Květňátka 2005 - Když andílci vystrkují růžky

Rodičovství

Milé maminky a Květňátka, Ke změně tématu deníčku mě vlastně přiměl Kuba, tedy jeho chování, moje psychická a fyzická únava a taky bezmocnost. Když jsem si uvědomila, že většinu dne nechám Kubem svoje staré kosti vláčet po bytě sem a tam podle toho, kam se mu zrovna zachce, že se mně kupí nevyžehlené prádlo, že neuvařím oběd (přece nenechám Kubáčka plakat v postýlce), řekla jsem si, že asi nebude něco v pořádku. Začalo mně bít v hlavě na poplach co bude dál, když už teď si Kuba všechno vyřve a veškerou svoji činnost podřizuji jeho touhám, co za člověka z něho takhle vychovám?

Najednou se mně vybavil název knihy, o které už maminy debatily před časem v diskuzi, a to MALÝ TYRAN od Dr. Jiřiny Prekopové, významné německé psycholožky českého původu. Taťka půjčil knihu v knihovně a během pár dní jsem ji celou přelouskala. Ale jelikož nejsem odborník na vývojovou psychologii, trochu jsem se v textu místy ztrácela a hloubala, jak to teda vlastně je, a proto se chci s vámi v tomto deníčku podělit o získané poznatky a probrat to s vámi, vždyť každá se denně potýkáme s vůlí našich drobečků a nějak to musíme řešit a můžeme si navzájem poradit, jak na to. Na moje starší děcka působilo výchovně moc lidí, byl v tom tím pádem chaos, ale víceméně se používala metoda odvádění pozornosti od problému - „ Jé, podívej, tam je baf baf" a když byly starší šlo to ještě dál. Když chtěly něco, co nemohly dostat, obalamutily se stylem - „Pojď, já ti dám něco LEPŠÍHO!"

Dočetla jsem se, že rizikové období pro vznik panovačnosti je věk od 5 do 22 měsíců. Pro ilustraci, jak lehko k tomu může dojít, je případ z praxe Prekopové, kdy 8měsíční chlapeček onemocněl horečnatou infekcí. Uzdravil se, ale přesto v noci plakal, spával sám v dětském pokoji. Maminka k němu hned přiběhla z ložnice ho zkontrolovat a tady je, jak tuto událost prožívá malé dítě - „ V dálce, na nějaké jiné planetě, vzejde světlo v rodičovské ložnici, na chodbě a v dětském pokoji. „Budiž světlo!" - tak nějak se musí cítit někdo všemocný. Pokud dítě ještě pláče, matka svědomitě zkoumá, co by mohlo dítěti chybět, možná má žízeň a jde do kuchyně pro láhev s čajem. Dítě nepije, protože nemá žízeň, ale nechá se utěšovat. Pak matka zhasne a jde zpátky do ložnice. To byl pro chlapce velkolepý zážitek a omamující pocit, že může pohnout celým světem. Nedá se vůbec srovnat se tím, když si s ním matka přes den hraje. Zkusí to ještě jednou, zesílí hlas a ono to opravdu funguje, a zase má ten mámivý pocit, který se rovná všemocnosti. Avšak chlapec další dny rozšiřuje svoje mocenské nároky, útoky křiku se násobí, matka běhá až 20× za noc mezi ložnicí a dětským pokojem - dítě si udělalo z noci den. Matka nosí chlapce sem a tam, to mu nestačí, nechce spát, chce si hrát. Rodiče od té doby zažívají krušné chvíle.

Prekopová píše, že nejprve musíme dítěti poskytnout důvěru a pocit bezpečí. Dítě musí pociťovat stálou matčinu blízkost i v noci. Izolace malého dítěte v dětském pokoji je spojena s rizikem. V každém případě dítě v noci pociťuje strach. Časový prostor, který matka potřebuje, aby procitla a došla z ložnice do dětského pokoje, připadá dítěti jako věčnost, která je vyplněna velkým strachem. Ne každé dítě je možné takto zatížit a navíc může dítě matku z dětského pokoje tyranizovat. Takže nejpřirozenější je nechat spát dítě buď v posteli rodičů, nebo těsně u jejich lůžka, protože jistota stálého spojení, které dítě pocítí, by pro ně měla znamenat víc, než rozsvícené světlo, prs nebo dlouhé domlouvání. No jo, ale vždyť skoro všechny máme prcky u sebe v ložnici (nebo je máte v pokojíčkách?) a přesto se budí několikrát za noc, tak jak to teda je?

Citlivé období nastává kolem 7. měsíce, kdy se rozvíjí první počátky předvídavého myšlení a cílevědomého jednání. I v této době bychom měli potřebu utěšující blízkosti okamžitě uspokojit. Problém nastane tehdy, když dítě bude chtít samo rozhodovat. Doporučuje se, aby rodiče od tohoto věku sice často - ale ne vždy - přání dítěte okamžitě plnili, jestliže se dítě snaží, je k tomu přimět. Sice nic nestojí v cestě tomu, aby rodiče dítěti přání vyplnili a pro tento moment je uspokojili, ale jenom vědomé předcházení panovačnosti motivuje k promyšlenější reakci vůči dítěti. Co vy na to, maminy? I Prekopová píše, že toto doporučení znejisťuje většinu rodičů. Nebudu dítě v tomto případě jenom zbytečně dráždit a vyvolávat vztek?

Prekopová uvádí, že pokud nejsou dítěti stanoveny hranice a má pocit všemocnosti, nabude dojmu, že je silnější než matka, avšak malé dítě je tímto pocitem přetíženo, protože v tomto období požaduje uspokojení své hlavní potřeby a sice bezpečí. Ale dítě u slabé a poddajné matky pocit bezpečí nemůže najít. Jeho strach před ztrátou bezpečí stoupá. Aby tento strach zmírnilo, snaží se ovládnout okolí v tomto silně úzkostném světě a tímto pocitem ovládnutí pocítit větší jistotu. Nasazení moci jako náhrady za neuspokojené základní potřeby vytváří nebezpečný předpoklad pro vznik panovačnosti. A je tady začarovaný kruh - dítě ze strachu, že přijde o svou moc a tím pádem o pocit jistoty, zvyšuje své nároky a požadavky, je čím dál víc panovačné a začne tyranizovat své okolí (např. jí jen za určitých podmínek, určuje matce v jakém tempu chce být chováno atd.) Rodiče jsou bezradní a ze zoufalství dítěti vyhoví, a to se ještě víc utvrdí ve své moci. Ale dítě nutně potřebuje pocítit bezpečí v náručích svých blízkých. Musí se zahájit terapie během které má být tyran zbaven své moci a pocit jistoty a bezpečí najít v mámině náruči. A na závěr moudrá slova Dr. Prekopové:

Kdyby pro tyto děti neexistovala včasná pomoc, čekala by je smutná budoucnost. Mají -li v životě obstát, musí se cítit dobře v tomto světě. Toho nedosáhnou ovládáním okolí, ale tím, že se naučí čekat, přizpůsobovat se, snášet porážky, zvládat strach a být solidární s ostatními. Děti, které tyranizují své okolí, nebudou v životě šťastné. Samy ještě netuší, že nikdy nedosáhnou svobody, pokud budou závislé na moci.

Takže jak to děláte, že uvaříte, uklidíte, vyžehlíte, nehoníte se celý den za prckem jako já a dítě vám září spokojeností? :-)

Krásný den vám přeje vaše souputnice Alte


Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »
 Váš příspěvek
 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 25.01.06 14:57

první, první, první!

H.

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 25.01.06 14:57

Sakra druhá :-(

 
lenka_
Ukecaná baba ;) 1657 příspěvků 25.01.06 15:02

tretiiiiiiiii­iiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!

 
vveverka
Kecalka 327 příspěvků 25.01.06 15:04

Ahojky,díky Alte za deníček. Mám doma to samé. Asi jsem neschopná,ale taky pořád pendluji mezi kuchyní pokojíkem a tím místem,kde zrovna Míša prolézá. Asi budud mít doma malého tyrana :-). věrka

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.01.06 15:07

Tak jsem to přečetla, SUPER, SUPER, SUPER. Vrátím se později s dalším komentářem. Ivča s Klárkou

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 25.01.06 15:15

6. ? :)
S.

 
stania
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 25.01.06 15:29

Ze by sedma??? Super denicek, vyjadrim se k nemu pozdeji. Muj maly nemocny tyran prave smrdi. Bleeee:(
 Stana

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 25.01.06 15:43

Osmá?! Jdu honem číst.
HAmi

 
RadkaK
Stálice 78 příspěvků 25.01.06 16:00

Devátá! Jdu taky číst…
R.

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 25.01.06 16:03

zase nejsu první:(((jdu číst.

 
Lenaa
Kecalka 200 příspěvků 25.01.06 16:38

asi jedenáctá :-(.

 
hamina
Ukecaná baba ;) 1207 příspěvků 25.01.06 16:41

Tak musím reagovat. Alte super deníček.

Včera v noci, když se Marjánka vzbudila a začala opět vysírat, jsem ji několikrát pochovala, položila do postýlky, pláč, pochovala, položila, pláč, vzala do postele, oči jak baterky, za chvíli dalekohled, jen né spaní a chvílemi pláč. Tak zpět do postýlky. Pláč. V tu chvíli jsem se teda řádně naštvala a vzhledem k tomu, že Tomáš ráno nevstával do práce jsem od brečící odešla se slovy uvidíme kdo z koho. No jak to dopadlo? Parkrát si fňukla a usnula. Co z toho vyplývá, že opravdu někdy zkoušejí co mohou.

Já jsem u všech třech holek praktikovala metodu pokus omyl. Někdy na jejich tyranizování pomohlo to, jindy ono. Ale v zá:,–(ě nikdy ani moc tyranizovat nezačaly. Od malička byly naučené, že maminka nemá vždycky čas, že si někdy musí vystačit sami. A když jsem viděla, že mají období, kdy opravdu vyžadují moji pozornost celý den, tak jsem nastavovala noci, aby bylo vše hotové a já mohla být s nimi. Ale v podstatě to nebylo z jejich hlavy, ony vůbec nedostaly prostor, aby něco vyžadovaly. Prostě jsem jim ten den naplánovala já. Nějakou změnou, výletem, návštěvou jiných dětí. Snad taky proto se moje děti nikdy nestaly maminčinými závisláky. Nebyl problém je někde odložit na hlídání. Jediný závislák je Barunka se spaním, která čas od času leze za námi do postele. Zjistili jsme, že potřebuje živočišné teplo. Ale to je všechno. A jak nejsem po ruce, tak to nedělá.
Od té doby co si Marjánka začala hrát, tak ráno po jídle je sama v postýlce, tam si hraje a já si dělám co je potřeba. Ukážu se i v pokojíčku, takže ví, že tam jsem a je v pohodě. TAké jsme nainstalovali ohrádku, aby neměla možnost lézt po celém bytě a zatím to zvládá. Zatím ji máme v pokojíčku, ale do budoucna počítám s tím, že se bude přemisťovat tam kde bude třeba.
Výchova k netyranovi nekončí někdy v batolecím věku. To nás bude provázet dost dlouho. Linduši bude 14 a také musím zasahovta, že nebude vždy po jejích, že život je plný kompromisů a ústupků, tolerance a ohleduplnosti. Ale to Vás čeká až za dlouho. :-)))
Steno - Marjánka je přes den v body, dupačky, ponožky a mikču. Pokud je nějak chladněji dám jí jěště tepláky. Na noc spí v pyžamu nebo overalu a přikrytá dekou. Z jednoho pytle vyrostla a druhý se momentálně suší. Takže ještě bude mít ten pytel.

Kuřátko neboj, na psa jsem nezapomněla. Akorát jsem ho zapomněla napsat. JInak ho vedu v patrnosti.

Sarach - samozřejmě, že mě Tomáš nepustil, měl dodělat nějaký překlad, tak tu strašil dost dlouho. A mě už se pak nechtělo. Sorry, kydybch věděla, že na mě čekáš, určo bych sem došla :-))))

Toť zatím vše.

Jo ještě se musím pochlubit. Byla jsem dnes manželem jmenována za jeho manažerku, že mu budu vyřizovat objednávky překladů a dělat faktury a takové. Tak snad moc nezblbnu.

Mějte se frčím do keramiky. Marči kňučí, tak musím rychle, než si to rozmyslím.

Ahoj Hamina

 
VeruskaK
Zasloužilá kecalka 551 příspěvků 25.01.06 17:08

Ahoj,
tak náš malý tyran teď sedí v prostřed obýváku a žoužlá kukuřičnou křupku, jelikož má náladu pod psa, takže po půlhodině jeho hlasitých stážností jsem polevila… myslím, že mám docela průměrně vztekací dítě, co zkouší co rodiče dovolí a hledá si svoje místo na zemi. Nemám moc načteno, ale snažím se najít zlatý střed, nebýt na něj moc drsná (stejně bych to nedokázala) ale zase konečně začít vychovávat, určit nějaké hranice. První a donedávna jediná hranice byla vydržet při přebalování na zádech, dokud nebude oblečen do bodyčka a punčošků. Teď ale začíná vymýšlet i další srandičky, řve taky když mu nechci dát moje jídlo (i 5 minut po 210UM), tak se snažím vysvětlovat, že to mu nedám, že má svoje vlastní a vydržet jíst, i když mě dítě hystericky vyvádí pověšený na nohavicích. A pak má občas můj malý tyran prostě blbou náladu, odmítá hračky, odmítá mě, prostě jen tak řičí a prohýbá se do luku a po očku sleduje co na to řeknu. Takže sedím u něj, hladím ho po noze a čekám než ho to přejde, zatím to vždycky nějak vyprchalo… Samozřejmě používáme taky metodu zabavit něčím jiným, říkám odmátavým tónem, že to NESMÍ a NE, ale tohle nějak ignoruje. A taky bych chtěla být důsledná, jenže to se ne vždy podaří. Ještě že dobře spí. Aspoň s tímhle problém nemáme ŤUKY ŤUK
No, takže suma sumárum, ve volných chvílích se snažím připravit na to, že až mu budou ty 2-3 roky, bude naší největší zábavou sbírat našeho řvoucího synátora ze země v samče :)))
Mejte se, budu škodolibě čekat na popisy oblíbených aktivit dalších vzteklounů.
VeruskaK a vztekloun Pepíček

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.01.06 17:24

Tak jsem tady, holky, :-). Náš malý tyran právě požírá bačkoru, kterou jsem jí celý den brala a říkala ne ne. Momentálně ji požírá, protože ji dostala od táty. Občas rostu, protože tatínek se konečně (po dvou klucích z prvního manželství) dočkal vysněné dcery, takže had může všechno, dostane všechno a nic se mu nezakáže. Výsledek je ten, že tyranská matka bere noviny (který se tak skvěle žvejkaj a potom se s nima dáví), matka nedovoluje požírat tkaničku od bot, matka zakazuje věšet se na datovém kabelu, matka dává z dosahu hrnky s horkou kávou, matka nutí jíst ty šílený nový jídla (zatímco taťka po prvním odmítnutí letí vařit Nutrilon). Matka je zkrátka samý zákaz a omezení. To je život, coooooooo?
Dopadá to nakonec tak, že když jsem s ní doma sama, tak je to zlatý dítě. Ví, co si může dovolit, ví, kam smí zajít, i když to občas zkouší. Doplazí se ke stojanu na noviny, netahá je ven, jen se jich dotýká a čeká, co bude. V momentě, kdy se ve dveřích zjeví taťka se ovšem z trpaslíka stává tyran. Novin se už nedotýká, ale tahá je. Po plácnutí přes ruku vzpíná ručičky k tátovi a řve jako tur. V tu chvíli si stoupám mezi ně, protože by jí samozřejmě politoval. No, výchova jak „z příručky“.
Už jsem se za těch osm měsíců smířila s tím, že jednou budou ti dva páchat za mými zády to, co zakážu :-)
Jediný, co nedokážu, nechat ji plakat večer v postýlce. Většinou ji nechovám, to už musí být, ale pohladím, dám jí prst, aby si ho mohla chytit a během pěti minut spí jako špalek. Nenechávám ji nikde dlouho samotnou, sprchuju se v letu, na čůrání si snad pořídím pleny.
Na řvaní v krmící stoličce před jídlem (fakt to dlouho trvá, než to máma narve do tý misky a dojde dva metry) se mi osvědčilo řvát taky. Řvu a Klára tudíž neřve !!! Nevím teda, co na to sousedi, ale zabírá to.
Pevné nervy s tyrany všem přeje Ivča
PS: Klára už má v puse půl bačkůrky :-), se za chvíli pobleje :-)

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 25.01.06 17:42

K deníčku se vyjádřím později, teď mám pro Stáňu tu básničku… :-)))

Viktor DYK : Česká ukolébavka

Spi sladce, moje dítě,
spí celá tvoje zem!
Spi tiše, než se vzbudíš
tím těžkým jejím snem.
Spi sladce, moje dítě!
Spí celá tvoje zem!

Spi, abys rostlo rychle
a mohlo trpět včas.
A nediv se, že slyšíš
dnes příliš tvrdý hlas.
Dnes kolébá tě otec
a ten má tvrdý hlas.

Z deváté desáté ruky
myšlenky budeš brát
a po Evropě nosit
už obnošený šat.
Z deváté desáté ruky
myšlenky budeš brát!

A oklikami půjdeš,
kde jiní rovně jdou.
Co jiným zcela jasno,
bude ti záhadou.
A oklikami půjdeš,
kde jiní rovně jdou.

Nedej se ukřižovat
od věčných pochyb svých,
cti raděj autority
v katedrách, denících.
Bij cizí autority,
abys svou vlastní zdvih.

A nerozbíjej hlavu
o malichernou zeď.
Vyber si zvučná hesla
a to tě spasí, hleď!
Tvůj otec rozbil hlavu
a ty měj rozum teď!

Tvé děti z desáté ruky
myšlenky budou brát
a po Evropě nosit
už obnošený šat.
Spi sladce, moje dítě!
Je nejlíp v Čechách spát!

… tolik středeční chvilka poezie :-)

Hanka a Matýsek

 
Anonymní  25.01.06 18:01

Šmarjááááááááááá, vy mi dáváte, ještě nemám dočtený starý deníček a teď tohle:o)))

Právě rozmrzám z vejletu do města, kde jsem zakoupila Sleep and Play po 199,– Kč, takže spokojenost.

K tématu - děkuji Alte - ano taktéž jsem tuto knihu studovala, musela jsem si ji přečíst dvakrát a některé pasáže i vícekrát, přesto jsem se také občas ztrácela. Gytuš se jistě později také vyjádří, neb myslím, že ji vlastní:o))
Naše „zlatíčko“ mi dávalo zabrat od začátku, je to vztekloun jako prase, v 99% dokážu její hysteráky a různé vychcanosti regulovat či dát jí najevo, že tímhle si nic nevymůže, ale jsem jen člověk, jsou dny, kdy povolím a pak to zase dávám pár dnů do pořádku, např. jsem jáááá kráááva, když jí už po několikáté nejelo jídlo a svíjela je v jídelní židličce, dala najíst v náručí, jsem si teda dala, co ta pak vyváděla, když jsem ji do židličky strkala, ale jsme opět zpět a hamáme, tak jak se sluší a patří, v sesličce, tak by mohl člověk pokračovat, naše noční extempóre se snižují, ale nervy z toho mívám nadranc, nejhorší je, když ti partner nabourá systém, což se nám stává přes víkend, chjo takže pondělky jsou zase srovnávací.

jejejej, jdu dělat kaši, ozvu se pak k ostatnímu, až dočtu starý deník.

pa sany

 
Orpet
Kecalka 203 příspěvků 25.01.06 18:59

Ahoj holky,
tedy, vy mi dáváte, já ještě ani nedočetla ten starej a teď tohle :)
Tuhle knížku mi pořád doporučuje moje mamka, protože prej holku rozmazlujeme, ale já si myslim, že to neni pravda. Spíš bych řekla, že si to děláme sami.
U nás to vypadá tak, že naše dítko je docela vzteklý. Oblíkání, to je horor, když jíme a chce taky, tak se taky umí pěkně vztekat, dokonce si umí tak hezky kopnout nožičkou, až se tomu musim někdy smát, i když vím, že to už vůbec výchovný neni.
Já občas dělám přesně to, co psala Ivča. Prostě jí začnu napodobovat. Když řve, začnu taky a ona se diví, co se to děje a přestane, asi u toho vypadáme jako blázni. Jinak si dokáže hrát sama, i když jí něco nejde, třeba se o něco zvednout, tak to hned dává na jevo a já samozřejmě běžim, abych jí pomohla :)
Jinak v noci spí s náma v posteli, ale to jsem si udělala sama, nechtělo se mi k postýlce vstávat a pořád ji pokládat. Takže chrní s náma a abych řekla pravdu, tak mi to docela i vyhovuje. Vzbudí se tak 2× za noc, nají se a chrní dál. Vstává tak kolem 8 hod. a já jí mám vždy po ruce.
Jinak je to taky vztekloun, když dělám něco, co ona zrovna nechce, to se umí taky pěkně rozčílit, ale co s tím?
Tak maminy, piště svoje zkušenosti.

Petra+Simča

 
stania
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 25.01.06 19:17

SUPER SUPER SUPER!!!!!

HANI, DIKY MOC! Mas to u me.:)
S.

 
Luci1
Kecalka 241 příspěvků 25.01.06 19:59

Ahoj
Alte diky za denicek.
Maleho tyrana jsem si prave pujcila v knihovne, ale jeste neotevrela.
Klarka ma do tyrana daleko, ale zkusi to. Spoustu chyb jsem uz nadelala ve „vychove“ ja kdyz se nad tim malym Ňuchátečkem slituju a dobrovolne otrocim.
Problem u nas je usinani a spani. Po vykoupani usina bud na gauci, nebo u mne v naruci. Po nejake dobe ji preneseme do postylky, kde se behem chvile probudi a rve. Driv jsem ji chodila utesovat a verila, ze prestane. Jenom brecela vic a vic a pak uz nemohla usnout vubec. Tak ted hned jak spousti pro ni jdu a zase chovam dokud neusne a tak porad dokola. Pak jdu spat, Klarka zase spusti, nekolikrat to vydrzim a pak jde k nam do postele. Je to uplne spatne, vim to. Rano se budim rozlamana jak jsem se v noci bala pohnout.
Ale co s tim? Baby, radte! Nechat ji vybrecet jsem zkousela nekolikrat i opravdu dlouho, ze jsem se vracela, intervaly prodluzovala a pak ji tam proste nechala. Byla v takovem afektu a tak zoufala, ze uz nemohla brecet, divne dychala az chroptela, ale drahy bycek nepovolil. Pak knoukala jeste ze spani (v nasi posteli) tak smutne, az se mi chtelo brecet.
Jeste v lete jsem ji dala do postylky, 5 minut pockala a sla na zahradu grilovat a andelicek spinkal, ale kdeze letni snehy jsou…

K termopytlickum - jo, jo musi se 10 minut povarit a pak funguji zas, Me tech 10 minut nevadi. Ted v zime je pri delsi prochazce davam Klarce do fusaku k nozickam, kdyz se mi zda, ze by ji uz mohla byt zima.

Tak ja padim koupat. Tatinkovi jsme dnes daly vychazku, tak jsme na to holky sami.
Luci + Klarka

 
Ivca_K
Zasloužilá kecalka 986 příspěvků 25.01.06 20:03

Ještě se vám, děvčata, pochlubím, jak jsem válčila dnes v noci. V půl čtvrtý ráno vstával taťka do práce a konstatoval, že nejde proud. Na to, že máme přímotopy celkem humorné. V pět ráno už bylo v bytě jak na ulici. Ležela jsem s Klárkou v posteli, přikrytý jsme byly dvouma peřinama, Klára kulicha, tulily jsme se k sobě, nosy ledový. Síla!!! Nahodili to opičáci v půl osmý, byt se ohřál až tak v poledne, do dvou hodin jsem neměla teplou vodu (bojler na elektriku), jsem absolutně grogy. Tento týden se na mě vrhly katastrofy. Teď musím jít žehlit, doufám, že mě nezabije žehlička. Mějte se fajn, ozvu se zítra. Ivča s Klárkou

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 25.01.06 20:08

Ahoj Alte, dík za deníček:)

no asi je to docela dřina ta výchova, co říkáte? :) Myslím, že obecně ve výchově je nejhorší ta důslednost, hlavně pak u starších dítek. A člověk-rodič-by měl začít především sám u sebe, protože dítě se asi chová tak jak to vidí doma, takže se budu muset zamyslet nad svými zlozvyky…:) Jinak asi nikdo není super rodič, jde o to, abysme nenapáchali na dětech škody nenpravitelné.
Co se týče miminek, tak to je fakt etoda pokus a omyl. Souhlasím s Haminou-asi zlatá střední cesta. Já se Vítkovi věnuju, i když je od narození dost náročné mimčo, chovám ho o106, ted preferuje samostatné lození po bytě, takže dělám záchranu. Ale když potřebuju něco udělat nebo se my s manžou v klidu najíst, šupajdí do ohrádky. Tam tak 5 minut je v klidu a baví se, pak nadává a brečí, tak ještě deset minutek ho necháme pořvat a vezmem ho-ta tu čtvrt hodinku se stihnem najíst, popř. si stihnu odskočit na WC, dát sprchu, nebo mu nachystat jídlo. A vše ostaní zvládám celkem v klídku když Vítek spí-naštěstí spí už dobře jak v postýlce tak v kočárku. Takže stihnu uklidit po povrchu, vyžehlit i internet. A o víkendu zas funguje manžel, neb i jeho je domácnost a dítě… Popravdě, přemýšlela jsem i o nějakém dálkovém studiu, neb mě chytaj doma roupy, ale už se mi do toho nechce, tak asi budu od září chodit do jazykovky.
Teda tím jsem nechtěla říct, že jsem superžena, taky mívám splíny atd ale i při takovém věčném nespokojenci a nočním nespavci, jakým Víťa je, mi to připadá celkem v poho.
 K.

 
Anonymní  25.01.06 20:08

Jé a já jsem myslela, že mam jediný zlobivý dítě na světě! Mám totiž neuvěřitelný štěstí (smůlu) na kamarádky, co jim děti spinkaly celou noc už v porodnici a tak podobně. Takže: já jsem nespala 3 měsíce vůbec, malá papala po 2 hodinách a než jsem usnula, tak už byla kolikrát zase vzhůru. Pak jsme spaly 3 měsíce trochu líp, pak 3 měsíce skoro v pohodě a od 9 měsíců spí celou noc, jenom špatně usíná. Spí sama ve svém pokojíku, a to asi od těch 3 měsíců, a námi spát nedokázala, prostě jí rušíme. Jinak byla docela zlobivá, uřvaná. Teď je jí rok a je to nejhodnější dítě na světě, hraje si sama, neřve, žvatlá, je s ní legrace, krásně papá, chodí na nočník (ne vždycky se to povede, ale už si řekne dost často), prostě konečně si mateřskou užívám a jsem na svoje dítě moc pyšná!!! Alenka a Hanička (1 rok, skoro 1 měsíc)

 
stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 25.01.06 20:09

ahooj,
super denníček;o)))
U nás je to tak, že ocko teda tiež envydrží, aby Lucka čo len pár sekúnd plakala… to je: „mamina, kde si tak dlho s tým jedlom???“, „dobre, už ju nechaj“ /keď jej po kúpaní utieram vlasy, a jej sa to nepáči/, a tak podobne;o)))
ale inak sa až tak moc nevzteká /ťuk ťuk/, a ja sa snažím to korigovať ako sa len dá…
tiež používam metódu, že ju začnem napodobňovať, ale už si asi na to zvykla, takže to niekedy nezaberie… a keď si predstavím, že nás pri tom niekto uvidí… ;o))))))))

marci - mňa tiež pri kúpe kočíka nenapadlo pozerať na váhu… ale keďže máme auto len manželovo služobné, tak jazdíme vlastne iba sním, takže nakladanie je tiež na ňom;o))) v MHD som ešte nešla, a hlavne preto sa chystám na tie golfky, pro ktorých si už dám sakra pozor;o))) inak som ale spokojní - aj keď nemám vlastne s čím porovnávať;o))) len ešte vkladanie dolu do košíka je dosť nepraktické - košík veľký dosť, ale medzera na nakladanie malá…:/

Neviem, či sa sem zajtra počas dňa ešte dostanem /dúfam, že hej;o))/, ale ak by nie, tak HLÁSIM, že zajtra večer odchádzame do nedele večera na chatu a NEBUDEM mať prístup k netu… takže tu nenapáchajte vaľa škody, nech sa v pondelok nezbláznim!!!!!;o))­))))

S.+L.

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 25.01.06 20:13

ještě jsem chtěla napsat, že prekopovou momentálně nelze nikde koupit, není na skladech, taky jsem si chtěla koupit jak Tyrana tak Když dítě nechce spát. Ještě k tomu Malému tyranovi-četla jsem s ní nedávno na netu rozhovor a ona řekla, že Malý tyran byla jedna z jejích prvních knih, byla ještě mladá když to psala (ted má přes 70) a sama si myslí, že byla v té době hodně kritická…že by to nyní už tak razantně nepsala, nebo by možná volila jinou formu-nevím přesně už, ale vyznělo to, že za ty roky je už v názorech na toto umírněnější…
 K.

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 25.01.06 21:26

AHoj Alte a spol :)

dobre tema…taky se tim zacinam zabyvat…

no my mame doma takoveho klidase kazdy rika…ale umi se pekne nervnout nicmene si myslim ze je v normalu.

a jak to delam ja?

rano vstanu a necham ho v postylce s hrackama…jdu na triatlon = WC,koupelna,pre­vlict…
pak prevlecu ria a putuje do ohradky…udelam si snidani,kafe,nas­kladnim popripade vyskladnim mycku…rozlozim na zem deky a udelam zatarasy, Rio si mezitim vklidu hraje v ohradce.pak jde do vybehu…do 11 je OK pak se mu chce spat tak jde spat do postylky a tam nekdy fnuka chvilku a usne…odpo kdyz si potrebuju cokoliv udelat tak dostane hracky do ohradky a je tam dokud to neudelam…vetsinou je v pohode a hraje si…je to ale tim ze ja razim pristup nechat ho hrat si samotneho dokud ho to bavi ,at se umi zabavit…az uz je vypruzeny tak prijdu na radu ja a hraju si s nim…proto si umi hrat sam a v podstate me potrebuje jen na to abych ho chytala pri padech…coz uprimne moc nedelam,koriguju to a spis ho padat nechavam…samozrejme ze kdyz stoji u nejakeho rohu tak nee… :)) to muj manzel to je jina…ten preskoci i cely obyvak aby se nahodou neuhodil,prijde mi to vtipne :) ale ja chcu aby se naucil ze muze spadnout a ze se nic nedeje…

kdyz varim je bud v zidlicce s hrackou a nebo u noh a ma vytazene hrnce a poklicky na hrani…

jediny problem je stale nekdy jidlo..nekdy ji uplne vklidu vsecko sam otvira pusu…nekdy ne..tak zkusim teplotu,hustotu a kdyz to pretrvava tak jsem proste tvrda..mam uz chvaty jak ho znehybnit aby se aspon trochu najedl…ale i tady mam hranici…kdyz jidlo nasledne na me prska zpet tak s tim koncim a necham to byt..ale on je spis roztekany a nema cas jist…protoze kdyz 10 minut fakt vydrzim to krouceni hlavickou a nenenenenene tak zacne jist v pohode…za:,–(ne krmim pouze v zidlicce..i kdyz moje matka na me dnes zkousela..mela smulu holka :)

no a spani. v podstate nedela fory a usina sam mezi pul sedmou a sedmou. pokud ne vim ze neco neni jak ma byt…bud je nedojezeny nebo pokakany…neco jineho je kdyz takhle zacne vysirat okolo 1 nebo 3 hodiny. to jsem nepricetna ale v podstate co se muzu divit kdyz ma nejlepsi spanek od tech sedmi do 1 ze? :)

vzteka se chvilku to kdyz mu neco dam a pak nasledne vemu..to je moje chyba…ale taky se snazim mu zacit zpivat nebo ho rozesmivam a tak…

tatinek u nas ma stejnou fci jak u vas…tak uz ho netrap…nebo ..Rio pockej az prijde mamka a zacne te krmit…atd atd…

no snad nam z nej vyroste faj chlapik. snazim se tu byt pro nej ale nejsem dokonala na to on prijde jednou :)

papa nat dnes narozeninova a rio teplotujici :(

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 25.01.06 21:35

Ahojte při večeru:-)

Tak jsme dneska po pár dnech vylezli z nory ven, bylo tu krásných -7, takže pohoda, i dveře nám už skoro rozmrzly:-) Akorát já jsem byla zbitá, to je hrůza, jak člověk hned ztratí trénink, když pár dnů nejezdí s třiceti kilama po ledovém tankodromu:-))
Já se na golfáč mooc těším, náš kočár je bezva, jediné, co není moc fajn, že nemá otočné přední kolco (ale to je kosmetická vada:-) a pak váha. Já mám s bídou 50 kg a kočár váží prázdný 17kg, do toho skoro 10 kilo Matesa, kilo brambor, mlíko, mouka atd. a pak s tím vším valit do hnusného kopce..Heslo dne:jaro a golfky!:-))

SARACH, TERKA - díky za tip, natrefila jsem na ten deníček a byl nejlepší z těch, co jsem viděla, tak už ho mám nachystaný vedle sebe a jdu na věc:-))

KRISTAIN - plavečky tam koupíš, stály cca 100,–, čepici taky, maj několik druhů, cenově taky tak zhruba. Brejle jsem ještě nekupovala, ale taky je tam mají. Čepici na ty první lekce mít nemusíš, hlavně si ji fakt občas nasaď doma, některé děti z toho měly hysťáček, když viděly mamku v čepici:-)) Krom Matesa, který se tím bavil:-))

a ad deníček - no, zatím se Matýsek jeví jako pohodář a to už od narození. Nemám pocit, že by extra vysíral, možná to ještě přijde, ta období vzdoru a podobně.
Já ho od malička vedla, že občas prostě musí chvilku vydržet, i když ječel, tak jsem si na ten záchod došla a vysvětlovala mu, že maminka ho pořád nemůže chovat.
Když jsem vařila, seděl v sedačce, když u toho řval, tak jsem vždycky přišla,pohladila, mluvila, zpívala..
A v prvních měsících blahořečím babyvaku, to jsme chovali hodně a myslím, že to malý mimča prostě potřebujou.
Spaní třikrát klepu na dřevo-od porodnice máme pevné rituály a jemu to hodně vyhovuje. Uspávali jsme na rukách, ve třech měsících jsem řekla dost, udělali jsme metodu vyřvat a chodit tam /> Manža tenkrát seděl chvíli před barákem:-))
Ale myslím, že se to vyplatilo, za tři dny pohoda, občas to zakolísalo, ale to byla otázka pár dnů. V postýlce spí normálně, usnout tam umí, když moc řve, tak pochovám a uspím na ruce. No problem.
A jsem docela pes stran jídla. Hlavně proto, že u manži v rodině jsou všichni děsivě rozmazlení, to je fuj a tamto je hnusné, to nejím…hrůůůza!
Mates je pohodový jedlík, když dělá hovadiny, říkám, že „teď se papá“, nehodlám ho se lžičkou honit. Když nepřestane, končím s jídlem a hotovo, žádné násilí. Hlavně kolem jídla nedělám žádné štráchy, když mu něco nebude chutnat, ať to nejí, ale ať se opováží na jídlo říct fuj, to mu přiletí jedna na prdýlku:-)))
Jsem zvedavá, jak se bude charakterově vyvíjet, občas taky zkouší. Většinou ho nechávám, aať objevuje svět a že žere tkaničky mě netíží:-)) A zakázané zóny striktně dodržujem-kabely pod stolem, knihy atd. Vím, že on ví, že NENENE, tisíckrát to zkusí a já mu to tisíckrát musím zopakovat. Ale jednou to přejde:-))
Jo a ještě ke spaní, naprosto si nedokážu představit, že by měl spát sám v pokojíčku..:o
Před těhu jsem zastávala názor, že ložnice je rodičů a dítě jim nemá narušovat soukromí a bla bla..a jak se názory mění:-))
S odsunem asi počkám, až bude pokojíček, budem si tam chodit hrát a Matýsek sám projeví přání tam spát.
Zatím žádný problém není, on spinká v postýlce a ráno na sebe vidíme a je to moc fajn pohled po ránu-já sotva rozlepím oko a kouká na mě modrooký ďáblík a nádherně se směje:-)

Tak jsem se rozněžnila, jdu písat ten deník, klidnou noc všem přejou
Linda a Matýsek

 
lenka_
Ukecaná baba ;) 1657 příspěvků 25.01.06 21:35

Zdravim pri stredecni veceru,

doufam, ze kvetnatka uz spi, protoze uz i nas flamendr to vzdal pred pul devatou.

Me se taky libi metoda pokusu a omylu. Ja teda nechci provokovat, ale Jessy je vazne strasne hodnoucke dite, takze tyranem ji fakt nazvat nemuzu. Nelibi se ji oblekani asi jako kazdemu miminku, ale vuci tomuto breku jsem se stala imuni. Chvili si vydrzi se sama zabavit, vetsinou ji mam v te same mistnosti, kde jsem ja, abych na ni videla a byla si jista, ze nedela nic nebezpecneho. Dneska jsem treba strasne dlouho varila, tak sedela v kuchyni na dece a lzickou bouchala do mycky. Vydavalo to neuveritelne zvuky, ale po celou dobu jsem se o ni nemusela starat. S usinanim problemy nemame, vetsinou spi celou noc, kdyz se pres den vzbudi, tak jeste chvili slysim, jak si hraje v postylce. Hracky ma pro jistotu k postylce zavesene na gumickach do vlasu, aby je nemohla hazet na zem. Tak ted doufam, ze na me neni nikdo nastvany.....­......ja proste jenom chtela pochvalit Jessika.......ona je proste fantasticka. Rika se, ze hodne deti to potom vraceji v puberte. Jestli je to pravda, tak se asi budu muset bat o zivot.

Ted jedna perlicka - asi pred dvema mesici jsem prestala pouzivat na prani Lovelu, protoze mam pocit, ze prikrmy proste nevypere. Presla jsem zpet na normalni prasek a hadejte co........Jessy je naprosto v pohode, zadny prechod nezaznamenala, za to manzel se paradne osypal na rukach. Tak to bych teda necekala. Trvalo nam 2 mesice nez jsme prisli na to, z ceho ty vyrazky ma, protoze problemy ma pouze v uzsich trickach, kde se rukavy dotykaji tela. Tak ted uz to vim a premyslim co s tim. Lovelu si vzala mama a pere v ni svetry.

Holky, ktere mate vyssi skolu prikrmovou, snazim se nasbirat nejake informace dopredu, tak mi zkuste poradit:

  • syr - jaky? Hodne jsem cetla, ze se doporucuje Lucina, tak jsem ji vcera studovala a je v ni sul. Tak nevim.
  • Pecivo - konkretne chleba - obycejny nebo tmavy nebo je to jedno. Je mi jasne, ze zadny chleba z semeny slunecni apod.
  • Puding - Nat, byla si to ty, kdo ho zkousel? Nebo se pletu, ja nevim. Muze se udelat z UM? Ja jsem tady na emiminu kdysi nasla recept, tak jsem dnes patrala v pameti a neco zkusebne (zatim na zkousku pro sebe) ukuchtila. Misto mleka jsem dala varit vodu s broskvemi (zasoba v mrazaku z leta), kdyz to zacalo vrit, tak jsem do toho klasicky pridala pudinkovy prasek rozmixovany ve vode. Vysledek vypadal neco mezi pudinkem a zelatinou, bylo to trosku kysele, ale jedle. Dokonce manzel prohlasil, ze mu to chutna.
    Ja vim, ze je na tyto veci jeste cas, ale kdyz ja jsem rada pripravena dopredu, abych to nemusela potom rychle studovat.

Pohanka - nekdo se me na to v minulem denicku ptal. Takze ja z pohodlnosti pouzivam instantni pohankove vlocky. Spravne by se meli jenom zalit vrelou vodou. Jenze se mi tak zdaji strasne tvrde, tak je zaleju a dam na 2 minuty do mikrovlnky dodelat, nebo na 15 minut do pary. Podle spechu a toho, co zrovna delam. A potom je smicham s ostatnim jidlem. Jinak absolutni spickou ve zpracovani pohanky by mel byt pohanky mlyn a jejich vyrobky. Kdyz tak se podivejte na www.pohankovymlyn.cz

Kukuricne krupky u nas zacinaji absolutne propadat. Od te doby, co Jessy ochutnala pohankove krupky, tak kukuricne bojkotuje. Ja nevim, po kom teda je, protoze ja nemuzu pohanku ani citit.

Oblekani - kdyz jsem cetla, jak sve deti oblekate, tak teda nevim…takze ja Jessika navlikam na noc do dvou obycejnych overalu, potom do spaciho pytle, lehce vytepleneho dutym vlaknem a potom prikryju perinou. A kdyz jsem zkousela ji oblect mene, tak se v noci budila uplne zmrzla a putovala k nam pod perinu. Asi mame doma „zmrzlinu". Nejspis po me, ja taky nosim 2 pary ponozek, jinak mam strasne studene nohy. Ale jako vymluvu mam, ze mame vecer topeni na 17 stupnu, ktere se ve 21 hodin vypne a zapne se znovu az ve 4 rano. Asi jsem si vzala eskymaka a jsem porad i po tech letech hodne zamilovana, jinak si nedovedu predstavit, jak tak nizke teploty zvladam. Pres den travi Jessy vetsinu casu na zemi na koberci, pod kterym jsou drevene parkety a na sobe ma bodycko, svetr, puncochy, teplaky a capaky. Ale musim rict, ze venku je otuzila, jezdime v hodne otevrenem sportaku (holt vyroba z tepleho spanelska), bez nanozniku, pouze s teplym fusakem a nevim u ni co je to ryma, kasel apod.

Lenka a andilek Jessik

 
lenka_
Ukecaná baba ;) 1657 příspěvků 25.01.06 21:36

takhle dlouhy komentar uz se mi dlouho nepovedl. Takze tady mate zbytek.......­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­..

Oblekani - kdyz jsem cetla, jak sve deti oblekate, tak teda nevim…takze ja Jessika navlikam na noc do dvou obycejnych overalu, potom do spaciho pytle, lehce vytepleneho dutym vlaknem a potom prikryju perinou. A kdyz jsem zkousela ji oblect mene, tak se v noci budila uplne zmrzla a putovala k nam pod perinu. Asi mame doma „zmrzlinu". Nejspis po me, ja taky nosim 2 pary ponozek, jinak mam strasne studene nohy. Ale jako vymluvu mam, ze mame vecer topeni na 17 stupnu, ktere se ve 21 hodin vypne a zapne se znovu az ve 4 rano. Asi jsem si vzala eskymaka a jsem porad i po tech letech hodne zamilovana, jinak si nedovedu predstavit, jak tak nizke teploty zvladam. Pres den travi Jessy vetsinu casu na zemi na koberci, pod kterym jsou drevene parkety a na sobe ma bodycko, svetr, puncochy, teplaky a capaky. Ale musim rict, ze venku je otuzila, jezdime v hodne otevrenem sportaku (holt vyroba z tepleho spanelska), bez nanozniku, pouze s teplym fusakem a nevim u ni co je to ryma, kasel apod.

Lenka a andilek Jessik

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 25.01.06 21:40

Nat, koukám, že naši chlapi fungujou podle podobného modelu:-) A tobě hepy brzdy a všechno nejlepčí k tomu!:-)
A teploty huš pryč!
 L.

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 25.01.06 21:42

Leni presne tak to s tim pudingem delam…necham rozvarit ovoce-jabka,hrusky a td…,rozmicham puding s trochou vody a naliju to tam a necham minutu provarit. tot vsjo. je to dobre i na piskotovy dort misto kalsickeho naskladani ovoce. Rio to basti a me to taky chutna. nat

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 25.01.06 21:43

teda ne dort ale presnidavku samozrejme :-)

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 25.01.06 21:44

ahojky:))

moc se omlouvam, ze vam sem lezu, ale muzu za to to vas uzasny denicek :))

moje dite je momentalne v obdobi, kdy lezi hystericky kdekoliv a vzteka se, vzteka se a vzteka se :)), uz jsem premyslela nad tim, ze sebou budu brat knihu ( timto zdravim vsechny priznivce Pratchett ) a nez se vyvzteka, zvladnu precit par stranek :)). Ale snazim se vydrzet, pocitam do 100 a nekricim, jen si rikam za co :)))

kazdopadne si uzivejte svych broucku a udrzujte svuj bezva denicek

magrat a delfinek z jarnich miminek

 
Magrata
Kelišová 7461 příspěvků 25.01.06 21:46

boze boze to je hrubek, je znat, ze uz je vecer, omlouvam se

magrata

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 25.01.06 21:46

Leni, já dneska stála v Bio krámě zrovna nad těma pohankovýma vločkama, vůbec o tom zrní nemám páru.
Hledám, c by se dalo používat jako příloha, zatím dávám jen brambory a nebo rýžové vločky. Jak taková pohanka chutná? A dá se to použít k tomuhle účelu?:o
A holky, dáváte třeba prckům těstoviny? Jaké?Pžředpokládám, že bezvaječné, musí být ještě nějaké extra speciální? Šmarjá to jídlo je občas věda..:-)
 L.

 
marta6
Stálice 94 příspěvků 25.01.06 21:52

Moc a moc díky za deníček - super. Myslím, že nám to všem mluví z duše.
Sice jsem taky jako většina z vás nestihla dočíst komentáře ze starého deníčku, ale tenhle mě opravdu zaujal, takže ještě jednou dík.
Nqše dítko je asi ve zlobení průměrné - hodňoučké miminko je to jenom když spí, ale na druhou stranu věřím, že existují i zlobivější.
Jenom se nám pořád nedaří ustálit denní režim. Když už si myslím, že by se to mohlo podařit, zase mě něčím převeze.
Ráno vstáváme kolem 8-mé hodiny /to mi docela vyhovuje/. Někdy si dokonce Míša vydrží hrát v postýlce i 1/2 hodiny po vzbuzení, aniž by začal vyřvávat na celý barák, ale to je opravdu jenom zřídka. K snídani dostane MM, pak si většinou vydrží asi 1 hod hrát sám. Zatím se převaluje a píďalkuje, lezení po čtyřech zatím zkouší. Přesto se už dokáže pohybovat kosmickou rychlostí, takže taky všude kolem nábytku stavíme zábrany. Nejrychleji se pohybuje po parketách /kam samozřejmě „nesmí“, protože jsou studené/. Ohrádku sice máme, ale je tak malá, že se v ní moc kutálet nedá a dlouho by tam nevydržel, rezervuju ji na dobu, kdy bude sedět sám, zatím jenom s oporou.
dopoledne dostane svačinku - většinou ovoce. Pak jsem se těšila, že bude před obědem spinkat, ale několik dní už mě přesvědčuje, že 1/2 hodinka kolem 14. hodiny denně stačí. K odbědu maso-zeleninový příkrm /strašně se u toho šklebí/, odpoledne zase ovocná svačinka a večer kašička. Mezitím pořád kojím, někdy se nechá ukecat na čaj z flašky. Večer obvykle ochotně usíná jakmile odejdu z bytu a hlídá manžel. Večerní usínání zatím ukazuje na pořádnou sovu, protože před desátou večer neusne. Zkoušela jsem to s rčením, že malé děti mají být do osmi v posteli, ale vydržel spát tak max. 1/2 hodiny a pak byl zase čilouš největší, takže jsme kapitulovali a „Míšova hodina“ je prostě večer v deset. To potom usíná celkem bez řečí, občas si jenom trochu zabrouká. Tím se ovšem posouvá hodina našeho spánku, protože ho musíme nechat „zatuhnout“ - spí s námi v ložnici.
V noci se budí cca 2× - kolem 2. a 5. hodiny, to je celkem snesitelné, zatím nemám nervy na to nechat ho vyřvat, aby si zvykl spát celou noc.
P.S. zoubky zatím v pusince intensivně hledáme, ale bez úspěchu.
Zdravím všechny Marta6 + Míša

 
Orpet
Kecalka 203 příspěvků 25.01.06 21:57

holky, můžeme se ještě přihlásit na tu dovolenou. Teď jsem konečně dočetla ten deníček o ní a už jsem o tom mluvila i s manžou. Jela bych teda já, Simča a manžel. Ještě jsem se chtěla zeptat, koukala jsem, že jedou i 2 pejskové, mohli bysme vzít i toho našeho? Kdyby ne, tak se pokusim nějak najít hlídání :)
Jinak, že zaplatíme teď zálohu je jasný, takže čekám číslo účtu a kolik máme poslat.
Už se docela těšim, nikdy jsem na takovým srazu nebyla a fakt se těšim :)
Jestli už to ale neni možný, tak to chápu.

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 25.01.06 22:08

Ortep napiš Hamině SZ, ta ti řekne jestli je místo. Se psem by myslím problém nebyl.

 
stania
Zasloužilá kecalka 636 příspěvků 25.01.06 22:10

Ahojky,

teda nez jsem se dostala ke komentari, tak uz vas pulka bude v limbu.:)Muze za to muj andilek, ktery se diky seste nemoci promenil v tyrana. Chudak uz sice nema horecku /teda uz ne 39/, ale tece mu priserne z nosu, takze se porad dusi a vubec je videt, ze mu neni dobre. Vyhraje si par minutek a pak se s ukrivdenym placem vyda za mnou. Chudacek muj malej, je mi ho tak lito. Je tezke dodrzovat nejake za:,–(y, kdyz je nemocny, ale na druhou stranu nechci, aby nam to rozhazelo uplne vsechno, uz takhle treba spanek a usinani je v prcicich… Udelala jsem tu chybu, ze jsem si ho v pondeli vzala misto manzela s sebou do postele v domneni, ze bude spat lip. Prd, nespali jsme ani jeden a ted se navic zacal pri usinani zase vztekat. nastesti je to jedine, kdy se vzteka, jinak je to taky pohodar. Jako Nat i ja razim za:,–(u nechat vyhrat dokud to jde, pak pochovam, uklidnim, zabavim a putuje zpatky na zem. A kdyz potrebuju na zachod, tak proste jdu, musi se naucit, ze nemuzu byt porad s nim, mam taky sve potreby, ze ano.

Teda jsem nejaka grogy, to knikani me uplne ubiji. Stokrat radsi bych byla nemocna ja sama, nez videt jak se trapi on. No asi toho moc inteligentniho dnes nespacham, pripadam si uplne vygumovana. Tak jenom

Nat - vsechno nej, a bacily posleme k certu

Lindo - pozdravuj Zamberk. Mam tam polovinu pribuzenctva, nebot a jelikoz odtamtud pochazi mamka. Tudiz jsem tam travila dost prazdnin a podobne…

Papa a brou brou
Stana a pan Knikal Obecnej

 
marci
Ukecaná baba ;) 1666 příspěvků 25.01.06 22:15

Ahojky maminy a mimoušci.

Nejdřív Alte díky za deníček :-)))

Tak jak jinak mám doma tyrana. Samozřejmě si zato můžeme sami. Na mimčo jsme si celkem počkali, tak si ho dle toho pěkně rozmazlujeme. Sice si v posledním období připadám, jak stíhačka, protože na něj neustále křičím TO NESMÍŠ, což se většinou po mě koukne a huráááá na to. Když náhodou poslechne jsem v šoku. Samozřejmě se snaží vztekat, ale to mu moc nebaštím a řeším to jako některé z vás a začnu dělat to co on. Uklízení bylo do dnešního dne otázkou víkendu, ale abych ho taky pochválila, tak v pondělí seděl 3/4 hod. v židli a koukal jak uklízím. V úterý to zopakoval při úklidu jeho pokoje. Když jím, musí on taky. Zaplať pánbůh už je mu co strčit do ruky, protože dřív jsem si ho brala na klín a skončila nám v klíně polívka a čaj. Při vaření ho mám většinou řvoucího pod nohama a snaží se po mě vyšplhat do náruče. Takže vaření = kalhoty napůl žerdi. Mezi krájením, mícháním atd. je samozřejmě na ruce. Když připravuju jeho jídlo, je vyloženě nepříčetnej, ale je to z důvodu, že je prostě nenažranej. Při jídle musí sedět v židličce a baštit. Nechtěla bych dopadnout jako ségra, která Dana naháněla pocelém obýváku, aby se najedl.Když to vemu kolem a kolem, tak je celkem hodnej, ale nesamostatnej a odtoho se vše odvíjí. Jo ještě k chození na záchod. Vzdala jsem ho dávat do postýlky, protože jsem se bála, že jak začne bejt napruzenej, že se pustí a benkne se do hlavy. Jednou už se stalo. Takže teď ho vrazím do pokoje, nechám otevřené dveře a on zamnou doleze. Horší je když jdu na velkou. To talčím apřitom mu zakazuju lézt pro štětku. Což jsem jednou neuhlídala a to moje prase jí ochutnalo fůůůůůůůůj. Potom se mu líbí splachování, tak vejrá do záchodu a dnes jsem opět neuhlídala, tak tam máknul a ošplouchlo mu to ruku.
Včera jsem Matěje dala do vany a ještě jsem mu napouštěla vodu a ten trumbera se ten proud znažil vzít do ruky a ne ane se mu to povézt. Myslím, že mu to celkem zamotalo šíšu.

Luci - vyřvání. Máma to semnou musela taky udělat. První noc jsem řvala 3/4 hodiny, takže jsem prý druhý den jen sípala. Druhý den půl hodky a pak se to postupně zkracovalo. Dělala jsem prý v posteli krásný luky s pořádným řevem a když máma dala podemě ruce a zvedla mě, tak jsem se začala smát. Matěj naštěstí usíná odmalinka sám. Teda jenom večer. Přes den uspávám na ruce. Po obědě teď učím v postýlce a jde to, bulil asi 2 min a pak to zalomil.

IvčoK - to jsi ráda, že nás máš viď :-) Zdělený problém poloviční problém. No snad už jste roztátý.

Nat - všechno nej k narozkám. Oslavuješ?????

Tak musím končit, manža chce taky na net.

Tak pa prdelinky M+M

 
stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 25.01.06 22:18

špeciálne pre NAT ;oD ;o))
prosím prosím nejaké info o tom Zakynthose - aj za ostatné hoky, čo sa o to zaujímali v minulom denníčku;o) aj my by sme sa tam totiž na radu kamarátky radi vypravili, lenže ona nemá deti… tak ak by si mohla.. ;oD
Díííky;o))

 
svetlana
Zasloužilá kecalka 932 příspěvků 25.01.06 22:20

Ahojky,

asi stá, ale co se dá dělat:)))))

Vřele souhlasím s tím, že dítko si musí zvykat, že nebude vždycky po jeho, na druhé straně je fakt, že každé dítě je jiné, má jiný temperament. Docela jsem se pobavila při popisu dne u NAT. To u nás teda nehrozí. Zvlášť věta „hraje si s hračkami v ohrádce“. Hračky jsou něco, co Aničku od narození moc nebere (maximálně chvilku), ale jinak dává přednost úplně jiným předmětům - tubám s krémy, papučím, letákům, magneťáku apod. Sice teď nějakou dobu vydrží ve své postýlce, ale nejvíc ji baví lézt po bytě a všechno zkoumat. Když jí dám hračky do lehátka nebo židličky, okamžitě je odhazuje v dál. Vzhledem k tomu, že se teď všude staví, potřebuje pořád hlídače, protože ještě není moc stabilní a u nás v bytě by mohla bohužel snadno přijít k ošklivému úrazu. Já osobně jí dávám najevo, že nedostane vždycky to, co chce - problém je trochu s našima, protože ji samozřejmě rozmazlují (hlavně můj táta). Nicméně ji mám hlavně já, tak to snad zvládnu. Včera strašně vyváděla u koupání, vztekala se, nelíbilo se jí, když jsme ji vyndali, pak utírali, pak mazali atd., no řvala, jako když ji na nože berou, ale to jsem se ji ani nenamáhala uklidnit - ať se holka vyvzteká. Každý den mi teď ukazuje něco nového - moc ji baví hra na schovku (vždycky někam v bytě zalezu, juknu na ni a ona se ke mně rychle rozleze, já mezitím změním stanoviště a tak pořád dokola). Taky si začala rozlepovat suché zipy na pamperskách, čímž se přebalování změnilo v ještě větší „zábavu“, naž bylo předtím.

Jinak dobrá zpráva - dneska Aničce znovu dělali rozbor moči a VŠECHNO JE V POŘÁDKU. Ještě jdeme v pátek do poradny na převážení.

Zatím čau,

Světlana + Anička

 
lenka_
Ukecaná baba ;) 1657 příspěvků 25.01.06 22:22

Lindo, v jakem bio krame si to stala? Ve Zline nejaky je?............Ted me napadlo, ty asi myslis zdravou vyzivu, ze jo? Ja jsem teda blesk.

Neptej se me, jak pohanka chutna, protoze ja mam skoro ke vsemu zrni odpor. Jim to pouze na navsteve. Ja to davam Jessy jako prilohu, aby nemela porad brambor nebo ryzu. Ona se potom na rozdil ode me muze utlouct.

Dneska mi mama donesla jahlove vlocky, tak to asi taky vyzkousim.

S testovinami nevim, ale o zadnych spesl detskych jsem jeste neslysela.

Nat - studujes nejak to slozeni pudingu? Ja jsem dneska mela pouze omezeny vyber naseho spajzu a zjistila jsem, ze nektere pudingy maji lepek. Ale ne vsechny, tomu vzhledem k nasim indispozicim vyhnu, ale u vsech jsem nasla sul. nevadi to? Jaky delas, pouze vanilkovy nebo i jine?

Ja nekdy premyslim, ze prestanu studovat ty nalepky nebot z toho blbnu. U detske vyzivy me to az tak nestve, ale pokud davam Jessikovi neco z dospelacke stravy, tak to sleduju.

Lenka

 
stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 25.01.06 22:25

Světli a Anička,
to sme moooc radi, že je to v poriadkuuuu!!!! ;o))))

S.+L.

 
stena
Zasloužilá kecalka 843 příspěvků 25.01.06 22:26

Jo, a Nat ešte všetko najvýbordelnejšie k narodkámi;o)))

S.+L.

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 25.01.06 22:30

ráda jsem pomohla :-)

H.

 
nat02
Závislačka 2786 příspěvků 25.01.06 22:35

jo studuju…mel by tam byt kukuricny nebo bramborovy skrob…nekde je sul ale minimum…tusim dr.oetker..lepek tam nebyl

 
Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 26.01.06 09:05

Ahoj,
vcera nam uz nesel net, od rana se na svet klube Eliscin bratranek, tak se nemuzem dockat :), denicek je super, nic vic jsem precist nestihla :( …

tak se jdeme dat dohromady, a vyjimecne zkusime dorazit na cviceni vcas ;)

Pa

Sarch &nEli

 
HaLuMa
Ukecaná baba ;) 1829 příspěvků 26.01.06 10:17

jejej, tak to držíme palečky, ať to klubání netrvá moc dlouho a těšíme se na první fotečku nového drobečka. :-)

H.

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 26.01.06 10:20

Světli, super, že je vše v pořádku:)))))

Jinak souhlas, že každé dítko je fakt jiné a jinak se mu člověk asi musí věnovat, vím o čem mluvím, a ty vlastně taky, žejo:) aspoň v počátcích…Nedávno byl super článek na rodině od maminky, která zažila nemlich to samé co já s Vítkem na začátku a Sany s Viki, a pak v diskusi se vyrojilo tolik ohlasů mamin, že taky to zažily, tak jsme si se Sanynkou libovaly, jak to člověka potěší, že „v tom“ nejede sám…ale taky tam bylo pár nesouhlasných komentářů, jenže všechny ostatní jsme se shodly na tom, že kdo nezažil, fakt neuvěří…
No ale já už si nemám nač stěžovat, dítko je docela OK, i když živější a zabaví se také doscela dobře sám, jak jsem psala, zatím vše stíhám, snad to nezakřiknu. Jen kdyby nebyl takový cíťa, co se nového prostředí a lidí týče…ale co bych chtěla, hlavně že je zdravej:)
 K.

 
kristain
Závislačka 2733 příspěvků 26.01.06 10:48

Holky, a co MARTY nemáte o ní zprávy??už se dlouho neozvala. Snad jsou jak Stefinka, tak mimi v bříšku v pořádku!

JAZZI-my pohanku jíme i normálně, teda hlavně já. Má specifickou chuť, je třeba to vyzkoušet. Dělám většinou kaši na sladko, nebo na slano na cibulce a špeku. Taky někdy jí zahustím zeleninovou polévku. Malému někdy zahuštuji instantní pohankovou-rýžovou kaší zeleninu. Zkusím mu dát místo brambroy k zelenině i normální lámanou pohanku, nebo si koupím ty vločky, uvidím…Ty vločky mají i jáhlové, tak ty si koupím určitě, neb jáhly bývají hořké.
 K.

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Další »

Reklama


Reklama