Kterak UEFA vychovává naše děti

Nejsem fotbalový fanoušek, nicméně jsem manželkou mírumilovného fotbalového fanouška. Proto, ač velmi nerada, jsem občas donuceným divákem fotbalu. Zejména těch důležitých zápasů, Třeba toho mezi Glasgow Rangers a Slavií. Likvidační faul Roofeho na Koláře mne ale zvedl ze židle. Napjatě jsem proto očekávala verdikt UEFA k celému dění. Jak říkám, nejsem fotbalový fanoušek. Jsem matka, která si uvědomuje, že co z dětí vychováme, v tom budeme muset samy žít.

Kterak UEFA vychovává naše děti

Asi všichni známe popisované události:
Velmi vyhrocené utkání plné surového chování na straně Skotů, pak 61. minuta, kdy Roofe (Rangers) jde do souboje s kopačkou proti hlavě brankáře. Neuvěřitelně surový zákrok. Kolářovi (Slavia) ze zákroku praskla lebka.

88. minuta Kúdela jde po dalším hrubém faulu za hráčem Rangers Kamarou a něco mu se zakrytými ústy říká.

 • K tomu říká Kúdela: „V emocích, po dvou červených kartách a řadě brutálních zákroků soupeře, jsem mu řekl: ‚You are a fu..ing guy.´“
 • K tomu říká Kamara: „Řekl mi: ´‘You’re a monkey, you’re a fcking monkey and you know you are,´“*

Následné tahanice na stadionu, nevpuštění hráčů Slavie do šaten, Slavie bez tiskové konference, fyzické NAPADENÍ Kúdely v tunelu Kamarou před zraky zástupce UEFA. Naprosté selhání Skotů.

Oč méně mne zajímá fotbal, o to víc mne zajímalo stanovisko, které k zápasu zaujme UEFA. Řeknu to jasně. Nechtěla bych být UEFOU a muset vydat stanovisko k dění. Proto jsem se v průběhu minulých dní několikrát přistihla na stránkách sportu, kde jsem hledala vyjádření UEFA.

Proč? Z výchovných důvodů - fotbal je plný sportovních ikon, které zbožňují celé generace. Moc mne zajímalo, jaký vzkaz UEFA pošle do světa. Dnes jsem se dočkala a musím říct, že jsem se z toho musela vypsat…

Jak rozhodla UEFA?

 • Napadnete-li brankáře tak, že mu zlomíte lebku, stopka na 3 zápasy UEFA.
 • Napadnete-li (v afektu) fyzicky protihráče, stopka na 4 zápasy UEFA.
 • Napadnete-li (v afektu) slovně protihráče jiné barvy pleti rasistickou nadávku, stopka na 10 zápasů UEFA.
 • Chováte se nesportovně, dehonestujete soupeře a nevpustíte ho ani do šaten - pokuta cca 240 tis. Kč.

Nejsem sportovec, jsem matka, takže si to musím přeložit do mateřštiny:

 • Ohrozíš-li kohokoliv během hry na životě (úmyslně či neúmyslně), dostaneš nejnižší trest.
 • Napadneš-li fyzicky kohokoliv za rasistickou urážku (a pokouším se brát jako fakt, že šlo o rasistickou poznámku), dostaneš jen o trochu vyšší trest.
 • Budeš-li se chovat nesportovně po hře, plácnou tě přes ruku.
 • Urazíš-li slovně rasisticky protihráče jiné barvy pleti, dostaneš téměř trojnásobný trest.

Možná jsou moje závěry mylné, ale nepřipadá vám to jako sdělení:
Když tě bude někdo štvát nebo ti vadit v brance, přizabij ho. Když na to nemáš, aspoň se s ním porvi. Hlavně mu - proboha - nic neříkej. Zejména pokud bude jiné barvy pleti.

Myslím, že UEFA nastolila zajímavý precedens a jsem moc zvědavá, jak se to projeví v následujících měsících a letech. Že by krev a mrtvoly na hřišti? Ať žije sledovanost…

Naštěstí - fotbal není UEFA. Fotbal tvoří hráči. A bude na nich, zda se zařídí podle vzkazu vyslaného z UEFA a nebo se rozhodnou jinak. Že jsou mezi nimi i chlapi s rozumem a ctí ukázali kapitán anglického Arsenalu Héctor Bellerín i gólman Bernd Leno. Před utkáním Arsenalu se Slavií.

Cituji výňatky z iDnes (jinak k přečtení zde Leno o Kolářovi: Byl to hrozný faul. Jsem rád, že je zdravotně v pořádku ) (fotografii jsem si vypůjčila tamtéž, pardon)


"Chtěl jsem se hlavně ujistit, že je na tom zdravotně dobře,“ pověděl Leno o Kolářovi, když se ho na setkání ptali novináři na tiskovce před odvetou v Praze. „Viděl jsem ten hrozný zákrok, po němž se Ondřej zranil, a jsem rád, že je OK,“ vysvětlila jednička Arsenalu.

„Rozhodčí ho sice kvůli bezpečnosti nechtěli pustit, ale Leno za mnou přece jen přišel, podal mi ruku, ptal se, jak mi je, a řekl: Neboj, od nás ti nic nehrozí,“ popisoval setkání samotný Kolář.

„Musím říct, že co mi hráči Arsenalu před zápasem řekli, platilo. Když jsem si šel pro vysoký balon, nikdo do mě nešťouchal, nesnažili se mě rozhodit nebo trefit. Ukázali, že jsou profíci,“ ocenil Kolář.


A parafrázuji p. Tvrdíka, i mně Bellerín a Leno vrátili víru v návrat myšlenky sportovní fair play.

Fotbal dělají hráči. Ženy, kolegyně, kamarádky, oslovuji i tebe, dobrá zpráva je, že to máme ve svých rukou. Jak naše děti, budoucí hráče vychováme, takové to bude. A UEFA má utrum. Aneb jak pravil klasik: „Ruka na kolébce řídí svět.“ Prosím vás, hlavně z nich nevychovávejte rasisty! Měli by to fakt těžký!

Beze srandy, proti trestu Kúdelovi nic nemám. I kdyby nebyl rasista, tak za vlastní blbost. Jenže aktivity obou dalších pánů mi připadají minimálně stejně nepřípustné.

Dovětek: Hráči Glasgow Rangers považují svůj trest za nepřiměřený a budou se odvolávat. Divné, ale naprosto s nimi souhlasím.

(To jsem fakt napsala deníček o fotbalu…? Cituju Svěrákova Kolju: „..ježišikriste..“)

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
14.4.21 22:30

Hezký večer, naprosto souhlasím. A taky nejsem fanda fotbalu..V obýváku nám ale občas bezi..:) Všichni řeši jako nejhrůznější delikt VERBÁLNÍ urážku (ať už jakoukoliv..). A napadení FYZICKE se přechází bez povšimnutí, resp. upozorňuje na ne pouze Slavia..Smutne..

 • Zmínit
 • Nahlásit
31295
14.4.21 23:08

To be honest, ono to fu. cking guy, když to ve vzteku vyštěkneš, může vyznít jako monkey. Co si budem povídat, čutálisti a jejich výslovnost… Jsem šťastná, že se náš rodinný život obejde bez fotbalu. To není sport. To je byznys.

 • Zmínit
 • Nahlásit
262
15.4.21 01:13

Naprosto souhlasím. Rozhodně nejsem rasista a naprosto ho odsuzuji, ale co se poslední dobou děje mi hlava nebere. A rozhodně to není jen ve fotbale. Dnes třeba na Seznamu článek Americký herec se omluvil, že si dovolil dabovat indickou postavičku ze Simpsnů 8o. V Tvoje tvář ma známý hlas nemůžou zpěvákům co předvádí afroamerické interprety barvit kůži 8o. Jako i tohle už je rasistické? Myslím, že se to poslední dobou fakt přehání a takhle se rasismus rozhodně nevymítí. Klečením už vůbec ne. Chce to hlavně děti vychovávat tak aby se chovali ke všem lidem stejně. Ale co vysílá svým rozhodnutím UEFA? Bělochovi klidně úmyslně rozbij lebku, ale černochovi proboha nic neříkej!

 • Zmínit
 • Nahlásit
1967
15.4.21 09:56

Hezky a slušně napsáno, snad autorku nikdo nenapadne z neobjektivního posuzování a rasismu… Souhlasím s @Tejami, že tu současnou dobu nějak nechápu. Díkybohu nesleduji zprávy, ale občas mi něco řekne máma, a to tedy stojí za to… teď už mi trochu víc smyslu dává dotaz jedné Američanky, se kterou jsme si psaly přes postcrossing, která žije v jednom z bývalých států Konfederace. Psala, jestli Češi a Slováci mezi sebou po rozpadu Československa mají nějakou zášť a spory, že u nich je pořád velká křivda a rasismus. Pokud je to tam vygradované tak, jako jinde ve světě, tak potěš pánbů, a zřejmě si to pak zkoušela představit na jiném příkladu v Evropě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
16374
15.4.21 10:04

Naprosto s Tebou souhlasím, včera jsem o tom také celý večer dost přemýšlela.

Stanovisko, které UEFA zaujala, je její obrovské selhání (byť si to tam evidentně málokdo uvědomuje) a v podstatě výsměch nejen všem výchovným pravidlům, ale hlavně těm nejzákladnějším principům mezilidské slušnosti.

 • Zmínit
 • Nahlásit
359
15.4.21 10:47

Taky jsem se nad těmi rozhodnutími UEFA pozastavovala. Ani nepochybuji o tom, že řekl fucking monkey… profi-čutálisti nejsou žádní Mirkové Dušínové a taky žádný velký bedny, čest výjimkám. Ale v mých očích je prostě rozdíl slovní urážka versus ohrožení na životě/fyzické napadení. Slova nejsou zbraně. Ale v GB mě zarazil i soud s tím chlápkem, který ubil českého manažera zámkem od kola, psali o něm jako o Zedovi. - Zdeněk. A oni toho bike-gangstera osvobodili s tím, že to byla sebeobrana. :zed:
Dost pochybuji, že UEFA je lidsky kvalitativně rozdílná od FIFA,. I já si pamatuji Seppa Blattera.

 • Zmínit
 • Nahlásit
31295
15.4.21 11:02

@Tejami
Zajímalo by mě, kdo může namluvit ty žluté postavičky?! Svět se otáčí vzhůru nohama, protože lidi si už neumí udělat legraci sami ze sebe.

 • Zmínit
 • Nahlásit
31295
15.4.21 11:04

@řehořice
Taky mě udivuje, že brutální ránu nikdo nekomentuje a vadí jim hlavně slovní přestřelka. Ten tmavý mu to měl vrátit, ze je jen blbý bledý vykořisťovatel a byli by si kvit. V hlavě merunu, nic jiného tam nemají. A prachy.

Příspěvek upraven 15.04.21 v 11:05

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
15.4.21 11:35

@Kulíšek13711 @Russet @Tejami @PenelopaW @BohunkaP

Díky holky, mně se nějak včera ulevilo, když jsem to dopsala. Považuji rasismum - a obecně potřebu jakékoliv skupiny vyvyšovat se nad druhou - za velkým problém. A asi i rozumím člověku, kterého celý život šikanují a který má jen díky barvě pleti horší vstupní podmínky než druzí. Pak chápu, že při slovním útoku se zakrytými ústy automaticky očekává, co uslyší. Možná to i opravdu slyšel. Takže řešit rasismus je za mne naprosto v pořádku.

Otázkou je, zda rasismus není jen červeným praporem, jehož úkolem je jen odvést pozornost od agresivity, kteru považuju za ještě mnohem horší problém. I prohřešky by měly mít nějakou prioritu.

1. Nezabiješ 2. Nezmrzačíš 3. Neublížíš - ani fyzicky, ani slovně (tohle je pro mne asi na stejné úrovni, ono i to slovo lze použít jako zbraň..) @řehořice :mavam:

Díky všem, změníme to :) Naše děti budou super.

Příspěvek upraven 15.04.21 v 11:42

 • Zmínit
 • Nahlásit
31295
15.4.21 11:44

@JAGizna
Syna vedu k neagresivitě. A asi nebude fotbalista. Líbí se mi spíš atletika nebo volejbal. Ale ne na extra závodní úrovni.

Příspěvek upraven 15.04.21 v 11:44

 • Zmínit
 • Nahlásit
11002
15.4.21 13:30

Vzdycky jsem nechapala, jak muze nejaka vyspela civilizace skoncit, ale tady to vidime v primem prenosu. Zhrouti se to samo do sebe.

Fotbal silenost.

Navic ta slova - bez dukazu.
A i kdyby to rekl, tak proboha, takovou kravinu resit. Tak mu mel rict „a ty jsi zase fucking vychodoevropan“ a byli by si kvit.

Pozitivni diskriminace je cesta do pekel.

 • Zmínit
 • Nahlásit
a12
46152
15.4.21 14:25

Ano, co jsem tak cetla, tak takhle to ty černoši mají, hlavně fotbalisti a hlavně Británie.. nemusíš říct nic, on výkřikne jak malej harant a prstem ukazuje to je rasistický.. a když to řekl černoch, tak to tak prostě je a nemůže se to zpochybnit :nevim:
a tvrdá hra.. v nižších soutěžích v zemích tyhle natury prej hrajou na to, že soupeřův hráč ma zetejpovany koleno, taktika od trenérů, jdi mu po kolenu.. a proto se tam prý tejpy nepoužívají.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1967
15.4.21 15:32

@admin Prosím o smazání příspěvku ;). Děkuji.

Příspěvek upraven 16.04.21 v 08:43

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
15.4.21 16:16

@PenelopaW

Aby nebyla mýlka:
Souhlasím s UEFA v tom, že ani nadávky na hřiště nepatřej. Natož rasistické. A proto je - za mne - trest pro Kúdelu v pořádku. Tohle není o rasismu a zpochybňování viny Kúdely. Zakryl si ústa a něco vulgárního řekl protihráči? Ano. Zpochybňovat lze pouze to, zda to bylo rasistické. Ale tohle je chyba jen a jen Kúdely, nechal se vyprovokovat a tohle jsou důsledky. Netrápí mne Kúdela. Z mého pohledu je víceméně jedno, jestli je slovní útok rasistický nebo ne, je to prostě akt agrese vůči protihráči. A za ten si trest zaslouží.

Problém vidím v tom, že agresivita je vnímána jako menší problém než urážení. Že plánovaný útok coby odveta za urážku je přijatelnější než sama urážka. Že likvidační faul je v pořádku. Že zranit člověka a ohrozit jeho život je menší problém než urážení. Že váha prohřešku zohledňuje aktuální trend nikoliv závažnost situace z pohledu lidského života. :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1967
15.4.21 16:54

@JAGizna Souhlasím se vším, cos tady napsala, ten poslední příspěvek byl spíše reakcí na vyhrocování všeho, co zavání rasismem, ať domněle či reálně. Samotná ta scéna ve filmu je z velké míry myšlena v nadsázce a všechen ten humbuk trochu shazuje.

Samozřejmě netvrdím, že rasismus je v pořádku! Na VŠ jsem studovala obor cílený na sociální práci v sociálně vyloučených lokalitách. Člověk se tak často setkával s tím, že děcka, která tu žila, opravdu ty startovní podmínky neměla snadné, nemluvě o podmínkách dalších, které je vlastně od počátku odsoudily k nějakému ne úplně ideálnímu způsobu života. Pak jsem pracovala s cizinci a třeba Kurdové si stěžovali, jak na ně lidé koukají na ulici jen proto, že mají tmavší pleť. (Jedna holčina nemohla vydýchat, že jen za ní chodila prodavačka v drogerii a kontrolovala ji, zda něco nekrade.) Docela úsměvná byla situace, kdy jeden náš klient - černoch pracoval jako sekuriťák v obchodě s oblečením a chytil tam zloděje - Ukrajince. Majitel obchodu pak volal na polici s tím, že tam cizinec kradl zboží, takže policisté, když dorazili, automaticky chtěli odvést toho černocha…
Proč to píšu: rozhodně si nemyslím, že rasismus a jeho projevy jsou v pořádku! (Ať jsou jeho kořeny v nějakých historických podmínkách nebo čistě „jen“ ve strachu z něčeho odlišného.) Ovšem to, co poslední dobou probíhá v médiích, to už mi hlava nebere. Jedním z důsledků je pak to, že verbální útok je brán jako něco horšího než těžké ublížení na zdraví, které může mít i trvalé následky…
Moc se mi líbilo to Tvoje shrnutí. Ač nejsem věřící, vybavilo se mi desatero jako takové naprosto elementární zásady chování lidí k sobě a mezi sebou.

EDIT: Ve sportu jsem navíc vždy měla za to, že by tam měly platit nějaké zásady fair play. Že jde sice o výkon a nějakou „porážku“ soupeře, ale vždy v dobrém, kdy zvítězí ten lepší. Ale to možná platí jen v nějakých nižších soutěžích, kde nejsou takové peníze? (Občas, když člověk sleduje nějaké filmy či seriály ze sportovního prostředí, kde trenér nabádá svěřence, aby začal dopovat, popřípadě kouč radí hráčům, jak nejlépe zranit, aby to vypadalo jako nehoda, bojím se, že to nebude tak úplně fikce.)

Příspěvek upraven 15.04.21 v 16:58

 • Zmínit
 • Nahlásit
7355
15.4.21 17:57

Ahoj,
zajímavý pohled. Děkuji.
No jenže ono tohle prostupuje celou společností a v některých jiných případech tomu společnost trestá.
Např. majetková tr. činnost se trestá více než ublížení na zdraví, občas i než zabití.
Znásilnění méně než třeba daňový delikt.
A tak by se mohlo pokračovat nejenom v otázkách spravedlnosti. Vytváří se se měřítka ne dle míry závažnosti, ale podle společenské poptávky, což často fakticky znamená,,dle nejhlasitějšího křiku." A to nemusí vůbec korespondovat s tím, co si společnost skutečně demokraticky většinově myslí.
Ano, souhlasím, přijde mi, že svět se dal co se týká hodnot na podivnou cestu. A netěší mne to. Vůbec mne to netěší…

 • Zmínit
 • Nahlásit
16
15.4.21 20:44

Nevím, jestli kvůli fotbalu, ale zrovna včera si mě na hřišti odchytil jeden kolumbijský tatínek. Odchytil si mě proto, že jsem Cigoška a měl potřebu se mě zeptat, jak se mi tady žije a jak to dávám. Bylo za tím, že on to už vůbec kvůli rasismu nedává a že potřebuje, abych to vysvětlila jeho české ženě, že se nutně potřebuje přestěhovat, alespoň do Vídně. Je to vysokoškolský tatínek s indiánskými rysy. Popisoval mi sledování v obchodech, nechuť lidí pustit se s ním do rozhovoru, různé narážky, despekt, když s ním jednají. Nic zvláštního, všechno, co zažívám denně. Co mě na tom překvapilo, byla naléhavost, s kterou o tom mluvil a obrovské utrpení - dobrali jsme se k tomu, že já jsem zvyklá od dětství. Kým on to ve své domovině nikdy nezažíval. Pak několik let bydlel v Rakousku a Německu, ale tam se s tím taky nesetkal, až tady. Vůbec se na to necítí připravený, toto zažívat a být občanem druhé kategorie. Povídal mi o svých zahraničních přátelích z města, s kterými se kdysi seznámil na kurzu češtiny a kterých prožitky jsou naprosto stejné. Z jedné strany jsem mu povídala, že ne všichni Češi mají předsudky. A že předsudky nejsou nic neměnného, zrovna největší rasista v práci bude jednou nejvíc stát o to, být jeho kamarád - a často je to fajn člověk, kromě svých neomluvitelných názorů.
Ale z druhé strany jsem si uvědomila, jak jsme vážně tady v Čechách nechutně zvyklí, že být xenofob je v pořádku. Jak já jako Romka jsem nechutně zvyklá, že jsem pro Vás občanka druhé kategorie. A že mě už ani nenapadne dávat Vám to běžně sežrat, jak Vás rezignovaně mám ráda i s tím. Jak jsem zvyklá na dozor v obchodech. Jak jsem zvyklá, že kolegové lékaři se o rasistických tématech baví i přede mnou, jak klidně urážejí nějakého společného pacienta a když se ohradím, ať si dávají pozor na pusu, tak si vyslechnu, ať se s nimi neztotožňuji, já jsem jiná - a ať si na takové řeči zvykám, ať nejsem taková citlivka.
Nejsem citlivka. A mám své kolegy ráda i jako přiblblé rasisty. Beru, že bavit se v Čechách negativně o Romech a migrantech je dalším běžným konverzačním tématem hned po počasí. Ale chtít po mě, abych si taky uměla ze sebe udělat legraci a nebrala se tak vážně, při slovech, že jsem opice, je už trochu moc… Na to je za tím v našem bílo - tmavém soužití až příliš bolesti. A věřím, že Vy bílí tu bolest necítíte, na to jsou karty jasně rozdané, kdo komu co.
Co kdyby jsme si místo toho trochu připustili, že lidi ze zahraničí nás vnímají správně, v tom co vidí? A že rasizmus je vážně problém, obrovský problém? A že ten obrovský problém jasně máme, už jen tím, že vůbec nechápeme, o co jim jde a co jim na nás vadí? Tak moc jsme s rasismem srostlí…
Samozřejmě ani trochu neschvaluji, že fyzické napadání přijde někomu jako malý přestupek a že dostali tak nízké tresty… Ale Vaše diskuze zde mě opět začínala bolet. Já vím, mám být zvyklá, že mi každodenně trochu “bílí” způsobuji bolest. A toto byla ještě na české poměry docela umírněná diskuze, tak co tady vlastně vidím špatného? Mám se umět trochu zasmát sama na sobě a nebrat se tak vážně. A hlavně nekritizovat Vás, proboha, vždyť to bolí. A hlavně mám být vděčná, že stát do mě nasypal jednu dobu až 27 tisíc měsíčně na sociálních dávkách - byla jsem na mateřské. Typická Romka - udělala jsem si děti, a bílí aby mě živili… A hlavně mám být vděčná, že mě nevystěhujete do druhého státu, nebo nehodíte do plynu - i toto celkem pravidelně poslouchám…
A já vím, žiji s Vámi celý život - velká část z Vás rasisty není. A i pokud jste, jste jinak docela fajn lidi, které mám ráda…

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
15.4.21 21:16

@Bramborova

Mrzí mne, že takhle diskuzi vnímáš. Je to tvoje právo :srdce: Mne naopak potěšil rozumný přístup v diskuzi a to, že se nikdo nepokusil svézt diskuzi na rasizmus. To není téma toho článku, ač rozumím, že právě pro tebe je to téma největší. Článek řešil rozpor mezi trestem za agresivitu a trestem za rasizmus.

Pokud nebudeme rasisti, ale budeme se navzájem mlátit, ani tobě asi nebude líp. Nejen část společnosti bude v háji, celá společnost bude v háji. Za mne by bylo ideální vymýtit oboje. A to by znamenalo stejný trest pro všechny tři,

Bee to takhle - kam bys radši postavila své dítě, na kterou pozici na hřišti. Na místo brankáře, aby mu rozbili lebku, do chodby, kde ho někdo zmlátí nebo na hřiště, kde ho někdo urazí?

S trestem pro Kúdelu za velmi hloupé chování v podstatě souhlasíme, byť je sporné, co během vyhroceného utkání vlastně řekl a stále je zde možnost, že rasista není. Nicméně každopádně urazil protihráče a to je nepřípustné. Že to byla urážka je jasné a zaslouží si proto trest.

Máš to těžký. O tom nepochybuju. A je mi líto, co prožíváš a buď ujištěna, že až se potkáme, seřvu tě stejně jako kohokoliv jiného… Ani náhodou samozřejmě :) :hug:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16
15.4.21 23:11

JAGizna

Naprosto souhlasim se vsim, co pises. I s tim, ze tento clanek a diskuze nebyl rasisticky… Jinak by me to nevybudilo napsat… Naopak mnoho prispevku je naprosto nerasistickych… A v mnohych, pres to, ze pisatele si to naprosto neuvedomuji, prosakuje, kde a v jake rasisticke kulture zijeme. A temer ve vsech prispevcich je viditelne, ze u nas jeste lidi nezazili dostatek diskuzi o rasizmu, pohybuji se po krehkem ledu docela nebezpecne a bez porozumeni…
Ver mi, ze kdyby si Romove v teto spolecnosti mohli vybrat pro sve deti mezi jednorazovym fyzickym napadenim ( nemluvim o zkopane hlave) a mezi celozivotnim a temer celospolecenskym ponizovanim, meli by jasno…

Co je v teto diskuzi naprosto vsudepritomne, je zamenovani slovnich urazek a rasizmu. Neni to to same. Klidne si predstav, ze jsi romska mama. A Tve dite musis dat do skolky, kde mu brzy budou casto rikat : fuj, ty si cerny! A ne jen to. Tve dite velmi brzo porozumi, ze rodice spoluzaku nejsou nadseni z jeho pritomnosti ve skolce a ze vlastne nikdo z teto spolecnosti ho nema rad, ani jeho rodinu, protoze jsou proste menecenni lidi. A kdyz by tve dite prislo ze skolky, ty by si ho ani neumela poradne utesit, protoze to je vec, s kterou se tve ditko proste musi naucit zit…
To neni to same, jako kdyz tvemu ditku ve skolce nadavaji “ Klaro- paro”. A i když takove “ Benouši - tlusťouši” - pokud je Ben doopravdy boubelaty, zanechava obrovske sramy, jeste porad to neni to same…
Neni to same, kdyz nekomu reknes “ty zmrde” a “ ty cerny zmrde”. A v teto diskuzi to nebylo reflektovano…

A JAGizno, me nediskriminuji lidi - a naopak - stoji o mou spolecnost, pokud navazu ocni kontakt a reknu alespon vetu… Takze i kdyz bys byla i nejvetsi rasistka, se mnou by jsi si rada popovidala… A to rozhodne nejsi…Ponizujeme ty, na ktere si troufame, protoze jsou slabi a chudi… Protoze to nam zvysuje sebevedomi… Dokazat si, jak my jsme na tom lepe. A to na mne moc nejde… I kdyz chvile, kdy jdu spinava z hriste, a na nohou mam podivne spinave boty, o kterych vetsina nevi, ze jsou barefooty, a k tomu nenavazuji ocni kontakt, byvaji caste a ver, ze by jsi si jako vsichni ostatni pro jistotu chytla kabelku…

 • Zmínit
 • Nahlásit
360
15.4.21 23:47

@Premek_Orac pekne receno. 👍 take nesouhlasim s tresty, ale vubec nechapu, proc to lidi tak resi, na svete je tolik daleko vetsich nespravedlnosti, a jak rikas, neprimerenych trestu.

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
16.4.21 00:12

@lisatka

Ikony (sportovní, politické, jakékoliv) mají moc ovlivňovat chování mas. (Na rozdíl od trestního sazebníku, díky za rozšíření úhlu pohledu @Premek_Orac) Svou podstatou jsme zřejmě opice a tak se opičíme (to není rasistická narážka, to jsou závěry pana Darwina). Vzory chování, které nám naše ikony předvedou a které dostatečně neodsoudíme, budou brzy následovat mnozí další. Všimněte si, jak se společnost změnila s nástupem Miloše Zemana a dalších podobných. Vulgarita, hloupost, agresivní rádobyvtipné slovní napadání a veřejně prezentovaná lež bez jakýchkoliv následků, se staly běžnou a akceptovanou součástí našich životů. (Věřím, že dočasně - až vyměníme elitu, začneme být zase po čase lidští.)

Teď by se k nim měla přidat ještě agresivita… Proto to trápilo mě :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1967
16.4.21 10:01

Omlouvám se za off topic

Jak píše autorka deníčku, text neměl být primárně o rasismu, ale ukazuje se, že právě ten tu vyvolal diskusi. Možná by stálo za to přesunout ji do jiného tématu, ale mám trochu strach, aby se to nakonec nezvrtlo nesprávným směrem.

@Bramborova Přečetla jsem si Tvůj příspěvek ráno, a od té doby přemýšlím, jak na něj reagovat. Bojím se, aby to, co nakonec napíšu, nebylo nepochopeno, ale zkusím to risknout :), protože to, cos napsala, mne zasáhlo.

Asi každý z nás zažil někdy situaci, kdy se mu někdo jiný vysmíval a kdy ho trápil, třeba právě kvůli vzhledu a něčemu, co je vidět. Většinou to bylo v nějakém životním období (třeba ve škole), většinou ten dotyčný z našeho života zmizel a my z toho vyrostli, i když jen vzpomínka na to nás bolí. Možná i dost z nás zažilo situaci, kdy se na nás v zahraničí dívali skrz prsty jen proto, že jsme se bavili česky, a Češi tam zrovna neměli dobrou pověst (takže za námi chodil sekuriťák v obchodu nebo jsme jako jediní museli zaplatit zálohu za kelímek svařáku na adventních trzích). Bylo to nepříjemné, ale ta situace skončila, a i když v nás zůstala nějaká pachuť, hodili jsme to nakonec za hlavu. Máš proto pravdu v tom, že drtivá většina z nás si vůbec neumí představit, jaké to je vyrůstat s takovými pocity a chováním okolí po celý život. Upřímně: Musí to být hrozné. Takže chápu Tvoji bolest. (Nemluvě o tom, že matka se pak s tímto potýká u svého dítěte a nemá možnost ho předtím uchránit…) Možná právě proto, že to lidi nezažili v takovéhle míře a intenzitě o tom občas nevhodně vtipkují, aniž by si uvědomovali, že to vlastně k smíchu není.

V mém okolí je velké množství lidí, které nemá žádnou negativní zkušenost s Romy nebo kýmkoli jiným, kdo by byl „odlišný“. Přesto když na pískovišti uvidí tmavou maminku, trochu zpozorní, i když si zároveň třeba říkají: „Ale třeba je to slušná Romka!“ Přitom u jiných rodičů na pískovišti je nenapadne: „Třeba je to slušný člověk!“ Už tohle je špatně.

Píšeš, že hodně lidí, i když jsou rasisti, by se s Tebou rádi dali do řeči. Tady myslím, že zaměňujeme pojmy rasismu, předsudků nebo xenofobie. Myslím si totiž, že většina z nás není rasistou (nemluvě o tom, že Romové jsou podle rasových teorií řazení pod rasu bílou ;) ), naopak všichni se snaží ty předsudky, které do nás sypou od malička rodiče nebo někdo jiný, aniž bychom my sami měli nějakou osobní negativní zkušenost, která by je potvrzovala, tlumit a chovat se slušně ke komukoli, ať má tmavou pleť nebo je na vozíku. Proto mě zamrzelo, že ve svých příspěvcích píšeš „Vy“. (Když jsem dobrovolničila, kupa dětí říkala „vy Češi“ a debaty na téma, že oni jsou taky Češi nebo kdo je vlastně „Čech“ byly úplně zbytečné.)

Hodně lidí hovoří o rasismu nebo udělá nějaký „vtípek“, aniž by si uvědomili, že tím mohou někoho, kdo je hovoru účasten, zranit. Používají různé hanlivé pojmy, aniž by je třeba mysleli vážně, ale neuvědomují si, že pokud s nimi někdo vyrůstá odmalička a přikládá jim význam, tak ho zraňují. V tomhle máš určitě pravdu. Na druhou stranu ale podle mě není fér právě ono „Vy“. A v tom vidím celý ten diskutovaný problém i to, co se děje na Západě. Že vlastně někomu, kdo je sám bez viny, se vina přičítá za něco, co neudělal. Že jeho bílí předci (které ale třeba reálně v rodokmenu ani neměl) zotročovali. Že prodavačka v krámě chtěla šacovat zákazníka, protože jí přišel podezřelý jen svým vzhledem. Nebo že se malí kluci musí ve třídě postavit a omluvit se děvčatům za to, že muži celá staletí diskriminovali ženy.

Celé tohle téma, ať jde o rasu (nebo pohlaví) je hrozně citlivé a připadá mi, že se k němu moderní společnost neumí postavit. U nás konkrétně, ve vztahu k Romům, to vidím jako běh na velice dlouhou trať, v řádech minimálně jedné, dvou generací, než se změní přístup. Aby na jedné straně zmizelo to, že si chytnu kabelku a zpozorním, a na straně druhé obviňování těch, kteří si třeba ani tu kabelku nechytili a snaží se přistupovat ke všem „je to dobrý člověk“. Proto se mi líbí poselství deníčku, které vyzývá k tomu, abychom se k sobě zkrátka chovali slušně.

Nechci plevelit diskusi a @JAGizna se za to moc omlouvám. Jak jsem psala, Tvůj příspěvek mne zasáhl a měla jsem potřebu na něj reagovat. Kdybys chtěla pokračovat v nějaké diskusi, klidně se mi ozvi, myslím, že to obě uneseme a zvládneme :).

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
16.4.21 11:33

@PenelopaW @Bramborova

DĚKUJU… mám od včerejška úplně stejné pocity. I mne text obou příspěvků zasáhl, zejména popis situace dítěte ve školce. Od včerejška přemýšlím o odpovědi… Díky za slova @PenelopaW i @Bramborova

 • Zmínit
 • Nahlásit
7355
16.4.21 12:41

@lisatka Hele, asi správná poznámka, a pravdivá.
Třeba já to vnímám v životě tak, že je třeba svádět boj s nespravedlností tam, kde to mohu ovlivnit. Tedy zejména se snažit se nespravedlností nedopouštět. Z tohoto pohledu neexistuje menší nebo větší spravedlnost, ale ta, kterou mohu napravit či zmírnit, nebo nemohu.
PS: Samozřejmě, ikdyž se snažím, chybuji. Jako každý.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11002
16.4.21 13:05

Nechce se mi verit, ze by slusne vystupujici kolumbijsky tatinek mel problem. Fakt ne.
V Cechach zije hromada Vietnamcu, dalsi velke mnozstvi jinobarevnych slusnych lidi, a drtiva vetsina spoluobcanu po kratkem podvedomem vyhodnoceni bezpecnosti (coz je zasadni soucast pudu sebezachovy) je bere uplne normalne.
Samozrejme kdyz clovek jede tramvaji a nastoupi parta cikanskych pubertaku, tak si radsi prestoupi jinam, uplne stejne, kdyby pristoupili bili fetaci. To je v poradku.

A co se tyce nadavek, to proste lidi sahnou po prvnim, co se toho cloveka dotkne, nevidim rozdil mezi zmrde/cernej zmrde/bilej zmrde.

Nebudme haklivi kvuli kravinam a zamerme se na skutecne vazne delikty.

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
16.4.21 16:01

@Lucie_Sx

Tak s tímhle bohužel nesouhlasím a chápu, proč poukazuje @Bramborova na zaměňování urážky a rasistické urážky. Vidím to právě ve tvém příspěvku, kde srovnáváš nesrovnatelné. Srovnatelná by byla parta romských puberťáků a parta bílých puberťáků.

Urážka vs. rasistická urážka
Bezpochyby je zásadní rozdíl ve formě slovní agrese:

 • Urážka je výrok nebo čin, který snižuje jinou osobu či skupinu a poškozuje její pověst nebo zpochybňuje její čest.
 • Rasizmus je teorie a ideologie hierarchizující sociální skupiny podle rasového klíče


(viz. Wikipedie)
Obojí nemá stejnou váhu @Bramborova má pravdu. Ale - obojí bychom se měli začít snažit z mezilidských vztahů odstranit.

Přistupujme, prosím, pro účely diskuze o trestu jako k odůvodněné rasistické urážce.
Trest padl za rasistickou urážku vs. fyzické napadení vs. faul ohrožující život(a pokud jste si nevšimly, pokouším se svést diskuzi opět žádoucím směrem). Pokud máte potřebu komentovat, zaměřte se, prosím, právě na tyto 3 tresty. Děkuju :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
16
16.4.21 18:00

PenelopaW

JAGizno, promiň, ještě chvilku Ti to budu kazit. A navíc budeš číst, co jsi už četla
Penelopo, děkuji za citlivou reakci a máš pravdu, zneužívám výsadu říkat si „my Romové“ a „my Češi“ a „my Slováci“, jak se mi zachce…
O futbalu jinak nic nevím a tak ani netuším o světě, kde se jen tak navzájem bijí ne jen malí kluci, ale i dospělí muži. A tak ani netuším, jestli to je ve fotbale doopravdy velké téma - že se používá pořád víc a víc fyzického násilí, nebo ne… Jinak celosvětově se ví, že se ze století na století stáváme pořád „jemnější“ - pořád méně lidí umírá násilnou smrtí…
Ano, vůbec tomu nerozumím, že se ve fotbalu toleruje fyzické násilí - prasklá lebka mi nepřijde v pořádku a ani to, že je za ní tak malý trest… Čemu rozumím, že zrovna Velká Británie, krajina, kde v současnosti žije hodně „barevných“, si dává extrémní pozor na rasismus a trestá ho vzhledem k jiným věcem nepřiměřeně silně. Jinak si to ani nemůže dovolit, pokud chce jako multikulturní společnost dobře fungovat.
A čemu rozumím, je pohled jiných, západních krajin, na Čechy, jako na krajinu rasistů, když komentují současnou aféru. Na západě už dávno proběhlo množství diskuzí, při kterých si lidé uvědomují, jak je těžké zbavit se předsudků, intenzivně na sobě pracují, dávají si pozor na to, co alespoň na veřejnosti říkají a snaží se být co nejvíc otevření…
V Čechách je tabu přiznat si, že naprosto všichni tady máme předsudky vůči jiným skupinám lidí. Nikdo s nikým jste se zrovna o svých předsudcích nebavil a ani jste nezažili žádné diskuze o tom, jak toto nastavení poškozuje celou společnost.
Přitom je naprosto přirozené a normální mít předsudky vůči jiným lidem. Předsudky nám ulehčují rozhodování a máme je o všem, ne jen o lidech. Zrovna o lidech (a o jídle), jsou naše předsudky emočně hodně zabarvené, protože se v minulosti vyplatilo rozlišovat „my“ a „oni“. V dnešním přelidněném, navzájem propojeném světě máme jedinou možnost - předsudků se co nejvíce zbavit a spolupracovat, jinak nedopadneme dobře.
Jenomže nemít předsudky je sakra těžká práce, není to nic přirozeného. A pokud si ji sami na sobě neodmakáte (nebo Vaší rodiče při vaší výchově v dětství), tak je prostě máte. A protože tady v Čechách dané téma není módní, naprostá většina lidí prostě předsudky má - a protože se za to stydí, skrývá je i sama před sebou… A je spokojená se sebou, že si nemyslí, že Romové ( u nás největší chudá menšina) patří do plynu a že minule se i usmála na romského souseda, tak to je předce jasný důkaz, že já nemám problém.
A teď si sami sebe představte. Zadařilo se Vám rozjet e-shop s dětským oblečením a potřebujete do svého týmu ještě jednu zaměstnankyni. Protože už všechny volné kamarádky u Vás pracují, vypíšete inzerát a na pohovor Vám přijde paní Nováková a paní Horváthová. Obě jsou stejně mladé se stejným vzděláním a obě si hledají práci po skončení mateřské. Ne, vy prostě nemáte žádné předsudky, ale paní Horváthová má přesně ten nosový přízvuk, který Vás znervózňuje. A proboha, vždyť Vy nehledáte jenom spolupracovnici, ale kamarádku, která se bude hodit do Vašeho kolektivu, se kterou budete chodit na babské jízdy. Prostě nemáte nic proti paní Horváthové, ale paní Nováková se mezi Vás jasně hodí, to vidíte, že to tak je, je to Vaše stejná krevní skupina. Ubehli tři měsíce, paní Horváthová reagovala na všechny možné nabídky práce, rozeslala životopisy, dokonce jí pozvali i na dalších pět pohovorů, ale všude dopadla stejně. Do toho jim majitel bytu, kde bydleli poslední čtyři roky, oznámil, že bude potřebovat byt pro svého syna a hledají si s manželem podnájem. Teď jste majitelem podnájmu. Ne, vy nejste rasisti, nechcete nic jiného, než pronajmout svůj byt nájemníkům, kteří budou pravidelně splácet nájem, byt Vám nezdevastují a nebudou dělat konflikty se sousedy. Přišli Horváthovi, ona nepracuje, on prý jo, ale kdo ví, jestli? A na jak dlouho? A co když se budou sousedi stěžovat? A nakonec přišla se na byt kouknout i tato rodinka Nováků, oba vypadají tak slušně a jejich děti jsou tak roztomilé… No ať se na Vás nikdo nezlobí, ale předce si do bytu můžete nastěhovat toho, kdo je Vám sympatičtější? To z Vás ještě rasisty nedělá… Horváthovi takto pochodili i dále a skončili na místní ubytovně. O další tři měsíce později se potkávají paní Horváthová a paní Nováková v čekárně u lékařky, obě mají zatím nediagnostikovanou Crohnovou chorobu. Vy jste tou lékařkou. Za hodinu musíte odjet na konferenci a máte plnou čekárnu lidí. Devět jich tam je. První jde na řadu paní Nováková, stěžuje se na zažívací obtíže. Nezdá se vám to celé, dáte si záležet s půlhodinovým diagnostickým rozhovorem a pošlete jí na specializované vyšetření. Teď už vážně nestíháte! Objeví se u Vás i paní Horváthová, taky se stěžuje na bolesti břicha. Rychle jí doporučíte, ať jí více zeleniny a ovoce a méně smaženého, zdravá strava proboha! A předepíšete jí nějaké prášky. O týden opět slyšíte v čekárně i paní Horváthovou, mluví na to své divoké dítě. Ten její nosový hlas Vás celkem ruší, už aby tam nebyla! Paní Horváthová jde k Vám dovnitř, přes dveře zahlédnete, že v čekárně sedí ještě dva pacienti, mezi nimi i pan ředitel školy, kam chodí Vaše starší dcera. A za 35 minut musíte odjíždět, aby jste stihla vyzvednout mladší dceru ze školky. Paní Horváthová se opět stěžuje na břicho. Napadá Vás, po mateřské je už půl roku nezaměstnaná, neusiluje ona náhodou o invalidní důchod? Každopádně to teď nemáte čas řešit, tabletky jí už nechcete dávat, opět jí vysvětlíte význam zdravého stravování a doporučíte nějaké bylinkové směsi a jdete se věnovat panu ředitelovi. Když později myslíte na svůj pracovní den, máte ze sebe dobrý pocit. Přišli se Vás ptát kvůli nějakému výzkumu, jak to máte s romskými pacienty? Jak bych to měla mít? Dobře, zrovna včera jsem tu měla paní Horváthovou. Proti Romům nic nemám, naopak, na rozdíl od svého kolegy, kteří Romy odmítá, jsem vzala do své péče i další Romy z ubytovny, kde bydlí paní Horváthová. Z výzkumu odejdou a Vy máte ze sebe stále dobrý pocit. Že Vám teď jasnozřivě oznamuji, že paní Horváthová má Crohnovu nemoc? Říkáte, že se nic moc nestalo, příště paní Horváthová přijde, Vy budete mít zrovna více času a pořádně jí vyslechnete a pošlete na specializované vyšetření? Podle statistik ne. Vy jste si svých předsudků vůči paní Horváthové ani nevšimla, ještě o nich ani nevíte. Ale ona jo, protože je zažívá pravidelně. Zrovna v autobuse od Vás domů si ještě musí vyslechnout schválně hlasitý rozhovor důchodkyň, jak nám tyto osmahlé dámy jenom rodí jedno dítě za druhým, žijí na sociálních dávkách a zneužívají náš stát. Ani nemůže protestovat, protože je vážně na sociálních dávkách…pravděpodobnost, že se na diagnózu paní Horváthové nikdy nepřijde, nebo až za deset let, když bude mít střeva naprosto zničené, je vysoká. Romové z nějakého důvodu nenavštěvují lékaře, nechodí na preventivní prohlídky, ani když jsou vážně nemocní. Teď se podle průzkumu ukazuje, že jedním z důvodů je i chování nás - zdravotníků… Průměrně paní Horváthová jako Rom-ka umře o hodně let dříve, než je průměr majority v Čechách. A to se má na ulici ještě přenést nad to, když jí někdo nazve „přičmoudlou“, protože předce doopravdy je?

Nerozumím, že se netrestá fyzické násilí. Ale naprosto rozumím snaze západních krajin poukazovat na rasistické jednání a výrazně ho pokutovat…

 • Zmínit
 • Nahlásit
1967
16.4.21 19:17

@Bramborova Takových modelových příkladů znám bohužel ještě víc… My to svého času viděli zejména při srovnání vzdělávací dráhy „majoritního dítěte“ a dítěte z lokality :(.

Myslím, že přístup, který by mohl být klíčem, tu už padl: začít u sebe. Těžko vynucovat na úrovni nějakých politických proklamací a represí něco, co v lidech není nebo co si neuvědomují. Jednotlivec vs. celé lidstvo je sice poměrně nízké číslo, ale když těch jednotlivců bude víc a budou dávat příklad, tak už se to číslo navyšuje. Vlastně to podstatné napsali @Premek_Orac i @JAGizna . Proto jsem psala, že to vidím jako běh na dlouhou trať, kdy se změna projeví třeba až za generaci nebo víc.

Líbila se mi ta věta, že naše děti budou super - doufám, že tomu tak bude.

 • Zmínit
 • Nahlásit
360
17.4.21 00:14

@JAGizna ja tu vec vnimam spise jako @Bramborova cesi jsou vesmes velci rasisti.
Jak je to ted v cr vubec netusim, uz 3 roky jsem v cr nebyla. Jestli jsou lide v cr vice agresivni nez drive, netusim, podle meho takovy byli i drive a pamatuji si na dva arogantni politiky z minulosti, Topolanka a Kalouska, a v obchodech byli lidi na sebe neprijemni vzdycky. Podle meho by se vice nez resit nejakou fotbalovou kauzu meli zamyslet nad tim, kam zmizela jejich svoboda pohybu, coz me osobne tizi daleko vice nez nejaka hloupa kauza, ktera jen odvadi pozornost od toho, co je skutecne dulezite.

 • Zmínit
 • Nahlásit
46
17.4.21 10:30

@PanelopaW @Bramborova

Rozumím příkladu - takový všední, běžný, neagresivní rasismus, nenapadnutelný rasismus. A je to určitě rasismus? Rasismus je dle poučky nenávist k rase. Tohle nevypadá na nenávist. Spíš předsudky, lhostejnost, nezájem.

Otázkou je, zda stejný přístup nezažívá babička Nováková jen proto, že už jí je 70 a nikoho už moc nezajímá, ani vlastní rodinu, ani nemá pořádné zastání. A stejný přístup zažívá ten divnej Pepa od vedle, který tak divně pohupuje boky a má fakt divnej účes. A to příšerně tlustá paní, co se sebou nic nedělá. A ti rodiče, co už měli to své dítě dát už dávno do ústavu… A ta kulhavá paní tu práci taky nedostane. A ta šišlavá už vůbec ne. A budeme pokračovat…?

Spíš se bojim, že jako jedinci tuhle lhostejnost rozdáváme hromadně všem, kteří nás nezaujmou, představují cosi, co nám není blízké, s čím se nedokážeme ztotožnit. Necítim v tom nenávist. Možná obavy a ostražitost. Nepochopení, nesouhlas. Já jsem jiný, já jsem správný, proč oni nejsou jako já? Příliš se vzájemně soudíme, příliš lpíme na vlastní neomylnosti.

Vrátím se k příkladu pána z Kolumbie, 3 měsíce jsem strávila v Bolivii a Peru. Zdejší lidi byli nesmírně srdeční, otevření, pohostinní. To my Češi býváme málokdy… Na člověka z jihu Ameriky to může působit velice zvláštně. Smutně, odtažitě, odmítavě.

To, co popisuješ je každopádně smutné. A děje se to i dalším lidem, nejen Romům. Stejně trpí paní, jejíž postižené dceři Libušce, o kterou se s láskou sama stará už 30 let, a nikdy nikoho neobtěžuje a neprosí o pomoc, které pak někdo bezohledně řekne, ať toho svýho dementa netahá mezi normální lidi. Dodnes si pamatuju tu její strašlivou bolest, o kterou se nemá s kým podělit.

Je to nesmírná hloupost, bezohlednost a neochota dívat se na svět jinýma očima než jen těma svýma. Neochota přistoupit na to, že i druhý může mít ve svém pohledu pravdu, jen se na to podívat odjinud. Že může mít jiné životní potřeba a má právo žít jinak než druzí.

Ano, zažívám v Česku odtažitost od Romů a dalších minorit. Ale taky vidím lidi, kteří s minoritami vychází skvěle.

Existuje v Česku skutečný nenávistný rasismus? Bezesporu. A samotná fotbalová utkání jsou toho důkazem. Anonymní extremističtí křiklouni schovávající se v davu a hromadně šířící svou nenávist.

Přemýšlím stále o tom, jak lépe vysvětlit to, co mě děsí na verdiktu UEFY a v žádném případě to není trest za rasismus, ten je exemplární naprosto oprávněně.

Bojím se toho, aby nebyl fanoušky fotbalu - kde se snad jako na jediném oficiálním místě rasismus veřejně projevuje (alespoň tak jsem to zaznamenala já) - vzkaz pochopen mylně: OK, říkat nesmíš nic, ale když toho, kdo se ti nelíbí, začneš beze slov mlátit nebo mu prokopneš lebku, je to vlastně relativně bezpečné.

Nezmeškejme chvíli, kdy přestává být hanebné hlásit se k extremistům, jak dokazují jejich stoupající prefence a účast v parlamentu.Tohle je chvíle, kdy říct společnosti, že přechod od slov ke skutkům je vyloučen.

Příspěvek upraven 17.04.21 v 11:45

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.4.21 19:00

@Bramborova
Přečetla jsem co píšeš. Asi ve zkratce: já vnímám rasismus v čr jako velký problém a zacyklený kruh.
Nicméně taky bych nedělala rozdíl mezi urážkou a rasistickou urážkou. Od toho je to urážka, že má zranit, tak se člověk zaměřuje na to, co uraží nejvíce.
Nékteré sporty typu hokej, fotbal, jsou takovou společenskou náhradou za bitvy a války. kdybych byla fotbalista, s řeznivostí a urážkama počítám a povznesu se nad ně. Je fajn, když je zápas v pohode, ale je treba počítat i s tím, že naproti bude banda hajzlíků. Hranice bych měla být to fyzické násilí, protože to už by se tam mohli rovnou zmlátit kyjema místo čutáni do balonu.
Hyperkorektnost ale beru jako problém taky. Protože to vede k nestejným právům -a ted ten velký rozdíl- posvěcených zákonem.
V konkrétní diskuzi - kdyby naopak černoch řekl bělochovi - ty zasra…bílý hajzle - bylo by to považováno za stejný čin? Bohužel pochybuji.
Chápu to, že ten dluh afričanům je fakt velký..ale snaha ho vyřešit nejlépe během dvaceti let je očividně špatná, viz momentální nálady v USA.
Co se tyká romů, bohužel narazíš na to, co jest pravdou: a to že ty předsudky jsou založeny na realitě. Že opravdu na poměr vzhledem k jejich populaci romové páchají častěji kriminální činY, nepodporují své děti a ženy hlavně, ve vzdělání a tak dále. Proto říkam -kruh, protože to považuju nejen za příčinu, ale i důsledek.
Strach lidí je, jak tu někdo napsal, prostě jednoduchý kalkul s pravděpodobností, že budou problémy s nájemcem či zaměstnancem.
Několikrát jsem přemýšlela nad tím, jak to řešit…jediné co mne napadlo bylo opět to vynucování zákonem - viz kvóty a pod, které ale jak jsem psala vede k nestejným právům tudíž je podle mne diskriminační zase pro druhou stranu.
předsudky mají vsichni, do mš spíš vezmou ženskou než chlapa, taktéž na uklízečku, rodina s moc dětma nebo psem- ty budou dělat bordel ty do nájmu nechci…apod..

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.4.21 19:13

@JAGizna píšeš to pěkně. Ona bramborová má taky zúžený pohled tím, jak je romka, tak vidí přednostně romy. Určitě nékteré situace jsou specifické a je toho víc, o tom se asi přít nejde. Ale stačí se podívat zde na emiminu na zkušenosti matek s více dětmi, které si po rodičovské hledaly práci. Nebo pětičlenných rodin hledajících si nájem. Myslím, že v těchto případech, životně docela důležitých, jsou ty zkušenosti dost obdobné.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1262
18.4.21 02:00

Budu reagovat pouze na samotný deníček… Jsem fanoušek fotbalu a samotný zápas jsem s manželem sledovala… To co předváděli většinu zápasu Rangers byla tragédie - mám na mysli záměrné okopávání slávistů, jehož vrcholem byl likvidační faul na Koláře. Pokud by Kúdela neudělal to osudné gesto, tak by bylo zajímavé, jaký trest by UEFA pro Roofeho zvolila.
Nebudu popírat, že Kúdela udělal neskutečnou kravinu (mám na mysli) dát si ruku před pusu a něco zašeptat protihráči - ať už je to běloch, černoch či Asiat. Trest si zaslouží, ale nejde mi do hlavy to, jak může UEFA přijít s verdiktem, že se jedná o rasistickou urážku - vždyť nebyly předloženy důkazy. Stále se to pohybuje v rovině - tvrzení proti tvrzení. UEFA zřejmě musí mít nějaké přímé důkazy, které rasistickou urážku kvitují, jinak si neumím vysvětlit, že by napařila takový trest (ač je to nejnižší trest za projev rasismu)… Zřejmě můžou mít nějaká svědectví od Kamarových spoluhráčů. Ale osudný moment jsem si několikrát přehrávala a přišlo mi, že nikdo další neměl šanci to slyšet.
Hraji závodně volejbal a ze zkušenosti vím, že když je při zápase vypjatá atmosféra, tak emoce dosti prostupují do mluveného slova. Úplně se dokáži vcítit do Kamara, kterému Kúdela jistě neřekl něco pěkného (nemuselo to být ani nic rasistického) a on si to mohl jako rasismus vsugerovat a ihned do toho zapojil nejbližšího spoluhráče, který mu samozřejmě uvěřil…
Docela mě překvapilo, že samotné vedení Slávie dalo od Kúdely ruce pryč (pokud tedy doopravdy neví, co se stalo a opravdu v tom rasismus byl). A zároveň mě překvapilo, že s tresty pro oba hráče Rangers jsou v celku spokojení a odvolávat se nehodlají…
Jsem toho názoru, že fyzický útok by měl být trestán přísněji než útok slovní (ač i ten může ranit na duši) - tak mi to radí mé nejlepší svědomí.
Jsem opravdu zvědavá, jaká důkazy vyjdou na světlo Boží (na jejichž základě UEFA rozhodla, tak jak rozhodla) a třeba budeme za pár dní opět překvapení…
Jinak, ještě za mě - ta nynější „móda“ poklekávání v rámci hnutí BLM vůbec do sportu nepatří. Sport má být přeci apolitický.

 • Zmínit
 • Nahlásit
15
19.4.21 20:24

Boj proti rasismu rasismem (a xenofobií)

V tomhle případu Kamara - Kúdela, jde o to, jak pokřiveně se trestají stejné skutky podle toho, kdo se jich dopustí. Na fotbale padne nadávek nepočítaně. Nikdo je neřeší (Dostal snad Materazzi nějaký trest za to, že označil Zidanovu sestru za šlapku? Ne, potrestán byl jen Zidane za to, jak ho následně sejmul hlavičkou.). Pak se jedna nadávka vybere a označí za rasistickou, což se v dané situaci Rangers moc hodilo do krámu a hned ten „vyspělý“ západ pořádá hon na čarodějnice. Co na tom, že do dneška nepředložili žádný důkaz. Co na tom, že hráči Rangers hráli celý zápas jako prasata, vážně zranili našeho brankáře, kopali do hráče ležícího na zemi a další… všichni víme. :cert: Najednou jsou z brutálních prasat ublížené sněhové vločky. Nezaslouží si nic než pohrdání. A UEFA? Ta svým rozhodnutím jen ukázala, fyzické násilí, absolutní ne-RESPECT soupeře a neúcta k jeho zdraví nejsou nic proti nějaké neprůkazné nadávce, i kdyby rasistické. Opravdu smutný vzkaz mladé generaci. A další věc je to pokřivené posuzování nesportovního chování podle toho, kdo je viníkem. Myslíte si, že kdyby se všechno událo v opačném gardu, tak by Slavia za všechny ty sviňárny vyvázla s tak směšným trestem - pokuta 9.000 EUR a distanc na 3 zápasy pro Kamaru a 4 pro Roofa (za ten kung-fu zákrok)? Ne, vyfásla by likvidační pokutu a stopku v pohárech tak na 5 let. A nějak zapadlo, že ti anti-rasističní bojovníci nazvali N. Stanciua „rumunským cikánem“ a po jiném hráči v zápase plivli. :poblion:

 • Zmínit
 • Nahlásit