Květňátka 2005 - mimi a mámy od 30tt

Těhotenství

Do dnešního deníčku jsem jako téma vybrala, jak se vyvíjí naše miminka od 30tt do konce těhotenství a co se děje s námi s rostoucím bříškem. Zuzka a asi Šárinka 33tt

30. týden těhotenství (28. týden stáří plodu)

Miminko
Váha miminka se pohybuje kolem 1400 gramů, takže pokud by se narodilo má již relativně vysoké šance na přežití. V příštích týdnech už tolik neporoste a bude spíše nabírat na váze a vytvářet si tukovou vrstvu v podkoží - ta umožní miminku po narození lépe udržovat teplo (regulace tepla u novorozenců je jinak velmi nedokonalá). Díky vytvářené vrstvě podkoží bude také miminko méně svraštělé.
Miminko používá svoje smysly - zrak, sluch, hmat a chuť. Dokáže již rozeznat hlas své maminky mezi ostatními zvuky.
Dochází k obrovskému rozvoji mozku. Nervový systém je již natolik vyvinut, že může kontrolovat některé funkce těla. Oční víčka se mohou otevírat a zavírat. Na hlavičce je spousta prvních vlásků. Jakkoliv je dýchací systém nedokonale vyvinut, již dospěl do stádia, kdy může dítě začít dýchat.
Maminka
Pokud miminko ještě nezačalo klesat níže do pánve (u dalších těhotenství je to spíše později), stále větší děloha tlačí na vaši bránici, a vám se může hůře dýchat. I když si budete připadat jako lokomotiva, která supí do kopce, a budete mít pocit nedostatku vzduchu, dítěti to neubližuje.
Zvyšující se váha, zhoršující se dýchání a chůze vás může svádět k tomu, abyste jen seděla. Nepodléhejte takovýmto pocitům - pohyb (nemusí jít o vrcholový sport) je v těhotenství velmi důležitý. Podporuje pohyb střev, které jsou „líné“ díky působení hormonů a zabráníte tak zácpě (nebo ji alespoň zmírníte).
Průměrný přírůstek váhy je 8,5 kilogramů, ale může se pohybovat od 4,5 do 14 kilo.

31. týden těhotenství (29. týden stáří plodu)

Miminko
Váha miminka se pohybuje kolem 1500 gramů a velikost již příliš neroste (i když ještě pár centimetrů do porodu stihne.). Spíše přibírá na váze. Samozřejmě platí, že váha miminka je dána i geneticky.
Miminko vidí světlo přes břišní stěnu maminky - dokonce mrká. Dokáže otočit hlavu z jedné strany na druhou.
V této době byste měla cítit pravidelné pohyby. Pokud se frekvence pohybů výrazně sníží, může to být známka toho, že se děje něco špatného. Dítě již má pravděpodobně vytvořený určitý rytmus - lze tedy říci, kdy se více pohybuje (například po 19hodině, ve 22, když si lehnete) - zkuste pohyby počítat. Pokud je jich méně než 10 za dvě hodiny, a tato situace trvá déle než 24hodin, raději zavolejte lékaři.
Maminka
Touto dobou byste měla absolvovat třetí ultrazvuk.
Někdy můžete na prsou objevit kapičky husté nažloutlé tekutiny. Jde o první mléko, které bude v prvních dnech sloužit miminku jako potrava. Pokud je ho příliš, použijte vložky do podprsenky, abyste si neušpinila oblečení. Kolostrum není vhodné vymačkávat - stačí otřít zaschlé mléko vlhkou žínkou
S tím jak narůstá vaše váha bude stále horší jak pohyb tak spánek. Podle toho, zda jde o první porod či nikoliv může již vaše dítě začít pomalu sestupovat níže. Jak jsme již říkali v minulém týdnu to s sebou přináší výhody i nevýhody.
Pokud víte, do které porodnice pojedete, zjistěte si, kdy tam jsou otevřené dny (pokud jsou), případně kdy pořádají semináře pro budoucí rodiče - ve většině porodnic něco takového připravují.
Průměrný přírůstek váhy je 9 kilogramů ale může se pohybovat od 5 do 14,5 kilo. Stále ještě byste měla přibírat kolem půl kila za týden.

32. týden těhotenství (30. týden stáří plodu)

Miminko
Váha miminka je kolem 1700 gramů a jeho velikost kolem 42 centimetrů (od hlavy po paty, od hlavy po zadeček je to asi 29 centimetrů). I kdyby se už dítě narodilo, má už velkou šanci na přežití.
Lanugo se začíná ztrácet a později mohou zůstat jen jeho zbytky na ramenou a krku. Naopak vlásky, obočí a řasy už jsou vytvořeny.
I když má miminko kolem sebe dost plodové vody, s tím jak roste, má stále méně místa k pohybu. Není divu, že se snaží alespoň trochu protáhnout a kope do vás, co se dá. Většina plodů se v této době otáčí hlavičkou dolů (zvlášť u prvorodiček - u dalších těhotenství je to o něco později) - znamená to, také, že se zvyšuje kopání do bránice (až vám to občas „vyrazí dech“). Pokud již miminko začíná klesat do pánve, zvyšuje se tlak hlavičky na močový měchýř, což zapříčiňuje časté močení.
Maminka
Již v této době můžete běžně i několikrát za den pocítit první kontrakce - pokud nehrozí riziko předčasného porodu (to doktor pozná například podle změn na čípku-změna CS), je to naprosto normální a neměla byste se ničeho bát.
Pomalu začíná být vhodná doba pořídit si podprsenku na kojení. Pak se vám nestane, že ji nebudete moci na poslední chvíli sehnat (tedy žádnou, která by se vám líbila). Košíček by měl být volný - po porodu se vám prsa ještě nalijí mlékem. Pokud máte problémy se spaním, klidně si udělejte pohodlíčko a obložte se polštáři.
Průměrný přírůstek váhy něco přes 9 kilogramů, ale může se pohybovat od 5,5 do 15 kilo.

33. týden těhotenství (31. týden stáří plodu)

Miminko
Váha miminka je necelé dva kilogramy a jeho velikost kolem 43 centimetrů (od hlavy po paty). S tím jak roste má v bříšku stále méně místa. Pravidelně se pohybuje, takže pokud cítíte méně než 10 pohybů za 2 hodiny, zbystřete pozornost a začněte počítat - mohlo by to být známkou nějakého problému. Na hlavičce miminka už mohou být docela husté vlásky. Objevují se pravidelné dýchací pohyby. Plíce ještě nejsou plně vyvinuty. Kosti jsou plně vyvinuty i když jsou ještě měkké.
Miminko dokáže uvnitř dělohy cítit, slyšet a vidět poměrně hodně. Může již mít vytvořený určitý denní rytmus, který zahrnuje hodně spánku (i když se to nezdá, protože máte pocit, že do vás akorát kope). Dokonce bychom u něj mohli rozlišit REM fázi spánku (rychlé pohyby očí).
Maminka
Většina miminek je v tomto týdnu otočena hlavičkou dolů. Většinou to znamená větší tlak na močový měchýř a paty dítěte zaražené málem ve vašich plicích. Pokud tomu tak u vás není - nepanikařte. Ještě stále to neznamená, že se nestihne otočit.
Některé maminky mají v této době problémy s otoky. Zvláště otékají nohy (chodidla a kotníky) - které musí nést všechna ta kila navíc, dostávají zabrat. Řešením je více pít. Pokud se otok objeví i v obličeji, nebo vám otékají ruce, může jít o příznaky preeklampsie, která je velmi nebezpečná - zavolejte proto raději svému lékaři.
Průměrný přírůstek váhy je téměř 10 kilogramů, ale může se pohybovat od 6 do 15,5 kilo.

34. týden těhotenství (32. týden stáří plodu)

Miminko
Kůže je silnější - ukládá se pod ní více podkožního tuku, který bude miminku po narození sloužit jako zásoba energie a izolační vrstva. Zvyšuje se množství protilátek v těle miminka. Plod si začíná vytvářet zásoby minerálů - železa, vápníku a fosforu. Pokud nepřijímá maminka dostatek vápníku ve své stravě, vezme si ji její dítě ze zásob v kostech. Během dne miminko spolyká a vyloučí přibližně 4,5litru plodové vody. Plíce miminka jsou již v podstatě dokončeny a v případě předčasného porodu je velká pravděpodobnost přežití bez dalších následků.
Maminka
Tělo maminky vymění plodovou vodu každé 3 hodiny. Můžete čas od času cítit nepravé kontrakce. Je to naprosto normální a maminka je může cítit již přibližně od poloviny těhotenství. S blížícím se porodem budou pravděpodobně o něco silnější a častější. V případě, že je jich více než 4 za hodinu, obraťte se raději na svého lékaře - může se jednat o známky předčasného porodu.
Zvyšuje se únava. Na celém těle se projevuje nedostatek spánku díky nepohodlí, a zvýšené nároky těla. Také psychika hraje svoji roli - obavy z porodu a z nastávající role matky vám mohou dát pořádně do těla. Nestyďte se natáhnout po obědě (nemusíte spát - ale zavřete oči) a nespoléhejte se na kafe. Kofein dítěti může uškodit a navíc zvyšuje zadržování vody v těle.
Průměrný přírůstek váhy něco přes 10 kilogramů, ale může se pohybovat od 6,5 do 16 kilo. Záleží na tom, kolik jste přibrala, ale možná už vám těhotenství připadá stále delší a delší. Budete to muset ještě chvíli vydržet.
Nejpozději tomto týdnu byste měla nastoupit na mateřskou dovolenou.

35. týden těhotenství (33. týden stáří plodu)

Miminko
Velikost miminka se pohybuje kolem 43 - 45cm. Nezapomeňte, že v tomto stupni těhotenství již má vliv to, jak velcí jsou rodiče, takže pokud máte větší nebo menší dítě, nic si z toho nedělejte Váha je kolem 2200 - 2700g.
Miminko je v této době velmi aktivní - každou chvíli se z břicha maminky vynoří na jedné straně loket, na druhé straně patička. Hlídejte pohyby - pokud je jich příliš málo, nebo delší dobu necítíte miminko vůbec, volejte lékaře. Nicméně oproti minulým týdnům se o něco snižuje intenzita toho, jak do vás miminko kope -už totiž nemá tolik prostoru. Mnoho miminek si vytvořilo svůj denní rytmus (zpravidla opačný, než má maminka - v noci kope, ve dne spí). Játra už mohou vytvářet první odpadní látky, ledviny jsou již plně vyvinuty.
Maminka
Mamince se vyklenuje pupík. Většinu maminek trápí stále častější močení - rozhodně ale nesmíte přestat pít - miminko tekutiny potřebuje, jen nepijte kávu nebo čaj, které často nutí k častějšímu močení.
Problémy s dýcháním - plíce mají méně prostoru, který zabírá miminko. Prvorodičky to mývají v této době již o něco snazší, protože je velmi pravděpodobné, že jejich miminko již začalo sestupovat. S blížícím se datem porodu vás čekají častější návštěvy u lékaře.
Průměrný přírůstek váhy je 10,5 kilogramů, ale může se pohybovat od 7 do 16,5 kilo. Některé maminky přestávají touto dobou nabírat na váze.

36. týden těhotenství (34. týden stáří plodu)

Miminko
Velikost cca 46cm. Váha cca 2800g. Zatímco vy už vůbec nemusíte přibrat, pro dítě nastává období největšího nárůstu hmotnosti. Každý týden teď přibere 250 - 350 gramů.
Nehty na nohou dosahují ke koncům prstů. Pupeční šňůra je dlouhá přibližně půl metru. Dítě již vypadá tak, jako před narozením - má plné tvářičky a v podkoží je již uloženo určité množství tuku. I když kosti jsou již pevné a dobře vytvořené, lebeční švy nejsou spojeny - a ani do porodu nesrostou, aby dítě mohlo projít porodním kanálem.
Lanugo z těla miminka už téměř zmizelo a také mázek, který jej poslední měsíce pokrýval a je v podstatě pryč. Jen na některých částech těla mohou být ještě malé zbytky. Pokud přemýšlíte, kam se poděl, dítě jej spolklo a uložil se do střev, kde bude vyloučen jako první stolice - smolka.
Maminka
V této době dosahuje děloha nejvýše za celé těhotenství a je přibližně patnáctkrát větší, než před otěhotněním - posledních několik dní se mamince hůře dýchalo a mohla mít i problémy se snědením většího množství jídla. Většinou začíná v této době miminko sestupovat dolů do pánve. Čímž se problémy s dýcháním a pálením žáhy zmenší.
Na duhou stranu to znamená větší tlak hlavičky na močový měchýř a tedy i problémy s chůzí a velmi časté močení. Zvlášť pokud se řídíte radami ohledně otoků - mezi které patří i dostatečné množství tekutin.
Průměrný přírůstek váhy je 11 kilogramů, ale může se pohybovat od 7,5 do 17,5 kilo.

37. týden těhotenství (35. týden stáří plodu)

Miminko
Na začátku desátého - posledního - lunárního týdne měří plod měří asi 47 cm a váží kolem 3000 g. Už jej lze považovat za zralý. Kdyby se teď miminko narodilo, dokázalo by celkem bez problémů přežít díky nemocniční péči.
Nehty jsou již dorostlé ke špičkám prstů (to patří k jednomu z ukazatelů dostatečného vyvinutí miminka). Dále je vyvinuté obočí, fungují mazové žlázky (některá miminka se rodí s krupičkou na nosíku) a na povrchu tělíčka je hojně mázku. Ten chrání miminko před plodovou vodou. Kdyby se narodilo nyní, bylo by pokryto mázkem celé. S blížícím se datem porodu se vytrácí i mázek a přenášená miminka jej nemají téměř žádný.
Lanugo (drobné jemné ochlupení, vyskytuje se přibližně od 26.týdne) se začíná z těla postupně vytrácet. Zůstává jen na lopatkách, popřípadě na ramenou nebo horní části paží. Některá miminka již mají pořádně dlouhé vlásky - až kolem 2-4 cm.
Během tohoto týdne začíná miminko většinou sestupovat hlouběji do pánve. Výhodou je, že se díky tomu budoucí mamince lépe dýchá. Nevýhodou je, že jak hlouběji posazená hlavička tlačí na močový měchýř, takže mamince se chce hodně často močit. Během tohoto týdne se také miminku zpevní chrupavky, čímž se ouška mírně odchlípí od hlavičky.
Pokud je plod chlapeček, měl by v této době mít již sestouplá varlata v šourku.
Miminko už umí vše, co bude pro začátek na světe potřebovat, i když většina toho spadá spíše do oblasti reflexů. Umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Fungují také jeho smysly - reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť.
Maminka
Děloha může začít dělat nepravidelné slabé kontrakce - tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce. Na druhou stranu mohou být občas tak silné, že maminka raději jede do porodnice - aby se vrátila zase domů. Na druhou stranu je lépe jet dvakrát zbytečně, než nedorazit, kdyby se opravdu něco dělo. Budoucí maminka se v této době cítí již zpravidla velmi neohrabaná a nemůže se dočkat, až porod přijde. Naštěstí už v této době tolik nepřibírá.
Průměrný přírůstek váhy je 11,5 kilogramů, ale může se pohybovat od 8 do 18 kilo.

38. týden těhotenství (36. týden stáří plodu)

Po dokončení 38. týdne je miminko považováno za zralé a pokud by se nyní narodilo, narodilo by se tzv. v termínu. 2 týdny před stanoveným datem porodu je ještě v rámci tolerance. To znamená, že se jeho váha se už pohybuje kolem hodnoty, kterou může vážit při porodu - většinou kolem 3200g. Během následujících dní přibývá přibližně 28gramů denně. Velikost miminka se pak pohybuje kolem 46-48 cm.
Co se týče stupně vývoje platí samozřejmě totéž, co pro miminko ve 37. týdnu těhotenství.
Lanugo už v podstatě vymizelo a může zůstávat jen na lopatkách, popřípadě na ramenou nebo horní části paží. Některá miminka již mají pořádně dlouhé vlásky - až kolem 2-4 cm.
Pokud je plod chlapeček, měl by v této době mít již sestouplá varlata v šourku.
Miminko už umí vše, co bude pro začátek na světe potřebovat, i když většina toho spadá spíše do oblasti reflexů. Umí křičet, dýchat, kašlat, škytat, sát, udržovat tělesnou teplotu. Fungují také jeho smysly - reaguje na světlo, zvuk, otřesy, chlad či teplo a má vyvinutou chuť.
Všechny vnitřní orgány jsou již plně vyvinuty a během posledních týdnů těhotenství si vyzkoušeli (a ještě chvíli vyzkoušejí) svoji funkčnost. Miminko polyká plodovou vodu, která obsahuje části mázku a lanuga. Tyto látky jsou postupně ukládány ve střevech a budou v prvních dnech po porodu vyloučeny jako první stolice - smolka
Průměrný přírůstek váhy je necelých 12 kilogramů, ale může se pohybovat od 8 do 18,5 kilo.

39. - 40. týden těhotenství (37. - 38. týden stáří plodu)
Miminko je již plně vyvinuto a vše se připravuje k porodu. Velikost miminka se pohybuje mezi 48 až 52 centimetry, váha kolem 3500g, plně vyplňuje dělohu. Přibývání na váze u maminky se může v posledních dnech před porodem zastavit, nebo může její váha dokonce mírně klesnout.
Lanugo se již úplně vytratilo, snad jen s výjimkou horních částí paží a ramen. Pokožka již téměř není pokryta mázkem - ten někdy zůstává jen v kožních záhybech. Vlasy miminka jsou hrubší a silnější, některá miminka se rodí s bujným porostem hlavy, jiná naopak bez vlasů. Barva vlasů nemusí vůbec odpovídat barvě vlasů rodičů. Mázek uvolněný z pokožky zabarvuje plodovou vodu. Původně čirá tekutina se stává matnou. Nikdy by však neměla být kalná nebo dokonce zapáchat. Nehty na rukou dokonce přesahují konečky prstů, někdy mohou být pěkně ostré a miminko se jimi může i v bezpečí maminčina bříška pěkně poškrábat. Miminka obou pohlaví mají malé bradavky.
Tělo miminka je od maminky zásobeno protilátkami proti nemocem, které bude využívat v prvních několika měsících, než se jeho tělo naučí vytvářet vlastní protilátky. Pokud maminka čeká již druhé nebo další dítě, sestupuje hlavička do pánve až nyní - tedy později než u prvorodičky.

Autor článku: Hana Holoubková

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 16.03.05 19:21

První :-)
Kopíruji příspěvek PIKI z minulého deníčku o masáži hráze!
Zuzka -------------------------------------
Takže prdelky moje zlatý :-)
kopíruji sem slibovaný článek o tajemném místecku na našem těle. Připomínám, že to je z loňského deníčku jarňulek (to kvůli právům :-)) a věřím, že se na mě Alice, coby autorka nebude zlobit - Tímto srdečně zdravím ji i malýho Kubíka!!! :-) *

Je to dost obsáhlé, takže na konci se určitě objeví „přečíst zbytek komentáře“ , což popravdě řečeno nesnáším…ale nedá se nic dělat. Každé, která chce masírovat a zabránit tak případnému nástřihu, doporučuji přečíst až do konce.

Hráz

Mezi námi devcaty - hráz máme každá od narození, ale kdy jste poprvé zaregistrovaly, že neco takového máte? Myslím si, že nejsem vrozená stydlivka, ale vzít zrcátko a podívat se, jak tam dole vlastne vypadám me napadlo až kolem tricítky… A to jsem nebyla nijak puritánsky vychovávaná… Když se mi jedna z vás na chatu sverila, že je tehulka, ale vlastne neví, kde tu hráz má, spadl mi kámen ze srdce - tak nejsem nenormální… :o)

Hráz neboli perineum je tkánový predel mezi vchodem do pochvy a konecníkem. Pozor milé dámy, dosti citlivé místecko, které muže být pro vás nove nalezenou erotogenní zónou! :o) Samotný dotek nebo i masírování muže být velice príjemné i pro netehotnou ženu.

Proc hráz v záveru tehotenství masírovat?

Dobre a citlive provedené masírování vede ke zvlácnení tkáne a muže zabránit prípadnému natržení pri porodu. To ovšem za predpokladu, že masáž bude probíhat správne, pravidelne a nejméne 4 týdny pred samotným porodem. Dalším kritériem je velikost dítete. Ale i prvorodicka se ctyrkilovým mackem se muže díky masáži natržení hráze vyhnout.

Nástrih hráze

Nástrih hráze neboli epiziotomie se údajne provádí jako prevence proti natržení hráze. Existují dva typy nástrihu (epiziotomie) hráze: mediální (vedený stredem prímo dolu) a mediolaterální (vedený stredem dolu a do strany). V Evrope dává vetšina lékaru prednost druhému typu nástrihu, pri kterém se o neco sníží riziko jeho rozšírení až k ritnímu otvoru.
Duvodu se uvádí nekolik. Podívejme se, jestli tyto duvody pred námi rodickami obstojí:
Proc se nástrih provádí? Mýty o jeho nezbytnosti

Z vedeckého hlediska jsou duvody pro epiziotomii jen težko obhájitelné, z hlediska prirozeného prístupu k porodu jsou nesmyslné. Podívejme se na duvody, které vedou lékare - porodníky k provádení tohoto chirurgického zákroku zblízka:

Epiziotomie prý:

 • chrání svalstvo pánevního dna pred jeho natržením.
  Ale - je možné predejít natržení tzn. poranení svalu tím, že jej nastrihneme? Použiji prirovnání z knihy H. Goer: Pruvodce premýšlivé ženy na ceste k lepšímu porodu: „Každý, kdo nekdy nastrihl kousek nejaké tkaniny, aby ji mohl po celé délce roztrhnout ví, že chceme-li skutecne zabránit povolení hráze, je nástrih tím posledním, co by nás napadlo udelat.“ Pokud je žena na porod pripravena a podáme-li jí dostatecné množství informací, popr. je-li možné poskytnout ji citlivý doprovod, k poranení hráze vetšinou ani nedochází nebo jsou oderky a trhlinky jen nepatrné a snadno se zacelí. Rada porodních asistentek vám potvrdí, že pro lepší hojení je mnohem lepší nekolik malých oderek, než nekolikacenti­metrový nástrih.
 • brání nadmernému natažení svalu a ztráte jejich pružnosti. Pusobí preventivne proti snížené schopnosti udržet moc v pozdejším veku a proti výhrezu pochvy ci delohy.
  Tuto „výhodu“ lze zpochybnit velice jednoduše. K nástrihu hráze se totiž pristupuje až v momente, kdy se objeví hlavicka miminka, tzn. ve chvíli nejvetšího rozestupu porodních cest, kdy jsou i svaly již maximálne nataženy. Dále, projdeme-li si statistiky operací korigujících problémy s udržením moci a výše zminovanými výhrezy, zaznamenáme, že jejich výskyt je, vzhledem k rutinne provádeným nástrihum, neúmerne vysoký.
 • omezuje riziko vzniku mozkových poškození u detí, nebot zkracuje dobu porodu.
  Nesmyslnost tohoto tvrzení je také patrná již na první pohled. Uvážíme-li, že k epiziotomii je pristupováno až po objevení hlavicky, platí zde stejne jako v predchozím prípade, že doba „narážení“ do mekké tkáne hráze se zkrátí nanejvýš o pár posledních stahu vypuzovací fáze porodu.
 • snáze se šije a hojí se rychleji než spontánní natržení, méne bolí
  Toto je typický prístup lékare, bohužel se velice liší od zkušenosti mnoha žen, vcetne porodních asistentek. Menší natržení na více místech se casto ani nemusí šít a je zahojeno bez jizev mnohem dríve než velký nástrih. Já sama jsem pred porodem nástrih odmítala, když prišlo na krájení chleba, udelala bych cokoliv, abych porod urychlila, nebránila bych ser ani nástrihu. Naštestí predem zjistily, že jsem alergická na mezocain, takže by me nemeli cím umrtvit. K nástrihu tedy nedošlo. Byla jsem natržená asi na peti místech, ale vždy jen na jeden steh. (Kvuli hrozícímu predcasnému porodu jsem hráz masírovat nemohla, nakonec jsem rodila ve 35. týdnu, tedy v dobe, kdy se vetšinou s masáží zacíná.) Moje gynekoložky vubec nepoznala, že jsem byla šitá, protože pri první kontrole už bylo všechno krásne zahojené. Znám spoustu žen, které se pri porodu vubec nenatrhly, i když mely pomerne velké díte a rodily poprvé.
  Je-li porod veden zkušenou porodní asistentkou, která mamince poradí, kdy a jak nejlépe zacít tlacit ve vypuzovací fázi porodu, ve vetšine prípadu k natržení ani nedochází nebo se vytvorí pouze malé trhlinky, které se velice snadno zacelí. Pokud se rutinne pristupuje k provádení epiziotomie, riziko následného roztržení se naopak zvyšuje. V nekterých prípadech muže dojít k rozšírení poranení až do oblasti ritního sverace, tím se zvyšuje bolestivost, která muže být nepríjemná i pozdeji a muže se objevovat napr. pri pohlavním styku. Také se zvyšuje nebezpecí infekce a tvorby tzv. rektovaginálních píštelí.

Homeopatická poznámka podle Petera Chappella: „Epiziotomie, provedená s jakkoli dobrými úmysly, vyvolává pocit násilného útoku na velice soukromou cást tela. Tento pocit útoku se muže rozšírit do celého tela. Homeopatický lék, který casto vylécí takové trauma, je STAPHISAGRIA. Nekolik dávek muže vylécit pocity vzteku a zneužití a ušetrit ženu toho, aby se cítila znásilnená,…“
(V tomto odstavci jsou použila prímé citace uvedené na:
http://sweb.cz/…/epiziot.htm )

Proc masírovat?

Možná jste se setkaly s názorem, že masáž hráze je zbytecná, podobne jako pití cajícku z maliníku. Zajímavé je, že tento názor uslyšíte vetšinou od mužu…, jenže ti rodit nebudou! :o) Pri porodu musí miminko projít malým otvorem, který se musí nekolikanásobne zvetšit. To pusobí bolest. Masáž hráze není nic jiného než postupné roztahovaní tohoto místecka, takže se stane poddajnejším a muže výrazne zkrátit první i druhou dobu porodní.

Jak provádet samotnou masáž hráze:

I když se mužete masírovat sama, od partnera je to rozhodne príjemnejší a jednodušší. Hráz je velice citlivé místecko, proto postupujeme s citem a s dobre umytýma rukama. Mužeme si na prst (prsty) navléct i jednorázové rukavice nebo prezervativ. Povrh by mel být klouzavý a príjemný, proto se používají olejícky. Stací obycejný slunecnicová nebo olivový olej z lékárny.

Sednete si pohodlne do polosedu s nohama pokrcenýma a mírne od sebe. Mužete zvolit ii kreslo a dát si nohy partnerovi na ramena.

1. Navlhcete si prsty kapkami oleje anebo trochou ve vode rozpustného gelu.
Nepoužívejte detský olej, anebo minerální oleje, protože ty mužou tkán vysušovat. Nenamácejte si do neho prsty, ale radeji si ho nakapejte prímo, prípadná infekce by se mohla dostat do oleje!

2. Vmasírujte jemne dostatecné množství oleje do hráze. Prsty by meli po tkáni jemne klouzat a snižovat vchod poševní.

3. Nejprve použijte jen ukazovák, potom pridejte i prostrednícek. Precházejte z jedné strany na druhou a vždy na dne stlacte stenu pochvy smerem dolu a dopredu. Masírujte asi 3 minuty. Pomužete tak uvolnení poševní tkáne, svalu obklopující pochvu a kuži hráze.

4. Masáž zakoncíte asi tak minutovým žmolením kuže na hrázi mezi palcem a ukazováckem (palec je venku a ukazovácek vevnitr pochvy). Ze zacátku se muže kuže zdát velmi pevná, ale s postupujícím casem a opakováním masáže se stane jemnou a pružnou. Masáž by celkove nemela presáhnout 4-5 minut.

5. Reknete nastávající mamince, aby uvolnila hráz, až pocítí tlak. Jak se dokáže uvolnit, zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až výrazné zabolení), zpusobené napínáním hráze. Podobný pocit se objeví pri porodu hlavicky.

6. Jak budete mít jakékoliv otázky potom, co vyzkoušíte masáž, neváhejte se zeptat se porodní asistentky, anebo školitele na predporodních kursech.

Upozornení:

Jak se objeví výtok, herpes, anebo jiný vaginální problém, je dobré s masáží prestat do té doby, než je problém odstranený, protože masáž by mohla situaci zhoršit, prípadne infekci rozšírit. Masáž hráze bohužel není vhodná pro maminky, které se predcasne otevírají.

Pokud máte a používáte vibrátor, mužete ho uplatnit i pri masírování hráze. Navléknete na nej nový prezervativ a vsunte asi 2 cm hluboko do pochvy. Krouživými pohyby postupne masírujte a mírne roztahujte vchod do pochvy. Vibrátor musí zustat v pochve, pri povrchovém masírování, muže dojít k otoku. Každý den mužete trochu víc stacovat hráz, tkán bude postupne vlácnejší. Ke konci mužete dát do prezervativu tenisový mícek a jemne vtlacovat dovnitr. Koho to vydesí, at si uvedomí, že detská hlavicka má v obvodu kolem 33 centimetru, je tedy vetší než tenisák a za pár dní musí stejným otvorem projít.

Vhodné olejícky:

Kvalitní oleje lisované za studena - olivový, slunecnicový, ptejte se v lékárne! Stojí se srovnání s Weladou jen pár kacek a urcite svoji funkci splní. Radím skladovat v lednici a pred masáží nakapat na zahrátý talírek pár kapek. Tím se olej zahreje. Brzy poznáte, jaké množství na jednu masáž stací.

Dále se doporucuje:

Trezalkový olej
Olej z obilných klícku

Welada, olej na masáž hráze 50ml, Cena: 216,– Kc
 http://obchod.lekarna.cz/detail.php?…

Ješte pripomínám, že s masáží zacínáme 4-6 týdnu pred porodem.

Hodne zdaru!

Ve clánku jsem použila materiály z knihy Ingeborg Stadelmann: Zdravé trehotenství prirozený porod, úryvky a citace z clánku uverejnených na http://lekarna.cz/ , www.rodina.cz a tady na emiminu." *************­*****************
Tak co? Je to výživné, že? :-))
příjemnou masáž přeje
Piki + plaváček Miki 31+5 tt

Eterka
Ukecaná baba ;) 1455 příspěvků 16.03.05 19:39

Ahojky, tak jsem krásně chytla nový deníček.

1. Na stránkách Květňátek vám to ve fotogalerii moc a moc sluší, všechny jste krásný sluníčkový těhule…

2. Masáž hráze. Mám za sebou zatím 2×, vždy za asistence manžela. Poprvý ok, včera jsem skučela jak pes. Manžel mi to vysvětluje tím, že se ta tkáň postupně zhmožďuje. A když slyšel jak u toho vyju, tak mi vyhrožuje, že k porodu nepůjde…

3. Dnes dorazil „jeep“ pro Kvída. Chtěla jsem ho přidat do fotek, ale pořád mi tam nejde upload. Zuzi nebo Nat, poraďte mi. Vždycky to fungovalo, teď se mi zobrazí ten uploadovej pokynovej obdélník, začne se to natahovat a pak se objeví klasicky „stránku nelze zobrazit, server má problémy nebo je nutno změnit nastavení prohlížeče…“. Ne­vím.

Jinak zatím vše ok, zjišťuju, že už mám pomalu doma nataháno všechno ze sáhodlouhého seznamu. Leží to na jedný hromadě a čeká na vybalení. Ale myslím, že mám ještě čas.

Hezký večer.
Esterka a František, stále urputně kopající do podbřišku (můj soukromej tip - ten se neotočí - celý těhotenství je v týhle poloze, takže proč by to dělal, že…)

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 16.03.05 21:14

Ahojda :-)
Tak sice nejsem první, ale vzhledem k tomu, že tam Zuzka překopírovala můj článek (děkuji), tak se myslím můžu považovat za první přispivatelku do nového deníčku :-)) *

zuzi - díky za nový deníček. Jenom ten váhový přírustek si tam nemusela zmiňovat - mám depku z toho jak kynu :-))
Koukala jsem na stránky Květňátek a srazík musel být vydařený. Hlavně ty plné talíře byly super. :-)) Těším se na další akcičku, které se jak doufám už budu moci zúčastnit.
Jinak jsem se taky konečně dostala k podrobnému průzkumu těch našich stránek a proklikala většinu odkazů. Škoda že až teď :-) Narazila jsem tam totiž na ty stránky Tverexu, který mě úplně dostal. Já vím…už jsi mi to říkala dávno :-)) Líbí se mi tam ta červená vesta s krátkým rukávem, modrá vesta bez rukávu, podprsenka i pyžamko.....no myslím, že kdybych byla víc při penězích, tak bych neváhala.Vzledem k tomu, že bych toto oblečení uživila i po porodu, tak se asi (až budu mít v práci volněji) do té Prahy budu muset vypravit. Po internetu se to oblečení bojím objednávat a za druhé si myslím, že by to šlo poštou asi moc dlouho…no uvidíme *

JInak doufám, že jste všechny v pořádku. Ty co mají ležet (myslím že hamina), tak ty leží, ostatní se neotvírají a v případě potřeby poctivě vrní na všech čtyřech :-))
pa,pa
Piki + plaváček Miki 31+5tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.05 21:55

Jestě před spaním díky za další čtivo - přesně tohle jsem si před chvílí četla na netu. Takhle mame nasledujici tydny pekne pohromade :-))
Jen me tam trochu zarazi to pocitani pohybu - pripada mi to jako dalsi super zpusob jak se vystresovat. Muj chory mozek ma zase nad cim hloubat…Jeste stesti, ze me ted medvide okopava:-)) Dneska me trochu prepadly zase ty tehu hormony. Asi petadvacetkrat se mi zmenila nalada od dobre k uplne nule. Clovek by cekal, ze se slunickem a jarem bude jen ta dobra naladicka. Ale ono bude zase lip:-))
Jo a taky jsem si jeste predevcirem myslela, ze jsem dlouho nepribrala a najednou koukam, ze mam 10 kilo hore. Tak me to trochu uklidnilo, jak si na to bricho koukam zhora, myslela jsem, ze se mi uz dlouho nezvetsilo. No ona to taky zkresluje „stravovaci vybava“ pro mimi. Porad jeste jdou nejdriv moje prsa, pak bricho a pak ja:-) Co jsem vas okoukla na srazu - vsecky jste pekne vytvarovane:-)
Pak mam dotaz: na kolik stupnu perete miminci veci? Dneska jsem se do toho pustila a uz nam to tu taky pekne voni:-))
Jeste jedno diky za navod na masaz, Piki: -) Mam sice tentyz, ale unikla mi ta pasaz s vibratorem:-)) Jesteze to Zuzka zminila, fakt dobry:-)) Tak dobrou noc a zitrejsim ctenarkam dobre rano, Gyta a mládě

Carolin
Kecalka 258 příspěvků 16.03.05 22:00

Ahoj holky,
diky zuzko za denicek, ta veta o tom, ze miminko spolkne lanugo me fakt pobavila…

pozoruju, ze mi je posledni dobou vecer vzdycky soufl. nevim vubec z ceho…a co vy?

dneska sem v zachvatu priprav na mimco usila dve rychlozavinovacky. sou krasny(skoro) jak koupeny. tak doufam, ze se do nich prdola necha zamotat, kdyz uz sem si dala tu praci:)))

dnesni den byl tak krasny…jestli se este vrati zima a snih, tak se asi odstrelim:(

tak papa a pohladte ty rostaky po prdelkach nebo hlavickach(podle toho co maj nahoru)
dorou noc Carolin a prdola 33.tyden

Carolin
Kecalka 258 příspěvků 16.03.05 22:05

Cau gyto, je vtipny, ze za:,–(ne pisem komentare ve stejnou dobu…nemas u nas v byte nejakou stenici:)))??

ja peru veci pro mimco na 60, prej to staci…tak uvidime.

dobrou noc C

evitka
Kecalka 409 příspěvků 16.03.05 22:08

Ahoj holčiny,

tak jak jsem tak četla, pražský srazík se zřejmě náramně vydařil:-)) Musela to být sranda tolik pupíků pohromadě! Já byla v Praze dneska, bylo nádherné počasí, takže jsem si vše potřebné obešla pěšky a bylo to fajn.

Jak píše Zuzka v deníčku ty orientační hmotnosti mimísků, tak ten náš se lehce vymyká. V pondělí jsme byli na ultrazvuku a pan doktor nám v 32tt naměřil, že prcek váží už teď asi 2400 g! Takže do lékařské zprávy zapsal, že velikost odpovídá graviditě v 35tt, což prý neznamená, že by se mi šoupl termín porodu, ale také nevylučuje, že se prcek bude chtít podívat na svět dříve. Takže mám celkem obavy, kolik bude vážit při porodu, doufám, že mi doktorka pošle na ultrazvuk ještě jednou… Je to prostě kus chlapa, to není sporu, ukázal nám opět svoji plnou výbavu)) Přitom já jsem zatím nijak strašně moc nepřibrala, asi 11-12 kilo, ale je fakt, že to skoro všechno mám v břiše. Mám pocit, že mám břicho už úplně všude - začíná hned pod prsama a končí těsně nad pipinou:-)) Do stran moc není, spíš dopředu, prý to jasně ukazuje na kluka:-))

Dneska jsem konečně zamluvila a zaplatila kočárek - mým favoritem zůstal černo-béžový Peg-Perego, vzala jsem všechny 4 díly do kompletu: podvozek s velkými koly + korbička + sporťák + autosedačka. Všechno dohromady stálo 16000,–. Přebalovací tašku ke kočárku jsem zatím nekupovala, mají ji sice nádhernou v barvách kočárku, ale stojí 1500,–, což mi pořád na tašku připadá nějak moc. Zkusím se poohlédnout po nějaké univerzální béžové, snad něco u nás v Plzni seženu.

Chystám se začít s tou masáží hráze, ale večer chodím spát pozdě, kolem půlnoci a to už na nějakou masáž nemám vůbec náladu, takže jelikož už jsem doma, tak asi zavedu ranní masáže:-))

Mějte se krásně a užívejte prvních teplých dnů, je to fakt balzám na duši, musela jsem si dneska pro radost koupit aspoň malý petrklíč:-))

Evitka a macík Honzík

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 16.03.05 22:30

Treba ti ten tvuj prdola tlaci na zaludek. Taky se mi to parkrat stalo. G
PS: Stenici u vas nemam:-)) To bude ta tehotenska empatie, možná až telepatie))

nat02
Závislačka 2786 příspěvků 17.03.05 08:49

AHoj ahoj ahoj :-)

dobre tema! zrovna rano jsem rikala manzovi ze bychom meli zacit :-) rikal ze ty posledni dny je se mnou fakt sranda…viz kocicka chodici po obyvaku apod…

vcera se opet potvrdila plodovka v hlave :-)

rano mi rika manza- koukni na zastavce na jizdni rad a prozvon me jestli to jede 8.15…

tak jsem sla, koukam, ano jede to 8.16,tak ho prozvonim …za 15 minut telefon..pry delas si ze me prdel? dyt to po osme jezdi uplne jinak…a pak mi rika, aha ty ses koukala na 7.15…tak se jen zasmal a zamumlal si neco pod nosem a me mozkove aktivite…

odpoledne jsem sla k holici a stavila se jeste za kamoskou,ktera dela hned vedle…byla jsem tam asi 5 minut…tak dojdu v pohode k holici,uz sedim na kresle a rikam si jeste si vypanu telefon at nikdo neotravuje…hledam hledam -nikde…tak rikma, ja musim jeste skocit tady vedle za kamoskou,ja jsem ho tam nechala…tak jsem se honila ,prijdu k ni ,telefon nikde…
tak jdu zpatky a v tom mi to doslo, strkam si ho vzdycky do bocni kaps u tasky .-))))

holicka se name divala,jak kdybych spadla z marsu..tak jsem ji rekla at se tesi,ze ji to ceka taky…tyhle stavy :-))))

koupila jsem si tri zlute tulipany at uz mam doma jaro…venku je tak krasne…a presto na me vecer skocila depka…

ze jsem jak velryba, ze me vsechno tlaci, ze nevim jak sedet, ze me to uz nebavi tahat takovy pupek mezi lidi, ze uz chcu mit tunacka doma, ze uz to nevydrzim, ze to je hrozne dlouho, ze mam chut na vino a nedam si ho dalsi rok kdyz chcu kojit, ze uz nenavidm svoje tehu obleceni.....
no proste deprese jak prase…:-)))

dneska rano to je uz lepsi,ale pocitam ze s vecerem se to bude zhorsovat a zhorsovat…

usinam ted okolo deviti,probudim se okolo pulnoci a myslim na takove hovadiny ze to snad neni ani mozne…nevim myslim ze s porodnice pojedu rovnou na nejake psychiatricke zarizeni :-) hehehe

jo a jeste jedna poznamka..byla jsem v sekaci,koupila jsem si halenku a pani se me pta..vy jste tehotna???? proboha…tak ja mam pocit ze muj pupek jde videt predevsim a ona se me zepta jestli jsem tehotna??? a pak kamarad…asi za 2 hodiny.podotykam ze jsme se nevideli 10 let…stojim pred nim v uplme oblecku a on me zval na nejakou zabijacku…tak mu rikam ze zaslouzile matky uz nikam takhle nechodi,zvlast ne 8 tydnu pred slehnutim…a ona a ty jsi jako tehotna?????

tak ja fakt nevim co si mam myslet…

nic nechapajici nat + Rio ( podle me take stale hlavou nahore jak jinak )

p.s. rio je jeste vetsi vtipalek,protoze mamince ukazal ze uz umi byt hlavou dole, ale ted ji bude stresovat az do 39.tydne

Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 17.03.05 09:01

Ahoj holciny,

tak my jsme vcera byli u pani doktorky, kdyz nemam zadne obtize, tak by vse melo byt dle prohlidky vporadku. Srdicko kontrolovala ultrazvukem, takze mi ho i ukazala, jak krasne tluce :), pak mi ukazala hlavicku, ktera je stale dole, coz jsem moc rada, ze si to mrne nerozmysli a neotaci se. Take jsem se ji ptala, jestli by se mohla podivat, jestli je to holcicka nebo kluk. Tak se snazila, zastavila to tam a rikala, ze je to rozmazane, a ze to co vidim, je, jako by mimco sedelo na sklenenem stole a ja koukala zespod a ze to bud jsou stydke pysky nebo varlatka, ze se to neda rict …, mozna ze ta holka, ale mame se nechat prekvapit, tak nam nic jineho nezbude ;).

Uz jsem si rekla o papiry na MD, sestricka se mne ptala od kdy to ma napsat, jestli od 32tt (ode denska :)) nebo od 34tt, tak jsem si nechala ten 34tt, to mi vychazi byt 31.3. uz doma, hura! Mela jsem napsanou dovolenou, tak si ji zase presunu na pristi patek a budu pracovat jen do uterka. Jupiii. Jeste se snazim sejit s reditelkou a dohodnout se s ni na pripadne praci z domova a na castecnem uvazku po pul roce, chtela bych tak 1/5.

Gyto, myslis? Mne ted nenapada odkud bychom se znali? Ze skoly? Turistaku?

Zuzko, muzu si take poprosit o fotecky do mailu - hankacho@seznam.cz? Moc diky nejen za zorganizovani sraziku, ale take za novy denicek.

Co se tyce hraze, myslim, ze bychom meli zacit tak treba pristi tyden, poradite mi prosim - vim, ze uz se to tu taky Xx probiralo, jaky a kde olejicek koupit?

Jo a uz mame postylku, nakonec prece jen vyhrala ta nejlevnejsi Ikea, a zatim, zda se drzi pekne pohromade, mozna bude treba dotahovat jako vetsina jejich nabytku :) - uvidime, az v ni misto hracek pro mrnouse bude bydlet mrnous sam. Kdyz by to fakt neslo, tak ji odezem na chatu a na doma poridime neco luxusnejsiho.

mejte se moc hezky, opatrujte se i s pupikama, ahoj

Sarach

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 09:03

Ahojky bříškandy,

ESTERKO - ta masáž se fakt časem zlepšuje, já včera masírovala po 4× a bylo to už teda mnohem lepší než předtím.. Tak jsem zvědavá, jestli si to ještě časem nezačnu užívat a nebudu v tom chtít pokračovat i po porodu (prevence před dalším porodem :-))) Ale to asi ne…
S věcmi na hromadě jsem na tom stejně - hlavně tím, že všechny věci vždy jen odvezu k nám domů o víkend, ale jinak všechen čas trávím u rodičů. Takže to na mě všechno čeká až po velikonocích až budu na MD. No jsem na to zvědavá..
Přidávání fotek do fotogalerie občas blbne. Já tam ty naše přidávala asi 2 dny než se mi je tam podařilo všechny dostat.. Nejlepší je to buď brzy ráno nebo pak v pozdním odpoledni - jak jsem vysledovala.. Takže bohužel jen ti poradím - obrň se trpělivostí, nic jiného s tím dělat nejde…

Já teda počítám, že budu asi mimi věci prát tak na 30-40°C. Já tak peru i naše věci (teda kromě manželovo ponožek:-) a stačí to.. Nějak ty vysoké hodnoty kolem 60°C nemám ráda :-/

PIKI - jestli tě to aspoň trochu uklidní, tak já jsem váhově také nad průměrem :-) A to jak v grafíku ve své těhu průkazce tak i v tomto deníčku :-))) Ale co, hlavně, že jsme zdraví a pěkně rostem :-) Pořád se uklidňuji tím, že snad většinu toho jim nechám pěkně v porodnici :-)
K Tveretu - určo je lepší tam jet a věci si vyzkoušet :-) Fakt doporučuju :-)))

GYTO - já také nepočítám (ani pohyby ani tvrdnutí břicha).. Beru to tak nějak od oka a když se mrně hýbá, tak jsem ráda.. Já bych asi jinak musela všude chodit s papírkem a dělat si tam plůtek jako v hospodě :-) Což mi přijde trochu absurdní…

EVITKO - moje dr. říkala, že ty odhady hmotnosti dle UZ se mohou lišit až o 500gr. Takže nezoufej, třeba má Honzík jen necelá 2kg :-)) Mojí kamarádce také pořád říkali, že je jejich holčička děsně velká a těžká, nakonec se narodila o 14 dní dřív a měla 2,5kg, což opravdu předpovědi nenasvědčovaly.. Tak jen jestli tě to uklidní ;-)
Béžovou tašku - doporučuji tašku Fillikid co mají v dětském ráji (mají ji i na netu www.detskyraj.cz) a je fakt super :-) Já mám tmavě modrou a děsně se mi líbí :-) Už jsem jí tu doporučovala i Terce. Je velká, pěkně tvarovaná, vevnitř omyvatelná, zvenčí příjemný matroš, s dobrým popruhem, zachyceni na rukojeť není cvoky ale sponou a stojí přes net 720,–. Což si myslím, že jde…

Tak se pupíci mějte krásně, vsakujte jarní náladu a pohodu !!! Já koukám na tulipány, co jsem včera dostala v práci při rozlučce a je to krása :-)) (Jo ještě jsme dostali mimi kosmetiku od Weledy, kdo nečetl můj poslední příspěvek v minuilém deníčku :-)) Musím se pochlubit ;-)

Zuzka a spol.33tt

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 09:47

Hani - fotky od Jany jsem ti uz poslala do mejliku. Snad v pořádku dorazí.. S pohlavím to holt bude překvápko, víš co aspoň jsme psychicky připravené na obě pohlaví :-)) Já raděšji také, přeci jen ta naše holčina je také dost nejistá.. Jo koukala jsem tady na nějakou tabulku na výpočet pohlaví (koukněte na https://www.emimino.cz/modules.php?… ), tak my bychom měli mít kluka.. Ale moc tomu nevěřím…

Olej na masáž hráze - já mám sama od Weledy, stojí v lékárně kolem 216Kc, je toho 50ml, což je docela dost..
Pak má svůj olejíček Nobilis (je menší tuším 20ml, kde se prodává koukni na www.nobilis.cz). Nebo jak je napsáno v příspěvku PIKI o masáži hráze stačí obyčejný panenský olivový olej nebo oříškový nebo mandlový nebo tuším třezalkový.. Prostě olej lisovaný za studena… Ten od Weledy a Nobilis má snad napomáhat, aby v pochvě nevznikl nějaký zánět.. Ale nevím..

NAT - nebuď depkatá :-) Vždyť je přeci venku tak krásně.. Někteří lidé jsou holt hůře vnímaví, resp,. ti na bříško nekoukají (to jen my máme možná pocit, že břicho je to, co každého na první pohled zaujme a ono ne :-))) Takže buď v klídku, nemysli na kraviny :-) a uvidíš že bude fajn :-)))
Tulipány jsou přeci dobré rozptýlení, já už jsem si ty svoje na stole pěkně vyfotila ať je mám na dlouho :-)))

Zuzka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 09:50

Ahoj, taky jsem zatim neprisla, odkud jsi mi povědomá, ale je to tak. Tak třeba časem na to přijdu:-))
Maážní olej mám od Eoné (asi 120 kč), dělá ho i weleda a ta kosmetika pro těhotné z Krásné Lípy (myslím Nobilis).Tenhle olej jsem jednou kupovala jako darek na Hastalskem namesti. Je tam prodejna (ve dvore) s prirodnimi produkty a maji tam celou radu vyrobku pro tehule. No a weledu maji bud ty jejich specializovane prodejny a lekarny, nebo trebas i nektere jine lekarny, ktere na svych strankach neuvadeji. Na dobirku urco da objednat i u nich. Jo a rada PA - lze pouzit olivovy olej, coz bylo asi i v clanku. Pozdravuj svuj zverinec:-)) G.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 09:57

Jejda, tak ja mela taky vcera depresi:-)) Stridala se s relativne dobrou naladou a k tomu jsem byla fyzicky desne utahana. Prislo mi to jako peknej podvod, kdyz je venku tak pekne a clovek by mel mit o to lepsi naladu. S tou unavou je to podle meho muze tak, ze je to ta typicka jarni. Meli to pry vcera vsichni v praci. Jo a k te plodovce na mozku mi manzel dneska rikal, ze by se spis divil, kdybych se chovala „normalne“, ze takhle aspon vi, ze jsem vporadku tehotna. Takze tulipanum, tunakum, medvidatum a jarnim mladatkum zdar a nepozornym blbcum zmar! Gyta

Carolin
Kecalka 258 příspěvků 17.03.05 10:08

Ahojky holky,
ja mam taky na stole tulipany.(dostala sem ja od manzela, kdyz mi zpusobil depku tim, ze nechtel prestehovat nabytek v obyvaku podle me-jak sem ted takova divna, tak me to rozhodilo a on mel chudak pocit, ze neco proved a prines mi kytku abych byla vesela. je mi ho lito, ty moje stavy mu davaj obcas celkem kapky:)

Na co sou vlastne dobry ty kocarkovy tasky? Co do nich jako budete davat? Kdys ma kocar kosik dole a ja svoje zavazadlo u sebe? Temhle vecem vuuuubec nerozumim. ach jo…

Carolin a prdola
(pristi patek se snad konecne dovime, jestli je to ten kluk jak si myslime) 33.tyden

Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 17.03.05 10:41

ahojki, mockrat dekuju za rady, dam si to jako ukol na pristi dny, nevim jestli to udrzim do odpoledne v hlave, ze se chci cestou z prace stavit v lekarne a v drogerii/hrac­karstvi, to jeste pro ten nafukovaci kruh :).

Zuzko, fotky dorazily, diky moc! No a s tim pohlavim, pocitame s obojim, jeste, ze jsou jen 2 moznosti :). Podle tech azteckych a cinskych kalendaru mi vychazi taky kluk, podle prstynku na retizku taky, kdyz kamoska vykladala tarot, tak ji tam pry vysly vsechny zenske postavy co tarot ma a kamaradce se na zacatku meho tehu, kdyz jsem jeste nevedela, ze jsem tehu, zdalo, ze mame holcicku :). Tchyne by chtela kluka (a ma na to teorii, ze kdyz mame cerveny kocar, tak to urcite bude kluk - je proti holcickam trosku zaujata …), svagrova by si taky typla kluka … Nam je to ale opravdu jedno, jen jsme zvedavi :).

Gyto, jako mala jsem bydlela na Zizkove a v Milovicich, pak v Dejvicich, zase Milovicich, chvili v Ricanech a ted na Smichove. Do skoly jsem chodila v Dejvicich, pak na gympl na Parlerku a pak na FJFI …, napada Te neco? :)

Nat, nic si z toho nedelej, mne se nalada taky meni celkem bez priciny, ach jo, nekdy mam problem vydrzet sama se sebou :( :). Ale snad uz bude to jaro, skoncime v praci a uz brzo bude kveten a budeme mit i ta nase miminka :).

tak se mejte conejlepe, zatim pa
Sarach

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 17.03.05 10:43

Carolin,
ta taška je výborná věc…dává se do ní přebalovací podložka pro mimi, náhradní plínky, bumbu a tak …prostě věci pro miminko. V době Liberty to maminy dávaly prďolkům většinou k nožičkám, teď už to není potřeba :-))
pa,pa
Piki + plaváček Miki 31+6 tt

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 17.03.05 10:56

Čauky prdelky :-)
To máme ale dneska zase krásný den, že? :-) To jarní počasí mě tak dobíjí!!! Nat- na depky se vykašly a hoď tu blbou náladu za hlavu. Já řeším úplně ty samé věci jako ty, ale snažím se, aby mě takovéto myšlenky nepřeválcovaly. Vezmi manžu na procházku a rozjímej :-)) *

Křeče - holky, chytají vás některou večer křeče do lýtek? Mě se včera ráno obrátil sval na noze a myslela jsem, že se pos.ru. Kdyby manža nespal, tak bych řvala jako lev! Už se mi to hrozně dlouho nestalo. Pamatuji se, že se mi to stávalo, když jsem byla přetažená na tanečních tréninkách.....už si nepamatuju, čeho že to mám v tom těle málo. Už měsíc přitom preventivně cvičím cviky proti křečím a teď tohle :-(( Ta noha mě doteď bolí a pěkně pajdám…těhotná a ještě pajdavá…je na mě úžasný pohled :-( Jinak je mi ale fajn :-) *

Zuzi - hezky s tím maxi vibrátorem trénuj! :-)) Určitě není větší než mimísek, tak šup tam s ním :-)))) Mě přide na masáž ještě brzy - píšou, že se má začít 4-6 týdnů před porodem…tak asi ještě 2 týdny počkám :-) *

Musím jít zase makat. Tak se opatrujte a pohlaďte svoje zlatíčka :-)
pa,pa
Piki + plaváček Miki 31+6 tt

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 11:06

Carolin já si myslím, že ta taška je docela fajn a hlavně mi to potvrdily všechny kamarádky, které drandí s kočárama :-) Jednak tam dáš všechny věci pro mimi a jednak už nemusíš tahat další tašku, ať už kabelku (která tak ráda sklouzává z ramene) nebo batoh. Takže jsi taková volnější…
Ale myslím, že když tašku mít nebudeš a budeš nosit batoh tak je to taky jedno :-)))

Zuzka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 11:08

Ahoj, zase super denicek!
Zkopirovala jsem ho manzelovi do mailu, aby mohl sledovat jak na tom jsme.
Vcera jsme byli v kine na ceskem filmu Skritek. Moc se mi to libilo, takove zvlastni. Jen je tam hodne scen z jatek a fakt nechutnych, takze jsem zavirala oci. Pro tehotne a navic skoro vegetarianky fakt nic moc. Ale jinak pekne. Je fajn, ze krome hudby MIG 21 a obcasnych skreku se tam nemluvi, takze to mimcu nedunelo do bricha.
Vcera mimco cely den skakalo a prevracelo se az mi bolelo cele bricho a jen jsem se snazila neporodit:)
Az jsem se bala, jestli je vse OK. Taky z toho blaznim, mam strach kdyz se nehybe, kdyz se hybe moc, tak taky… No, znate to :))
Promenlivymi naladami zatim netrpim. Kdyz me nikdo nenastve, tak mam vetsinou naladu dobrou. I kdyz myslenky mne taky prepadaji vselijake, ale vedome je odhanim.

Zuzko dik za poslani fotek, vubec nejsou spatne, jak se autorka bala:)) A rozhodne jsou lepsi, nez zadne!
Dnes si jdu pro ten fusak 3v1. Kocar bude cerveny, tak fusak cernosedy, aby tech barvicek nebylo moc.

A k prani - ja jsem skoro vse vyprala na 60 a platene veci na 90. Normalne nase obleceni peru take na 40, na 60 jen povleceni. Vetsinu mimimkovskych veci jsme, ale dostali, tak jsem chtela aby to bylo opravdu ciste. Mela jsem strach, ale nic se neznicilo, ani nepustilo barvu - kupodivu. Vecicky co mame nove take vyperu jen na 40. Nechce se mi je prat vubec, jak jsou original zabalene a s cedulkami, tak vypadaji daleko lip, nez na pradelni snure :) Tak to jeste oblozim, ale vyperu je take. Koupila jsem tekuty Presil senzitiv a je super. Bile veci prokoukly a prijemne, slabe voni, uplne miminkovsky:)
Odpoledne jdu k doktoru, tak zitra pisnu, jestli se neco dozvim.
 Luci

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 11:11

PIKI nám PA na cvičení radí při křečích před spaním cvičit - zvednout nohy nahoru a střídavě špičky k sobě (k tělu) a pak špičky nohou k sobě a paty k sobě.. Zkus to třeba to pomůže.. Mně teda taková velká křeč vzala jen jednou a to bylo po letu v letadle.. Jinak mě ale občas berou křeče menší a stěma to jde :-))

No já už s masáží začala, protože si říkám, co když mimčo bude chtít na svět dřív, takže čím dřív tím líp :-))) Ale třeba budu naopak přenášet a hráz bude masírovaná pěkně 10týdnů předem :-)
Navíc u toho mého oleje se píše 8-6 týdnů předem, takže je to stejně jedno :-))

Pa Zuza

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 11:12

Ta taška je podle mě i trošku věc pro radost - já jsem postižená na tašky a taštičky…Takže jsem se v rámci úspor rozhodla použít něco z toho, co mám doma a snad to taky bude stačit. Tyhle tašky ke kočarům se dají použít jako přebalovací podložky, ale já to zkusím zatím tak, že prostě přibalím jednorázovou přebalovací podložku. Kamarádka zas má naopak zkušenost, že se jí ta taška brzo zničila a nebyla moc prostorná - byla tuším ke kočárku deltim. Takže jsme zas u toho, že některé věci jsou kvalitní a dražší a jiné něco stojí a stejně se poničí.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 11:15

Sorry, jsem si nevsimla, ze nejsem prihlasena, Gyta

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 11:37

Piki, křeče mám taky, heč! Každé ráno mě se probouzi nejdřív moje nohy, pak já a v zápětí medvídě. Magnesium je to, co se na to bere - já ho jím tak jako tak kvůli těm mým potížím a že by to mělo vliv na křeče, tak to teda ne. Počítám, že na to nepomůže nic. (Možná to cvičení, ale na to už poslední dobou nemám sílu a stejně mám zákaz.) A tlačit se každý den v těch kompresních pučochách nějak nezvládám. není mi to příjemné. Totéž platí o pásu - nějak se medvědovi nelíbí…Jak jste na tom vy ostatní? Ještě nosíte své erotické těhu pásy?
S masáží nemusíš čekat, dle PA se má začít co nejdřív. Prý dokonce dvakrát denně. Já budu ráda, když to zvládnem obden, nebo jednou denně.
Tak se drž a ať moc nepajdáš, Gyta a medvídě

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 17.03.05 12:06

Holky, díky za rady. Já ty cviky se zvednutýma nohama dělám už víc jak měsíc, ale očividně néé u každé to asi zabírá. Ale zkusím to magnézko..stejně mi v poslední době nějak víc tvrdne, tak zabiju dvě mouchy jednou ranou :-))
A s tou masáží začnu teda taky hned…sexuální apetit mě po celou dobu těhotenství neopustil, takže nebude problém naše hrátky trošku uzpůsobit daným okolnostem :-))
pa,pa
Piki + plaváček Miki 31+6 tt

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 12:09

Hm… Nic me nenapada (ale to asi neni az tak prekvapive, ze?) Ale ja na to casem prijdu. Mozna jsi jen podobna nekomu, koho znam a ted se mi to spojilo. Gyta tupa hlava:-)

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 13:16

Gyto já pás nosím teda jen o víkendy na vycházky s Cassinkou, které obvykle trvají min hodinu.. Jinak ho nenosím, jsem líná se pořád do něj oblékat a svlékat :-)) Je fakt, že jsem tě teda dost obdivovala, žes ho nosila i do města a tak. Na to já prostě neměla.. Ale na dlouhé prochajdy je fajn…

Z.

hanka29
Kecalka 297 příspěvků 17.03.05 17:21

Ahojky,
nejprve velikanska pochvala az super denicek. Tak a ted se musim omluvit ze jsme se neozvala ohledne toha zda prijdu nebo na srazik ale od soboty nam stavkoval pocitac :-(( takze jsem se vubec na net nedostala poprve vcera v noci ale to zas po napsani prispevku doslo k chybe ach jak ja ty pocitace miluju:-))
V Pondeli me vzaly desny krece do zad a nemohla jsem si sednout lehnout stat proste nic byla to hruza teplem a sprchou to trochu povolilo ale stejne jeste vcera to nebylo ono.
Takze zavidim ze jste si tak hezky v Kmotre pokecali ale snad nekdy pristi se uvidime.
No jinak vcera mi privezli postylku a prebalovaci pult postylky je super prave ted ji natiram a jeste jednu vrstvu a uz se muze instalovat na misto. No s prebalovakem je to horsi je sice hezky ale je obrovsky tak kdybych chtela prebalovat dojcata tak by se tam urcite vesli no nastesti me to stalo jen pivko takze jsem nad miru spokojena jeste ze mame docela velky pokojicek a kde ho mit.
NO jinak cvrcek kope a kope hlavne po desate hodine :-)) na tom se od zacatku vubec nemeni ale kdyz chci manzilkovi ukazat jak se bouli a zacne se na nej divat tak s tim divadlem prestane tak snad to bude na nej pusobit ikdyz se vylihne :-)).
Veci pro mrnouska uz jsem vsechny vyprala nektere byli stare ty jsem vyprala na 60 nejdriv normalnim prasku a pak v lovele na 40 a dvakrat na vic jsem machala nove vecicky jsem vyprala na 30 ale taky machala jeste dvakrat. Ted cekaji az se chopim zehlicky a pekne je vyzehlim a uklidim jezis ty malinkaty věcicky se vubec nedaji skladat jsou to pak takove pidi hadricky :-)).
Ja chci taky zacit s masazi ale nejak jsem si jeste nekupila olejicek tak zitra vyrazim maji ho v kazde lekarne nebo nejakych spesl?.
Jeste k naladam zrovna dneska mam den kdy moje nalada byla na bodu mrazu a pak se hned zlepsila a ted je zas nekde v hlubinach. TAky jsem stihla manzilka po tel trochu servat ze koupil na postylku lak se kterym se mi spatne pracuje protoze se blbe roztira a smirkl papir taky koupil blbej takze dneska je na musce on no snad nez dorazi tak se to zas zlepi nebo bude husto.
Takze se zatim mejte krasne a snad to odejde. Hanka
Jeste jednou se omlouvam ze jsem se neozvala ale bohuzel ani tel od Zuzky jsme si jeste nedala do mobilu takze Paaaaaaaa a hezky vecer.
Nechystate se nekdo o vikendu do Brna na vystavu detskych veci nevite co vse tam ma byt?

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 17:37

Hani, to neva, že ti to nevyšlo, holt příště :-) Teď jsme setkání vyzkoušely a příště už bude účast určitě mnohem větší :-)

Myslím, že ty olejíky by měli mít skoro ve všech lékárnách, i když já ho zrovna dostala, takže přesně nevím. Snad dají holky vědět…

S tím veletrhem zkus kouknout tuším na adresu: www.bvv.cz/pro dite

tam je snad seznam všechn vystavovatelu.. My tam teda nejedeme. Chtela tam jet puvodne kamardka, ale nakonec ji z toho take seslo…
Koukala jsem, ze nejak akce s vystavou pro veci deti ma byt i v Letnanech, ale nevim presne kdy. Videla jsem snad jen nejaky bilboard..

No nic, mějte se holky pěkně a já pomalu jedu dom do Bíliny..
 Zuzka

P.S. Kristain mi poslala fotku do galerky, ale zase nějak stávkuje (teda ta galérka), tak ji tam přidám asi až o nebo po víkendu..

P.S. 2 Ani jsem Světlaně nepoděkovala za úterní SMSku.. V Kmotře nebyl signál, takže jsem si ji prečetla až v tramvaji…

P.S.3 Holky žádné deprese, však už to máme za pár :-) a venku je tak krásně!!! :-D

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 17:42

Ahoj holky a bříška,
tak jsem konečně přelouskala všechny příspěvky - koukám, že jste byly pilné:O)
*Zuzi: Díky moc za nový deníček, je fajn mít všechny informace pohromadě. Taky moc děkuju, žes poslala holkám ty fotky. Dnes jsem se poprvé dostala na květňákovské fotky do galerie - je to super!!! Moc hezky jsi to prolinkovala a vůbec celé udělala!!!
*Luci: Ráda bych se k Tobě připojila na prohlídku Podolí, ale my už jsme tam byli:O(
*Gyto: Mimi věci peru na 60 a 90, ale to jen napoprvé, potom to vidím na 30, 40, max.60. Pohyby taky nepočítám, myslím, že kdyby se mimíska přestala mrskat, tak bych si toho normálně všimla:O)
*Sarach: Já jsem koupila olejík od firmy Nobilis Tilia, stál 89,–KČ. Na svých stránkách mají prodejní místa, určitě by sis tam vybrala. Já ho koupila v Baby klubu Juklík, stanice metra Luka. Olejík má prý taky protizánětlivé (nebo dezinfekční???) účinky.
*Nat: I já jsem poslední dobou občas už dost na nervy, hlavně, když nemůžu v noci spát - to jsou pro mě největší muka:O(
*Tero: Dnes jsem se byla objednat v Podolí do poradny, jdu tam až 13.4. - do tý doby budu u svého doktora. Sestřička se divila, že si mě chce doktor nechat u sebe tak dlouho, ale říkala, že je to jedno. Našla jsem Ti telefon, kde se můžeš objednat: prenatální poradna - 296511411. Můžeš volat nebo tam jít osobně PO-ČT 7:30-12:00 a 12:30 - 15:00 a PÁ 7:30 - 12:00.
Já jsem tam šla osobně, protože jsem musela ještě do pokladny zaplatit předporodní kurzy a přítomnost manžílka u porodu.
*Piki: Včera v noci mě chytla taková křeč do obou lýtek, že stejně, jako Ty - kdyby manžel nespal - tak asi zbořím barák. Fakt hrůůůůůza. Začnu s těma cvikama, nic jinýho mi asi nezbyde… Jo a jestli máš takovou představu, že masáž hráze zapadne do vašich sexuálních hrátek, tak Tě nechci strašit, ale myslím, že se šeredně pleteš.....možná, jestli máte rádi :,-(o-maso.....jinak nevím:O) Já sice mám na sexík taky stále chuť a s manžílkem si užíváme, ale tohle se sexem nemá společnýho vůůůůůůůůůbec nic :O( No, uvidíš sama… *** Jinak já jsem včera byla na tom 3D UTZ, bylo to fajn, jen mimíska je už na to údajně moc velká. Snažili se mimísce „vyfotit“ obličej, sice se tam moc nedostali, ale stejně z toho vznikla docela pěkná fotečka. Pošlou mi ji na mail, tak potom se vám pochlubím:O) Doktor mi zjistil nedostatek železa, takže musím brát do konce těhu prášky, ale co…hlavně že mimi je v pořádku:O) Taky jsem se ptala na to CS a prý je to všechno ok, jsem zavřená, nic zvláštního se zatím neděje (slyšíte, jak to tady hned zaťukávám do stolu?).
Koukám, že jsem sepsala přímo román, tak doufám, že to zvládnete přelouskat bez újmy na zdraví. Hezky večer přeje
Jaa a Sára 33+2

Eterka
Ukecaná baba ;) 1455 příspěvků 17.03.05 17:52

Zuz,
dík za info o fotkách. Věci na mimi mám všechny ze skladu - tj. sekáč a prala jsem to na 40, kromě vyloženě bílých věcí a plen a osušek,… ty na 60. Všechno jsem vyžehlila, ale u toho doufám dlouho nesetrvám, uvidíme jakou bude mít bejbís pokožku, když nebude cíťa, nežehlím (nežehlím totiž kromě košil a povlečení nic).
Jo Zuzi, ty jsi váhově přirostla nadprůměrně? Tak já k dnešnímu dni hlásím aktuální stav +15. Výchozí 52. Naštěstí nejsem rozteklá do stran, ale Kvído se pupí pěkně dopředu. Komu tu váhu neřeknu, tak by to netipnul, ale fakt 15. A to myslím, že ještě 2 kg přijdou. Takže asi vedu. ¨

Lýtka v noci - šílený drama. Koupila jsem si dokonce jírovcovou mast v lékárně a večer to v ložnici voní jak u babi. Už mě dlouho křeč nevzala, ale nohy jsou jako v tom stádiu přesně před tím než ta svin… křeč zatne. Pomůže mi až když ráno vstanu a rozchodím to. Magnézko neberu, dr. říkal, že teď už ne.

Jinak Šumava taje pěkným fofrem, koukám z okna na řeku, je to kolem ní jak na Václaváku, lidi obhlíží co bude. Snad nic.

Hezký večer všem a Nat, na depku se vykašli, za chvilku už budeš drandit s tím svým super vozidlem a tuňáček na tebe bude házet ty nejsladší úsměvy.

Esterka a František, čerstvě nakračující do 36 tt.

lenka_
Ukecaná baba ;) 1691 příspěvků 17.03.05 17:54

PIKI - ja mam s krecemi takz strasne moc problemu. Pred spanim poctive cvicim nohy, jak tu holky psaly. Krome propinani spicek I otaceni chodidly, Na kazdou stranu 20×. Potom to same v leze na posteli s pokrcenymi chodidly a nakonec v leze s nerovnanymi nohami. Celkem tedy. V kazde poloze tedy 3×20 cviku. Potom nohy namasiruji gelem proti krecim nebo alpou. Pokud mam pocit, ze mam potom suchou pokozku, tak je natru jeste kremem. V noci mam pod nohami polstar, abych je mela vys nez telo. Je toho sice dost a tak vetsinou trva vecnost, nez si konecne lehnu, ale pomaha mi to. Kvuli tvrdnuti ted beru jeste 3 magnesia denne, ktere taky trosku utlumi krece. Kdyz se v noci probudim s mravencenim v lytkach nebo poradnou kreci, tak je trosku promasiruju a potom stahnu elastickym obinadlem. Je treba si vyzkouset, jak moc lytka stahnout, aby to fungovalo, ale mohla i proudit do nohou krev.

Holky. Vy co berete tehu vitaminy, Muzete se mi nekdo podivat na krabicku, jestli v tech vitaminech i draslik a pokud ano, kolik ho je?. Dneska mi postou prisla kyselina listova a horcik a firma mi k tomu zdarma pridala i horcik+draslik. Je tam napsane, ze je to dobre na krece. K doktorce jdu a za 3 tydny a uz me upozornila, ze v te dobe budu muset s horcikem prestat. Takze bude pozde se ji zeptat. Pokud kupujete nejake vitaminy nebo mineraly, tak se mrknete na www.naturvita.cz. Nemaji sice zadne tehu nebo multivitaminy, ale jsou strasne levni. Treba za 60 tablet kyseliny listove jsem platila asi 30,– Kc. Neuctovaly mi ani zadne postovne a jeste ke 4 balenim, ktere jsem si objednala jsem dostala 1 zdarma. Nevim, jestli je to tak pokazde, protoze na www maji napsane postovne 15,– az 35,– Kc podle objednaneho mnozstvi.

My se chystame zitra vecer na ples. Zjistila jsem, ze nemam zadne spolecenske tehu obleceni a tak manzel prohlasil, ze jsem typicka zenska - nemam co na sebe. Popravde kupovat si spolecenske saty, kvuli jednomu plesu se mi nechce. Nakonec jsem ve skrini nasla jedny cerne letni saty, ktere jsou trosku vice formalni. Na zadech se stahuji jako korzet, takze je ted hodne povolim a vlezu se do nich. Sako si budu pujcovat od mamy, ktere mela site na moji svatbu. Je ji docela volne, takze ho jeste ted dopnu. Zitra dopoledne budu muset spravit nejake kombine, jinak zase budu silet, ze se mi obleceni lepi na silonky. Nevim, ale co s botama. Bosky pry jit nemuzu a cpat se do lodicek na jehlach se mi nechce. Rikam si, ze i kdyz nebudu mit nejake extra spolecenske boty, tak lidi pochopi, ze jsem tehotna a jine proste mit nemuzu. Nevim, jeste jsem to nevyresila.

Zuzicak
Ukecaná baba ;) 1308 příspěvků 17.03.05 17:56

Jani - to jsem se teda fakt zasmála, jak píšeš Piki o :,-(o-maso. Bohužel ale je to tak a souhlasím s tebou. Mně to ani tak nepřijde, když tady manžílka zatím nemám, ale jsem zvědavá, jak se na to bude tvářit až nám za 17 dní přijede (to spočítal on, já bych na to se svým současným IQ asi už neměla :-))))

Tak se chci zeptat vás co vás chuť neopustila a manžílka máte u sebe - masírujete před a nebo po tulení? Já jen abych si udělala nějaký scénář, protože doufám, že chuť mě za těch 17 dní také neopustí :-)))

Jinak neuvěřitelné se stalo skutkem a do fotogalerky se mi podařilo dostat fotku Kristain s bříškem ve 30tt. Koukněte na ni, móóóc jim to sluší!!!

Pro ty co neví, jak se na fotky dostat, tak buď z našich stránek nebo tady do Nová Fotogalerie a pak Květňátka 2005.

Tak papa a já už fakt letím!!!!
Večer si stáhnu fotky ze srazíku, už se na ně těěěěššššíííímmm :-) Nebojte po víkendu nejpozději jsou ve fotogalérce a těm na které mám mejlíka je pošlu v originální velikosti ;-)
Zuzka a spol.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 17.03.05 18:14

Ahoj holky,

doplížila jsem se úplně vyřízená z nákupů ve městě a asi půl hodiny jsem četla všechny nové příspěvky (a to jsem tady nebyla jen 1 den!). Jsme čím dál tím psavější, musím být víc ve střehu :o))

Zuzi - moc hezký deníček, taky jsem ho (po vzoru Lucky) poslala manželovi, ať si může vývoj prcka sledovat. Jinak jsem byla dneska v tom Dětském ráji - ta taška cos mi doporučila je bezvadná, strašně se mi líbí, jak velikostí, tak tvarem, ale měli jí bohužel jenom v modré, která nám ke kočárku nehodí, takže jsem si vzala kontakt a budu jim průbežně volat, snad jim prý ostatní barvy dodají do 14 dnů. Nakonec jsem se rozhoda, že si jí koupím v černé. Ještě mrknu, jestli není někde na netu.
Ale jsem ráda, že jsem se tam byla podívat, vzala jsem s sebou mamču a ta aspoň okoukla, jak ušít látku kolem proutěného koše. Mají to tam nádherně načančané:o)

Včera jsem našla v jednom časopise docela pěkný článek o tom, „jak mít doma geniální dítě“. Ne tedy, že by tam psali přesný návod na získání IQ 160, ale takové ty praktické rady, jak prcka povzbuzovat od narození, aby se co nejlépe vyvíjel, vnímal a rozvíjel se. Až vyčerpáme naše těhulkovská témata, tak bych ho poslala. Jsou to sice většinou rady, které máme někde v sobě automaticky uložené, ale takhle pohromadě mi to přišlo prima.

K praní oblečků - z počátku jsem (na základě rad babiček a tetiček) všechno vyvařovala na 95, ale když jsem si takhle zrušila jeden pěkný fleecový obleček (nějak mě nenapadlo u toho přemýšlet - potom jsem si pěkně nadávala), tak zbytek už peru na 40. Takže ty pidi bavlněné věcičky, které budou přímo na těle mám vyvařené, svrchní oblečky už jen vyprané na 40 stupňů buď v Batoleti nebo dětském Persilu.

Piki, Gyto - k těm křečím. Možná je to taková babská rada, ale já se jí řídím už docela dlouho a zabírá na mě. Křeče mě chytaly i před těhotenstvím (třeba po přetrénování v posilce) no a kamarádčina maminka, která je profi tanečnice mi doporučila, že když mě to začne chytat, tak mám jíst banány. Ona sama se tím řídí už dlouho, protože jí po tréninku chytaly křeče do lýtek a do chodidel (doporučil jí to nějaký léčitel). No a kupodivu mi to fakt zabírá. Ještě je dobré pít večer před spaním mléko (pokud k tomu nemáte nějaký velký odpor). Já teda magnézium zatím vůbec neberu a řeším to cca. 4 banány denně, 1/2 litrem mlíka před spaním a u compu nebo u TV nohama na velkém balonu. Tak třeba to pomůže i vám :o)

Masáže - začala jsem včera, to bylo ok, ale dneska to bolelo jak čert. Tak doufám, že to povolí. Manžela tím trápit nebudu, domluvili jsme se, že on si nechá na starosti masáže těch příjemnější partií a já se vypořádám s hrází :o)))

Luci - mohla bys mi, prosím, poslat ten návod, co dělat s tím lněným semínkem? (jak jsme se o tom bavily v Kmotře) Na Skřítka se taky chystáme, jsem na to zvědavá. Dneska jsem volala do Podolí, měla jsi pravdu, objednávají měsíc dopředu, takže první kontrolu mám mám 5.4. Doufám, že nebudou pořadníky i na porodní sál :o)

Ještě se s vámi musím podělit o zprávy dnešního týdne - mám na chalupě 4 kamarádky, se kterými jsme společně od podzimu prožívaly naše rostoucí pupíky (všechny termín březen-červen 2005). Ve středu porodila první holčičku Barborku 3,5kg, 50cm v termínu a dnes porodila druhá chlapečka Kubíka 3 kg, 48cm 14 dní před termínem. Teď je na řadě kamarádka s termínem 20.4. a pak už já. Začíná jít do tuhého :o)

Všem moc pěkný večer, jdu se vrhnout na hromadu žehlení.

Tera a začínající 34tt

Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 17.03.05 18:24

Jani díky za kontakt, já už tam ráno volala přes centrálu. Třeba se jednou trefíme do stejného termínu :o) Prý se tam čeká třeba celé dopoledne :o( Já tam jdu o týden před tebou, tak poreferuju, jak to tam probíhá.
 T.

Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 17.03.05 21:58

Ahojki,

Jaa a Therra, na kurzy do Podoli nas pred 14ti dny objednali na 12.dubna od 10:00. Dnes jsem si tam taky volala kvuli poradne a objednali mne na 12. dubna od 8:00, pry bych to mela do toho kurzu stihnout …, kdyztak mam pry vykrikovat ze jdu na kurz, tak jsem zvedava :), do 36tt bych mela chodit ke svemu dr.

Sarach

Sarach
Ukecaná baba ;) 1917 příspěvků 17.03.05 21:58

Ahojki,

Jaa a Therra, na kurzy do Podoli nas pred 14ti dny objednali na 12.dubna od 10:00. Dnes jsem si tam taky volala kvuli poradne a objednali mne na 12. dubna od 8:00, pry bych to mela do toho kurzu stihnout …, kdyztak mam pry vykrikovat ze jdu na kurz, tak jsem zvedava :), do 36tt bych mela chodit ke svemu dr.

Sarach

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 17.03.05 22:58

Tak dnes ještě jednou zdravím všechny mamule! :-)
Jaa - :,-(o maso teda fakt nemusím!!! Dneska jsem to zkoušela (zatím bez manžílka, abych věděla co a jak:-) a nějak strašný mi to teda nepřišlo. Doufám teda, že nedělám něco špatně…No ještě to prokonzultuji i se svým miláčkem - třeba bude pečlivější :-) Říkám si ale, že když budu vzrušená a on bude jemný, tak to přece nemůže být žádné znásilňování, ne? :-)Zařadila bych to asi někam doprostřed hrátek. No ale jestli je to tak nepříjemné, jak píšeš, tak už pak asi na sex nebudu mít chuť, viď?.....No, já to vyzkouším a dám vědět :-)) *

Esterko - myslíš, že jsi na špici s váhovým přírustek? pch…:-) Já jsem se teda přestala pravidelně vážit, protože při pohledu na ta čísla šly na mě mrákoty! Ale když jdu na prohlídku, tak mi nic jiného nezbyde než na tu hnusnou „měřící krabici“ vlézt :-) Nebudu to lámat přes koleno - na kontrolu jdu v úterý a dřív mě na váhu nikdo nedostane, ale typuju to na takových +12 kg…ale to jsem o 4 týdny za tebou :-( Ale co říkám si, že to prďolka asi potřebuje. A po porodu to holt budu muset dát nějak dolů :-)) *

Leni - cvičíš teda jako blázen. Ale já jsem na tom stejně. Už několik měsíců totiž trpím NESPAVOSTÍ. Zhruba 2 měsíce mě příšerně svědí nohy, takže mažu, mám je neustále ve vzduchu a cvičím celou noc. Naspím v průměru 2-3 hodiny. Chce se mi brečet, jak jsem strašně unavená, ale ty svi.ě nohy mě prostě nedají pokoj. Cviky proti křečím mám podrobně nastudované, takže jsem nepředpokládala, že mě potkají. Zkusím ty banány (myslím, že o nich psala Gyta?-sorry, co si nenapíšu to mi plodovka z tý hlavy vypláchne :-) Některé dny už toho těhu začínám mít plné zuby. Těším až toho svýho prďolku malinkatýho konečně „vyprdnu“ :-)). už se na něho tááák těšánkuju…a taky věřím, že se mi potom i ty nohy uklidní. Jinak Ti přeju sílu na ten zítřejší ples. Máš můj obdiv! Mě už by se teda s tím panděrem faaakt nikam nechtělo. *

Tak toť vše! přeji krásný zbytek večera a všem pracujícím - co možná nejméně bolestivé zítřejší vstávání :-)
pa,pa
Piki + plaváček Miki 31+6tt

nat02
Závislačka 2786 příspěvků 18.03.05 08:30

Ahoj slunicka :-)

dekuju vsem za podporu ohledne me naladicky :-)

je pravda ze dneska je to uz o hodne lepsi,ale nevim jestli to neni tim patkem? :-)

Vsem co si mysli ze maji nadprumer kil…potkala jsem kamaradku co jsem nevidela dobre tri roky a vystrkovaly jsme na sebe pupiky…:-) rodi o 4 tydny driv nez ja…je malinka a ma takove roztomile malinke brisko a na otazku kolik pribrala mi rekla ze 17 kilo…coze??????? no jejich 17 kilo je srovnatelnych s mymi 9 kily…takze ne vzdy ta vetsi cislovka vyda na vetsi objem..nevim jak je to mozne ale je to fakt tak…:-))))))

dnes jsem vyrazila do prace v kalhotech na cviceni…uz jsem to psychicky nevydrzela a jak se venku oteplilo tak jsem uz ve sportovnim…

rano mi zas lehce hrabalo,protoze jsem si sahla na pupik a mela jsem pocit ze mam ploche brisko :-) lec sotva jsem se zacala zvedat tak mi zada a nohy a cele telo sdelilo ze tam porad nekoho mam schovaneho :-)))

PIKI.taky se uz nemuzu dockat az bude tunacek venku…jezis ja budu ten nejstastnejsi clovek na svete :-)))))

olejicek jdu koupit snad dnes,protoze jak vidim tak uz vsichni delate do masazi a ja furt nic…

vcera jsem poklepavala na brisko a asi hodinu premlouvala syna at se otoci hlavou dolu…ze to je lepsi prokrvi se mu mozek a tak…manzel se mi smal,nevim proc :-) a najednou takovy kop do bricha az jsem naskocila…takze jsem pochopila ze to bude opravdu byk a s tim nic nehne doku on nebude chtit :-)

takze zas vecer nastartuju kocicku a vytru byt :-)hehehe jeste z e vim,ze takhle nevytiram sama…

holky vsem hezky pozdrav a pusu na pupiky dnes jiz nedepkoidni Nat + Rios

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 12:59

Ahoj holky,
tak je tady zase konec týdne - to si určitě ty z vás, které stále pracují, oddechly, že?
*Tero, Sarach: No, jsem na to Podolí zvědavá, taky jsem slyšela, že je to na půl dne. Ale když jsem se tam byla objednat, tak tam byly do poradny zrovna jen 2 maminky…Tak třeba to nebude tak hrozný:O)
*Piki: Třeba se Ti ty masáže budou líbit:O)
Můj manžílek je sice jemný a opatrný, ale když dojdeme v návodu na masáž k bodu 5: …zvyšte tlak na hráz tak, aby žena pocítila velmi silný tlak (až výrazné zabolení).....
*Esterko: Já jsem se sice tady nikdy debaty o váhových přírustcích neúčastnila, ale abych tě uklidnila, tak já mám nahoře 13kg:O)
***Jinak mé kamarádce se dnes večer narodila holčička Verunka. Rodila podruhé, v 19:00 odjížděli do porodnice a v cca 22:00 byla malá na světě…Prostě paráda:O)
Užijte si prima jarní víkend!
Jaa a Sára 33+3

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 14:05

Ahoj holky,
dnes pisu bohuzel jen v rychlosti.
Vcera se doktorovi vubec nelibil muj cipek i kdyz CS mi zapsal opet 2 . Nesmim uz do prace, jenom doma lezet. Doma bohuzel zatim nemame mail i kdyzdoufam, ze co nejdriv mit budem. Manzel mi zatim bude stahovat denicky z prace, tak alespon budu vedet, jak se mate vy.
Snad se brzy zase ozvu. Ted musim spechat pracovat, abych stihla vse predat a uz sem pristi tyden nemusela, radeji nechci riskovat.

Tero - zarovnanou polevkovou lzici lnenych seminek zapit vecer nalacno cimkoli.
Nekdo to dela tak, ze napred necha seminka nabobtnat a pak sni, to je pry spatne, dulezite je, aby bobtnala az v zaludku a strevech, nejlepe v noci. I kdyz vecer a nalacno u mne nejde moc dohromady, tak se pokusim :)) Ma se to uzivat od 36. tt. Informace jsou od porodni asistentky z Vrchlabi.

Tak nam drzte palce at se mimco neklube a aspon do toho 36. tydne vydrzi!
 Luci

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 14:12

Tak to na sebe bud opatrna a zvladni to lezeni. Neni to nic moc, kdyz clovek nevi, co presne se kdy semele a porad se sleduje (aspon ja se tomu nemuzu ubranit). Naposled jsem prisne lezela tyden a od te doby to odpocivani pekne flakam, takze mam pekny bobky, co mi rekne dokotrka v utery. Myslim, ze na tebe budeme urcite vsichni myslet. Domluv miminku, ze je jeste brzo. Ja mu to rikam kazdy den, kdyz se tam mrska. Taky si rikam, ze po 36. tydnu mi to uz bude jedno. Pa Gyta a spol.

nat02
Závislačka 2786 příspěvků 18.03.05 14:14

Luci…

tak hlavne odpocivej a nehon se…hcivlka klidu a CS bude jak ma..... drzim palce at vsechny vydrzime do toho 38 tt…

nat

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 18.03.05 14:14

Ahojda při pátku :-)
Dneska je tady teda nějak mrtvolno…no asi to bude tím blížícím se víkendem :-) Doufám, že bude i v sobotu a v neděli svítit sluníčko a manža mě vezme na krátkou procházku :-)) I když při chůzi mi tvrdne břicho…no, tak aspoň na nějaký obídek bysme mohli vyrazit. Už se nám to krátí a po porodu si asi hned tak nikam sednout nepůjdeme. Tak toho musím využít, dokud to jde :-)) *

Nat - pořád píšeš o býkovi. Já bych tak moooc chtěla taky toho býčka. Aby byl stejný jako můj manžílek :-). Začínám být proto trochu schizofrenní - na jednu stranu už bych i rodila, aby to nebyl moc velký obr a abych se s ním už mohla muchlovat :-)…a na druhou stranu chci toho býka! To ale znamená vydržet až do toho 22.4. :-)) A jak už tady před časem zaznělo, datum 5.5.2005 taky není špatné,že? Noooo…hezky jsem si to naplánovala,viď? :-)) *

Jaa - s masáží dám vědět :-) Jinak k tomu porodu kamarádky: „Já jí táááák závidím!!“ :-)) Měla to za chvíli za sebou. Doufám, že my se v porodnici také nebudeme moc dlouho trápit. Jinak jí i malé Verunce přeju samozřejmě hodně zdravíčka a štěstíčka :-)) *

Prdelky - mějte se moc krásně…užívejte prvního sluníčka a opatrujte mrňousky.
pa,pa
Piki + plaváček Miki 32tt

Piki
Zasloužilá kecalka 832 příspěvků 18.03.05 14:18

Luci,
taky na tebe moc myslím. Hezky buď v klíííídku a válení ZDAR! :-)) *

Jo a co je s těma semínkama…na co se to užívá? Omlouvám se, ale asi mi tady něco uniklo
pa,pa
Piki a Miki

Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 18.03.05 14:24

Lucko, hlavně odpočívej, v práci si budou muset nějak poradit. Ty a prcek jste přednější. Myslím na tebe a moc držím palce, určitě budeš ok.
Díky za info, od toho 36tt si zkusím pár semínek taky zobnout :o)

Krásný víkend a ať tě manžel hezky opatruje! :o)

Terka

Therra
Zasloužilá kecalka 987 příspěvků 18.03.05 14:33

Piki,
to lněné semínko nám doporučovali na kurzu společně s čajem z maliníku. Mělo by usnadňovat jak průchodnost střev v posledních týdnech tt, ale také dobře působí na průchod prcka porodními cestami. PA nám říkala, že se to přidávalo před porodem do žrádla dobytku…no, třeba to pomůže, když už budeme mít ty býky…hmm blbej vtip, ale jestli to zrychlí porod a pomůže od bolesti, za pokus to stojí :o)
Koukala jsem, že se o tom debatovalo i na emimino foru: https://www.emimino.cz/modules.php?…

T.

Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 18.03.05 14:44

Ahojte mamky a pupíci:-)

HLásím, že žiju a držíme pohromadě, jen prostě furt někde lítám a ladím detaily, však to znáte, žejo:-)

Učinila jsem předsevzetí, že si většinu věcí dám aspoń na hromadu, jelikož ještě nemám tašku, tak budu mít aspoń tu hromadu. Ba i papíry už mám téměř vypsané, začínám se lepšit:-))

ad MASÁŽ HRÁZE - tak by mě zajímalo, holky, které si to děláte samy, jak to je tak technicky proveditelné.­.?:o Já mám vcelku malej pupík, takže ne že bych si do těch končin vyloženě nedosáhla, ale rozhodně bych se u toho neuvolnila. Navíc teda my masírujem už druhý týden, bolí to furt dost obstojně, ale taky se do toho manža vždycky řádně opře, až ho prej bolí ruka (a to je kus chlapa a má řádnou páru!). Tak si nějak nedokážu představit, že bych si to se stejnou razancí dokázala masakrovat sama:-)))A navíc jako nějaká předehra, tak to už vůbec ne…:-)
Ale výsledky to vážně má, prý jsem se povolila minimálně o dva cenťáky. Včera jsem říkala, že jsem se tu dočetla o tom tenisáku v prezervativu, tak manža se zahloubal a pak pravil, že sice neví, kde máme zašitej tenisák, ale že v kuchyni máme pomeranče…:-))))
Olejíček jsem nakonec nekupovala spešl, krom Weledy tu jinej nemají, ten je zas podle mě moc drahej a je ho zbytečně moc. Tak momentálně mažem lubrikačním gelem a je to OK:-)

ad KŘEČE - tak tohle se mi naštěstí vyhýbá, ale krom těch cviků, co jste tu říkaly, tak brát magnézko, a vstřebávání hořčíku je prý vázané na přísunu vápníku, takže možná ještě zkusit zvýšit příjem tohohle.
Já jsem mlíkový maniak, takže asi s vápníkem moc problémy nemám:-))

A co jinak u nás…už jsme teda pevně vražení v pánvi, švagrová šílela, že mě určitě pošlou do špitálu, že mi to břicho kleslo moc brzo a kdesi cosi, až jsem jí spočítala, že už jsem vlastně v devátým měsíci…:-) Ale furt na ten porod ještě nejsem nějak nastartovaná, když mně to bříško nevadí a žádné potíže ani nemám, tak mě furt nic netlačí.
V pondělí budu chytřejší, jestli vydržíme do termínu, já mám furt naplánovaného toho Bejka, ale co já vím, jestli se dá ukecat:-)

Jo ještě jsem byla obhlídnout ty kojicí podprdy, jdu do Anity, neb Felina bohužel mateřskou řadu vůbec nemá. Takže tohle je pro nás, hrudníkově objemnější, asi jediná volba:-/
Ale prádlo maj hezký, jen čekám na nové zboží, jelikož jsem se dopracovala podle všeho na velikost 75 E (už se fakt těším, jaká budu sexbomba, do toho ještě sexy prsní vložky, ach jo…:-/ )

Tak se opatrujte, kdo má nařízeno odpočívat, ať pěkně lenoší a užívá poslední týdny klidu.
Já už jsem to užívání vzdala, protože to prostě nestíhám, tak jsem si aspoň vymínila pozvání na pohár do cukrárny. Tohle snad zvládnem…:-))

Užívejte jara a hezký víkend přeje
Linda+Vetřeleček na hlavě (a po mamince lechtivý na noze, když ho chytám, vždycky zdrhne, tak to asi bude fakt moje dítě..:-)))
 35+4

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 14:58

Ahoj, chtela jsem vas jeste pred vikendem pozdravit. Venku je nadherne. Uz jsem tam byla dvakrat. Moje heslo: Plížením vpřed! Rychleji mi to už nejde. Jinak jsem se konečně dohrabala k praní těch mimi věcí. No, ještě to vyžehlit… Nakonec jsem zvolila středni cestu a prala na 40. Ještě to nemám ozkoušené, tak jsem se trochu bála, aby něco nepustilo.A ne­pustilo.

Lenko, beru tak obden Femibion a tam draslík není, takže neporadím. Co ples? Jaký módes róbes model jsi nakonec vymyslela? Co tanečky? Šlo to s pupíkem?

Terro, díky za tip na ty banány. Já ještě můžu „poradit“, že mi doktor napsal na křeče Detralex - je prý v těhotenství dobře prozkoušený. Jenže nakonec jsem ho ani nedobrala - měla jsem chřipku a pak ještě něco a jindy zas něco a nechtělo se mi to ještě doplňovat dalšími léky. Stačila mi bohatě ta homeopatika, která pořád zapomínám brát. V době, kdy jsem ho brala, tak to s křečemi docela šlo, ale nedokážu to přesně posoudit. S tím ovazováním nohou to asi taky nebude úplně marné, díky za radu:-))

Jaa, tak ta tvoje kamarádka to měla fakt rychle za sebou. Docela závidím:-)) Já už začínám rodit každou noc ve snu. Jak už jsem psala, je to vetšinou jen začátek. Asi už mám podvědomě hrůzu, že se to může kdykoliv spustit. Taky že nevím, jak to přesně začne a co můžu čekat. Dobrá pakárna co?

Jak se pořád těšíte, aby už mimi bylo venku. Já už na to přišla, proč se zas tolik ještě netěším. Prostě mám v hlavě obavu, aby to nebylo předčasně, tak si radši říkám, že se budu ještě klidně valit dál, jen ať je v bezepčí pupíku co nejdéle. Ale abyste si nemyslely, taky mě to namáhá a mockrát mě už napadlo, že bude super mít zase normální váhu a normálně se hýbat. Dneska mi z rodiny v mailu přišlo, že teprve ted začně váha rapidně narůstat. Hm, to se máme na co těšit. neříkám to kvůli šlank línii, ale kvůli té námaze a neohrabanosti.
Přeju vám hezký víkend a bezdepkové prožívání posledního „semestru“, Gyta a medvěd 32+5

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 18.03.05 15:09

Aho Jazzi, mam ještě jeden tip na pěkné prádlo „pro nás“. Je to tuším buď Anita, nebo firma k ní přidružená. Psala jsem si o katalog, ale neposlali, žabaři. Jenom seznam prodejen, kde se Anita prodává a kde se mám poptat po katalogu a z něj pak objednají. Trochu složité, ale aspoň něco. Nicméně na německých stránkách anity se dá prohlížet virtuálně. Mají speciální řadu s hlubokými košíčky (i plavkovou!!!). Ty holky , co jsou v něm navlečené vypadají fakt dobře:-)) Takže až bude po kojení, máme taky šanci vypadat trochu kloudně:-)) pa Gyta

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »