Kterak jsem nepočítala s druhým početím

aneb nečekaný zázrak číslo dvě. Nějak mi nepřicházejí slova, kterými bych tento deníček mohla zažít. Proto do něj skočím rovnýma nohama.

Kterak jsem nepočítala s druhým početím

Řvoucí kojenec

U hesla čtvrtý trimestr by náš prvorozený měl mít fotku, protože on tuto teorii Harveyho Karpa naplnil do puntíku. Pravidelně se úderem šesté hodiny večerní z divu mateřství stal naprostý zmatek a chaos, doprovázený bezradností a zejména pocitem, že toto nikdy neskončí a my, rodičové, jsme zralými adepty na blázinec. Z našeho roztomilého a usměvavého chlapečka se na zhruba 5 až 6 hodin stávalo monstrum – kříženec mezi panenkou Chucky a Damienem.

Vyzkoušeli jsme všechno – odborné i babské rady. Koupili jsme snad všechny dostupné značky mlék na trhu. Všechny přípravky proti kolikám. Různé masáže, mastičky, rourky. Dokonce ani tolik chválený chvat Roberta Hamiltona nezabral. Jednoduše jsme od 8. listopadu 2015 do 3. února 2016 zažívali velkou noční show.

Chybné vyhodnocení

Kdo si zrovna dává něco dobrého do žaludku, tak ať raději přeskočí na další odstavec.
Snad tyto 3 důvody omluví mou naivitu, že jsem si své první poporodní měsíčky spletla s opožděnými očistkami. Menstruace přišla necelé dva týdny po skončení šestinedělí.

1. Byla bezbolestná. Na rozdíl od jejích předchůdkyň, které mě pravidelně každý měsíc odstavily na zhruba 8 hodin z běžného života a během kterých jsem zvládla jen s hlavou v záchodové míse zvracet, zvracet, zvracet a chabě si přidržovat vlasy.
2. Trvala krátce a to jen asi tři dny. Jinak to bylo pět, ale spíš šest dní.
3. Za ty tři dny ze mě „vypadlo“ asi všeho všudy 20 kapek. Předešlých cca 240 menstruací vypadalo, jako by těch pět/šest dní režíroval sám Quentin Tarantino.

4. únor 2016

Tento den mám zapsaný v deníčku našeho syna velkým písmem. Už odbyla šestá hodina a v naší domácnosti se velmi netradičně rozhostil klid a mír. Já i manžel jsme předstírali, že sledujeme jednu kulinářskou reality show. Avšak ve skutečnosti jsme neustále pokukovali po postýlce s oprávněnými obavami, kdy to zase začne – kdy se z našeho miláčka stane ukřičená příšerka. Nic se nedělo. Kluk si hrál v postýlce s ručičkama a nožičkama a při tom si spokojeně broukal. Po více než hodině napjatého očekávání, jsme usoudili, že se nejspíš naše „bejby“ konečně adaptovalo na tento svět. Od toho památného dne se noční šílený řev nikdy nekonal, nebo rozhodně ne v takové míře.

V 20:00 hodin malý usnul a my na to vlítli. Nebudu zacházet do podrobností. Ale je mi jasné, že v tu dobu se to muselo stát.

Tři v jednom – prohlídka po šestinedělí, preventivka a bonus

V dubnu se mi telefonicky ozvala (pře)pečlivá sestřička od mého gynekologa. Mile, ale rázně mi připomněla, že od porodu uběhlo už téměř půl roku a já stále neabsolvovala prohlídku po šestinedělí a že je zároveň i čas na preventivní prohlídku. Na kontrolu jsme se domluvili na konci dubna.

Když si zpětně vybavím rozhovor mezi mnou a panem doktorem v ordinaci, připadám si… no… posuďte sami: (G – gynekolog; J – já).

G: „Kdy jsem měla naposledy měsíčky?“
J: „Od porodu ještě ne.“
G: Pokývání hlavou a „Hmmm – a kojíte?“
J: „Ne.“
G: Další „Hmmmmmmmm.“ I když o trošku delší než to první. „Tak se na to podíváme.“

A viděli jsme – našeho budoucího druhorozeného v 10. týdnu těhotenství.

Směrem k domovu jsem kráčela ve značném šoku a střídavě nevěřícně zírala na levou ruku s fotkou z ultrazvuku a pravou s těhotenskou průkazkou. Zároveň jsem marně vzpomínala, jestli jsem zaznamenala nějaké těhotenské příznaky, určitě ne žádné ranní nevolnosti apod. Jenom jsem bývala unavená, ale to jsem připisovala na vrub nočnímu buzení a krmení prvorozence.

Prequel

Když si zpětně rekapituluju, co všechno jsme prožívali, než jsme počali prvorozeného – jenom namátkou. Počítání plodných a neplodných dnů, měření bazální teploty, následné kreslení grafů a jejich vyhodnocování, pití různý podpůrných čajů, prstovou metodu, návštěvu Františkových Lázní a šahání na pindíka soše Františka, Conceive Plus gel, 2 cykly s Clostilbegytem, měření folikul, časovaný styk, laparoskopii (při které mi byl odoperován levý vejcovod), 2× punkce a vše završeno IVF, protože podle lékařů bylo u mne přirozené početí naprosto vyloučené.

A to nepočítám těch bezpočet zklamání nad jednou čárkou. Snad tedy každý chápe, že toto mé druhé početí se dá zařadit do kategorie zázraků.

Závěrečné zhodnocení

Rozdíl mezi syny je přesně rok a 14 dnů. Nepopírám, je to zápřah mít dvě děti takto blízko u sebe, ale upřímně jsme moc šťastní a spokojení rodiče, že to osud zařídil takto.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
1165
17.12.18 05:11
:palec: :srdce:
 • Zmínit
 • Nahlásit
2335
17.12.18 06:29

Musím říct, že jsem se několikrát upřímně zasmála, zkrátka to tak mělo být. Přeju celé rodině zdraví a štěstí :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1886
17.12.18 07:55

Hele, to je můj denicek :lol: :lol: :lol:
První taky z IVF a druhé prirozene…rozdil bude skoro 13mesicu. A pak ver na neplodnosti :lol: :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8666
17.12.18 08:49

Husty! :palec: Moc gratuluju, ale musi to tedy byt ted teprv poradny mazec! Snad bude cislo 2 hodne a ne dalsi Chuckie :lol: Tomu nasemu 2. zazraku je 15 mesicu, s brachou jsou o 4 r.a kdyz si k tomu predstavim dalsi mimino, asi uz by mi manzel nosil pomerance do.cvokhausu! Tedy pokud by ho pustili na uzavrene oddeleni :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2088
17.12.18 09:32

dobrá preventivná prohlídka :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ale co se směju, trochu mi to připomnělo, jak když bylo druhorozené pět měsíců a šla jsem na zubní, tak jsem si jen pro klid duše udělala test, pro případ, že by chtěli rentgenovat.. taky jsem na ty dvě čárky koukala dost nevěřícně :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
12306
17.12.18 09:40

Klobouček mamince. a to hned 2×. Jednak za velmi čtivý a vtipný deníček a jednak za zvládání tak nizkého věkového rozdílu. Těším se na další deníčky, které budou popisovat jak to všechno zvládáte.
A zázrak to opravdu je, po tolika lapáliich jen s jedním vejcovodem :srdce: ten koblížek k vám moc moc chtěl. :hug: Užívejte Vánoc :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
6582
17.12.18 09:46

Super a vtipny denicek :palec: preventivka byla asi kapku sok, ale je to zazrak :lol: at jsou deticky zdrave :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
391
17.12.18 09:52

Teda, moc gratuluji. U nás to bylo podobné. Naše prvorozená dcerka se nám povedla po 3 letech snažení, 4 neúspěšných IUI, laparoskopii, chodila jsem na akupunkturu, cvičila dle Ludmily Mojžíšové, pila čaje, jedla bylinky. Pak jsem se na všechno vykašlala, podepsali jsme protokol se žádostí o IVF, vypli a tehdy se zadařilo. Po narození dcerky jsem 5 měsíců krvácela, musela jsem na revizi. A po revizi už měsíčky nedošly, ptž po jednom krásném večeru se zadařilo zadělat na druhé dítko. Bylo to opravdu nečekané po těch letech snažení. Teď jsem ve 27.týdnu a holky budou 15 měsíců od sebe. Mám z toho strach, ale snad to zvládneme. Přeji hodně štěstí a radosti z dětiček :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
17.12.18 10:06

Gratuluji :kytka: mame stejný příběh - boj o první těhotenství, nemožné prirozene početí. To nase nemožné prirozene početí ma uz dva roky a byl to nejkrásnější možný šok. Hezky deníček. Edit - ale náš druhy byl schovivavejsi a dorazil az 22 měsíců po prvním :mrgreen:

Příspěvek upraven 17.12.18 v 10:07

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
17.12.18 10:59

jako moje tchýně na prohlídce po 6nedělí: T: pane doktore, potřebovala bych antikoncepci. G: ale já vám ji paní… napsat už nemůžu. T: proč? G: protože jste těhotná. 8o takže se můj muž narodil za 11 měsíců po mém švagrovi. NO občas se dějí věci. :think: :lol:

Teď to budeš mít náročné, nebo jsi měla, ale v budoucnu to bude lepší :pankac:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3868
17.12.18 11:39

@Astyna88 Mám podobný příběh ve svém okolí, ještě z doby, kdy ultrazvuky byly v plenkách.. Doktor na prohlídce 2 měs po porodu - ježiš ženská, vy jste zase těhotná. „To neni možný pane doktore, manžel si dává pozor“. „Tak já vám pro jistotu vezmu krev, ale vidím to jasně“…Doma s manželem „muchlovačka“, aby se vzpamatovali ze šoku…No z té krve těhotenství nepotvrzeno, ale z toho sexu na vzpamatování se vznikla moje druhá setřenice :mrgreen: :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
17.12.18 12:02

Veer: :mavam:

svapi: Jsem ráda, že jsi se pobavila, byl to jeden z hlavních záměrů deníčku. Taky přeji Tobě a Všem Tvým blízkým hlavně to zdraví, ale určitě i to nezbytné štěstí. Protože víš jak, na Titanicu byli nejspíš všichni zdraví. :)

1mila2: Blahopřeji k potomkovi. A jsem moc ráda, že jsi rozšířila řady těch, které počaly navzdory špatným prognózám.

Jahudka82: Je fakt, že někdy bych je vystřelila na Mars, např. dnes když oba unisono řvali v obchodě, že chtějí auto za 2.000 Kč a zrovna jak naschvál plno lidí a jen dvě pokladny v provozu. Samozřejmě že jsem si stoupla do té pomalejší fronty. :) Ale většinou se to dá a je to v rámci únosnosti. :) Léky na nervy zatím předepsané nemám. :)

sinapis.alba: Tak též gratulace k překvapení. Někdy si ten osud docela hezky zahrává, že? :)

ch.jasmina: Díky za pochvalu deníčku. Ráda se rozepíšu, ale už jsem slíbila jeden deníček o pobytu ve Velké Británii jako au-pair a pořád se k tomu nemůžu dostat. Tak nic raději nic neslibuji. Taky to beru opravdu jako zázrak nepodobný neposkvrněnému početí, i když tak úplně nevinné to nebylo. Také přeji hezké vánoční svátky Tobě i celé Tvé rodině.

kukačka: Děkuji za chválu deníčku. A pokud máš děti, tak i jim přeji pevné zdraví a pokud ještě žádné nemáš, tak ať se zadaří hned jak budeš chtít, a to na první dobrou.

Janka88: Taky moc hezký příběh. A neboj, zvládneš to - těch super chvilek s holkami zažije víc než těch nervy-drásajících, i když taky přijdou. :) Rychlý a bezproblémový porod.

Tichošlápek: Blahopřeji a moc ráda čtu, že příroda má pořád navrch před definitivními lékařskými diagnózami.

Astyna88: To máš pravdu, občas se dějí - já s oblibou parafrázuji song Daniela Landy: Život nás vede různými tanci, někdy nám dá i šanci. :) Skvělé, že Tvá tchyně propásla správnou dobu na předepsání antikoncepce a teď máš díky tomu svého muže. :) A náročné to občas je, ale neměnila bych. :)

Všem děkuji za přečtení a přeji hezké Vánoce.

 • Zmínit
 • Nahlásit
756
17.12.18 13:45

@Popokatepetla

:lol: tak to je bomba.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1674
17.12.18 14:39

Děkuji za vtipně napsaný deníček (už jen nadpisy byly perfektní) a musím konstatovat, že nám se takto neplánovaně zadařilo potřetí - kdy jsme si arogantně říkali, že počít dítě je kumšt, že jak dlouho nešla ta předchozí dvě, že tomu necháme volný průběh… Asi fakt platí, že když je člověk uvolněný a v pohodě (což já bych po několika prorvaných týdnech a měsících rozhodně ten večer byla - už jen ticho v bytě bych považovala za tu nej předehru :mrgreen: ), tak to prostě jde samo nebo aspoň líp :).

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
17.12.18 15:41

PenelopaW: Naopak. Já děkuji za pochvalu deníčku. A blahopřeji ke třem dětem. To ty Vánoce musí být opravdu veselé. :) A nepochybuji o tom, že hlavně šťastné. Veselé a šťastné nejen Tobě, ale celé Tvé rodině. :)
Někdy ten uvolněný přístup, tomu plození pomůže, i když je jasné, že občas to bez pomoci medicíny nejde. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
24556
17.12.18 18:19

no, na „neplodnou“ se rozmnožuješ obdivuhodně :palec: K chlapečkům gratuluji :kytka: A asi bych to radši posichrovala nějakým způsobem ochrany, protože neplodná zjevně nejsi :P

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
17.12.18 18:42

pe-terka: Díky za gratulaci k chlapečkům. No, obdivhodně jsem se bohužel nerozmnožovala - ty nervy při prvním početí bych nepřála ani nepříteli, respektive nepřítelkyni. :) Druhé dítě jsme s manželem chtěli, takže v plánu byly další pokusy pomocí IVF. Nicméně se zadařilo nečekaně a neplánovaně tímto „šokézním“ způsobem. :)

Antikoncepci máme již pořešenou, už nic/nikoho riskovat opravdu nebudeme. :)

Hezké vánoční svátky Tobě i Tvým blízkým.

Příspěvek upraven 17.12.18 v 18:55

 • Zmínit
 • Nahlásit
1468
17.12.18 19:12

Ďakujem, pobavila som sa :mrgreen:

Příspěvek upraven 17.12.18 v 19:12

 • Zmínit
 • Nahlásit
18297
17.12.18 19:54

Moc hezky napsané a gratuluji :potlesk:

 • Zmínit
 • Nahlásit
484
17.12.18 21:38

Moc hezky a vtipně napsané :mrgreen: přeji hodně sil a hlavně zdravíčko :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
18.12.18 08:08

lisma: To jsem moc ráda. :)

Káťa19: Děkuji za pochvalu deníčku i gratulaci.

Masha0607: Díky za ocenění deníčku a také přeji hlavně to zdraví.

Ještě jednou díky všem, kteří si deníček přečetli a speciálně těm, kdo napsali komentář nebo klikli na :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2352
18.12.18 10:33

I mně se Tvůj deníček líbil :). Zasmála jsem se. Styl Tvého vyprávění je takový příjemný a zábavný :). Ať Ti kluci dělají samou radost!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
18.12.18 12:34

Veverka X: Děkuji. Příjemný zbytek předvánočního dne.

Příspěvek upraven 18.12.18 v 15:33

 • Zmínit
 • Nahlásit
13
1.1.19 02:08

Taky mi to trochu něco připomíná 😀 S mým druhým mužem jsme si moc přáli mimčo. On žádné neměl, já dvě větší děti. Po spoustě vyšetření nám řekli, že to nebude tak jednoduché. Musel na operaci varikokely, neb spermií co by se dalo na prstech jedné ruky spočítat. Zlepšení při kontrole za rok žádné. Takže po třech letech CAR. X krát inseminace, 3× IVF, mezi tím další inseminace. Nic. Cca pul roku po posledním IVF, světě div se, byla jsem těhotná. Byli jsme v šoku. Vše proběhlo v pořádku, no a dva měsíce po porodu jsem otěhotněla znovu :D Opět vše ok, takže máme deti 11mesicu od sebe. Mají 2 a 3 roky. :D :D :D A je to paráda. Žádná hrůza, žádná katastrofa 😀 A pak věřte doktorům, že jste neplodný a postarší pár 😀

 • Zmínit
 • Nahlásit
1935
14.1.19 14:11

Mery01: Gratuluji k velké rodině a jsem moc ráda, že i Ty s manželem jste jedním z dalších příkladů, že diagnóza „neplodnost“ není vždy „směroplatná“ :) . Ale je fakt, že než jste k tomuto závěru dospěli, zažili jste si toho (a co si budeme povídat - hlavně ty sis toho zažila) až dost.

Děti máme stejně staré a taky to nevidím na žádnou hrůzu a katastrofu. Spíš jsem postřehla klady a výhody. :)

Přeji Tobě i celé Tvé velké rodině spokojený život. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3256
15.1.19 14:14
:srdce: :hug: :srdce: :hug: :srdce:
 • Zmínit
 • Nahlásit