacenka
Neúnavná pisatelka 18644 příspěvků 03.06.09 17:28

no a já tu zase pláču… sice hodně váhám zda já sem vůbec můžu vstoupit, ale i já věřím v boha a věřím že všechno zlé je pro něco dobré. Doufám že příště už bude bůh milosrdný a nepostaví nás před zrůdnou volbu „být či nebýt“ a já se budu moci radovat s třetího, čtvrtého… děťátka jako vy. Děkuji za krásný deníček …

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 03.06.09 22:38

Maky holka jedna nebylas u nás na výzvědách ?
Měla bys  psát často, máš to moc krásně napsané a popsané :-) … je nejtvrdší oříšek našeho trojlístku. Ač podobná mně, v její dušičce šlapu jak slon v porcelánu. Prosím, Bože, ať to tam moc nezadupu. 
Tak pod tímhle vidím  i naši mezi klukama  prostřední  Karolínku . Podepisuju se :-)
 JaneK

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 04.06.09 09:20

Dík moc za reakce, nemám teď čas, trojlístek asi četl můj deníček a rozhodl se, že maminku zaměstná, aby nebyla tak rozněžnělá :-). Mějte se krásně. M

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 04.06.09 10:04

Ó jé, trojlístkový deníček - Maky, popsala jsi to tak upřímně a výstižně, až mi to přijde jako intimní zpověď pohodové mámy… Krásně se to četlo, díky.  

My máme za sebou včera kontrolu u naší nefroložky ve FN a závěr je ten, že proteinurie je zas o něco horší, ale ne o moc, biopsie ledvin nás čeká na podzim, před tím ještě vyšetření na genetice k určení karyotypu dítěte (údajně Danečkovu vadu ledvin může způsobovat chromozomální „mozaika“, jako že on je sice chlapec, ale může mít ženské pohlavní znaky… prý se takto někteří kluci rodí, mají sice penis, ale i dělohu, nebo holčičky s chlapeckým genitálem… no síla). Budou tam zkoumat i nás s manželem, jestli máme podobné ledvinové vady v genetické řadě - no nemáme… Dále půjdeme na radioizotopové vyšetření ledvin Danečka, další moče, další odběry. V červenci alergologie, aby se vyloučila alergie jako další možná příčina vady ledvin. Takže budeme mít náročné léto i podzim. Člověk někdy žasne, kolik vrozených odchylek se u dětí může projevit, někdy je lepší nevědět.  

Za týden nás čeká utz miminka v rámci NT screeningu.  

Moc zdraví Demi.

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 04.06.09 10:06

Milá lacenko,  

tvůj deníček jsem četla, stejně jako holky zde, a můžu říct snad jen to, že je mi velice líto tvého dítěte.  

Demi.

 
maky
Zasloužilá kecalka 574 příspěvků 04.06.09 13:53

Podařilo se mi uspat všechny trpaslíky a Matouše výjimečně kočárkují prarodiče, tak nakujuji.

Janku, myslíš, že to tápání je tím, že jsou to holčičky? Mně přijde, že kluci jsou takoví míň komplikovaní. Bětuška kvůli všemu hned bečí, kvičí, hlavu si umí postavit parádně a nejde jí přečůrat tak lehce, max. ji na něco navnadit, ale když člověk pospíchá, tak se na navnaďování nějak nejde soustředit… :-/

Demi, máte toho naloženo řádně a mi zrovna přišlo na mysl, jetsli někdy nezopakujeme ten Hostýn. Píšu to hl. tobě, protože to máš teď asi nejkomplikovanější, ale samozřejmě, že je to otázka na všechny, nebo, kdyby se někomu chtělo poznávat nové kraje, tak tu je ještě Velehrad… Rozvažujte :-))

M

 
Demi
Závislačka 3817 příspěvků 06.06.09 23:09

Ahoj holky,  

nebudu moc veselá: včera náhle zemřel můj tchán, a to po injekci inzulínu. Zkolaboval a dostal infarkt, který nepřežil. Zemřel během několika minut, a tchyně byla čirou náhodou právě u něj.
Byl to pro mě šok, protože jsem se to dověděla oklikou - volala mi tchyně mého švagra: jo, upřímnou soustrast, potřebovala bych číslo na mobil mamky…
Tak jsem zkoprněla, protože mi v tom okamžiku došlo, co se asi stalo. Začala jsem brečet, a ona hned: no uklidni se, však jsme se narodili, abychom jednou umřeli, tak co brečíš… a dala bys mi teda to číslo?
Ani nevím, jak jsem jí to číslo nakonec nadiktovala, ještě dodala, že nevěděla, že mě nikdo neinformoval - no, to jí nemohlo dojít, že manžel s tchyní mě chtěli ušetřit šoku a sdělit mi to osobně a šetrně, vzhledem k mému stavu…
Začalo mi tvrdnout bříško, bylo mi špatně, tak jsem volala manželovi, aby přijel domů (byl právě u tchyně doma), tak přijel v půlhodině, naštěstí u mě byla sousedka, což mi pomohlo se částečně srovnat, kvůli miminku.  

Měla jsem tchána ráda, do rodiny mě přijal velmi laskavě, on sám byl velmi poctivý chlap, tvrdý horal - bohužel odpadl od Boha a vědomě Jej ve svém životě odmítal. No, možná, že v okamžiku smrti změnil názor… Tak se za něj modlíme, švagr pro:,–(il pohřeb se zádušní mší - to je to jediné a poslední, krom modliteb, co může rodina udělat pro své zemřelé. Doufáme v Boží všemohoucnost a slitovnost nad každým marnotratným synem.  

A mně potvrdili tu toxoplasmozu, prý jsem ji musela prodělat v počátku tohoto těhotenství, ani o tom nemusím vědět (latentní nákaza). Dr. mě doporučil na imunologii, ale… přiznám se, tak nějak mám v duši klid. Chceme přijmout dítě takové, jaké bude.  

demi.  

 
christabel
Závislačka 3527 příspěvků 07.06.09 17:30

Ahoj holky, měla jsem teď přestávku v komentářích, ale snažím se číst stále.
Demi, upřímnou soustrast, je mi líto, že ještě ke všem starostem vás postihla taková smutná rodinná událost. A ještě ses to musela takto nešetrně dozvědět…! Hlavně, že jsi to ustála. V dnešní době mobilů, kdy lze každou zprávu sdělit hned obratem raz dva, to přináší takové situace, ale lidé by měli uvažovat citlivěji a nepočínat si tak, jak se ta zpráva dostala k tobě…
A ta toxoplazmoza:(
Souhrn těch vyšetření ledvin, které máte před sebou, nahání taky docela hrůzu. Přeju hodně síly ke zvládání všeho.   Maky, napsala jsi to moc krásně, ty máš prostě talent.
S těmi holčičkami nevím, H. je někdy dost umíněná a tvrdohlavá, jenže je první a já nemám srovnání s jinými dětmi. Je jí 2r7m a nevím, do jaké míry jsou normální ty věčné diskuse… Je hodná, opatrná, žádný drak, ale to odmlouvání, to mě někdy ničí. Každé ráno více či méně dlouhá diskuse, co si obleče, večer kdy jít či nejít spát a přes den asi padesátkrát o všem možném. Ale já zase mám také velké deficity, nevěnuji jí tolik pozornosti, kolik by bylo potřeba, jsem pořád zaměstnaná něčím jiným… no budu na tom muset ještě zapracovat.
Přeju všem krásný zbytek neděle a v novém týdnu věřím v lepší zprávy.
Christabel

 
Gerberka
Závislačka 3065 příspěvků 07.06.09 17:36

Ahoj holky,   Maky- moc hezký deníček!!   Demi - je mi líto tvého tchána, píšeš o něm moc hezky a pamatuju si, žes psala, že u něho našli parkinsonovu chorobu, to už bylo před časem.....Asi ti to chtěli sdělit opravdu velice šetrně - myslím manžel a tchýňka, ale bohužel do toho přišel ten telefonát…musel to být pro tebe veliký šok, to je úplně jasné.  

O vztazích v rodině, konkrétně v té naší, jsem ztratila naprosto veškeré iluze, jaké jsem kdy měla, bohužel a je to stále horší. Nezbývá než modlit se a doufat, že s manželem ještě v životě potkáme jiné cizí lidi, kteří nám budou rozumět, když vlastní rodina se k nám otočila zády.  

S tou toxoplazmozou - tys neměla vůbec žádné příznaky nebo tak něco?? To může proběhnout úplně bez nějakých subjektivních příznaků ta toxoplazmoza? My máme kocoura už 12 let, taky jsem z toho měla strach, ale naštěstí podle odběrů jsem to měla vždycky v pořádku. Ani netuším, jaký to může nebo nemusí mít vliv na mimi v bříšku, fakt nevím. Půjdeš na ty tripple testy nebo tentokrát ne a bude stačit NT screening?  

Tak ahoj všem,
Gerberka

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 07.06.09 21:16

Demi - až teprve dnes čtu a tak smutné zprávy u vás. Je mi to moc líto a moc se budu modlit , aby Bůh při vás stál a byl vám všem v rodině posilou. Jak jsi psala, je to tak , že Bůh je milostivý a milosrdný, jen On ví co v poslední chvíli tvůj tchán cítil a prožíval. Je mi moc líto i to jakým způsobem ses to dověděla. :-(
S toxo tě obdivuju, objímám a modlím se i za mimi. Spolu s těmi vyšetřením kolem Danečka je toho na vás naloženo abnormální množství těžkostí. Věř , že On jde s Vámi .    

 
Janek
Kecalka 268 příspěvků 07.06.09 21:25

Maky- nevím. Pořád se chystám prostudovat si pasáže o druhorozených dcerách v Sourozeneckých konstelacích –Portál , jestli to není právě tou kombinací holka a ještě k tomu druhé dítě. Jinak  opět s tvým popisem do detailu souhlasím. Teď se blíží Kajčiny 5 narozeniny (18.6.) a už mě jímá hrůza co zas bude před příbuznými za obličeje , co se jí na dárku nelíbí a že chtěla něco jiného...... :-/  loni už dostala vyhubováno a mám pocit, ž e tak je to s každou maličkostí ( to triko nechci tak, ale tak ,,,,,,, brrrrrr nervíky moje )

 
harpyje
Extra třída :D 10393 příspěvků 07.06.09 21:31

ahoj holky, koukám, že jsme se zase odstěhovaly do deníčku :-)

maky  - hezky jsi to napsala. Říkám si, jak ted skoro pořád prosím o další zdravé miminko, aby až nám ho On dá, nebylo taky oříškem z kterého budu  skákat z okna bez padáku :-) no ale stejne o nej prosím.  neni mi pomoci :D

Gerberko ahoj -  no nazdar. tak místo aby se vztahy třeba nejak zlepšili tak je jeste huř?  je to nalevačku. Chápu, že človek se dlouho snaží to nšějak urovnávat, ale jednoho dne asi musí říct dost, a  na některé lidi se vybodnout.

Demi  - upřímnou soustrast.  přemýšlím, vždyt ta paní co ti volala  , jeslti jsme dobře pochopila, tak její dcera byla snachou zemřelého tcháha stejne jako ty? tož proč „otravuje“ tebe a nezeptala se valstní dcery? no jsou veci mezi nebem a zemi. Mám taky skvělý tchánata- jsem vdečná, že jsou v pořádku, chyběli by mi - a tak tě chápu.

celý odpoledne se babrám v hypotékách (pro nekoho z rodiny)  to je šílená věda, a havne pochybuju, že se to vubec dá z netu pořádne zjistit, která je výhodná, která má nejaké skryté poplatky atd. Ufff uz mne to štve.

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 07.06.09 22:14

Ahoj holky ,  DEMI myslíme na Vás v modlitbě drž se holka máš toho moc, jsme s tebou.Moc ti rozumím my jsme odvezli minulý týden mou maminku do nemocnice s těžkou cukrovkou, z ničeho nic málem upadla do komatu, myslíme na Vás.
Bůh s Vámi hodně síly.
My jsme stale bez pc tak stale jsem bez připojení.
Měla jsem to ted samou služební cestu, takže stále mimo domov.  

MAKY píšeš m i to přímo ze srdce, bez našich dětí nejsem nic.Hlavně na služebkách jsem si to uvědomomvala.
Barča  

 
lamvinek
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 20.07.09 20:19
Vložit nový komentář

Reklama


Reklama