Květňátka 2005 - Kam i císařpán chodil sám

Rodičovství

Milá Květňátka, tento deníček bude o vašem novém příteli. Některá z vás už ho máte doma a pomalu se s ním seznamujete, ale na mnohá teprve čeká schovaný někde ve skříni nebo v regále v obchodě. Ptáte se: „Kdože to na mě čeká? No přece nočníček váš nový přítel, který vás zanedlouho bude na nějakou dobu provázet životem. Aby to seznamování proběhlo hladce, napsala jsem pro vaše maminky tento deníček.

Milé maminky, není to tak dlouho, co jsme si na nočníčkové téma povídaly v našem novoročním deníčku a shodou okolností v tu dobu probíhala na toto téma dost vášnivá výměna názorů mezi maminkami v diskusním fóru. Abychom si v tom udělaly trošku jasno, ráda bych shrnula v tomto deníčku poznatky prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, Csc., dále předního dětského lékaře MUDr. Martina Gregory a britské psycholožky Penelope Leachové.

Mnohé z nás jsou babičkami tlačeny k vysazování našich drobečků na nočníček už nyní. I já jsem si vyslechla, že Kubíčkův tatínek, když se podržel nad nočníčkem (ještě chudák ani neuměl sám sedět), udělal do nočníčku bobeček. Takže jsem vyfasovala krásný bleděmodrý nočník, kterýžto Kubíkem okamžitě zavrhnut, skončil coby dekorace kuchyně :-).

Na druhou stranu se nemůžeme babičkám divit. Vždyť se v dobré víře řídily radami lékařů a čerpaly poznatky z tehdy dostupné literatury. Tak se mně po porodu Kubíka dostala do rukou kniha od MUDr. Mirky Klímové - Fügnerové „Naše dítě„, kterou se řídila při výchově svého syna (tedy mého přítele) skorotchýně. Ze zvědavosti jsem si ji prolistovala a v kapitole zaměřené na věk od jednoho roku na mě z textu vyskočila skoro výstražná věta na konci s vykřičníkem: „ PO PRVÉM ROCE ŽÁDNÉ PLENY!“ A hned je jasné, odkud vítr vane. :-)) Problém však může nastat, když babičky tvrdošíjně trvají na svém a nerespektují nové poznatky z oblasti péče o děti. Já se babičce snažím vše v klidu vysvětlit, ale bylo mně řečeno, že na to jdu až moc vědecky :-).

A nyní se už konečně dostáváme k výsledkům mého „vědeckého" bádání na téma naše dítě a nočníček.

Podle P. Leachové začneme-li s vysazováním na nočník dříve, než je dítě na to zralé, vyvoláme u něho tak akorát stres a učení pak trvá déle. Až do asi 15 měsíců se dítě vyprazdňuje zcela automaticky. Neví, že k tomu došlo a neví, kdy k tomu zase dojde. Do této doby nejde u vysazování na nočník o nic jiného, než o posazení dítěte na správné místo ve správný okamžik - dítě nic nechápe a tudíž nemůže spolupracovat a sezení na nočníku je pro něj tou nejnesmyslnější činností ze všech.

Asi tak v polovině druhého roku si dítě uvědomí velice důležité spojení - spojí si loužičku pod sebou nebo bobeček se svojí osobou a pocit při močení nebo kakání, že souvisí s tím, co právě udělalo.

Kdy je dítě připravené začít používat nočník? - Teprve tehdy, když si uvědomí, že se mu chce čůrat nebo kakat. Ne tehdy, když zatím pouze zpětně zjistí, že už se tak stalo. Dítě postupně začne poznávat, že se blíží vyprázdnění a může se rozhodnout, že se vyprázdní do nočníku a ne do plenky. Leachová upozorňuje, že jde pořád pouze o nácvik a rozhodnutí, jestli dítě použije nočník, je jen na něm. Teď je ten správný okamžik k vytáhnutí nočníku ze skříně, zastrčeného koutu nebo jeho nákupu a seznámení se s ním.

Nejdříve se potřebujeme pouze ubezpečit, že dítě ví, k čemu ta divná barevná mísa má sloužit. Jednoduché je to pro dítě, které má staršího sourozence, ale pro jedináčka nebo dítko nejstarší to může být záhadou, vždyť mamka dělá e-e do úplně něčeho jiného :-).
Takže nejdříve musí dojít k seznámení s nočníčkem.

Seznámení s nočníčkem - ukážeme dítěti nočníček a řekneme mu, že do něho bude čůrat a kakat, nočníček pak dáme třeba do rožku místnosti a necháme ho, ať se s ním seznámí. Můžeme na něj napřed společně po:,–(it třeba medvídka a nakonec si bude po nějaké době chtít samo sezení na nočníčku vyzkoušet.

KAKÁNÍ - zůstat tzv. „čisté" je pro dítě jednodušší, než být „suché„. Jednak kaká méně často než čůrá, stolička bývá v celkem pravidelnou dobu a interval mezi nutkáním na stoličku a samotným vyprázdněním je celkem dlouhý a navíc na dítěti poznáme, že se „něco“ chystá a můžeme mu pomoci tím, že mu nabídneme nočníček. Ale pozor! Nemáme dítě NUTIT k posazení na nočníček, i když vidíme, že začíná kakat do plínky, to proto, že naši prcci můžou být vzdorovití a když vidí, že o to móóóc stojíme, just si na ten nočník nesednou.

Velice mě zaujalo následující varování Leachové - nemáme se s odporem vyjadřovat o jeho bobečcích. Dítě už moc dobře chápe, že pochází z něho a když o nich budeme říkat, jak hrozně smrdí a s odporem budeme vynášet špinavou plenku nebo vylévat nočníček, dítě může nabýt dojmu, že i ono nám je odporné a raníme tím jeho city.

ČURÁNÍ - dítě je vyzrálé k čůrání do nočníčku tehdy, když je schopno na chvíli ovládnout začátek čůrání. To znamená, že si včas uvědomí, že každou chvíli začne čůrat, stáhne svaly kolem močové trubice a konečníku a zastaví blížící se začátek čůrání. Toto je však pro dítě zpočátku velice obtížné, vydrží pouze pár vteřin, kříží nožky a než dojde k nočníčku, počůrá se. Teprve ve věku DVOU let se naučí ovládnout začínající čůrání v ČASNĚJŠÍM stadiu, pozná plný močový měchýř a může čůrání oddálit. I v tomto věku dochází k častým nehodám, stačí, když je dítě něčím plně zaujaté a také není ještě schopné se kvůli čůrání probudit, takže přes den už bývá dítě bez plenky ale na spinkání ji ještě potřebuje.

Velice vhodným obdobím pro nácvik ovládání močového měchýře je léto. Prcci běhají nahatí, vidí, jak čůrají a lépe si spojí nutkání na močení s loužičkou. Napřed začínáme s chozením bez plenky doma. Nemáme z toho dělat žádnou vědu, protože pak by si mohlo přijít ponížené, že mu dáváme plenku na procházku nebo na spaní. Stačí třeba říct, že bez plenky se mu bude hrát pohodlněji. Když se mu stane nehoda, stačí poznamenat, že asi zapomnělo nebo nestihlo jít na nočníček a že loužičku utřeme. Dobré jsou také tzv. tréninkové kalhotky, dítě si je může snadno svléknout a natáhnout.

Důležité je, pomoct dítěti k získání nezávislosti - má mít volný přístup k nočníku a být oblékané tak, aby si s minimální pomocí mohlo stáhnout samo kalhotky.

V době, kdy je dítě suché doma přes den, přestaneme plenky dávat jako součást běžného oblečení. Může je mít na spaní, pokud dítě chce. Je to proto, že pokud bychom dítěti stále plenky dávaly, nenaučí se, že při každém pocitu nucení na čůrání, má jít na nočníček.

Jak reagovat na úspěchy a neúspěchy v chození na nočníček - nemáme v žádném případě říkat, že je HODNÉ, když použije nočníček a že je ZLÉ, když to neudělá. Používání nočníku je pouze novou dovedností a ne věcí morálky. Máme zůstat klidní, i když vykoná svou potřebu do plínky a navrhnout mu, že příště by mohlo zkusit jít na nočníček.

Mohou ale nastat problémy, když dítě používání nočníčku sabotuje. Může to být neustálým dohadováním se s dítětem okolo používání nočníku, nebo neustálým upomínáním, jestli se mu nechce čůrat. Dítě pak nabude dojmu, že lepší to bylo s plenkami, takže je vhodné řešit vše okolo nočníčku v klidu. No ono se to řekne, ale jestli začne Kubík praktikovat to, co jeho starší sestra, když byla malá, a sice čůrání do křesla s obhajobou: „Mamko, takle je to lepčíííí!", tak se přiznám, že i mně bude každá rada drahá.

Tak a nyní ve zkratce pro srovnání, co doporučuje MUDr. Gregora.

I MUDr. Gregora je zastáncem vysazování dětí na nočník mezi jedním a půl rokem až dvěma lety. S nácvikem nemáme začínat v době, kdy je nějakým způsobem narušen běžný program dítěte (nemoc, cizí prostředí, cizí osoby apod.). Vysazovat máme po jídle, pití, po spaní, prostě kdykoliv se nám bude zdát, že by se mu mohlo chtít. V případě, že dítě odmítá na nočníku sedět, máme ho zabavit hračkou a pokusit se ho na nočníku udržet. No to se mně moc na začátku učení nezdá, protože na nočník ho přece nedávám proto, aby si na něm hrálo a navíc se nebude soustředit na to, co dělá do nočníku a unikne mu tak pravý smysl sezení na něm. Pravda je, že později si moje děcka na nočníku při kakání třeba „četla" leporelo. Ale jsou maminy, které striktně dodržují, že na nočníku se dělá pouze e-e.

Když dítě používá nočník s úspěchem ve dne a asi týden má suchou plenku po denním spánku, můžeme zkusit plenku na spaní ve dne přestat dávat a když se zadaří, tak plenku nedávat už ani na noc.

Na závěr doporučení profesora Matějčka.

Tak prof. Matějček ve své knize Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte píše, že vhodný věk k učení na nočníček je od roku do 15 měsíců, je to tedy dříve, než doporučuje Leachová a MUDr. Gregora. Ale i prof. Matějček varuje před hodně časným vysazováním (hned po půl roce), že v tu dobu nemá pro to dítě zralý nervový systém a hodně tím můžeme pokazit. Při nácviku chození na nočníček je potřeba dodržovat několik zá:,–(:

  • vše okolo používání nočníčku má být pro dítě příjemné a srozumitelné
  • zpočátku by měl dítě „vysazovat" na nočníček ponejvíce jeden člen domácnosti
  • nočník by měl být pokud možno stále stejný, na stejném místě, neměl by být moc
    studený, vratký a neměl by tlačit do zadečku
  • dítě se má za úspěch na nočníčku náležitě pochválit

Ještě bych chtěla podotknout, že některým dětem od samého začátku vyhovuje chodit na WC s takovým tím vkládacím sedátkem.

Tak a jsme u konce s teorií a teď je jenom na každé z nás, kdy se do toho seznamování s nočníčkem pustíme a jakou cestou se při tom vydáme. Maminky, vám přeji moc a moc trpělivosti při prvních nesmělých pokusech těch našich drobečků a vám Květňátka hodně úspěchů. Vy, maminky, které už jste svoje drobečky seznámily s nočníčkem a maminky zasloužilé - Věrka a Hamina, podělte se s ostatními, jak to probíhalo, jaké byly úspěchy atd. atd. a jak na to jít dle vašich zkušeností nejlépe.

Na úplný závěr bych se pro zajímavost zmínila o tzv. bezplenkové metodě, tedy metodě při které děti na sobě nenosí svůj „záchod". Zastánkyně této metody tvrdí, že dítě navzdory lékařským poznatkům již v novorozeneckém věku je schopné ovládat své svěrače, takže vydrží pár vteřin bleskovou cestu nad WC nebo jinou vhodnou nádobu. Používání plenek považují za nehygienické - dítě leží ve vlastních výkalech. Úspěch této metody je v komunikaci mezi matkou a dítětem. Matka se umí natolik vcítit do potřeb dítěte, že pozná, kdy se dítěti chce. Dítě dává svoji potřebu najevo buď náhlým ztichnutím, nebo zrychlením pohybů, hlasitým tlačením apod. Pokud vám tato metoda vrtá hlavou, koukněte na http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?…, kde je zajímavé počtení a pár odkazů na další stránky týkající se této metody, která má kořeny v tradičních kulturách v Africe a v Asii. Kdoví, třeba jsou na emiminu maminky, kterým tato metoda není cizí a podělí se s námi o svoje poznatky.

Alte

Použitá literatura:
1. Penelope Leachová - Moje dítě a já
2. prof. PhDr. Zdeněk Matějček, Csc. - Prvních 6 let ve vývoji a výchově dítěte
3. MUDr. Martin Gregora - Péče o dítě od kojeneckého do školního věku
4. www.zena-in.cz

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »
 Váš příspěvek
 
lenka_
Ukecaná baba ;) 1657 příspěvků 14.03.06 12:44

Prvniiiiiiiii­iiiiiiiiiiiii­iiiiiiii

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 14.03.06 12:47

Druhá.......

 
Lenkaaa
Kecalka 228 příspěvků 14.03.06 12:48

Druhá!!!

další rychlá Lenka:-))

 
Lenkaaa
Kecalka 228 příspěvků 14.03.06 12:48

No tak třetí, no:-))

 
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 14.03.06 12:49

že by druhá ......?

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 14.03.06 12:50

Hurá čtvrtá…

 
kkatus
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 14.03.06 12:50

piata :)

 
Alte
Kecalka 423 příspěvků 14.03.06 12:51

Tak se dívám, že i mně se stalo jako už i Hamině, že se neobjevil celý název deníčku, ačkoliv jsem ho tam napsala. Takže pro úplnost zbytek názvu je „Kam i císařpán chodil sám.“ Nevím, čím to je.

Alte

 
sanynka
Zasloužilá kecalka 948 příspěvků 14.03.06 12:51

po dlouhé době v první desítce, lepším se, jdu studovat, pomalu to začne býti aktuální:o))
 sany

 
kkatus
Ukecaná baba ;) 1230 příspěvků 14.03.06 12:51

to je bordel :)))))

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 14.03.06 12:54

Nevímkolikátá, ale v první desítce. :-))) Právě jsme se vrátili od doktorky, něco pojím, nakrmím Matýska a pak snad i přečtu. :-)

H.

 
Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 14.03.06 12:54

Že by osmá? Zrovna jsem napsala komentář do starého deníčku, tak ho rovnou kopíruju sem :o)

 
Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 14.03.06 12:55

Ahoj holky,
dočteno nemám, jen píšu s prudícím dítětem na klíně, že u Kačenkovic už jsme taky po 10ti měsíční prohlídce - 76 cm a 10,6 kg. Kačka je od rána naštvaná, takže se na dr. mračila a všechno bylo nenenene. Ale pro porovnání co řekla nám:

BOTY - okamžitě pořídit - prý samozřejmě kotníčkové, ať o jiných vůbec neuvažuji. Doporučila nějakou prodejnu zdravotní obuvi na Lužinách (možná Jaa jí bude znát..)

OČKOVÁNÍ - my po hexaplexa máme další až v září (obrnu jsme už v té dávce dostaly).

ZUBAŘ - první prohlídka prý také až v září, dostaly jsme pochvalu za čištění kartáčkem.

Takže tak, jdu se pustit do oběda, tenhle týden jsou to fofry. Odpo ještě plavčo, pak jdeme s manžou na jazz na Hradě. Zítra návštěva, nakoupit na hory, zabalit. Čtvrtek cvíčo, srazík a rovnou odjezd. Už teď myslím na to, co zas zapomeneme :o)

Mějte se krásně a pa v novém deníčku.

Terka a Kačenka 10ti měsíčník

P.S. u nás zatím nočník nehrozí, Kačka tím, co dostala od babi třískla o topení, že prasknul a letěl do popelnice. Další koupíme asi až v létě.

P.S.S. všechno nej nej našim chlapákům spoluoslavencům a dodatečně včerejšímu oslavenci Klárce :o)

 
stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 14.03.06 12:56

ja sa na to…:/ konečne sa nový denníček objaví keď so pri PC, a ja som akurát začítaná do dlhááánskej diskuze…:/ ;o))) no čo už, ale aspon nepíšem do starého ;o))

S.

 
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 14.03.06 12:57

no tak ta bramborová
Věra

 
Lenkaaa
Kecalka 228 příspěvků 14.03.06 12:58

A už mám i přelouskáno:-))

Alte, díky za deníček. Vytisknu a doma dám přečít manžovi. Zrovna tuhle se ptal, kdy se s nočníkem má začít. My zatím žádný nemáme (v 1+1 není za nevyužité věci místo), plánuji ho koupit kolem prvních narozeni. Potom začneme polehoučku trénovat. Rozhodně to nehodlám nijak hrotit, spoléhám na léto, že by se dalo na travičce něco natrénovat… no uvidíme. Zatím si nedokážu představit, jak ho na tom nočníku udržím. Nevydrží vteřinu v klidu......

Jinak to sedátko na velký záchod se mi líbí mnohem víc než celej nočník… pokud bude Davča alespoň trochu spolupracovat, pořídili bychom ho.....

Jinak manža má chřipajznu a já začínám mít rýmu. Myslím, že jestli to Davís nechytne, tak je to malej zázrak:-(( NO, třeba budeme mít štěstí......

Jdu makat, ale nakukuju!!

Lenkaaaa

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 14.03.06 13:02

11?
tak to jsem vlastne dvakrat prvni hehe…nat

 
makysek
Zasloužilá kecalka 964 příspěvků 14.03.06 13:12

Holky promiňte že vám sem nakukuju, ale zaujalo mě to. Jsme z Jarních miminek 2004, tedy o rok starší a nočník je u nás stále sprosté slovo, nebo přinejmenším něco velmi, ale velmi nebezpečného, není radno se k tomuto předmětu přibližovat. Asi bude na plenkách až do puberty, hihi…

Makýš

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 14.03.06 13:49

tééééééda, šmíruju tady skoro celý dopoledne a stejně to prošvihnu :-))))))))).
Hlásím, že nočníček zatím nemáme. Studovat budu později.
Ivča s Klárkou ležící spící

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 14.03.06 14:03

Ahojky všichni.

Předem díky Alte za deníček. Já už teda parkrát na seznámení po:,–(ila, ale opravdu to nehodlám hrotit. Použila jsem to před koupaním, kdy je Mates půl hodky bez plínky, takže když vidím, že má trochu naběhlého bimbulu a je ochoten na nočníku sedět, nelením a zkusím. Párkrát byl tímto ušetřen koberec. Jinak nám na něm každý večer přibude jedne až dvě loužičky. Včera si udělal nočník z manži. Počůral ho , když ho dával do vany. TAk si šel vyměniz triko. Jenže Matýskovi se asi nelíbilo, takže když ho utřel a odnášel do pokoje počůral ho znova včetně osušky :o))) Chytré dítko :-)

Dneska jsme měli tu čest poznat na plavču další květňátko. Měli jsme společnou hodinu s Adámkem a Lenkou. Tímto je zdravíme a rádi jsme je poznali :-)

Očkování - na obrnu jdeme. Sice máme infanrix ale HIB a ne HEXA.

Dodatečně vše nej Tomíkovi k jedenáctimě­síčninám a Klárce k deseti. Dnešním oslavencům Kačce, Kubíkovi, Lukáškovi, Riovi a Ondrovi vše nej k desetiměsíčninám. Holčičkám pusa od Máti :-+

Terko - Kačka je fakt dlouhánka. Zajímalo by mě, jestli je ještě nějaké květňátko tak dlouhé. Možná Jonášek od Vvik.

Ještě ke srazíku. Někdo tu psal, že jídlo je tam možné ohřát? Je to tak. Asi dám oběd až tam. Budete tam někdo kolem jedné.

Sarach napíšeš mi kde to najdu? Ještě jsme tam nebyli. A na kterej výlez v metru mám jít. Vím jen, že je to jinej, než když jsme jeli k tobě :-/

Steno - ve čtvrtek pojedu z čerňáku asi kolem 12:30. Chci být u Koně kolem jedné a dát tam Mátovi oběd. Pojedeme spolu nebo pojedeš v jíný čas?

Tak toť asi vsjo. Až odešlu určo příjdu ještě na něco, co jsem chtěla napsat.

Zatím pa M+M

PS:Kino - počítám teda s nedělí kolem 14-15 hod.

 
Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 14.03.06 14:20

Alte, skvělý deníček!!!

Do první desítky jsem se už nevlezlo, ale nevadí.. Zkopíruji sem i svůj komentář z minulého deníčku.
Jen k aktuálnímu tématu.. Patřím k těm matkám, které dítě začnou vysazovat, jak samo začne bezpečně sedět. Měli jsme i docela úspěchy, ale nějak jsem nebyla důsledná a jeden čas jsme nočník nezkoušeli vůbec. Teď na něm Alešek sedět nechce, takže to nehrotím a nechám to až po tom roce.. Uvidíme, jestli nebude mít stresy :-))))
Jinak má nočník okoukaný a na hraní :-) Takže to pro něj opravdu nebude nic nového :-)

Pa Zuza

P.S. Už mám stříšku ke kočárku a je khaki-béžová. takže k šedo-červenému kočárku to není zas takovej velikej rozdíl :-) A ještě jsem ji dostala se slevou, juchůůůů :-)

 
Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 14.03.06 14:28

Ahoj holky,

mám sice něco načteno, ale myslím, že můj chorý mozek toho moc neudržel :-)))

TERKO - teda to je šikula ta Kačka!!!! Zabíráme si vás v Kostelci, Aleš potřebuje intelwektuální dovednosti doučit :-) Za oplátku nabízíme pár sportovních aktivit :-))))

ALTE - vyhlížím nový deníček, šup sem s ním :-)

VERČO/TULEN - teda vy jste toho užili, teda hlavně chudáček Ondrášek! Ani se nedivím, že byl potom na tebe tak fixovaný.. No ale hlavně, že už je v pořádku a pevně věříme, že se nemoc opakovat nebude!
Pošli mi prosím Vaše iniciále na mejlíka, váhy, míry atd. Abych vás mohla dopsat do tabulek na našich stránkách! DÍKY!!
Jo a Alíš začal dobře spát taky až po odstavení. Do té doby jsme patřili do skupiny k Et, Kristain a Sanynce :-)))) Prostě jsem jednoho dne dala jen Sunar a bylo. Naštěstí Aleš nedělal problémy s flaškou, takže to šlo bez problémů.. Jinak bychom kojili nonstopáč jako holky, co ještě neodstavili..

IVČOK - vidíš jaká jsi šikula, že jsi zvládla výlet do Prahy :-) Z řidiče si nic nedělej, asi měl nějakej špatnej den :-)

U nás se nemoc pořád ještě drží. Potvora.. Jak se v tom plácáme všichni 3 a teď navíc i naši, tak nevím, nevím, ksy se nás pustí. Já už mám naštěstí jen rýmu. Zakoupím Sterimar CU a snad pomůže.. Aleš občas zakašle a občas má nudli u nosu. Ale už je to taky mnohem lepší.
Já jsem teď v práci a on je u mojí mamky. Taky sice na nmí sedlo nějaké nachlazení, ale doufám, že se Aleš nezhorší. nechtěla jsem si zase brát další dovolenou.. Uvidíme, jak to budou zvládat, jsem připravená kdyžtak jet odpoledne domů. Pokud bude vše v poho, tak tam vbrouček zůstane i přes noc do zítra. Manža tam večer zajede, takže nebude úplně bez rodičů :-))
Snad nebude zlobit v noci. Dneska byla luxusí - v 19,30 šel spát a spal bez přestávky (na dudlík) až do 5hod a pak po Sunárku až do 7,15, kdy jsem ho musela vzbudit, protože jsme pak museli jet.

ET - super, že to Fanýs zvládá, to hlídání!

SRAZ - holky omlouvám se, ale nedorazíme. Tím jak Aleš je doma a já jsem v Praze dnes a zítra tak ani v Pze nebudeme.. SARACH medvíka zatím stále půjčujeme Elince na hraní :-))

JYTY - s těma Francouzkama to je taky překvápko :-) Ségra nakonec moje řeči vyslyšela a objednala Peg Perego A3. Budou ho mít teda už od miminka, nic do toho kupovat nebudou, ale i tak je to úspěch :-))

STENA - jojo, to ti přijde vždycky, že jak si koupíš něco nového, že to mají najednou všichni :-) Mně taky přijde, že v Pze je každý druhý kočárek Jané :-)) Tak jsem zvědavá kolik budeme potkávat Carrer. I když ta naše barva zas tolik nebude. Aspoň já ji teda neviděla :-) Navíc budeme určo originální, protože stříška bude mít úplně jinou barvu než zbytek kočárku :-))) Asi budu muset ušít potah v barvě :-)

CHOZENÍ - o víkend se Alešek teda opravdu krásně rozchodil. Už to nebyly 2-3 krůčky, ale klíďo 10 kroků, přes celou kuchyň nebo půlku obýváku. tak uvidíme..
Tímto gratulujeme i dalším chodcům - Barborce od Lucky, Stefince od Marty a určitě jsem ještě na někoho zapomněla :-/

Teď už mě nic nenapadá. Ještě budu nakukovat, protože mi nejde program, kterej pro ty svpje pracovní resty potřebuju, je roční uzávěrka..

Holky mějte se krásně, ať nás všechny pustí ty nemoci, ať jsou manželé na nás jen hodní, ať nás dítka nezlobí a hlavně, ať už je konečně JARO!!!!

Pa Zuzka a Alíšek 10,5m

P.S. Jyty teda dárky k narozeninám už taky pomalu začínám řešit… Měli jsme původní plán boty, ale já teď koupila, takže z toho sešlo.. Odrážedlo máme, vy taky, že jo.. Nevím, jestli další hračky, které už skoro nemáme kam dávat nebo něco jiného :-/ Šup sem s nápady :-)

 
Lucie_F
Kecalka 196 příspěvků 14.03.06 15:07

zase až ve 3. desítce, hrůza! Deníček je bezva!
Já mám dneska zase náladu… Celou noc jsem nespala, Barucha spí u nás v posteli a dnes furt kňourala a sosala a kňourala, asi zuby nebo co…
Ráno jsme byly s Barušou na očkování obrny, jelikož máme „jen“ ten Infanrix Hib a v tom to není. Baruš nechtěla otevřít zobáček (klasika), tak jí doktorka zacpala nos a poté vrazila lžíci až do krku. I přesto se B. podařilo tak půlku vyplivat na bradu. Dr. to pochytala na lžíci a do Baruši to nakonec nějak našťouchala.
Pro uklidnění jsem si koupila prudce dietní jahodový koláč, který jsem hned před Delvitou sežrala. Pak jsem se stavila v lékárně, mají tam botičky. Ž¨ádný se mi nepozdávali, zdálo se mi, že mají tvrdou podrážku. Na těch Lužinách to bylo podobný. Zatím se mi nejvíce pozdávali jedny botky u Bati, tak nevím, jestli je koupit. B. má zatím jen tak celkem cca 1h denně bačkůrky (vydrží jí jen do té doby než si je rozváže a vyndá tkaničky, což je cca 20minut), jinak ponožky ABSky.
Okolo 12h tu byli řemeslníci nainstalovat nové žaluzie. Kromě toho, že natahali do bytu špínu, že jsem musela ihned vyloxovat a vytřít, tak jim jedna žaluzie spadla a ohla se (oni dělali jakoby nic, ale naštěstí jsem si toho všimla), tak jsem je bez doplatku vyhodila, a´t přinesou novou. Tu ohlou máme zatím na okně.
SVATBA: obřad nemáme na terasách, ale na Novoměstský radnici. Přítelova maminka by nepřežila, kdybychom měli obřad někde na louce, jak ona si to představuje. Sama navrhovala síň Prahy 5, kde měla svatbu dceruška (budoucí švagrová). Naštěstí přítel prohlásil, že tam teda ne to raději nic. Také se mu to tam nelíbí (jako mně).
Tak já jdu, Barucha prdí a smrdí… to zas bude kultura za 500.

zatím pa,
Lucka+Bára

 
Lucie_F
Kecalka 196 příspěvků 14.03.06 16:17

Omlouvám se za chyby v iy a překlepy v předcházejícím komentáři. Chtěla jsem to opravit, ale zaseklo se mi emimino asi na půl hodiny, a asi se odeslalo to původní. Holt den blbec. Tak pardooon,
 Lucka

 
Jyty
Kecalka 228 příspěvků 14.03.06 16:25

Ahoj holky,

ALTE, bezva deníček, pěkně zpracovanej. Docela zvažuju, že bych ho předložila tchýni. Ona je přesně ta babi, co mi pořád vysazování předhazuje a už teď je pro ní pozdě. Uznávám, je to jiná generace,ale třeba moje máma, která mě taky dávala celkem brzo, je tolernatní, rozhodně mi do ničeho nemluví a respektuje moje metody.

JAZZI díky za „krávy“ úplně jsi mi to osvěžila,ale jsem překvapená. Ono to má ještě pokračování?!

MARTY je fajn jak to zvládáš. určitě musíš bejt díky těhu pěkně unavená a ty nálady jsou úplně pochopitelný. Ikdyž já na II. trimestr vzpomínám úplně nejradši. Měla jsem spoustu energie, se začínajícím břichem jsem se nosila jako pávice a byla jsem pořád vysmátá. I na baby úřednický. Ale je jasný, že když máš teď ještě téměř roční treperendu, je to určitě náročný.

TERKO tak Kačí má o půl cenťáku víc než naše čahounka. Ikdyž teď už možná budou holky nastejno. To je Kačka asi z květňátkovských slečen nejdelší. Teda vlastně nejvyšší:-))
Ta obuv na Lužinácch je celkem dobrá. Mají tam velkej výběr. Mně se tam líbily takový :,-(álky na léto. Vypadaly hodně pohodlně , jenže stály 800,– to mi přijde na letní otevřený botky celkem dost. Třeba Baťa bude levnější a tam mají všechny boty tu zdravotní žirafu.

Jinak Naty už se taky hezky rozchodila, už se tak nebojí a vydá se i do prostoru.

Holky mějte se.

Jyty

 
Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 14.03.06 17:14

Ahoj holky,
píšu po delší době a přiznám se, že nemám vůbec nic přečteno. Akce přestavba baráčku je v plném proudu a já opravdu nic nezvládám. A trochu mám i emiminí krizičku, jak už jsem některým z Vás psala. Mikin je stále pohodář - andílek.Snad do měsíce, až se situace u nás trošku zklidní, se k Vám závislačkám znovu vrátím. Doufám, že mě přijmete. *

To proč Vám píšu, má ale jiný důvod. A bohužel vážný! Chci abyste věděly, že Nelinka od Markéty je druhý den na Jipce v královéhradecké nemocnici. Měla vysoké teploty a přestávala dýchat. Teď je napojená na plicní ventilátor a umělou výživu. Prý ji dneska zkoušeli odpojit, ale sama prostě nezvládá dýchat. Je to hrozné a já věřím, že když nás bude tolik držet palečky, tak se z toho princezna brzy vyhrabe. Už si toho zažila opravdu hodně.....
pa,pa
Piki+Miki

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 14.03.06 17:29

Piki,
to je mi moc líto. Držíme palečky, ať je Nelinka zase brzy fit! Je to hrozný, jak dlouho už se to s nima vleče… Pozdravuj Markétu. Moc na ně myslíme.

A piš častěji, nemusí to být megakomentáře, třeba jen řádečka, ať víme, že jste všichni v pořádku. :-)

Hanka a Matýsek

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 14.03.06 17:35

Zdravíme všechny :-)

Alte díky moc za nový deníček, stále teda nemám načteno, nechávám si to na večer. :-)

Hlásíme se po kontrole v deseti měsících - Matýsek měří a váží 76cm a 9,25kg. Obvod hlavičky 45cm. Dostal očko proti obrně, mlsně se olízl a bylo… :-)

Prý by už měl umět brát všechno jen mezi palec a ukazováček, že není poslední, kdo to ještě neumí, viďte? :-)

a botky - tak dle naší doktorky hned pevné kotníčkové a basta…

Ještě jsem si vzpomněla - kdože to tu má oranžovou mánii? :-))) Včera na www.brumla.cz bylo v novinkách spousta oranžových věciček, i jedna bundička, ale hrozně rychle to mizelo. Už tam je, myslim, jen toto:
 http://www.brumla.cz/detail.asp?…

áááá, mizím, Matýsek si ze stoje nějak neumí sednout, tak se z postýlky ozývají hrozné zvuky… jdu zachraňovat.

Mějte se

H.

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 14.03.06 17:46

Přejeme s Klárkou Nelince brzké uzdravení, posíláme jí hodně sil, aby to brzy zvládla a byla v pořádku.
Víc nějak nezvládám, zase mě bolí hlava jako střep, bolí mě už od pátku s menšími přestávkami, tak jsem z toho už vážně unavená :-((((((((((((.
Zdravím všechny, nemoce huš huš, všem zdravíčko
Ivča s Klárkou

 
Jaa
Ukecaná baba ;) 1150 příspěvků 14.03.06 18:42

Ahoj všichnísci:O)
Tak my asi ve čtvrtek bohužel nikam vyrážet nebudeme, dovča musí počkat, jelikož Sára od rána horečkuje, teď už má 39,3…:O( Střídáme sirupy, zábaly, cpeme do ní hafo tekutin a doufáme, že to brzy ustoupí.
*Alte: Deníček je super! Je to moc hezky zpracovaný a navíc to podporuje můj názor:O))) Takže díííííky!
*Jyty: O sekáči v rondelu vím, několikrát jsem tam zašla, paní prý bere věci od stejnýho dovozce, ale…bere 1.i 2. třídu (já teda myslím, že spíš druhou:O), nepere to a někdy ani nežehlí (měla nějaký zdravotní problémy, nemohla stát u prkna). Navíc tam bohužel nemá žádnou klientelu, takže tam má pořád to samé. Pár hezkých věciček jsem tam vybrala, ale s „naším“ sekáčkem se to nedá srovnat:O) U „našich“ jsem byla minulý týden pro mikinu, tu neměly, tak jsem si odnesla alespoň punčocháče.O))) Co se týká 1. narozenin, my budeme pořizovat (nebo dělit mezi příbuzenstvo): :,-(u na písek, odrážedlo, plavací pásek do vody a nafukovací bazének na léto. Ještě jsme původně plánovali tu krosničku, ale už ji máme:O)
*Mončo: Pokud nás ještě čteš, tak přejeme (i když trochu opožděně) Martínkovi všechno NEJ k 1. výročí:O))) Je to šílený, jak ten čas letí…
*Terko: Boty na Lužinách známe, jak už psala Jyty, je to tam „trochu“ dražší, ale já tam nakupuji, jelikož jsou tam prodavačky, která opravdu botičkám rozumí (navíc jednu z nich tak trošku znám). Například teď jsme se tam byly zeptat, jestli už nejsou Sáře malé botky, měřila, věnovala se nám, pak s námi vybírala další…prostě 20 minut profesionální „poradny“, za to já si klíďo připlatím. Kupovaly jsme uzavřený, tak trochu už jarní botky, cena 720,–. Je ale fakt, že otevřený botky za 800,– - to už je dost peněz.
*Dodatečně přejeme všechno nejlepší Tomíkovi a Klárce, aktuálně potom blahopřejeme Kačce, Kubíkovi, Lukáškovi, Riáskovi a Ondráškovi:O)
*Všem marodům držíme palečky, ať je jiím brzy lééééééépe!!!
*Zatím papa, dneska snad ještě nakouknu, jestli se sem dostanu - děláme totiž na netu společný zdanění a je to fuška…:-O
Zdravíme všechny, Jaa a marodík Sára

 
Nikkol
Zasloužilá kecalka 853 příspěvků 14.03.06 18:44

CHOOJ KVĚTNÁTKA..vetřu se Vám sem suprový deníček povedl se a s tím,že dítě umí ovládat svůj měchýř až kolem 15.měsíce souhlasím a máme to dokonce vyzkoušené u kámošky.Začali učit v 18.měsících kdy byl Matěj přistižen,že při zvýšení hlasu kde je nočníček moč zastavil a od té doby mu začala vojna.Za necelé 2 měsíce byli bez plenek na doma a brzo nato už vydržel déle a nepočůral se ani venku když jeli tak cca 2km domů.Ted má 2roky a půl a bez plen jen na noc.A to je prosím říjnovej my máme výhodu,že máme děti letní takže ato jde podle našich představ.
Někdo tu psal co k 1.narozeninám my budeme dávat odstrkovadlo sice je už koupené takže pokud bude třeba vytáhneme ho dříve.No,ale co mi bylo doporučováno a je to super takový gummový hopsací kun prý si s tím už roční dítě vyhraje.Dá se koupit ve zdravotnických potřebách a stojí cca 600Kč.
Tot vše mějte se a pa Nikkol a 9.měsíční Filípek

 
Jaa
Ukecaná baba ;) 1150 příspěvků 14.03.06 18:45

Nelince držíme MOC a MOC palečky, ať je brzy v pořádku!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 14.03.06 18:48

ahoj jsem asi 50. :)
ALTE díky za deníček, nemám ale ještě přečteno, vrhnu se na to později… *

JAA, MARCI, STENA, VVIK, IVČA, HALUMA, GYTA, HAMINA, LUCI a LENKA - DVD se cvičením jsem dnes odeslala, raději doporučeně, tak doufám, že vás všechny chytnou doma a nebudete muset běžet na poštu:) doufám, že budete spokojené, tak špekům zmar! :)
 K.

 
Jaa
Ukecaná baba ;) 1150 příspěvků 14.03.06 19:04

Holky, jen připomínám - kdo jste četly o Katty, nezapomeňte dnes ve 20:00 na svíčku!!!!!! Třeba ji to „pošle“ alespoň trošku energie.
Papa, J.

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 14.03.06 19:23

Kristain - díky za DVD.
Jaa - svíčka mi tu hoří už od dopoledne a teď jsem zapálila i solnou lampičku jako takové malinkaté sluníčko pro Katty, věřím, že energie, kterou jí tímto všechny posíláme doletí až k ní a pomůže jí v tom těžkém období, které má před sebou.
 Ivča

 
Pomlenka
Kelišová 5421 příspěvků 14.03.06 19:36

Teda, holky, člověk si jen odskočí na cvičení, vykoupe, nakrmí, uloží, nají se a je asi 36.???

Načteno nemám, jdu na to

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 14.03.06 19:44

Nelince držíme palečky, ať je brzo v pořádku. Chudák malá :o(

Jaa - Sárinka ať je brzo bez teplot. Máťa posílá pusinku uzdravovačku :o)

Kristain - díky. Musím se pochlubit, že už 4dny cvičím cviky na záda a břicho. Zatím mě to docela baví a Matěj mě celkem nechá. Je mi potom hnedle líp. Nevím jestli je to tím cvičením, nebo tím pocitem, že pro sebe něco dělám.

Jdu zapálit svíčku. Je mi z toho ouzko :-(

Pa a nemoci ať se všem vyhýbají.

M+M

 
sanynka
Zasloužilá kecalka 948 příspěvků 14.03.06 20:02

Jen pro PIKI, nebo kdo má na Markétu kontakt,
prosím vyřiďte, že jí držíme moc moc palečky, dnes už toho je víc než dost.
Tak Nelince posíláme sílu a energii, aby už tu smůlu smůlovatou překlenula a Markétě totéž. Vůbec,ale vůbec si to nedovedu představit, co musejí prožívat, stejně tak co zažila Verča s Ondráškem, chjo. Jsem hrozně na měkko z té Katty a teď ještě tohle:o(((
Krucifix!!!!

To je vše, písnu zítra, dobrou noc
sany

 
Pomlenka
Kelišová 5421 příspěvků 14.03.06 20:03

Alte, super deníček, moc hezky napsané… Sem tam jsem nočníček zkusila, ale moc se mu nezdá, tak to zase schovávám (zkusila jsem třikrát).

Oslavencům Klárce dodatečně, Kačce, Kubíkovi, Lukáškovi, Riovi a Ondrovi k desetiměsíčninám přejeme jen to nej, nej, nej…

nelince posíláme taky plno energie, stejnětak Katty, svíčky plápolají…

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 14.03.06 20:17

Do Kone - jasne, ze jidlo ohreji. Nam cvico konci cca ve 12:15-12:30. Takze v 13:00 uz budeme v herne-kavarne.

Dostanes se tam tak, ze vyjedes na druhou stranu nez k nam - tedy k Andelu, tam jedou schody az uplne na povrch. Prejdes pres tramvaje, tam je ulice Na Belidle, budes se drzet na pravem chodniku smerem k Vltave a budes sledovat vyvesni stity, asi po 200m je Na houpacim koni, projdes prujezdem az uplne do dvora a tam je piskoviste a vchod do kavarny.

S.&E.

 
Jaa
Ukecaná baba ;) 1150 příspěvků 14.03.06 20:27

Já jsem z Kattyina příběhu taky moc smutná, do toho ještě Nelinka…:O( A Sára zrovna dneska horečkuje…sakra, to je blbej den…
 Jaa

 
svetlana
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 14.03.06 21:00

Ahoj,

Kattyn příběh mi taky vehnal slzy do očí a teď ta Nelinka, doufám, že to bude dobré, strašně moc na ni myslím, jsem teď po té nemocnici dost rozcitlivělá.

ALTE - díky za deníček.

JAA - ať je Sárinka brzy v pořádku!

Světlana

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 14.03.06 21:46

Ahoooj,

Alte, moc diky za denicek, uschovam pro pozdejsi pouziti :), vidim to tak koupit nocnik k narozkam. A pak uvidime, jak se na to bude Elous tvarit?

Darky k prvnim narozkam: my mame zatim na seznamu krome nocniku, cyklosedacku a tatrovku.

MarketP - myslime na vas, posilame spoustu energie, at se vsichni drzite a Nelinka je zase vporadku. Uz aby vas ty choroby pustily!!!

a vubec, bych nemoci zakazala!

dobrou
Sarach & Eli zapasici s zaluzii

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 14.03.06 22:07

Ahojte mamči:-)

Já pro jistotu ani nezjišťuju, kolikátá jsem v pořadí, aspoň mám co číst:-))

ALTE - deníček bezva, já se ztotožňuju s tím 1,5 rokem, a uvidím, jak na tom bude s vývojem Mates. Nočník ještě nemáme a ani jsem si na něj ještě nevzpomněla, že ho taky budem časem potřebovat:-))
U nás Mates zatím v tomhle směru pokročil pouze k tomu, že registruje, že si poněkud hlastitěji pšouknul a děsně se tomu řehní:-)

…sakra, už nejsem schopná to dopsat, zrovna jsem dokoukala 13.komnatu s Vendulou Svobodovou a jsem v prdeli…
Za Katty svítím aspoň lampičkou, do toho Nellinka..
Mám nutkání zrovna v tomhle okamžiku obejmout svoje dva chlapy a řvát štěstím, že je mám a že jsme zdraví. No, přiznám se, že už řvu, tak je ještě půjdu oba opusinkovat…

Zítra už snad bude normálnější den a nepolezou mi emoce i ušima. Tak se mějte hezky a všem dobrou klidnou noc a ať jsme zdraví.
Pa Linda a Matýsek

 
tulen
Kecalka 321 příspěvků 14.03.06 22:19

Ahojky.
Moc myslím na Markétu s Nelinkou a přeju jim co nejrychlejší uzdravení!!!!!

Zuzko- nejdou otevřít ty stránky, které jsi mi napsala, píše mi to, že stránky neexistují. :-(Pošlu ti iniciále mailem.

Jinak mám rymu jak byk, bolí mě v krku, no prostě nic moc, doufám, že to Ondra nechytne.

Mějte se. Verča a Ondra

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 14.03.06 22:23

Ahoj,

hlavně posílám moc pozdravů Market ať se dá Nelinka co nejdřív do pořádku. MAjí toho také dost.

Na svíčku jsem zapomněla, zapaluji až teď ale snad to nevadí a světýlko doletí do Andělíčkova. Krásně napsané Ivco.
Marjánka nějak nemohla usnout, to samé Barunka Na obě něco leze a mě je od odpoledne zle, že se nadopuji práškama a jdu se potit, abych mohla zítra fungovat.

Jaa zvládněte noc, bývají kritické. Hlavně v klidu. Dnešní atmosféra tady, v televizi u Market to sice moc neumožňuje, ale vy to zvládnete.
Kdybys potřebovala posilu volej sokola do Brna. Kdykoliv.

Všem dobrou noc.

Hamina

 
Lenkaaa
Kecalka 228 příspěvků 15.03.06 06:29

Čauky všem,

depkuju, depkuju. Včera jsem v podstatě probrečela večer. Zapálená svíčka za Katty, k tomu třináctá komnata..... děsný. Ovšem i můj jinak tvrďácký manžel byl naměko. Vůbec nechápu, jak něco takovýhleho může člověk zvládnou. Ono asi když se musí… nevím a pevně věřím, že to nikdy nebudu muset zjišťovat. Včera než jsme šli spát, tak jsme stáli nad postýlkou a já bezvěrec děkovala bohu, za to že jsme všichni zdraví a spolu. …

Markétě a Nelince držím všechny palce co mám. Chudinka, ta z toho nevyjde .....:-(((

A teď už na veselejší notu:
dárky k prvním narozkám: určitě plánujeme odrážedlo, jenom nevím, jestli takovou tu klasickou obyč. motorku nebo takové to víceúčelové, jak se to dá i tlačit, je tam nějaký ten aktivní panýlek a funguje to i jako odráželo. Tam mě trošku brzdí ta cena… no ještě uvidíme. Potom mám v plánu zcela určitě to nafukovací zvířátko ze zdravotních potřeb. Známých holčička ho dostala a je to obřím hitem. Dokonce i maminka si prý občas chodí zapružit, některé mají nosnost až 300 kg. Mám vyhlídlého oslíka Johnyho na www.zdravotnickaprodejna.cz. Potom klasika: :,-(a na písek, nějaká hračka do vody. O bazénku jsme uvažovali, ale nakonec to padlo - doma by se stejně neměl kde cachtat a u našich je obří udržovaný bazén (dáváme tam i kosmetiku vhodnou pro kojence, takže v poho). Tchýně mu nedává nic (leda tak ampuli cyankálii s návodem, jak jí aplikovat mamince:-)), od našich vím, že dostane krabici Lega pro nejmenší..... myslím, že toho bude až až.

Piki - ať představba odsejpá a taky se přimlouvám, ať občas nakoukneš a alespoň krátce písne, jak se s Mikýsem máte:-))

Tak pěkně pište.
Lenkaaa a Davísek

 
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 15.03.06 06:35

Ahojki

tak jsem konečně dočetla deníček - krásně napsané, ale u nás to šlo trochu jinak.

Nějak jsem Lukáška na nočník neposazovala - do jeho dvou let skoro vůbec. No a potom v létě (v jeho skoro 2,5letech) začal teprve venku běhat bez plínky, potom i doma, a tak nějak za 14 dní se naučil celkem bez velkých nehod. Tím myslím, že čůrání zvládl skoro hned, bavilo ho počůrat stromečky, kytičky… atd. No a kakání - párkrát se po… do kalhot, ale tak nějak si to asi uvědomil, a přestal sám. Stejně si myslím, že to byla chyba Lubora, ale Lukáš se prostě nejprve učil kakat venku (sám), a teprve potom přešel na nočník.
Takže zodpovědňě (sice pozdě podle učených knih) můžu říci, že jsem Lukáška učila na nočník až v jeho 2,5 letech. Zato si myslím, že skončil i s noční plínkou najednou, stejně jako s denní.. Tady v ulici máme dvě holčičky ve stejném věku jako Lukášek, ale ty měly sice ve 2,5 letech denně bez plen, ale na spaní je měly asi do 3let.
U Licinky také teprve začínáme - doma běhá skoro nahatá (sama se svléká) a tak když je bez plínky, tak si sama dojde na nočník. Sice sem tam ještě to kakání do nočníku nejde (jednou mě Lukášek tahá do pokoje, a tam je na zemi ...... bobek. Od Lucky). Takže já se snažím jí dávat ještě plínku, ona sama si ji sundavá… takže čekám na léto, až bude běhat sama venku bez plíny, že se to teprve pořádně naučí. Teď je venku ještě zima a kdyby se mi počůrala někde venku, tak v té zimě spíše nastydne. Takže až v létě… Tak nějak pravidělně ji posazovat na nočník neumím, prostě samotné mi to nejde „na povel“. Prostě v létě se budeme teprve více snažit, tedy jestli do té doby to Lucka nebude umět.
A Jonášek … ten teda zatím kouká, co tam ti dva dole dělají do nočníku… ještě na něm neseděl a počítám, že s ním také začnu tak nějak příští rok v létě…

Jinak přeji všem nemocným dítkam brzké uzravení /držíl palečky Nelince, ať je brzy dobře/ a ostatním už přeju, aby přišlo JAROOOOOOOOOOO

Věra

 
vvik
Zasloužilá kecalka 808 příspěvků 15.03.06 06:49

a s dárkami? To jsem věděla tak u toho Lukáška: odrážedlo, vkládací kostičky, knížky… Ale co teď, když už doma skoro všechno máme? jsem úplně v koncích - prostě třetí dítko bude v tomto směru ochuzené - protože všechno může dětit - odrážedlo, kolo, koloběžku, hračky, kostičky, leporela, knihy … ps: a přece, koupila jsem mu knížku s motorkem - je to hadrová kniza, a na ní králík s motorkem, po natažení sebou tak trochu vrtí a je tak malý, akorát do ruky… aspoň něco málo. Jo a taky jsem ujetá na dorty - teda ty první nic moc, to jsem vymyslela pouze „věneček“ se svíčkou, ale 2 nebo třetí narozeniny, to bylo moje. Ty dorty byly kupovaný, ale ušlo to: Lukáš měl mašinku a potom náklaďák s osobákem, Lucka teď měla krtka (ale to už jsem psala)…
 Zatím

 
Lenaa
Kecalka 200 příspěvků 15.03.06 07:35

Ahoj holky,
jsem tu jenom na chvilku, chtěla jsem skouknout co je nového, neb manžel si vybral zbytek loňské dovči a za chvíli jedeme na hory a nemáme sbaleno, takže deníček přečtu až se vrátíme, Ate, děkujeme za něj už teď!

Hlavně jsme chtěli poslat Markétě a Nelince strašně moc sil a pozdravů, moc na ně myslíme.

Marci, moc nás těší, že jsme se poznali, tedy spíš že jste nás poznali :-). To kino mě mrzí, ráda bych s váma ale určitě někdy někam vyrazila.

Moc zdravíme ostatní marody.

Ahoj, Lenka a Adámek

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 Další »

Reklama


Reklama